Stankoverlast Zuid-West omlaag Nutsrapport slaat in aL 5 'n bom 'Wat kantoren betreft heeft Leiden nog een achterstand' Beeldhouwer moet in drie weken atelier uit al NZH: winst van 1,85 miljoen ONDER D/\K Weinig verbetering door woningwet JULI JONDERDAG 25 JULI 1985 DEN HAAG/LEIDEN - Beeld houwer F. Borst moet zijn beel den, schilderijen en gereed schappen binnen drie weken uit zijn atelier aan de Kernstraat hebben verwijderd. Dat hebben hij en de gemeente gistermorgen overeengekomen nadat de ge meente hem in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank had gedaagd. Zyn ei gendommen mogen ten hoogste zes maanden in een ruimte van het Pesthuys worden opgesla gen. Dat heeft dé gemeente Borst 20-24 u toegezegd. De gemeente had de beeldhou wer gedagvaard omdat zij een ontruimingsbevel van de rechter wilde. De kunstenaar heeft na melijk met zijn kettingzaag ge- estenma ehoeve Julio ïrs len risten trecht ravan luidsoverlast veroorzaakt, inmid dels een huurachterstand van bijna 1.550 gulden opgebouwd en plaatste ook voorwerpen in de omgeving van het gehuurde pand. Iets wat volgens het huur contract niet mag. Bovendien heeft de gemeente drie andere gegadigden voor het pand, een deel van een voormalige fabriek van het EBR en nu gemeentelijk eigendom. Borst ontkende niet dat de ket tingzaag die hij by zijn werk ge bruikt overlast heeft veroor zaakt, maar zodra hij hiervan door één van de buren op de hoogte was gesteld heeft hij het apparaat niet meer gebruikt. Dat was in het begin van vorig jaar. De hem door de gemeente aange boden andere werkplaatsen, een deel van het Pesthuys en de Kaasmarktschool, heeft hij ge weigerd. Het Pesthuys omdat de zoldering er te laag is zodat zijn beelden er niet in kunnen. Borst maakte vice-president mr. R.R. Portheine van de Haag se rechtbank duidelijk dat bur gemeester Goekoop hem per soonlijk had toegezegd dat de ge meente hem aan atelierruimte zou helpen. Een toezegging die echter tot op heden niet tot enig resultaat heeft geleid. Tijdens een korte schorsing van de rechtzitting kwamen par tijen tot overeenstemming dat Borst de ruimte zal verlaten, zij het dat hij dan van de gemeente toestemming heeft om het Pes thuys als tijdelijke opslagplaats te gebruiken. Hij mag hier even wel alleen zijn spullen opslaan. Ambtenaar Keijser over kritiek FNV: Rolstoelatleet rond de wereld en volgende week in Leiden LEIDEN - Rick Hansen doet in □jn poging de wereld te veroveren dp 31 juli Leiden en omgeving aan. Hansen is een rolstoelatleet uit Ca nada, die op 21 maart in Vancouver is gestart voor een 25.000 mijlsrace rond de wereld. In de eerste 64 da gen door de Verenigde Staten leg de hij reeds 7200 kilometer af. Mo menteel is hij in Engeland, op 30 uli komt hij bij Wernhout vanuit 3elgië Nederland binnen. Na een tocht langs tal van Nederlandse steden, toert hij 5 augustus naar het Duitse Gronau. Vervolgens doet hij de Sowjet-Unie aan, iNoord-Afrika, het Midden-Oosten, [Japan en het Verre Oosten. De rol stoeltour eindigt in september 1986 voor de poorten van de wereldex positie EXPO'86 in startplaats Vancouver. Rick Hansen wordt in Leiden verwelkomd door loco-burgemees- ter Tesselaar. Het belangrijkste doel van deze 'Man in motion world tour' is, behalve het laten zien waartoe een gehandicapte toe in staat is, het in het leven roepen van een wereldwijd fonds ten be hoeve van hulp aan gehandicap ten. Hansen wil met zijn toer het vermogen van de mens demonstre ren zich aan te passen aan trans port- en communicatietechnieken om obstakels te overwinnen. Joy-rider na achtervolging aangehouden LEIDEN - Een 22-jarige Leidse au todief is vannacht om tien voor vier op heterdaad betrapt. Agenten zagen op dat tijdstip een wagen rij den, waarvan werd doorgegeven dat het voertuig bij een woning aan de Muiderkring was gestolen. Na een korte achtervolging kon de man worden aangehouden. Het is een bekende van de Leidse politie. Hij is al eens eerder voor joy-riding is opgepakt. LEIDEN - De zakelijke dienstver lening is in Leiden nog altijd on dervertegenwoordigd. Pas als het Schuttersveld is volgebouwd met kantoren, is die zakelijke dienst verlening weer een beetje in even wicht met het landelijke beeld. Het is dus niet juist dat in Leiden een eenzijdige economie dreigt te ont staan, zoals de FNV stelt. Ambtenaar E. Keijser, hoofd van de directie economische zaken van de gemeente Leiden, is het beslist niet eens met enkele gevolgtrek kingen die de FN V-Leiden heeft gemaakt in haar nota 'Leids werk een achterstand. Nu is het percen tage van de beroepsbevolking dat werkzaam is in de zakelijke dienst op voorhand niet de conclusie moet trekken dat de industrie aandacht moet krijgen. verlening de laatste jaren welis- Wacht dan tot het onderzoek klaar waar iets toegenomen, maar nog is", aldus Keijser. lang niet genoeg om de achter stand goed te maken". De FNV stelt in haar nota dat in het noordelijk deel van de provin cie Zuid-Holland leegstand van kantoren dreigt. Dat is echter een bewering die volgens Keijser ner gens op stoelt. "Ik heb van die leegstand nog niets gemerkt". Hij erkent overigens dat Leiden vergeleken met de rest van Neder- i discussie'. In die nota pleit de land ook in de industriële sector FNV voor een grotere rol industrie in de Leidse economie. De aandacht voor het aantrekken kampt met een achterstand. Naar verhouding is die achterstand ech ter kleiner dan in de zakelijke van kantoorbedrijven zou volgens dienstverlening. "In Nederland gemiddeld 40 procent van de be roepsbevolking werkzaam in de in- 1980 /LjMaar aan wensen gemeente wordt niet helemaal voldaan de federatie daarentegen kunnen worden verminderd. Op die ro.._ nier wordt voorkomen dat de Leid- dustrie. In Leiden se économie een verkeerde struc- 35 procent", tuur krijgt. Keijser zegt desgevraagd: 1980 was in Leiden 8 procent van dat niet alleen het beieid van de ge- de Leidse beroepsbevolking werk- meente Leiden, maar zelfs de hele zaam in de zakelijke dienstverle- - landelijke - economische struc- ning. In geheel Nederland was dat tuur zich in toenemende mate op de zakelijke dienstverlening heeft gericht. Keijser: "Zo bekeken volgt de gemeente de landelijke trend, niet meer en niet minder. Het lijkt me te veel gevraagd als de gemeen te Leiden gaat proberen om lande lijke trends om te buigen. Daar- Die profielschets vindt hij overi gens een goed idee van de FNV. "Ik ben zeer benieuwd naar de re sultaten daarvan. Ik ben zelfs be reid om aan dat onderzoek mee te doen, hoewel ik daarvoor niet ben benaderd door de FNV". Keijser plaatst vraagtekens bij de stelling van de bond dat de ge meente meer industrie naar Leiden moet halen door actief te werven. "De FNV zegt er niet bij hoe we dat moeten doen. Het is mijn vak om bedrijven te werven, maar ik zou niet weten hoe het in dit geval moet aanpakken. We kunnen be drijven niet tegen hun zin in naar Leiden toe sleuren". De FNV spreekt zichzelf volgens Keijser trouwens tegen door in haar nota op te merken dat Leiden geen opvallend gunstige vesti gingsfactoren heeft. "Daarmee on dergraven ze volgens mij hun stel ling dat de industrie een belangrij ker rol moet spelen". De bond vindt dat het ook moge lijk moet zijn om door middel van een ontwikkelingsmaatschappij nieuwe bedrijvigheid te scheppen. Tevens somt de bond in zijn nota enkele industriële activiteiten op die de moeite waard zijn.om door beschikt zij eenvoudigweg een dergelijke 'maatschappij' tot 'erste 5 verbi amenvi lijk 'il zegt n blij ening verlen at zij Oers. en t niet de middelen". Een belangrijk bezwaar van Key- tegen de FNV-nota is dat de ontwikkeling te worden gebracht. De FNV denkt daarbij onder meer 1 apparatenbouw, toegepaste in- vakbond een aantal zaken nader formatica en lichte industrie. Dit LEIDEN - Het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap Rijn land heeft gisteren besloten dat de stankoverlast van de rioolzuive ringsinstallatie in de wijk Zuid- West met 53 procent moet Luxor-eigenaar Uges overleden LEIDEN - Reinier Uges, de eige naar van bioscoop Luxor aan de Stationsweg, is op 78-jarige leeftijd* overleden in zyn woonplaats Den Haag. Uges was al een tijdje ziek. Uges groeide op in het bioscoopbe drijf, zoals hij enkele jaren geleden verklaarde in een interview in deze krant waarin hij terugblikte op zijn carrière in het bioscoopwezen. Een tijdlang was hy ook de eige naar van theaters in Den Haag en Rotterdam. In Leiden bezat hij Lu xor en Camera. Uiteindelijk bleef alleen de eerstgenoemde bioscoop over. Plannen om Camera nieuw leven in te blazen mislukten, vol gens Uges was dat te wijten aan de regelzucht van de gemeente. deren. Voor de maatregelen die gaat, wenste hij hiermee geen ge- hiervoor moeten worden genomen, noegen te r zal over enige tijd 125.000 gulden beschikbaar worden gesteld. Het dagelijks bestuur van Rijn land zegt dat het niet om een een malige operatie gaat, zoals aanvan kelijk de bedoeling was. "Is deze fase achter de rug, dan zal worden bekeken wat er verder moet wor den gedaan om de stankoverlast te bestrijden", aldus een voorlichter van het Hoogheemraadschap. De afgelopen maanden heeft een werkgroep van ambtenaren van het Hoogheemraadschap en de ge meente zich over de zaak gebogen. Er werd een compromis bereikt: het Hoogheemraadschap zou de overlast met 82 procent verminde ren en de gemeente zou een bijdra ge van 75.000 gulden leveren in de totale kosten (425.000 gulden). wordt teruggebracht met 53 pro cent en daarna buigen we ons over de vraag wat er nog meer moet ge beuren om de stank terug te drin gen. De maatregel die het alge meen bestuur heeft genomen is dus geen eenmalige meer". Binnenkort zal het algemeen be stuur van Rijnland zich buigen over dit voornemen van het dage lijks bestuur. onderzocht wil hebben, tussen wel alvast conclusies trekt. Verder zijn sommige uitspraken van de bond af en toe vaag, te vaag in elk geval om er een beleid op te baseren. Een voorbeeld: de FNV heeft de Wetenschapswinkel verzocht of de Leidse universiteit een onderzoek wil doen naar de structuur van de Leidse economie. Deze zogenoem de 'profielschets' moet uiteindelijk een beeld geven van waar Leiden sterk in is en wat er eventueel aan de economie kan worden verbe terd. "Het lijkt me dat de FNV dan rijtje nieuwe industriële activitei ten heeft de FNV, zoals zij zelf toe geeft, uit het rapport van de com missie Wagner. "Een dergelijke ontwikkelings maatschappij vind ik een prima idee. Maar die gedachte hebben wij vorig jaar al gelanceerd. Ik heb trouwens wat twijfels of de indus triële activiteiten die de FNV wil laten ontwikkelen, wel haalbaar zijn. Toegepaste informatica bij voorbeeld. Andere gebieden, zoals Eindhoven en Enschede, bieden hiervoor veel meer mogelijkhe den", vindt Keijser. gemeente Leiden, en met wethouder Peters, al laten weten 1 vermindering van de die er alles van weg dat het compromis de tafel werd geveegd, maar op Uges voor zijn bioscoop aan de Stationsweg. (archieffoto). stank met 53 procent onvoldoende vond. Peters eiste dat het Hoog heemraadschap verdergaande maatregelen zou nemen. Dat de energiebesparende maat regelen die werden voorgesteld ook een vermindering van de stank met zich mee zouden brengen, vond hij wel prijzenswaardig, maar omdat niet bekend is met welk per centage de stankoverlast omlaag teren werd genomen - een stance- LEIDEN - De Noord-Zuid-Hollandse (NZH) heeft in regio, ductie van 53 procent - toch niet 1984 1,85 miljoen winst gemaakt. Dit blijkt uit het Het stadsvervoer nam met zeven procent af. In het worden geïnterpreteerd, aldus het jaarverslag van de busonderneming. De winst is vol- interlokaal vervoer was sprake van een daling van één Hoogheemraadschap. gens de NZH vooral gemaakt in de categorie groeps- procent. Dit beeld wijkt overigens niet af van de lan- mag het besluit dat gis- gens de NZH vooral gemaakt in de categorie groeps- procent. Dit beeld wijkt overigens niet af vi toervervoer. Voorts zorgde ook de dochteronderne- delijke trend, aldus het jaarverslag, ming rederij NACO, die o.m. de zomerse bootdienst De NZH wil proberen deze ontwikkeling af te rem- Enkhuizen-Staveren onderhoudt, voor het positieve men. Dat zou moeten gebeuren door gerichte kwa- resultaat. liteitsacties. "Daarnaast is de NZH er veel aan gelegen Het aantal passagiers daalde in '84. In totaal werden dat de minister een politiek voert waarbij de tarieven ders. We zeggen: laten we er eerst er vorig jaar drie procent minder mensen vervoerd. De niet verder stijgen. Zij zal hiervoor by de minister zorgen dat de stank reizigersontwikkeling verschilde overigens sterk per gaan pleiten". De voorlichter: "Kyk, aanvanke lijk zeiden wij: die vermindering van 53 procent is een eenmalige maatregel. Nu stellen we het i door Raymond Peil Het beleid van de rijksoverheid speelt in de bestrijding van de woning nood een belangrijker rol dan het goed bedoelde maar verre van vol maakte werk van Werkmanswoningen, waarover in de eerste afleve ring van deze serie geschreven. Een belangrijke aanzet voor de tot standkoming van de Woningwet kwam desondanks toch weer uit de pen van de hoogleraren Greven en Drucker. In 1896 verschijnt van hun hand het meest beroemde rapport over de woningkwestie, 'Het Nuts- rapport'. Dit rapport poogt de rijksoverheid op het goede spoor te zetten naar verbetering van de volkshuisvesting. Allerlei mogelijke wettelijke maatregelen worden erin aanbevolen. Het Nutsrapport slaat in als een bom. Vooral omdat de opstellers niet afkomstig zijn uit de socialisti sche hoek. De roep om overheidsbemoeienis uit linkse geledingen wordt in die tijd immer met een dosis argwaan gadegeslagen. De schrijvers zyn echter vooraan staande en gerespecteerde burgers en het rapport wordt de directe aanleiding voor de Woningwet van 1901. Deze wet legt gemeenten ver plichtingen op en verleent hun be voegdheden die de verbetering van de woonomstandigheden van gro te volksgroepen beogen. Zo hoopt men de kwaliteit van de nieuwbouwwoningen te verbe teren via een plicht aan elke ge meente om een gedetailleerde bouwverordening te hebben. Hier ligt ook de kiem van de dienst voor bouw- en woningtoezicht, die in de volksmond spoedig als 'bouwpoli- tie' wordt aangeduid. Tevens krij gen gemeenten de bevoegdheid fom slechte woningen te onteige nen of onbewoonbaar te verklaren. Van groot belang zyn ook de mo gelijkheden dié de woningwet schept worden voor de oprichting van verenigingen. Deze dienen 'uitsluitend in het belang van de Wethouder en architect Korevaar: vo nuttige voorzitter, die de bouwplannen 1 telijke instanties goed weet te verkopen. Werkmanswoningen een heel de vereniging bij de gemeen- (foto Gemeentearchief Leiden) verbetering van de volkhuisves ting werkzaam te zijn': de woning bouwverenigingen. Schrijnend De woningwet van 1901, die in augustus 1902 in werking treedt, heeft een enorme invloed op de volkshuisvesting. Deze wet geeft niet alleen voorschriften voor de bouw van huizen en voor de plaat sing ten opzichte van elkaar of van de openbare weg, maar gebiedt ook gemeenten met meer dan 10.000 inwoners een bestemmings plan op te stellen voor haar gron den buiten de bebouwde kom. Bo vendien wordt de mogelijkheid ge opend om van overheidswege voorschotten te verstrekken, onder meer ook aan woningbouwvereni gingen, voor de bouw van goedko pe huizen. Vooruitlopend op de woningwet laten burgemeester en wethouders van Leiden rond 1900 een woning- onderzoek houden. De leefbaar heid van alle een-, twee en drieka merwoningen wordt bekeken, waarbij men er overigens van uit gaat dat een keuken of een zolder ook als kamer moeten worden ge zien. Iets meer dan de helft van de Leidse bevolking, voornamelijk ar beiders, vindt in deze woningen onderdak. De resultaten van het onderzoek brengen schrijnende woonomstan digheden aan het licht: 11 procent van de woningen is niet op de wa terleiding aangesloten, 14 procent moet genoegen nemen met één ka mer, waarbij gezinnen van 10 per sonen zeker geen uitzondering wa ren. Duidelijk wordt ook dat er sprake is van een groot gebrek aan fatsoenlijke huizen. Uit het Woningonderzoek blijkt dat Leiden op dat moment 1287 woningen heeft met één (woon)ka- mer. Hierin wonen vaak gezinnen van tien tot dertien personen. Dit rapport vermeldt verder dat er 800 woningen niet zijn voorzien van een privaat. Een wc wordt noodge dwongen soms door tien gezinnen gebruikt, terwijl van een water spoeling nog helemaal geen sprake is. Bovendien zijn deze privaten nogal eens gebouwd in de woonka mers of pal naast de bedstee. Het komt zelfs voor dat zón plee bij ge brek aan slaapruimte voor de kin deren met behulp van een beetje stro wordt omgetoverd tot een kin derslaapplaats. Een zak met stro op de bril en wat vodden als deken vormt dan een voor de toenmalige begrippen riant bed. Bedsteden in die tijd zijn niets anders dan slaapholen in de kamer waar wordt geleefd en gekookt, ge geten en de was gedaan. In deze ruimte leeft het hele gezin en sla pen, behalve de ouders, ook de kin deren in één of meer kribben. Kis ten die zich in de stede boven het voeten- en/of hoofdeind van de ou ders bevinden. De ruimte onder het bed vindt men bovendien per fect geschikt voor de winteropslag van aardappelen. Weinig verandering Toch verandert er, ondanks de invoering van de woningwet, voor lopig weinig in Leiden. Het over wegend conservatieve gemeente bestuur blijft zich verlaten op het particulier initiatief. Alleen de kro topruiming in de binnenstad wordt ter hand genomen. Werkmanswo ningen grijpt als eerste Leidse wo ningcorporatie de mogelijkheid aan om met rijkssubsidie woning wetwoningen te bouwen: in 1907 aan de Geregracht en omgeving. Steeds duidelijker wordt echter dat nieuwbouw van goedkope wo ningen door woningbouwvereni gingen meer en meer nodig zal zijn. Het tekort hieraan loopt snel op. Bovendien is het door de nieuwe bouwverordening niet meer moge lijk een winstgevende woning te bouwen met een huur van minder dan twee gulden per week. Daar komt bij dat de lonen van de arbei ders meestal te laag zijn om een duurdere woning te kunnen beta len. Een blik op de Koningstraat en Willemstraat, die aan het begin van deze eeuw zijn volgebouwd. Door particu liere bouwers omdat de woningbouwvereniging toen nog niet aan de bak kwam. (foto Holvast) Zo verrijzen in die tijd in het Noorderkwartier, op initiatief van particulieren, veel goedkope arbei derswoningen. Tussen 1905 en 1910 worden er honderden wonin gen gebouwd. De Prins Hendrik straat, Koningstraat, en Maurits- straat worden door particulieren aangelegd. De behoefte aan woningen met een huur van 1,75 tot 2,25 per week blijft desondanks enorm. Een wo ningstatistiek van 1912 onder streept dat. Werkmanswoningen, dat nog steeds nauw verbonden is met de gemeente, vergroot daarom haar bouwactiviteiten om juist wo ningen in deze categorie te bou wen. Het Kooi-terrein, nog immer het bezit van de vereniging, lijkt daarvoor geschikt. Het oude plan, dat maar voor een klein deel van de grond is gekomen, wordt van tafel geveegd en in 1916 wordt een nieuw plan ontwikkeld dat aan sluit op het volkspark, tegenwoor dig het Kooipark. De plannen vallen in goede aarde bij de diverse gemeentelijke in stanties, hetgeen niet verwonder lijk is als men weet dat de architect Korevaar niet alleen voorzitter is van Werkmanswoningen, maar ook wethouder van fabricage waar onder ook de volkshuisvesting valt. Ten noorden van het park worden 149 voornamelijk etagewo ningen gepland en ten zuiden er van 30 duurdere eengezinswonin gen. i In de gemeenteraad oogst het plan veel kritiek. Velen vinden de woningen (2 tot 2,50-gulden week- huur) te duur en te klein. De term 'woonhokken' valt zelfs. In 1921 is de bouw, na vertraging door de stijgende materiaalprijzen en een tegenwerkend ministerie, afge rond en Leiden blijkt een nieuwe groep krotten rijker: verzakkingen treden op grote schaal aan het licht, slaapkamers zijn te klein. Tot de sloop in 1981 blijven waterover last, scheurende muren, stutbal ken en lekkages de bewoners teis teren. Meer nog dan Werkmanswonin gen heeft de socialistisch getinte vereninging De Eendracht haar stempel op deze hoek van de stad gedrukt. Vanaf 1919 werden ver schillende plannen ten noorden van de Lage Rijndijk uit de grond gestampt. De ontwerpen waren voor een groot deel van de beken de Leidse architect Jesse.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3