De poep weggespoeld, de regen weggehinnikt Casa Materna-gangers weer 'moe maar voldaan' Voorschotense paardenmarkt: het was nat Zeven kampioenen in één 9zit9 Weer straat opgehoogd Groot aantal vernielingen in Oegstgeest PAGINA 2 REGIO LEIDEN 1AA! MAANDAG 29 JULI 198 Agenda In Oegstgeest Kleuter moet op school toegelaten DEN HAAG/OEGSTGEEST - De vierjarige Franciska van Ark moet als leerlinge worden toegelaten op de Oegstgeester basisschool Gevers-Deutz Ter wee. Dat heeft de Raad van Sta te vanochtend besloten. De ouders van de kleuter wa ren naar de Raad van State toe- gestapt omdat de gemeente Oegstgeest hadden geweigerd Franciska in te schrijven. Re den. de eerste klas was met 32 leerlingen al vol. Volgens de familie Van Ark -en nu ook de Raad van State- is die weigering ten onrechte omdat zij in februari van dit jaar een brief van de gemeente kreeg met de mededeling dat inschrijving voor de scholen openstond en dat iedere be langstellende evenveel rechten zou hebben. Later bleek echter dat de betreffende eerste klas al vol was vanwege een eerdere oproep van de gemeente. oor! ;tten looi inn „di Lran en Wc oenr „,h Zoeterwoudse jongeren werkten in kindertehuis Leiderdorper Piet Hoogeboom één van de winnaars ZOETERWOUDE - "Het is gran dioos geweest. De sfeer was uitste kend en we hebben veel kunnen doen". Vijfentwintig Zoeterwoud se jongeren tussen 16 en 24 jaar zijn zaterdag teruggekeerd in het mie zerige laagland na hun 'werkkamp' in het zonnige Portici, Zuid-Italie. Wat ze daar de afgelopen twee we ken hebben gedaan, behoeft eigen lijk geen uitleg omdat 'heel' Zoe- terwoude weet waar de werkgroep zich al jaren mee bezig houdt. Al was het alleen maar door de stroopwafels die de werkgroep jaarlijks met veel bombarie ver koopt om geld te verkrijgen voor de instandhouding van het kin dertehuis Casa Materna. Tineke de Joode, leidster van de groep Zoeterwoudse 'gastarbei ders' die in de bouwvak juist aan de slag gaat als anderen de stran den opzoeken, is zeer tevreden over het voorbije kamp. De muren van acht lokalen zijn weer als nieuw en er is verder gegaan met het aanbrengen van een plastic lambrizering. Deze bescherming van de muren tot ongeveer een meter boven de grond is nodig omdat de muren door de zeelucht en het zachte ce ment snel week worden. Als de kinderen dan eens tegen de muur schoppen, vallen de gaten er in. Twee jaar geleden begonnen de Zoeterwoudenaren in de hal van 'het hoofdgebouw met het aanbren gen van de plastic muurbescher ming. Dat zit er nog steeds goed op. Meestal is 'Zoeterwoude' de eni ge werkgroep die ter plaatse aan het werk gaat. Dit jaar waren er echter ook zes Amerikanen die de handen uit de mouwen staken. Zij hebben een begin gemaakt met een opknapbeurt van de omvang rijke tuin van Casa Materna. Ze willen daar elk jaar mee verder gaan. Hoe belangrijk de Zoeterwoudse inbreng voor het weeshuis is, blijkt uit het feit dat een jaar lang geen onderhoud is gepleegd. "Het enige onderhoud is door ons gedaan", al dus De Joode. Geldgebrek is de voornaamste reden van de con stante staat van achterstallig on derhoud waarin het weeshuis ver keert. De Italiaanse overheid sub sidieert slechts het onderwijs aan kinderen die niet in het tehuis wo- Vochtig De 'klussers' uit Zoeterwoude werkten in een temperatuur van gemiddeld 33 graden. Kouder dan in andere jaren, als de barometer uitslaat naar de 38 tot 40 graden Celsius. De Joode: "Wij hebben lie ver de hogere temperaturen, om dat de lucht dan minder vochtig is. Nu droop het zweet van je lichaam. Maar alles went". Het was zwaar werken voor de Zoeterwoudse jongeren. De mees te zijn scholieren of doen heel an der werk dan het lichamelijk af mattende schilderen bij een hoge temperatuur. Geslapen werd in het gebouw waaraan werd gewerkt. Op de bovenste verdieping was ruimte voor de delegatie uit Neder land. Door de schotten tussen de bedden hadden de werkers toch een beetje 'privacy'. Verder geen luxe. De Joode: "Je hebt een één- persoonsbed, een stoel en een spij ker om je kleren aan op te hangen". De deelnemende jongens en meisjes sliepen apart, hetgeen leid de tot de onvermijdelijke taferelen die ook in jeugdherbergen en op schoolreisjes gebeuren. Tot laat praten en gein trappen. "Dat geeft niks, dat hoort erbij. De lol heb je nodig om het werken vol te hou den". Nu het jaarlijkse kamp er weer op zit, richt de Zoeterwoudse werkgroep de blik naar voren. Nieuwe acties moeten er komen om volgend jaar weer aan de slag te kunnen. In oktober zal Casa Mater na in elk geval volop in de belang stelling staan omdat dan de schoonzoon en de dochter van Teo- filo Santi, één van de leiders van het tehuis, naar Zoeterwoude ko- LEIDERDORP - Na de bouwvakvakantie gaat de gemeente Leiderdorp onverdroten door met het ophogen van wegen en straten. Een vertrouwd karwei, omdat juist de afgelopen jaren veel straten ernstig zijn verzakt. Ophoging is noodzakelijk om vorstschade aan de weg te voorkomen. Dit keer is het de beurt aan de Spiegeldreef. Vanaf volgende week maandag worden wegdek en trottoirs van een deel van deze dreef opge hoogd en opnieuw bestraat. Het gaat om het gedeelte tussen de Grotius- laan en de verkeersdrempel bij de Van Effendreef. Volgend jaar komen de rest van de Spiegeldreef en de Van Effendreef aan de beurt. Het werk zal ongeveer zes weken duren. De weg is in die tijd voor doorgaand verkeer afgesloten. Nederland kent sinds gisteren ze ven wereldkampioenen paalzitten. Piet Hoogeboom (Leiderdorp), Adrie Hachmang (Noordwijker- hout), Joop van den Burg (Benne- broek), Dick van Woersem (Kat wijk), José Turk-de Jong (Noord- wijk), Marko de Haas (Noordwijk) en Ben van Marius (Kudelstaart) verlieten zondagmiddag om half vijf, na 103,5 uur, hun palen in het Oosterduinsemeer in Noordwijker- hout. Het oude wereldrecord paalzit ten voor mannen, 103 uur, stond op naam van Piet Hoogeboom uit Lei derdorp ep Nico Meeuwenoord uit Noordwijk. De beste vrouwelijke paalzitter tot nu toe wist het de. af gelopen week in Vinkeveen 103 uur en een kwartier vol te houden. De beste vrouw bij het vorige Noordwijkerhoutse kampioen schap bleef ruim 92 uur zitten. De laatste loodjes wogen zeker gisteren het zwaarst; vanaf drie uur regende het pijpestelen. Dat belet te het publiek echter niet in groten getale naar de afsluiting van de paalzitwedstrijd en de prijsuitrei king te komen. Vijf dagen lang onafgebroken paalzitten gaat iemand niet in de koude kleren zitten, dat bleek wel toen de zeven, een half uur na het breken van het oude record, van hun 20 bij 40 centimeter grote plankjes werden afgehaald. Na een 'opknapbeurt' door de verpleeg kundigen werd het zevental, meèr slapend dan wakker en zwaar on dersteund door begeleiders, naar het podium gebracht. Daar ontvingen ze uit handen van de voorzitter van de Stichting Evenementen Noordwijkerhout, P.C. Heemskerk, bloemen, een en velop met inhoud en een 'deel van de beker'. Niemand had verwacht dat zo veel deelnemers het record zouden breken zodat er slechts één beker voor de beste man en één voor de beste vrouw beschikbaar was. In hun roes, de paalzitters hadden immers al die tijd niet ge slapen, beseften de meesten niet wat er aan de hand was. Met moei te hielden ze zich staande, waar schijnlijk maar naar één ding ver langend: het bed en slapen. Het wereldkampioenschap paal zitten werd dit jaar voor de vijfde keer gehouden. Sinds woensdag morgen negen uur, toen de acht tien deelnemers hun palen be klommen, is de publieke belang stelling groot geweest. J. Huy- brechts van de stichting e^ menten is méér dan tevreden: "De schatting is dat 170.000 me een kijkje zijn komen nemen. Dat is bijna twee maal zo veel als vorig jaar. Het paalzitkampioenschap dit jaar weer een enorm succes g worden". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345.20 131,40 65,70 89,30 22,10 f 30,- ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwi|k (01718) 12383 s. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F J. Wirtz. A A van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden. W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet. Bijkomen met koffie. Onder de luifel van Het Wapen is het goed toeven, zo vroeg in de natte ochtend. MAANDAG Lelden Lakenfeesten: Galgewater, zeilende b« drijfsvaartuigen die deelnemen aan Sa '85 doen Leiden aan. Cafés aan de Nieuwe Beestenmarkt muziekavond, 20-2 uur. Voorschoten Voorstraat - play-backshow, 20-22 uur, DINSDAG Leiden Lakenfeesten: Stadhuisplein, Despera te Men, vanaf 14 uur. Galgewater - binnekomst nieuwe sche pen in kader van Sail '85. Nieuwe Beestenmarkt - boks schermdemonstraties, vanaf 20 uu. Stationsplein, busperron N - bustoch r Heine éineken, 13.30 i APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst vai de apotheken in de regio Leiden, word waargenomen van vr 26 juli tot v gustus door: Doeza Apotheek, Vyf Meiplein 5, Lei den, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest tel. 155482. 'st OEGSTGEEST - In Oegstgeest ziji rond het middernachtelijk uur ver Zij stonden geparkeerd MH Tromplaan, Louise de Colig- nylaan en Koninginnelaan. Ook werd een thermopane ruit vernield van een woning aan d< Willem de Zwijgerlaan. Hoe ern stig de vernielingen aan de auto'} zijn is onduidelijk. De eigenareq hebben nog geen aangifte gedaar en de politie weet dus niet of alle aangetroffen deuken door verniel- zuchtigen zijn aangebracht. Duidelijk is wel dat de voertuig vandalen over alle daken hebben gelopen, tweemaal op een motor, kap hebben getrapt en van de autc in de Tromplaan drie ruiten heb ben ingegooid. Vrouw klapt met hoofd tegen voorruit LEIDERDORP - Een 81-jarige Lei- derdorpse heeft gistermiddag hoofdletsel opgelopen bij een bot sing op de kruising Hoofdstraat/ Koningstraat. Na behandeling in de ambulance kon de vrouw, die met haar gelaat tegen de voorruit was geklapt, weer naar huis. De botsing ont stond omdat een uit de Hoofd straat komende personenauto geen voorrang verleende aan de van rechts komende stationcar met de hoogbejaarde als passagiere. De bestuurders van de auto's (56 en 23 jaar oud) raakten niet ge wond. De schade aan.beide tuigen was groot. Apparatuur weg 'LEIDEN - Een 36-jarige bewoner van de Johan Willem Frisostraat heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Uit zijn woning werd een televisietoestel gestolen alsme de een video-recorder en een paar videobanden. VOORSCHOTEN - De paardenmarkt in Voorschoten. De nationale klederdracht kon van stal worden gehaald: het regenpak. Druipende organisatoren moesten van morgen om negen uur eerlijk bekennen dat het aantal mensen en paarden in de vroege uurtjes ver beneden de verwachting is gebleven. "Hondeweer, ja dat mag u rustig schrijven. In de acht jaar dat ik in de organisatie zit, heb ik dit nog niet meegemaakt. Een ervaring rijker, ja, zo moet je het maar zien". De ballen liggen nog op de klok. De biljarttafels in het Wapen van Voorschoten staan nog te slapen onder het groene zeildek. Ze die nen als steun voor de eerste be zoekers, die gevlucht voor de slagregens de eerste koffie met cognac naar binnenslaan. Tegen zessen is er nog geen paard te zien. De man wiens haar wordt doorweven met wat zilverdraden toont zich nog optimistisch. "Dat vroege opstaan kennen we niet meer". Het luide protest van een handjevol omstanders doet hem niet van mening veranderen. Een koopman uit Zierikzee laat hem rustig kletsen. Hij was zeer vroeg uit de veren en is van huis uit veel water gewend, maar regen is beslist geen ideaal han delsklimaat, vertelt hij uit erva ring. "Bij slecht weer is de aan voer op de wekelijkse professio nele paardenmarkten in Utrecht en Den Bosch ook veel minder". door Saskia Stoelinga Foto's Jan Holvast Het traditionele handjeklap. Ah Amerikanen en bewaken de dampende 'nuggits'. Te duur Klokke zeven komt er wat meer leven in de brouwerij. Han delaren herken je aan de knoesti ge stokken en hun grindkleurige petten en de verstokte liefheb bers aan de leren stukken aan de binnenkant van hun dijen. Een pony ter grootte van een hobbel paard zoekt wat beschutting on der de buik van zijn moeder. Een eenjarige merrie die met zijn hoeven vonken uit de klinkers schrapt, wordt vermanend toege sproken. Achttienhonderd gul den wil de handelaar ervoor van gen. De tegenpartij met een sigaar maat 'Torpedo' tussen zijn tan den vindt dat veel te hoog. Twee maal handjeklap brengt daarin geen verandering. Op de vraag wat er aan mankeert zegt hij stuurs: "Bij paarden let je op de benen net zoals bij vrouwen". Er zijn weinig showpaarden te zien. Zelfs de zwarte Friese knol, op gesierd met leidsels en oogklep pen, is bestemd voor de handel. weer een opmerkelijk schouwspel. De eigenaar verwacht dat het paard vanavond nog achter de trekkar staat. Het liefst in Fries land. In de schoot van de kerk is het goed schuilen. Vrijwilligers van de gereformeerde en hervormde kerk zorgen voor koffie en eigen gebakken cake. Mevrouw van der Schoot meldt dat het nog nooit zo rustig is geweest. Ze maakt zich zorgen over haar waar. Haar man, de wijkpredi- kant, loopt wat rond te benen. Over een uur moet hij aantreden als jurylid voor het standwer- kersgilde. "Standwerker, dat ben ik zelf ook een beetje", zegt hij schalks. Meevaller Om half negen zijn vijftig paar den en pony's de slagboom ge passeerd. Het aantal bezoekers wordt op zo'n achthonderd ge schat. De paarden keuren het weer duidelijk niet goed. De re gen wordt weggehinnikt en de poep weggespoeld. De bestra ting voor melkhandel Van Bohe- men tot het postkantoor is als renbaan in gebruik. In opdracht wordt hier gedraafd. Een vader legt zijn dochter uit dat men aan een kreupel paard niets heeft. Het kind valt een seconde daarna op het glad geworden besmeur de wegdek. Omstanders hebben pret. De handelaren blijven elkaar beloeren. "Dat is juist de sport. We zetten allemaal een te hoog bedrag in. Het beste is om zo lang mogelijk te wachten en te gen sluitingstijd toe te slaan. We nemen de beesten niet graag weer mee terug". Als de 18 Zeeuwse koudbloed- paarden om half elf klaar staan voor de ringrijderij zijn er vol gens de organisatoren in totaal 90 paarden en pony's ingeschre ven. Zo'n veertig minder dan vo rig jaar. Al met al valt ze dat nog De lucht klaart iets öp. Mis schien dat de piramides van bierglazen bij de biertappen bui ten vandaag ook nog zullen slin ken. De caféhouders twijfelen er niet aan. Met vooruitziende blik meldden ze: "Het kan nog een beste avond worden". De Voorstraat, vanochtend in alle vroegte. Over de hoofden kon je er niet lopen dit keer... Wat beschutting voor de kletsnatte viervoeters. Het jongetje blijft geduldig bij hen staan. Zelf heeft hij zich maar in een vuilniszak gehesen. Volgens kenners kunnen de paarden tegen regen. Je ziet ze alleen af en toe gramstorig een oortje verschikken. Voor de rest staan ze te kauwen als tevreden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2