Smit overtuigend kampioen Van Zoelen 'redt' tennistoernooi Finale Melkhuisje gaat kopje onder Lendl is terug Regen krijgt wedstrijdleider niet klein Volleybal team op goede weg Regen spelbreker; toernooi met dag verlengd Natiotiale titel 25 km bij vrouwen voor Joke van Gerven SPORT PAGINA NOORDWIJK - Toen niemand het meer zag zitten, liep wed strijdleider Anton Wil van Zoe- lennog steeds optimistisch rond. Nadat het om half zeven eindelijk was opgehouden met regenen, rende hij meteen de banen op om ze droog te ma ken. Met een heleboel vrijwilli gers, aangestoken door de posi tieve instelling van Van Zoelen waren de plassen om zeven uur verdwenen en om vijf over stonden de eerste spelers weer op de baan. Echt enthousiast waren zy niet meer, maar toen het pu» bliek ook weer terug kwam en zelfs een vals zonnetje zich even liet zien, werd het toch nog leuk. Het toernooi hoefde niet afgelast te worden. De mannen enkel B finale werd zelfs nog een aantrekkelijke partij. Dit keer stond er geen Leidenaar in de eindstrijd. Door in de halve finale de Zweed Haakanson uit te scha kelen, zorgde Mark v.d. Donk ervoor dat het geen buiten lands onderonsje werd. Toch bleek Urban Philipek uit Duits land te sterk voor de Hagenaar. Toen hij in de eerste set een achterstand van 4-1 wegwerkte tot: 4-4, leek het er even op dat hij de wedstrijd naar zijn hand zou zetten, maar Philipek hield hardnekkig vol. De Duitser was zeer vast, speelde het tempo spel van v.d. Donk goed mee en wist deze door op de juiste mo menten geslagen dropshots te ontregelen: 6-4, 6-1. Xandra Weller en Imre Mor- sink, finalisten bij de vrouwen, hadden eerder op de middag samen besloten niet te spelen, omdat laatstgenoemde nog met haar tentje naar het volgende toernooi moest. In C speelde Rogier Liefbroer een goed toer nooi, maar kon het in de eind strijd niet redden tegen Axel Bandun. Uit zijn opmerking ("Die gozer slaat geen bal fout") zou kunnen worden opge maakt dat het een dikke uitslag moest zijn: 7-6,6-4 wijst echter anders uit. Marja Kuypers was bij de da mes de enige die het geweld van de Duitse Susanne Stock man kon stuiten. Zij trok de overwinning met 6-3, 7-6 naar zich toe. Mark Minnee en Ro gier Dielen lieten zien dat de D- klasse tegenwoordig zeker geen beginnersklasse meer is. Na veel lange railey's, die op een behoorlijk tempo en met veel aanvallende slagen ge speeld werden, toonde Minnee zich de sterkste: 6-2, 7-5, 6-2. Voor de laatste partij van de dag tekenden Marcel Vink, Jan Willem Lugthart en de gebroe ders Van der Capellen. De broertjes wonnen de eerste set, maar de tweede en derde gin gen snel verloren: 7-6, 2-6, 1-6. Freek van der Capellen had za terdag zijn single tegen Phili pek op moeten geven wegens vermoeidheidsverschijnselen. Overige uitslagen VDB: I. Morsink/M. Rutten - A. Verrijzer/M. v. Maarleveld 6-4. 3-6, 6-2. GDB: A. Weller/F. v.d. Capellen Poots w.o. MDC: Buuck/Stranhz - Hulst/Noomen 6-4, 6-2. GDC: Flamm/Flamm - Rother/Hinnen 6- 0. 6-4. VED: H. v. Dongen - L. Faase 3-6,6-3,6-2. VDD: Willems/V. Don- i - Jagerman/Dijkstra 7-5, 6-2. Voorhout In Voorhout had de organisa tie uiteraard ook te kampen met het weer. Daar loste men het echter anders op er werd een hal opgezocht in Hillegom. Marco Visser en Olaf ten Bosch waren al gestart op gravel, wat geresulteerd had in een 6-0 set winst voor Ten Bosch. In de hal had hij zelfs nog een match point, maar toen Visser die een maal had weggewerkt, was het hogere tempo wat de hal bood toch in zijn voordeel: 0-6, 7-6, 6-4 voor Marco Visser. Bij de vrouwen boekte Carine v.d. Meer haar eerste toernooizege dit seizoen. In een vurige strijd liet zij Astrid Veenman in het gravel bijten. In D overtuige Herman Harteveld, die dit jaar solliciteert naar een plaatsje op de C-lijst. Hij troefde Wim de Klerk Wolters af met 6-2, 6-1. Ook in het dubbelspel met Mark Jan Drok eindigde hij als eerste. Dit kostte echter heel veel bloed zweet en tranen. Te genstanders Har Walenkamp en Dennis v.d. Water hadden meer liefst drie matchpoints in de beslissende set: 2-6, 6-4, 7- 5. Marja v.d. Kolk, die in de VED finale zat, ging met een 5- 3 voorsprong de hal in en ver speelde daarna geen game meer. Haar tegenstandster. Helga Voskuil, kon daar blijk baar niet zo uit de voeten: 6-3, 6-0. Overige uitslagen MDC: Ten Bosch/Heringa - v.d. Meer/Ruisenaars 7-5, 7-6. VDC: v. Gemund/Poel - Hoogervorst/v.d. Meer 6-2, 6-1. GDC: Veenman/ Schrama - Voskuil/de Graaf 6-2, 6- 1. VDD: Wempe/de Pagter - v. Bee- len/v. Waasbergen 6-2, 6-1. GDD: Pauluis/Duyvedak - de Pagter/ Kleian 6-3. 6-3. Leiderdorp Op tennispark De Munnik is afgelopen vier dagen een ge deelte van het internationale circuit voor meisjes afgewerkt. Voor de opmerkelijkste presta ties van de Leidse deelneem sters zorgden marquerite Pati- wael en Heieen v.d. Berg. Bei den spelen tot en met veertien. Marquerite baarde opzien door nummer vier op de nationale ranglijst, Marouska van Dijk, een halt toe te roepen. Ze ging uiteindelijk onderuit in de kwartfinale tegen de uiteinde lijke winnares. Ook Van den Berg bereikte de kwart. Zij ver loor van de latere finaliste. T/m 12: Linda Niemandsver driet - Emerance van Wingen 6-1, 6-3. T/m 14: Miranda Nuy- ten - Esther Markenstein 6-3, 3-6, 6-2. T/m 16: Wietste de Ruyter - Caroline Vis 6-3,6-2. JACQUELINE VAN WIJK. LONDEN (ANP) - Het Nederlands vrouwen-volleybalteam heeft na de teleurstellende oefenserie tegen de Verenigde Staten dè opgaande lijn in Londen weer hervonden. Zaterdag verraste de ploeg van coach Peter Murphy door de over winning met 3-1 (16-14,15-9,6-15,15- 7) op de Bondsrepubliek Duits land. Een etmaal later bood de ploeg in de finale het technisch be ter geschoolde Japanse fabrieks- team van Hitachi beter tegenspel, dan de cijfers doen vermoeden: 12- 15. 10-15, 7-15 (0-3). Het Japanse team bestaat uit lou ter beroepsspeelsters, die op de loonlijst van het bedrijf staan. De ploeg telt vier internationals, die tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles van de partij waren. In Japan spelen de op professione le basis geleide fabrieksploegen drie maanden competitie. In de overige negen maanden wordt het accent verlegd naar de natrenale selectie. Gedurende die periode blijven de fabrieksploegen overi gens wel in training en krijgen zij voor sterk bezette, buitenlandse toernooien voor de duur van de trip weer de beschikking over de afgestane internationals. De Aziatische ploeg had in Lon den de vier routiniers hard nodig. Nederland verweerde zich taaier dan voor mogelijk was gehouden. De nederlaag in drie sets stond pas na ruim negentig minuten op het scorebord en de 1200 toeschou wers beloonden het fantasierijke spel van de Nederlandse ploeg met een daverend applaus. HILVERSUM (GPD) Alle zegen komt van boven, maar op het Melkhuisje dacht men daar gisteren toch beduidend anders over. Na een triest stemmende mislukte parachutis tenstunt, zorgde overvloedige regenval ervoor dat de mannenenkelspelfinale voor het eerst in de 28-jarige historie van de internationale tenniskampioenschappen van Neder land niet op zondag kon worden voltooid. Kent Carlsson strijdt hier nog met volle overgave. De Zweed was met twee setzeges e op het Melkhuisje te winnen. Osterthun en de regen verhinderden dat vooralsnog. n eind op weg het toernooi Het schijnt nogal moeilijk te zijn om aan grote dekzeilen te komen waarmee kwetsbare gravelbanen kunnen worden afgedekt. Toer- nooi-baas Piet van Eijsden ging twee jaar terug nog met een naar later bleek failliete firma in derge lijke attributen in zee, zodat voor de toenmalige finale tussen Tomas Smid en Balazs Taroczy noodge dwongen moest worden gebroken met de traditie in Hilversum dat de winnaar pas na drie gewonnen sets zijn hoofdprijs mag komen opha len. De wedstrijdleiding dient die aanpassing van de finaleregel ui teraard wel kenbaar te maken voordat de eerste bal is geslagen. Hoofdscheidsrechter Lucien Zade- Coach Murphy riep gisteren het zelfde zestal op, dat de dag daar voor de Bondsrepubliek (dat dtf wedstrijd om de derde plaats van het gastland won) een gevoelig pak glaag had toegebracht. De vier vas te basis-speelsters Carolien Keu len. Petra van der Linde, Martje de Vries, Ingrid Piersma werden op nieuw aangevuld met Helena van Eijkeren en Agnes Brunninkhuis. Van Eijkeren. kreeg opnieuw de. kans zich te bewijzen ten koste Ellen van Eijk en Els Tuyn Het zestal bleek een hechte fora- tie te vormen, die de bittere na smaak van de chaostische worste ling, donderdag in de derde en laat ste oefenwedstrijd tegen de Ver enigde Staten, volledig wegspoel de. Dat de Japanse topploeg voor de Nederlandse speelsters een niet te nemen barrière vormde, was voor af door coach Murphy ingecalcu leerd, maar hij was toch zeer tevre den over het spel. „Voor de oefen- 1 serie tegen de Verenigde Staten hebben we tien dagen vakantie ge had. Dat was in de drie wedstrijden tegen de Amerikaansen goed te merken. Het ritme ontbrak. De speelsters hadden een korte aan passing nodig. In Londen hebben ze bewezen dat ze weer de juiste richting gevonden hebben in de voorbereiding op de Europese ti telstrijd". De selectie, die tot de EK die voor de eerste keer in Nederland wordt gehouden (29 september - 6 oktober) vrijwel voortdurend bij een blijft, traint nu een week in Grouw. Daar zou aanvankelijk de Cubaanse vrouwenploeg als trai ningspartner en tegenstander in oefenwedstrijden fungeren. De Cu banen hebben op het laatste mo ment daarvan om onduidelijke re denen afgezien. Interventie van de Cubaanse ammbassadeur in Ne derland hielp niet. De afschrijving van Cuba wordt voor een klein deel gecompenseerd door twee in terlandwedstrijden (zaterdag en zondag) in Doezum en Zwaag te gen België, een opponent uit het Europese volleybal van B-niveau. Daarna kan Murphy pas werkelijk de kracht (en tekortkomingen) van zijn ploeg testen in het zeer sterk bezette toernooi in Varna (Bulga rije), waar vrijwel alle Oosteurope- se landen present zullen zijn. INDIANAPOLIS (SID/AFP) - Ivan Lendl heeft zijn goede vorm, die hem tijdens het toernooi om het open Amerikaanse tenniskam pioenschap op verharde banen in de halve finales de zege bracht op Boris Becker, ook tegen Andres Gomez gedemonstreerd. In de fi nale had de als eerste geplaatste Tsjechoslowaak tegen de titelver dediger uit Ecuador zelfs een set minder nodig dan tegen de kam pioen van Wimbledon: 6-1, 6-3. Met zijn vijfde toernooizege van het seizoen verdiende Lendl 51.000 dollar (160.000 gulden). Meer nog dan de financiële winst telde voor Lendl de morele over winning op zich zelf. Na zijn zwakke optreden op Wimbledon, waar hij stuitte op de Fransman Henri Leconte, hervond Lendl zijn vorm in Indianapolis. Het ge mak, waarmee de nummer twee van de wereldranglijst Gomez versloeg was opvallend. De als tweede geplaatste Gomez had im mers in de halve finales nog royaal afgerekend met Yannick Noah: 6-0, 6-1. In de andere halve finale klopte Lendl zoals vermeld Boris Becker die dus toch ook maar een mens is gebleken. Met 5-7, 6-2, 6-2 kwam een einde aan de zegereeks van de 17-jarige Westduitser, die zestien partijen had geduurd. De winnaar van Wimbledon reageerde doodkalm op zijn ne derlaag in de halve eindstrijd. „Natuurlijk ben ik teleurgesteld. Maar ik wist, dat ik eens zou ver liezen". Becker, door de organisa tie als vierde speler gezet op de plaatsingslijst, had louter loven de woorden voor zijn Tsjechoslo- waakse tegenstander, die hij voor het eerst ontmoette. „Hij maakte hooguit vijf fouten in de twee uur, die we op de baan stonden. Ik hoop, dat ik ooit zijn bereiken". Het Westduitse tennis- publiek kan binnenkort zijn hart ophalen. De populairste sportman van het chauvinistische land be gint nu aan de voorbereiding op de wedstrijd van de Bondsrepu bliek Duitsland in het toernooi om de Davis-beker tegen de Ver enigde Staten. In Indianapolis zorgde Becker voor een record aantal aan bezoekers. De finale bij de vrouwen eindig de in een zege voor Andrea Te- mersvari. De 19-jarige uit Boeda pest versloeg in de eindstrijd Zi- na Garrison. Nadat de charmante Hongaarse de eerste set in de tie break had beslist met 7-0, was het verzet van de donkere Ameri kaanse gebroken: 7-6, 6-3. laar nam gisteren het risico om al les bij het oude te laten en die gok pakte verkeerd uit. Kent Carlsson won de eerte twee spelreeksen (6-4, 6-4) en had dus de eerste onge plaatste winnaar in Hilversum kunnen worden sinds de Frans man Patrick Proisy in 1977, maar Ricky Osterthun eiste de derde set voor zich op, waarna in de vierde de regen genadeloos toesloeg. Ondanks een urenlange onder breking kwamen beiden wel weer de baan op Osterthun nam snel een 4-1-voorsprong maar het noodweer dat vervolgens losbarst te joeg zelfs de meest hardnekkige volhouders onder de ongeveer 3500 toeschouwers, die aan de aan trekkelijke wedstrijd waren begon nen en van wie het merendeel 30 gulden voor een kaartje had neer geteld, van de natte tribunes. In een mum van tijd vertoonde het centre court grote overeenkomst met een zwembad, dat toen het eenmaal droog was zeven man weer watervrij probeerden te ma ken met emmers, bezems, dweilen en sponzen. Een hulpvaardige toe schouwer haalde zelfs een minis- cuul elektrisch pompje uit de auto om de vloed te kunnen bestrijden. Baancommissaris Ab Meijer van de Hilversumse Lawn Tennis Club, die de Melkhuisje-banen in bezit heeft, zag het allemaal met le de ogen aan. Zijn taken worden tij dens het toernooi waargenomen door andere deskundigen en giste ren bepaald niet tot Meijers vol doening. „Ze zijn stom en koppig geweest. Ik heb gezegd dat ze die LISSE - Op bijzonder overtuigende wijze is de Amster damse atleet Gerard Smit zaterdag in Lisse Nederlands kampioen geworden op de 25 kilometer. Smit had voor het stratenparcours in de omgeving van het Lisser sportpark aan de Spekkelaan 1 uur 18 minuten en 54 seconden nodig. Daarmee was hij bijna een minuut sneller dan Nijmege- naar Leon Wijers. Smit is vrijwel de gehele wedstrijd aan de kop van het deelnemersveld te vinden geweest. Aanvankelijk kon Wijers hem nog goed volgen maar toen de Amsterdammer na 12 kilometer een lichte tempoverho ging toepaste viel er een gat dat Wijers in het verdere verloop van de race niet meer kon dichten. Maar liefst 240 deelnemers ver schenen zaterdag in de namiddag aan de startstreep in Lisse. Gezien de teleurstellende belangstelling voor het 25 km-kampioenschap vo rig jaar in Groningen, toen zich slechts 67 geïnteresseerde atleten meldden, betekende dit een flinke opsteker voor het organiserende De Spartaan. Nu organiseert De Spartaan al gedurende een reeks van jaren een meestal goed bezette 25 km weg wedstrijd over een als snel bekend staand 5 kilometer lang stratenpar cours. Het nationaal kampioen; schap op deze toch wat incourante afstand was ditmaal dus verweven in dit jaarlijkse evenement. De goe de weersomstandigheden zaterdag en de verrassend grote publieke belangstelling droegen bij tot het welslagen van de wedstrijd. Echte nationale toppers als Nij- boer, Vriend, Lambregts of Ten Kate ontbraken, maar in de per soon van Gerard Smit kreeg de wedstrijd töch een heel bevredi gende kampioen. Maar niet alleen Smit imponeerde zaterdag. Dat deed ook de Amsterdamse vete raan Piet van Alphen in de klasse van de vijftig-plussers. Van Alphen scoorde een tijd van 1.23.38 en werd daarmee in totaal achtste, zelfs nog voor de eerste veertig plusser, Victor Zonneveld die het Noordwijkerhoutse NSL heeft ver ruild voor het Leidse De Bataven. Zonneveld werd negende in 1.24.15. Bij de vrouwen werd Joke van Gerven (NSL) weer eens een natio nale titel rijker. De Noordwijker- houtse, die dit weekeinde haar Ne derlandse record op de mijl kwij traakte aan Elly van Hulst, was met 1.37.42 haar concurrentes in Lisse verre de baas. De uitslag van de 25 km in Lisse is: Smit (AAC) 1.18.54, Wijers (Nij megen) 1.19.42, Mentink (Athlos) 1.21.17, Onland (MTM) 1.22.58, Lut- tikhold (Eibergen) 1.23.06, Wester- de laken (Typhoon) 1.23.16, Wakel- kamp (V&LTC) 1.23.34, Van Al phen (AAC) 1.23.38, Zonneveld Terwijl hem een bos bloemen in de hand wordt gedrukt, gaat Gerard Smit juichend c Nederlandse kampioen over 25 kilometer. Vrouwen: Van Gerven (NSL) Van Schuppen (HRR) 1.42.10, 1.37.42, Scheringa (DEM) 1.41.50, Rindt (PSV) 1.43.02. ondergelopen baan gewoon zo moesten laten liggen. Dat advies heeft men genegeerd en nu is alles geruineerd. Er moet waarschijnlijk een hele nieuwe toplaag worden aangelegd en een totale baanreno- vatie kost gauw 20.000 gulden. Dat moet dan wel door de club worden betaald. En ook al had men de baan op tijd droog gekregen, je dacht toch niet dat de spelers daar nog op verder waren gegaan?" Om ongeveer 20.00 uur werd na overleg tussen spelers, wedstrijd leiding, toernooiorganisatie en niet te vergeten de belanghebbenden bij de oh zo belangrijke televisie zendtijd besloten dat de finale ver der zou worden uitgesteld. Een eventueel delen van de hoofdprijs (dat zou dan neerkomen op 12.000 dollar de man) was niet aan de or de, want een telefoontje met een vertegenwoordiger van de Interna tionale Tennis Raad (MIPTC) in Parijs leerde dat de eindstrijd in Hilversum per se moest worden af gemaakt. „Eigenlijk flauwekul", vond Piet van Eijsden. „In Rotter dam werd de finale tussen Lendl en Connors ook door buitengewo ne omstandigheden gestaakt (een bommelding red.) en die is ook nooit meer voltooid". Hoe dan ook, er werd een com promis gevonden. Carlsson en Os terthun, die beiden deze week deelnemen aan een toernooi in Neu-Ulm (overigens geen grand- prix-, maar een laag gedoteerd challenger-evenement) en daar pas woensdag in actie hoeven te ko men, zouden als de omstandighe den het toelieten vanmorgen om tien uur op het Melkhuisje verder dienen te spelen. Maar omdat de weersvoorspellingen gisteravond zeer pessimistisch waren, leek het meer voor de hand te liggen dat wordt uitgeweken naar de Panda hallen in Loosdrecht, waar men dan om 13.00 uur zou beginnen. De dubbelspelfinale staat daarna ge pland. Het was gisteravond trouwens al mogelijk geweest in die Panda-hal len verder te tennissen, maar Carls son weigerde dat. Hij wilde zo lang mogelijk vasthouden aan de kans om op het langzame gravel te spe len, want dan komt de Zweed dui delijk het best tot zijn recht. Op elk ander beduidend sneller (indoor- )tapijt is de veel aanvallender Os terthun duidelijk in het voordeel. En dat de jonge Westduitser bo vendien een vechtjas is, bewees hij zaterdag reeds in zijn halve-finale- duel met landgenoot Andreas Mau- rer. Deze 27-jarige laatbloeier koes terde een voorsprong van 6-3 en 4- 0, maar moest zich ook al na een regenonderbreking alsnog ver rassend gewonnen geven. De uitschakeling van Menno Oosting was weliswaar minder op zienbarend, maar dat de Nederlan der slechts vijf games maakte te gen Carlsson mocht toch een te leurstellende prestatie worden ge noemd. „Wat ik ook probeerde, hij vond er telkens een antwoord op", verklaarde de Brabander. „Ook al gaf ik een harde klap, ik kreeg die bal telkens net zo diep, bijna op mijn voeten terug. Daardoor zag ik ook geen kans naar het net te ko men. Hij was gewoon te sterk voor

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9