5Ü T Amerikanen zingen het hoogste bed 'Een vliegreis is goed voor je' SCOREBORD Vlekkeloos bezoek volleybalsters Renault trekt zich terug Quick Boys start tegen Volendam KLM-arts De Leeuwe over gezondheid in de lucht: Interview VRIJDAG 26 JULI 1985 PAGINA 11 KOUDEKERK - Aan het eind van de volleybalwedstrijd tussen de vrouwenploegen van Nederland en de Verenigde Staten toonde het Koudekerkse publiek zowaar nog even gevoelens van nationale betrokkenheid. Schuchter klonk het "Holland, Holland", op een moment dat de nationale formatie ook inderdaad een zetje in de juiste richting nodig had. Helpen deden de aanmoedigingen echter niet. Ondanks hardnekkig verweer won het Amerikaanse team de vierde set en daarmee de wedstrijd. Eerder, by het spelen van de volks- liederen, was al opgevallen dat ook de speelsters van Oranje weinig (uiterlijk althans) met de nationale zaak ophadden. Waar de Ameri- kaantjes met de hand op het hart hun hymne meezongen deed bij het Wilhelmus het Nederlandse ge zelschap er het zwijgen toe. Moest Nederland qua zingen buigen voor de winnaressen van het Olympisch zilver, qua volleybal deed de ploeg nauwelijks onder voor de tegen stander. In de eerste set was dat nog niet erg te merken. De Ameri kaanse ploeg profiteerde toen van het feit dat Nederland nog niet in gespeeld was. De kleine 400 toe schouwers in de Poelgeesthal za gen de formatie van Peter Murphy veel onnodige fouten maken en de set kansloos met 8-15 verliezen. Woensdagavond overigens had Nederland in Wageningen voor een verrassing gezorgd door de tweede wedstrijd in de serie van drie met een 3-2 overwinning te besluiten. De dag ervoor had de tegenstander (in Vorden) met 2-3 gezegevierd. In het tweede speldeel zag het er lan- ge tijd naar uit dat de nationale equipe voor evenwicht in de score zou zorgdragen. Mede door het goede spel van aanvalster Ingrid Piersma bouwde Nederland een 8- 1 voorsprong op. Later stokte het ritme en konden de Amerikaanse vrouwen de achterstand wegwer ken (10-10). Na 11-13 vocht Neder land zich nog terug naar 13-13, maar dat bleek de laatste stuiptrek king: 13-15. In het derde bedrijf bouwde Oranje wederom een comfortable voorsprong op (9-1), die dit keer niet uit handen werd gegeven. Het publiek, in vele gevallen voor het eerst aanwezig bij een volleybal wedstrijd op niveau, raakte zelfs enthousiast bij een enkele lange rally en begroette opgetogen de 15- 5 eindscore. De vierde set was er PARIJS (AFP) - De Franse automobielfabriek Renault trekt zich terug uit het beroepswielrennen. Het gerucht, dat al enige tijd circuleerde, is donderdag officiéél in Parijs bevestigd. Volgens de leiding van de fabriek staat de slechte financiële situatie het doorgaan van sponsoring van een wielerploeg in de weg. De kans bestaat dat Renault zich geheel uit de sportsponsoring zal terugtrekken. Daar zou dan ook de formule 1-renstal in de autoracerij de dupe van worden. Niet minder dan zes keer bracht de nu opgeheven wielerploeg de win naar van de Ronde van Frankrijk voort: Bernard Hinault in 1978, 1979, 1981 en 1982 en Laurent Fignon in 1983 en 1984. Fignon maakte dit sei zoen nog altijd deel uit van de ploeg en zal dus nu naar een nieuwe werkgever moeten uitzien. Ploegleider was sinds het begin (1977) Cyrille Guimard. Uurrecord De Belgische wielrenner Jean-Luc Vandenbroucke blijft bij zijn voor nemen een poging te wagen het werelduurrecord van Francesco Moser te verbeteren. Het besluit van zijn sponsor La Redoute te stoppen heeft aan zijn plannen niets veranderd. „Wat dat aangaat zijn er geen problemen'\ zei Vandenbroucke gisteren. "Ik weet alleen nog niet hoe de sponsor er tegenover staat als de poging volgend jaar doorgaat. Als die er niets voor voelt, moeten we geldschieters in België zien te vinden". een vol spanning. De Amerikaanse ploeg, die zich ten doel heeft ge steld op de Olympische Spelen in 1988 nog een treetje te stijgen, stond in de slotfase steeds voor, maar werd geconfronteerd met een vastberaden opponent, die van geen wijken wilde weten. Van 12-14 werd het 14-14 en van 14-15 weer 15-15. Bij die score en met het "Holland, Holland" op de achtergrond serveerde routinier Martje de Vries in het net. Die te genslag kwam "Holland" niet meer te boven: 15-17. Aan de reacties van de Amerikaanse speelsters was te zien dat zij blij waren met het resultaat. Wie echter het oog heeft laten vallen op een gouden plak op de Olympische Spelen moet een tegenstander als Neder land binnen het uur met 0-3 de oren wassen. In de selectie van de Verenigde Staten ontbrak Caren Kemner. Zij, een van de betere aanvalsters, raakte woensdag avond tijdens de tweede wedstrijd geblesseerd. Bij Nederland was Ingrid Piers ma in aanvallend opzicht de uit blinkster. Later in het duel kreeg zij steun van Agnes Brunninkhuis, die eveneens met behoorlijk wat lengte en slagkracht gezegend is. De enige Nederlandse speelsters die onafgebroken binnen de lijnen stonden waren Martje de Vries en record-international Carolien Keu len. Laatstgenoemde maakte be paald geen sterke indruk, evenals De Amerikaanse Linda Chisholm probeert het Nederlands vrouwenblok, gevormd door Martje de Vries en Ingrid Piersma, te verschalken (foto Bloupot) trouwens Petra van der Linde, die samen met De Vries het spel verde len voor haar rekening nam. Dit in tegenstelling tot de ploeg van de Verenigde Staten, die de hele ont moeting slechts gebruik maakte van de diensten van één spelver- deelster (Cathy Noth). Uitblinkster in het Amerikaanse team was Angela Rock, een fana tieke tante, die praktisch alle stops voor haar rekening nam en ook in de aanval haar mannetje stond. Or ganisator Piet Zoon was ondertus sen meer dan tevreden over het verloop van het gebeuren. "De or ganisatie is vlekkeloos verlopen", constateerde hij. "Alles is exact ge gaan zoals we ons dat hadden voor gesteld. Inderdaad, zoiets is voor herhaling vatbaar in Koudekerk. Maar laten we daar maar even mee wachten. Dergelijke dingen moet je niet te snel achter elkaar organi- serert". CHRIS HARTMAN Uitslagen Melkhuisje mannen/dubbelspel kwartfinales: Wood- forde/Limberger (Aus) - Smid (Tsj)/Maurer (WDL) 6-2 7-6 Simonsson/Simonsson (Zwe) - Keretic (WDLVKuharszky (Zwi) 6-2 6-2 Uitslagen Noordwijk MEB: S Faas - Adams 6-0 6-1 A Haakanson - C Mertens 6-2 6-3 M vd Donk - H Mans 6-3 6-3 M vd Berg - M Vink 6-0 ret. VEB: I Morsink - D Grimberg 7-6 6-3 MEC: Noomen - R Hulst 6-1 6-2 Schmid - Kleiber Schulte - Rasch 6-4 2-6 6-4 Bandun Stutman 6-3 6-4 VEC: C Hollander - K vd Zon 6-4 6-2 VDC: Poots Wijnveldt - den Otter Teekens 6-4 6-3 MDC: Bouw/Lugthart - E+R Haunitz 6-4 6- 4 R Hulst/P Noomen - Rasch/Schauff 6-1 6-0 Buuck/Strawhze - v Dam/v Maaren 6-4 3-6 7-5 MED: W Duindam - Schrander 6-4 6-3 R Dielen - B Visser 6-0 7-5 P Vink - P Haze- noot 7-6 6-3 O Guinau - E v Benschop 6-3 6-1 M Keyser - A Koekenbier 3-6 7-5 6-3 M Ducrot wint in Wateringen WATERINGEN (ANP) - De over winningen in de Nederlandse crite riums in de week na de Tour de France zijn tot nu toe keurig ver deeld onder de renners van ploegleiders Peter Post en Jan Raas. In Wateringen was weer een coureur uit de ploeg van Raas aan de beurt. Maarten Ducrot, de strijdlustigste renner uit de Tour, zegevierde in het Westlandse plaatsje. Hij was in de eindsprint net iets sneller dan Peter Winnen. LEIDEN - Quick Boys bijt zater dag het spits af in de oefencampag ne, ter voorbeiding van de aan- Vierde zege van Schlemper TERSCHELLING (ANP) - Koplo per Ronald Schlemper heeft ook zijn vierde partij, tegen Cas Muller, in het toernooi om de Europese go- titel tot een goed einde gebracht. Hij behield op de eerste plaats ge zelschap van de Fransman Pierre Colmez. staande voetbalcompetitie. Tegen stander zaterdag op sportpark Nieuw Zuid is eerstedivisionist Volendam. Het duel begint om 17.00 uur. Woensdag komt in Noordwijk topclub PSV op bezoek. Dat duel is deze week pas op de agenda van de zaterdageersteklasser gekomen. Omdat de Eindhovense club, die met alle cracks zal aantreden, de trip naar Australië niet zag door gaan, zocht men binnen korte ter mijn oefentegenstanders. Om 19.00 uur wordt woensdag afgetrapt. Vrijdag komt in Lisse Inter Bra tislava op bezoek. De Roemeense vereniging fungeert als tegenstan der van FC Lisse, dat met een ge mengd zaterdag/zondag elftal zal aantreden. Het duel op Ter Specke begint om 19.00 uur. WESTERHOF - Clemens Wester hof, officieel nog steeds in dienst als trainer van Vitesse, neemt geen genoegen met de financiële schik king, die de eerste-divisieclub hem heeft voorgesteld. Vitesse, dat vori ge week Janusz Kowalik aantrok als hoofdtrainer, heeft volgens Westerhof tienduizend gulden ge boden. „Dat accepteer ik nooit", zei de door de clubleiding geschor ste Westerhof gisteren. Zwiestra - A v Duin 6-4 4-6 6-3 VED: A Hooghoudt - J Bremen 6-3 6-4 E de Boer - S Dubbelaar 6-7 4-6 Voorhout MEC: O ten Bosch - R Bosma 6-1 6-4 VEC: C vd Meer - P Jongmans 7-5 6-1 VED: H Voskuil - G v Duyn 6-7 6-3 7-6 S Wiersma - Denise Krul 7-5 6-2 De uitslagen van het toernooi in livingsto- Roggel-VW 0-21. Topscorer: Guido Köpp (6x). Union StGillis (Bel)-NAC 1-1 (1-0). Bassem 1-0, Smits 1-1 (strafschop) De Graafschap-AZ'67 1-4 (1-2). Rosendaal 1-0, Pier Tol 1-1 en 1-2, Guyt 1-3, Lens 1-4. Geel Zwart'30-Veendam 1-8. Topscorer: Wicbing (3x). Baantitels voor Kos en De Nijs NIJMEGEN (ANP) - De stayers- strijd van de eerste finaledag van de Nederlandse wielerkampioen schappen op de baan telde drie huidige of vroegere wereldkam pioenen. Dat echter was geen te ken van volwassenheid van de rit ten die voor de vrijwel lege tribu nes van het Goffertstadion werden gereden. Reservefietsen bijvoor beeld waren afwezig en dat speelde een belangrijke rol bij de uitslag van de amateurs waar Jan de Nijs zijn titel verdedigde. René Kos had bij de profs feite lijk alleen maar concurrentie van Mathieu Hermans en Cees Priem, betrekkelijke nieuwelingen in het wereldje waar eigenlijk geen spe cialisten meer te vinden zijn. Slechts vier van de zeven deelne mers voltooiden de uursrit. De Nijs werd in de kaart ge speeld door Mathé Pronk, die op ongeveer een-derde van de wed strijd een lekke band kreeg, vier ronden verloor, er drie terug ont ving wegens defect, maar toch van zijn koppositie plotseling op ach terstand werd gezet. Van dat mo ment reed wereldkampioenDe Njjs onbedreigd naar zijn titel van 1985. De profs vertrokken met zeven man achter de motoren om te strij den voor de drie beschikbare plaat sen bij de wereldkampioenschap pen. René Kos werd kampioen zonder strijd. De andere WK-plaat- sen zijn voor Mathieu Hermans en Cees Priem. Het tandemkampioen7 schap was een simpele opgave voor het ervaren duo Sjaak Pieters Ab Harren. Westduitse actie tegen drugsbeleid in Nederland DÜSSELDORF (DPA) - De Westduitse politiebond in Neuss in Noord- rijn-Westfalen is gisteren een campagne begonnen onder het motto „Nie- derlande - Stop Drogen". De bedoeling van de campagne is dat Westduit se politici „in het kader van de Europese samenwerking hun Nederland se collega's wijzen op de gevolgen die de bij hen heersende opvattingen over drugs in de buurlanden hebben". De voorzitter van de politiebond in Noordrijn-Westfalen, Eike Bleib- treu, zei met verwijzing naar het „gedogen van drugsverkoop in veel Nederlandse jongerencentra": „Er mag voor drugsmisdadigers geen ruimte in Europa zijn waar zij niet vervolgd worden. De Nederlandse regering en de verantwoordelijke politie-instanties wordt gevraagd aan de bestrijding van drugsmisdaad de nodige aandacht te schenken". zonderlijke delen van een poëtisch drie luik van gedichten van de Zweed Gun nar Ekelöf hebben bijeengebracht. Meulenhoff, prijs 44,50. - 'Ik verheerlijk het verleden niet'. Ge dichten van dertien hedendaagse Portu gese schrijvers, gekozen en vertaald door August Willemsen. In de Poetry International Serie van Meulenhoff, prijs 39,50. - 'JeugcMn Aké', roman uit Nigeria door Wole Soyinka. Het is de beschrijving van de eerste twaalf levensjaren van de auteur in een Afrikaanse familie, waarin altijd van alles is te beleven. Niet alleen voor volwassenen. Verschenen in de Derde Spreker-serie van Het Wereld venster, prijs 23,50. - 'Als de dagen van het jaar' is een bloemlezing uit de Westduitse literatuur van 1970 tot heden. Verhalen, fragmen ten uit romans, miniaturen, sprookjes, Martin Mooij heeft werkstukken van 41 auteurs verzameld. Manteau, prijs 45,-. - 'De lange weg naar Moskou' was het proefschrift, waarmee Ben Knapen pro moveerde aan de Katholieke Universi teit in Nijmegen. De NRC-journalist be schrijft en analyseert de Nederlandse relaties met de Sowjet-Unie in de jaren 1917 tot 1942. Elsevier, prijs 54,50. - '77 graden Kelvin' door John Ver meulen is een nieuw avontuur van de Europese geheim agent Ansen Wagner, die dankzij de auteur al meer spannen de momenten op papier heeft meege maakt. Bruna, prijs 19,90. - 'Het Kremlin signaal' is een spiona geroman van John Trenhaile. De Rus sen willen een spionagevliegtuig van de Amerikanen kapen om achter de tech nologische geheimen van het toestel te komen. De wereldvrede is in gevaar. En dan komt het bericht dat inderdaad een AWACS wordt vermist. Elsevier, prijs 24,90. - 'Het lantaarn netwerk' door Allbeu- ry, die in vroegere boeken al meermalen heeft laten blijken goed thuis te zijn achter de schermen van de geheime diensten. Een van hun agenten krijgt de opdracht de plotselinge zelfmoord van een kleurloos, onbeduidend mannetje te onderzoeken. Het lijkt een ondank baar klusje. Dat is het bepaald niet. El sevier, prijs 18,90. - 'Noodlot in Nan-Ling' door de voor malige Britse kolonel Berkely Mather, die al heel wat avonturenromans op zijn naam heeft staan. Steeds weer weet hij. zijn verhalen in een ander deel van de wereld te situeren. Ditmaal neemt hij zijn lezers mee tot diep in China. Een moeizame, maar avontuurlijke reis. El sevier. prijs 17,90. - 'Het eiland in de Vogelstraat' een jeugdboek door Uri Orlev, bestemd voor de jongeren van elf jaar en ouder. Fontein, prijs 22,50. - 'Yo-Ling-Ho, de vliegende vuurto- rendraak' door Marianne Colijn (met te keningen van Petra Talsma) richt zich op de jeugd van tien jaar en ouder. Fon tein, prijs 19,90. n' door de Vlaam- trofee. De wedstrijd was uitgeschreven door de uitgeverij A.W.Bruna en Zoon, die het verhaal nu als paperback heeft doen verschijnen. Prijs 19,90. - 'Hoezo te jong' is een verhaal van Pau la Danziger, bestemd voor de jeugd van twaalf jaar en ouder. Leopold, prijs 19,90. - 'Ik heb wel eens een bui' door Jan 't Lam (mnet illustraties van Doortje Han- nig) is bestemd voor jongeren van acht jaar en ouder. Leopold, prijs 19,90. - Drie nieuwe prentenboeken zijn ver schenen bij Leopold (Vier Windstre ken): 'Dubbeldikke vrienden' van Irm- traut Korth-Sander met tekst van Miep Diekmann, 'En waar woon jy?' door Jo sef Palecek, ook met tekst van Miep Diekmann, en 'Klein-Mannetje vindt het geluk' door Max Velthuijs. Prijs 17,90 per boek. - 'De olifantsberg' door Els Pelgrom met tekeningen van The Tjong Khing is be doeld voor de jeugd van tien jaar en ou der. Querido, prijs 19,50. - 'Op een mooie zomerdag' door Elisa beth Stiemert. Een verhaal, waarin de kinderen van zes zich gemakkelijk kun nen terugvinden. Christofoor, prijs 13,50. - 'Het wolkompiot' door Cynthia Har nett richt zich tot jongeren van elf jaar en ouder. Christofoor. prys 23,50. - 'Dansen op een draad', alweer de acht ste roman van Ine ten Broeke-Bruins, die acht jaar geleden met schrijven be gon. Een geadopteerd meisje wordt ge chanteerd door een jongen uit een nabu rig internaat. Ze raakt er helemaal door van slag, maar als de nood hoog is blijkt ook hier redding nabij. Zomer en Keu- ning, prijs 19,50. - 'De vreemde schilder', roman van Pie- ter Terpstra. Vincent van Gogh schil dert tegen het einde van de vorige eeuw in de Drentse veenkolonieën. Maar de mensen daar hebben in hun harde stryd om het rauwe bestaan wel aan wat an ders te denken dan aan die vreemde schilder, hoezeer hy ook met hen sym- patiseert. Een interessant tijdsbeeld. Zomer en Keuning, prijs 19,50. - 'De korte brief bij het lange afscheid' door Peter Handke. De ik-figuur (min of meer de auteur) reist door Amerika. Op de vlucht voor of op zoek naar de vrouw, met wie hij een wonderlijke lief- de-haatverhouding heeft? De Arbeider spers, prijs 24,50. - 'Bezoek aan het vrachtschip', gedich ten van Ed Leeflang. De Arbeiderspers, SCHIPHOL - „Vliegen is fantas tisch voor je. Het geeft je een ge voel van vrijheid en ongebonden heid; vliegen geeft een kick. In een spanningssituatie kan dat soms goed zijn. Vliegen relativeert ook je mens-zijn, als een machine met zo veel kracht en snelheid de aarde achter zich laat. Vliegen is goed voor je". Jacob de Leeuwe verkoopt geen vliegreizen voor de KLM en schrijft ook niet de teksten voor de reclamespots, al zou je het wel gaan denken. De Leeuwe schrijft recepten en is bedrijfsarts bij Neer- lands grootste luchtvaartmaat schappij. De KLM-arts weet der halve wat vliegen met het mense lijk lichaam doet. De gemiddelde vakantieganger bekruipt nog wel eens een angstgevoel als hij aan boord van een vliegtuig stapt, ze ker als dat de eerste 'keer is. Waar om knapt het in je oren en kan een aanstaande moeder toch nog met het vliegtuig op vakantie? door Rien Floris Wie een vliegreis gaat malden, gaat een uitdaging tegemoet. „Voor je het vliegtuig in komt, loop je meestal een heel eind, je sjouwt met handbagage en je bent licht gespannen omdat je vaak een emo tioneel afscheid hebt gehad, in checken en veiligheidsprocedu res", aldus Jacob de Leeuwe. Wie gaat vliegen zit opeens in een heel andere situatie dan hij of zij ge woon is. Al is iemand bovendien een beetje bang (al zegt hij van niet) dan krijg je de vecht- of vluchtsituatie of zoals de Leeuwe zegt „fight or flight situation". Je moet vliegen of je wilt of niet; er valt dus weinig te vechten of te vluchten. „Denk aan de veldmuis die door een slang wordt gehypnotiseerd. De hartslag wordt versneld, de pu pillen worden wijder, de ademha ling gaat sneller en het maag-darm- stelsel gaat anders werken; het adrenalinegehalte stijgt. Dat zijn verschijnselen door een verhoogde spanning die voor een man of vrouw met ernstige hart- of long ziekte een groter risico geven. De mensen moeten dat risico erken nen en kunnen voor ze gaan vliegen het best een advies vragen aan hun huisarts of specialist. Als die er niet uitkomt, kan deze altijd bij ons, de geneeskundige afdeling van KLM, terecht". Snelheid Een terugkerend advies s om medicijnen die drinken, want gassen zetten weer uit bij lagere luchtdruk en zo kun je pijn in de buik krijgen". Overgeven is wel een van de meest voorkomende reacties op een vliegreisje en niet voor niets zit er in de rugleuning van iedere stoel een kotszak (ook handig bij hyper ventilatie overigens). Spontaan lo zen van de maaginhoud aan boord van een klein propellorvliegtuigje komt vaker voor dan in de grotere verkeersvliegtuigen. De Boeing- 747 en DC-10 vangen ruw weer en luchtzakken beter op maar er blijft immer turbulentie in de lucht. „Je zakt dan even met het vliegtuig heel snel naar beneden.je maag blijft als het ware hangen en dan blops. dan komt alles er uit. Alcohol Als mensen bovendien bang zijn en onder spanning verkeren, gaat het maag-darmkanaal vaak sneller in omgekeerde richting werken". Een andere oorzaak die meespeelt bij overgeven is het uit balans ra ken. Het evenwichtsorgaan rea geert soms wat langzaam op de be wegingen van een vliegtuig waar door er een verschil is tussen de signalen die het evenwichtsorgaan doorgeeft en wat iemand ziet. Een bepaald dieet voor een vlieg reis helpt volgens De Leeuwe niets tegen luchtziekte. „Dat is een fa beltje. Je moet voor je gaat vliegen normaal eten en rustig doen met al cohol. Dat geldt ook aan boord: rustig aan met drank". Middelen die in de handel zijn om reisziekte tegen te gaan, werken volgens De Leeuwe prima maar ook hier geldt een laatste doktersadvies. „Je moet het middel ruim van te voren (een tot twee uur) innemen. Doe je het aan boord als je je ziek gaat voelen, dan ben je te laat. De pil letjes komen er dan net zo snel weer uit". 'Als mensen bang zijn, gaat het mo zij nodig kunnen hebben (bijvoor beeld pilletjes voor onder de tong bij een verstoord hartritme) mee te nemen in de handbagage. Een even simpel als effectief advies. Naast de gespannen situatie die per persoon verschillend is, doet vliegen meer met het menselijk li chaam. De luchtdruk verandert en daardoor het zuurstofgehalte in de lucht en ook in het bloed. In eerste instantie rijdt ook iedere luchtrei ziger die met een Boeing-747 vliegt eerst even als een formule-1 cou reur met een snelheid van 300 ki- lomter per uur over een startbaan. In de lucht wordt de snelheid later 900 kilometer per uur. De snelheden in de lucht leveren volgens De Leeuwe geen proble men op. De versnelling tot 900 kilo meter per uur kan het menselijk li chaam aan. De krachten aan boord van een burgervliegtuig zijn ook niet vergelijkbaar met krachten die piloten van straaljagers te verdu ren hebben als hun lichaamsge wicht door hoge snelheid (uitge drukt in Mach-eenheden) en snelle manoeuvres, vele malen zwaarder kan worden. Dat gebeurt allemaal niet met de passagiers in een bur gervliegtuig maar wel wordt het bloed door de versnelling van de start even 'naar de voeten' getrok ken. „Door het plotseling snel gaan vliegen vindt er een herverdeling van bloed plaats. Het bloed wordt even naar de voeten getrokken en daarna als het toestel op snelheid is, komt alles weer in balans". ■darmkanaal vaak sneller in omgek De veranderende luchtdruk in een vliegtuig is een verschijnsel dat iedere luchtreiziger ondergaat. Een toestel op 36.000 voet heeft een drukcabine waardoor de luchtdruk binnen wordt aangepast. De druk is echter niet hetzelfde als op aar de. De druk in de cabine op 36.000 voet is vergelijkbaar met die in een hooggebergte van 2.200 meter bo ven de zeespiegel. Wie gaat vliegen moet dus even denken of hij een bergwandeling zou gaan maken. „De lucht is ijler en er is minder zuurstof. Daardoor wordt de zuur stofspanning in het bloed van de mensen ook lager. Een gewoon ge zond persoon heeft daar geen last van maar iemand die ernstige bloedarmoede heeft, moet daar even met zijn dokter over praten. Iedereen merkt trouwens dat de luchtdruk verandert. Je voelt dat in je oren waar de druk in het mid denoor tijdens het dalen en stijgen anders kan zijn dan buiten. Je kunt daardoor pijn in je oren krijgen. Je moet dan even persen alsof je je neus snuit. Het knapt in je oren en je oren zijn dan „geklaard". Verkouden Als iemand verkouden is,.kan dit klaren van de oren (denk aan diep zeeduikers die ook af en toe in de neus knijpen om de druk in de oren aan te passen aan de heersen de druk) problemen geven. Door zwelling van ontstoken slijmvlie zen kan de luchtdruk zich in het oor moeilijk aanpassen. erde richting werken'. (foto anp> Verkouden mensen wordt daar om aangeraden om voor het vliegen en bij het inzetten van de daling wat neusdruppels te nemen waardoor het slijmvlies slinkt. Voor vliegend personeel dat zwaar verkouden is, is dat een soort ar beidsongeschiktheid; er wordt door hen dan niet gewerkt. Wat diepzeeduikers betreft, heeft De Leeuwe nog een advies. Twaalf uur voor het vliegen mag niet meer worden gedoken. „Door het dui ken krijgt iemand stikstof in zijn bloed en als hij gaat vliegen kan dat door het drukverschil belletjes vormen in het bloed, je krijgt dan een luchtembolie. Wie duikt, moet daarom twaalf uur wachten voor hij gaat vliegen". Baby's aan boord van vliegtui gen leveren volgens de KLM-arts geen problemen op. „Die kunnen rustig worden vervoerd. Alleen bij het dalen en stijgen is het hét beste om ze te laten drinken want dan zijn ze door de slikbeweging auto matisch bezig met het Waren van hun oren". Voor zwangere vrou wen geldt verder een doktersad vies van vliegen tot en met de vijf endertigste week en als de vrouw een tweeling verwacht tot de twee ëndertigste week, mits er geen complicaties zijn. Kinderen (en iedereen eigenlijk) moeten aan boord goed drinken want in een vliegtuig is heel droge lucht met een relatieve vochtig heid van maar vijftien procent. „Je kunt het beste iets zonder prik

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11