Avantgarde niet aan bod op festival van de fotografie Fraaie beelden van 17de-eeuwse prentkunst Soirées, workshops en exposities in het Zuidfranse Arles Marinus Voorberg overleden DINSDAG 30 JULI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 13 Eén van de fotografische werkstukken van David Hockney, dit jaar de grote trekker op het festival in Arles. De artistiek directeur van de Rencontres Internationales de la Photographie, Lucien Clerque (links), heft het glas met de fotograaf David Hockney (rechts) in Arles. Tentoons telling in Teylers Museum i de satirische fotomontages enige interessante is. Vermeldens waard zijn nog de tentoonstelling van het werk van de inmiddels overleden Amerikaanse oorlogsfo tograaf Robert Cape, de scherp sa tirische fotomontages gericht te gen de ontwikkelingen in- de jaren dertig in Nazi-Duitsland van de Fransman Marinus, de '(recente) agressieve en onthullende reporta ge van de Duitse Herlinde Koelbl, en niet te vergeten, de humoristi sche tentoonstelling getiteld 'Mas terpieces of Masterpieces', van de twee jonge Duitse fotografen Wolf gang Vollmer en Ulrich Tillman: op onnavolgbare wijze plagieerden zij de stijl of beroemde werken van bekende fotografen als Man Ray, Cameron, Ansal Adams, W. Euge ne Smith e.a. en voorzagen deze van quasi kunsthistorische tek sten. Bijzonder grappig voor dege ne die goed ingewijd is in de ge schiedenis van de fotografie. Tot slot nog een enkele kritische opmerking over de manifestatie als geheel. In de besprekingen van voorafgaande jaren, viel de term 'provincialisme' nogal eens met be trekking tot Arles; dit sloeg dan onder meer op het feit dat de bege leidende teksten meestal alleen in het Frans waren opgesteld, iets wat het beoogde internationale karak ter van het gebeuren zeker niet ten goede komt, en de hier en daar fa lende organisatie. Wat het eerste betreft: dit jaar is de bijbehorende catalogus voor het eerst in het Frans en in het Engels. Toch blijft het festival voor de argeloze bezoe ker wat moeilijk toegankelijk: de van de Fransman Marinus informatie is vaak te summier en te vaag, en dat is zeker ook gezien de relatief hoge toegangsprijzen, op zijn zachts gezegd onhandig. In de catalogus staat geschreven dat het doel van de Rencontres Internatio nales is om de verschillende ten- denzen van de hedendaagse foto grafie te laten zien. Het geheel overziend, is men daar niet in ge slaagd. Afgezien van het feit dat er rela tief veel werk van allang overleden fotografen en van al eerder geëxpo seerd, recenter werk werd ge bracht, kwam de avantgardistische fotografie van dit moment nauwe lijks aan bod. De 'Galerie d'Essaie' liet hier een kans liggen: geduren de een week kon iedere fotograaf elke dag eigen werk inleveren, en uit dit aanbod koos men dagelijks vier fotografen, die dan meteen geëxposeerd werden. Helaas was daar echter nooit echt nieuw, op merkelijk werk bij. Of dit aan de selectiecommissie lag of aan het aanbod, kan ik moeilijk bepalen. In de nauwe straten van Arles hoort men wel fluisteren dat de ar tistiek directeur van het festival, Lucien Clerque, de echte avantgar de wat buiten de deur wil houden. Daarnaast hoorde ik ook dat hij misschien binnenkort het veld ruimt voor een ander. Maar afge zien van deze kritische noten, De Rencontres Internationales blijft een belangrijke en unieke gebeur tenis in de fotografiewereld. Arles is een jaarlijks bedevaartsoord voor iedereen die geïnteresseerd of actief werkzaam is in de fotografie. HAARLEM (GPD) - Uit zijn omvangrijke collectie oude prenten en tekeningen heeft het Teylers Museum in Haar lem in zijn jongste expositie gekozen voor het landschap in de Hollandse 17de-eeuwse gra fiek, Op het Land. Samenstel ler dit keer de in Utrecht afge studeerde kunsthistoricus Mi- chiel Plomp, die ook de tekst heeft geschreven voor de be knopte catalogus. Hij verzorgt momenteel de inventarisatie van de 17de-eeuwse Hollandse tekeningen uit de collectie- Teyler. Waar mogelijk zijn de vermelde werken van een na dere toelichting voorzien. door Frans Keysper Onder de 64 prenten zijn diverse hoogtepunten of op zijn minst bij zonder mooie platen aan te wijzen. Zo is de altijd weer boeiende Rem brandt vertegenwoordigd met vijf etsen. Daaronder bevindt zich zijn niet nader gedateerde Boerderij met schutting, waarover valt te vertellen dat dit de enige land schapsets van Rembrandt is, waar van een getekende voorstudie be kend is. Die schets bevindt zich in het Rijksprentenkabinet in Am sterdam. Het afbeelden van hoge bruggetjes was bij de 17e-eeuwers kennelijk populair, zo blijkt uit een in 1979 gepubliceerde studie van Irene de Groot, „Landscape, et chings by the Dutch masters of the 17th century". Hiervan wordt dan ook een klaar voorbeeld geciteerd in de Visser van Adriaen van Ostade, een kun stenaar die beinvloed is geweest door Rembrandt. De linker partij op deze prent is donker gehouden, een boom strekt een zware tak hal verwege een rustiek aandoend houten bouwseltje over een water tje. En hoewel de brug een ietwat ondermijnde indruk maakt, biedt het toch voldoende stevigheid aan een ventje dat zijn hengel laat af hangen en tuurt naar zijn dobber, gadegeslagen door een knaapje dat een mandje gereed houdt om de begeerde vangst straks te kunnen herbergen. Het is een verhaaltje, zoals zovele zeventiende eeuwse Hollandse werken dat zijn. Realis tische tafereeltjes uit het dagelijk se leven en nog steeds onvermin derd populair. Hoewel de uitbeelding van het landschap in de Noordelijke Ne derlanden op zichzelf zo vanzelf sprekend lijkt, als zelfstandig on derwerp is pas sprake in de zeven tiende eeuw. Daarvóór, zegt Mi- chiel Plomp, diende het slechts als achtergrond voor religieuze en my thologische voorstelingen. „In dit emancipatieproces heeft de prent kunst een belangrijke rol gespeeld. Grote kunstenaars, zoals Hendrick Elk jaar staat in de zomer maanden juli en augustus het Zuidfranse stadje Arles ge heel in het teken van de foto grafie. Deze Rencontres Inter nationales de la Photographie werden voor het eerst in 1970 georganiseerd, en zijn in de loop der jaren uitgegroeid tot het belangrijkste evenement op dit gebied in Europa, en wellicht ook daarbuiten. In de tweede week van juli komen uit diverse landen fotografen, galeriehouders en andere be langrijke personen naar Arles toegestroomd om contacten te leggen, afspraken te maken en aankopen te doen. In deze week vallen ook de zg. 'soi- rées'; in het antiek theater worden dan foto's op een groot scherm geprojecteerd van één of meer fotografen. Daarnaast zijn er tot en met de maand augustus tal van fo to-exposities door de hele stad verspreid te bezichtigen, en voor wie dit alles nog niet ge noeg is, bestaat de mogelijk heid tot het volgen van work shops onder leiding van min of meer bekende mensen uit de fotografiewereld. Onder staand artikel geeft een im pressie van de manifestatie van dit jaar. door Linda Roodenburg ARLES - Op en rond de binnen plaats van het hotel d'Arlatan is het ongewoon druk. Aan diverse tafel tjes zitten groepjes mensen grote mappen met foto's door te nemén. Goltzius, Esaias van de Velde, Ni- colaes Berchem en Rembrandt hebben zich met het landschap in de prentkunst bezig gehouden". En daarbij wordt gerefereerd aan Vlaanderen als bakermat, in de 16- de eeuw onder anderen Jeroen Bosch waarbij we weliswaar reli gieuze onderwerpen zien, maar waarbij het landschap toch even zeer een dominerende rol speelt. En dan geen religie in de zin van een devote beschouwing, maar een satire, een flinke kritiek op de toenmalige maatschappij waarbij de geestelijkheid stevig in de tang werd genomen. Bij Pieter Bruegel, die drie jaar door Italië had ge reisd, zien we dan een zuivere pro fane opvatting van het landschap. In diezelfde periode, midden zes tiende eeuw, bevinden de Noorde lijke Nederlanden zich in een over gangsfase van het maniërisme naar wat bekend geworden is als het Hollands realisme. Beide elementen vinden we te rug in de befaamde Haarlemmer Hendrick Goltzius, die voor de ou Ik zit naast Bas Vroege, vertegen woordiger van de Rotterdamse fo togalerie Perspektief. Een meisje komt op ons af. Met een blik alsof ze elk moment in tranen uit zal bar sten vraagt ze of we ook haar foto's willen bekijken. Dat willen we wel. Ze legt een mapje met een beschei den aantal foto's voor ons neer. Er zitten een paar mooie, poëtische fo to's tussen van een klein meisje, haar dochtertje wellicht, maar ver der een aantal onderling zeer ver schillende afdrukken zortder enige zeggingskracht. Een expositie in Nederland zit er voor haar niet in. Ze moet het maar doen met wat goede raad en de aanmoediging om toch maar vooral door te gaan met die foto's van dat kleine meis je. Ze schuifelt met haar map naar een volgend tafeltje in de hoop daar meer geluk te hebben. Dit gaat zo de hele ochtend door, een constante stroom fotografen die hun werk ter bèoordeling aan bieden. Een enkele keer zit er iets interessants tussen. Een Italiaan toont een serie prachtige portret ten die hij maakte van vrienden en van hem onbekende personen. We besluiten een gedeelte daarvan op te nemen in het tijdschrift Per spektief en hem te interviewen. Als we een selectie gemaakt hebben is hij erg verbaasd: we hebben zon der het te weten precies al zijn Sici- liaanse vrienden er tussen uitge- hald. Aan de tafel naast ons heerst een nerveuze drukte. Fotografen ver dringen zich met hun werk rond een kleine, vriendelijk uitziende man met een rond hoofd. Het is Jean Claude Lemagny. Hij is naar Arles gekomen om een stage te be geleiden, maar vooral ook om fo to's te verzamelen voor de fotocol lectie van de Bibliothèque Natio nale. Voor iedere ambitieuze foto graaf is het een grote eer om in de ze collectie hedendaagse fotografie opgenomen te worden, en een stap verder op de weg naar de bekend heid. Lemagny neemt uitgebreid de tijd voor iedere zich aandienen de fotograaf, stelt vragen over het werk, en geeft altijd serieus com mentaar. ongeacht de kwaliteit van de foto's. Af en toe is er een geluk kige van wie er één of meer foto's uitverkoren worden. Betaald wordt er niet of nauwelijks voor de werken. Deze zorgvuldige behandeling van Lemagny contrateert hevig met het gedrag van de Franse gale riehoudster even verderop. Met een verveeld gezicht neemt ze het zoveelste portfolio ter hand en ter wijl ze enkele achteloze blikken op het werk werpt, blijft ze gewoon doorpraten tegen de personen naast haar. Ze neemt vaak ook niet de moeite meer om meer dan drie foto's te bekijken, en wuift vervol gens hautain met haar hand, ten te ken dat de map weggehaald dient te worden. Dit tafereel in hotel d'Arlatan maakt geen deel uit van het officië le programma van het festival in Arles, maar is in wezen een van de belangrijkste onderdelen. Het is het jaarlijkse ontmoetingspunt bij uitstek van galeriehouders op het gebied van de fotografie, uitgevers van fotoboeken en tijdschriften, en de fotografen zelf in Europa. Hier worden over de grenzen heen vele afspraken gemaakt voor het ko mende jaar en contacten gelegd. verture van deze tentoonstelling, zorgt. Naast hqt Hollands realisme ook grafiek dat Michiel Plomp ty peert als „on-hollands", namelijk bos- en riviergezichten van Her man Naiwincx en Anthonie van Waterloo. Tot degenen die het ge waardeerde genre van het Italiaan se landschap uitbeeldden, behoort Voor de toevallige passant is het een volstrekt ondoorzichtig gebeu: ren, vrijwel niemand geeft op een bordje aan welke galerie hij of zij vertegenwoordigt of welk magazi ne. Je moet een ingewijde zijn in de wereld van de fotografie, de mensen kennen, of er op een of an dere manier achter zien te komen. Deze 'markt' in hotel Ariatan is in de loop van de zestienjarige ge schiedenis van de Rencontres In ternationales de la Photographie vanzelf ontstaan en geworden tot een onmisbaar onderdeel. Maar nu iets over het officiële programma van het festival. Stond vorig jaar de bekende Franse foto graaf Lartigue ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag in het middelpunt van de belangstelling, dit jaar is David Hockney de grote trekker (door de Fransen conse quent 'Goknij' genoemd). In het Espace Van Gogh, het hospitaal waar Van Gogh werd verpleegd na dat hij zo nodig zijn oor moest af snijden, is (o.a.) een grote retros pectieve tentoonstelling te bezich tigen van al zijn fotowerk vanaf 1968. Deze expositie geeft een dui delijk beeld van de ontwikkeling die Hockney heeft doorgemaakt in zijn onderzoek naar de mogelijkhe den van het medium. Zijn eerste foto's zijn te vergelijken met de kiekjes die we allemaal wel eens maken: foto's van goede vrienden bij hun zwembad (titel: 'Fred and Marcia', Beverley Hills, 1968). Hier na is Hockney gaan experimente ren met fotografie, en hij blijkt met name geïnteresseerd te zijn in het perspektief van waaruit het te foto graferen object weergegeven wordt. Op één van de zg. 'soirées' in Arles, 'Carte Blanche a David Hockney' getiteld, gaf i hij een uit eenzetting van zijn ideeën hierover en zijn toepassing daarvan. Vol gens Hockney is het een misvat-" ting te denken dat een foto een weergave van de werkelijkheid is, die te vergelijken is met hoe het menselijk oog waarneemt. Een fo to is een momentopname vanuit slechts één gezichtspunt, maar het menselijk oog verspringt daarente gen steeds als het iets bekijkt. Als wij iets of iemand observeren, krij gen we doordat onze ogen bewe gen, een veel completer beeld dan een enkele foto van datzelfde ob ject ooit kan geven. De logische conclusie die Hockney hieruit trok is: als je iets met behulp van de fo tografie zo rëel mogelijk wilt weer geven, moetje een hele reeks foto's achter elkaar maken, waarbij je de camera steeds een klein stukje laat verspringen. Al deze momentopna men vanuit verschillende hoeken monteert hij vervolgens tot één groot geheel, om zo tot een soort totaalbeeld te komen, dat verge lijkbaar is met de manier waarop wij ons een beeld ergens van vor men door er naar te kijken. Het eindresultaat doet sterk denken aan de schilderijen uit de tijd van het kubisme. Ook deze schilders gaven hun onderwerpen weer van uit verschillende gezichtspunten tegelijk. In feite is de theorie van Hockney dus niet zo nieuw, maar de fotografische toepassing ervan wel. Het zou te ver voeren om in dit artikel alle overige ca twintig ten toonstellingen en evenementen uitvoerig te bespreken, alhoewel de Hockney-expositie zeker niet de onder anderen Bartholomeus Breenbergh met schilderachtige etsen van de Rui'nes van Tivoli en het Colosseum - ontelbare malen door kunstenaars vereeuwigd. Zo komen relatief breed uitgemeten de verschillende facetten van de landschapsprentkunst uit de Gou den Eeuw in Teyler aan bod. HILVERSUM (GPD) De beken de dirigent Marinus Voorberg is vandaag plotseling op 65-jarige leeftijd in Hilversum overleden. Marinus Cornelis Voorberg diri geerde vele orkesten en ensem bles, overal ter wereld. Hij was onder meer dirigent bij het Ka merorkest van het Amsterdams Concertgebouw, bij het Wiener Philharmoniker, en hij verwierf wereldfaam met het Nederlands Vocaal Ensemble. Marinus, Voorberg, geboren op 7 mei 1920 in Hoek van Holland, studeerde piano aan het conserva torium van Brussel en later in Den Haag. Hij verwierf ook be kendheid als organist. In 1950 werd hij dirigent bij de Neder landse Radio Unie. Marinus Voor Op het land. Hollandse afiek uit de 17e eeuw. Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem. Open: dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag 13.00 tot 17.00 uur, maandag gesloten. Tot en met 1 september. Catalogus, samengesteld door Michiel Plomp, prijs f 5. Marinus Voorberg. (foto kippa) berg is ook leider van het NCRV Vocaal Ensemble geweest. In 1960 werd hij dirigent van het Amster dams Kamerorkest en in 1975 volgde zijn benoeming tot chef-di rigent van Radio Stuttgart. Mari nus Voorberg was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Straattheater Stadhuisplein LEIDEN - Het straattheater op het Stadhuisplein in het kader van de Lakenfeesten is de afgelopen we ken een aantal malen letterlijk in het water gevallen. Deze week zijn er nog drie groepen die de zon in het water willen zien schijnen. Het Belgische duo Wurre Wurre, twee zonnebrildragers en een hond, geeft morgen een optreden vervuld van symmetrie. De drie meter lange Ubu de clown meldt zich donderdag. Zijn buik biedt ruimte aan een miniatuur poppen theater. Beide voorstellingen be ginnen om 14.00 uur. De voorstellingen op het plein worden vrijdag afgesloten met de Brassband. Vijf koperblazers uit Los Angeles, afkomstig uit gero- nommeerde Amerikaanse symfo nie-orkesten, die nu de wereld rondreizen met muziektheater. Dit kwintet begint om 16.00 uur. TENTOONSTELLING - In de Vis- hal op de Grote Markt in Haarlem worden vanaf 3 augustus 155 foto's van de Franse fotograaf Jacques- Henri Lartigue tentoongesteld. De inmiddels 91-jarige Lartigue foto grafeert sinds zijn zesde levensjaar, maar is eigenlijk pas op latere leef tijd wereldberoemd geworden; met een serie reportages over Pa- blo Picasso. Tegenwoordig worden vooral de foto's die hij in zijn jeugd maakte hogelijk gewaardeerd. Ze tonen vaak het vertier van kort na de eeuwwisseling: strandleven, au toraces, paarderennen en het para deren op de boulevard. De expositie in Haarlem duurt tot 15 september.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13