Coup Oeganda: Obote afgezet Protest aan vooravond Oost-West-gesprek Vier burgers gedood; Aniin wil terug Mede-zeggenschap Ieren in bestuur N. Ierland Castro: een front tegen schuldenlast (etp, Rel tijdens opening wereldjeugdfestival Syrië gaat niet naar top Arabische Liga HEHGH MAANDAG 29 JULI 198 LIMA (DPA) - De 36-jarige sociaal democraat Alan Garcia is gisteren temidden van scherpe veiligheids maatregelen geïnstalleerd als nieu we president van Peru. Hij had de verkiezingen van 14 april gewon nen en loste de conservatieve pre sident Fernando Belaünde Terry af. onder wie Peru in 1980 na twaalf jaar militair bewind weer democra tisch geworden was. Aan de vooravond van de presi dentswisseling hadden linkse guerrilleros een autobom laten ont ploffen voor de zetel van het mili taire opperbevel in Lima. Doordat hoogspanningsmasten werden ver nield, was in stadsdelen van Lima de stroomvoorziening uitgevallen. Er ontploften ook bommen in de steden Huancayo en Cerro de Pas- co in het hoogland. Volgens een aangehouden lid de ondergrondse organisatie Installatie Garcia in Peru roerig verlopen Met Garcia heeft de sociaal-de mocratische „Amerikaanse Revo lutionaire Volksalliantie" (APRA) voor het eerst in haar 61-jarige be staan een president van de repu bliek. Het 62e staatshoofd in de 161 jaar van Peru als onafhankelijk land heeft energieke maatregelen aan gekondigd ter oplossing van de zware economische crisis. Verder wil de nieuwe president buiten het Internationale Monetaire Fonds om rechtstreeks met de buiten- Lima* aan'gëhoüden ach- landse Krediteuren-banken onder- met spring- handelen over een dringend nood- nationalistische organisatie twintigtal auto's gestolen om er tobommen van te maken. De n was in de nacht van vrijdag op terdag ter het Stof geladen auto zakelijke herfunderdering schulden. Peru heeft een buiten- Ongeveer 50.000 politiemannen landse schuld van ongeveer 14 mü- KAMPALA (UPI/Rtr./DPA) - Militairen hebben zaterdag met een staatsgreep de macht in Oeganda overgenomen. President Milton Obote, de eerste president na de onafhankelijk- heid van Groot-Brittannië in 1962, die in 1980 via verkiezingen aan de macht was geko- ..Beweging van de Revolutie Tu- men, werd voor de tweede maal afgezet. Hij zou zich in Kenya bevinden. Bij de coup pac Amaru (MRTA), had de linkse kwamen vier burgers om het leven. militairen zorgden gisteren in iard dollar Lima voor de veiligheid terwijl de Seen rente installatieplechtigheid zich af speelde in het Congresgebouw. Er waren zestig buitenlandse delega ties voor overgekomen, Alan Garcia: energiek, (foto aff het zuidoostelijke hoogland de r Garcia heeft verder bekendge- oïstische beweging Lichtend Padjjj maakt dat hij „met de volle zwaarte de wet" de linkse opstand wil werden geleid door Latijnsa- neerslaan. Behalve de dit jaar op- merikaanse Dresidenten gedoken MRTA opereert vooral i In 1971 was Obote afgezet door de Amin tijdens s dictatoriale be- vroegere legersergeant Idi Amin. De leider van de coup in Oegan da, brigade-generaal Basilio Ola- wind van acht jaar 300.000 burgers werden vermoord werd in 1979 verdreven met hulp van troepen uit Tanzania, gezonden door presi dent Julius Nyerere. Obote won de verkiezingen die in 1980 volgden. Zaterdag werd hij afgezet door brigade-generaal Basilio Olara Okello, commandant van de tiende brigade in het noorden van het land. Directe aanleiding tot de staasgreep vormde blijkbaar onte vredenheid onder leden van de Acholi-stam, uit wie het merendeel van het leger bestaat, over het aan tal bevorderingen van officieren, die leden zijn van de stam van de Langi, waartoe Obote behoort. Het nieuwe militaire bewind ver klaarde gisteren de grondwet te hebben opgeschort, het parlement te hebben ontbonden en „vrije en eerlijke" verkiezingen te zullen houden, maar zei niet wanneer. Oe- <foto: AP) gandese leiders in ballingschap. LONDEN (GPD) - De Britse rege- De Mail schreef dat de Britse re- ring heeft volgens de Londense gering met haar voorstel de groot- zondagkrant The Mail on Sunday ste concessie deed die zij kon doen haar goedkeuring gehecht aan een in de provincie waar guerrilleros nieuw voorstel om Dublin een vin- van het verboden Ierse Republi- ger in de pap te geven bij het be- keinse Leger (IRA) vechten voor stuur van de Britse provincie Noord-Ierland. Volgens het dagblad keurden gaan. premier Margaret Thatcher en haar belangrijkste ministers het voor stel donderdag goed en stuurden het ter beoordeling naar de rege ring van de Ierse republiek. Het voorstel houdt in dat een gemeen schappelijk departement in de Noordierse hoofdstad Belfast wordt ingericht waarin veiligheids- hoofden van beide landen hun be leid op elkaar afstemmen. Een woordvoerder van Thatcher weigerde zaterdagavond desge vraagd commentaar te geven. Hij zei alleen dat kabinetsleden en Ier land op de hoogte waren gesteld van de huidige stand van zaken in het overleg tussen Groot-Brittan nië en Ierland met als oogmerk het beëindigen van de geweldplegin gen tussen de protestantse meer derheid en katholieke minderheid in Ulster. beëindiging van het Britse gezag en dat zij niet verder dan dit kon Premier Thatcher is intussen woedend op de BBC omdat die omroep een tv-programma wil uit zenden waarin uitgebreid het woord wordt gegeven aan Martin zoals ook Amin, die graag terug wil, verklaarden de staatsgreep toe te juichen. Intussen werd in de hoofdstad Kampala op grote schaal geplun derd door soldaten zowel als bur gers. Er werd ook geschoten en er woedden branden. Soldaten zaten op de stoep, zwaaiend met flessen bier in hun handen. Een gestage stroom burgers met geplunderde buit - zoals op het hoofd gedragen tv-toestellen - bewoog zich de stad uit, terwijl honderden die nog niets hadden de stad in bewogen. De straten bij de markt lagen bezaaid met rommel en dozen waarin eerst tv's en radio's zaten. Brigade-generaal Okello ver klaarde via de radio de hoofdstad te hebben ingenomen en de macht te hebben gegrepen „om eenheid te brengen". Over de rond 55-jarige Okello, een beroepssoldaat, die volgens westelijke diplomaten geldt als een „Jong Turk" van het leger, is weinig meer bekend dan dat hij reeds onder het eerste presi dentschap van Obote als officier diende. Na de staatsgreep door Amin week Okello uit naar Tanzania. Ne gen jaar later hielp hij de Tanziaan- se troepen Amin te verdry ven Di- 0ofc de vs zijn met een delegatie reet daarna werd hy tot bevelheb- foto uerIaten de jongeren hun hotel w ber van de legerbngade voor Cen- traal-Uganda inbegrepen Kampala benoemd, later tot bevelhebber van de tiende brigade in het noor den van het land. Okello is een Acholi, terwijl Obote een Langhi is. De opstandelingen hadden Obo te ervan beschuldigd Acholi offi cieren in Kampala te laten arreste- Haar ondergrondse oorlog heeft ir de voorbije vijfjaar aan 5.400 men sen het leven gekost. lo Tc Met GUANTANAMO (UPI/DPA)_- De^l 2 Cubaanse president, Fidel Castro, ereff heeft in zijn jaarlijkse rede opge-de roepen tot solidariteit onder de La- >er™ tijnsamerikaanse landen in het arv licht van hun buitenlandse schuld van in totaal 1100 miljard gulden. Stammentegenstellingen heb ben sinds de onafhankelijkheid de WUU1U ontwikkeling van Oeganda verhin- McGuiness. Deze Noordier wordt d®Ld'df ^?are' van Afrlka zoals wel de chef-staf genoemd van het IRA. De premier gaf juist enige we ken geleden een lezing waarin ze een klemmend beroep op alle me dia deed terroristen geen publici teit te geven. Wanneer McGuiness inderdaad chef-staf van de IRA is - hyzelf heeft dat altijd ontkend - dan zou ■hy onder meer de man zijn die vo rig jaar de bomaanslag op het Grand-Hotel in Brighton goed keurde. Bij deze aanslag, die was gericht tegen mevrouw Thatcher, kwamen vijf mensen om het leven. Wijnschandaal: 13 arrestaties WENEN (UPI/DPA/Rtr.) - Het aantal arrestaties in Oostenrijk in verband met het wijnschan daal is opgelopen tot dertien. Dat heeft de Oostenrijkse poli tie zaterdag bekendgemaakt. Zaterdag werd de dertiende verdachte aangehouden. Onder de arrestanten zijn handelaren, fabrikanten en chemici die al len worden verdacht van be trokkenheid bij het mengen van wijn met di-ethyleen-gly- col. De Oostenrijkse regering is nu bezig nieuwe wetten te ma ken voor de controle op wijnen, die de strengste ter wereld moeten worden. „Nu is de tijd voor Latij kaanse eenheid we strijden niet voor loze glorie maar voor overtui ging, principes en solidariteit", verklaarde Castro in een twee uur durende toespraak voor naar schatting 100.000 mensen, die wa ren verzameld op het voornaamste plein in de oostcubaanse stad Guantanamo. De Cubaanse leider richt zich altijd op 26 juli tot de tie, op de nu 32ste verjaardag de aanval onder zijn leiding op de Moskou. Op deze Moncada-kazerne, die het begin «foto tass) vormde van het verzet tegen de door de VS gesteunde dictator Ful- gencio Batista. Buitenland kort Dambreuk Het dodental als gevolg van de dambreuk van 19 juli in de vallei van Fiemme in noord-Italië is tot 224 gestegen. Nog 45 mensen wor den vermist en zijn opgegeven. Bij de aarden-dambreuk stortte zich Verdachten van aanslag Rainbow Warrior zoek WELLINGTON (RtR) - De politie van Nieuw Zeeland heeft de politie v.?- -en immigratiediensten in het half "miljoen" kubieke meter zuidelijk deel van de Stille Oceaan modder en water op het Dolomie- gevraagd om uit te zien jacht met drie Fransen, die worden gezocht in verband met de aanslag op de Rainbow Warrior, het schip van Greenpeace. Het jacht werd •ssKsosnas tendorpje Stava. Amnestie sikhs De Indiase regering zal de mili tante sikhs in de deelstaat Punjab amnesti* verlenen op voorwaarde naar Noumea, hoofdstad van Frans dat ze hun wapens neerleggen. Dat Caledonie. Maar het schip heeft heeft een woordvoerder van de In- valse signalen over zijn pos tie ge- diase regering zaterdag bekendge- f^^olhie nuTooorioos Winston Churchill het eens noem de. Van oorsprong was Oeganda geen land, maar een groep konink rijken gebaseerd op stammen, die van oudsher met elkaar vochten. Toen de Britten het gebied overna men besloten zij in elk koninkrijk beperkte autonomie te laten be staan. Ook het twee presidentschap van Obote slaagde niet als gevolg van de doorwerkende tegenstelli- gen tussen stammen, maar ook door de rampzalige situatie van de economie en een guerrilla-oorlog. Qua politieke ideologie had hij een volledige draai gemaakt van overtuigd socialist in de jaren zes tig tot toegewijd kapitalist en de beste leerling van het Internationa le Monetaire Fonds in de afgelopen jaren. Maar het was gewoon onmoge- r- lyk voor hem om Oeganda uit de BEIROET (UPI) - Syrië heeft be- economische chaos te halen die kendgemaakt met te zullen deelne- werd achtergelaten door Amin. Na men aan een buitengewone Arabi- diens dictatuur was er geen sprake sche top op 7 augustus, omdat deze i enige sociale voorziening Jen doel heeft Arabische steun te krygen voor het gezamenlyke Jor- daans-Palestijnse plan voor vrede in het Midden-Oosten. Dit heeft ra dio Damascus gisteren gemeld uit officiële bron. Koning Hassan van Marokko had zaterdag aangekondigd dat op 7 augustus in Casablanca een top MOSKOU (DPA/Rtr./ANP/UPI) - De Westduitse delegatie op het we reldjeugdfestival in Moskou heeft zich „voorlopig" teruggetrokken uit het programma van het festival. Volgens de Westduitsers heeft de Sowjet-Unie haar afspraak ge schonden door de afvaardiging van West-Berlijn als zelfstandige dele gatie op te laten treden tijdens de openingsceremonie van zaterdag. Later volgden enkele internationa le jongerenorganisaties, onder an dere die waarin de Nederlandse li berale jongeren en de Nederlandse Castro, die de westerse landen opriep de schulden van Latijns- Amerika kwijt te schelden, sprak tegen dat zijn aandringen daartoe de laatste maanden het gevolg is van de wens de betrekkingen van het communistische Cuba met de rest van het continent te verbete ren. Castro verklaarde dat de con ferentie van Latijnsamerikaanse ,r politici, economen, vakbonds- en Volgens een verklaring van de kerkelyke leiders die deze week in Westduitse afvaardiging was met Havana moet beginen, „de meeste Moskou overeenstemming bereikt representatieve en democratische over het opnemen van West-Ber- conferentie zal zijn die ooit in dit lyn inde nationaledelegatie van de continent is gehoudèn". Hij ver- Bondsrepubhek. Die afspraak is wie beschuldigingen dat Cuba, geschonden door de Westberlynse dat economisCh op de been wordt gehouden door de Sowjet-u staande uit leden van de Socialisti- geen grote schulden-problemen sche Eenheidsparty West-Berlyn heeftf niet geschikt is als gastheer en leden van de zogenoemde Alter- voor 'de bijeenkomst natieve Lyst, die met een eigen vlag het stadion binnenmarcheer- de. De Russische secretaris van het voorbereidingscomité verklaarde dat de verantwoordelijkheid voor deze actie niet bij de Sowjet-Unie ligt. Iedere delegatie kon volgens hem zelf beslissen welke vlaggen of leuzen zij wilde maakt. „We hebben een akkoord gesloten met de gematigden en de amnestie is een aanbod aan de mi litanten", zo voegde de functiona ris eraan toe. Doden in circus In het Franse dorp Landy zijn gisteren vijf leden van een circus gezelschap om het leven gekomen, toen de mast van de circustent een hoogspanningskabel raakte. De vijf, onder wie de directeur van het uit Paris afkomstige gezelschap, waren bezig hun tent op te bou wen. Het dorp Landy ligt in de Al pen in de buurt van Albertville. Nieuw-Caledonië Het Franse parlement heeft defi nitief het nieuwe statuut goedge keurd voor Nieuw-Caledonië, dat de weg effent naar een beperkte vorm van onafhankelijkheid. De controversiële wet werd in derde lezing met 282 tegen 203 stemmen aanvaard in het door socialisten ge domineerde parlement. De wet voorziet in een overgangsregering tot een referendum voor eind 1987 over onafhankelijkheid in associa tie met Frankrijk. Portugal De aftredende Portugese pre mier Mario Soares heeft zaterdag avond de presidentskandidatuur aanvaard na een unaniem beroep van een buitengewoon congres van zijn socialistische partij. De presi dentsverkiezingen worden in ja nuari volgend jaar gehouden. Op Nieuw Zeeland wordt al het echtpaar Turenge, dat zegt de Zwitserse nationaliteit te hebben, vastgehouden in verband met de aanslag op de Rainbow Warrior en Het plan van Fez werd aanvaard tijdens de vorige, gewone Arabi sche top in de gelijknamige Marok kaanse plaats in september 1982. Het heeft Arabische landen het recht Israël te erkennen, als Israël „het recht erkent van de Palestij- nen om een onafhankelijke staat te vormen en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) erkent". Ooorspronkelijk had de secreta- i-generaal van de Arabische Liga De in het rood staande Latijnsa merikaanse staten hebben al moei te om jaarlijks rond 140 miljoen af te betalen aan rente, bij veelal stij gende inflatie en grote werkloos heid. Bovendien daalde het gemid delde Bruto nationaal produkt tus sen 1980 en 1984 met 8,9 procent. „De volkeren van Latijns-Amerika gaan door een van de moeilijkste tijden in hun geschiedenis - een crisis die erger is dan die in de ja ren dertig, veel erger", zei Castro, verwijzend naar de grote recessie. Contra's doden 5 worden gehouden ter bespre- 28 juli voorgesteld als datum king van de „Palestijnse kwestie het licht van het plan van Fez", Er zijn evenwel „geen nieuwe langrijke gebeurteniss* Arabische wereld die het bijeen roepen van een buitengewone top pro-Syrische Palestijnse Front rechtvaardigen, en tot dergelijke Nationale Redding, waarin conferenties wordt gewoonlijk be- front sloten, doordat er algemene eenstemming over wordt bereikt een top, maar deze kon niet door gaan, doordat Syrië en Libanon be- zich ertegen verzetten, in de Op de Syrische radio werd ook verklaring voorgelezen1 )nt i Palestijnse groepen die gekant zijn tegen PLO-leider Jas- Arafat, de beschuldiging uitte tussen Arabische koningen en lei- dat de voorgestelde top gericht i Het twaalfde wereldjeugdfesti val werd afgelopen zaterdag geoe- pend in het Leninstadion in Mos kou met een kleurrijke optocht van de ongeveer 20.000 deelnemers uit 150 landen. De Russische partijlei der Gorbatsjov riep in een ope ningsrede de deelnemers op „een wereld zonder oorlog, zonder ge weld en zonder onderdrukking" te scheppen. Gorbatsjov was vergezeld van president Gromyko en andere le- 1 tvt* den van het Politburo. Hij noemde ÏÏÏOCCiCrS 1 ïlC&rclgllcl als doelstelling van de Sowjet-Unie „uitbanning van geweld, racisme, ongelijkheid, onderdrukking, mili tairisme en agressie". Hij hekelde „reactionaire krachten die enorme voordelen hebben van de oorlogen en wapenwedloop en die hun dic taat aan de volken willen opleg gen". Volgens Gorbatsjov kunnen de deelnemers in het geboorteland Lenin zelf zien hoe diep de ders, zo meldde radio Damascus, opgevangen in Beiroet. op het „liquideren stijnse zaak". jeugd e idealen vrede en MANAGUA (Rtr) - Rebellen in het noorden van Nicaragua hebben za terdag bij een overval op burgers zeven mensen gedood,t onder wie vijf moeders die hun zonen in een militair kamp gingen bezoeken, zo heeft het leger van Nicaragua be kendgemaakt. Er vielen 17 gewon den. De Nicaraguaanse militie le- toegewijd „aan de"hoge verde slag met de rebellen en wist vier van hen te doden, aldus de ver klaring van het leger. de dood l fotograaf. Jan ter Laak (Pax Christi) sprak D'Escoto DEN HAAG (ANP) - De secreta ris van de RK vredesbeweging Pax Christi Nederland, Jan ter Laak, heeft zaterdag een ontmoe ting gehad met de Nicaraguaan se minister van buitenlandse za ken, Miguel D'Escoto. Dat is meegedeeld door een woord voerder van Pax Christi. D'Escoto ging drie weken gele den in hongerstaking uit protest tegen het „terroristische" beleid van de Verenigde Staten tegen over Nicaragua. Ter Laak ver trok 24 juli naar Nicaragua om namens de Nederlandse, West duitse, Engelse, Vlaamse en Waalse afdelingen van Pax Christi steun te betuigen aan de actie van D'Escoto, evenals Ter Laak rooms-katholiek priester. Ook bracht hij D'Escoto steun betuigingen over van religieuze ordes en congregaties, christelij ke basisgemeenten en de Novib. HELSINKI - Ondanks Russische in het Oostblok pressie heeft een schip met onge- len veer 400 Sowjet-baliingen aan E boord gisteren kunnen afmeren i de kaak te stel- Russische minister buitenlandse zaken, Sjevar- de Finse hoofdstad Helsinki. De nadze, heeft afgelopen vrijdag ballingen, afkomstig uit Estland, scherp by zijn Finse collega Vary- Letland en Litauen, wilden met nen geprotesteerd tegen de de- hun actie de aandacht vestigen op monstratieve cruise van de Balti- de annexatie van de drie Baltische sche ballingen. Volgens de Sowjets staten door de Sowjet-Unie in 1939 en de schending van de mensen- nancierde daad rechten in de Sowjet-Unie. door Hans Geleijnse hun actie „een door de CIA gefi- piraterij". De Baltic Star, een Zweedse ple zierboot, kwam gistergmorgen na een cruise van vier dagen langs de eilanden in de Baltische Zee in Helsinki aan. De ongeveer 400 op varenden demonstreerden daarna in het centrum van Helsinki, maar Morgen komen in Helsinki de de politie maakte een einde aan de ministers van buitenlandse zaken betoging toen de demonstranten van de 35 landen bijeen die tien naar de Russische ambassade trok- jaar geleden de zgn. Helsinki-ak- ken. koorden ondertekenden. De Balti- De Finse autoriteiten zijn uiterst sche ballingen en Scandinavische gevoelig voor anti-Russische acti- mensenrechtenactivisten poogden viteiten. Finland is weliswaar offi- afgelopen weekeinde de aandacht cieel neutraal te vestigen op de schending van de herwordt politiek gedomi- Slo'takte van Helsinki door de neerd door zijn grote buur. Niette- Sowjet-Unie en de Oosteuropese i hebben de Finnen geen acht landen en de huns inziens te gerin- geslagen op de Russische protes- ge westerse inspanning ten op het hoogste r leving van de Helsinki-akkoorden de Zweedse organisatoren 1 cruise, de journalist Andres Kueng, constateerde dan ook te vreden dat „voor het eerst in 45 jaar de vlaggen van Estland, Let land en Litauen wapperden in de haven van Helsinki". Sowjet-dissident Yuri Belov zei gisteren, dat tien jaar Helsinki-ak koorden geen bijdrage hebben ge leverd aan vermindering van de onderdrukking in de Sowjet-Unie. Volgens Belov, die van 1963 tot 1977 in Sowjet-kampen en psychia trische inrichtingen werd opgeslo ten vanwege zijn godsdienstige en politieke overtuiging, worden in 3000 wat hij noemde 'Goelags' meer dan 4,5 miljoen mensen vast gehouden op grond van hun poli tieke of godsdienstige opvattingen. Belov tartte de westerse minis ters van buitenlandse zaken hun Sowjet-collega Sjevarnadze deze week direct te vragen wat het lot is van prominente dissidenten als Sa- charov, maar ook de naamloze slachtoffers van onderdrukking. De „diplomatie van de glimlach en het geheven glas" moet verande- Spandoeken aan boord van de Baltic Star, om de onvrede over de schen ding van de akkoorden van Helsinki kracht bij te zetten. (foto ap> ren in een beweging die zich volle- tuiging moeten boeten in de Sow- dig inzet voor de bevrijding van al- jet-Unie en Oost-europa, zo betoog- le gevangenen die voor hun over- de hy.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6