Ruzie na verbod op kernproeven Toekomst Oeganda blijft ongewis Botha wil niet met Tutu praten VS wijzen voorstel Gorbatsjov af Sjevarnadze te druk voor Yan den Broek DINSDAG 30 JULI 1985 wrum HELSINKI - De viering van tien jaar akkoorden van Helsinki is vandaag in de Finse hoofdstad begonnen met onenigheid tussen Amerika en de Sowjet-Unie over een verbod op ondergrondse kernproeven. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz wees gisteren, na aankomst in Helsinki, een Russisch voorstel af om met ingang van 6 augustus vijf maanden lang geen ondergrondse kernproeven te nemen. LONDEN - Leden van een Britse actiegroep zijn geslagen en ge schopt toen zij zondag probeerden te verhinderen, dat een grote school walvissen, zogenaamde door Henk Dam grinden, bij de Faeroer-eilanden zou worden afgeslacht. De groep, de Environmental In vestigation Agency (EIA), bevindt zich al een aantal weken op de ei landen in een poging een eind te maken aan de jaarlijkse slachting van de grinden, die in de maanden juli en augustus een hoogtepunt pleegt te bereiken. Zondag werd een school van 200 walvissen bij het grootste eiland Actievoerders tegen walvis- jacht geschopt en geslagen yan de Faeroer, Strom bo, gesigna leerd. Meer dan 40 boten kozen daarop zee met de bedoeling de school naar ondiep kustwater op te jagen om de walvissen daar vervol gens te doden. Leden van de EIA probeerden met een rubberboot de jacht te ver storen. Dat bootje werd al spoedig door twee boten geramd, waarna de bemanning van deze aan de jacht deelnemende vaartuigen met messen trachtten het rubberbootje kapot te snijden en tot zinken te brengen. Toen de actievoerders vervol gens misthoorns lieten loeien om daarmee de grinden weg te jagen, probeerden vijf aan de jacht mee doende boten het rubberbootje te rammen en werd tevens getracht de buitenboordmotor met netten buiten werking te krijgen. De EIA-leden hadden daarop geen andere keus dan zich overge ven aan de leider van de jacht. Zij werden van het jachtterrein weg gesleept maar niet, aldus een ver klaring van de EIA, nadat zij door jagers waren geschopt en geslagen. De jacht ging daarop gewoon door, en alle 200 grinden kwamen daarbij om het leven. De EIA maakt bezwaar tegen de jacht bij de Faeroer-eilanden, niet alleen omdat deze buitengewoon bloede rig en wreed pleegt te verlopen, maar ook omdat de noodzaak ertoe ten enen male ontbreekt. Vroeger hadden de bewoners van de Faeroer-eilanden het vlees van de walvissen hard nodig ter aanvulling van hun karige menu. Tegenwoordig heerst er een grote mate van welstand op de eilanden, en worden de grinden vooral voor de sport gedood. Met de school van eergisteren er bij gerekend, zijn dit jaar tot dus ver ruim 1300 grinden bij de Fae roer-eilanden afgeslacht. Het jaar lijks daar gedode aantal walvissen bedraagt gemiddeld 2300. Volgens de Amerikaan heeft dit proeven met xplosief vermo- voorstel alleen propagandistische gen boven de 150 kiloton verbood. In 1976 werd dit uitgebreid met verbod op vreedzame onder waarde, zolang de Sowjet-Unie niet bereid is waarnemers toe te la ten bij kernproeven. Sowjet-leider grondse kemproeven. Deze Gorbatsjov kondigde het besluit eenkomsten zijn echter nog niet gisteren af. door Hans Gelijense In 1963 sloten beide supermach ten en Groot-Brittannië een ver drag dat een verbod legde op bo vengrondse kernproeven (het zgn, partial test ban treaty). Volgens Shultz hebben de Sowjets dit mo ratorium in 1971 geschonden. „Met een grote knal, en daarna hebben ze hun testprogramma alleen maar opgevoerd", zo zei hij gisteravond na aankomst in Helsinki. Sinds 1963 wordt al over uitbrei ding van het beperkte kernstop- verdrag gesproken. In 1974 sloten beide supermachten een overeen komst die ook ondergrondse kern- werking getreden. In de Finse hoofdstad opende president Maunu Koivisto vanmor gen in het Finlandia-congrescen- trum de conferentie van de 35 lan den die tien jaar geleden de Slotak te van Helsinki over veiligheid en samenwerking in Europa onderte kenden. De ministers van buiten landse zaken houden drie dagen lang redevoeringen over dit thema. De bijeenkomst wordt echter voor al gebruikt voor onderlinge ge sprekken buiten het officiële pro gramma om. Shultz zei gisteravond, met een duidelijke verwijzing naar het Oostblok, dat „niet alle onderteke naars van de Slotakte hun beloften van destijds zijn nagekomen". De Amerikaan doelde daarbij op de HELSINKI - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zal in Helsinki geen gesprek hebben met zijn Sowjet-collega Sjevarnadze. De eerste woordvoerder van het Russische ministerie van buiten landse zaken, Vladimir Lomeiko, verklaarde tegenover een verslag gever van deze krant desgevraagd dat Sjevarnadze eenvoudigweg geen tijd heeft voor een ontmoe ting met Van den Broek. door Hans Gelijense De nieuwe Sowjet-minister van buitenlandse zaken arriveerde gis teren in Helsinki, waar van dins dag tot en met donderdag de mi nisters van buitenlandse zaken bij eenkomen van de 35 landen die tien jaar geleden de Slotakte van Helsinki ondertekenden. Het is het eerste optreden van Sjevarnadze in het buitenland, die hier dan ook buiten het officiële programma om een groot aantal gesprekken zal voeren met Europese collega's. Woensdag spreekt hij zijn Ameri kaanse collega Shultz. Van den Broek, die gisteravond laat in Helsinki aankwam, heeft herhaaldelijk verklaard een per soonlijke kennismaking met Sje varnadze op hoge prijs te stellen. Belangrijkste onderwerp van ge sprek zou de voorgenomen plaat sing van 48 kruisraketten in Neder land zijn, die volgens het 1 juni-be- sluit van vorig jaar zal -plaatsvin den wanneer de Sowjets meer dan 378 SS-20-raketten hebben gesta tioneerd. Dat aantal ligt nu volgens de officiële NAVO-cijfers op 423. Het CDA heeft vorig jaar, alvo rens akkoord te gaan met het kabi netsbesluit, geëist dat met de Sow jets over de voorgenomen plaat sing wordt gesproken. Van den Broek heeft sinds die tijd twee keer een ontmoeting gehad met Sjevarnadzes voorganger Gromy- ko, waarbij de Sowjet-gespreks- partner zich weinig onder de in druk toonde van de Nederlandse argumenten tot vermindering van bewapening aan Russische kant. Van den Broek had recentelijk gesprekken met ministers van bui tenlandse zaken van de DDR, Hon garije, en Tsjechoslowakije. Ook bij die ontmoetingen had het sig naal richting Sowjet-Unie, dat vol gens het kabinet-Lubbers van een plaatsingsbesluit moet uitgaan, een centrale plaats. De bijeen komst in Helsinki is, zoal het er nu uitziet, voor Van den Broek de laat ste gelegenheid apart met Sjevar nadze te spreken voordat het kabi net op 1 november een definitief plaatsingsbesluit neemt. Vorige week noemde het Rusi- sche staatspersbureau Tass Neder land „het laatste bastion in de strijd tegen de nieuwe NAVO- kernwapens in Europa". Lomeiko zei gistermiddag desgevraagd dat de Sowjets zich bewust zijn van het gegeven dat Nederland het laatste van de vijf NAVO-plaat- singslanden is dat de kruisraketten nog niet heeft. „Maar begrijpt u me goed, er zijn geen politieke rede nen. Onze minister heeft hier zo veel gesprekken, dat een ontmoe ting met uw minister niet in zijn schema past. Het is echt een kwes tie van gebrek aan tijd". Meer wil de Lomeiko er niet over zeggen. Naar mag worden verwacht zal Den Haag nu verwoede pogingen in het werk stellen om een ontmoe ting te arrangeren tussen premier Lubbers en Sjevarnadze. Beiden zijn dit najaar in New York, waar het 40-jarige bestaan van de Ver enigde Naties wordt gevierd. Bij die gelegenheid zal Lubbers zeer waarschijnlijk ook de Amerikaan se president Reagan te spreken krijgen. mensenrechtparagrafen uit het Helsinki-akkoord, maar maakte verder geen specifieke verwijzing naar bijvoorbeeld een Sowjet-dis- sident als de Nobelprijswinnaar Sacharov, verbannen naar Gorki in Siberië en van wie sinds enige tijd taal noch teken meer is vernomen. Shultz en zijn Russische colega Sjevarnadze praten morgen met el kaar. Dat gesprek, in de marge van de officiële 'viering van tien jaar Helsinki-Slotakte', is voornamelijk bedoeld ter voorbereiding van de top tussen Reagan en Gorbatsjow 15 november in Genève. In de po gingen tot klimaatsverbetering tussen Oost en West spelen voor stellen als dat van Gorbatsjov afge lopen weekeinde een belangrijke rol. De Russische leider stuurde een brief naar Reagan, waarin hij ter herdenking van het nucleaire bom bardement op Hirosjima en Naga saki veertig jaar geleden voor vijf maanden wilde afzien van onder grondse kernproeven. Alvorens dit voorstel in Washington openbaar werd gemaakt, kondigde Reagan aan dat de VS Sowjet-experts uit nodigen tot het bijwonen van een kernproef in de woestijn van Neva da. De Sowjets zien in dit voorstel, zoals Sjevarnadze's woordvoerder Lomeiko gisteravond tegenover journalisten nog eens duidelijk maakte, slechts een propaganda- manoeuvre. „Wjj hebben eenzijdig een gebaar gemaakt, nu is het de beurt aan de Amerikanen", zo zei hij. Shultz daarentegen noemde het Sowjet-voorstel van weinig waarde, zolang van die zijde geen verificatie wordt toegestaan. „Dan is het niet in ons belang", aldus Shultz, die eraan toevoegde dat de Sowjets het aantal ondergrondse kernproeven hebben opgevoerd voorafgaand aan het voorstel van Gobatsjov. Volgens militaire deskundigen hebben de Verenigde Staten dit jaar 7 en vorig jaar 16 ondergrond se kernproeven genomen. De Sow jets kwamen in 1984 tot 27 en dit jaar tot 8. Lomeiko kon gister avond niet aangeven of Gorbats- jovs voorstel meer is dan een tijde lijke pauze in het Sowjet-program- ma. Shultz zei gisteravond, dat het in de Amerikaanse visie alleen gaat komen tot „een werkelijke vermin dering van de offensieve kernwa pens". Zo'n vermindering, aldus Shultz in antwoord op vragen over het Amerikaanse Star Wars-pro- gramma dat een verdédiging tegen strategische kernwapens beoogt, kan echter alleen plaatsvinden als wederzijds voldoende waarneming wordt toegestaan. Bisschop Tutu stond gisteren in zijn woning in de zwarte woonwijk Soweto de pers te woord. Surfer op drift MADRID - Dank zij zijn grote tegenwoordigheid van geest kan de 45-jarige Spaanse aan nemer José Santiago Garcia een uiterst hachelijk surfavon- tuur navertellen. Vorige week maandag begaf Garcia zich bij Barbate met zijn surfplank op zee om een beetje vertier en verkoeling bij de immense hit te te zoeken. Toen hij ongeveer 100 meter uit de kust was, werd hij echter overvallen door een plotseling opstekende wind. Omdat nie mand in de gaten had wat er met hem aan de hand was en hij door de sterke stroom steeds verder afdreef besloot Garcia zijn zeil van de surf plank te halen en geduldig op zijn plank te wachten totdat er alarm geslagen zou worden. Pas na drie dagen werd hij opgemerkt door een Panamese vrachtboot die hem meenam naar Las Palmas op de Canari- sche Eilanden. De drie barre et malen zal Garcia zich geprezen hebben dat hij nooit aan de lijn gedaan had. Want dank zij zijn corpulentie en zijn vetlaag wist hij in leven te blijven. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse president Pieter Botha wil niet apart met bisschop Desmond Tutu praten. Eerder verklaarde Bo tha nog, dat hij met iedereen sprek was toegestaan met een dele gatie van de Anglicaanse bisschop pen, onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Kaapstad, Phil lip Russell. Deze ontmoeting zal Zuid-Afrika bereid is een gesprek over drie weken plaatsvinden. aan te gaan, die openlijk geweld af wijst om veranderingen in het land tot stand te brengen. Hij reageerde hiermee op een opmerking van bis schop Tutu i Bisschop Tutu zei op een pers conferentie zeer teleurgesteld te zijn in de weigering van Botha om hem persoonlijk te ontmoeten. Tu- BBC, dat hij 'gereed was gesprek met de president over de onlusten in de zwarte woonwij ken^ door Ruud de Wit De weigering van Botha kwam in Zuid-Afrika zeer onverwacht. Gisterochtend nog had Tutu een telegram gestuurd om de president formeel op de hoogte te brengen van zijn, bereidheid tot een ge sprek. Later op de middag werd door de secretaris van Botha ech ter meegedeeld, dat slechts een ge- interview met de tu, die de Anglicaanse bisschop Johannesburg is, zei tevens, dat hij er niet over dacht om als lid van de delegatie onder leiding van bisschop Russell met Botha te gaan praten. 'Ik heb gevraagd om een persoonlijke ontmoeting bin nen zeer korte termijn en de aan vrage voor een gesprek met Botha door de delegatie van Russell staat hier volledig los van'. Tutu benadrukte tevens, dat de weigering voor vele radicale zwar te jongeren in de woonwijken een bevestiging is van hetgeen zij al zo lang weten, namelijk dat de blanke regering niet in hen geinteresseerd Botha dreigt buurlanden met sancties JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering over weegt economische sancties tegen haar buurlanden als antwoord op de VN-resolutie van afgelopen vrij dag, die oproept tot vrijwillige eco nomische maatregelen tegen Zuid- Afrika. Dat heeft president Botha gisteren gezegd in een toespraak tot studenten van de universiteit van Potchefstroom. Botha zei dat hij opdracht had gegeven om een onderzoek in te stellen naar het aantal zwarte ar beiders in Zuid-Afrika, dat afkom stig is uit de buurlanden. De rege- ring:Botha overweegt hen zonodig naar hun landen terug te zenden. Volgens onofficiële gegevens be vinden zich zeker 1,5 miljoen 'gast arbeiders' in Zuid-Afrika, voorna melijk uit Botswana, Mozambique, Lesotho en Swaziland. De meesten van hen zijn werkzaam in de mij- Volgens Botha moeten de lan den, die nu het voortouw nemen in de campagne voor economische sancties tegen Zuid-Afrika, dan ook maar geld vrijmaken om ba nen en opleidingen te scheppen voor deze gastarbeiders, wanneer ze naar hun landen zijn terugge stuurd. Hij zei te hopen dat de buurlanden van Zuid-Afrika zich realiseren dat economische sanc ties van Zuid-Afrika tegen zijn buurlanden op rekening van de ra dicale elementen in de Veiligheids raad moeten worden geschoven. Als gevolg van de resolutie kun nen niet alleen de 1,5 miljoen gast arbeiders worden teruggestuurd, maar kunnen ook andere vormen van samenwerking worden getrof fen, zoals transport, communicatie en landbouw. Het Afrikaanse con tinent is, ondanks de anti-apart heidshouding ten opzichte van Zuid-Afrika, nog steeds de op een na belangrijkste handelspartner van Zuid-Afrika. Voor het trans port, de landbouw en de communi catie zyn landen als Lesotho, Swa ziland, Zambia, Botswana, Mozam bique en Zimbabwe voor een aan zienlijk deel aangewezen op Zuid- Afrika. Botha dreigde ook met militaire maatregelen tegen de buurlanden, wanneer de aanvallen van 'terroris ten' op Zuid-Afrika doorgaan. Sacharov De dissidente Russische kernfy sicus Andrei Sacharov is op 11 juli jl. uit een kliniek in zijn ballings oord Gorki ontslagen, waar hij sinds half april zou zijn behandeld wegens hartklachten en sympto men van de ziekte van Parkinson. Dit meldde de Westduitse krant Bild gisteren op grond van een 10 minuten durende film die uit Rus sische bronnen is ontvangen. Polen Leiders van de NAIROBI/KAMPALA - De nieu we militaire leider van Oeganda heeft gisteren na zijn beëdiging tot president, vrije en „eerlijke" ver kiezingen beloofd binnen een jaar en „vrede voor allen in een echte democratie met handhaving van de wet". Er begint weer een nieu we fase in de roerige ontwikkeling van het Oostafrikaanse land. Maar of er nu echt een serieuze poging gedaan wordt om de stam mentegenstellingen bij te leggen, is nog een open vraag. Enkele hoofdrolspelers in de Oegandese politiek hebben zich nog niet uit gelaten over de coup. Oppositieleider Paul Semogere- re van de Democratische Partij (DP) gaf geen commentaar. De op standelingenleider Yoweri Muse veni hield zich in Stockholm op de vlakte over samenwerking met de nieuwe machthebbbers. Alleen ex- dictator Amin staat in Saoedi-Ara- bië klaar om, zoals hij gisteren zei, Oeganda te „redden". President Obote is naar verluidt naar Kenia gevlucht. Enkelen van z\jn kabinetsleden zijn gevangen gezet, maar vice-president Paulo Muwanga is niet gearresteerd. De wortel van de huidige proble men ligt in de jaren zestig. In 1966 besloot de afgelopen zaterdag voor Libanon mijdt top BEIROET (UPI-RTR) - Na Syrië heeft ook Libanon aangekondigd dat het niet zal deelnemen aan de Arabische topconferentie die op 7 de tweede keer omvergeworpen dr. Milton Obote van Oeganda een centralistische eenheidsstaat te maken door de macht van de vijf koninkrijken fors in te dammen. Met een politieke coup schakelde hij Mutesa II, de Kabaka (koning) van BOeganda uit, sinds onafhan kelijkheid van Groot-Brittannië in 1962 fungerend president. Obote werd zelf staatshoofd. De Baganda, bewoners van het zuid westelijke Boeganda en met 2,5 miljoen verreweg de grootste van Oeganda's dertien hoofdstammen, hebben dit de president nooit ver geven. Tolerant Obote, een Lango uit het Noor den, en zijn Volks Congres van Oe ganda (UPC) voerden een in eerste aanleg socialistisch bewind. Maar verzet van met name de Baganda maakte hem minder tolerant. Na een miskukte aanslag i de oppositie verboden. De Baganda stonden te juichen in de straten van Kampala toen de voor Obote door het leger werd generaal-majoor Idi Amin Dada uit binnengehaald als reddende engel. een, opnieuw, bloedige strijd tus sen de goed gedisciplineerde Kara- mojong en het leger veranderde de streek in - De oude en de nieuwe leider van Oeganda, hier s 1969 werd Links 0bote, rechts Okello. de in het Noorden gelegen Weste lijke Nijlprovincie de macht Dat was mei 1980 en de snel geor ganiseerde verkiezingen eind dat Amins bewind steunde op jaar werden gewonnen door Obo- noordelijke stammen, aanvanke lijk met goedkeuren Aan Amin's schrikbewind werd in 1979 een eind gemaakt door een invasie van Ugandese ballingen en het Tanzaniaanse leger. De intus sen veldmaarschalk geworden dic tator had zich eind 1978 vergrepen aan de tot Tanzania behorende Ka- gera-strook, tussen Rwanda en het augustus in Casablanca (Marokko) Victoriameer. Een van de bevelhe- 300.000 stu- begint. Premier Rashid Karami zei bers van de ballingen was Kolonel denten aan de negen grootste uni- gisteren voor de staatsradio dat er Bazillio Okello, een van de twee versiteiten in Polen hebben giste- binnen de Arabische gemeenschap Okello s in de sleutelrollen bij de ren openlijk verklaard dat zij de op geen overeenstemming bestaat gebeurtenissen van afgelopen 13 oktober te houden parlements- over de noodzaak van een top over verkiezingen zullen boycotten. In de Palestijnse kwestie.De buiten een schriftelijke verklaring aan de gewone topconferentie is een ini- pers motiveerden zij hun besluit tiatief van koning Hassan II van met het vorige week door het par- Marokko. De regeringen van Egyp- week. De periode na de „bevrijding" was opnieuw een roerige. Twee in- .i.c nc vuii,G term-presidenten, de intussen lement goedgekeurde wetsvoorstel te, Irak, Koeweit en Jordanië en de overleden professor Yusuf Luie dat naar hun mening de academi- Verenigde Arabische Emiraten sche gemeenschap van al haar (VAE) hebben Hassans bekendma- grondrechten berooft. king op zaterdag verwelkomd. weer als mogelijke leider ge noemde Godfrey Binaisa verdwe nen kort na elkaar van het toneel, te's UPC. Tenminste dat verklaar de de militaire commissie die de stembusgang leidde en die be stond uit aanhangers van de poli tieke rot. Goedkeuring Waarnemers van het Gemene best hadden wel onregelmatighe den geconstateerd, maar gaven tenslotte hun goedkeuring. Obote was nu het enige Afrikaanse staats hoofd dat na zijn verdrijving weer terug aan de macht kwam. Maar hij verspeelde bij de start meteen al veel sympathie. Verreweg de meeste Oegandezen waren ervan overtuigd dat er grof was geknoeid. Opnieuw was de vij andschap in het cruciale Boeganda waar de DP veel aanhang geniet, het grootst. En er stonden guerril laeroepen op. In de intussen be rucht.geworden Luwero-driehoek, een klein gebied dat van Kampala naar het Noordwesten loopt, was het Nationaal Verzetsleger (NRA) actief dat op steun van de plaatse lijke Baganda kon rekenen. Het staat onder leiding van Yo weri Museveni, die minister van Defensie was onder Luie. Campag nes van het slecht getrainde en be taalde Oegandese leger waren bloedig maar weinig effectief. De schattingen van internationale hulporganisaties over het dodental onder de burgerbevolking in deze streek varieerden eind vorig jaar van 50.000 tot 200.000. In het Noordwesten waren vol gelingen van Amin nog steeds ac tief. In het noordoostelijke Kara- moja was de nomadenstam Kara- mojong grondig van de regering vervreemd na een campagne tegen veediefstal. Door de droogte had den de Karamojong hun vee verlo ren. Met wapens die destijds door Amin achtergelaten waren, kaap ten zij vee van andere stammen. In Ballingschap Vanuit Londen leidden Luie en Binaisa een wankele coalitie van verzetsgroepen onder de naam Ugandees Volkscongres (UPC). Obote moest om hier weerstand aan te bieden met snelle econnomi- sche resultaten komen. Hij genoot vertrouwen in het Westen als de enige leider die orde op zaken kon stellen in de Ugandese warboel. Humanitaire hulp om de ver schrikkingen onder Amin op te vangen werd gevolgd door veel economische hulp. Obote liet zijn socialistische reto riek varen en liberaliseerde de eco nomie. Hij volgde nauwkeurig de recepten van het Internationaal Monetair Fonds, dat gunstig oor deelde over Obote's bezuingings- program. De levensstandaard steeg, maar net toen het ernaar uit zag dat Kampala op de goede weg was, vond het IMF een jaar geleden de overheidsuitgaven te hoog. Cor ruptie (er stonden drie maal zoveel ambtenaren op de loonlijsten als er in werkelijke dienst waren) en de fensie-uitgaven waren te hoog. Ruim 30 miljoen dollar aan toe gezegde leningen werd ingehou den. Dat viel samen met felle be schuldigingen van de Verenigde Staten en iets later Amnesty Inter national over schendingen van de mensenrechten door het leger. De verschillende guerrillagroe pen vormden geen geen echte be dreiging, zolang het leger achter zijn president bleef staan. Maar dat veranderde na de dood van de chef-staf van het leger, luitenant kolonel David Oyite Ojok bij een helikopterongeluk in decmeber 1983. Ojok had in 1980 pogingen hem weg te werken overleefd en was trouw aanhanger van Obote. Evenals de president was hij een Lango. Maar vanwege zijn militaire capaciteiten genoot hij het vertrou wen van de andere grote stam in het leger: de Acholi, ook uit het Noorden. Machtsstrijd De machtsstrijd om opvolging van Ojok was zo gecompliceerd dat Obote er pas in augustus vorig jaar in slaagde een nieuwe opperbevel hebber te benoemen: brigade-ge neraal Opon Acak. Maar hij was een Lango, die niet het vertrouwen van de Achoü genoot. Vandaar de eis van de begin vorige week uit Kampala verdwenen generaal Tito Okello om het aftreden van Opon- Acak. De twee Okello's, verre fami lie van elkaar, zijn Acholi. Na de dood van Opon-Acak zak ten moreel en discipline van het le ger snel verder. Vandaar dat Muse veni's troepen tamelijk onver wacht begin deze maand de garni zoensstad Fort Portal onder de voet konden lopen. Het is niet dui delijk of deze militaire klap iets maken heeft met de gevechten die vervolgens in Kampala uitbraken tussen Lango- en Acholi-soldaten. Maar deze leidden wel tot definitie ve vervreemding tussen Obote en de Acholi. De president zag de coup aanko men. In Kampala gaat het verhaal dat hij tien dagen geleden, toen hij het had over een samenzwering zei tegen officieren: „Willen jullie mijn zetel? Bedenk wel dat het een gloeiend hete zetel is". (International Press Service)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7