Quick Boys heeft er zin in Kleine Jaco, H bescheiden hele Meys opvolger Cordes Rode kaart Schoenaker Eriksen scoort negen keer Kraay jr. vraagt weer kwijtschelding Inspirerende zege (1-0) op Volendam Wereldtitel zeilen Schuurmans Barel wint Anticlimax softbalweek PAGINA 8 SPORT MAANDAG 29 JULI 19l VELBERT (DPA) - FC Twente ver loor zaterdag behalve het intertoto- duel met Fortuna Düsseldorf (2-4) ook tijdelijk Dick Schoenaker. De middenvelder van het Nederland se voetbalelftal werd uit het veld gestuurd, nadat Theo Snelders, de doelman van de Enschedese eredi visieclub, een strafschop had ver oorzaakt. Schoenaker bezigde be ledigende taal jegens Dieter Pauly, de scheidsrechter. Dat gebeurde twaalf minuten voor tijd. Doelpun- ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft zaterdagmiddag in de. eigen Kuip met 19-0 gewonnen van de amateurs van Roosendaal. De Deen John Eriksen scoorde in het oefenduel negen keer, waarvan twee maal uit een strafschop. Karakteristieken Feyenoord - Roosendaal (3e klas KNVB) 19-0 (7-0). Doelpunten: Eriksen 9, Wijnstekers (2), Sören- sen (2), Duut (2), Ling, Molenaar, Hoekstra en Rep. Den Haag: Lenig en Snel (2e klasse) - SW 1-3 (1-1). Van der Zwan 1-0, Treling (Strafschop) 1-1, Köneman 1-2 en 1-3. Toeschou wers: 300. Den Ham: Den Ham - Heracles 0-9 (0-2). Doelpunten: Poel, Van der Veen (eigen doel), Metz (3), Le- vandowski, Heupers, Vos (eigen doel) en Ter Mors. Toeschouwers: 2000. Den Bosch: Wilhelmina (le klas se) - FC Den Bosch 0-5 (0-2). Doel punten: Scholten (2), Gillhaus (2) en Schouwenaar. Toeschouwers: 650. Halmstadt (Zweden): Halmia- Ajax 3-3 (0-2). 3. Vanenburg 0-1,30. Koeman 0-2, Marco van Basten 0-3, 65. Andersson 1-3, 65. Berntsson 2- 3, 86. Johansson 3-3. Koningsbosch: Koningsbosch (eerste klasse afdeling) - FC VW 0-12 (0-3). Topscorers VW: Valkx (3) en Köpp (2). Steenwijk: Dijka/Steenwijk (zon dag-eerste klasse) - FC Utrecht 0-4 (0-4). Doelpunten: Van der Linden (2), Rijsbergen en De Kruyk. Toe schouwers: 1500. Nijmegen: NEC - AZ'67 3-3 (3-2). Van Rossum 1-0, Kleton 1-1, Frans Janssen 2-1, Hoekman 3-1, Lens 3-2 en 3-3. Kaufbeuren (Wdl): Germaningen - Haarlem 2-4 (1-2). Keur (2), Ver- kaik en Liesdek scoorden. Kauf beuren (Wdl) - Haarlem 1-4 (1-1). Opnieuw twee treffers van Keur, een van Liesdek en een van Atte- veld. Kröv (Westduitse amateurs) - FC Haarlem 2-5 (0-1). Doelpunten Haarlem: Liesdek, Masefield, Baas, Collewijn en Keur. Den Helder: Wacker Innsbruck heeft het voetbaltoernooi van Den Helder gewonnen. In de eindstrijd werd Fortuna Sittard verslagen met 2-1. De Oostenrijkse doelpunten wer den gemaakt door Töppel. Arthur Hoyer benutte een strafschop. In het Limburgse elftal moest Frans Thijssen het veld verlaten met een oude knieblessure. FC Groningen versloeg in de strijd om de derde plaats de Hei deree amateurselectie met 7-0. Pe ter Houtman, de nieuwe aanwinst, maakte twee doelpunten, evenals Huistra en De Koek. De andere treffer kwam op naam van Mason. Er waren 2200 bezoekers. Apeldoorn: AGOW (tweede klasse) - Heracles 1-1 (0-0). 47. Wijn- gaards (eigen doel) 0-1, 50. Van der Bijl 1-1. Toeschouwers: 1800. Velsen: Telstar - SV Bijlmer 7-0 (3-0) Doelpuntenmakers: Agmat (3), Schaap (3) en Panhuis. Toeschou wers: 140Ö. Wageningen: Wageningen - KV Mechelen 0-1 (0-1) 37. Erwin Koe man 0-1. Toeschouwers: 1500. Scheidsrechter: Verhoef. tenmakers waren Holmquist (2), Thiele en Keim voor de Westduit- sere en Sanchez Torres en Bert Janssen voor het elftal van Fritz Korbach. Beste spelers aan Twent se zijde waren Wilson en Sanchez Torres. Esfurt-Club Luik eindigde in 1-1. De stand in groep 2 is nu: 1. Erfurt 5-8, 2. Club Luik 5-5. 3. Fortuna Düsseldorf 5-5, 4. FC Twente 5-2. WAALWIJK (ANP) - Hans Kraay junior, die in Nederland nog een schorsing moet uitzitten van acht wedstrijden, heeft de KNVB opnieuw verzocht hem die straf kwyt te schelden. Het sectiebestuur betaald voetbal zal morgen een uitspraak doen. Mocht die negatief uitvallen, dan zal Kraay met steun van de VVCS, de spelersvakbond, naar de burgerrechter stappen om via een kort geding zijn zin te krij gen. strijd sinds 18 oktober 1983. Van de Meent Pim van de Meent zal op ver zoek van het bestuur van FC Den Haag voorlopig de jeugdtraining op zich nemen. De werkloze oe- fenmeester, vorig seizoen nog succesvol met NEC in de nacom- petitie, zal bij de eerste-divisie- club werkzaam zijn, zolang hij el ders geen emplooi heeft gevon den. Van de Meent is de opvolger van Piet de Zoete, die volgens voorzitter Stoop wegens verschil van inzichten is vertrokken. Brookhuis Doelman Wilfried Brookhuis, die zich vorige week „ziek" meldde bij zijn werkgever De Graafschap, heeft besloten van daag de training toch te hervat ten. Brookhuis had zich nog niet op De Vijverberg bij de nieuwe oefenmeester Henk van Brussel gemeld uit teleurstelling over het niet doorgaan van de begeerde transfer naar NEC. Om zijn loop baan niet in gevaar te brengen, heeft Brookhuis afgezien van zijn voornemen weg te blijven van de training. Wel heeft hij de zaak aangekaart bij de vereni ging van contractspelers (VVCS) in de hoop, dat toch nog een ope ning kan worden geforceerd. Marokko en Algerije verder Marokkaanse voetbalelftal hebb de vierde ronde bereikt van I Afrikaanse kwalificatietoernc voor het wereldkampioenschap Mexico. Algerije won gisteren Lusaka met 1-0 van Zambia. IV rokko zegevierde voor 100.000 ti schouwers in Casablanca met 1 over Egypte. Libië en Tunes plaatsten zich al eerder. De pari voor de halve finale is: Tunesië-/ gerije en Marokko-Libië. Nieuwe Braziliaanse ster Frenk van der Kley, terug bij Quick Boys, dringt het Volendams doelgebied binnen r in het gras niet afkunnen maken. RIO DE JANEIRO (AFP) - Hij is 1.62 meter groot, verdient nauwe lijks zeshonderd gulden per maand en woont in een sloppenwijk van het provincieplaatsje Maceio, op drieduizend kilometer ten noorden van Rio de Janeiro. Toch is Gival- do dos Santos Vasconcelos sinds kort de nieuwe voetbalheld van Brazilië. Hij scoorde vorige week na een lange solo de winnende tref fer in een vriendschappelijk duel tegen het grote Flamengo. Het ko mende seizoen wil Vasconcelos zich presenteren als basisspeler het nationale elftal, dat deel neemt aan de eindronde van het wereldkampioenschap in Mexico. Ter Leede van veld verbannen IlEIDEN - In verband met wer- zaamheden aan het hoofdveld, is het eerste elftal van Ter Leede tot 26 oktober verbannen van het ter rein aan de Menneweg. De ploeg heeft onderdak gevonden bij afde lingsclub Warmunda, waar het zijn thuiswedstrijden zal afwerken. De 'mat' van de Sassenheimse zater dagderdeklasser verkeerde in een dermate slechte conditie dat de ge meente het noodzakelijk achtte di rect in.te grijpen. KATWIJK - Quick Boys heeft zijn eerste succesje van het nieuwe seizoen binnen. Aan de 1-0 overwinning van afgelopen zaterdag op eerste divisionist Volendam mag weliswaar nauwelijks waarde worden gehecht, maar een dergelijk resultaat werkt in de eerste, zware trainingsweken van een nieuw voetbaljaar louter inspirerend. Nu hoeft de nieuwe trainer Rob Theuns geen gebrek aan enthou siasme te vrezen. Daar heeft het op Nieuw Zuid nog nooit aan ontbro ken, net zo min als aan kwaliteit. Eerder zal de uit en van Baren- drecht afkomstige oefenmeester, die kwa lichaamsomvang niet zo veel onder doet voor zijn voorgan ger Martin van Vianen, nu en dan op de rem moeten trappen om de jonge, avontuurlijke garde op het rechte spoor te zetten, c.q. te hou den. Dat de winst zaterdagmiddag in Katwijk bleef, zat hem puur in het verschil in wedstrijdbeleving. Quick Boys straalde zeker in de eerste helft plezier uit, had er zin in. De Volendammers daarentegen gaven hun nieuwe trainer Barry Hughes alleen de indruk hard aan vakantie toe te zijn, alsof het sei zoen er al bijna weer op zat. "Ach, echt niet belangrijk", wilde Hug hes zich niet storen aan het fletse optreden van zijn groep èn de toch blamerende nederlaag. "Dit soort wedstrijden zijn voor mij alleen maar ojn te kijken wat ik in huis heb". Onder de Nieuw Zuidtribune voerde de Welshman na afloop al nader overleg inzake uitbreiding van het spelerspotentieel. "Door de transfer van Katwijker Kees Guyt (naar AZ'67) is er nog wat geld. Niet veel, maar er is wat". De naam van de Leidse ex- AZ'67-speler Fred Filippo (die voorlopig voor UVS heeft gekozen) is reeds genoemd in Volendam. "Maar", stelde Hughes, "waar leg je de prioriteit? Naar wat ik van middag gezien heb, geef ik de voor keur aan een aanvaller". Het Volendam van zaterdagmid dag, overigens zonder keeper Frans Hoek en spits Ton Blanker, kon zowel voor- als achterin ver sterking gebruiken. De aanvallers creëerden zich welgeteld één uitge speelde kans. Vlak na rust kopte Johnny Holshuysen voor een leeg doel volledig verkeerd en dus ver naast. Verder was Volendam slechts gevaarlijk als Benno Wig- gers en Hennie Guyt mistastten. Over Katwijkse keepers gespro ken: Theo Guyt, die het vorige sei zoen goeddeels miste in verband met een hardnekkige dijbeenbles sure, hervat deze week de training. Omdat hij net terug was van vakantie, moest hij zaterdag nog vanaf de tribune toekijken. Dat zelfde gold voor Teun van der Plas, die het afgelopen seizoen ook niet fit beëindigde. De Volendamse verdediging, zo als die zaterdag acteerde kan er voor Filippo best een plaatsje den vrijgemaakt, moest het n dere malen afleggen tegen melijk Martin en Marco van der Plas, die met wat meer lef en preci sie voor een veel ruimere score hadden kunnen zorgen. Als aanval ler op rechts fungeerde bij Quick Boys gedurende de eerste helft de uit het betaalde voetbal (Feye noord en Haarlem) teruggekeerde Frenk van der Kley, die op het kap- sones-vreemde Nieuw Zuid voor de macht van het publiek (alweer met ca. 1200 aanwezig zaterdag middag) zal moeten waken. Dat geniet vooralsnog het meest van de werkers (zoals Hans van der Plas zich mocht laten welgevallen) en de stille krachten, waarbij Bas van Dijk zich aan zal sluiten. Van alle invallers bij Quick Boys, snel opgeteld ontbraken in verband met vakanties minstens zeven spe lers uit de hoofdmacht van vorig seizoen, onderscheidden die twee zich tegen Volendam het meest. Maar genieten was het ook en vooral van Marco van der Plas, 18 minuten na rust. Bij een uittrap van Hennie Guyt haperde de Vo lendamse buitenspelval (niet voor de eerste keer trouwens), waarna de amateur-international toesloeg. Uitgeweken naar rechts, kromde de linkervleugelspits vanaf de punt van het strafschopgebied de bal a la de Braziliaan Eder in de WK'82-wedstrijd tegen Schotland, over keeper Klouwer in'de verste kruising: 1-0. Op voorhand kan die goal tot één van de mooisten wor den gerekend van dit nieuwe voet baljaar. GERARD HAVERKAMP VADA (ANP) - Sipke Schuurmans uit Grouw en Astrid Abma uit Sneek zijn zaterdag op de Middel landse Zee bij het Italiaanse Vada wereldkampioen zeilen in de vau- rien-klasse geworden. De zesde plaats in de vijfde en laatste race was voldoende voor de koppositie in het eindklassement. De zesde ra ce werd nog wel gestart, maar kort daarna afgeblazen wegens wind- flauwte. Schuurmans nam de we reldtitel over van Johan Pragt uit Enschede. Schuurmans is dienst plichtig .militair bij de marine. Hij werd twee jaar geleden vice-we reldkampioen vaurien bij Brest. Vorig jaar zeilde hij met Hero Mul der in de 470-klasse. Dit bleek te kostbaar. Voor het wereldkam pioenschap Vaurien bouwde Schuurmans zijn eigen boot en was zijn vriendin behendig genoeg Fries duo leidt NK in Schakel op Braassemermeer ALKEMADE - Na twee dagen voert het Friese duo Tonny en Dukkie Kleinhuis het algemeen klassement aan van de strijd om het Nederlands kampioenschap zeilen in de Schakelklasse, dat tot en met 31 juli op het Braassemermeer wordt gehouden. Er moeten nog vier wedstrijden worden gevaren. Ronald Damen en Robbert van den Akeer uit Eemnes, die algemeen als favoriet voor de titel werden getipt en in de eerste en derde race een eerste en een tweede plaats pakten, zakten in de totaalstand weg door dat zij na een protest in de tweede wedstgrijd werden gediskwaliviceerd. ADVERTENTIE De lichte wind op de Oostzee bij Travemüde heeft de Bossche broers Willy en Cees van Bladel van de overwinning in de ope ningsrace van de wereldtitelstrijd Tornado gehouden. Van Bladel startte in de drie uur vertraagde wedstrijd als beste. De eerste bo- venboei rondde de hard-weerspe- cialist als eerste. Bij de tweede doorkomst bleek het gebrek aan snelheid van de Bossche boot. Viervoudig Olympisch kampioen Paul Elvström, geholpen door dochter Trine, nam de kop over. De broers Van Bladel zakten bij windkracht 2 terug naar de vijfde positie. De regerend wereldkam pioen Cairns uit Australië eindigde als twaalfde. Volgens bondscoach Henri van der Aat zullen Willy en Cees van Bladel bij het aanwakke ren van de wind voorname kandi daten voor het wereldkampioen schap in de Olympische catama- Ramon Meys, geflankeerd door de Rus Zagrebélni en de Franse renner Henry, tijdens zijn officiële huldiging tot wereldkampioen bij de junio ren. {foto DPA) WOENSDAG 31 JULI 19.00 UUR V.V. Noordwijk-P.S.V. Eindhoven SPORTPARK "DUINWETERING" Voorverkoopadressen: V.V.V. Noordwijk Sigarenmagazijn C. Barnhoorn Kun open: 1S.M nnr. Sigarenmagazijn T.H.C. Noordermeer Aangeboden door: Haarstudio Jacques STUTTGART (ANP) - Voor de tweede keer in successie is een Ne derlandse wegrenner wereldkam pioen bij de junioren op de weg ge worden. De Limburger Raymond Meys werd gisteren in Stuttgart opvolger van Tom Cordes. Meys won de strijd over 120'kilo meter voor Jevgeni Zagrebelni uit de Sowjet-Unie en de Fransman Jean-Jacques Henry. Tot het kampioenschap van Meys hebben ook de andere rijders uit de groep van coach André Bos kamp bijgedragen. Michel Zanoli (Wilnis) en Gerrit de Vries (Olde- berkoop) maakten namelijk deel uit van de kogroep die na ongeveer 75 kilometer op het gloeiend hete parkoers ontstond. Na de ontsnap ping van Meys zorgden zij er voor dat de tweede groep niet meer te rug kon komen. Zanoli eindigde als vijfde, De Vries als elfde. IMMENSTADT (DPA) - De 28-jari- ge Rob Barel is zaterdag in Immen- stadt de eerste Europese triathlon- kampioen geworden in de korte versie. De Nederlandse bioloog maakte een tijd van twee uur, 37 minuten en 42 seconden. De af standen, die het deelnemersveld moest zwemmen, fietsen en lopen waren 1300 meter, 59,2 en 12,3 kilo meter. Ook Anton Szirmai en Peter Zijerveld eindigden bij de eerste tien. Zij werden zevende en acht- ste. HAARLEM (ANP) - De derde Haarlemse softbalweek heeft op de laatste dag een anticlimax gekre gen. Van de play-offs kon slechts één wedstrijd doorgang vinden. Daarna verhinderde de regen ver der spelen. De softbalweek is geëindigd in een overweldigende triomf voor de Brackettes. De speelsters uit Bos ton hebben superieur softbal laten zien. In tien wedstrijden werd er geen fout gemaakt en niet een run tegen de ploeg gemaakt. Een onge looflijke prestatie in een dergelijk zwaar bezet toernooi. De Orlando Rebels eindigde als tweede, waar mee de Amerikaanse suprematie bij damessoftbal nadrukkelijk werd bevestigd. Japan werd derde. Nederland heeft als vierde aan de verwachtingen voldaan met vier overwinningen, twee tegen Italië, een tegen Japan en Taipeh. Zoals gebruikelijk in het voetbi gekke Brazilië heeft hij een b naam gekregen: Jacozinho, 'kleit Jaco'. De linksbuiten van het onb duidende profclubje Aracaju de leegte op, die is ontstaan na h 'pensioen' van Pele en de afgen men publieke interesse voor d< neratie van Zico en Socrates, beroemde verenigingen staan i rij om Jacozinho in te lijven, ma het bestuur van Aracaju hou hem vooralsnog aan zijn contra< Op korte termijn betekent Jacozi ho immers een flinke inkomste bron voor Aracaju. Gezien de pl< selinge bekendheid van zijn link< spits is Aracaju ^en veelgevraag< oefenpartner voor de topclubs. De dribbelpasjes en passeerb wegingen van Jacozinho doen de ken aan die van Garrincha, de g niale rechtsbuiten van het werel kampioenschap van 1958, 'Vreugde van het volk' overlet driejaar geleden. Hij had in zijn n dagen nog slechts bekendhe door zijn overmatig drankgebru en de grote armoede, waarin leefde. De 26-jarige Jacozinho heeft nu toe een serieuzere levensinste ling gedemonstreerd. Met vrouw en vieijarig zoontje v hy in een bescheiden huisje. H weinige geld dat hij verdient, b steedt de begenadigde aanvall aan zijn gezin en familie. De eni, luxe, die hij zich heeft veroorlool is de aanschaf van een tweed hands Volkswagen voor zestie honderd gulden. Dat kon hij do« van de bijna tweeduizend guide die hij ontving uit een televisie-o treden. Is Jacozinho privé rustig en d scheiden, in het veld trekt hij al aandacht. „Ik ben klein, maai de internationals kan bijna mand mijn hoogte bereiken", dubbelzinnige verwijzing vai cozinho naar zijp voetbalkwalib ten. „Hoewel ik meestal net goed speel als Zico en Socratc verdien ik nog lang niet zo veel' Maar zijn inkomen zal niet lar meer zo laag blijven. Van alle kal ten krijgt hij aanbiedingen i clame-werk. Ook behoeft Jacozi ho zich niet te beklagen over langstelling van de man in straat. Pas nog zetten verkeei agenten in Aracaju, hoofdstad va de noordelijke provincie Sergip het verkeer op een kruispunt toen Jacozinho passeerde. Temi den van de toeterende autob stuurders vroegen ze hem handtekening. De loopbaan van Jacozinho b gon bij Vasco de Sergipe, waar z( oudere broer Jaco ook speelc Aan deze periode dankt de voetbi Ier zijn bijnaam 'kleine Jaco'. I ambitie hogerop te komen in h voetbal was er wel, maar bleek nancieel niet haalbaar. „Mijn vad Was visser. Alles wat hij verdiend moest hij besteden aan or gezin. Er bleef voor mij geen ge over voor reisjes naar grote club waar ik mij zou kunnen aanbi den". Gelukkig ontdekte Santos, voormalige club van Pele, hem. J cozinho kreeg een contractje geboden, dat hij dankbaar a( teerde. Zijn verblijf bij deze to club was echter van korte duur. 1 kon niet wennen aan het mondair leven van zijn collega's en keerc hals over kop terug naar zijn g boortegrond. Of Jacozinho daar g zien zijn huidige populariteit nc lang zal blijven valt te betwijfele Eén ding is zeker: de plaatselijl politieke partij die hem op de ve kiezingslijst wilde zetten, is gee concurrent voor de jagende veren gingen. „Ik weet niets van politie en wil dat graag zou houden", hee kleine Jaco al laten weten. Blanchard wil boksen tegen Michael Spinks HILVERSUM (ANP) - Alex BlaJ chard wil op 15 december uitkfl men tegen de wereldkampioe boksen in het half-zwaargewicl (WBC-versie) Michael Spinks. D 27-jarige Amsterdamse bokser, Europese kampioen in deze g wichtsklasse, probeert mc Nederlandse zakenlieden ze onderneming te interessen Het gaat om een bedrag van ton. De Amerikaan Spinks zal in tember zijn landgenoot Larry H< mes ontmoeten; inzet is reldkampioenschap zwaargewicl Eind oktober verdedigt Blanchai zijn Europese titel tegen de Enge) man Dennis Andries. Blancl acht zijn mogelijkheden om ropa zijn bokstitel te gelde te ken onvoldoende en is derhal1 stellig van plan zijn geluk andere kant van de Atlantiscl Oceaan te beproeven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8