Met z'n tienduizenden aan het Jub-Jammen Die andere kant van dierenpark Wassenaar REGIO LEIDEN ZATERDAG 27 JULI 19 Leiderdorpse Houtkampgroep ook naar kamp LEIDERDORP - Dit is ook scouting: een spastische jongen die achter zijn elektrische rolstoel palen heeft gebonden en deze naar de verzamelplaats van het houtwerk sleept. Of een kampement waar een ingenieus, zelfbedacht nachtwaaksysteem is ingebouwd. Een belsysteem dat je als lichamelijk gehandicapte padvinder kunt gebruiken als je 's nachts op de andere zij moet worden gedraaid of als je moet plassen, maar dat niet zonder hulp van anderen kunt. Onverbrekelijk verbonden met scouting is het zomerkamp. Dit jaar reizen ongeveer tienduizend scouts met hun begeleiders naar Apeldoorn, waar de Jubileum Jamboree wordt gehouden. De Jub-Jam, zoals het evenement in kringen van scouting wordt ge noemd (niet te verwarren met het hoofdstedelijke luxueuze bordeel Yab-Yum), is georganiseerd omdat Scouting Nederland 75 jaar be staat. In 1910 werd in ons land de eerste padvindersclub opgericht. door Dirk Jan Roeleven Uit alle delen van de wereld ko men scouts naar Apeldoorn. Tur ken, Chinezen, Engelsen en Ameri kanen in het bekende uniform zijn daar van de partij. Natuurlijk ook veel Nederlandse scouts, onder wie een aantal B.E.-groepen. B.E. staat voor Bijzondere Eisen en be tekent in de praktijk dat scouts met een lichamelijke handicap in zo'n groep zitten. Blinde scouts, maar ook spastische jongens en meisjes in rolstoelen. Uit Leider dorp is vandaag de Houtkamp- groep op het uitgestrekte kampter rein in Apeldoorn aangekomen. Gistermorgen gingen zestien bege leiders vooruit om de tenten alvast op te zetten. De Houtkampgroep heeft een re gionale functie voor lichamelijk gehandicapten uit het gebied dat grofweg wordt begrensd door Hil- legom, Alphen aan den Rijn, Den Haag en Katwijk. Eens per maand komen de leden van deze groep een weekeinde bijeen in het fraaie onderkomen aan de Van Diepenin- AANRIJDING - Een 17-jarige bromfietser is gisteren gewond ge raakt bij een frontale botsing op de Stationsweg in Hillegom. De botsing gebeurde doordat een 21-jarige automobilist, even eens uit Hillegom afkomstig, bij het passeren van een geparkeerd voertuig, op de linkerrijbaan reed. Bij de frontale botsing liep de bromfietser verwondingen op aan zijn been. genlaan in Leiderdorp. Hoogte punt van het jaar is echter het zo merkamp in een bosrijk deel van Nederland. Verschillen 'Gewone', valide padvinders hebben voldoende aan een matje, rugzak en slaapzak om er op uit te trekken. Een uitje voor de Hout kampgroep heeft meer voeten in de aarde. Zo zijn fietspompen, tu betjes bandenplak en bandenlich- ters onontbeerlijk. Een lekke band van een rolstoel is immers snel op gelopen. Bovendien moeten er re serve-onderdelen mee en ook een paar reserve-rolstoelen. Op een matje slapen is er ook niet bij voor mindervalide scouts. Op stretchers wordt geslapen om de scouts een betere nachtrust te verstrekken. Ook gaan er twee ledikanten mee. Ander verschil: de Houtkamp- groep neemt materiaal mee voor het aanleggen van een eigen dou che op het kampterrein. Zo'n privé wasplaats is er onder meer om de gehandicapte scouts niet in verle genheid te brengen. Immers, als een stoma-patiënt wordt gewassen kan dat bij andere scouts enig op zien baren, wat voor die patiënt geen prettige ervaring is. Ook zou de lange duur van het wassen van mindervaliden oponthoud bij de wasplaats veroorzaken, hetgeen tot irritatie kan leiden. Martin Vreeken, groepsleider van de Houtkampgroep: "We vin den het moreel niet verantwoord om bij de andere scouts te dou chen. Je bent een uur met een jon gen bezig die in zijn blote kont on der de douche moet. Vaak is het lichaam getekend en deze jongens hebben gewoon recht op privacy. Bovendien maken ze ook hun pu berteit mee, met het schaamtege voel dat daar bij komt". Sjorren Het afgezonderde douchen zou tot de - verkeerde - veronderstel ling kunnen leiden dat de gehandi capte scouts een voorkeursbehan deling genieten. Groepsvoorzitter Rutger Veldhuyzen van Zanten: "Niet waar, we doen dezelfde din gen als andere scouts, alleen gaat het vaak wat langzamer en worden bepaalde spellen uiteraard aange past. Maar ook onze jongens doen aan dropping en sjorren net als de andere scouts. Kijk, als ze wat min der kracht hebben, trekken wij de touwen nog eens aan. Maar in prin cipe spelen we met hen het spel scouting als met ieder ander". Zo verdwaalde tijdens een drop ping een patrouille die pas om half zeven 's morgens terugkeerde. De leiding was ongerust, maar de jon gens hadden verschrikkelijk veel lol beleefd aan de nachtelijke dwaalpartij. De reden van de late terugkeer? Een boer in Drenthe had de met koplampen en achter lichten toegeruste rolstoel van een der jongens voor een auto aange zien ën stuurde de club via de auto wegen naar de kampplaats. Een stukje om... Dravers De tien geboden van de padvin derij (Veldhuyzen van Zanten: "Die 'gekke' padvinders wet") gel den ook voor de gehandicapte scout. Een padvinder is volgens deze geboden eerlijk, trouw, hulpvaardig, een broeder van an dere padvinders, voorkomend en sportief, spaarzaam, heeft zorg voor de natuur, zet door en heeft eerbied voor zichzelf en voor ande- Dat laatste gebod, eerbied voor zichzelf en anderen, kan tot emo tionele vragen leiden. Een spasti sche jongen vroeg zichzelf eens hardop af of hij eerbied moet heb ben voor een ander die hem van wege zijn handicap niet eens aan kijkt. "Ik ben toch ook een mens"?, kregen de groepsleiders te horen. Om de gehandicapte scouts te as sisteren, gaat een aantal 'dravers' mee. Dat zijn vrijwilligers die bij voorbeeld de rolstoel duwen als dat nodig is, maar ook op andere fronten voor de gehandicapte scout klaarstaan. Martin Vreeken is als 'draver' met de Houtkamp groep in contact gekomen. In het begin had ook hij drempelvrees Agenda ZATERDAG ca let zul Leiden Koets-o-theek - strandparty, 21 i Vrouwenhuis - Hooigracht 79 avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualitei fT' Caeciliastraat 18. disco, 22-2 uur. alb NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, t val 149987, open soos. vanaf 22 t Filmhuis LVC - Breestraat. film 'No\ cento deel 1' van Bertolucci, 22.15 uuhO Voorschoten Terrein bij sporthal De Vliethorst - kJj}E 14-23.30 i *D<? Leiderdorpse Houtkampgroep op zomerkamp. De zon schijnt uitbundig op de tenten en de rolstoelen. De groep is vandaag neergestreken in Apeldoorn bij de Jubileum Jamboree, in padvinderstaai: Jub-Jam. om met de lichamelijke handicap van de jongens om te gaan. "Maar als je eenmaal bent gaan kijken en je hebt een keer gehol pen, dan is dat allemaal geen punt meer. Je kunt toch gewoon vragen of je het goed doet? De verzorging is eigenlijk heel routinematig werk. Het versterkt de onderlinge band als je iemand helpt met was sen en plassen. Het is gebeurd dat een draver en de scout na afloop van het kamp met elkaar bleven schrijven". Zon De integratie met de valide scouts is een belangrijk punt voor de Houtkampgroep. De gehandi capten doen zoveel mogelijk mee met de activiteiten van de andere scouts. Uit voorgaande zomerkam pen is gebleken dat integratie dan spelenderwijs gaat. Een draver die een rolstoel over een greppel moet dragen, kan rekenen op hulp van de andere scouts. Daarmee is met een het eerste contact gelegd en beginnen de gesprekken. Martin Vreeken: "Het ijs is dan gebroken. Zo neem je de drempel vrees weg die velen in de omgang met lichamelijk gehandicapten hebben. Maar niet iedereen accep teert anderen met een handicap. Wat dat betreft blijft de integratie, ook in de gewone samenleving, rommelen in de marge". Ouders zijn vaak erg bevreesd als ze hun gehandicapte kind voor het eerst met de scouting meestu ren. Ten onrechte, zo blijkt uit het verhaal over de spastische padvin der Marco. "Zijn ouders wilden hem eerst niet laten gaan. Ter ge ruststelling hadden ze telefoon- achtergelaten en zijn ze zelf op vakantie gegaan. Marco had reed door met houten palen achter de tijd van zijn leven. Tijdens de zijn rolstoel. Hij zei: 'Ik moet nog dropping had hij voor het eerst i zijn leven de zon zien opkomen. Ook had hij nog nooit in een tent geslapen. Die jongen zag je genie ten. Toen zijn ouders hem kwamen ophalen, zwaaide hij naar ze en effe wat palen wegbrengen'. Later hoorden we van zijn ouders dat zij een soort tweede huwelijksreis hadden beleefd. Sinds de geboorte van hun zoon waren ze niet meer samen op vakantie geweest". ZONDAG Lakenfeesten: Van der Werfpark, broeders Flint, vanaf 14 uur. Stadhuisplein - Muziekthaeter Kip. va z})] af 14 uur. Nieuwe Beestenmarkt - big band HaJérn Dubbelaar. vanaf 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'No\ de cento deel 1', 22.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat, film Tibet', 15 uur. Koets-o-theek - strandparty, 21 i Heempark - rondleiding, 14 uur. MAANDAG Voorschoten Voorstraat - paardenmarkt, vanaf 5 uur, opening om 10 uur, laan van 11-12.30 uur. Zeeuwse nngr derij van 10.30-16.30 uur. Dorpskerk - torenbeklimming. 10.1 12 30 uur. Loop-in concert. 10.30-124 Prins Bernhardlaan - kortbaan draver 13.30 uur Voorstraat - play-backshow. 20-22 Schoolstraat - standwerkersconcours, na Zebra's bij het ochtendgloren. Niet in Afrika, i i Wassenaars Dierenpark. n Tweede zitter geeft strijd op Sinds gistermiddag doen nog maar 16 mensen mee aan het we reldkampioenschap paalzitten aan het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout. Jan van Duy- venbode, een 45-jarige Lissenaar, moest even na half een, na ruim 51 uur paalzitten, zijn strijd op geven. Hoewel de onweersdreiging vooral gisterochtend groot was, hebben de paalzitters hun stek nog niet hoeven te verlaten. Wèl hebben de deelnemers de nodige regenbuien moeten trotseren. Öm het record van 103 uur te verbeteren moeten de paalzitters het tot zondagmiddag 16.00 uur zien vol te houden. Watertoeiisten onvoorziehtig "De mensen denken maar al te vaak dat de opbrengsten van de vaarvergunningen door Rijnland zelf worden gebruikt. Dat is be slist niet het geval. Het geld gaat in de pot 'oeverbeschadiging' en wordt gebruikt als bijdrage in de kosten van het herstellen van de oevers. Jaarlijks wordt door de waterrecreanten een aanzienlijk deel van die oevers in het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland ernstig beschadigd. Dus Rijnland ziet van het geld van de vaarvergunningen echt niets. Alleen de werkelijke kos ten van de vaarvergunning wor den door Rijnland berekend. De rest gaat naar de eigenaren van de oevers". Dat zeggen de opsporingsamb tenaren D. de Mooij en J. van der Plas van het Hoogheemraad schap. Beiden maken deel uit van de opsporingsdienst van Rijnland. Een dienst bestaande uit zes man en twee man die de zeereep, die ook tot het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland behoort, controle ren. Tot de taken behoren onder meer het opsporen van waterver vuiling, het signaleren van botu- lisme, de inspectie van de wal kanten en het toezicht houden op woonboten. Maar ook contro leren de ambtenaren de bezitters van motorvaartuigen op het bezit van vaarvergunningen en -bewij zen. Daarnaast kunnen de amb tenaren,- die tevens onbezoldigd politieman zijn, verbaliseren bij overtredingen. De afdeling opsporing van Rijnland is in het begin van de jaren zeventig in het leven geroe pen. De vaarvergunningen moe ten bezitters van jachten als ze in het zogenaamde 'vergunning- plichtig water' van Rijnland va ren, in hun bezit hebben. In de overige vaarten, kanalen en plas sen van Rijnland kan door de wa terrecreanten zonder vaarver gunning worden gevaren. Jaarlijks worden door het Hoogheemraadschap zo'n 20.000 vaarvergunningen, die 55 gulden kosten, uitgegeven. Een aantal waterrecreanten schaft echter de vergunning niet aan. Zij lopen de kans een proces-verbaal te krij gen van de opsporingsambtena ren. "En dat is een dure grap", aldus De Mooij. "Onlangs nog zijn er boetes gevallen van 300 gulden. Dus het is aanzienlijk goedkoper om een vergunning aan te schaffen". In de zomermaanden heeft de recreatievaart grote aandacht van het opsporingsteam. Er zijn nogal wat bezitters van motorbo ten die het niet zo nauw nemen met de regels. Vooral de oevers moeten het nogal eens ontgelden als de schippers onverantwoor delijk aanleggen. "Daardoor worden rietpollen losgetrokken en het begin van oeverbeschadi ging is er. Een tweede boot vaart er nog wat dieper in en op die manier heb je zo voor duizenden guldens schade", zegt De Mooij. De schippers die hun jacht op die manier aanleggen kunnen dan ook rekenen op een bekeu ring. "Vaak snap je niet waarom de mensen niet wat meer aan dacht hebben voor het milieu. Je zou toch denken dat ook zij oog hebben voor een prachtige oe ver. Maar nee hoor, als je soms ziet wat er wordt aangericht. Bar gewoon. Vooral ook omdat het herstel van de oever zo ontzet tend duur is. Ongeveer 1000 gul den per strekkende meter.", ver telt zijn collega Van der Plas. De eigenaren van de oever krijgen van Rijnland een bijdrage van 75 procent in de kosten. Voor de rest draaien ze zelf op. Niet alleen maken de ambtena ren zich zorgen over het gebrek aan milieubesef van een groot aantal recreanten, ook de toene mende agressiviteit onder de wa tertoeristen baart hen grote zorg. "Vooral als wij processen-ver baal uitschrijven krijgen wij het een en ander naar ons hoofd ge slingerd", zegt Van der Plas. Er gaan dan ook stemmen op om de opsporingsambtenaren van Rijnland te bewapenen. In sommige waterschappen, zoals bij Delfland, is dat al enige tijd het geval. De Mooij is daar echter (nog) geen voorstander van. Het is uiteindelijk maar een betrek kelijk kleine groep recreanten die moeilijk doet. Het overgrote deel bezorgt ons totaal geen overlast. Maar het is net als in een voetbalstadion: een klein aantal verziekt het voor de rest. Maar ik kan me best voorstellen dat er collega's zijn die voorstan der zijn van bewapening. Het be treft tenslotte je eigen veiligheid die op zulke momenten in het ge ding is". Het controleren op het bezit van vaarvergunning is voor de controleurs, zoals een verslagge ver van deze krant op een tochtje over de Rijnlandse wateren bleek, een zorg apart. Bezitters van jachten die geen vergunning aan boord hebben verzinnen de meest opmerkelijke smoezen. Zoals het verhaal van een jeugdi ge Haagse schipper in de 'Diep- enhoek' die de opsporingsamb tenaren met een blijmoedig ge zicht meldde dat de vaarvergun ning thuis in de verrekijkerkoker zat. "Haal hem snel op, zodat bij een volgende controle het bewijs wel aan boord is, anders volgt een bekeuring, kreeg de jeugdige schipper als advies mee". Minder geluk had een Oegst- geester jongeman in de 'Zijp', de verbinding tussen het Venne- meer en het Sweiland. Ook hij bleek niet in het bezit van een vaarvergunning. Wat narrig en uiterst onvriendelijk stond hij op het jacht van zijn pa, opsporings ambtenaar Van der Plas te woord. De jongen vond het maar flauwekul. Hij was even op weg naar de Kaagsociëteit en vond het onzin dat daar een vergun ning voor nodig was. "Let liever op de schipper die daar in de oe ver ligt te rammen", beet hij Van der Plas toe, terwijl deze het pro ces-verbaal uitschreef. "Zo gaat het Vaker als we con troleren. In het begin van de zo mer stellen we ons soepel op en krijgen de mensen de gelegen heid om een vaarbewijs te kopen bij Rijnland, bij de ANWB of op een ander verkoopadres. Daarna verbaliseren we. De mensen heb ben dan tijd genoeg gehad om een vergunning aan te schaffen", zegt Van der Plas. Lifonnatie over waterkwaliteit De provincie zal volgende week op een drietal plaatsen in de pro vincie, waaronder bij het Oost- duinsemeer in Noordwijkerhout. informatieborden plaatsen over de kwaliteit van het zwemwater. De informatie op de borden wordt wekelijks aan de hand van de jongste meetgegevens aange past. Het zwemwater wordt met na me op bacteriologische veront reiniging en helderheid onder zocht. Daartoe neemt het Hoog heemraadschap van Rijnland monsters van het zwemwater op .verschillende plaatsen in de pro vincie. Onlangs bleek uit een on derzoek dat het Oostduinsemeer kwalitatief het beste zwemwater van de streek heeft. Vakantietips in de randstad Onlangs is bij de VVV in Lisse het boekje met 'vakantietips in de randstad' verschenen. De lijst is niet alleen een handwijzer voor de toerist in de streek, maar ook de plaatselijke bevolking kan met het boekje aardig uit de voeten om iets te vinden van haar gading. Het boekje bevat een ruime verscheidenheid aan evenemen ten in tal van plaatsen. Zoals bij voorbeeld de museumtramlijn in Amsterdam. Tot en met 27 okto ber rijdt vanaf het Haarlemmer meerstation tot Amstelveen een elektrische tram. Maar ook geeft het boekje informatie over histo rische wandelingen in Leiden, Noordwijk en Haarlem, het spek takel Sail Amsterdam en tal van exposities. Het boekje is te koop bij de VVV in Lisse aan de Grachtweg en kost 2,50 gulden. WASSENAAR - De toekomst van Wassenaars Dierenpark staat op de tocht - Gat van miljoenen bij de re novatie - Horecagigant Van der Valk heeft serieuze belangstelling om financieel deel te nemen in de dierentuin. En midden in die tumulteuze be richtgeving is er ineens die foto: ochtendgloren in Wassenaars Die renpark. Zebra's en (helemaal links) een koedoe die ronddartelen in het onlangs gereedgekomen wandelsafari-gedeelte 'Afrika'. Binnenkort zullen ze gezelschap krijgen van waterbokken, giraffen en struisvogels. Met een beetje fan tasie kan men zich bij het bekijken van deze foto in Afrikaanse sferen Dierenpark-directeur Van Dooij- eweert: "Inderdaad, die foto heb ik expres nu laten circuleren. Het leek me een goed moment om na al die berichten eens de andere kant van het dierenpark te laten zien. Want die is er wel degelijk". Van Dooyeweert, die afwacht o de raad van commissarissen de be nodigde drie tot vier miljoen kar bijeen sprokkelen, ziet de toe komst van 'zijn' park allermins somber in. Hij ziet niet in wi Van der Valk het park geen goe< zou kunnen doen. "Het is prettiger dan dat we zouden moe ten sluiten. Wat maakt het voor be zoekers en personeel uit wie hel park beheert. En dan, het zoi doodzonde zijn als we zouden moe ten sluiten nu 70 tot 80 procent van de renovatie is voltooid. Dat zou gelrechte kapitaalvernietiging zijn". 'Grote man' achter de geldschie ters is A.A.G. van der Valk, die vanuit zijn residentie in Gilze-Rij- en meldt nu verder op initiatieven van de provincie Zuid-Holland te wachten. "Laat die nu eerst de kaarten maar schudden", aldus Van der Valk, die het exploiteren van een dierentuin "heel goed vindt passen bij het huidige scala aan aktiviteiten als een vogelpark, hotels en restaurants. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345.20 131.40 65.70 ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per hall jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra- Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. MËHri verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op 3203571 Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Damiate Holding BV Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg redactiechef: J.M.J. Post Commentaren W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuizer Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven. S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met gen corresoondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2