Gandhi bereikt pact met sikhs Dialoog Noord- en Zuid-Korea langzaam maar zeker op gang Eden Pastora aan de dood ontsnapt Israël: hardere aanpak terreur in eigen land Z.-Afrika verricht al 792 arrestaties Indiase regering doet concessies DONDERDAG 25 JULI 1985 PAGINA 7 NEW DELHI (AP) - De Indiase regering heeft met leiders van de sikh-gemeenschap een akkoord bereikt over een regeling voor de drie jaar oude crisis in de noordelijke deelstaat Punjab. Volgens sikh-leiders die de afgelopen dagen overleg hebben gevoerd met pre mier Rajiv Gandhi en zijn medewerkers, betekent het akkoord het eind van de 'confron tatie' tussen de regering en de sikhs. MEXICO STAD - Eden Pastora, de vroegere sandinistische held die nu een van de contra-revolutionai re organisaties leidt, is opnieuw door het oog van de naald gekro pen. Maandagnacht begonnen de geruchten dat Pastora met zijn he likopter in het zuiden van Nicara gua was verongelukt. Inmiddels blijkt Pastora echter toch nog te le ven, zij het met enkele schrammen. Ruim een jaar geleden ontsnapte de contra-revolutionaire leider op het nippertje de dood bij een bom aanslag. door Rob Sprenkels Pastora's helikopter blijkt niet in Nicaragua te zijn neergestort maar in Costa Rica. De Costaricaanse politie heeft bevestigd dat de heli kopter van Pastora op zo'n 80 kilo meter van de grens met Nicaragua totaal verwoest is aangetroffen. Naar verluidt zouden leden van zijn ARDE-organisatie hebben ge tracht de wrakstukken bij wijze van camouflage groen te schilde- Lokale boeren hebben voor de Costaricaanse radio verklaard dat zij Pastora hebben gezien en dat hij alleen zijn benen heeft bezeerd. ARDE-woordvoerders weigeren vooralsnog echter te onthullen waar Pastora nu verblijft. Op zich niet zo verwonderlijk want offi cieel mag de contra-revolutionaire leider zich niet in Costa Rica bevin den. De opheldering van het mysterie is een nogal pijnlijke aangelegen heid voor de Costaricaanse rege ring. San José ontkent namelijk de beschuldigingen van Nicaragua dat men gastvrijheid verleend aan de anti-sandinistische guerrilla strijders. Journalisten hebben ech ter al meerdere malen contra-revo lutionaire kampementen op Costa- ricaans grondgebied ontdekt en Pastora zou zijn hoofdkwartier in San José hebben. Kort voor de onthulling dat Pas tora niet in Nicaragua maar in Cos ta Rica was neergestort kondigde de Costaricaanse president, Luis Alberto Monge, trouwens aan dat hij niet van plan is om in te gaan op het voorstel van de in Midden- Amerika bemiddelende Contado- ra-groep om begin augustus met Nicaragua rond de tafel te gaan zit ten. Monge stelde dat de sandinis ten eerst verontschuldigingen zul len moeten aanbieden voor het grensincident waarbij vorige maand twee Costaricaanse grens wachten om het leven kwamen. De belangrijkste concessie die de regering aan de sikhs heeft gedaan is dat het gebied Chandigarh zal worden ingelijfd bij Punjab. De belangrijkste politieke leider van de sikhs, Harchand Singh Lon- I gowal, voerde dinsdag en woens dag uitgebreid overleg onder vier j ogen met premier Gandhi. Hij zei 'volledig tevreden' te zijn over het pakket aan maatregelen waarover Een andere belangrijke eis van de sikhs zal worden voorgelegd aan een onafhankelijk tribunaal: een groter aandeel in de watervoor raden tussen de noordelijke staten voor Punjab. Punjab is de belang rijkste graanproducent van India. De speciale tribunalen die vorig jaar werden opgezet om de antiter reurwet uit te voeren, zullen nu al leen nog die verdachten berechten met de regering afspraken zijn die zijn gearresteerd op beschuldi- gemaakt. i Direct na het ondertekenen van het akkoord ging premier Gandhi naar het parlement om het van de inhoud ervan op de hoogte te bren gen. Gandhi zei dat de uitzonde ringswet voor de strijdkrachten I ongedaan wordt gemaakt, op 1 grond waarvan de autoriteiten in Punjab volmachten hadden om in het wildeweg huiszoekingen te verrichten en verdachten op te pakken. 'Hiermee komt een eind aan een bijzonder moeilijke periode,' zei Gandhi. 'Het zal het begin zijn van een nieuwe fase om het land op te bouwen, om eenheid en integriteit te bereiken.' ging van vliegtuigkapingen en het voeren van oorlog tegen de staat. Onder druk van de sikhs zal de regering het Hoog Gerechtshof een speciaal onderzoek laten uitvoeren naar de anti-sikh rellen die vorig jaar in drie steden voorkwamen. Oorspronkelijk zou het onderzoek worden beperkt tot de gebeurte nissen in New Delhi, na de moord op premier Indira Gandhi. De rege ring zal verder schadevergoedin gen betalen aan de nabestaanden van allen die sinds augustus 1982 om het leven kwamen bij de onge regeldheden met de sikhs. Gandhi weigerde echter een al gemene amnestie uit te roepen voor de sikh-militairen die in juni 1984 deserteerden, na de bestor- Zwarte in VS verliest vaker een rechtszaak dan blanke SANTA MONICA (UPI) - Zwarte Amerikanen verliezen vaker rechtszaken dan blanke Amerikanen. Wanneer een schadevergoe ding moet worden toegekend, valt die voor zwarten vaak lager uit dan voor blanken. Dat zijn twee conclusies uitbeen onderzoek van het Instituut voor Burgerlijk Recht. Het instituut heeft over een periode van 20 jaar in totaal negenduizend rechtszaken in Chicago bestudeerd. Bij auto-ongelukken, zo is gebleken, hebben zwarte eisers in 40 procent van de gevallen hun zaak gewonnen terwijl dat percenta ge bij blanken 46 bedraagt. Bij het toekennen van een schadever goeding kregen zwarten een kwart minder uitgekeerd dan blan ken. Bij civiele procedures wonnen blanken in 62 procent van de gevallen een zaak tegen zwarten. Omgekeerd was dat 50 procent. Het onderzoek bevestigt volgens de samenstellers wijdverspreide veronderstellingen over de wijze waarop jury's verschillende pro cederende partijen behandelen. ming van de gouden tempel in Am- ritsar. Honderden van die deser teurs staan op dit moment terecht in verschillende delen van het land. De autoriteiten in Punjab heb ben vandaag extra veiligheids maatregelen getroffen om terroris tische acties te voorkomen die het akkoord tussen de regering en ge matigde sikhs op losse schroeven zouden kunnen zetten. Functionarissen in Punjab zei den dat in de hele deelstaat ver hoogde patrouilles van paramilitai re troepen en politie worden uitge voerd. Verdeeldheid op VN-conferentie NAIROBI (AP) - Een speciale be middelingscommissie is er gister avond op de vrouwenconferentie van de Verenigde Naties in Nairobi niet in geslaagd de impasse rond enkele omstreden ontwerpresolu- Een amateurfotograaf heeft de ties te doorbreken. ramp in het Italiaanse bergdorp De commissie had tot midder- Stava, afgelopen vrijdag, op de ge nacht de tijd gekregen om achter voelige plaat vastgelegd. De huizen gesloten deuren resoluties uit te °P de voorgrond bleven gespaard^ werken over apartheid, en de positie van Palestij: Shultz vraagt $4 miljard voor beveiliging 126 VS-ambassades WASHINGTON (AP) - De VS wil de komende tien jaar 126 van zijn 262 ambassades en consulaten in het buitenland uit veiligheidsover wegingen verplaatsen. Met de ope ratie is een bedrag gemoeid van 4 miljard dollar, waarvoor minister van buitenlandse Shultz gisteren de goedkeuring van het Congres Volgens de bewindsman is het veiligheidsrisico voor veel Ameri kaanse diplomaten zo ernstig dat hij overweegt bepaalde diploma tieke missies zelfs geheel te sluiten of het personeel drastisch terug te brengen. door Israël bezette gebie den. De leiding van de conferentie besloot de termijn echter te verlen gen tot vanmiddag, toen duidelijk werd dat er nog geen uitzicht was op een doorbraak. De woordvoer- J°en B"lden krijgt. Dat geld is be- terwijl het water met donderend geraas zich een weg naar beneden baant. Een woordvoerder van de EG heeft gisteren bekend gemaakt dat Italië t de EG een bedrag der van de bemiddelingscommis sie, een Pakistaanse afgevaardig de, verklaarde na drie ren dat de commissie slag zal uitbrengen. 'Ongelooflijk,' verzuchtte com missievoorzitter Celia Lopez uit Colombia, toen de commissieleden het eens werden over een resolutie over vrouwelijke vluchtelingen, het enige resultaat van drie uur praten. De afgevaardigden op de confe rentie hebben tot dusver 398 reso luties aangenomen over een strate gie ter verbetering van de positie van de vrouw. stemd om hulp te bieden aan de fa milieleden van de slachtoffers van vergade- dambreuk in de Dolomieten. ndaag Het geld moet volgens de commissie gezien worden als een teken van so lidariteit met Europese burgers die door deze ramp zijn getroffen. In verband met de dambreuk zijn inmiddels drie arrestaties verricht. Er worden meer aanhoudingen verwacht. (foto Luca Angelucci'AP) TEL AVIV - Dc Israëlische rege ring overweegt straffere maatrege len tegen terroristische acties op eigen bodem en in de bezette ge bieden. Volgens een hoge rege ringsfunctionaris is het aantal door Taco Slagter bomaanslagen met name in de ste den en regio's van Jeruzalem en Tel Aviv de laatste maanden sterk toegenomen. Aanleiding tot een gisteren door Buitenland kort Rechter vermoord De Colombiaanse rechter-com- missaris Tulio Castro, die de moord op de minister van justitie. Rodrigo Lara Bonilla, op 30 april van het vorig jaar onderzocht, is in Bogota door enkele gewapende i een taxi doodgescho ten. Naar de politie gisteren meedeel de zetten de daders de taxi met Ca stro dinsdagavond met een andere auto klem en vuurden hun schoten op de onderzoeksrechter af. De ta xibestuurder werd gewond. De Colombiaanse regering heeft de invloedrijke drugsmafia van het land van de moord op minister La- ra Bonilla verdacht. De minister was een energiek bestrijder van de drugsindustrie. Met de moord op Castro is het aantal rechters in Co lombia dat door onbekenden is vermoord, gestegen tot vier. Aids Vier Australische vrouwen heb ben het dodelijke virus aids opge lopen door kunstmatige bevruch ting in een onvruchtbaarheidskli niek. Dit heeft de Sydney Morning Herald gemeld. Volgens de krant is het waarschijnlijk voor het eerst dat men op deze manier aids heeft opgelopen. De vier vrouwen wer den in 1982 zonder succes be vrucht met zaad van dezelfde do- Moord Jordaniër De eerste secretaris van de Jor daanse ambassade in Ankara is gis terochtend op weg naar zijn werk in de Turkse hoofdstad in zijn auto doodgeschoten, aldus de politie. De terreurorganisatie Jihad Islami (islamitische heilige oorlog) heeft de verantwoordelijkheid opgeëist. De 40-jarige Ziad Sati werd neer geschoten toen hij voor een stop licht moest wachten. Ooggetuigen verklaarden dat een man van ge middelde lengte en met een donke re huidskleur de dodelijke schoten loste en er te voet vandoor ging. De portier van een nabijgelegen bank zette de achtervolging in, maar raakte het spoor bijster toen de da der een zijstraat insloeg. De politie zette de omgeving af en zëi later vier Turken en een Libanees te hebben aangehouden wier signale menten overeenkwamen met de door ooggetuigen gegeven be schrijving van de moordenaar. SEOEL (Rtr.) - Noord- en Zuid- Korea hebben drie gespreksron den achter de rug. De dialoog tus sen beide landen is ontegenzegge lijk op gang gekomen maar de twee rivalen bewegen zich als be hoedzame boksers door de ring, uitkijkend om punten te scoren zonder dat het einde van de partij in zicht is. „Het is al heel wat dat beide partijen met elkaar praten", is niettemin de mening van een buitenlandse diplomaat in Seoel. Zuid-Korea's belangrijkste bondgenoöt, de Verenigde Staten, heeft inmiddels steun uitgespro ken voor Seoels pogingen met Noord-Korea in gesprek te blijven en hoopt dat de dialoog voortgang vindt. Om de week reizen delegaties uit beide landen naar de grensplaats Panmunjon om met elkaar van ge dachten te wisselen over een breed scala van onderwerpen. Tijdens het overleg van afgelopen dinsdag kwamen voor het eerst sinds de Koreaanse oorlog parlementariërs uit beide landen bijeen. Zij beslo ten elkaar in een later stadium op nieuw te ontmoeten maar over een agenda is men het niet eens kun nen worden. De Zuidkoreanen zijn voorstan der van het opstellen van een grondwet voor een herenigd Korea terwijl de Noordkoreanen voor rang geven aan een niet-aanvals- verdrag. De politici in Seoel vin den dat een zaak voor de twee rege ringen. Parlementen kunnen daar geen onderhandelingen over voe- wordt van Zuidkoreaanse Gewapende Zuidkoreaanse grenswachten controleren het prikkeldraad kant gezegd. Noord- en Zuid-Korea hebben na de drie jaar durende oorlog geen vredesverdrag gesloten. Het enige dat gebeurde was een staakt-het- vuren in de gedemilitariseerde zo ne langs de demarcatielijn. Noord- Korea sloot wel een verdrag met de Verenigde Staten. De laatste twee jaar wordt vanuit Pyongyang aangedrongen op be sprekingen waaraan naast de beide Korea's ook wordt deelgenomen door de VS. Volgens Seoel heeft dit standpunt voornamelijk ten doel de 40.000 in Zuid-Korea gesta tioneerde Amerikaanse militairen het land uit te krijgen. Zuid-Korea geeft de voorkeur aan bilaterale ge sprekken, bij voorkeur op hoog ni- Wantrouwen Volgens de Korea Herald van gisteren bestaan op hoofdpunten grote tegenstellingen tussen beide langs de militaire demarcatielijn, die 35 jaar geleden werd getrokken. landen. Die geschilpunten dreigen naar de mening van het blad de voorgestelde nieuwe onderhande lingen tussen parlementariërs uit de twee Korea's in de schaduw te stellen. Terwijl, aldus de Herald, de ontmoeting van dinsdag had kun nen dienen als aanzet voor verdere ontspanning. „In plaats daarvan leek het erop dat de aandrang van Noord-Korea öp een niet-aanvalsverdrag het Zuidkoreaanse wantrouwen heeft aangewakkerd over de motieven die Noord-Korea heeft met de in- ter-parlementaire besprekingen". Delegaties van het Rode Kruis uit beide landen zijn besprekingen begonnen over familiebezoeken over en weer. De Koreaanse oorlog heeft naar schatting 10 miljoen n elkaar gescheiden. Ook bij deze gesprekken zijn moei lijkheden gerezen. Noord-Korea wil dat de bezoe ken zich zullen beperken tot de hoofdsteden Pyongyang en Seoel. „Dat komt waarschijnlijk omdat Noord-Korea nog niet is inge speeld op de situatie dat mensen uit het zuiden het platteland bezoe ken, waar zij niet gecontroleerd kunnen worden", is het vermoe den van een westerse diplomaat in Seoel. Volgende maand zal in Pyon gyang in ieder geval verder onder handeld worden over een regeling voor familiebezoek. Het verst gevorderd zijn de geza menlijke economische onderhan delingen. In juni werd in Panmun- jom de bestaande impasse door broken doordat beide partijen in principe akkoord waren om over te gaan tot het tekenen van een han delsverdrag. Voorts zou worden bestudeerd tot welke andere vor men van economische samenwer king Noord- en Zuid-Korea zouden kunnen komen. „Vooral op economisch gebied kan een doorbraak worden bereikt. Beide landen hebben veel te win nen en weinig te verliezen", zegt een hooggeplaatste Zuidkoreaanse regeringsfunctionaris. Grondstoffen Zuid-Korea beschikt over weinig grondstoffen en wil graag uit Noord-Korea ijzererts, steenkool, lood en zink importeren. Noord- Korea legt belangstelling aan de dag voor de Zuidkoreaanse pro- dukten en de technische know how. In september zullen de economi sche onderhandelingen worden hervat. Noord-Korea heeft al laten doorschemeren dat wanneer deze besprekingen succesvol verlopen, een topontmoeting tussen de Zuid koreaanse president Chun Doo Hwan en de Noordkoreaanse par tijleider Kim Il-Sung niet onmoge lijk is. De 73-jarige Noordkoreaanse president is al geruime tijd bezig zijn 43-jarige zoon Kim Jong-Il voor te bereiden op het leider schap. Eerder deze maand had Kim in een vraaggesprek met de Noordkoreaanse radio voor het eerst melding gemaakt van „het tijdperk van Kim Jong-Il". „Hoewel we wellicht de hereni ging van ons vaderland in onze tijd niet meer meemaken, moet de strijd generatie na generatie wor den voortgezet. Daardoor zullen we de hereniging bereiken wan neer het tijdperk van Kim Jong-Il aanbreekt", aldus Kim Il-Sung. premier Peres bijeengeroepen spoedberaad met de ministers van defensie en politie en de chef van de generale staf was echter de ont voering van een 35-jarige onderwij zer en een 19-jarige medewerkster van een school in Afula (bij Naza reth) afgelopen zondag. Vermoede lijk is het tweetal vermoord. De au to van de onderwijzer werd maan dag in het op de bezette westelijke Jordaanoever gelegen stadje Jenin teruggevonden. De politie trof in de wagen bloedsporen en een pi stoolkogel aan. Van de daders en de slachtoffers ontbreekt nog elk spoor. De kidnapping volgt op een soortgelijke ontvoering enkele we ken geleden in de buurt van Bet- Sjemesj (bij Jeruzalem). Daarbij werden een man en een vrouw doodgeschoten in een bos terugge vonden. De veiligheidstroepen ar resteerden twee op de bezette westelijke Jordaanoever wonende Palestij nen. De verdachten hebben inmiddels hun daad bekend. Tijdens het beraad in Jeruzalem besprak Peres preventieve maatre gelen tegen de opleving van de ter reur. Volgens minister van defen sie Rabin zijn de aanslagen en de ontvoeringen het gevolg van de toenemende invloed van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in Jordanië en daarmee op de bezette Jordaanoever. Voorstel len als extra politiebewaking in de steden, versperringen en militaire controleposten op in- en uitgaande wegen met de bezette gebieden en verhoging van de paraatheid van burgerwachten zullen komende zondag in het kabinet worden be sproken. „De regering maakt zich ernstig bezorgd", aldus een rege ringswoordvoerder gistermiddag. De recente ontvoeringen hebben anti-Arabische sentimenten in Is raël weer gevoed. In de stad Afula is de spanning te snijden. Hoewel nog niet is bewezen of voor de ont voeringszaak van de onderwijzer en de medewerkster Palestijnen uit de bezette gebieden verant woordelijk zijn, staat voor de be-, volking dat al bij voorbaat vast. Door de affaire voelt de Arabi sche burgemeester van Jenin, Ab- dallah Abdul-Ramman - de auto is hier teruggevonden - zich behoor lijk gecompromitteerd. Om de an ti-Arabische tendenzen enigszins te temperen, vormde hij dinsdag met de stadsbewoners groepen om aan de zoekactie naar het vermiste tweetal in de wijde omgeving deel te nemen. De Arabische eerste bur ger van Jenin bekritiseert de ter reur tegen Israëliërs in de scherp ste bewoordingen en riep de auto riteiten op de 'hardste' acties erte gen te ondernemen. Maar het medeleven van Jenin had weinig effect. Opgewonden bewoners van Afula die zich dins dagavond voor het hoofdbureau van politie hadden verzameld, stenigden een passerende auto met een kenteken uit de bezette gebie den. Toen de politie ingreep scan deerde de menigte: „Kahane, kaha-, ne". Een betuiging aan de leider van de racistische KACH-bewe- ging in Israël. Rabbijn Meir Kaha ne is parlementslid en wil zowel de Arabieren uit de bezette gebieden alsmede Arabieren met het Israë lisch staatsburgerschap naar de' buurlanden deporteren. Volgens enquêtes van gerenommeerde on derzoeksbureaus in Israël groeit de aanhang van Kahane verontrus tend snel". OVERSTROMINGEN - In Noord- India zijn tot gisteren zeker 115 mensen omgekomen door over stromingen tengevolge van moes sonregens. Duizenden mensen zijn geïsoleerd geraakt. Dit werd ge meld door het Indische persbureau PTI. De overstromingen deden zich voornamelijk voor in de deel staten Punjab, Himachal Pradesj en Uttar Pradesj. JOHANNESBURG (Rtr./AP) - Het aantal arrestaties op grond van de noodtoestand in Zuid-Afrika is op gelopen tot 792, zo heeft de politie vanmorgen in Johannesburg mee gedeeld. De politie zei dat met de arresta tie van 200 zwarten per dag het op roer in Zuid-Afrika aanzienlijk is afgenomen. Minister van buiten landse zaken Roelof Botha heeft gezegd dat de regering er niet aan denkt om toe te geven aan de 'ge weldplegers die mensen levend verbranden.' Zeker 500 zwarten zijn tot nog toe gedood in het grootscheepse protest van de afgelopen maanden tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Vele zwarten kwamen om het le ven bij aanvallen van militanten op huizen van zwarte gemeenteraads leden of politieagenten, waarvan werd aangenomen dat ze met de blanke minderheid samenwerkten. Veel van deze slachtoffers zijn ver brand. De politie meldde de laatste da gen zeker negen brandstichtingen in de Kaapprovincie «n in de pro vincie Transvaal. Bij opstanden in dezelfde provincies werden traan gas, rubber kogels en geweervuur ingezet om opstandelingen uit el kaar te drijven. Het oproer richtte zich tegen politievoertuigen, scho len en regeringsgebouwen. Kapitein Jan Calitz, een politie woordvoerder in Kaapstad, zei dat het huis van een voormalig zwart raadslid in het woonoord Guguletu door een handgranaat werd ver nield. Het was de achtste granaat- aanval in deze streek in de afgelo pen maanden. Tegenwerking van de politie bij het verkrijgen van informatie over het oproer maakt het moeilijk om nadere gegevens te verzamelen. De politie maakt geen bijzonderheden meer bekend. Onofficiële bronnen meldden echter opstanden en hard politie-optreden in verschillende zwarte woonoorden, vooral in het oosten van de Kaapprovincie. Maar het was bijna onmogelijk om daarover een bevestiging bij de po litie of onafhankelijke getuigen te krijgen. Politiewoordvoerder kolonel Jaap Venter zei dat de politie dage lijks het aantal gevangenen en hun namen zal verstrekken alsook de mensen die weer worden vrijgela ten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7