actief in vrije tijd 'Grens waarvoor eis ivan woonvergunning geldt, gaat omlaag Man steekt broer: eis van achttien maanden Gemeente ingenomen met voorstel Rijnland Man moet duiven maar dat heb ik al gedaan perida 'NoodwinkeF Stevenshof Autobedrijf Kerkhof mag (voorlopig) weer voluit aan de slag JLI 19l VRIJDAG 26 JULI 1985 tevreden over straattheater der Sal horst - fpark, ingel ,EIDEN - Frits Bruins is zeker intevreden over de belangstel- voor het straattheater dat in hejhet kader van de Lakenfeesten een paar keer per week het Stadhuis plein als decor heeft. "Vergeleken met het Festival of Fools vorig jaar het wel wat minder. Maar dat ■s ook een veel meer gericht pro gramma en daar kwam ook een specifiek publiek op af', zegt Bruins die het straatgebeuren van de Lakenfeesten onder zijn hoede heeft. Met name de eerste dag was het behoorlijk druk bij het stadhuis, de daaropvolgende dagen verregende het programma, maar afgelopen zondag was er bijzonder veel be langstelling en dat was volgens Bruins met name te danken aan de druk bezochte Lakenmarkt op de Nieuwe Rijn. Het mooie weer ten spijt liep het gisteren toch niet be paald storm voor Sam Angelico. 'ei Maar de Amerikaan, vaste gast op het Festival of Fools en een veelzij dig talent, ging er blijkens deze fo- toch voluit tegen aan. Een familiedrama DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 30-jarige Leidenaar die zijn broer met een mes heeft neergestoken, is gisteren voor de Haagse rechtbank 18 maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geeist. "Een familie drama", zo'schilderde de raadsman van de verdachte, mr. Roest, de ge schiedenis. En rechtbankpresident mr. Koningsveld noemde het één van die zaken waarvan je niet weet wat je ermee aan moet. De affaire speelde zich af op de vroege ochtend van 24 december 1984 in de ouderlijke woning aan de Leidse Obrechtstraat. Daar was de verdachte naartoe gegaan nadat nachtelijke telefoongesprekken met zijn ouders op een scheldpartij waren uitgelopen. In dolle drift was hij toen de huiskamer binnen gelopen en was de vechtpartij met zijn broer ontstaan. Hierbij werden de messteken toegediend met het keukenmes dat de man toevallig in de auto bij zich had gehad en dat hij "uit zelfverdediging" mee naar binnen had genomen. Het slachtof fer liep een steekwond in de linker long op en een doorsneden rib. Volgens de rechtbankpresident had de broer er gemakkelijk aan kunnen sterven en had alleen zeer snel medisch ingrijpen hem het le ven gered. De officier van justitie voelde daarom ook niets voor de alternatieve straf die raadsman mr. Roest had voorgesteld voor zijn cliënt. Van moord was echter vol gens haar ook geen sprake omdat de steekpartij niet met voorbe dachte was uitgevoerd. Maar po ging tot doodslag achtte zij wel be wezen en daarbij paste volgens haar geen alternatieve straf. De rechtbank zal 8 augustus la ten weten of de nu ver weg van zyn familie in Drachten wonende man een celstraf moet ondergaan of dat hij zijn straf met dienstverlening kan 'afkopen'. Politie grijpt koekendieven IVoor maandhuur van 850 naar 650 gulden ieterse Klaas ;-T Boer, LEIDEN - De huur- of koopprijs partementen, flats) op zeventig van woningen waarvoor in Leiden procent van dit bedrag, 121.800 een woonvergunning nodig is gaat gulden. B en W hebben voor deze om^aa8- Voor huurhuizen wordt wijzigingsvoorstellen overigens deze verminderd van 850 tot 650 gulden maandhuur. Het betrekken 0 van eengezinswoningen met prijs boven de 174.000 gulden andere koopwoningen duurder dan 121.800 gulden vereist dan eveneens geen woonvergunning Burgemeester en wethouders' willen de woonruimteverordening, K 14, de leidraad voor de toewijzing van woningen, aldus versoepelen. Ge bleken is dat voor nagenoeg alle D. H woningen met een huurprijs boven de 650 gulden vrijwel geen belang stelling bestaat onder woningzoe- kenden. De grens moet daarom berj omlaag naar het niveau huursubsidiegrens. Reden voor de verlaging van de koopprijsgrens is volgens B en W het feit dat ook op de koopmarkt het aanbod ruimer is dan vroeger. eerst de raadscommissie volkshuisvesting geraadpleegd. Openbare verkoop De nieuwe voorstellen houden ook meer rekening met de groeien de groep huiseigenaren/bewoners die hun hypotheek niet meer kun nen opbrengen en van wie het huis in het openbaar moet worden ver kocht. Nu kunnen zij pas als 'ur gent' worden geregistreerd zodra openbare verkoop vaststaat. B en W willen die bepaling versoepelen en deze mensen als 'dringend wo ningzoekend' opnemen wanneer zij, volgens de normen van de so ciale dienst, in aanmerking kun nen komen voor een woonkosten toeslag. Ook huurders die een duur huis - met een maandhuur van meer De vraag richt zich hoofdzakelijk dan 425 gulden - bewonen, moeten op premie-A- en premie-B-koop- eerder in aanmerking komen voor woningen, zodat woningen die zich een andere woning, vindt het colle- qua koopprijs boven dat r vinden slechts moeizaam worden verkocht aan kopers die voldoen aan de doelstellingen van de veror dening. De koopprijsgrens voor eenge zinswoningen wordt daarom op de grens van de premie-B gelegd, mo menteel 174.000 gulden. Voor de overige typen koopwoningen (ap- In Narmstraat LEIDEN - Het schorsingsverzoek dat de eigenaar van W.C.A. van Kerkhof Autobedrijf, gevestigd aan de Narmstraat, had aange vraagd bij de Raad van State is in gewilligd. Dit betekent dat een aantal verboden die de gemeente Leiden het bedrijf heeft opgelegd tijdelijk niet meer van kracht zijn. De eigenaar van het bedrijf legde in zijn pleitnota uit dat een alge heel verbod van verspuit-, uitdeuk en plaatwerkzaamheden, alsmede het verrichten van herstelwerk zaamheden op de openbare weg, een onnodige en verlammende be lemmering voor de bedrijfsvoering vormen. "Veel te ver gaat eveneens de eis dat alle deuren en ramen, waar door licht en lucht in de be drijfsruimte kan toetreden, tijdens ADVERTENTIE Kromme Spieringweg 565 Vijfhuizen (bij HooHem). Tel. 02508-1044. Showroom open mo.l/m zo. 10-1 rechtigheden in de woonruimte- verordening rechttrekken. Leide- naars, die voor een periode van twee jaar niet zelfstandig wonen, krijgen momenteel, na vijf jaar woonachtig te zQn in Leiden, 120 punten en zijn dan urgent. Zij wor den volgens de nieuwe voorstellen na twee jaar urgent, in plaats van na vijf jaar. Daarmee komen zij op één lijn te staan met mensen die in Leiden werken (economisch gebonden zijn) en minstens twee jaar nietj zelfstandig buiten de stad wonen. Voor inwoners van Leiden, eco nomisch gebonden aan de stad, die zich op geen andere registratie kunnen beroepen, wordt de wacht tijd tot de hoogste urgentie terug gebracht van tien naar vijf jaar. Datzelfde geldt voor niet-Leide- naars die wel economisch gebon den zijn aan de stad (buiten Leiden woonachtig in een koopwoning of een huurwoning op een afstand van minder dan 60 kilometer). De- LEIDEN - Bewoner Van Dam ze groep behelst overigens Het omstreden duivenhok op het balkon belooft de bewoner. LEIDEN - De politie heeft van nacht twee 16-jarige Leidenaars aangehouden op de Os en Paarden- laan, die bij een bakkerij aan de Herensingel vijf pakken met kleine gevulde koeken hadden gestolen. Via een openstaande balkondeur waren zij de winkel binnengéko- LEIDEN - De ongeveer tweedui zend bewoners van de Stevenshof kunnen sinds gisteren hun bood schappen naast de deur doen. Een 'noodwinkel', filiaal van Albert Heijn, is gisterochtend geopend. Twee Stevenshofbewoners, Coby Borst en Jolanda van Weerlee, ver richtten hiervoor de 'officiële' han deling. Het gaat om een noodwinkel met een oppervlakte van 4Ö0 vierkante meter, ongeveer de helft van de ruimte die de supermarkt vanaf omstreeks november 1986 in het winkelcentrum De Stevensbloem ter beschikking krijgt. Dit 4500 vierkante meter metende complex is inmiddels in aanbouw. Volgens bedrijfsleider G. van Woerkom was het bij de opening van de noodwinkel stamp- en stampvol. "We hebben het eerste kwartier zo'n 300 mensen binnen wonenden. De advocaat vertelde ge. Als zij een bruto-inkomen heb ben van maximaal 2.975 gulden per maand en de kale huur (na aftrek van de huursubsidie) de limiet van 25 procent van het netto of eventu eel 20 procent van het bruto inko men overschrijdt, willen B en W hen als urgent aanmerken. De nieuwe collegevoorstellen moeten ook enkele kleine onge- i totaals de Havikshorst moet dat de aan- en afvliegende duiven binnen veertien dagen zijn duiven- niet alleen hinderlijke geluiden hok van het balkon hebben verwij- produceerden, maar ook voor de derd. Wordt aan dit verzoek geen nodige uitwerpselen zorgden. "De gehad". Over de wat krappe be schikbare ruimte zegt hij: "We heb ben het zo ingericht dat men hier toch alles kan kopen. De mensen hoeven niet meer de wijk uit voor de dagelijks boodschappen. We krijgen veel positieve reacties". De noodwinkel zou aanvankelijk al in juni open gaan. Volgens de be- gehoor gegeven dan zal de politie was kan niet ingrijpen. Dit heeft de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. P.A. Of fers gistermorgen besloten in een kort geding, dat was aangespannen door de Prot. Chr. Woningbouw- daan. het verrichten van werkzaamhe den dienen te zijn gesloten. Aldus wordt ernstig afbreuk gedaan aan het belang van menswaardige ar- j beid in een menswaardige werk- j omgeving". Het pleidooi van milieuambte naar In 't Veld stond haaks op de nota van de eigenaar. In 't Veld ver duidelijkt: "Er zit een taxibedrijf in dat pand aan de Narmstraat. De buurt klaagt regelmatig: de men- sen hebben last van getoeter, (ge schreeuw en bovendien is de straat vaak geblokkeerd". "Daar moet dus wat tegen ge daan worden. De eigenaar van het pand doet echter voorkomen dat er een autobedrijf in het pand is ge vestigd. En hij zegt: door de verbo den van de gemeente kan dat be drijf niet functioneren. Vertroebe ling van zaken vinden wij, want dat autobedrijf bestaat volgens ons al leen op papier. Er is, zoals gezegd, j aan de Narmstraat een taxibedrijf gevestigd". Over deze zaak werd echter niet gepraat tijdens het schorsingsver zoek, aldus In 't Veld: "Er werd niet inhoudelijk ingegaan op het standpunt van de gemeente - geen j autobedrijf maar een taxibedrijf - omdat er een procedurefout is ge maakt. De gemeente had formeel een termijn moeten stellen waarop de voorschriften moeten worden nageleefd. Toen de staatsraad hoorde dat dat niet was gebeurd, willigde hij het schorsingsverzoek "Maar", vervolgt In 't Veld, "de inhoudelijke aspecten van deze zaak komen natuurlijk wel aan de I orde als het beroep over enige tijd wordt behandeld. En men zei dat '£p^d geprobeerd zou worden om dat be- If roep zo snel mogelijk te behande- in Vi|fhuizen zitten de makers zelf. ien" Verdacht van aanranding LEIDEN - Op verdenking van aan randing en poging tot verkrachting heeft de politie afgelopen dinsdag een 50-jarige Leidenaar in zijn wo ning aangehouden en gistermid dag overkwam een 20-jarige Leide naar hetzelfde. j}e Leidse woningbouwvereni ging had de laatste maanden voort- Op 17 juni was bij de politie door durend klachten gekregen van om- een 38-jarige vrouw uit Noordwyk aangifte gedaan van aanranding en poging tot verkrachting, 's Zater dags 15 juni was zij naar Leiden ge komen om een vriendin te bezoe ken. 's Avonds waren zij naar een café gegaan, waar zij enkele man nen ontmoetten. Na enige tijd ver trok de Leidse vriendin met een kennis, de Noordwijkse in het café achterlatend. Die verliet rond elf uur het etablissement met de twee Leidenaars, die haar naar het sta tion zouden brengen. buiten worden gehangen, om maar een wat te noe men", aldus de raadsman. duidelijk dat er slechts één vogel in een kooi mag worden gehouden. Mr. Offers verklaarde dl bewoner SKStota e°rTeAr"almï nore hafkonembe?Chrtntvthet«kdVa"f treden doordat de Êemeente niet balkon moet endaUiy nog^één duif ?nel genoeg_ duidelykheid wist te De woningbouwvereniging heeft de bewoner die in april met de bouw van het duivenhok was be gonnen herhaalde malen gewaar- vereniging in Leiden. Volgens Van schuwd. Op geen enkele brief is er Dam, die niet bij het kort geding volgens de raadsman van de wo- aanwezig was, heeft hij de duiven ningbouwvereniging gereageerd, ruim een week geleden wegge- Ook nu bij het kort geding was de duivenmelker niet komen opda gen. In de reglementen van de Leidse woningbouwverening staat echter "Ze hoeven me dus niet meer te berichten", meldde bewoner Van Dam vanmorgen triomfantelijk. "De duiven zijn weg. Het hok volgt deze week. Ja, ik heb wat brieven gehad, maar daar reageer ik niet op. De Merenwijk zit vol met dui venhokken. Op de flat tegenover mij zie ik er al zo drie staan. Over last? De buurman naast me en de onderburen keken altijd geamu seerd als ik met de duiven bezig was. Nee, hier zit iemand achter". Wat onvast ter been toog het drietal richting station, maar in een portiek op de Oude Rijn werd de vrouw tegen haar wil aangerand en is er een poging tot verkrachting gedaan. Later bleek de vrouw ook twee gouden ringen te missen, maar die kunnen haar ook in het café ontfutseld zijn. Na de aanran ding verdween de 20-jarige Leide naar; de 50-jarige man bracht de vrouw naar het station, waar zij een taxi naar huis nam. De vrouw kon de politie een duidelijk signale ment van beide mannen geven. Vandaag werden zij aan de officier van justitie voorgeleid. Duivensport De Vriendenclub vloog van Chartres en Moeskrcen. De res pectievelijke uitslag: 1, 2 en 4. comb. Kooy-Werkhoven3. A. Compier; 5. L. Burgers; 6. W. Sie- ra jr; 7 en 9. Th. Dongelmans; 8 en 10. L. Koopman. 1. C. Kop; 2,3 en 10. W. Sierajr; 4. L. Polane; 5. C. Gijsman; 6. L. Burgers7. F. Ladan; 8. H. v.d. Berg; 9. J. Boe- lee. De Rijnklievers vloog ook van Moeskroen en Chartres. De res pectievelijke uitslag: 1 en 6. Kos ter-Akerboom; 2. C. Kop; 3. J. v.d. Wal;-45, 7,9 en 10. A. de Vries; 8. H. Westerneng. 1,4 en 6. H. Sla- dek; 2. A. de Vries; 3. J. Zevenho ven; 5. J. van Ley den; 7 en 10. J. v.d. Wal; 8. B. van Mil; 9. J. Kok. Pv. Leiderdorp vloog ook van Moeskroen en Chartres. De res pectievelijke uitslagen: 1 en 3. H. Flippo, 2. P. Sloos. 4, 7 en 10. comb. Reijka, 5. F. van Heusden, 6. Th. Habraken, 8. D. van Segge- len, 9. J. Knijnenburg, 10. comb. B. en G. len 10. P. Sloos. 2. H. van Laar, 3 en 8. F. van Heusden, 4. H. Flippo, 5, 7 en 9. comb. Reijka, 6. J. Knijnenburg. Reggae In het Leids Vrijetijdscentrum is vandaag een speciale 'swing avond' in het teken van de reg- gae. Speciale attractie is de toas ter Dr. Ajoepie. De zaal gaat om 22.00 uur open. Strandparty In discotheek Koets-o-theek wordt dit weekeinde weer een strandparty georganiseerd. Vrij dag tot en met zondag ligt er zand op de grond, staan er pal men, is er exotische verlichting en hangen er trossen bananen, zo wordt in het vooruitzicht gesteld. Er wordt opgetreden door de groepen Exotical Tropical, Reve lation Time, Sista Spliff, Ritmica Especial, Gravity en Top Reggae. De aanvang is 21.00 uur. Heempark In het Heempark wordt zondag een rondleiding georganiseerd. De aanvang is 14.00 uur, De ten toonstelling over het jubilerende park is tot en met 31 juli te be zichtigen (van 14.00 tot 17.00 uur). brengen in de precieze lokatie het noodonderkomen. De nood winkel is langs de Rijndijk te vin den. Verdachte van ingooien ruit bekent inbraken LEIDEN - Een 19-jarige Leidse, die in de nacht van zaterdag op zondag was aangehouden, na het ingooien van een ruit bij het Leger des Heils, heeft later een dertigtal inbraken bekend. Aanvankelijk werd zij vrij gelaten, omdat zij ontkende de ruit te hebben ingegooid. Maandagmiddag omstreeks kwart voor zes verscheen zij weer op het bureau en vroeg naar de re chercheur die haar zondag had ver hoord. Zij deelde mee schoon schip te willen maken en haar le ven te willen beteren. Zij bekende vanaf maart dertig inbraken te hebben gepleegd, veelal in auto's, scholen, woningen, kantines en clubhuizen. Het geld uit de op brengst van de gestolen goederen besteedde zij aan drank en andere spulletjes. Tot haar buit behoorden onder meer cassetterecorders, ra dio's, geld en rookwaar. Zij is van ochtend aan justitie voorgeleid. Overigens is de vrouw geen onbe kende van de politie. Zij was al eer der aangehouden in verband met inbraak, openlijke geweldpleging en vernielingen. Voor bestrijding stankoverlast Zuid-West LEIDEN - De gemeente is toch tevreden met de maatregelen die het Hoogheemraad schap Rijnland voor de stankoverlast in Zuid-West voor ogen heeft. Dat ondanks bet feit dat het dagelijks bestuur van Rijn land het advies van een ambtelijke werk groep eigenlijk niet heeft opgevolgd. Mi lieu-ambtenaar G. in 't Veld is toch optimis tisch gestemd: "Dat ze de stankverminde ring van 53 procent die wordt voorgesteld, beschouwen als een eerste fase vind ik ver heugend nieuws". In Zuid-West kampt men met een stank- probleem ten gevolge van de rioolzuive ringsinstallatie. Het Hoogheemraadschap stelde in eerste instantie voor om de stank met 53 procent te verminderen. De maatre gelen daarvoor zouden 125.000 gulden kos ten. De gemeente Leiden liet echter bij monde van wethouder Peters weten dit voorstel niet toereikend genoeg te vinden. In 't Veld: "Wij hebben altijd gesteld dat het probleem voor honderd procent moet worden opgelost. En wij dachten dat er dan tenminste een stankreductie van 82 procent moest plaatsvinden". Het bestuurlijk overleg verzandde en er werd besloten om een werkgroep in het le ven te roepen die een advies moest formu leren. In die werkgroep zaten ambtenaren van de gemeente en het Hoogheemraad schap. In 't Veld: "We hebben eigenlijk kort met elkaar gesproken. Besloten werd om een stankreductie van 82 procent voor te stel len. Dat zou in totaal 425.000 gulden gaan kosten. Maar de gemeente zou een bijdrage leveren van 75.000 gulden". Eergisteren besloot het dagelijks bestuur van Rijnland om dit advies niet op te vol gen. Er werd eigenlijk een nieuw voorstel gelanceerd: een stankreductie van 53 pro cent; zijn de maatregelen die daarvoor moe ten worden genomen achter de rug, dan moet er gekeken worden naar wat er nog meer moet gebeuren. In 't Veld: "En dat vind ik een goede gang van zaken. Ze zeggen dus nu niet meer: een eenmalige stankreductie van 53 procent en dan is het uit, nee, ze stellen: die 53 procent is een eerste stap. Ze hebben dus duidelijk een opening gemaakt naar verdere maatre gelen. En dat is maar goed ook, want stel je voor dat beide partijen waren blijven vol harden: in dat geval moet je allerlei proce dures starten om toch gelijk te krijgen. Dat hoeft nu waarschijnlijk niet". "En dat is natuurlijk vooral verheugend voor de bewoners van de wijk. Want laten we eerlijk zijn: of er nu een reductie nood zakelijk is van 60,73 of 84 procent mag geen overheersend punt van discussie zijn, je moet gewoon zorgen dat die stank ver dwijnt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3