EIDSCH DAGBLAD Oeganda krijgt militair leider ff 1.25 Tempels in Japan uit protest gesloten gcippkz MAGISTER VROUWEN Gevangene ontsnapt uit Scheveningen 'Verhaal over Klaas de Jonge oneerlijk' Jos Brink blijft bij AVRO Jeugdbende in Lisse PREI EN BRAADWORST Bombardement van Israël op guerrillabasis JN DRUKKERIJ SiDELTABACH KUNT U HET NOG VOLGEN? MAANDAG 29 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 Een oude bekende behaalde gisteren de Open Nederlandse golftitel op de kletsnatte ba- de Noordwijkse Golf Club. Evenals in 1979 bleef de Australiër Graham Marsh het 66 koppige gezelschap van pro fessional golfers voor. Marsh, vorig jaar tweede in Arnhem, daarmee revanche op de titelverdediger, de Westduit ser Bernhard Langer. De ge doodverfde winnaar werd tweede. PAGINA 7 Staatssecretaris vond vrou wenconferentie in Narobi te politiek getint. In Noordwijk werd gisteren toch nog getennist, ondanks de overvloedige regen. De spelers moesten daarvoor wel lange tijd wachten. «Pas omstreeks zes uur begaven de tennissers zich naar de baan. In het man- nenenkel B van het Badgasten- toernooi zegevierde de West duitser Urban Philipek. De vrouwen hadden geen zin meer te spelen, zij 'deelden' de ti- Nadat hij de prijzen had uitgereikt dronk prins Bernhard in Noordwijk een glas champag ne met de 'Ne derlandse' golfkampioen Graham Marsh. (foto ANP) rische bouwwerken de belangrijk ste toeristische trekpleister in Ja pan. Onder de nu gesloten tempels bevinden zich wereldberoemde voorbeelden van de Japanse archi tectuur en tuinaanleg, zoals de Ginkakuji (Zilveren Paviljoen), Kiyomizu-dera en Sanzen-in. De ongebruikelijke actie van de boeddhistische tempels valt samen NOORDWIJKERHOUT - Maar liefst zeven paalzitters (één :es mannen) zaten gistermiddag om vier uur nog op hun hoge posten in Noord- vijkerhout. Ze bleven nog half uur zitten. Toen waren alle records doorgezeten en konden zij (na 103V& uur) van hun palen in het Oosterduinse meer den afgehaald. Het oude wereldrecord i stond op 103 uur. Vori ge week wist Vinkeveense kampioenschap pen 103 uur en een kwartier te blijven zitten. De publieke belangstelling voor het evenement is volgens de organisatoren groter dan ooit geweest. Zij schatten dat sinds het begin van het kam pioenschap (woensdag negen uur) zo'n 170.000 mensen een kijkje kwamen nemen. De mannelijke recordhou ders moesten de beker met zijn zessen delen. De organisatie - Stichting Evenementen Noord- wijkerhout - had niet op meer dan één winnaar gerekend- Op de foto is José Turk-De Jong uit Noordwijk al in de boot genomen, c(e anderen zul len snel volgen. (foto anp> No. 37766 Het decennium voor de vvt.- wouw, in 1975 tijdens een conferentie in Mexico door de Verenigde Naties uitgeroepen, is dit weekeinde tijdens een soortgelijke bijeenkomst in Nairobi afgesloten. Tien jaar, die volgens de VN in het teken moesten staan van een bezin ning op de achterstandsituatie van vrouwen in de wereld. De Verenigde Naties besloten tot actie in een perio de die, zeker in de westerse landen, in het teken stond van veranderende rolpatronen. Het kost nauwelijks moeite de bij eenkomst in Nairobi af te doen als een wat belachelijk samenzijn van opgewonden vrouwen, die elkaar, niet gehinderd door kennis van za ken. in smart naar de kroon staken. Immers: vrouwen zijn achterge steld bij mannen. De feitelijke inspan ning om daar wat aan te doen is niet al te groot. Veranderingen vergen tijd, moeite en teleurstelling. En boven dien: de belangen van vrouwen lopen sterk uiteen. In zo'n klimaat leggen begrijpelijke emoties en verlangens het snel af tegen de realiteit van de dag. Maar die realiteit van structurele achterstelling van de helft van de we reldbevolking is nuchter beschouwd veel idioter dan wat de conferentie gangers in Nairobi te berde brachten. Dat de vrouwenstrijd in elke cultuur een andere vorm moet aannemen, is in Nairobi niet zo uit de verf gekomen. Betaald werk voor alle vrouwen die dat wensen, doet het als slogan in Nederland goed, maar in Afrika bij voorbeeld legt zo'n wens het al snel af tegen de veel schrijnender strijd om te overleven. Op het Afrikaanse continent baart eerder de omgekeerde situatie zor gen: vrouwen werken minstens zo hard als mannen en zwangerschaps verlof bestaat er niet. Dat staatsse cretaris Kappeijne als eerste op dit wereldforum een lans brak voor les biennes is nuttig voor de boeken, maar negen van de tien aanwezige NAIROBI/DEN HAAG (Rtr/AP/GPD) - Opperbevelhebber Z^l^^ti^gTan^sïk" Tiko Okello van het Oegandese leger is vanmorgen twee suelen. dagen na de staatsgreep in het westafrikaanse land be- noemd tot president Volgens de Oegandese staatsradio is Ke^kónTc?5en Somèn daJ t^ de nieuwe president, die de opvolger is van de algezetten langentegenstellingen die elke VN- Milton Obote, geen familie van brigadegeneraal Basilio conferentie overschaduwen (rijk-arm, Okello, wiens rol bij de staatsgreep zaterdag het meest blank-zwart, Palestijnen-Zionisten), zichtbaar is geweest. De 65-jarige Okello blijft ten hoogste <*e specifieke vrouwenproblematiek twaalf maanden in functie, in afwachting van nieuwe alge- ™ar mene verkiezingen, aldus redio Kampala. Spaans officier doodgeschoten met het bëgin van de campagne voor de verkiezingen van een nieu we burgemeester. Met hun protest hopen zij te bereiken dat het ge- ge officier van de Spaanse marine meentebestuur de 'culturele be- doodgeschoten. Een woordvoerder zichtigingsbelasting' weer schrapt, van het ministerie van defensie Dat is een aparte heffing die bezoe- sprak het vermoeden uit dat de kers van tempels moeten betalen Baskische afscheidingsbeweging en waar vooral de buitenlandse be- ETA achter de aanslag zit. Ook vol- zoekers zich vaak aan irriteren. gens de politie wijst alles hierop. DEN HAAG (ANP) - Uit het huis van bewaring in Den Haag is van morgen een 26-jarige gedetineerde met behulp van een vuurwapen ontsnapt. Kort nadat de man bezoek had gehad haalde hij een vuurwapen uit zijn zak. Hij bedreigde er een bewaarder mee en dwong hem de deuren te openen. Volgens een woordvoerster van justitie is het vrijwel onmogelijk dat het bezoek het wapen had meegenomen, om dat hii door een detectiepoort werd geleid waarbij het wapen ze ker zou zijn opgevallen. De gedetineerde werd onlangs veroordeeld tot 2xh jaar gevange nisstraf wegens overtreding van de vuurwapenwet en bedreiging. Buien Half tot zwaar bewolkt en buien, mo gelijk met onweer. Minimumtempera tuur ongeveer 15 graden, middagtem- peratuur rond 19 graden. Zuidenwind, matig, draaiend naar westelijke rich ting. De vooruitzichten voor woensdag tot en met vrijdag: afnemend buiig, ge leidelijk meer zon. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. 30 juli Zon op 5.58, onder 21.34 uur. Maan op 21.28, onder 3.25 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.42 en 15.18 uur, laagwater om 10.59 en 23.30 LEIDENIKERKRADE - Uit han den van de burgemeester van Kerk- rade tweede van linksontving voorzitter Dijkstra van de Leidse muziekvereniging 'Kunst en Ge noegen' gisteren een vaandel. Met dat vaandel mag K en G zich de komende vier jaar nationaal kam pioen noemen. Op de wereldrang lijst neemt het korps een vijfde plaats in, zo blijkt uit de einduit slag van het tiende Wereldmuziek concours in Kerkrade die gisteren bekend is gemaakt. K en G sleepte deze prijzen in de wacht bij de showwedstrijden. The Bristol Uni corns uit het Engelse Bristol werd wereldkampioen show. In de eindrangschikking voor de marswedstrijden bekleedt K en G een achtste plaats. Het Sagene Ja- nitsjarkorps uit Oslo, Noorwegen, werd gisteren winnaar van de marswedstrijden. Het concours dat de afgelopen weken werd gehouden in het sport park van Kerkrade trok meer dan honderdduizend toeschouwers. Er namen ruim honderd korpsen aan deel. (foto P.L. Schipper) (zie ook pagina Leiden) Zuidafrikaanse advocate: SCHIPHOL - De Zuidafri kaanse advocate Satchwell van de Nederlandse antro poloog Klaas de Jonge heeft gisteren bij haar aankomst op Schiphol verklaard dat de verhalen in de Neder landse pers over diens be- HILVERSUM (GPD) - De samen werking tussen Jos Brink en de AVRO zal worden voortgezet. Van af begin 1986 zal Brink zes grote showprogramma's gaan presente ren in het kader van de Telelot-ac- tie. Omtrent de opzet van de shows is nog weinig bekend, behalve dat het concept er voor is afgeleid van het succesvolle Duitse showpro gramma 'Wetten dass'. Twee maanden geleden zag het er naar uit dat Jos Brink de AVRO de rug toe zou keren, nadat de tele visieregistratie van zijn theater show 'Evenaar' volgens zijn zeggen verminkt was. Ook het niet-door- gaan van een aan Brink toegezegd praatprogramma gaf aanleiding tot wrijving. Op het ogenblik zijn alle moeilijkheden opgelost en blijft Jos Brink een belangrijk AVRO- gezicht. A Haarlemmerstraat 37, Leiden 071-122050 kentenissen over wapen smokkel voor het ANC in Zuid-Afrika, getuigen van 'oneerlijke journalistiek'. Ze doelde daarbij met name op het verhaal van correspondent Ruud de Wit over De Jonge's illegale ac tiviteiten in Zuid-Afrika dat vorige week in onze krant verscheen. Dat verhaal was gebaseerd op inter views met Zuidafrikaanse veilig heidsbeambten. Volgens Satchwell hebben dezen hun verklaringen alleen afgegeven met als doel de Nederlandse rege ring te verplichten om De Jonge uiteindelijk toch uit te leveren aan Zuid-Afrika. Ze wilde overigens geen mededelingen doen over De Jonge's betrokkenheid bij de aan leg van munitieopslagplaatsen in Zuid-Afrika. Alles wat tussen my en myn cliënt wordt besproken is vertrouwelijk, aldus de advocate, (voor meer nieuws zie pagina 5) De staatsgreep van zaterdag maak te een einde aan het bewind van president Milton Obote, die na de verkiezingen van 1980 aan de macht was gekomen. Obote zou het land hebben weten te ont vluchten. De Nederlanders in Oeganda, waar de militairen na hun coup aan het plunderen zijn geslagen, ma ken het goed, aldus vanmorgen in een telefonisch vraaggesprek jhr. Six, ambassaderaad op de Neder landse ambassade in Nairobi. De Nederlandse ambassadeur in Ke nia vertegenwoordigt ons land ook in het nabijgelegen Oeganda regelmatig contact houdt met de consulaire vertegenwoordiging in Kampala, bevinden er zich zo'n honderd Nederlanders in Oeganda. „Het zijn voornamelijk missiona rissen en doktoren die al tientallen jaren in dat land wonen. Ze hebben al verscheidene revoluties en staatsgrepen overleefd. Van de be volking hebben ze niets te vrezen. Ze hebben door hun werk veel goodwill onder de bevolking", zo verklaarde jhr Six. Het zouden vooral de Britten zijn op wie de muitende soldaten het gemunt hebben. Een groot aantal huizen van Britse ingezetenen in Kampala is mikpunt van plunde ringen geworden. Volgens de BBC niet en kwam daartegen in op stand. De Acholi's vinden dat zij voortdurend worden achtergesteld en voor de Langi's het vuile werk moeten opknappen. Zo werden ze door Obote ingezet in de strijd te gen de guerrilla's van Moeseveni, aldus Six. De Acholi's en de Lan gi's zijn twee grote stammen die voornamelijk het noordelijke deel van het land bevolken; ze vormen de meerderheid in het naar schat ting 20.000 man sterk Oegandese Nationale bevrijdingsleger. (zie ook pagina 6) "tT0"et t Veertig inbraken (Van een onzer verslaggevers) LISSE - De politie in Lisse heeft de afgelopen weken 23 jongelui (van 15 tot 21 jaar) aangehouden die worden verdacht van 40 inbra ken en vernielingen. Na een inbraak, vier weken gele den in een discotheek aan de Na- ssaustraat, werden enige jeugdige Lissenaars ingerekend. Na verder !- zijn de Engelsen in groten getale ge- onderzoek werd de rest van de i Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Braadworst, 500 gram 543 4.48 7QQ kilo .I3U.S 9S8 /.70 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. vlucht in het gebouw van het hoge commissariaat in de Oegandese hoofdstad. Het advies dat Britse ambassadeur aan zijn landgenoten heeft gegeven is: „Zorg dat je niet opvalt". Er wonen ongeveer 20.000 Britten in Oeganda. 'Volgens Six is de achtergrond van de staatsgreep de stammente genstellingen in het land. Presi dent Milton Obote, die in 1980 aan de macht kwam nadat een gecom bineerde strijdmacht van Tanza- niaanse troepen en Oegandese bal lingen Idi Amin verdreef, benoem de generaal Smith Opon-Acak tot chef staf van het leger. Opon- Achak behoort, evenals Milton Obote, tot de Langi stam. De bevelhebber van het noorde lijke leger, generaal Basilio Okello, die tot de Acholi-stam, nam dat TEL AVIV (Rtr/AFP)- De Israëli sche luchtmacht heeft vandaag bombardementen uitgevoerd op een Palestijnse guerrillabasis bij Barr Elias in het oosten van de Be- kaa-vallei in Libanon, zo heeft een Israëlische legerwoordvoerder meegedeeld. Doel van de aanval was een gebouw van Ahmed Ji- brils Volksfront voor de bevrijding van Palestina-Algemeen comman do. Het gebouw liep aanzienlijke schade op, maar volgens plaatselij ke correspondenten vielen er geen gewonden. braken en vernielingen opgelost. Meer aanhoudingen volgden. De verdachten hebben ongeveer 40 zaken bekend, waaronder veel inbraken en diefstallen uit kanti nes, scholen en bouwketen. Er werden fietsen, bromfietsen, ste- reo-apparatuur, drank en geld ge stolen. Volgens de politie 'voor ve le tienduizenden guldens'. In af wachting van hun voorgeleiding zijn de jongeren op vrije voeten ge steld. leen zwarte vrouwen zijn immers het slachtoffer van apartheid, ook zwarte mannen zijn dat. Het belang van conferenties als de ze laat zich niet louter aflezen aan de inhoud van het slotcommuniqué. Er varing leert dat de aanwezige vrou wen, ondanks onvermijdelijke katers, in de discussies een stimulans vinden om hun strijd voor gelijke rechten voort te zetten. Daar ligt de kracht van de uitwisseling. Daar ligt ook de zwakte van VN-conferenties. Na Mexico en Kopenhagen heeft ook Nairobi aangetoond dat VN-con ferenties een verre van ideaal plat form zijn voor een agenda als deze. De hartekreet van Kappeijne ("Zo hoeft het nooit meer") is begrijpelijk. Zo moet het wat ons betreft ook niet meer. Er is niet alleen bezinning no dig over de vraag hoe na dit decen nium het werk kan worden voortge zet, maar ook over de in Nairobi op getreden politisering van in dit ver band ondergeschikte kwesties. 071-899241 Energieweg 25 "Zoeterwoude-Rijndijk NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! per maand/ 22,10 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 65.70 per hall jaar 131.40 per jaar/250.90 (uw voorkeur aankruisen) Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1