over misbruik ^persoonsgegevens Spaanse politie arresteert verdachten moord Hollander College Bergen op Zoom verdeeld over kernafval Nederlandse artsen gaan naar Soedan S3S5SS» siaa» 'Eigenaar auto is schuldig aan elke verkeersovertreding' Opslag van baggerslib Delfzijl op het land 'Water oogsten' kan droge landen helpen Onbezorgd op vakantie? Dan eerst naar de Rabobank, z7 Archeologen vinden dorp van Romeinen DINSDAG 30 JULI 1985 Slachtoffer misbruik kan schadevergoeding eisen DEN HAAG (GPD) - Mensen die het slachtoffer worden van onjuiste persoonsgegevens of misbruik daarvan, kunnen in de toekomst schadevergoeding eisen bij de houder van j die gegevens. De rechter kan niet alleen een vergoeding voor de schade vaststellen, maar s ook herhaling strafbaar stellen. Dat staat in het wetsontwerp Persoonsregistraties dat de tefl ministers Korhals Altes (justitie) en Rietkerk (binnenlandse zaken) gisteren bij de Twee- iden de Kamer hebben ingediend. MADRID (GPD) - De Spaanse po litie heeft eind vorige week nóg twee Spanjaarden gearresteerd we gens medeplichtigheid aan de moord op de Nederlander Pieter Johan Luijk. Luijk, afkomstig uit het Zeeuwse Wissekerke, werd op 18 juli zwaar gewond op het strand Postiguet bij Alicante aangetrof fen. Hoewel hij ijlings naar het zie kenhuis van Alicante werd overge bracht, overleed Luijk twee uur la ter aan drie messteken, onder meer in de hartstreek. Vorige week zondag arresteerde aanwezigheid van een groepje de politie de 19-jarige Vicente Diaz Spanjaarden. Omdat nogal wat als de dader van de moord. De poli tie was hem op het spoor gekomen, omdat een politiepatrouille Luijk een half uur voor de moordaanslag gesignaleerd had op het strand in r gemaakt werd sommeerde de politie het gezang wat te temperen en het vermaak elders te zoeken waar de buren niet gestoord wer den. Toevallig herinnerde een van de agenten zich het gezicht van Diaz, die vorige maand al moeilijkheden had gehad met de politie wegens agressief gedrag. Ook zijn twee metgezellen bleken al eerder met de politie in aanraking te zijn geko men. Volgens de de politie is het motief van de moord roof geweest. Maar veel viel er bij het slachtoffer niet te halen omdat deze slechts 1500 pesetas (ongeveer dertig gul den) op zak had. Het wetsontwerp stelt regels om personen die opgenomen zijn in een persoonsregistratie tegen mis bruik te beschermen. Wie iemand in zijn register opneemt, moet die persoon daarvan de eerste keer op de hoogte stellen. Ook moet hij duidelijk maken waar hij de per soonsgegevens vandaan heeft. Wanneer gegevens onjuist blijken, moet hij ze verwijderen of wijzi gen, als de betrokkene^ daarom vraagt. Gebeurt dat niet,'dan kan men naar de rechter stappen. Het wetsontwerp voorziet voorts in de instelling van een registratie kamer, die toezicht moet houden op de uitvoering van de wet. Hou ders van een particuliere persoons registratie moeten zich bij deze ka- BERGEN OP ZOOM (ANP) - Twee wethouders van Bergen op Zoom, van PvdA en CDA, vinden dat hun gemeente niet de aangewezen plaats is voor opslag of verwerking van radio-actief afval. Dit blijkt uit komen, ligt vlakbij dichtbevolkte woongebieden en transport van af val zal dan ook altijd - ondanks aan te leggen randwegen - vlak langs die woonwijken lopen. De beide collegeleden menen dat eventuele notitie die burgemeester en vestiging een negatieve invloed wethouders van Bergen op Zoom gisteren hebben gepubliceerd. Het industrieterrein Noordland in Ber gen op Zoom is door de voorgelicht moet worden. heeft op wonen, werken en recrea tie. Een WD-wethouder vindt dat er geen onaanvaardbare risico's aan LOFRA (Locatiekeuze opslagfaci- zo'n bedrijf verbonden zijn, wan- liteit radio-actief afval) als een van neer tenminste de milieu-effec- de twaalf mogelijke lokaties uitge- trapportage over de vestiging gun- kozen. ^stig uitvalt. Hij vindt wel dat de be volking door de rijksoverheid goed Omdat de vier wethouders ver schillende standpunten hebben in genomen, is niet geprobeerd een eensluidend voorstel aan de raad te formuleren. Het college heeft daar om zijn toevlucht genomen tot een notitie, waarover de gemeenteraad eind augustus moet de raad daar- I over beslissen. De wethouders van PvdA en CDA menen dat de wetenschap over kernafval zeker voor wat-be treft hoog radio-actief afval nog in de kinderschoenen staat. Het ver werkende bedrijf dat op het indus trieterrein Noordland zou moeten mer melden. Voor persoonregistra ties bij de overheid, sociale zeker heid, onderwijs, gezondheidszorg, en dergelijke komt een reglement voor de registratie en verstrekking van gegevens. Overtreding van de aanmeldings- of reglementsplicht is strafbaar met maximaal een half jaar cel of een boete van 10.000 gul den. Het opnemen van gegevens be treffende ras, politieke overtui ging, religie en seksualiteit etc. wordt nog aan nadere regels onder worpen. Binnen drie jaar moet een daartoe strekkend wetsontwerp worden ingediend. Het gebruik van gegevens uit archieven en regi straties ten behoeve van politie en inlichtingen- en veiligheidsdien sten wordt in andere wetten gere geld. SCHIPHOL (GPD) - Actiegroep 'De lastige Zwanenburger' heeft gisteren enkele tientallen muizen losgelaten in de aankomst- en ver trekhal op Schiphol. De actie is de eerste in een serie van 'zeven pla gen' die de groep heeft aangekon digd. De plagen zijn bedoeld als protest tegen het besluit van de re gering om de vierde baan (Zwa- nenburgbaan) niet te draaien. Het vierde collegelid, ook van het CDA, concludeert dat de ge- ïïfflSi den tataT UTRECHT (ANP) - Zes artsen en drie technici van de noodhulporga nisatie 'Artsen zonder grenzen' gaan de komende zes maanden medische"hulp en voedselhulp bie- LÖFRA kan ingaan omdat er nog onvoldoende inzicht bestaat in de aspecten van ruimtelijke ordening en milieu. Hij vindt dat er eerst een milieu-effect rapportage moet ko men. In oktober zal de commissie LOFRA advies aan de minister uit- De luchthaven ondervond nau welijks hinder van de actie. Vol gens een woordvoerder van Schip hol konden de muizen gemakkelijk worden gevangen. Zij waren ver suft doordat zij werden vervoerd in kartonnen dozen met veel te weinig Jëtëisterdë Soëdanin Afrika.'Voor f«-urstof. Boven dien had een aan- dit hulpproject stelt de EG drie tal elkaar tijdens het ver miljoen gulden beschikbaar en voer doodgebeten. De muizen die de 1.000 ton voedsel Qc"c wel hebben overleefd, zijn Vorige week vertrokken al vijf ovetwebraM naar het KLM-die- hulpverleners naar Darfur, renhotel. bied in Noordwest-Sudan waar 300.000 mensen wonen. Vandaag de en bewaakte opslag van kernaf val. Ook als hij niet zelf rijdt Tegen de actievoerders kon niet worden opgetreden, omdat zij zich na het loslaten vq.n de dieren in het stationsgebouw verspreidden. De woordvoerder van Schiphol, die sprak van een 'onverantwoorde ac tie', liet weten dat er geen maatre- DEN HAAG (ANP) - De eigenaar van een motorvoertuig blijft ver antwoordelijk voor alle overtredin gen die met zijn voertuig worden gepleegd. Dat is de strekking van een wetsontwerp dat minister Korthals Altes (justitie) en staats secretaris Scherpenhuizen (ver keer) hebben ingediend. Het nieu we wetsontwerp moet voorkomen dat de politie een groot aantal ver keersovertredingen naast zich moet neerleggen omdat de be stuurder niet bekend wordt. Dat is meestal omdat deze niet de eige naar van de auto of motorfiets is. Volgens het wetsontwerp kan de rechtmatige eigenaar aansprake lijk voor niet door hem gepleegde overtredingen ontlopen als hij bin nen een bepaalde termijn kan aan tonen wie dan wel in zijn wagen heeft gereden. Dat kan door de naam en adres van de bestuurder binnen 14 dagen na de overtreding j aan de politie door te geven, of ui terlijk een dag voor de rechtzaak. Maar ook wanneer de eigenaar aan nemelijk kan maken dat hij echt niet kan weten wie de verkeers overtreding heeft gepleegd, is hij niet aansprakelijk. Bijvoorbeeld bij diefstal of joy-riding. Misdryf De regeling geldt voor alle ver keersovertredingen met motorrij tuigen, ook in het geval van be taald parkeren. Bij een misdrijf, zo als doorrijden na een aanrijding, moet de eigenaar binnen 48 uur met naam en adres van de bestuur der op de proppen komen. Ook hier geldt echter weer: tenzij hij of zij dat echt niet kan weten. Wie weigert de 'echte schuldige' te noemen is strafbaar. De maxi mumstraf is drie maanden cel of 5.000 gulden boete, terwijl boven dien het rijbewijs twee jaar kan worden ingetrokken. door de Belgische luchtmacht overgevlogen. Ze nemen behalve twaalf ton aan medicijnen ook nog eens vier jeeps en 10 ton aan ande re hulpgoederen als radio' s en ten ten mee. De hulpverleners moeten er voor zorgen dat het voedsel dat de EG naar Soedan stuurt, op de goede plaatsen terechtkomt. Ver der moeten er voedseldistributie centra worden opgericht. Boven dien moet de medische hulpverle ning, die door een schrijnend ge brek aan medicijnen praktisch stil is komen te liggen weer op gang komen. De Nederlanders gaan sa men met Soedanese artsen en ver- WAGENINGEN (ANP) - Wage- plegers mobiele teams vormen die ningse onderzoekers hebben in sa- Soedanezen als verpleger gaan op- menwerking met Israëlische colle- leiden en bijscholen en de hulpver- ga's een oude methode om regen lening in de ziekenhuizen weer op water op te vangen en op te slaan poten moeten helpen. herontdekt, die vooral in woestij- nachtige gebieden kan worden be- MISHANDELING (ANP) Een nut voor planten- en veeteelt. De 67-jarige Maastrichtse is met le- methode, een nieuwe toepassing vensgevaarlijke verwondingen op- van het oude principe van 'Water genomen in het ziekenhuis nadat oogsten', blijkt algemeen toepas gelen zullen worden 'getroffen verband met eventuele nieuwe ac ties. De actiegroep kondigde de afge lopen tijd acties aan door middel van advertenties in-een landelijk ochtendblad. De Zwanenburgers zijn uiterst verbolgen over het be sluit van de regering de vierde baan niet te draaien. Door de draaiing zouden Zwanenburg en Halfweg worden verlost van de ge luidsoverlast van vertrekkende en aankomende vliegtuigeni Volgens het rijk is het draaien van de baan niet meer nodig door de komst van geluidsarme vliegtui gen. De kosten van de operatie (en kele honderden miljoenen guldens) zouden niet meer opwegen tegen de baten. Het rijk wil de geluidshin der nu te lijf gaan met isolatie van ruim 3000 woningen in de omge ving van de luchthaven. Volgens 'De lastige Zwanenbur ger', die de afgelopen jaren een sluimerend bestaan kendeis voor al onder druk van de directie van Schiphol besloten af te zien van draaiing. (foto anp> Putdeksels als kleine bijverdienste ENSCHEDE (GPD) - De poli tie heeft gisteren een 49-jarige inwoner van Hengelo aange houden, die inmiddels heeft be kend in de gemeente Enschede zo'n 80 putdeksels te hebben gestolen. Hij haalde deze in de maanden mei, juni en juli uit de straten waardoor voor wegge bruikers en voetgangers bij herhaling levensgevaarlijke si tuaties ontstonden. De politie kwam de man op het spoor nadat het was opge vallen dat er op een wagen met oud ijzer enkele putdeksels la gen. Korte tijd later vond de po litie de putdeksels en het oude ijzer bij een sloperij, waar dit juist door de man was afgele verd. Onderweg naar huis werd hij aangehouden en meegeno men naar het politiebureau. DELFZIJL (ANP) - Het met he- xachloorbenzeen vervuilde bag gerslib in de haven van Delfzijl wordt opgeslagen op land. Het gaat om ongeveer 250.000 kubieke me ter, waarvan het grootste deel zwaar vervuild is: de zogenoemde klasse 4. Ook een beperkte hoe veelheid (ongeveer 50.000 kubieke meter) klasse 2 en 3 slib wordt op land opgeslagen, zo maakte het ha venschap Delfzijl gisteren bekend. De opslag van het vervuilde slib op land kost ongeveer drie miljoen gulden meer dan het storten ervan in de Eems-Dollard. Vervuiler Ak- zo Zoutchemie in Delfzijl betaalt daarvan twee miljoen. Verkeer en Waterstaat heeft zich bereid ver klaard anderhalf miljoen gulden bij te passen. De kosten die ge paard gaan aan het beschikbaar stellen van het bergingsterrein (on geveer 18 hectare) in de haven van Delfzijl zijn voor rekening van het havenschap. Het terrein is circa 3,6 miljoen gulden waard. De ver wachting is dat na inklinking van het slib het terrein over enkele ja ren weer kan worden gebruikt als industrieterrein na het aanbrengen van een zandlaag. Tot de opslag op land werd door de drie betrokkenen - Rijkswater staat Groningen, het havenschap Delfzijl en Akzo Zoutchêmie - be sloten nadat de Raad van State storting in de Eems van het klasse 4-slib had verboden. Het haven schap verwacht 10 oktober de hele zaak achter de rug te hebben. SCHILDERS (ANP) - Twee Haag se schilders zijn gisteren zwaar ge wond geraakt, toen zij tijdens werkzaamheden aan een verzor gingsflat in de wijk Mariahoeve in Den Haag vanaf de vijfde woon laag met steiger en al naar beneden stortten. De mannen van 30 en 35 jaar werden naar het ziekenhuis overgebracht en verkeren niet meer in direct levensgevaar. zij door inbrekers in haar woning i: overvallen en mishandeld. Ze werd pas enkele dagen na de overval in bewusteloze toestand door de poli tie ontdekt. De vrouw had ernstige brandwonden aan haar bovenbe nen en onderlichaam. Volgens de politie hebben de inbrekers uit woede dat zij niet veel geld in de woning van de vrouw aantroffen met kranten een vuurtje gestookt op de schoot van de machteloze baar in droge, arme gebieden, i minstens 200 tot 250 millimeter neerslag per jaar valt. Volgens onderzoeker ir. Boers van het International Institute for Land Reclamation and Improve ment (ILRI) in Wageningen lijkt de methode geschikt voor gebieden waar je oppervlakteafvoer hebt en een voldoende diep profiel om wa ter te bergen. "Die gebieden vindt je in het hele Midden-Oosten, Oost- Afrika, de Sahel en Zuid-Amerika. ADVERTENTIE Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank. En regel er in één keer al uw vakantiezaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis-en/of Eurocheques, safeloketten. flVl U gaat dan een stuk geruster op vakantie. KSBIIflIBSini* Wij zijn er in geslaagd om een een voudig goedkoop systeem te ont wikkelen. We gaan ons er nu op toeleggen om aan deskundigen duidelijk te maken onder welke omstandigheden de methode toe gepast kan worden". Bij de methode wordt de in ons land door boeren verfoeide harde korst van de grond gebruikt voor het opvangen van het water. Het water kan vervolgens met behulp van dijkjes die met de hand kun nen worden gemaakt naar de wor tels van bomen of diepwortelende gewassen worden geleid. Voor het opslaan van het water in daarvoor geschikte gronden is gebruik ge maakt van een bestaand Neder lands computermodel. Op proef velden in de Negev-woestijn in Is raël is de bruikbaarheied van de methode gebleken. Volgens de onderzoekers is de methode eenvoudig en goedkoop en is ze algemeen toepasbaar voor een groot aantal doeleinden. Het zou kunnen dienen voor bepaalde vormen van landbouw, maar ook voor herbebossing met singels en voor brandhout-produktie. Ook voor de watervoorziening van de veehouderij lijkt het een oplossing te kunnen bieden. Putten veroor zaken concentraties van mensen en dieren die de omgeving vertrap pen en kaalvreten. Tien jaar voor doodschieten van geldloper ALMELO (ANP) - De Almelose rechtbank heeft, vanmorgen een 29-jarige Hagenaar conform de eis veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf voor het doodschieten van een geldloper in Hengelo. Zijn me dedader, een 26-jarige Hengeloër, werd, ook conform de eis, veroor deeld tot zes jaar cel. De overval werd op 29 januari 's avonds in Hengelo gepleegd op twee geldlopers van het groothan delscentrum Agros die geldcasset- tes in de nachtkluis van een bank wilden deponeren. De Hagenaar schoot daarbij de 33-jarige Leo Spanjer uit Haaksbergen door het hoofd. De Hengeloër had het wapen meegenomen en van munitie voor zien. Verder had hij gezorgd voor een vermomming. Na de overval heeft hij het wapen en de buit ver borgen, die later is verdeeld. In de buitgemaakte geldcassettes zat 31.000 gulden in contanten en 7.200 gulden aan cheques en betaalkaar ten. Voorzitter Katz krijgt uit handen van voorzitter Gottschalk van het Hebrew Union College een verzameling documenten die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog uit Amsterdam hebben meegenomen. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - Voorzitter Katz van het dagelijks bestuur van de joodse gemeente in Amsterdam heeft gisteren 44.640 joodse ar chiefstukken teruggekregen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers uit de hoofdstad waren meegenomen. Hij ontving het archief uit handen van dr. Gott schalk van het Hebrew Union Col lege in het Amerikaanse Cincinnat- ti, waar de stukken kort na de oor log terecht kwamen. "Ze zijn nu weer terug waar ze horen. Deze stukken tonen de wortels van de joodse gemeenschap in Amster dam", aldus Gottschalk. De stukken bestrijken de perio de van 1753 tot 1939. De documen ten, die opgeslagen hebben gele gen in de Grote Synagoge aan het Meijerplein in de hoofdstad, zijn huwelijks- verlovings- en geboor- tenakten, testamenten, overlijden sakten en oók verkoopakten en hy potheekakten. Ze geven een -beeld hoe het leven in joods Amsterdam zich heeft ontwikkeld. Een hoofd stuk apart vormen de afbeeldingen van de emblemen van de joodse gemeente en het kerkgenootschap werden zoals die op de akten voorkomen. Kort na de oorlog werd de collec tie door de Amerikaanse legerrab- bijn Levison gevonden in een kel der te Oost-Berlijn. Levison bracht de collectie onder in het Hebrew Union College waar hij zelf had ge bracht van het bestaan van de col lectie en de verblijfplaats. Geordend en gecatalogiseerd zijn de documenten nu teruggege ven aan de joodse gemeente. De collectie zal worden ondergebracht in het Amsterdams gemeentear chief. AMSTERDAM (ANP) - Bij Hooge- loon in Noord-Brabant heeft het ar cheologisch instituut van de Vrije Universiteit van Amsterdam een Romeinse nederzetting uit de eer ste tot de derde eeuw na Christus blootgelegd. De nederzetting werd indertijd bewoond door de stam van de Texuandri ,en bestaat uit acht tot tien erven met houten boerderijen. Al deze boerderijen of meer keer studeerd. De joodse gemeente dertig bouwd. In de loop van de tweede eeuw na Christus werd een van die boerderijen vervangen door een groot villagebouw, opgetrokken in Romeinse stijl. De opgravingen bij Hoogeloon begonnen in 1980. Sinds die tijd hebben ongeveer werd in 1980 door het Joods Histo risch Museum op de hoogte ge van het instituut r gelmatig gewerkt aan het blootleg gen van de nederzetting.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5