Onzekerheid over rente duurt voort /I V y 'Innovatie, sleutel tot succes' van 5 Hollandse bedrijven Nog geen gegevens over De Vries (RSV) ontvangen Volkswagen stevig in het zadel Veel financiële instellingen VS niet solvent 'Wijnschandaal door tip aan het rollen' Meer orders Nederlandse industrie Arbeidsconflict in Suriname duurt voort HET GOEDKOOPSTE RESTAURANT ZATERDAG 27 JULI 1985 ECONOMIE PAGINA e AMSTERDAM (ANP) - De bankgirocentrale (BGC) in Amsterdam heeft nog niet de gegevens ontvangen die noodzakelijk zijn om na te gaan naar wie de voormalig president-directeur De Vries van RSV indertijd een bedrag van 648.000 gulden heeft overgeboekt. Die gegevens - het nummer van de zogenoemde computerrun, het rekeningnummer van de opdracht gever en het juiste bedrag - heeft de centrale nodig van de desbetreffende handelsbank alvorens zij de gewenste informatie aan de Haagse officier van justitie kan verstrekken. Dit heeft directeur W.J. Dalmijn van de BGC gisteren meegedeeld. De Haagse persofficier van justitie wilde niet meedelen of hij de bank inmiddels al heeft verzocht die gegevens aan de centrale door te geven. Maar volgens Dalmijn heeft Vermeulen dat al wel gedaan. De Parlementaire Enquête Commissie (PEC) stelde tijdens haar onder zoek dat De Vries mogelijk onwaarheid heeft gesproken over terugbeta ling van een bedrag van 648.000 gulden, dat hij zowel bij de Verenigde Bedrijven Bredero VBB als bij RSV had gedeclareerd. WOLFSBURG (DPA) - Het Volks wagenconcern heeft in de eerste zes maanden van 1985 met 715.000 verkochte auto's in Europa het beste halfjaarlijkse verkoopresul taat in zijn bestaan geboekt. Het concern verkocht 51.500 auto's, 7,8 procent meer dan in het eerste halfjaar van 1984, zo is gisteren be kendgemaakt. Het aandeel van de Volkswagen- fabrieken op de Europese markt voor personenauto's bedraagt nu ruim dertien procent, een stijging van eén procent. Het aandeel van Audi, het andere grote merk van de Volkswagenfabrieken, was stabiel op 2,6 procent en dat van Volkswa gen groeide van 9,4 naar 10,4 pro cent. Uit de verkoopresultaten valt op te maken dat Volkswagen het be ter doet dan de autosector in het algemeen. In eigen land groeide het marktaandeel van 27,6 tot 28,9 procent. De Volkswagen Golf is met 316.000 exemplaren ook in de ze periode de meest verkochte auto van VW. De Golf heeft deze positie al sinds 1974. In de eerste zes maanden van 1984 verkocht Volks wagen 264.000 exemplaren van de Golf. De verkoop van Volkswagen over de hele wereld nam toe met vier procent tot 1,2 miljoen wa gens. Een grotere afzet was moge lijk geweest als de stakingen in de Volkswagenfabriek in Brazilië ach terwege was gebleven. Bankamerica Terwijl de meeste grote banken in de Verenigde Staten een stijging van hun kwartaalwinst hebben ge meld, heeft de houdstermaat schappij van de op een na grootste bank in de VS, Bankamerica Cor poration, een verlies van meer dan 300 miljoen dollar moeten incasse ren in het tweede kwartaal van dit jaar. Belastinggeld stroomt binnen DEN HAAG (ANP) - De Nederlan ders hebben het afgelopen halfjaar flink in de bus geblazen bij het mi nisterie van financiën. Van de ver wachte stijging van de belasting opbrengst dit jaar met 3,6 miljard gulden, kwam in de afgelopen zes maanden al 2,2 miljard binnen. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie. In totaal kwam het eerste half jaar 41,9 miljard gulden aan belas ting binnen. Voor heel 1985 be draagt de raming van de belasting opbrengst 97,5 miljard gulden. Ge bruikelijk is dat de opbrengst in het tweede halfjaar groter is dan in het eerste, omdat in september de voorlopige aanslagen voor de ven nootschapsbelasting dienen te worden betaald. In het eerste halfjaar vertoont de vennootschapsbelasting van de verschillende rijksbelastingen ver reweg de sterkste opbrengstgroei. De ontvangsten gingen 1,6 miljard gulden uit boven die in dezelfde periode van 1984. WASHINGTON (AP) - Een onder zoek door de Federal Home Loan Bank Board, de instelling die toe zicht houdt op Amerikaanse finan ciële instellingen die persoonlijke leningen verstrekken en spaargel den beheren, heeft uitgewezen dat 13,7 procent van deze instellingen technisch niet solvent is, dat wil zeggen: niet in staat om aan alle geldelijke verplichtingen te vol doen. In vergelijking met 1982 be tekent dit een verdubbeling. De cijfers werden onthuld tij dens een hoorzitting van de se naatscommissie voor het bankwe zen. Al deze spaar- en financie ringsinstellingen zijn verzekerd bij een federaal fonds. In het (onwaar schijnlijke) geval dat alle niet sol- vent gebleken instellingen tegelij kertijd failliet zouden gaan, zou dit betekenen dat genoemd fonds 15,8 miljard dollar zou moeten uitke ren. Het fonds beschikte aan het eind van 1984 over 5,6 miljard dol lar. Bij 434 van de 3.167 onderzoch te instellingen overtrof het totaal van de betalingsverplichtingen de beschikbare middelen of was daar aan gelijk, waarmee ze technisch niet solvent zijn. De voorzitter van de toezichts- raad, Edwin Gray, verklaarde tij dens de hoorzitting dat in het rap port van de raad de toestand te somber werd afgeschilderd, en dat het gelijktijdig failliet gaan van alle instellingen zeer onwaarschijnlijk is. In de periode van 1980 tot 1984 beëindigde één op de vijf instellin gen zijn activiteiten. De raad probeert het risico voor het federale verzekeringsfonds te verkleinen door fusies tot stand te brengen tussen zwakke instellin gen en meer kapitaalkrachtige. Hieraan wordt de voorkeur gege ven boven het sluiten van de nood lijdende banken en het uitbetalen van de crediteuren. WENEN - De oplettende ambte naar van het ministerie van finan ciën, die opmerkzaam is geworden door de hoge aftrekpost voor di- ethyleenglycol in de belastingaan gifte van een wijnhandelaar, en zo het wijnschandaal heeft ontdekt, bestaat niet. Dit verhaal, dat door tal van me dia in de hele wereld is overgeno men, wordt door de persvoorlich ter van het Oostenrijkse ministerie van financiën beslist naar het rijk der fabelen verwezen. Het ministe rie houdt vast aan de verklaring dat het onderzoek naar de vermen ging aan het rollen is gebracht na een anonieme tip aan het ministe rie van landbouw. Men tast in Oos tenrijk in het duister omtrent de identiteit van de tipgever. Ver moed wordt dat het gaat om een concurrent die met lede ogen aan zag hoe de bij het schandaal be trokken groothandelaren vette winsten opstreken. In Burgenland, het gebied waar de meeste vergiftigde wijn van daan komt, doet nog steeds het verhaal de ronde dat het schandaal is onthuld door de uitvinder van het 'recept.' Deze zou zijn klanten jarenlang afgeperst hebben, totdat die niet meer wilden betalen, waar na hij uit wraak het geheim verra den zou hebben. De Oostenrijkse regering doet er alles aan om de schade tengevolge van het wijnschandaal nog enigs zins te beperken. Behalve de wijn markt dreigt de di-ethyleenglycol nu ook de binnenlandse politieke verhoudingen te vergiftigen. Bondskanselier Fred Sinowatz moest persoonlijk zijn minister van landbouw Günther Haiden tot de orde roepen wegens diens felle uitval naar de oppositie. Haiden had donderdagavond de roep om zijn aftreden door de Volkspartij van de hand gewezen met de woorden: "de oppositie moet in deze kwestie haar mond houden, omdat ze zelf tot haar oren in het schandaal verwikkeld is." Sinowatz waarschuwde tegen 'het onwaardige schouwspel' van een politieke rel ten gevolge van het wijnschandaal. Minister Haiden heeft een op roep gericht tot alle wijnhandela ren om zichzelf aan te geven als ze bij het schandaal betrokken zijri. Er wordt de handelaren in dat ge val een strafvermindering in het vooruitzicht gesteld. De minister heeft ook een nieuwe wetgeving in het vooruitzicht gesteld, waarbij de huidige aanduiding van de wijn gaard wordt vervangen door een garantiezegel. Tevens zal vanaf maandag een 'witte lijst' gepubli ceerd worden waarop de onversne den wijnen staan vermeld. Fusie Twee van de grootste bedrijven in de VS op het terrein van de ge zondheidszorg, American Hospital Supply en Baxter Travenol Labo ratories, zijn gefuseerd. Beide be drijven vervaardigen een uitge breid scala produkten voor de ge zondheidszorg, die in meer dan 100 landen op de markt worden ge bracht. Met de transactie is een be drag gemoeid van 3,8 miljard dol lar. PARIJS (AFP) - De 76-jarige Pa- risienne Maria Codina is deze week door het Guiness Book of Re cords officieel met een diploma on derscheiden omdat ze het goed koopste restaurant in de westerse wereld runt. In haar eetzaakje 'Ca- sa Miguel' in de rue Saint-Georges kan men voor vijf franc nog geen twee gulden) een volledige maal tijd nuttigen, bestaande uit voorge recht, hoofdgerecht, kaas of dessert ...en nog een flesje wijn (foto AFP) KK niet blij met nieuwe richtlijn DEN HAAG (ANP) - Konsumen- ten Kontakt is verheugd dat er „nu eindelijk" een Europese regeling is gekomen voor produktaansprake- lijkheid. Deze richtlijn heeft als uit gangspunt dat een producent ver antwoordelijk is voor schade die is veroorzaakt door een gebrek in zijn produkt, dat wil zeggen als het niet de veiligheid biedt die men er rede lijkerwijs mag van verwachten. De bewijslast wordt in zoverre omge keerd, dat de fabrikant moet bewij zen dat hij geen schuld heeft aan de schade. Konsumenten Kontakt is echter niet tevreden dat een eigen risico van 1250 gulden geldt voor schade aan goederen voor persoonlijk ge bruik. In negen van de tien geval len, aldus KK, ligt de schade die de consument aan goederen heeft on der dat bedrag - bijvoorbeeld een vrieskist waarvan de inhoud ont dooit en moet worden weggegooid. Afrikaanse eenheid De Senegalese president Abdou Diouf is de nieuwe voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Het 50-jarige staatshoofd volgt de Tanzaniaanse president Julius Nyerere op. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse industrie heeft haar order portefeuille in juni evenals in mei met een kleine twee procent zien groeien. Dat komt vrijwel geheel door de groei van de orderont vangst bij de industrie die investe ringsmiddelen produceert. Het gaat hierbij vooral om exportor ders, zo blijkt uit een copjunctuur- test van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De voedings- en ge notmiddelenindustrie en de aardo lie-industrie zijn niet in de gege vens verwerkt. Ook bij de industrie die con sumptiegoederen maakt zorgde de export voor een toegenomen or derontvangst. Bij de producenten van halffabrikaten bleef die onge veer gelijk. Ook de bedrijvigheid in de industrie nam in juni enigszins toe. In de komende drie maanden zal de bedrijvigheid zich volgens het CBS op het niveau van juni handhaven. De buitenlandse afzet zal in het komend kwartaal naar verwachting enigszins afnemen. De ondernemers verwachten voorts dat de werkgelegenheid in de industrie het komend halfjaar stabiel zal blijven. De bezettings graad van de machines en dergelij ke bleef in juni even groot als in maart, 84 procent. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De langzaam-aan-actie bij het bauxietbedrijf van de Billiton- maatschappij Suriname, een doch teronderneming van de Koninklij ke Shell, gaat ondanks een bemid delingsvoorstel van de regering door. Sinds het begin van de actie drie weken geleden is de produktie tot rond de 50 procent teruggebracht. Dit is voor de regering aanleiding geweest om te verklaren „dat er een situatie is ontstaan die haar veel zorgen baart". Ze had tevens aangekondigd zich te zullen bera den over stappen die genomen moeten worden om het conflict tot een spoedig einde te brengen. De regering meende de oplos sing te hebben gevonden in een voorstel dat erop neerkomt dat een cao voor twee jaar zal worden on dertekend, terugwerkend vanaf 1 juni 1984 tot en met 30 mei 1986, zoals vorig jaar via het interventie- orgaan van dp overheid door be- middelingsraad tot stand geko men. De directie van de Billiton had het voorstel echter niet geac cepteerd, de vakbond wel. Niette min had de directie de daarin vast gelegde voorzieningen gedurende het eerste cao-jaar betaald, maar weigert dit door de slechte finan- cieel-economische situatie van de onderneming verder te doen. Het internationale beursbeloop was deze week nogal grillig. Er waren weinig stimulansen maar daarentegen vele onzekerheden. door C. Wagenaar Onzekerheid over de rente, over de conjunctuur en over de olie prijzen. Wall Street stond de eer ste drie dagen onder druk van winstnemingen nadat elke beursdag ook hier een grillig koersbeloop had laten zien. Maar het slot lag steeds enkele punten lager op de Dow Jones Index dan de dag daarvoor. In Amsterdam wisselden da gen met winst de verliesdagen af. Alleen binnen de groep van de internationals overheerste een zekere plusstemming doordat er steeds weer een andere favoriet naar voren trad. Eerst Akzo, toen Hoogovens en na enige flauwe dagen weer herstel voor Konink lijke Olie. Met als gevolg een drie punten hogere index na vier da gen handel. Doordat de lokale markt per saldo nogal tegenge steld was met flinke winnaars en verliezers en daardoor geen be paalde tendens liet zien kon het algemeen beursgemiddelde nog een kleine stijging overhouden. Devaluatie De devaluatie van de Italiaanse lire met een kleine revaluatie voor de rest van de Europese va luta had op onze beurs geen in vloed en op Wall Street nog min der. Daar is het dollargedrag veel belangrijker. Omdat deze munt zwevend is en aan geen enkel blok is gekoppeld laat de dollar vrijwel elke dag een re- of deva luatie zien. Deze week was er eerst zelfs een flinke val tot circa f3,20 in Amsterdam maar daarna trad enig herstel op. Veel belangrijker in Wall Street is echter de ommezwaai die daar kortgeleden op grote schaal is begonnen vanuit de als defensief bekend staande secto ren zoals banken en voedings middelen en de veel conjunc tuurgevoeliger technische groe pen als elektronica enz. Deze laatsten hebben door slechte be- drijfsberichten de laatste tijd veel beursterrein verloren maar blijken nu weer in de belangstel ling te zijn gekomen en dat on danks nog overwegend slechte bedrijfsberichten over het twee de kwartaal. De onzekerheid over de rente blijft bestaan. Zowel in de VS als in ons land was er weer geen sprake van enige richting. De in druk bestaat dat vooral Amerika voorlopig ook geen belangrijke wijziging zal laten zien. Zelfs in de bankrente wordt geen veran dering verwacht. Waarschijnlijk wordt het vakantieseizoen afge wacht en zal het tot september duren voor er enig zicht op de verdere renteontwikkeling zal zijn. In Europa heeft de onverwach te herschikking van de lire bin nen het Europese monetaire stel sel en de daaruit voortgevloeide heroriëntering van de andere muntsoorten ten opzichte van el kaar het patroon zeer verstoord. Er zullen dan ook niet spoedig andere belangrijke beslissingen zoals een discontowijziging kun nen worden verwacht. Ook hier zullen de monetaire autoriteiten er de voorkeur aan geven het vakantieseizoen rustig voorbij te laten gaan en maatregelen tot de herfst uit te stellen. In Amster dam bleef de obligatiemarkt dan ook op het niveau van de vorige week. Spanning Nu de julimaand ten einde loopt kunnen zo langzamerhand de halfjaarcijfers van het Neder landse bedrijfsleven worden ver wacht. De multinationals zullen in de eerste drie weken van au gustus te voorschijn treden en dan de massa van de kleinere on dernemingen. Met dit vooruit zicht neemt de spanning toe. Vooral in het buitenland wordt de ene speculatie na de andere op touw gezet. Akzo en Gist Bro cades kregen al een beurt. Deze week kon Hoogovens flink aan trekken en allemaal op grond van goede winstverwachtingen. Bij KLM leidde het bezit van de zaak tot het eind van het ver maak want hier betekende het verschenen jaarverslag de inlei ding tot enige koersdruk. Philips daarentegen profiteer de van het herstel dat de elektro nische aandelen in Wall Street ondergingen. Kon. Petroleum reageerde op grillige wijze op de stemmingen die de langdurige OPEC-vergadering deze week voortbracht maar per saldo bleef de afwijking gering, f 3,- tot f 5,- stegen Akzo, Hoogovens en Uni lever. Kenmerkend voor de loka le markt was dat ditmaal de grootste verschillen optraden in het meer speculatieve genre. Koersstijgingen van f 10,- tot f 20,- voor Palthe, Textielgroep Twente en Otra en een verlies van f50,- voor Kiene. ACF en Me- dicapharma verloren f 10,-. BEI JRS 1 W E E K De Europese optiebeurs draai de weer een drukke werkperiode af met in totaal 155.000 afgeslo ten contracten tegen 167.500 in de voorgaande week. Ook dit maal bleef Akzo onbetwist num mer een met in totaal aan calls 31.000 of 20 procent van het tota le aantal weekcontracten. Een onbetwiste tweede was er niet. Opvallend was echter wel de stij ging in calls Hoogovens die op sommige dagen wel nummer twee werden. In valutaopties werd niet veel gehandeld. KLM was vooral in de paar dagen voor het jaarverslag als call nogal ge vraagd. Een werknemer van de Verenig de Bloemenveilingen Aalsmeer kwam onlangs op een lumineus idee. Wanneer de gerbera's ver pakt zouden worden in dozen met een zwart inlegvel, zo rede neerde hij, dan zouden de oranje bloemen veel beter uit de verf komen. Tomaten doen het bij de groenteboer immers ook veel be ter wanneer ze tussen de groene spinazie liggen. Het idee werd opgevolgd en inderdaad gold de gerbera vanaf dat moment als het snelst groeiende produkt van de veiling. Zomaar een ideetje van ie mand van de werkvloer. Een simpeler manier van innovatie is nauwelijks denkbaar, maar het leverde een gigantische verho ging van de omzet op. Het was een van de redenen waarom drs. J.W. Putman Cramer van het Noordwijkse studiecentrum De Baak besloot de bloemenveiling Aalsmeer op te nemen in zijn film 'Innovatie, de sleutel tot succes'. door Conny Smits Deze film, die vorig jaar gereed kwam, geeft een beeld van vijf Nederlandse bedrijven die het zo goed doen dat ze qua onderne merschap een voorbeeld voor an deren kunnen zijn. Naast de bloemenveiling van Aalsmeer zijn dat Vicon in Nieuw Vennep (landbouwwerktuigen), ASM (produktie van chips), Damen Shipyards (scheepsbouw) en Grasso's Koninklijke Machinefa brieken (industriële koelsyste men). Calvinistisch Putman Cramer: "Hier in Ne derland kijken we altijd veel te snel naar de Verenigde Staten of Japan om voorbeelden van goed florerende en vooruitstrevende bedrijven te vinden. Wat dat be treft lijden de Nederlanders aan een calvinistische bescheiden- 'heid. Want ook hier zijn bedrij ven die goed lopen en wiens aanpak de moeite van het bestu deren waard is. Bovendien, voor andere bedrijven gaat er veel meer inspiratie uit van Europese ondernemingen die van die in een ander werelddeel. Gewoon weg omdat die laatste onder heel andere omstandigheden werken". In samenwerking met de Eras mus Universiteit in Rotterdam en met subsidie van economi sche zaken werd daarom een ruim een uur durende film ge maakt van Nederlandse bedrij ven. Putman: "Allereerst als stu die-object, maar al snel bleek dat ook het bedrijfsleven uit heel de wereld belangstelling voor de film heeft. Nu zijn de rollen dus omgedraaid. Zelfs een handels delegatie uit China heeft de film gezien en daaruit zijn heel be langrijke contacten voortge vloeid". Het zijn dan ook niet de eerste de beste bedrijven die in de film figureren. Vereist werd bijvoor beeld dat ze de laatste vier jaar een omzetgroei van tien procent hadden gehaald. Voor bedrijven als de bloemenveiling en ASM, die in een groeimarkt opereren, misschien niet zo'n kunst. Maar zeker voor Vicon en Damen, die te maken hebben met de verre van florissante situatie in de landbouw en scheepsbouw, een opmerkelijke zaak. Concurrentie Putman: "Juist die bedrijven hebben hun kracht laten zien op het gebied van innovatie. Zij doen wat anderen niet doen, en streven hen daardoor voorbij. Daarom is het ook opmerkelijk dat ze bereid waren op film te vertellen wat zij doen om de gi gantische concurrentie het hoofd te bieden. Die concurrent zit im mers als een bok op de haverkist om hun succesvolle formule na te apen". Het geheim van Damen Shi pyards bijvoorbeeld ligt in de snelle levering van schepen, mo gelijk doordat de werf alle onder delen zelf in voorraad heeft en dus nooit op belangrijke onder delen hoeft te wachten. Doordat alle schepen van Damen stan daard zijn, is het zelfs een keer gepresteerd om de scheepson- derdelen én assemblage-werven over te brengen naar de woestijn van Soedan en de schepen daar in elkaar te zetten. Putman: "Dat lukt geen enkele andere werf ter wereld". Zo heeft ook Grasso, het be drijf dat 'handelt in kou', iets unieks. Namelijk een methode om een vloeibaar produkt zoda nig te bevriezen dat het water er uit gaat maar de smaak blijft be houden. Een produkt als bier kan op die manier veel goedko per worden vervoerd en op de plaats van bestemming hoeft het alleen aangelengd te worden met water om precies de goede smaak terug te krijgen. Putman: "Voor een bedrijf als Grasso, dat maar tien concurrenten op de he le wereld heeft, is dergelijke in novatie van levensbelang". Dat geldt ook voor Vicon in Nieuw Vennep, een bedrijf dat landbouwwerktuigen maakt. In de landbouw gaat het echter niet zo goed dat de boeren investeren in zomaar elke nieuwe machine die op de markt komt. Putman: "Vicon onderhoudt daarom een nauw contact met de boeren. Daardoor kan het bedrijf op pre cies het goede moment met een nieuwe machine komen waar de boer dan behoefte aan heeft. En dat hoeft niet altijd een machine te zijn die het rendement ten goe de komt, zij kan ook het gemak van de boer dienen". Betrokken Ook in Aalsmeer zijn het na tuurlijk niet de toevallige ideeën als dat van de gerbera waar het bedrijf op drijft. Putman: "Maar de organisatie zit wel zo in elkaar dat het hele personeel betrokken is bij het produkt. En alleen in een dergelijk klimaat kunnen er ook goede ideeën worden gebo ren. Innovatie is heel belangrijk, maar daarnaast hebben de vijf bedrijven in de film ook een goe de organisatie nodig, de juiste managers, en oog voor externe invloeden". Die externe invloeden zijn vooral voor een bedrijf als Da men belangrijk om in de gaten te houden. "Over de hele wereld wordt goed in de gaten gehou den wat zich afspeelt. Zo gaan er in de oorlog tussen Iran en Irak nogal eens wat schepen verloren. Damen is er dan als de kippen bij om de gedupeerden zo snel mo gelijk van nieuwe schepen te voorzien. Desnoods worden zelfs schepen gehuurd of geleend tot dat de nieuwe zijn afgeleverd". Putman Cramer denkt dat de film een schot in de roos is ge weest. De interesse van Neder landse, maar ook buitenlandse, bedrijven was zo groot dat de film nu ook in het Engels is ver taald. "Er gaat een voorbeeld functie van de film uit. Het per soneel in de gefilmde bedrijven, van hoog tot laag, straalt enthou siasme uit en brengt dat over in een taal die iedereen kan begrij pen. Ik zeg altijd: het vüür zit er- r Kijkje in de enorme hal van de Aalsmeerse bloemenveiling, waar '.en simpel idee de omzet van de gerbera plotseling enorm deed toene- nen. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8