Diefstal op water naar record Hoe alles toch nog goed kwam GS verwerpen bezwaren tegen komst woonwagens Wassenaar Politie Warmond: gericht surveiQeren Dieven gaan naar de kerk Leiderdorp Karakteristieke panden wacht sloop Bedorven haring verkocht Verbouwing stal begint in september 'Muziek' motto van 39ste bloemencorso REGIO LEIDEN DINSDAG 30 JULI 1985 DEN HAAG/WASSENAAR - Ge deputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, heeft de bezwaren van omwonenden tegen woonwagencentra aan de Ruige- laan en Lagerweide in Wassenaar verworpen. Het provinciebestuur zegt het eens te zijn met de weer legging van de bezwaren door bur gemeester en wethouders en de ge meenteraad van Wassenaar. Die hebben in april dit jaar bepaald dat de acht woonwagens die bij de Dirk de Raetlaan komen "planolo gisch goed inpasbaar" zijn en het woongenot niet verminderen. Men was van mening dat de komst van woonwagens precies hetzelfde is als wanneer er een blokje huizen wordt gebouwd. In het algemeen waren de fracties te- vreden met de door burgemeester en wethouders aangedragen oplos sing: acht woonwagens neerzetten op 'Lagerweide' en zes op de Rui- gelaan. De bedrijfsaktiviteiten moeten zich voornamelijk op de Ruigelaan gaan afspelen. Het provinciebestuur wijst de omwonenden er wel op dat, als ze waardedaling van hun huizen vre zen, ze een beroep kunnen doen op artikel 49 van de Wet op de Ruim- telijke Ordening en een schade claim kunnen indienen. De verklaring van geen bezwaar die GS nu hebben afgegeven be treft het plaatsen van drie sanitaire units met berging op de drie nog aan te leggen bedrijfsstandplaat- sen voor woonwagens aan de Rui gelaan en acht sanitaire units met berging op Lagerweide. Verder geldt het 'ja' officieel het gebruik van de terreinen aan de Ruigelaan en Lagerweide als woonwagencen tra met respectievelijk drie woon- en drie bedrijfsstandplaatsen. Lang gepraat Over de komst van een woonwa gencentrum naar Wassenaar is ja renlang gepraat. Dat er een moet komen stond van meet af aan vast: de provincie heeft dat bepaald. Men wil dat er kleinere kampjes komen waardoor de grote woon wagencentra, bijvoorbeeld in Lei den, worden ontlast. Van meet af aan wees het ge meentebestuur van Wassenaar het terrein aan de Ruigelaan als locatie aan. Daarmee gingen de hogere overheden niet akkoord. Men vond de Ruigelaan te ver van het cen trum af liggen en vreesde dat woonwagenbewoners, die daar zouden terechtkomen, nooit zou den kunnen integreren in de Was- senaarse samenleving. Uiteindelijk vond men het com promis waarmee GS konden in stemmen. WARMOND - Inbrekers zijn dit seizoen actiever dan ooit op het Warmondse water. Ongewenste bezoeken aan ple ziervaartuigen zijn schering en inslag. Dure spullen als marifoons, dieptemeters en kleine bootjes met buiten boordmotoren worden zonder mankeren ontvreemd. Maar ook kleine dingen als bellen en kleine 'bootraad' verdwij nen. De totale waarde van de seizoenbuit bedraagt min stens een ton. Aldus de rijkspolitie te water. Deze instelling, die dagelijks mel dingen binnen krijgt, heeft een ge richte surveillance ingesteld rond het plassengebied. Als in een be paalde buurt veel gestolen is, gaat ze daar naar toe. Ook 's avonds en 's nachts wordt flink gespeurd naar verdachte handelingen. Succes heeft dit nog niet gehad. De medewerking van omliggenden laat ook flink te wensen over. Een woordvoerder: "we zeggen steeds: bel ons als je iets verdachts ziet. Maar watersporters denken nogal eens: ach, waar zou ik me mee be moeien?" Toch zijn de agenten niet wanho pig. Ze houden zich vast i had. Dan pakten ze iemand die hele serie inbraken opbiechtte. Zo als vorig jaar. Toen liep de politie een jongen tegen het lijf die geen cent te verteren had, maar tóch een vakantie rond het water wilde doorbrengen. Eerst roofde hij een boot, toen pakte hij alles wat erbij hoorde, tot de benzine toe. Vrije tijd Een bekend patroon. "We heb ben vaak de indruk dat mensen die zelf een schip hebben, bij buren of verre buren iets halen wat zij nog niet hebben", aldus een woord voerder. "Laatst werd een grootzeil en een fokzeil gestolen van een be paald type boot. Die dingen kun je tenschap dat ze tot nu toe ieder jaar dus m®» gebruiken wel een keertje succes hebben ge- eenzelfde soort voertuig LEIDERDORP - Inbrekers heb ben de gereformeerde kerk in de Leiderdorpse Hoofdstraat bezocht tussen zondagmiddag twaalf uur en maandagmorgen negen uur. Zy waren het gebouw binnenge komen door een zijdeur te force ren. Er wordt niets vermist. Ver nielingen zijn niet gemeld. Hij heeft hiervoor twee verkla ringen: veel mensen hebben vrije tijd en de watersportspullen zijn erg duur. De kosten van een mari foon kunnen zo'n 1.800 gulden be dragen. Buitenboordmotoren en dieptemeters zitten ook al snel in die prijsklasse. Ook zeilen zijn ver re van goedkoop. Gelukkig zijn de spullen vaak goed verzekerd. Het vervallen van de no-claim zorgt echter regelma tig voor veel leed. Ook braak- en moddersporen werken demotive- n de panden die uit het Wassenaarse straatbeeld gaat verdwijnen. rend, zoals gisteren i WASSENAAR - De panden Rijks straatweg 380-388 worden gesloopt. zijsloot Burgemeester en wethouders de Zandsloot. Hier werd in tien Wassenaar vinden het goed dat de boten "een ravage aangericht, panden wijken voor de bouw van De sloop betreft onder meer een van de grootste blikvangers van het kruispunt Den Deijl: het hoge, witte pand waarin nu nog de show room van een handel in oldtimers is gevestigd. De gevel van dit 94 jaar oude gebouw, waar zo langza- Lucht klaart op bij Voorschotense paardenmarkt VOORSCHOTEN - De paarden markt 1985, of: hoe het allemaal toch nog goed kwam. Geen hond had immers kunnen denken dat de Voorschotense Voorstraat, gistermorgen vroeg een trooste loos druipend donker gat, tegen vieren volop zou leven? Chaoti sche kraampjes, hollende Zeeuwse knollen, toastende Voorschotenaren: het anders bij na statige dorp staat op z'n kop. Hoog boven die menigte uit to renend, op de eerste verdieping van het Ambachtshuis, ontwaar de men de organisatie. En ja: een grijnslach van oor tot oor plus drankje en sigaar. Volop tevre denheid na vele benauwde uur tjes. Wat ze zo mooi vinden is dat de Voorstraat die namiddag nog volop leeft. Stroomde het dorp in andere jaren compleet leeg na tweeën, nu blijft men hangen omdat er nog wat te doen is. Niet wat de handel betreft. Op dat moment staan er nog welge teld drie paardjes aan het touw en op die paar dieren storten zich duizenden paardenmarktbezoe kers - ze weten niet hoe ze het hebben. Geen handel meer, maar die is er wel geweest, verzekert het co mité tot instandhouding van de Voorschotense paardenmarkt. "Ik dacht toen ik wakker werd: dit wordt echt niks vandaag. Want een natgeregend paard is toch geen gezicht? Dat verkóópt toch ook niet!", roept bestuurslid Van Beest uit. Zijn college Prud'd Homme van Reine komt erbij: "Mooi dat toch toch tachtig procent van de aangevoerde paarden is ver kocht. En dat is gezien de matige handel op maandag en de con currentie van markten in Utrecht en Barneveld lang niet slecht". Particulieren hebben het mogen laten afweten met dit honde- weer, de handelaren zouden uit eindelijk voor de aanvoer van een krappe 90 paarden zorgen. Het kan slechter. Standhouders beweren ten overstaan van het voltallige co mité dat ze nog nooit zoveel men sen in de Schoolstraat hebben gezien. Of het traditionele evene ment de gebruikelijke 25.000 man heeft getrokken kan en wil Prud'Homme van Reine niet zeg- Ook zo'n traditioneel onderdeel van de Voorschotense paardenmarkt: de kortebaandraverij die steevast op 29 juli wordt gehouden en waar ook de totalisator aanwezig is. De Prins Bernhardlaan was daarvoor omgetoverd tot een echte kortebaan, inclusief zand en hekken. Zoals de foto laat zien werd er door de paarden weer lustig gedraafd. (foto Holvast) gen. "Het kwam allemaal zo laat op gang. Toch geloof ik dat het weer ons ook mee heeft gezeten. Al die toeristen die met mooi weer naar het strand gaan, die hadden na die regenbui toch mooi ons als alternatief'. Worst Het zal de doorsnee Voorscho tenaar gisteren op zijn speciaal opgenomen vrije dag aÜemaal worst zijn geweest. Hij/zij zorgde immers niet voor omzet in paar den, maar in etenswaren en drankjes. De halve middenstand heeft ervoor gezorgd een kraampje op de Voorstraat of Schoolstraat te bemannen. Er valt goed geld te verdienen. De paar cafés die het centrum van dorp rijk is beleven op paarden dag de omzet van het jaar. Het zijn die mensen die voor het vertrouwde gegeven zorgen van de bekenden, die niets zien, behalve mekaar en hangend aan de bar of op het terras gezamen lijk aangeschoten worden. Want dat hoort tijdens paardenmarkt bij Voorschoten als een dag later de ingetrapte hopen. VOORSCHOTEN - Tijdens de Voorschotense paardenmarkt, gis teren, heeft een visman bedorven haring verkocht. Hij deed dat vanuit een stalletje in de Schoolstraat. Tegen deze figuur, die niet uit Voorschoten komt, wordt een proces-verbaal opgemaakt. Dit zal via de Keuringsdienst van Wa ren lopen. Deze dienst werd gistermiddag ingeschakeld nadat een haringkopende Voorschotenaar zich bij de politie over de visjes had beklaagd. Een onderzoek op het politiebureau wees uit dat de waar inder daad bedorven was en niet in de kraam had mogen liggen. Moge lijke oorzaak: onvoldoende koeling. De haringkoopman kon gis termiddag niet worden gepakt. Hij was al verdwenen toen politie en Keuringsdienst langskwamen. merhand geen likje verf meer op zit, wordt momenteel aan het oog onttrokken door een drietal kolos sale reclameborden die de onder gang van het bouwsel aankondi gen. Ook drie aangrenzende wo ningen, die al geruime tijd leeg staan, en een grote loods zullen te gen de vlakte gaan. Het is de bedoeling dat er op de vrijkomende grond één groot pand zal verrijzen met een magazijn, ga rage, autowasplaats, kantoor en showroom. Het meest in het oog springende detail wordt gevormd door de ronde hoek van de 240 vier kante meter grote showroom aan de kant van de Rijksstraatweg, waarin een draaiend platform voor een ongetwijfeld fraaie auto zal worden aangebracht. Een groot deel van het terrein is bestemd voor de aanleg van in to taal 28 parkeerplaatsen. Het geheel wordt omsloten via een inrit aan de Rijksstraatweg. Bijbelschool VOORSCHOTEN - De verbou wing van de stal achter de Voorschotense boerderij Voor straat 11 begint op 5 september. Op dat moment wonen in de boerderij, die is vastgebouwd aan de stal, nog steeds mensen. Zij hebben weliswaar vervan gende woonruimte gevonden, maar kunnen daar pas later in trekken. Wachten met de verbouwing kan echter niet meer omdat het rijk om haast heeft gemaand. In het stalgedeelte komt een ap partement met drie slaapka mers en een tuin. Het woonop- pervlak beslaat 110 vierkante meter. De huurprijs zal rond de 900 gulden liggen. Eenzelfde prijs wordt bere kend voor de twee appartemen ten die in de boerderij ïVioeten komen. Overigens is dit deel van de verbouwing op de lange baan geschoven. Subsidies zijn nog niet binnen en de stichting Diogenes zou nog flink wat do nateurs kunnen gebruiken. Haar vooij aarsactie heeft niet het verwachte resultaat opgele verd. DINSDAG Leiden Lakenfeesten: Nieuwe Beestenmarkt! boks- en schermdemonstraties, vanaf 21 Oud-Katholieke kerk - oecum avondgebed, 19-19.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, teL 149987; geopend op werkdagen 16 uur, di ook van 20-21 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - raadscommissie personeel, organisatie en welzijn, 19.3C Voorschoten Jongerencentrum De Lindehoeve Burg. v.d. Haarplein, muziekcafé, 20-24 WOENSDAG Leiden Lakenfeesten: Stadhuisplein, Wurre Wurre, vanaf 14 uur. Galgewater - vertrek schepen van Sail '85 naar Amsterdam. Stadhuisplein- vertrekpunt parkenwan- deltocht, 9-15 uur. Nieuwe Beestenmarkt - volksdansen 20-22 uur. Hooglandse kerk - lunchorgelconcert door Anton Doornhein, 12.30 uur. Voorschoten Jongerencentrum De Lindehoeve Burg. v.d. Haarplein, summertime dis- JUU(j Wassenaar Raadhuis De Paauw - raadscommissi ruimtelijke ordening, openbare werker financiën, 19.30 uur. ,EID Stoet komt zaterdag door streek Vakantie In de Leiderdorpse Sjelter zijn gisteren de vakantiebezigheden voor kinderen begonnen. Drie we ken lang is er van alles te doen in het sociaal cultureel centrum. Telkens op de maandag, dinsdag en woensdag voor kinderen van 4 tot 12 jaar en op donderdag en vrijdag voor de tieners van 11 tot 15 jaar. Voor de kinderen is er op maandag en woensdag een over blijfmogelijkheid. Voor het volle dige programma: de Sjelter, Heemraadlaan 67, telefoon 893135. Cursussen De Oegstgeester Stichting Jeugd en Jongerenwerk heeft het komende seizoen cursussen in petto waarbij de dans centraal staat. Bedoeld voor kinderen, tie ners en jongeren. Er is jazzballet, tapdance en klassiek ballet. Voor verdere informatie en de cursus folder: gebouw Taberna, Juliana- laan 1, telefoon 154773 (bij voor keur 's morgens bellen). STREEK - Het 39ste Rijnsburgse bloemencorso, dat zaterdag 3 augustus door de streek trekt, draagt als motto 'Er zit muziek in de bloem'. Twaalf praalwa gens en 32 personenauto's begeleid door acht muziek korpsen maken deel uit van de stoet. Volgens de penningmeester van het organiserende corso-comité, T. Langerak, moet er niet te veel ach ter het motto worden gezocht: "We vonden het gewoon een leuke com binatie, muziek en bloemen. Na tuurlijk gaat het goed met de bloe menhandel en export, dus wat dat betreft zit er inderdaad muziek in de tuinbouwsector. Dat geldt ech ter niet voor de kwekers. Zeker nu de gasprijs zo hoog is hebben die moeite genoeg met het bereiken van een redelijk financieel resul taat". Het ontwerpen van de twaalf praalwagens is in handen van de Katwijker Jaap van der Plas en de Rijnsburger Joop van Egmond. Van der Plas is in het dagelijks le ven brandweerman in Leiden en daarnaast kunstschilder. Joop van Egmond werkt op de veiling Flora, onder meer als drukker en kwali teitscontroleur van bloemen. De voorbereidingen voor het cor so zijn reeds in volle. gang. De 'ge raamten' zijn inmiddels op de wa- genonderstellen geplaatst waarna ze naar het oude Floraterrein zijn vervoerd. Vandaag en morgen worden de wagens in de importaf deling van de veiling gezet en kun nen de binders met hun helpers aan de slag. In totaal zullen ongeyeer 400.000 bloemen worden verwerkt. Lange rak zegt dat er wordt gestreefd zo groot mogelijke ver scheidenheid in bloemen: "We pro beren zo veel mogelijk soorten te verwerken, maar de gladiolen zul len toch wel een erg belangrijke plaats innemen. Het is tenslotte gladiolentijd. Maar ook zomerbloe men zullen volop in de bloemstuk ken worden verwerkt. De coördinatie van het opmaken van de wagens is in handen van hoofdarrangeur Herman van den Berg. Hij zorgt ervoor dat, hoewel alle twaalf wagens verschillend zijn, er stoet als geheel toch harmo- Veiling Flora heeft een belangrij ke vinger in de pap. Bijna 95 pro cent van alle gebruikte bloemen worden door de veiling geleverd. Flora sponsort het corso met aanzienlijk bedrag en rijdt zelf met een praalwagen mee in de stoet. Het uiteindelijke bloemsteken begint op donderdagavond. De meeste binders werken een deel S®30 van de nacht door om de wagensze n op vrijdagmorgen aan de jury te kunnen voorrijden. Vrijdagmiddag opent burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg het corso officieel, maar pas een dag later zullen de wagens door de streek trekken. Het corso kost het comité ruim 200.000 gulden. Elk jaar opnieuw is het een volgens penningmeester Langerak een hele toer om het geld bij elkaar te schrapen. "Flora spon sort voor een belangrijk deel. Daar naast hebben elf instellingen i praalwagen 'geadopteerd'. De be groting is daardoor dit jaar weer rond. We hadden wel een fikse te genvaller doordat de gemeente Leiden, waar het corso ook door heen trekt, haar subsidie plotseling met ruim 10.000 gulden verminder de. Dat heeft ons de nodige hoofd brekens gekost", vertelt Langerak. De wagens vertrekken, begeleid door Rijnsburgse en 'buitendorp- se' muziekkorpsen, op zaterdag c 13.00 uur vanaf het veilingterrein aan de Floralaan. Een uur later wordt de stoet in Oegstgeest ver wacht waarna om 14.30 uur Leiden wordt aangedaan. De eindbestem ming Noordwijk wordt in avond bereikt. Na eeri rondrit door de bloemenbadplaats worden de praalwagens gestationeerd op de Wilhelmina Boulevard waar ze maandagmorgen blijven staan, j Een week later is Katwijk aan beurt. Het 31ste Katwijkse bloe mencorso, 'Flora's kleurenpracht' aan zee', trekt met 32 wagens en zes muziekkorpsen op zaterdag 10 augustus door het dorp. De stoet vertrekt om 14.00 uur vanaf het Floraterrein in Rijnsburg richting Katwijk. Na een tocht door de stra ten van Katwijk wordt gepauzeerd op de parkeerplaats Noordduinen waarna om 21.00 uur nogmaals het dorp 'op zijn kop wordt gezet'. In het Leiderdorpse wijkcen trum Zijlkwartier wordt in de week van 5 tot en met 9 augustus een vakantie-bijbelschool gehou den. Bedoeld voor kinderen tot ongeveer 12 jaar biedt deze school een programma met onder mer een bijbelverhaal, zingen, knutse len en diverse verrassingen. Elke morgen zijn kinderen vanaf tien uur welkom op het grasveld naast het wijkcentrum aan de Van der Marckstraat. Het programma duurt tot ongeveer half twaalf. Op vrijdag negen augustus is er een speciale slotavond, waarop ook de ouders welkom zijn. Boven dien wordt dan tentoongesteld wat de kinderen hebben gemaakt. Voor meer inlichtingen over de bijbelschool: de Baptistenge meente Leiderdorp, Van der Valk Boumanweg 236, tel. 410919. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8 00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345.20 131,40 f 65,70 f 89,30 f 22,10 f 30.- ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A.A. van Brussel Stad. J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangeslotèn bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet. 'ieb

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2