Geen vervolging voor zwart geld Vespa's lossen taxiproblemen op Vakmanschap herken je zo. Daling koffieprijs noopt tot exportvermindëriiig Biowijn en miswijn in trek na wijnschandaal Volcker: schuldencrisis neemt af Nieuwe vorm van openbaar vervoer in Parijs WOENSDAG 31 JULI 1985 ECONOMIE PAGINA 11 Voor spaarders bij Verenigde Spaarbank AMSTERDAM (ANP) - De ongeveer vijfhonderd rekeninghouders van de Verenigde Spaarbank die zwart geld bij de bank hadden ondergebracht zullen niet worden ver volgd. Dit heeft de hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. C. van Steenderen, giste ren bevestigd. Bij geen van de rekeninghouders is meer dan een halve ton fiscaal nadeel aangetroffen. Volgens de richtlijnen voor het openbaar ministerie wordt onder die grens niet vervolgd, aldus Van Steenderen. Wel loopt nog het gerechtelijk vooronderzoek tegen twee filiaal- directeuren en een districtsdirec teur van de Verenigde Spaarbank, aldus Van Steenderen. Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij valsheid in geschrifte met deposito's. Eind vorig jaar kwam deze zaak aan het rollen bij een inval in het hoofdkantoor van de bank in Nieuwegein en acht fi lialen in Amsterdam in verband met vermoede zwart-geldpraktij- ken bij de bank. Na die invallen in samenwerking met de FIOD (Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst) bleek dat on geveer vijfhonderd rekeninghou ders samen voor minimaal twintig miljoen gulden onder valse naam bij de bank hadden gedeponeerd. Volgens de persofficier van justi tie, mr. H. Wooldrik, indertijd zou dit geld zwart zijn en wilden de re keninghouders de rente voor de 'Reisadvies' Reagan kost Griekenland 40 miljoen ATHENE (AP) - Het advies van president Ronald Reagan aan Amerikaanse toeristen om de luchthaven van Athene te mijden tijdens een bezoek aan Europa heeft Griekenland voor 40 miljoen dollar aan annuleringen gekost. Dit heeft de secretaris-generaal van de nationale organisatie voor toerisme EOT, Nikos Skoulas, gis teren verklaard. Desondanks zal 1985 voor de Griekse toeristische sector een recordjaar worden, zei Skoulas. Reagan ontraadde Amerikaanse toeristen op 18 juni om naar Athe ne te vliegen naar aanleiding van de kaping van een passagiersvlieg tuig van TWA tussen Athene en Rome. De kapers kwamen in Athe ne aan boord. Op 22 juli werd het reisadvies ingetrokken, nadat een groep deskundigen van het Ameri kaanse Nationaal Luchtvaartbu reau tot de slotsom kwam dat de beveiliging van de luchthaven ver beterd was. Volgens Skoulas hebben zeker 12.000 Amerikanen gevolg gegeven aan het advies van Reagan en hun ,reis naar Griekenland geannu leerd. Mogelijk zal hun aantal te gen het eind van het jaar opgelo pen zijn naar 25.000. fiscus verzwijgen. Justitie legde toen beslag op een groot deel van de rekeningen. Van de vijfhonderd rekeninghouders lieten er twee honderd vervolgens niets meer van zich horen. Aanvankelijk wilde het open baar ministerie alle rekeninghou ders voor de rechter brengen. Van dit plan is nu afgezien, in verband met de „lage" bedragen - allema.al onder een halve ton fiscaal nadeel - van de rekeninghouders. Volgens het ministerie van justi tie geldt de richtlijn van onder de 50.000 gulden niet strafrechtelijk vervolgen sinds begin dit jaar. De richtlijn werd opgesteld door de vijf procureurs-generaal en de di- LONDEN - De daling v^n de prij zen op de wereldkoffiemarkt heeft ervoor gezorgd dat de Internatio nale Koffie Organisatie (ICO) voor de tweede maal binnen een maand heeft moeten besluiten de export van koffie te verminderen. Giste ren maakte de organisatie in Lon den bekend dat de gemiddelde prijs van de laatste twee weken is gedaald tot onder de 120 dollarcent per pound (ongeveer 450 gram). Het dieptepunt van de afgelopen drie jaar is 119.72 dollarcent per pound. De regels van de ICO schrijven, voor dat als de prijs onder de 120 dollarcent zakt het exportmaxi- rhum moet worden verkleind met een miljoen balen (van zestig kg) ten opzichte van de export in 1984/ 85, waardoor de uitvoer in het lo pende seizoen, dat op 30 septem ber afloopt, niet meer mag bedra gen dan 58,2 miljoen balen. De ex portvermindering wordt verdeeld over de bij de ICO aangesloten kof- fie-exporterende landen. Eerder deze maand moest de koffie-export ook al worden ver kleind. Die maatregel haalde wei nig uit tegen de daling van de prijs op de wereldmarkt. De ICO heeft verder bepaald dat de uitvoer maar tweemaal in een kwartaal mag worden verkleind, tenzij het be stuur anders besluit. ten die c s land i overzicht van de honderden radarstoombo- i de vorige eeuw kende. Links de schrijver W.J.J. Boot. Levi De Amerikaanse vrije-tijdskle- f^het^t^e^de^wa^^a^v^n^it AMSTERDAM - Op de radarboot 'Kapitein Kok' is gisteren het eerste boekjaar (tot 26 mei) een netto exemplaar van het boek 'Van stoomboot Schoonhoven, A.P. Schouwenaar winst behaald van 32 miljoen dol- midden). Het boek geeft lar, zo heeft Levi Strauss Neder land gisteren bekendgemaakt. In het tweede kwartaal van het vori ge boekjaar bedroeg de netto winst 6,3 miljoen dollar. Hierbij moet worden aangetekend dat er toen 24,5 miljoen dollar werd af geschreven wegens het sluiten van enkele produktielijnen. Rank Xerox De Amerikaans-Britse fabri- WENEN (AP) - Het Oostenrijkse wijnschandaal en de daarmee ge paard gaande onthullingen over de twijfelachtige 'ingrediënten' die aan het druiven vocht, worden toe gevoegd, hebben een onverwachte vraag doen ontstaan naar de pro- dukten van tot dusver enigzins be lachelijk gemaakte alternatieve wlijnboeren. Al zal het waarschijnlijk niet meer zo gauw voorkomen dat wijn vermengd wordt met het chemi sche middel diethyleen-glycol, veel consumenten zijn hun ver trouwen in het edele vocht inmid dels kwijt. Biowijnen zijn in ieder geval plotseling enorm in populari teit gestegen, nadat ze jarenlang een soort schaduwprodukt waren geweest dat slechts via mond-tot- mond reclame aanbevolen werd. Ook de kerkelijke miswijn is in eens in trek bij de consument. Na 21 jaar onderzoek en vijf jaar verkoop maakt de 49-jarige wijn vakman en enige Oostenrijkse bio- wijnbouwer Edward Hiesinger de balans op. "Tot dusver was de be langstelling niet overweldigend, maar nu is de consument ineens veel verstandiger". Pas deze week ontving de wijnfirma Hiesinger in Jenbach in Tirool zijn eerste grote order: een Beierse wijnimporteur bestelde 5.000 flessen 'Grüner Velt- liner'. Tot op heden lag de jaarom zet op 30.000 tot 40.000 flessen. Bio wijn bevat volgens Hiesinger geen chemische stoffen, ook geen zwa vel. Alles wordt langs natuurlijke weg bereid. In principe kan elke goede druivensoort ervoor ge bruikt worden. Hiesinger biedt wijnboeren, die hem wijn verkopen, 20 procent meer als ze overgaan op biologi sche verbouwingsmethoden en voor hem de tussenopslag verzor gen. In de winkel liggen de prijzen van biowijn ongeveer 30 procent hoger dan die van 'traditionele' wijn. De produktie is namelijk be werkelijker en brengt meer risico's met zich mee. Tot nu toe werken slechts drie of vier boeren met Hie singer samen, maar hij ziet de toe komst optimistisch tegemoet. Het liefst zou hij een 'sterke partner' vinden, die samen met hem de bio wijn gaat 'pushen', maar zover is het nog niet Al langer bekend is daarentegen het tweede alternatief voor voor zichtige wijndrinkers. "Sinds een jaar of twee schenken wij miswijn, maar zo groot als nu is de vraag nog nooit geweest", meldt de waard van een Weense Weinstube. Het 'gewas van de wijnstok' (Lucas 02:18), dat in katholieke missen ge bruikt wordt, moet 'volledig na tuurlijk, niet vermengd en zonder toevoegingen zijn. Daartoe hebben de producenten, meestal kerkelij ke wijngaarden, een plechtige eed moeten afleggen,' zegt woordvoer der Siegfried Muhrer van het dio cees Gurk. De Oostenrijkse miswijnen zijn in het algemeen droog. De Oosten rijkse evangelische persdienst heeft er sinds het wijnschandaal in de publiciteit kwam met nadruk op gewezen dat de miswijn boven elke verdenking verheven is. Vol gens een wijnkenner komt het eti ket 'miswijn' overeen met het op schrift 'koosjer' voor joden. Met het niet-strafrechtelijk ver volgen is voor de rekeninghouders de kous bepaald niet af. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van financiën zullen de rekenin gen van deze mensen door de fis cus bekeken worden en wanneer blijkt dat het om zwart geld gaat, zullen deze rekeninghouders als nog belasting moeten betalen. Af hankelijk van voorwaarden als bij voorbeeld opzet en de hoogte van het ontdoken belastingbedrag, kan de rekeninghouders dan ook een boete van tien tot honderd procent worden opgelegd, aldus het minis terie. Tijdens een ICO-bijeenkomst van vorige week in Londen, die werd gehouden ter voorbereiding van een voltallige vergadering in september, lieten de koffieverbrui- kende landen aF weten tegen een verdere vermindering van de ex port te zijn. De koffie-organisatie ondervindt grote problemen bij het opstellen van nieuwe export contingenten en koffieprijzen voor het jaar dat op 1 oktober begint. Verbruikers en exporteurs kunnen elkaar maar moeilijk vinden. De exporteurs maken zich zor gen om de daling van de prijzen en de verkleining van hun exportcon tingenten en de verbruikers, vooral in Europa, moeten de last dragen van de hoge koers van de dollar, de munteenheid waarmee koffie moet worden betaald. Bovendien zijn ze van mening dat prijs van de betere koffiesoorten, uit Midden-Ameri- ka, kunstmatig hoog wordt gehou den. De exportcontingenten vor men het grootste probleem. In het jaar 1983/84 waren ze te klein en in het lopende jaar zijn ze te groot. Bovendien is er nog het pro bleem van de koffie die naar niet bij de ICO aangesloten landen gaat. De exporteurs overtreden steeds vaker de ICO-bepaljng dat ze moeten bewijzen dat de koffie die is verkocht ook werkelijk in het land van bestemming is aangeko- AMSTERDAM - Een eenzame wandelaar loopt langs de schepen die hebben deeelgenomen aan de City to Dam-race. De jachten, die zondag in Londen waren gestart, kwamen gisteren in de Amsterdamse haven aan. De race werd gehouden in het kader van Sail '85. Op de achtergrond het Italiaanse opleidingsschip de 'Amerigo Vespucci'. (foto ANP) VS reageren voorzichtig op plannen Japan WASHINGTON (Rtr) - Er kan pas een oordeel over worden geveld als de gevolgen ervan merkbaar zijn voor de Amerikaanse, export. Met deze woorden reageerde Larry Speakes, woordvoerder van de Amerikaanse regering, gisteren op het eerder op de dag door Japan bekendgemaakte programma dat de Japanse rparkt toegankelijker moet maken voor buitenlandse produkten. Er zitten gunstige as pecten in het programma, maar „we zouden graag zien dat die zo snel als mogelijk is Worden toege past", verklaarde Speakes. Het „marktopeningsprogram- ma" van Japan houdt in dat invoer rechten worden verlaagd en dat douaneprocedures worden vereen voudigd. Het programma is opge steld voor de duur van drie jaar. Veel ervan is al veel eerder be- kendgeworden. Wat Japan er zelf van verwacht is niet met cijfers aangegeven. Leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden lieten zich nogal sceptisch uit over de Japan se maatregelen. „Dit hebben we al eens eerder gehoord" eft „het is niet voldoende naar beloften van Japan te luisteren. De VS moeten iets harder optreden dan in het verleden", luidden enkele reacties. Personeel levert kerstgratificatie in om bedrijf open te houden GRONINGEN (GPD) - Om de toekomst van het bedrijf veilig te stellen, wordt van het perso- neel van de machinefabriek Noordned in Winschoten ver wacht dat zij hun kerstgratifi catie ter beschikking stellen. Deze bijdrage, 6,5 procent van het jaarinkomen, is als voor waarde gesteld door het minis terie van economische zaken, waar Noordned om steun heeft aangeklopt. Noordned heeft enkele mil joenen nodig voor het op de markt brengen van een onder- houdsmachine voor spoorlij nen en een hydromotor. Eerde re pogingen hiertoe door het bedrijf hebben een groot gat geslagen in de kas. Ontslaan De bonden zijn bereid te pra ten over de eenmalige bijdrage, maar eisen dat in de toekomst weef de volledige salarissen worden uitbetaald. Onlangs werd bekend dat Noordned 28 mensen van de cónstructieaf- deling wil ontslaan. op de Amerikaanse handelsbalans is vorige maand gestegen tot 13,4 miljard dollar, het op een na groot ste deficit dat ooit geboekt is. Het tekort in juni, dat gisteren door het ministerie van handel bekend werd gemaakt, steekt af tegen een tekort van 12,7 miljard dollar in Een lichte toeneming van de uit voer werd volkomen overscha duwd door een stijging van de olie- invoer en de import van buiten landse goederen waaronder Japan se auto's. De totale invoer beliep 30,9 miljard dollar, tegenover een uitvoer van 17,44 miljard dollar. Voor de eerste zes maanden van dit jaar beliep het tekort in totaal 70,7 miljard dollar. Minister van handel Malcolm Baldridge heeft gezegd te verwachten dat het te kort over het hele jaar tussen de 140 en 150 miljard dollar zal uitko men, vergeleken met 123,3 miljard in 1984. Tekort op de handelsbalans VS toegenomen Het grootste afzonderlijke tekort werd geboekt in de handel met Ja pan: 4,57 miljard dollar. De invoer van Japanse auto's vertegenwoor digde een waarde van 1,7 miljard dollar. In de handel met West-Eu ropa beliep het tekort 2,6 miljard dollar, met Canada 1,7 miljard dol lar en met Taiwan 1 miljard dollar. De trage groei van de Ameri kaanse economie dit jaar wordt voor een belangrijk deel toege schreven aan de Amerikaanse han delsproblemen. In het eerste half jaar van 1985 groeide de economie slechts met 1 procent op jaarbasis. Als hoofdoorzaak van de slechte handelspositie wordt de hoge koers van de Amerikaanse dollar gezien. Minister Baldridge zei in een commentaar op het tekort, dat de dollarkoers nog veel verder omlaag zal moeten om de handelsproble men op te lossen. 'De waarde van de dollar is sinds februari 12 pro cent gedaald, maar blijft bijna 40 procent boven het gemiddelde in 1980. Een veel grotere daling is noodzakelijk om onze concurren tiepositie in de wereldeconomie te verbeteren'. Baldridge verklaarde dat een dergelijke daling zich zal voordoen als het Congres 'krachti ge actie' onderneemt om het fian- cieringstekort van de Amerikaanse overheid terug te dringen. Het te kort van 13,4 miljard dollar nadert het record-deficit van 13,8 miljard dollar dat in juli vorig jaar werd ge boekt. kant van kopieerapparatuur Rank Xerox, met een vestiging in Venray, heeft in het tweede kwar taal een winst weten te behalen van 118 miljoen dollar bij een om zet van 4,08 miljard dollar, zo is gisteren bekendgemaakt. In het tweede kwartaal van 1984 be droeg de winst 88 miljard dollar en de omzet 4,02 miljard dollar. Energie De waarde van Nederlandse uit voer van energiedragers en ener- gieprodukten bedroeg in de eerste helft van 1985 30,7 miljard gulden. Ten opzichte van de periode ja- nuari-juni 1984 betekent dit een stijging met 13 procent (waarde 27,0 miljard gulden). De waarde van de invoer steeg in het eerste halfjaar van 1985 eveneens met 13 procent en bereikte een niveau van 27,1 miljard gulden (waarde januari-juni 1984: 23,9 miljard gulden). Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Video's Japan heeft in de eerste helft van dit jaar 11.579.000 videorecor ders geëxporteerd, 24,5 procent meer dan in dezelfde periode van 1984. De uitvoer naar de Europese Gemeenschap nam vrij sterk af, maar dat werd ruimschoots ge compenseerd door een forse groei van de export naar de Verenigde Staten, zo blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers van de Japanse fabrikanten. WASHINGTON (Rtr) - De interna tionale schuldproblemen wórden kleiner. Van een stabiele situatie kan echter nog niet worden ge sproken en de landen met schul den mogen niet van hun crediteu ren verwachten dat die hun schul den kwijtschelden. Dit heeft Paul Volcker, de voorzitter van het be stuur van het stelsel van de twaalf centrale banken in de Verenigde Staten, gisteren gezegd. PARIJS (GPD) Monsieur Pou- lóin heeft een oplossing voor het Parijse taxiprobleem. Hij heeft drie Vespa's óp de Parijzenaars losgelaten, die worden bestuurd door handige rijders in leren ves ten, jeans, laarzen en met pet. door Rudloph Bakker Monsieur Poulain vindt dat je met een Vespa sneller op je plaats van bestemming bent dan in een Van de ruim 14.000 Parijse taxi's, waarvan er zelfs in het spitsuur niet meer dan 8000 op de weg zijn. Iedereen weet dat de bond van taxichauffeurs moed willig het aantal taxi's in Parijs laag houdt, zodat ze de passa giers de wet kunnen voorschrij ven. En monsieur Poulain heeft ondervonden dat het slecht ker seneten is met deze almachtige bond. Parijse taxi's doemen aan alle kanten op als je ze juist niet no dig hebt, maar als het pijpestelen regent of het is midden in de nacht, dan kan je lang naar ze zoeken. Het is ook algemeen be kend dat taxichauffeurs klanten afwijzen als ze op weg zijn naar hun lunch of als ze een bestem ming opgeven die te ver van hun huis ligt. Monsieur Poulain wil aan die dictatuur een eind ma ken, maar het is de vraag of het hem lukt. Hij mag met zijn drie Vesp'a's geen passagiers van de straat oppikken en hij mag geen telefoon aan boord hebben om de klanten sneller te bereiken. Wie op een van de drie Vespa's wil meerijden, moet het telefoon nummer van de centrale draaien (622.93.93), waar de conducteurs van hun vrachtje horen om het daarna op te pikken. Sirenes Al deze idiote eisen zijn gesteld door de prefectuur van politie, waar het personeel zich door gaans op weg naar het café of naar de tandarts uitsluitend door middel van met gillende sirenes voortsnellende automobielen voortbeweegt. En het is niét uit gesloten dat de prefectuur onder een hoedje met de bond van de allerminst brave taxichauffeurs speelt. De Vespa-ruiters moeten bo vendien een bewijs van goed ge drag overleggen en ze moeten behalve een rijproef ook een me dische proef ondergaan. Het ex périment duurt tot 30 november, dan ,zal de prefectuur nagaan of het' waar is wat de taxichauffeurs staande houden, namelijk dat het vervoer per Vespa „oncom fortabel, gevaarlijk en in strijd met de reglementen" zou zijn. Op de schaal waarop monsieur Poulain nu te werk mag gaan, maakt hij zeker nooit winst met zijn onderneming. Hij hoopt dat zijn vergunning zal worden ver lengd en zal worden uitgebreid tot meer dan de drie ongelukkige Vespa's, die nu in het stadsbeeld nog allerminst opvallen. De kans op succes is gering. Die kans is des te geringer om dat de stad Parijs en burgemees ter Chirac tegen volgénd jaar een eigen super-taxi hebben geintro- duceerd, waarvan het prototype aan de bevolking is getoond. Hij kost omgerekend 400.000 gulden per stuk en is ontworpen door Renault. In de Parijse kleuren rood en blauw gestoken, is de ta xi voorzien van radiotelefoon, ra dio en en videoscherm, allemaal, voor de klanten. Ten bate van de chauffeur is een veiligheidsscherm tussen hem en de passagiers gebouwd, zodat .hij niet van achteren op zijn b^ofd geslagen kan worden. Mocht hei pubMek op de achter bank desondanks tov-k nog op roerig worden, dan kan hij sirene laten loeien en een licht flits op het dak ontsteken. Net als bij de Londense taxi's wordt de bagage verstouwd in een af zonderlijke ruimte, op de plaats naast die van de chauffeur. Metro Het betrouwbaarste vervoer middel in Parijs is en blijft de metro, al gaat deze betrouwbaar heid alleen op voor het geval de reiziger ergens op tijd wil zijn., Afgezien daarvan kan hij onder weg worden beroofd, met een of meer messen worden gestoken, op het hoofd worden geslagen of worden verkracht. Speciale poli- .iebrigades houden in de metro de wacht en officieel wordt het voorgesteld alsof de veiligheid in de metro daarmee is toegeno men. De werkelijkheid ziet er an ders uit. Een reden te meer om het met een van de drie Vespa's van mon sieur Poulain te proberen. Hij gaat er prat op dat hij totsnu toe geen enkel ongeluk heeft gehad. Bovendien is hij de enige in dë stad die vefvoer garandeert ach ter de brede rug van een meneer die voorzien is van een bewijs van goed gedrag. Volcker verwacht niet dat er meer officiële leningen tegen gun stige voorwaarden zullen worden gegeven.'De industrielanden zijn volgens hem niet bereid particulie re leningen over te nemen en die dan kwijt te schelden. Volcker acht dat ook niet nodig als weldoor dachte maatregelen voor economi sche aanpassing van kracht blij- De schuldencrisis is een gevolg van een onvoldoende economisch beleid in veel arme landen en een fundamentele beleidswijziging is de enige juiste oplossing, aldus Volcker. Aanpassingsprocessen hebben meer kans van slagen als de VS en de andere industrielan den hun markt openhouden voor produkten uit de ontwikkelings landen, zo betoogde de Ameri kaanse centrale-bankpresident. De Wereldbank en andere ont wikkelingsinstellingen gaan een steeds belangrijker rol spelen doordat het beleid van de ontwik kelingslanden steeds meer moet worden gericht óp handhaving van de groei in plaats van op aanpas sing. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11