Den Bosch: sfeer en gezelligheid Uit in eigen land Pietersberg niet overslaan bij bezoek aan Kanne Kinderbescherming ontkent verklaring van Korthals Altes Brand wil verbod op 'kaarten' bij oefenduels Meer roeiers naar het WK Een jaar cel voor 'koning van thuiswerk' PAGINA 6 DINSDAG 30 JULI 1985 Den Bosch moet u met opgeheven hoofd doorkruisen. Dan vallen pas die karakteristieke, vaak zeer oude geveltjes goed op. Ren vooral niet meteen de Sint Jan binnen maar loop er eerst eens omheen en ontdek dat er op de luchtbogen hoog boven de grond zeker een 100 beelden van menselijke en dierlijke wezens zitten. Den Bosch is niet alleen een stad met erg veel mooie gebouwen en monumenten, maar vooral ook van sfeer en gezelligheid. Directeur Bruens van de VW die met zijn personeel in een van de vele Bossche historische gebouwen werkt: het in de 13e eeuw in kasteelstijl gebouwde De Moriaan, destijds het eerste stenen huis van de stad, is er de man niet naar om een bezoeker meteen maar een lijst van bezienswaardigheden te overhandigen. „Een stad als Den Bosch moetje al slenterend sfeerproevend ontdekken". Den Bosch dus. Dit jaar maar liefst 800 jaar oud. officieel 's-Hertogenbosch geheten: het bos van de hertog. Maar gewoon Den Bosch mag ook. Dat is wel zo gemakkelijk. De stad dankt haar ontstaan aan de ligging aan de samenvloeiing van Dommel en Aa aan de noordrand van het gebied Ook liefhebbers van oude gevel tjes komen in Den Bosch volop aan hun trekken. (foto's gpd) van de toenmalige hertog Hendrik I van Brabant die behoefte had een verdedigbare grensvesting van zijn hertogdom dat nogal eens problemen had met de heersers van Gelre en Holland. Alle reden voor hem en zijn opvolgers er een economisch sterke nederzetting van te maken. Verleden Het is hier niet de plaats uitgebreid de geschiedenis van Den Bosch te behandelen. Alleen dit: als vierde stad van het hertogdom, na Leuven, Brussel en Antwerpen en als belangrijkste plaats in de Meierij, groeide de stad van eeuw tot eeuw tegen de verdrukking in. Dwalend door dat veelzijdige, historische Den Bosch word je met dat verleden voortdurend geconfronteerd: een kathedraal waarvan het oudste deel al in 1450 gereed kwam, het 18e eeuwse Gouvernementshuis in de Verwerstraat, de resten van de historische stadswal waardoor het landelijke groen tot tegen de rand van het centrum kon worden gehandhaafd, het in het begin van de 16e eeuw gebouwde Refugiehuis (in roerige tijden toevluchtsoord voor kloosterlingen) dat nu een creativiteitscentrum is, het uit 1511 daterende kanon „De boze Griet" op het bastion Oranje, het uit diezelfde tijd daterende Kruithuis, het in 1670 herbouwde stadhuis aan de driehoekige Markt. Liefhebbers van de historie moeten onmiddellijk bij de VW binnen wippen om toch maar een lijstje bezienswaardigheden van de toonbank te nemen. Die hebben aan een dagbezoek niet genoeg. Men is gewaarschuwd. De „gewone" vakantieganger die per auto komt vindt vast wel een plekje op een der grote parkeerterreinen of in de parkeergarage „hartje stad". Vandaar is de Markt snel te vinden. Ook de treinreiziger is snel in het centrum, met of zonder openbaar vervoer. Daar op de Markt kan een werkelijk feestelijke wandeling beginnen. Het standbeeld van de in Den Bosch geboren en gestorven schilder Jeroen Bosch is op de Markt snel gevonden. Dan links van het stadhuis de smalle Ridderstraat in, het domein van de vrouw want het is een gezellig winkelstraatje. Aan het eind van het straatje linksaf en dan meteen rechtsaf de Verwerstraat in. Hier komen liefhebbers van antiekzaakjes aan hun trekken. Verderop linksaf de voorname Peperstraat in, waarna men al spoedig op de Parade komt, het plein waaraan de kathedraal ligt. Die moet men natuurlijk van buiten bekijken, al was het maar vanwege die honderd beeldjes. Let ook eens op het Mariaportaal aan de andere zijde. De Christus die Maria draagt lijkt sprekend op Napoleon. Een hommage aan de keizer van de beeldhouwer. Gidsje Vervolgens gaat u natuurlijk de kerk in. Een goede raad: koop een gidsje voor een riks, ga eerst ergens even rustig zitten lezen om te weten wat u allemaal kunt zien en kijk dan - opnieuw - naar boven: de geweldig hoge koepel is indrukwekkend mooi gerestaureerd. In de kerk, maar wie wist dat nog niet, het beroemde beeld van de Zoete Lieve Vrouw, dat jaarlijks door de stad wordt gedragen. Dit vooijaar was de paus erbij. Zoals bekend is onlangs de restauratie van de kerk (vroeger erg donker, nu stralend licht) voltooid. Weer buiten gingen wij de Torenstraat in en vervolgens linksaf de Hinthammerstraat. Per slot van rekening moet er zo'n dag ook gewinkeld worden en dat kan in dit voetgangersgebied. De Hinthammerstraat eindigt weer op de Markt. Verstandige mensen geven onderweg hun ogen goed de kost en duiken af en toe eens een zijstraatje in, veelal smalle steegjes boordevol historische herinneringen. Wat men in Den Bosch zeker niet moet vergeten te zien is het 't Peerd van Ome Loeks, Het vrouwtje van Stavoren en nog tal van ander populaire (volks)liedjes zijn deze zomer uw "dagtripgids" door Nederland. Gerritje. het symbool gezelligheid. Vanaf de roodgemarkeerde wandelroute kijkt men op het kasteel Neercanne met daar achter het riviertje de Jeker en links op de achtergrond de hoogste top van het St. Pieters berg-complex. Hol niet meteen de Sint Jan binnen, wandel er eerst eens rustig omheen. gerenoveerde wijkje De Uilenburg, precies tussen Markt en Station, te bereiken via de Visstraat. Men kan er zelfs een boottochtje op de Dieze maken. Enkele jaren geleden wilde men in Den Bosch „die griebes" afbreken. Dat is gelukkig niet gebeurd. Wat men wel heeft gedaan is oude pandjes restaureren en de reeds ontstane gaten te vullen met passende nieuwbouw. Zo werd het weer een leuk woonwijkje rondom het beroemde beeldje van Zoete Lieve Gerritje, het „spellewerkersmeske" (een oud ambacht datje op de kantwerkschool leerde) dat op „spellewerkersmesdag" naar de Bossche kermis trok om daar haar zuur verdiende penningskes te verbrassen. Aan dat gebeuren hebben wij een liedje over gehouden dat nagenoeg iedere Nederlander kent. Eten Wat men in Den Bosch zeker moet doen is gezellig eten. Je kunt er te kust en te keur, van de bekende zaak met de standaard Hamburgers tot verfijnde restaurants toe. Je vindt in iedere straat wel iets. Wij kozen „midden-klasse" maar wèl uit de kunst. Naam, hoe kan het ook anders: De Kikvorsch, te vinden aan de Parade bij de kathedraal. Staat Den Bosch in karnavalstijd niet bekend als „donk" (droge plek) van de „oetels" oftewel kikkers? De Kikvorsch noemt zich „bistro". In hetzelfde pand zit overigens ook een Engelse pub. De kok is er een werkelijke kunstenaar. Alle reden om deze zomer eens achter Zoete Lieve Gerritje naar Den Bosch aan te gaan! ZOETE LIEVE GERRITJE Dat gaat naar Den Bosch toe Zoete lieve Gerritje Dat gaat naar Den Bosch toe Zoete lieve meid. Wat zullen wij daar drinken Zoete lieve Gerritje Wat zullen wij daar drinken Zoete lieve meid. Brandewijn met suiker Zoete lieve Gerritje Brandewijn met suiker Zoete lieve meid. Wie zal dat betalen Zoete lieve Gerritje Wie zal dat betalen Zoete lieve meid. 'Laot de zonne schien, laot de regen euvergaon' lazen we toen we wegreden richting Limburg. En waarempel, de regen die de hele streek al dagenlang in een moeras probeerde te veranderen hield op en Pluvius zou de sluizen pas opnieuw openen, toen we ver in de namiddag, ver in het zuiden waar Saint Pierre en Sint Pieter hun mergel samenvoegen achter een gids uit een grot opdoken. Toen keerden we het grensplaatsje Kanne echter al weer de rug toe en zat de verkenning van dit meest zuidwestelijke puntje van ons land er op. We waren langs de ENCI gereden die cement maakt van de inhoud van de 120 meter hoge Sint Pietersberg, zagen hoe romantisch de Maas daar in gezelschap van het Albertkanaal België verlaat (tussen twee enorme mergelklompen door) en merkten dat Canne of Kanne, vlak ten zuiden van Maastricht zelf ook niet weet of het nu op Belgisch of Nederlands grondgebied ligt. Maar zeker is wel, dat de Sint Pieter - aan de Belgische kant Saint Pierre - beeldbepalend is voor de omgeving en met zijn langwerpige beboste kruin en duizenden grotten eveneens het belangrijkste object is voor degeen die Kanne met recreatieve bedoeling bezoekt. Neercanne Hoewel, laat ik niet vergeten kasteel Neercanne te noemen, aan, de naam zegt het al, de Nederlandse kant van Kanne, als tegen het dorp aangeplakt. Kanne in de richting Maastricht verlatend, komt men er langs; torens en verweerde muren verheffen zich grauw en hoog tegen de gele mergelwanden van het heuvelcomplex van Saint Pierre. Een echte burcht, ook al is er nu een duur - restaurant in gevestigd, waarvan de kok zelf overigens een slemielig groente- en kruidentuintje beheert, evenals een wijngaard aan de voet van de zuidelijke muur van het slot en de ober de catacomben in moet, als er een goede fles wijn dient te worden aangebroken. 'Catacombes des vins' staat er boven die provisorische wijnkelder, die nu en dan in groepsverband door toeristen wordt bekeken. Vroeger heette die burcht Kasteel d'Agrimont, in 1698 gebouwd in opdracht van Daniël baron de Doppe, in die tijd de militaire gouverneur van Maastricht. De Stichting Het Limburgs Landschap kocht in 1947 kasteel en naaste omgeving aan en er volgde toen een restauratie die acht jaar in beslag nam. Vergeet niet bij een bezoek aan kasteel Neercanne de roodgemarkeerde wandelroute te volgen die vanaf het slotplein de overhellende bossen in leidt. Dat is een heel mooie tocht langs roodgekopte paaltjes, door het Cannerbos, een 34 ha groot, typisch Zuidlimburgs hellingbos. Eerst over een hol pad tussen metershoge, steile mergelwanden door, door een groot bos met dikke bomen en ongemerkt bereikt de wandelaar zo een formidabele hoogte. Opeens kijkt men dan neer op het kasteel met daarachter het bevallig kronkelende riviertje de Jeker en op de achtergrond de hoogste top ALKMAAR (ANP) - Trainer Joop Brand van AZ'67 heeft gisteren een pleidooi gehouden voor aangepas te spelregels bij oefenwedstrijden. Brand wil bij het toernooi om de Noord-Holland Cup. vrijdag en zondag in Alkmaar, een 'verbod' op gele kaarten. Bovendien moe ten er ruimere wisselmogelijkhe- SCOREBORD Velp: Velpse Boys (zondag tweedeklas: - Vitesse 0-6 (0-1). De doelpunten werden gemaakt door Bekkers en Gerritsen (ieder 2), Leestenmaker en Kreileman. Scheids rechter Verhoef leidde voor duizend toe schouw 600. Sportclub Sleen - FC Den Bosch 1-8 (0-6). Doelpuntenmakers: Sleen: Haandnksman (strafschop). FC Den Bosch: Gillhaus (2). Schouwenaar (2). Pattinama, Kaiser, Van Nielen en Van Hoorn. Toeschouwers: 650. Melkhuisje. Finale Ricki Osterthun (Wdl)-Kent Carls- son (Zwe) 4-6, 4-6, 6-4, 6-2, 6-3. Dubbelspel: Hans en Stefan Simonsson (Zwe)-Carl Limberger/Mark Woodforce 6-3, 6-4. WK tornado bij Travemunde: De uitslag van de tweede wedstrijd is: 1. Robert White/Jeremy Newman (GBr), 2. Randy Smyth/Jay Glaser (VSt), 3 Pierre- Alain Bauer/Peter Haag (Zwi), 9. Willy en Cees van Bladel (Ned) Het algemeen klassement is: 1 Smyth'Gla- den komen. Het verzoek van Brand, die op steun van zijn colle ga's Van Doorneveld van Haarlem en André van Telstar mocht reke nen, zal via de coördinator van de arbitrale zaken. Mulder, worden overgebracht aan het hoofd van het scheidsrechterkorps, Leo van de Kroft. Brand haalde in Alkmaar uit naar de instelling van scheidsrech ters bij oefenwedstrijden. In het duel NEC - AZ van zaterdag, met Van der Kroft op de tribune, werd door debutant Bulthuis zes keer geel getrokken. Dat kostte AZ- middenvelder Arntz een schorsing. Brand:., Zulke nieuwelingen moe ten zich zo nodig waar maken. Ze kunnen die kaarten beter in de zak houden. Vorige week hebben we tegen De Graafschap geoefend. Dat duel werd door een ervaren ar biter geleid. Vooraf hadden we in overleg de afspraak gemaakt, dat de coaches zouden ingrijpen als een speler over de schreef ging. Een veel beter systeem". AMSTELVEEN (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Roei Bond (KNRB) heeft gisteren de afvaardi ging naar de wereldkampioen schappen in de Belgische plaats Hazewinkel met zes man uitge breid. Bij de strijd om de wereldti tels zal het Proteus-duo Chris van den Berg en Johan Rorhme starten in de ongestuurde twee in de zware categorie. Ook heeft de KNRB be sloten een lichte vier zonder stuur man in te schrijven. Theo van der Putten, Erik Sauer, Willem Jan Sibbes en Mans van de Vendel be mannen deze boot. De Nederland se ploeg voor Hazewinkel zal nu bestaan uit acht dames en 26 he ren, onder wie twee stuurlieden. 'Niet tevoren geïnformeerd over inval bij woongroepen' DEN HAAG (GPD) - Veiliger, sneller hanteerbaar, duidelijker en een geringere aanslagop de verkeersintensiteit plegend is een totaal nieuw geleidebaken dat bij werkzaamheden aan en langs de verkeerswegen wordt toegepast. Het is in opdracht van Rijkswaterstaat ontwikkeld door het bureau Innovad in Mijdrecht, dat erin slaagde de oude bebakenings- methode (die uit minstens vier losse delen bestond) te comprimeren tot één geheel. De nieuwe bakens kunnen dan ook veel sneller geplaatst en weer verwij derd worden, waardoor het oponthoud voor het verkeer sterk verminderd wordt. Per dag geeft het nieuwe systeem een uur tijdwinst. Dat is kosten besparend voor opdrachtgever en uitvoerder van de wegwerkzaamheden, maar ook plezierig voor de mensen achter het stuur in de piekperioden. (foto gpd) Damen heeft beste papieren ALKEMADE - Ronald Damen en Robbert van den Akker uit Eem- nes hebben na aftrek de beste pa pieren voor de nationale zeiltitel in de Schakelklasse. Na vier races op de Braassemermeer staat het twee tal op de vierde plaats achter de duo's Kleinhuis, Rijpkema en de gebroeders Markx uit Woubrugge. De vierde race leverde gisteren een overwinning op voor de gebroe ders Van der Pol SMARTEGELD (ANP) - De moge lijkheid om wegens opgelopen li chamelijk letstel smartegeld te vor deren is nog steeds onvoldoende bekend. Voor de negende keer heeft dè ANWB zijn maandblad Verkeersrecht gewijd aan een spe ciaal smartegeldnummer. Daarin wordt aan de hand van 556 prak tijkgevallen getoond welke uit spraak de Nederlandse rechter in zake geëist smartegeld deed. Het hoogste smartegeld dat in Neder land ooit is uitgekeerd bedraagt 130.000 gulden. Dat was aan ie mand die als gevolg van een ver keersongeluk de rest van zijn leven in een rolstoel moet doorbrengen. DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kinderbescherming is op 19 april van dit jaar geïnformeerd over de voorgenomen inval van justitie bij twee Rotterdamse woongroepen op 26 april. Minister Korthals Altes (justitie) antwoordt dat op schriftelijke vragen van de kamerleden Van Es (PSP), Lank- AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft vandaag een 58-jarige 'thuiswerkkoning' uit Amsterdam veroordeeld tot een jaar cel, waarvan twee maanden voorwaardelijk, wegens onder meer het oplichten van thuiswer kers. Als bijzondere voorwaarde stel de de rechtbank dat de man zich onder behandeling van een psy choloog of psychiater stelt. Dit om dat een onvoorwaardelijke gevan genisstraf alleen geen effect zou sorteren. Bij de straf nam de rechtbank ook het grote aantal oplichtingsge- vallen en de schade die hij daar mee aanrichtte in overweging. Dat de straf toch lager uitviel dan de 18 maanden die de officier geëist had, heeft de man te 'danken' aan het feit dat hij nog 2,5 jaar cel tegoed heeft van eerdere veroordelingen. horst (PPR), Eshuis (CPN) en De Visser (PvdA). De vijf kinderen werden die dag uit school opge haald en toevertrouwd aan de Kin derbescherming omdat ze 'licha melijk en geestelijk met de onder gang werden bedreigd'. De Kinder bescherming zelf ontkent elk voor overleg met justitie. De minister benadrukt dat de Rotterdamse rechtbank op 10 mei het justitiële optreden heeft goed gekeurd. Op de vraag of er vol doende aanwijzingen waren van strafbare feiten die de ontzetting uit de ouderlijke macht zouden rechtvaardigen, wil de minister niet ingaan om de vertrouwelijk heid van niet-openbare gegevens te waarborgen. Na afsluiting van het nog lopende gerechtelijk voor onderzoek zal de officier van justi tie in Rotterdam beslissen of de vervolging tegen de verdachten moet worden voortgezet. De Raad voor de Kinderbescher ming in Rotterdam ontkent echter ooit te zijn geïnformeerd over plan van justitie. Volgens woordvoerder Schellenberg heeft het ministerie van justitie evenmin bij de Rotter damse kinderbescherming nage vraagd of dat contact er al dan niet geweest is. "Blijkbaar heeft de mi nister zich alleen laten informeren door het openbaar ministerie", al dus Schellenberg. Het is volgens Schellenberg nog nooit eerder voorgekomen dat de Raad ineens kinderen kreeg toe vertrouwd zonder dat daarover overleg was gepleegd. Zonder een tocht door de grot ten is een bezoek aan Maas tricht en omgeving niet com pleet. (120 meter boven NAP) van de Sint Pietersberg. En die mergelkolos blijft dan de grootste aantrekkingskracht uitoefenen op de recreant die Kanne zoekt en bezoekt. De voorkeur kan uitgaan naar de bossen die de welvingen bedekken, al eisen wandelingen hier wel wat klimvermogen, hoewel nu ook weer geen klauterpartijtjes op het programma behoeven te worden gezet. Bijvoorbeeld het natuurgebied D'n Observant, waar de Sint Pieter oprijst van de westelijke oever van de Maas weet wandelliefhebbers te lokken. Er zijn daar drie gemarkeerde routes uitgezet, bereikbaar vanaf de Mergelweg. Ook het ENCI-bos biedt wandelplezier. Daar is zelfs een natuurpad. St. Pietersberg Maar wie na een bezoek aan Kanne en omgeving weer noordwaarts reist, zal dat met een gevoel van onvrede doen als hij niet even, achter een gids aan de donkere gangen van de Siht Pieter in is gedoken. Gangen, die vanaf de Romeinse tijd zijn ontstaan doordat men er mergelblokken uitzaagde, die als bouwmateriaal werden gebruikt. In de Middeleeuwen beleefden die gangenstelsels hun grootste uitbreiding. Eens waren er 20.000, maar nu de ENCI zo driest aan het afgraven is gegaan, resten er nog tussen de 7000 en 8000. Drie gangenstelsel zijn opengesteld voor groepen die ze onder leiding van gidsen kunnen verkennen. Vanaf de Cannerweg kan men de grotten in, maar ook vanaf de oever van de Maas, tussen Maastricht en de ENCI-fabriek. Bordjes wijzen daar omhoog - Grotten Noord of Grotten Zonneberg - want de donkere openingen gapen aan het eind van klimmende en kronkelende weggetjes. Natuurlijk heet de herberg bij dat laatste gangenstelsel De Grot, zoals een café in Kanne de naam draagt 'In Kanne en Kruike' en de donkere tocht achter het lampje van de gids kan een extra dimensie krijgen, als u boekt voor een tocht vanaf de Maaspromenade in Maastricht met een van de vaartuigen van de Rederij Stiphout. Op het programma van deze tocht over de Maas staat ook een bezoek aan het gangenstelsel van de Zonneberg en halverwege blijkt dan tussen de klamme mergelwanden een aantal (gas)fakkels te branden die tafels met drankjes en hapjes verlichten. Denk niet, dat zo'n tijdelijk mollenbestaan, waarvoor u koos een louter dwalen door donkere gangen is. Er is ook wat te zien. Onderduikers hadden hier in de jaren '40-'45 een verblijf met eigen bakkerij en waterreservoir. Die krijgen de bezoekers te zien, evenals een kapel, houtskooltekeningen en eeuwenoude handschriften op de mergelwanden van de gangen. SINTE CATRIEN Gouwe Sinte Catrien! Laot de zonne schien, Laot de regen euvergaon, Laot de kinder nao school goon. Bij eus leven Hier, Bij eus leve Vrouw, Laot ze good onthauwen. Witte wek, Over dek. Ingelen dans is gesloten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6