Een belangwekkende schijnvertoning Het Tokio Tribunaal: hoe Japan er weer snel bovenop kwam ZATERDAG 27 JUL11985 EXTRA BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 13 door Willem Schrama Waar het nazi-proces in Neurenberg tot in de kleinste details in de annalen werd opgetekend, daar komt het qua opzet vrijwel identieke Tokio Tribunaal er in de westerse geschiedschrijving maar bekaaid van af. Een van de oorzaken daarvan is stellig dat het monsterproces in Tokio in vele opzichten een schijnvertoning was die de aandacht van de hoofdzaak moest afleiden: namelijk het boosdoenertje Japan zo snel mogelijk weer een democratisch aanzien geven en het veiligstellen voor communistische kapers op de kust. Ter verwezenlijking van dat doel bleef notabene keizer Hirohito, op papier hoofdverantwoordelijk voor de oorlog in de Pacific, geheel en al buiten schot. Onder de titel 'The Tokyo Trial' zendt de VPRO-televisie morgenavond een tweeëneenhalf uur durende Japanse documentaire uit die grotendeels is opgebouwd uit nog nimmer in Nederland vertoonde filmarchiefbeelden van het Pentagon. 'The Tokyo Trial' is een Japanse visie met een sterk verwijtende ondertoon op de berechting van de 28 militairen en regeringsleiders die door de geallieerden aansprakelijk werden gesteld voor de oorlogszuchtige veroveringen en het daaruit voortvloeiende wangedrag in Zuid-Oost-Azië voorafgaand aan en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Bijgaand artikel gaat in op de achtergronden van het tribunaal. De Amerikaanse hoofdaanklager Joseph B. Keenan wreef zich verge noegd de handen. Nog nooit had hij in een dergelijke ambiance zijn functie mogen uitoefenen. De verza melde wereldpers mocht dan wat minder talrijk zijn dan in Neuren berg, ook hier leken de omstandig heden ideaal voor een glansrol. De rechtszaal in Tokio was een kopie van die waarin het Berlijnse geteisem een half jaar eerder had mogen plaats nemen. Het beslag van de marathonzit ting (die van april 1946 tot november 1948 zou gaan duren) werd gevormd door een lijvig proces verbaal van welge teld 49.858 bladzijden dat in de vooraf gaande weken door een zwerm Japanse advocaten regel voor regel was uitgeplo zen. Er waren niet minder dan 419 getui gen opgeroepèn. En last but not least: het Hof, gepresideerd door de Australiër Sir William Flood Webb, bestond uit maar liefst elf rechters met ieder in hun kielzog een leger aanklagers. Zij verte genwoordigden de elf naties waarmee het boosdoenertje Nippon vanaf het be gin van zijn agressieve expansiezucht in 1928 totaan de capitulatie in augustus 1945 in oorlog was geweest. En daarover kon wel een boekje worden opengesla gen. Kortom, Keenan voelde zich als een vis in het water. "Dit wordt het belang rijkste proces uit de geschiedenis", siste hij op de ochtend van de eerste zittings dag zijn staf toe. Onbekenden Toch zou The International Military Tribunal for the Far East, zoals de offi ciële benaming van het Tokio Tribunaal luidde, nooit zozeer de aandacht van de wereld trekken als het nazi-proces in Neurenberg dat zou doen. Daarvoor zijn wel een paar oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats lag Japan in die dagen nog ver van menig bed, en waren de 28 aangeklaagde militairen en regeringslei ders voor de meeste wereldburgers vol slagen onbekenden. Zelfs 'oorlogspre mier' Hideki Tojo, de generaal die - naar altijd beweerd i,s - buiten keizer Hirohi to om het sein tot de aanval op Pearl Harbour gaf en daarmee Japans actieve deelname aan de Tweede Wereldoorlog bewerkstelligde, viel als hoofdverdachte nauwelijks op in de tjokvolle beklaag denbank. Daarbij kwam dat de aanklachten te gen Tojo c.s. zonder twijfel aanzienlijk minder spektaculair waren dan die te gen de moordzuchtige nazi-kliek in Duitsland. Hoewel beweerd is dat in de dagen na de Japanse capitulatie de lucht boven Tokio zwart zag van de verbrande documenten, heeft het er nooit de ge ringste schijn van gehad dat er binnen de Japanse oorlogspolitiek sprake was van het systematisch uitmoorden van hele bevolkingsgroepen. De gevreesde Kempethai (geheime politie) mocht in bezette gebieden op lokaal niveau dan soms niet minder beestachtig hebben huisgehouden dan de Gestapo in Euro pa - de blanke die stiekem naar Radio San Francisco luisterde liep kans een oor te worden afgesneden - toch waren dit soort wreedheden in geen enkel op zicht onderdeel van een vanuit Tokio ge dirigeerd systeem. De 'kleinere' Japanse oorlogsmisdadi gers, die meestal waren (of nog zouden worden) berecht in het land waar ze hun misdrijven hadden gepleegd, hebben zich dan ook nimmer beroepen op een 'Befehl ist Befehl'. Japan kende geen Eichmann. Japan kende geen Wannsee- conferentie. Kortom, op dat punt ging elke vergelijking met Hitiers nazi-bende mank. Maar evenzogoed werden de 28 Japanse verdachten bij de voorberei ding van het Tokio Tribunaal moeiteloos op één lijn gesteld met de heren in Neu renberg. Recht van spreken? Dat wreekte zich al tijdens de eerste dagen van het proces. Van de 55 aan klachten werden er 45 bij meerderheid van het Hof als niet ter zake doende af gewezen. Wat overbleef kon kortweg worden aangeduid met 'agressieve' en 'onrechtmatige' oorlogvoering, het schenden van verdragen en toezeggin gen, en ten slotte de aansprakelijkheid voor de wrede behandeling van krijgs gevangenen tijdens die oorlog. Doch daar lag reeds de eerste adder onder het gras. Want wat en hoe strafbaar was 'agressieve' en 'onrechtmatige' oorlog voering? Mochten daarvoor al regels be staan (o.a. opgesteld in het Verdrag van Parijs 1928), die waren kort voor het beëindigen van WO II door Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten alweer eigenhandig ongedaan gemaakt met het OplI december 1948 wees het Tokio Tribunaal vonnis. Zeven militairen en regeringsleiders (onder wie oud-premier Tojo - middelste rij, vijfde van linkswerden veroordeeld tot de strop (archieffoto» oog op de genadeklap aan nazi-Duits- land. En in het geval van Amerika: aan Japan. De raadslieden van Tojo c.s. hielden niet op de rechtbank te wijzen op de klemmende vraag in hoeverre de aankla gende partij wel enig recht van spreken had. Immers, los nog van de talloze bom bardementen op grote bevolkingscentra elders in Japan, was de verstikkende damp van de beide atoombQmmen op Hiroshima en Nagasaki nog niet koud opgetrokken? En het moest de heren ju risten toch wel bekend zijn dat volgens het tot dan geldend internationaal oor- logs- en volkenrecht de burgerbevolking expliciet geen militair doel mocht zijn? Toen het Hof vanwege de Babyloni sche spraakverwarring de mogelijkheid opende Amerikaanse raadslieden aan de Japanse toe te voegen, werd de zaak er nog verbetener op. Waar de Japanse confrères veelal hun best deden de eer van hun land te redden, gingen de Ame rikaanse advocaten - tuk op internatio nale exposure - als olifanten door de porceleinkast. Een verdediger: "Ik ken de naam van de piloot die de bom op Hiroshima wierp. Ik ken ook de namen van zijn militaire meerderen die hem daartoe opdracht gaven. En ten slotte ken ik de naam van degene in Washing ton die daarvoor de eindverantwoorde lijkheid draagt. Is hier dan sprake van moord? I doubt it, your honour!". Haarkloverij Voor een beter begrip van de hiaten die in het Tokio Tribunaal opdoemden, eerst wat juridische haarkloverij. Het proces werd gevoerd op basis van een handvest dat was opgesteld door de le gendarische Amerikaanse generaal en halfgod Douglas MacArthur, destijds opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de Pacific-oorlog. Hij had zich daarbij gebaseerd op de Verkla ring van Potsdam en de daarin opgeno men voorwaarden van overgave, die voorzagen in een strenge bestraffing van oorlogsmisdadigers. Precies zoals in Neurenberg ging het om drie catégo- rieën misdrijven: misdrijven tegen de vrede, z.g. conventionele oorlogsmisdrij ven, en ten slotte misdrijven tegen de menselijkheid. Tekenend voor de gebrekkige juridi sche voorbereiding van het Tokio Tribu naal was, dat sommige aanklagers reeds bij voorbaat aanvoelden dat ze met die laatste categorie misdrijven (tegen de menselijkheid, zoals onverbloemd kon worden aangetoond in het geval van na- zi-Duitsland) tegen Tojo en de zijnen niet zo goed uit de weg konden. Op de valreep van het proces werd dan ook een poging ondernomen die bewuste regel te schrappen en te vervangen door 'mis drijven gericht tegen de burgerbevol king' om zodoende onder de hoed van 'het massaal doden door militairen in een onrechtmatige oorlog' (waarvan na tuurlijk wèl sprake was) te kunnen sco- Het Hof zei echter nee tegen dit amen dement. Ook in een 'onrechtmatige' oor log geldt het oorlogsrecht, en slechts de militair die in strijd daarmee doodt, is voor zijn daad strafrechtelijk aansprake lijk, zo werd gesteld. Niet voor niets heeft de Nederlahdse afgevaardigde op het Tokio Tribunaal, de dit jaar overle den prof mr. B.V.A. Röling, later gepleit voor deelname van neutrale rechters aan dit soort monsterprocessen, of zelfs voor rechters uit het 'verslagen' land vanwe ge de corrigerende invloed die daarvan kan uitgaan. Hij verwees daarbij o.a. naar een tribunaal tegen lagere Japanse oorlogsgoden in het Russische Chaba- rowsk (december 1949), waar al na vijf dagen uitspraak werd gedaan en waar internationale rechtsregels met voeten werden getreden. Eenzijdig Maar in Tokio was het evenmin altijd zuivere juridische koffie die in de rechts zaal werd geschonken. Omdat de reste rende aanklachten uiteindelijk nog slechts neerkwamen op 'samenspanning die uitmondde in de Pacific-oorlog', werd een aantal grensincidenten met de Sowjet-Unie zomaar als oorlogen behan deld. In dit verband zou prof. Röling la ter diplomatiek opmerken: "Men zou kunnen stellen dat een oordeel over zo'n complex geheel van gebeurtenissen nauwelijks in één proces gegeven kan worden, zelfs al duurt dit enkele jaren. Men kan zich ook afvragen of eenzijdige belichting kan worden vermeden als één partij (de aanklagende) de beschikking heeft over alle documenten en daaruit zelfstandig een keuze maakt". Dat ook de Japanners zelf grote twij fels koesterden over de vraag of het hier een eerlijk proces betrof, werd meer dan eens duidelijk. Zo opperde de verdedi ging menigmaal het argument dat gene raal MacArthur zijn bevelen tot bombar dementen op Japan motiveerde met het feit dat Japan in internationaal-rechtelij- ke zin een 'agressieve' oorlog had ge voerd, terwijl het Hof dat eerst nog moest vaststellen. Een Amerikaans tijd schrift deed er in die dagen nog een schepje bovenop door te schrijven: "We zullen ze een eerlijk proces geven en daarrta ophangen". Hetgeen gebeurde. Althans met zeven van de verdachten, onder wie Hideki To jo die vlak voor zijn terechtstelling een verijdelde poging tot zelfmoord deed. Waarover nog een anekdote die aantoont dat niet alle Japanse militairen hem ver afgoodden. Een marinier moet althans hebben uitgeroepen: "Al moeten jullie al het bloed uit mijn lichaam pompen, die schoft moet levend aan de galg!". Maar terug naar het vonnis. Zestien verdach ten kregen levenslang, twee kregen tij delijke gevangenisstraffen, twee overle den tijdens het tribunaal, en'éen werd krankzinnig verklaard en opgesloten. Onterecht Was er sprake van een unaniem oor deel van het Hof? Allerminst Er waren nogal wat rechters met een afwijkende mening, onder wie onze landgenoot Rö ling die tot zijn dood heeft volgehouden dat zeker twee van de verdachten vol gens hem ten onrechte de strop hebben gekregen. De Brits-Indische afgevaar digde, een zekere meneer Pal, achtte zelfs geen van de tenlasteleggingen van toepassing. In dit licht is het veelzeg gend dat het 2858 bladzijden dikke von nis nimmer in gedrukte vorm het leven zag, en dat van de z.g. dissenting opi nions (afwijkende meningen) in het ge heel geen kopieën werden verstrekt. Hoewel achteraf niemand het belang van een tribunaal als in Tokio heeft ont kend - het individueel aansprakelijk stellen van machthebbers voor het ont ketenen van oorlog en voor wangedrag tijdens die oorlog werd voorgoed als be ginsel aanvaard, in dit opzicht werden Neurenberg en Tokio onuitwisbare pre cedenten - werd daar eens te meer aan getoond dat de grenzen van die aanspra kelijkheid internationaal-juridisch een rommeltje waren en nog steeds zijn. Er bleven dan ook heel wat vragen on beantwoord liggen. Zoals: waar ligt de grens tussen het toelaten van oorlogs wreedheden en het nalaten ertegen op te treden? En: zijn meerdere kabinetten met uiteenlopende opvattingen (en aan toonbare controverses tussen militaire en burgerministers) onder één aanklacht te vangen? En: ben je als deel van zo'n kabinet zomaar verantwoordelijk? Röling had er ook nog een: "Maakt een opperbevelhebber die zijn functie uitoe fent in een onrechtmatige oorlog zich schuldig aan een misdrijf tegen de vre de? Een positieve beantwoording van die vraag zou inhouden dat van militai ren geëist kan worden zich te bemoeien met de buitenlandse politiek, meer dan louter als adviseurs in strategische kwesties. De vraag kan worden gesteld of dit standpunt voor de vrede wel zo gunstig zou zijn". Welk een cynische lading kregen deze woorden reeds in het begin van de jaren vijftig, toen de onkwetsbaar geachte ge- neraal MacArthur door president Tru man van zijn commando in de Koreaan se oorlog werd ontheven omdat hij ei genhandig Mantsjoerije wilde bombar deren en de Chinese kust wilde blokke- Geen tijd tijde van het Tokio Tribunaal reeds een nieuw schrikbeeld aan: de ballende vuist van het communisme. Ondanks de reeds ontluikende Koude Oorlog had den de rechters in Tokio dit motief vhn Tojo en de zijnen voor hun groot-Aziati sche expansiezucht nog niet officieel er kend. Maar achter de schermen van de internationale politiek was dat wel dege lijk het geval. Waarmee we belanden bij de figuur van Hirohito. Hoewel de Amerikaanse president Truman in de Verklaring van Potsdam opzettelijk in het midden had gelaten of de keizer in het nieuwe Japan zijn troon zou mogen behouden, stond voor hem toen al vast dat Hirohito als een soort eenheidssymbool moest gaan dienen in het geherdemocratiseerde Ja pan, waarvan Truman vreesde dat het anders onbestuurbaar of zelfs commu nistisch zou worden. Om die reden moet er vrijwel zeker een stevige lobby ge voerd zijn tussen Washington enerzijds en hoofdaanklager Keenan op het Tokio Tribunaal anderzijds. Want hoe vaak daar ook gevraagd werd de keizer - uit eindelijk op papier de hoofdverantwoor delijke voor het Japanse wangedrag - tep tonele te voeren, telkens zag Keenan met gebruikmaking van talloze juridi sche vondsten kans dat voornemen te verijdelen. Niet zelden werd in dit verband bena drukt dat Hirohito een willoos werktuig van de militaire machthebbers was ge weest, zoals dat al eerder was gebeurd met de enigszins seniele Franz Joseph te midden van oorlogszuchtige graven in het Oostenrijk van 1914. Hirohito, zo werd op steeds grotere schaal aangeno men, was een wat wereldvreemde man die veeleer in zijn hobby (onderzeese flo ra) was geïnteresseerd dan in staatsbe moeienissen. Voor de rest van het scena rio zorgde generaal MacArthur. Die dwong de keizer op nieuwjaarsdag 1946 voor de radio te verklaren dat hij niet van de zonnegodin afkomstig was, zoals in het vooroorlogse Japan algemeen werd aangenomen. Na die opzienbaren de radiotoespraak schijnt Hirohito zijn keizerin Nagako te hebben toegefluis terd: "Kun je iets aan me zien? Vind je dat ik er nu menselijker uitzie?". Zielig Maar zoals ook in Neurenberg pijnlijk duidelijk werd: voor het grondig bestu deren van eerder genoemde vragen was geen tijd. De wederopbouw vroeg om snel beslissen; meri wilde niet jarenlang met dit kankergezwel opgescheept blij ven zitten. Bovendien diende zich ten Hoe dan ook, Hirohito's 'afdalen uit de wolken' (zoals de Japanse pers het noemde) sloot perfect aan op de regie die Truman voor dit land in petto had. Waar kort tevoren een gewone sterve ling nog in het cachot was beland we gens het ontkennen van des keizers god delijkheid, daar maakte de vroegere ver ering thans plaats voor een nieuw senti ment, al bleef het een beetje een zielige vertoning om te zien hoe de keizer nu zijn best deed om met het gewone volk te praten terwijl hij daarin absoluut niet geïnteresseerd was. Maar in zijn nieuwe hoedanigheid was hij ongetwijfeld broodnodig voor de we deropbouw van Japan. En hij niet al leen. Meer nog dan in nazi-Duitsland werd menige 'uitgezuiverde' alweer snel in het maatschappelijk bestel opgeno men, eenvoudig omdat zijn of haar be kwaamheden op dat moment onont beerlijk waren. De groep van ongeveer 200.000 militairen, politici, ambtenaren, leraren, journalisten, industriëlen en on dernemers die het oorlogszuchtige sys teem al die jaren had gesteund en bevor derd, kon niet zomaar worden uitge schakeld omdat voor hen'geen capabele plaatsvervangers waren te vinden. Ook het vooroorlogse Zaibatsu-be- wind, een machtige Japanse economi sche elite van familieconcerns die een grote jol in de oorlogsvoeringen ter ver breiding van de groot-Aziatische ge dachte had gespeeld, ging spoedig vrij uit. De aanvankelijk door de Amerikaan se bezetter geëntameerde ontmanteling van deze enorme coöperaties deed het herstel van de economie pijnlijk stagne ren. En dat kon niet, want er dreigde hongersnood en die moest met Ameri kaanse hulpverlening worden gelenigd. Met de plechtige bewering in 1948 dat voornoemde operatie was voltooid, maakten de Amerikanen haar weer on gedaan, opdat het land binnen de kortst mogelijke tijd weer zijn eigen voedsel voorziening ter hand kon nemen. Het vervolg van de Japanse succes story is bekend. Maar dat neemt niet weg dat een officier uit de staf van gene raal MacArthur aan het eind van het To kio Tribunaal verzuchtte: "Dit proces was de ergste huichelarij in de geschie denis der mensheid". Bronnen o.a.: Het geheim van de snelle vergeving (prof. mr. B.V.A. Röling), Keizer te voet (George Richard Storry), Blank achter Prikkeldraad (dr. D. van Velden).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13