SER wijst nieuw sociaal stelsel af Banken klaar voor geld automaten Vooral kritiek op nieuwe werkloosheidwet Tekort aan al ongeveer 100 ervaren zeeloodsen Strenge wijnwet in Oostenrijk Amerikaanse dollar is fors in koers gedaald Verlies Britse mijnen 10 miljard Vanaf oktober geld uit de muur Justitie zoekt alsnog naar giro's van De Vries Directeur chemisch bedrijf blijft nog maand in cel DINSDAG 30 JULI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft ernstige kritiek op de plannen van het kabinet-Lubbers voor een nieuw stelsel van sociale verzekeringen. In een nog geheim ontwerp-advies wijst de SER verschillende onderdelen van de plannen af. Voornaamste punt van kritiek van de SER, adviesorgaan gevormd door werknemers, werkgevers en leden van de Kroon, geldt de opzet van de nieuwe werkloosheidswet, omdat daarin volgens de raad het verband tussen de betaalde premie en de te ontvangen uitkering wordt verbroken. Een werknemer ver dient een bepaald loon en betaalt op grond daarvan een premie voor het geval hij werkloosheid wordt. In de plannen van het kabinet krijgt de werknemer indien hij zonder werk komt te zitten gedu rende een half jaar een uitkering van 70 procent van het laatstver diende loon. Blijft hij langer werk loos, dan wordt ieder halfjaar ge kort op de uitkering, totdat de werknemer uiteindelijk 70 procent van het minimumloon ontvangt. De lengte van de overgangsperiode is afhankelijk van de leeftijd: hoe jonger des te eerder men op het mi nimum terechtkomt. De Sociaal-Economische Raad heeft verder bezwaren tegen de manier waarop het kabinet de ar beidsongeschiktheidsuitkering wil regelen. Het plan is dat iemand al leen nog wao krijgt voor het per centage dat hij arbeidsongeschikt is. Voor de rest moet een beroep DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan van de loodsen niet", aldus de ervaren zeeloodsen groeit. Volgens woordvoerder, "maar sluiten niet de voorzitter van de Vereniging uit dat zij positie kiezen ten aan- 'De Nederlandse Loods', J. Klu- zien van de privatiseringsplan- Aren, is er op het moment al sprake nen". van een tekort van ongeveer hon derd loodsen. Hy zei dat gisteren tegenover het ANP. Volgens Kluwen wordt het te kort in de hand gewerkt door de op handen zijnde privatiseringsplan nen van het ministerie van verkeer en waterstaat. De verkeersdienst aan de wal krijgt in die plannen een grote rol. Die dienst loodst de schepen vanaf de wal naar de be stemde positie. De mensen op de wal hebben volgens Kluwen echter te weinig nautische ervaring om hun taak naar behoren te verrich ten. Privatiseren Volgens Kluwen worden de" plannen van het ministerie nu in feite al voorbereid door het aantal loodsen te verminderen. "Het pri vatiseert makkelijker met minder loodsen", aldus Kluwen. Kluwen zegt moeilijk concrete voorbeelden te kunnen noemen van situaties die door het ontbre ken van een loods tot gevaar leid den. Hij vermoedt echter dat wan neer de veerboot "Norland" van North Sea Ferries een ervaren loods aan boord had gehad, een botsing uitgesloten was geweest. Zoals bekend raakte de veerboot begin juni met zijn stabilisatorvin een passerende kustvaarder. Onzin Het ministerie van verkeer en waterstaat noemt de genoemde te korten "onzin". Sinds 1977 is het aantal formatieplaatsen volgens het ministerie gelijk gebleven en het aantal loodstaken is sinds die tijd eerder verminderd dan uitge breid. "We begrijpen de klachten worden gedaan op de Werkloos heidswet. De SER vreest dat de meeste arbeidsongeschikten er in de praktijk snel en fors op achter uit zullen gaan. De raad meent dat dit te ver gaat. Ten slotte vindt het overlegor gaan van werkgevers, werknemers en kroonleden dat in de plannen van het kabinet te veel macht en bevoegdheden worden gegeven aap het ministerie van sociale za ken. De SER vreest dat daardoor de eigen verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers wordt uitgehold. Het is de bedoeling dat het nieu we sociale stelsel met ingang van 1 januari volgend jaar wordt inge voerd. Minister De Koning van so ciale zaken zei enige tijd geleden twijfels te hebben of de stelselher ziening wel op die datum van start kan gaan. Maar de grootste rege ringspartij, het CDA, houdt vast aan 1 januari „omdat één kabinets periode lang genoeg is om een be langrijke beslissing zoals de stel- selherzieing goed voor te bereiden en ook af te ronden", zoals fractie voorzitter De Vries het een paar weken geleden zei. +GRIMSTAD - Op de Nymo-werf in Noorwegen is een paar dagen geleden een offshore module op een ponton geladen. De module van 27 meter hoog, 35 meter breed en 53 meter lang weegt 2200 ton en bestaat uit beman- ningsverblijven en het machine-ondersteuningsframe. Het laden gebeurde met behulp van 352 wielen door een computer gestuurd en duurde in totaal vier uur. In september zal de gigant op de Noordzee worden ingezet op een olieveld in ontwikkeling. (foto anpi AMSTERDAM - Een onbekende actiegroep heeft vannacht vernielingen aangericht aan een kantoor van een verzekeringsmaatschappij, een reis bureau en een zaak in automaterialen. Volgens een anonime verklaring waren de acties bedoeld als protest tegen het "terreurbewind van deze bedrijven in Zuid-Afrika". (foto anp) WENEN (DPA) - Oostenrijk zal de strengste wijnwet ter wereld krij gen om herhaling van het schan daal met versneden en vergiftigde wijnen onmogelijk te maken. Alle partijen in het Oostenrijkse parle ment, waaronder ook de in de op positie zittende ÖVP, zijn het daar roerend over eens. Zij zullen hun medewerking verlenen aan een ontwerp van wet dat mogelijk nog in augustus bij het parlement wordt ingediend. Dit was het resultaat van een speciale kabinetsvergadering die gisteren onder voorzitterschap van bondskanselier Fred Sinowatz werd gehouden. Tijdens die bijeen komst sprak Sinowatz zijn vertrou wen uit in de minister van land bouw, Günther Haiden, die in ver band met het wijnschandaal door de oppositie heftig was aangeval len. Minister Haiden zal, in samen werking met de sociale partners en de politieke partijen, 'het strengste wetsontwerp' ter wereld op het ge bied van bescherming van de echt heid van wijnen opstellen. Aan de kabinetsbijeenkomst namen te vens vertegenwoordigers van de door het schandaal zwaar getroffen provincies Burgenland en Neder- Oostenrijk deel. De verscherpte bepalingen van de wijnwet zullen onder meer de 'appellation contrólée' bevatten, zoals die in Frankrijk geldt voor wijnen waarvan de geografische herkomst wordt gecontroleerd. Verder zal de kwaliteit aan scherpe controle zijn onderworpen en zul len er bepaalde garanties van de staat komen. In Oostenrijk zijn tot inmiddels 16 personen in verband met het wijnschandaal in hechtenis geno men, nadat er zondagavond weer twee werden aangehouden. Daar bij ging het om de wijnhandelaar Rudolf Buchinger uit Nüllendorf en zijn zoon Rudolf. De voorstellen van minister Hai den omvatten verder onder andere een algemeen verbod om kwali teitswijnen te zoeten, een beper king van de maximum opbrengst per hectare en officiële keurnum- mers voor alle kwaliteits- en pradi- katswijnen. Topwijnen zullen al leen nog in de fles mogen worden uitgevoerd. Ook in de kelders van de wijnproducenten wordt de con trole verscherpt. De nieuwe wet zal het bijhouden van logboeken ver plicht stellen waarin precies moet worden geregistreerd welke weg de wijn van de kelder tot de verko per volgt. Exporteurs zullen voor iedere partij wijn een bewijs van controle door een officiële keu ringsinstantie moeten kunnen overleggen. Het transport van exportwijn in tanks wordt in de voorstellen niet genoemd. De handel heeft enige tijd geleden bezwaar gemaakt te gen een eventueel verbod van deze wijze van vervoer. Kort Zakelijk Rente De vier grote banken in Groot- Brittannië hebben gisteren hun ba sisrente met 0,5 procent verlaagd tot 11,5 procent. Het is de tweede verlaging in de afgelopen twee we ken. Barclays Bank was de eerste die een renteverlaging bekend maakte. Kort daarop volgden Lloyds Bank, National Westmin ster Bank en Midland Bank. De Britse centrale bank, de Bank of England, gaf afgelopen vrijdag het signaal voor een renteverlaging door de tarieven die zij de commer ciële banken in rekening brengt met 0,5 procent te verlagen. Varkenspest De bestrijding van de varkens pest in Nederland heeft vorig jaar 73 miljoen gulden gekost. Tot 15 juli dit jaar is daarvoor al een be drag van bijna 50 miljoen gulden uitgegeven. In 1983 kostte de var- kenspestbestrijding 44 miljoen gulden. In 1984 ging 36 miljoen gulden op aan noodinentingen en er moest 33 miljoen gulden worden betaald aan schadeloosstellingen voor varkenshouders. Desinfecte rende maatregelen kostten nog eens een miljoen gulden. In 1984 kwamen er in ons land 176 gevallen van klassieke var kenspest voor. In West Duitsland werden dat jaar ongeveer 1000 ge vallen geconstateerd, in Frankrijk 18 en in Belgie 8. VHS De onroerend-goedmaatschappij VHS heeft over het eerste halfjaar van 1985 een nettowinst geboekt van 238.223 gulden tegen 227.390 gulden over de eerste helft van 1984, zo blijkt uit het halfjaarver slag. Aan huren kwam 413.823 gul den binnen tegen 350.717 gulden vorig jaar. De exploitatie- en alge mene kosten kwamen op 89.580 gulden (vorig jaar 61.859 gulden), de rentelasten op 86.020 gulden vorig jaar 55.475 gulden). LONDEN (GPD) - De Britse ko lenmijnindustrie heeft vorig jaar een verlies geleden van 10 miljard gulden. Dat is voor het overgrote deel te wijten aan de staking van de mijnwerkers, zo blijkt uit giste ren bekendgemaakte cijfers van de Nationale Kolen Raad (NCB). De cijfers slaan op het belasting jaar '84-'85, dat van maart tot maart loopt, precies de periode ook, waarin tweederde deel van de ko lenmijnen tot stilstand was ge bracht. Die staking leidde tot een produktieverlies van 70 miljoen ton. •Ook de mijnwerkers zelf leden grote verhezen, aldus het jaarrap port van de NCB. De staking kost te hen per man gemiddeld 45.000 gulden. Dat hebben de stakers, die niet konden terugvallen op een sta kingskas, zelf moeten betalen; de verliezen van de NCB zijn geheel door de staat overgenomen. Donderdag zullen de Britse elek triciteitsbedrijven hun jaarcijfers bekendmaken. Het staat vast dat ook de centrales, die gewoonlijk behoorlijk winstgevend zijn, het afgelopen belastingjaar zware ver hezen hebben geleden. Dat komt omdat zij tijdens de staking moesten overschakelen van kolen op aanzienlijk duurdere ohe. Uitgelekt is inmiddels, dat dat de gezamenlijke elektriciteitsbe drijven op tenminste 9 miljard gul den is komen te staan. Met de verhezen die onder meer de Britse staalbedrijven en de spoorwegen, beide staatsonderne mingen, hebben geleden, kan het bedrag dat de mijnstaking het land heeft gekost, nu op 6 miljard pond (27 miljard gulden) worden ge raamd. Dat is aanzienlijk meer dan de Britse regering tot nu toe steeds heeft volgehouden. Minister Law- son (financiën) schatte, toen hij in maart de landsbegroting indiende, de totale kosten van de staking nog op 11 miljard gulden. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de Europese wissel markten fors gedaald. In Amster dam werd gisteren een officiële middenkoers opgegeven van 3,18 gulden tegen 3,23 gulden afgelo pen vrijdag, een daling met maar liefst vijf cent. De banken hanteren vandaag als advieskoers 3,12 gul-# den (aankoop) en 3,24 gulden (ver koop). Op de overige wisselmarkten in Europa het de dollarkoers een zelf de grote daling rien. Tegen het slot van de handel in Europa maakte de Amerikaanse regering bekend dat ze haar raming van de economi sche groei in de VS voor dit jaar heeft verlaagd van 3,9 tot drie pro cent, hetgeen een bijdrage heeft geleverd aan de daling van de dol larkoers. In Europa was de handel giste ren op een bijzonder laag pitje ko men te staan na geruchten over aanpassingen van de Belgische frank binnen het Europees Mone tair Stelsel (EMS). Die Belgische frank blijkt de laatste dagen sterk onder druk te staan. De koers van Iedere rekeninghouder kan van af oktober bij de kantoren van de grote banken geld uit de muur halen. Met een bankpasje kan dan simpelweg geld worden op nemen. De grote banken in ons land zijn rond met het treffen door Cees Keizer van de voorbereidingen. Er zijn nog twee maanden nodig om de geldautomaten te plaatsen en de rekeninghouders van de nodige voorlichting te voorzien. Begin volgend jaar zal de Postcheque- en Giro Dienst in de postkanto ren geldautomaten gaan plaat- Eind vorig jaar hebben de ban ken al voorbereidingen getrof fen. Houders van pasjes van Eu rocheques kregen toen het ver zoek bij hun bank het oude pasje in te leveren tegen een nieuw. Dit nieuwe pasje is al geschikt gemaakt voor gebruik in een geldautomaat. Over de achterkant van het pasje loopt een brede zwarte magneetstrip en links onder staat een vignet. Deze magneet strip en vignet samen geven toe gang tot de geldautomaat. In de komende weken zullen de houders van deze bankpasjes van hun bank een uit vier cijfers bestaand codenummer ontvan gen. Wil men geld uit de auto maat halen, dan moet eerst het bankpasje in de automaat wor den gestoken en daarna en strikt De achterzijde van het bankpasje. vignet links onder geen samen met geldautomaat. persoonlijke zogenaamde Pin- nummer worden ingetikt. De laatste handeling is het aangeven van het gewenste bedrag wat men wil ontvangen. De banken zullen de klant ver zoeken het verstrekte codenum mer uit het hoofd te leren en ze ker niet op het bankpasje aan te tekenen. Komen bankpasje en codenummer samen in verkeer- de^handen, dan is het zeer een voudig om een bankrekening leeg te halen. Waarschijnlijk zullen niet alle banken gebruik maken van het bankpasje, doch voor het ge bruik van de geldautomaat een eigen pasje verstrekken. De re keninghouder zal hiervan tijdig op de hoogte worden gesteld. De magneetstrip boven en het en codenummer toegang tot de De bank zal de rekeninghou der ook meedelen wat voor hem of haar het maximum bedrag zal zijn wat in 24 uur uit de geldauto maat bij de eigen bank en de kantoren van dezelfde bank kan worden gehaald. De banken zijn met elkaar overeengekomen, dat houders van bankpasjes die toe gang geven tot een geldautomaat ook bij een andere bank terecht kunnen. Dan kan men echter in 24 uur niet meer dan 300 gulden opnemen. De bankkantoren die. dit doen zullen de geldautomaat van het vignet voorzien wat op het pasje staat. Via de bankgirocentrale zullen de opgenomen bedragen binnen 24 uur van de rekening worden afgeboekt. Blijkt dat het saldo van een rekeninghouder niet toe reikend is, dan wordt opname van geld via een automaat direct geblokkeerd. Dit is ook het geval als melding wordt gemaakt van verlies of diefstal van het pasje. Mocht men zelf tot driemaal toe het codenummer verkeerd intikken^dan komt het pasje uit de automaat terug met de mede deling dat het ongeschikt is ge maakt voor gebruik in geldauto maten. Wordt vergeten de pas uit de automaat te nemen na uitbe taling, dan neemt de automaat zelf het pasje terug. De klant krijgt dan enkele dagen de tijd de pas bij het betreffende bank kantoor te gaan ophalen. Een groot aantal Nederlandse rekeninghouders heeft de afgelo pen maanden tijdens vakantie in Spanje al ervaring kunnen op doen met het opnemen van geld uit automaten. Voor deze Neder landse gasten was in Spanje de mogelijkheid geschapen om bij Spaanse banken met het Neder landse bankpasje pesetas op te Volgens de Stichting Bevorde ring Chequeverkeer hebben de banken nu alle problemen over wonnen om snel over te gaan tot de installatie van de geldautoma ten en het gebruik daarvan.. Vol gens deze stichting zal dit de banken jaarlijks tonnen aan drukwerk besparen. De reke ninghouder zal voor contant geld niet meer naar de bank binnen behoeven te gaan, op de beurt te wachten en een formulier in te vullen. de frank op de internationale wis selmarkten daalt nu al bijna twee weken. In Brussel deden de afgelo pen dagen dan ook meteen deva luatiegeruchten de ronde, een week nadat de EG-landen besloten de lire te devalueren en de andere Europese munten op te waarderen. De Belgische frank deed enkele weken geleden op de wisselmark ten nog ongeveer 5,63 cent, terwijl de particulier voor bankpapier 5,75 cent per frank moest betalen en voor zijn frank 5,45 cent terug kreeg. Sinds gisteren is de officiële koers van de frank gezakt tot 5,574 cent, terwijl de koers voor bankpa pier nu op 5,67/5,37 ligt. Die verschillen zijn nog niet groot, ongeveer 1,5 procent. Vol gens de normen binnen het Euro pees Monetair Systeem mag de koers van de acht munteenheden daarvan 2,5 procent schommelen rond een zogenaamde spilkoers, die wordt berekend in Ecu's (de Europese rekeneenheid). Na de aanpassing van de EMS-koersen naar aanleiding van de val van de lire, werd voor de Belgische frank een nieuwe spil-koers van 44,832 franc per Ecu vastgesteld. Op de Brusselse wisselmarkt no teerde de frank gistermiddag ech ter al 45,29 voor een Ecu, een waar dedaling van precies een procent. Aangezien een munt die binnen het EMS gaat zakken soms onder sterke druk komt te staan, verke ren financiële experts hier in ge spannen afwachting van wat de Belgische frank (en de daaraan ge koppelde Luxemburgse) gaat doen. Al geruime tijd wordt de Belgi sche frank, samen met de Franse frank en de lire als een van de zwakke Europese munten gezien. Aangezien in België verkiezingen voor de deur staan (in België op 13 oktober), lijkt een devaluatie niet waarschijnlijk, omdat daarmee het gebrek aan vertrouwen van de in ternationale financiële wereld in het herstelbeleid van het kabinet- Martens zou worden geillustreerd. DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Den Haag is een on derzoek begonnen naar de moge lijkheid dé giro's van de voormali ge president-commissaris van het RSV-concern, De Vries, via de Bankgirocentrale (BGC) alsnog bo ven water te halen. Dit heeft offi cier van justitie Vermeulen giste ren desgevraagd meegedeeld. Tijdens de verhoren van de Par- lemantaire Enquêtecommissie (PEC) bleek dat De Vries een be drag van 648.000 gulden zowel bij het RSV-concern als bij de Ver enigde Bouwbedrijven Bredero (VBB) had gedeclareerd. De Vries zei dit bedrag aan Bredero te heb ben terugbetaald. Bredero zei dit bedrag nooit te hebben ontvangen. Hierna ontstond het vermoeden van meinmeed en de officier van justitie in Den Haag stelde een on derzoek in. Meineed Vorige week werd bekend dat het onderzoek naar meineed tegen De Vries gestaakt werd wegens on voldoende bewijs. Uit de admini stratie van De Vries bleek wel dat hij het bedrag had overgemaakt maar niet wie het had ontvangen. Enkele dagen later werd bekend dat de archieven van de BGC tien jaar bewaard blijven. Een woord voerder van de BGC zei toen ech ter dat de BCG alleen de over schrijving kan achterhalen als de officier van justitie alle gegevens overhandigt. PSP-fractieleider Van der Spek heeft inmiddels in schriftelijke vra gen de wens kenbaar gemaakt dat De Vries alsnog wordt vervolgd. Thatcher verliest prestige-slag in Hogerhuis LONDEN - Het prestige van de re- gering-Thatcher heeft gisteravond een nieuwe deuk opgelopen, toen het Hogerhuis met 140 tegen 136 stemmen een motie aannam die het regeringsvoorstel bekritiseert om grote salarisverhogingen te ge ven aan topambtenaren, rechters en hoge officieren. Het Hogerhuis kon niet verder gaan en het regeringsvoorstel ge heel afwijzen. Het Britse parlemen taire systeem schrijft voor dat de Lords en Ladies wel mogen debat teren over voorstellen van finan ciële aard, maar dat zij niet de mo gelijkheid hebben deze plannen af te wijzen. door Henk Dam De stemuitslag is er een niet min der grote klap voor de Britse rege ring om. Vorige week zag de rege ring zich met een onverwacht grote rebellie in de eigen gelederen ge confronteerd, toen een kleine 100 Tories in het Lagerhuis zich tegen de salarisverhogingen uitspraken. De regering won toen met een meerderheid van slechts 17 stem men (bij een normale meerderheid van 140). Dat het voorstel het haal de, kwam nog alleen omdat zoveel parlementariërs van de oppositie niet aanwezig waren, en omdat de conservatieve Lagerhuisleden zo onder druk waren gezet. De kritiek tegen het voorstel is tweeledig. Veel Conservatieven ne men het de regering-Thatcher kwa lijk, dat zij het voorstel zomaar, in de vorm van een schriftelijk ant woord op een parlementaire vraag, heeft ingediend zonder daarover ook maar enig overleg te plegen. Bovendien zijn Conservatieven in het hele land zeer verontwaar digd over de salarisverhogingen voor de top van het ambtelijk ap paraat, die tot 46 procent gaan. Dit te meer, daar de regering bij de la gere ambtenaren de duimschroe ven wel stevig heeft aangedraaid. Het argument waarmee de rege ring de grote verhogingen voor de ambtelijke top steeds heeft verde digd is, dat de beste ambtenaren anders door het meer betalende be drijfsleven dreigen te worden weg gezogen. Dat argument heeft in het land weinig indruk gemaakt. Nu het Hogerhuis zich ook zo duidelijk over de salarisverhogingen heeft uitgesproken, hebben mevrouw Thatcher en de haren alle reden ernstig verontrust te zijn over het resultaat van de eerstvolgende opi niepeilingen. BRUSSEL (GPD) - De Nederland se directeur van het chemisch-af- valbedrijf OVA in Antwerpen blijft voorlopig nog een maand in hech tenis. Dat heeft de Antwerpse rechtbank gisteren besloten. De Nederlander wordt verdacht van valsheid-in-geschrifte en van ille gale opslag van chemisch afval vanuit Jederland. door Han de Bruijn Vórige week viel de Antwerpse justitie binnen bij OVA (Olie Ver werking Antwerpen) en enkele an dere afvalbedrijven, die allen ban den met Nederlandse bedrijven bleken te hebben. Enkele olietanks werden verzegeld en een aantal be drijfsvoerders aangehouden. De directeur is de enige die nu nog in arrest wordt gehouden. Hij zou valsheid-in-geschrifte hebben ge pleegd door met btw-nummers te knoeien. De justitie en de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaatschap pij (OVAM) deden ook onderzoek bij enkele olietransportbedrijven, waarvan een Nederlands, maar die kon niets ten laste worden gelegd. Wel werd in Boom (bij Antwerpen) de bouw van een afvalverwer- kingsfabriekje stilgelegd. Ook dat was een Nederlands projekt. De Antwerpse justitie onder zoekt nu of en in welke mate spra ke is van overtreding van de Belgi sche milieuwetten. In elk geval ontbraken in diverse gevallen de vereiste vergunningen. De Neder landse bedrijven zouden via het Antwerpse havengebied de stren ge Nederlandse milieuwetgeving proberen te omzeilen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9