Zomer '85 Gemeenten zitten met lokalen in hun maag Weer grotere vraag naar hulp maatschappelijk wer Leegstand door invoering basisschool Dode eenden opgevist uit Warmondse sloten C REGIO - De regiogemeenten zijn er nog niet uit hoe de schoollokalen, die binnenkort vrijkomen bij het samenvoegen van kleuter- en basisscholen, moeten worden gebruikt. Voorschoten, die aan het begin van het schooljaar twee kleuterscholen te verdelen heeft (De Speeldoos en De Springplank) en rond de jaar wisseling nog een derde (De Kleu terhof), heeft alleen nog maar een bestemming gevonden voor de Speeldoos. Welfare-Rode Kruis en drum band Laurentius gaan naar deze twee lokalige school bij de ijsbaan. Voor de volgend jaar vrijkomende Kleuterhof aan de Professor van der Waalslaan zijn nog slechts kan didaten. Hoe het zit met de volgen de maand vrijkomende Sping- plank, een "goede permanente school" aan de Prof. Eykmanhof, is nog niet geheel duidelijk. Het "to tale plaatje" moet nog worden ge maakt, heet het. Zoeterwoude zit in hetzelfde schuitje voor wat betreft de bin nenkort op te leveren St. Aloysius- school. De bibliotheek zou mee dingen voor het zeven lokalen tel lende gebouw. En verschillende verenigingen zouden in zijn voor het gymnastieklokaal, nu al door hen in gebruik. Maar: verdeeld is er nog niets. In Warmond is het sociaal cultu reel werk in de markt voor kleuter- De lagere school De Leerhoeve aan de Endepoellaan ten slotte wordt waarschijnlijk gesloopt wanneer de leerlingen naar 'De Hummelburcht' zijn vertrokken. De gemeente hoopt dat deze opera tie rond 1987 kan worden uitge voerd. Jonge gezinnen In Oegstgeest loopt het verdelen van schoollokalen gesmeerd. De Gevers-Deutzkleuterschool. die rond de kerstvakantie vrij komt na een verhuizing richting De Sprink haan. zal zeer waarschijnlijk handen komen moeite met de plannen. Aldus de gemeente, die betwijfelt of in een dorp met zo veel jonge gezinnen in de toekomst nog meer lokalen vrij komen. Zo zou de drie lokalige Montessorikleuterschool aan de Aert van Neslaan wel eens als de pendance kunnen worden ge bruikt nadat de kleuters zijn ver huisd naar de Montessoribasis- school. Indien het gebouw tóch vrijkomt lijkt de peuterspeelzaal in de markt. Ook in Leiderdorp en Wasse- s,,,„i„„iR aar komt weinig vrij. De laatstge- iiHimfii Ktiii.Hi 1 vHi. neutersDeel noemde gemeente heeft zich dan zaal en schoolarts. Andere kandi- ook niet gestort op verdelingen De daten zijn er niet en door de aparte gemeente Leiderdorp die alleen ingangen in het drie lokalen tellen- over gegevens beschikt van het de gebouw hebben de gebruikers ^a^onderwtjs en niet geen last van elkaar, donderdag 25 juli DONDERDAG Leiden Lakenfeesten: Nieuwe Beestenm; draaiorgel, 20-2 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'W cento deel 1' van Bertolucci. 22.15 Voorschoten Jongerencentrum De Lindehoeve der Haarplein, muziekcafé. 20-24 u VRIJDAG LVC - Breestraat. singavond in he ken van de reggae. 22 uur. Koets-o-theek - strandparty, 21 uu Spookrijders aangehouden Rol en BODEGRAVEN - Drie Duitse torrijders zijn gistermiddag kwart over vier wegens den aangehouden door de* van Bodegraven. De toeristen den op de oprit naar Utrecht Rijksweg 12 bij Bodegravan motoren gekeerd. zondere/neutrale scholen. Kleuterschool 't Startblok Lijnbaan, binnenkort vrij, de grote aanhangers onder- naar hei kinderdagverblijf. Dat i wijsbestemming, hebten g«n het Leiderdorpse plaatje. Geen ontslagen bij onderwijs school ^ianftel^n de Laan van REGI° De openbare basisscho- Warmond komt in het rijtje niet n^^a,ngTn aa"teLLaa" ha" len in de regio gaan het nieuwe voor omdat daar alleen bijzonder Onstpröppst Tn Hp lnnn van hot len m reglO gaan net nieuwe VÜU1 LiiiiLicaL ucmi aiituii sctfoo^u komt hier eeï^ lokaal schooljaar in zonder ontslagen, onderwijs wordt gegeven (katho- vrij. Tijdens het schooljaar 1989/ Voorschoten kon zelfs een nieuwe hek en christelijk). 1990 vervolgens, stroomt de hele «adit aannemen voor dertig uur school leeg. Scouting, bibliotheek. PfT Deze onderwijzer werkt dameskoor en jongerensoos kijken twm«J6 uur bij de Elckerlycschool uit naar dat moment. Maar ook zij en tien uur by de wethouder heben nog geen enkele toezegging Sc„ ?m. WARMOND - Het mag overal bouwvakvakantie zijn, in de Warmojidse Veerpolder wordt gewoon doorgebouwd aan een hal voor houtbedrijf Dekker. Wat wil het geval: het War- mondse bedrijf viert in septem ber het honderdjarig bestaan. Dat wordt gevierd in de hal, waaraan nu nog met man en macht wordt gewerkt. Vandaar die haast. I In de hal, direct naast het ten- niscomplex gelegen, wordt het bedrijf meer geconcentreerd. Een gedeelte wordt verhuurd. Hyperventilatie naar het AZL OESTGEEST - Een vrouw uit Lei den moest gisterochtend om streeks tien over half elf naar het academisch ziekenhuis worden ge bracht omdat ze een zware aanval van hyperventilatie had. De Oegst- geester politie werd gevraagd naar de volkstuinen bij de Haarlemmer- trekvaart te komen omdat een vrouw aldaar klaagde over pijn in haar borst. Eenmaal gearriveerd besloot de politie de hulp van een ambulance in te roepen. Ook telt deze regio weinig bo ventalligen. Dit zijn leerkrachten die overtollig dreigden te worden door de samenvoeging van lagere en basisscholen, maar door een toezegging van de minister nog en kele jaren mogen blijven werken. Alleen Wassenaar kent enige bo ventalligen, die een gewone baan krijgen zodra dat mogelijk is. Om hoeveel gevallen het gaat kan een woordvoerder niet zeggen. Zijn schatting: een a twee formatie plaatsen. Dat in andere regiogemeenten (Leiderdorp, Voorschoten, Oegst geest en Zoeterwoude) alle onder wijzers 'vast' aan de slag kunnen blijven, schrijven woordvoerders toe aan arbeidstijdverkorting, ver vroegde uittreding en pensione ring. WARMOND - Tientallen War mondse eenden zijn de afgelo pen dagen dood of verlamd aangetroffen. Zowel de ge meente als de (water)politie heeft de afgelopen dagen aan de hand van tips dieren opge vist uit ondiepe wateren als de Hofleede, de Zandsloot, de Ringsloot, het Vennemeer en de Poel. Er zijn dode exempla ren ter onderzoek opgestuurd naar het Centraal Diergenees kundig Instituut in Lelystad. Wat de oorzaak van het plot selinge hoge sterftecijfer onder de watervogels is weet nog nie mand. De meningen daarover lopen nogal uiteen. Zegt een gemeentelijk woordvoerder dat het hier hoogstwaarschijnlijk om botulisme gaat, een Sassen- heimse politiefunctionaris meent juist van niet. Het Dier geneeskundig Instituut moet uiteindelijk het antwoord ge ven. Dat kan wel een paar we ken aanlopen, verwacht de ge meenteman. Speciale maatregelen zijn volgens hem niet nodig. Stichting nu ook buiten kantoortijden bereikbaar leide: Rjn poé ip 31 ju "ansen is gesta rond d< gen doi de hij r mentee uli ko: België tocht 1 steden, het D doet Noord Japan WARMOND/STREEK - De Stich ting Maatschappelijke Dienstverle ning Bollenstreek (SMDB) heeft het afgelopen jaar het aantal de verzoeken om hulpverlening op nieuw zien toenemen. Zowel bij het algemeen maatschappelijk werk als bij de gezinsverzorging werd een stijging van de hulpvraag vastgesteld. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1984 van de stich ting, die in Warmond opereert. Bij de afdeling gezinsverzorging steeg het aantal verzoeken met ze ven procent, bij het algemeen maatschappelijk werk bedroeg de toeneming 13 procent. Volgens P. van Oers, directeur van de SMDB, betekent dit dat de veelgehoorde opmerking dat er inderdaad meer problemen kómen in de maat schappij, zeker ook door de stich ting wordt Belangrijkste reden voor het postieve saldo is volgens directeur Van Oers evenwel dat de SMDB geen erg dure instelling is. De stichting heeft zeer lage 'apparaats kosten': de huisvesting en admini stratie kosten naar verhouding niet bijzonder veel geld. Wijzigingen Bij de gezinsverzorging werd in 1984 een wijzinging in het hulpver leningspakket aangebracht. Inge- WARMOND - Het ziet er naar uit dat Warmond ook in 1986 aange sloten blijft bij de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bollenstreek (SMDB). De raad moet zich hierover nog uitspreken in september, als het 'proefjaar' voorbij is. Maar de samenwerking in de eerste De bedoeling daarvan is verbi ring te brengen in de same king tussen maatschappelijk gezinsverzorging, wijkverpleg en huisartsen. Achterliggende gedachte daai is dat deze hulpverleners zaam zijn op het gebied van geheten thuiszorg. Dat wil zeg dat cliënten thuis kunnen blij' wonen en dat de hulpverlening die situatie wordt aangepast. Deze samenwerking is een delijke ontwikkeling die door leiding van de SMDB sterk onderschreven. "Het kan uitein lijk de cliënt alleen maar ten go( komen indien de hulpverlerj goed van elkaar weten wat zij het doen zijn", aldus Van Oers. Hoewel de SMDB onder meer door de invoering van een nieuw subsidiesysteem werd geconfron teerd met steeds geringer worden de financiële middelen, kon het jaar 1984 worden afgesloten met een positief saldo. woordvoerder van de gemeente A a n frocoT» rk toil verwacht, vooruitlopend op het -i^ctll^CoCllOL"!.! nmhfpliili aHvioc nipte Han tinei. Leidse ramt lantaarnpaal n Ze zitten weer op de palen Onder een stralende zomerzon is gistermorgen om klokslag negen uur het 'wereldkampioenschap' paalzitten begonnen in het Oos- terduinse Meer in Noordwijker- hout. Het is alweer voor de vijfde achtereenvolgende keer dat die wedstrijd in de bollenstreek wordt gehouden. De belangstelling voor het fes tijn was gisterochtend al groot. Zeker een paar honderd mensen woonden de openingsplechtig heid bij, maar al snel taande het aantal bezoekers tot slechts en kele tientallen in de namiddag. De organisatoren van het paalzit ten hadden zware concurrentie te duchten van het strand en de terrasjes die langs de kust dank zij het goede weer ruimschoots waren gevuld. Maar gisteravond werd dat ge brek aan belangstelling overdag weer goedgemaakt. Vele honder den mensen zochten in de avo- nuren verkoeling en ontspan ning bij het paalzitten en de randevenementen, waaronder play-backoptredens. Het is al niet zo gemakkelijk om het 'wereldkampioenschap' paalzitten te bedenken, bijna nog opmerkelijker is het op de ge dachte te komen een 'werelu- kampioenschap boodschappen- karren vullen' te houden. Ook dat werd gisteren in Noordwij- kerhout gehouden. Deelnemers moesten in korte tijd zoveel mo gelijk boodschappen in winkel wagentjes laden. Wie dat het meest efficiënt had gedaan en dus de meeste kruidenierswaren had vergaard, kreeg een cadeau bon van 100 gulden. Dat hier en daar weieens vraagtekens worden geplaatst bij de betiteling 'wereldkampioen schap', is volgens de organisato ren niet terecht. Want al komen de deelnemers niet van ver - al len wonen in een straal van der tig kilometer van Noordwijker- hout - het gaat wel degelijk om het wereldkampioenschap paal zitten. "Er worden in Nederland ver schillende kampioenschappen paalzitten gehouden. Maar bij wedstrijden elders mogen de deelnemers af en toe van de paal om bijvoorbeeld naar het toilet te gaan of gewoon om te pauzeren. Dat gebeurt by ons niet. Alles ge beurt op de paal, de deelnemers Een wedstrijdsurfer in actie op de Noord Aa, de recreatiepias bij Zoeterwoude. mogen er onder geen beding vanaf. De wedstrijden zijn dus ei genlijk niet te vergeliiken".De paalzitters mogen hun - stek slechts verlaten als het gaat on weren. Het is dan te gevaarlijk om zo vlak boven het water te blijven zitten. Gezien de weers verwachtingen - buien met on weer - voor de komende dagen zal het wel een aantal keren noodzakelijk zijn van de paal te stappen. De organisatoren zijn er alle ja ren in geslaagd voldoende kandi daten voor de wedstrijden te se lecteren. Voor het eerst dit jaar liet de belangstelling van die zij de echter te wensen over. Slechts 24 mannen en vrouwen gaven zich op voor een plaatsje om de in totaal 18 palen. Dat moeten er niet veel minder worden, anders komt het aantal van 18 deelne mers in gevaar. Bovendien wor den er ook nog altijd twee inval lers aangewezen die mogen deel nemen als een van de geselec teerden niet komt opdagen. Hoewel het kampioenschap nu toch alweer voor de vijfde keer wordt gehouden, blijft de be langstelling van het publiek groot. Ook deze dagen worden weer zo'n 100.000 bezoekers ver wacht. De mensen worden extra gelokt door verschillende rand evenementen. Op het program ma van vanavond staan bijvoor beeld een optreden van Dennis de Groot als Danny de Munck en een talentenshow (playback en soundmix). Morgenavond wordt vanaf 20.00 uur een miss zomer- verkiezing gehouden. Favoriet komt uit Leiderdorp Piet Hoogeboom (46) uit Leider dorp, de regerend wereldkam pioen 1984 met een record van 103 uur, wordt ook dit jaar weer als favoriet genoemd. Algemeen wordt verwacht dat hij er in zal slagen zijn eigen record zondag middag te verbreken. De meeste andere mannelijke deelnemers hebben nauwelijks ervaring met het paalzitten. Slechts twee van de in totaal 13 mannen hebben eerder aan het paalzitten deelge nomen. Bij de dames wordt de 35-jarige huisvrouw Nel Rovers uit Noordwijk als eerste getipt. Vorige jaar zat zij al ruim 91 uur op de paal, net iets korter dan de 'wereldtijd' van Carla de Jong van 92 uur en 14 minuten. De overige deelnemers zyn Adrie Hachmang uit Noordwij- kerhout; Joop van den Burg uit Bennebroek; Monique Stroom- bergen uit Hillegom; Winfried Dijker uit Lisse; Dick van Woer- sem uit Katwijk; José Turk-de Jong uit Noordwijk; Marko de Haas uit Noordwijk; René van Alten uit Katwijk; Ben van Maris uit Kudelstaart; Tinie Roos uit Noordwijkerhout; Janny Bouw- mans uit Noordwijkerhout; Kees Klinkenberg uit Noordwijker hout; Albert v.d. Burg uit Hille gom; Jan Brama uit Noordwij kerhout; Jan van Duyvenbode uit Lisse en Michel Kapoen uit Amsterdam. Vanmorgen zaten alle deelne mers nog op de paal. Slijtageslag op de Noord Aa Het kan niet op met de sportieve mammóetevenementen. Na de zoveelste mini-triathlon in de re gio is het binnenkort weer tijd voor het jaarlijkse 24-uurs surf- evenement van Zoetermeer. Op 3 augustus om 13.00 uur beginnen de deelnemers aan deze slijtage slag op het recreatiestra nd Noord Aa in Zoetermeer. Dit ge beurt met een Le Mans-start. 24 uur later finishen de surfers op deze nabij de grens van Zoeter woude gelegen waterpartij. De organisatie is in handen van de Zoetermeerse watersport vereniging Noord-Aa. Zij melden dat het recreatieve element voor op staat. De bedoeling van de 24 uur van Zoetermeer is dat één surfplank in een etmaal zoveel mogelijk rondjes aflegt op de Noord Aa. Dit mag worden ge daan in teams van twee, drie of- vier surfers. De deelnemers hoe ven geen lid te zijn van een wa tersportvereniging. Gestart wordt in vier klassen: wedstrijd-, recreatie-, vrouwen- en vetera- nenklasse. De deelnemers moeten zelf voor een zwemvest zorgen dat samen met een surfpak tijdens de nachtelijke uren verplicht moet worden gedragen. De deel nemers krijgen op zaterdag avond een barbecue aangebo den. Ook is er dan live-muziek. Op zondagmorgen krijgen de on getwijfeld vermoeide surfers een stevig ontbijt. De gratis over nachting is op de grote speelwei de, grenzend aan de accommoda tie van de Zoetermeerse water sportvereniging Noord Aa. Een tent of caravan moet zelf worden meegenomen. Deelnemen aan dit groot scheepse surfevenement kost dertig gulden per persoon als voor 27 juli wordt ingeschreven. Daarna wordt vijf gulden meer gevraagd. Op de wedstrijddag 3 augustus kan tussen negen en twaalf uur 's morgens nog wor den ingeschreven. Wie zich nu al wil opgeven, kan bellen met Paul Klaassen 079-410505 en Ben Pronk 079-510119. ambtelijk advies, niets dan posi tiefs. De SMDB zou goed hebben geluisterd naar Warmond, die vo rig jaar veel klachten had over be reikbaarheid en beschikbaarheid van de stichting. Ze dreigde zelfs uit de stichting te stappen, maar ging overstag na een lijmpoging van de SMDB. Be langrijkste resultaat: Warmond krijgt een dagelijks spreekuur. Dit lijkt goed te lopen en ook de algemene bereikbaarheid en be schikbaarheid is verbeterd, aldus de woordvoerder. Communicatiestoornissen tus sen gemeente en stichting zouden voorts tot het verleden behoren. 'Ja' zeggen tegen de SMDB kost Warmond rond de 46.000 gulden. voerd werd de zogenaamde wijk- gezinsverzorging, een hulpverle ningsvorm die het mogelijk maakt om bij een en dezelfde cliënt meer dan één keer per dag hulp te verle nen. Bijvoorbeeld door een bejaar de te helpen bij het opstaan en bij het naar bed gaan. Een tweede wijziging werd in het verslagjaar voorbereid, namelijk de invoering van avond- en week endhulp. Daarmee is inmiddels een begin gemaakt. Avond- en weekendhulp houdt in dat mede werkers van de stichting niet lan ger slechts tijdens kantooruren be reikbaar zijn, maar ook in de avonduren en in de weekeinden. Cliënten kunnen thans een beroep op de stichting doen van 08.00 uur 's morgens tot 10.00 uur 's avonds, ook op zaterdag én zondag. De SMDB heeft zich in 1984 sterk beziggehouden met het be vorderen van wat genoemd wordt Mj leid van h land 1 Lu Us LEIE Stati. overl Haag Uges drijf, verlt kran carri Ee LEIDEN - Een 22-jarige Leidsel tomobiliste heeft vannacht oi streeks 3.40 uur in een onverzeki de auto, zonder rijbewijs en ni een slok op een lantaarnpaal ramd. Bij de Molenwerf nam zij bocht te ruim, waarna de paal e voortijdig einde aan de rit maak De vrouw hield een schéur in h lip over aan het ongeluk, haar jarige Leidse passagier een hooi wond. De voorzijde van de ai werd zwaar beschadigd. Gisteravond om half tien is c 24-jarige Leidse bromfietser op Surinamestraat ten val gekome Door onbekende oorzaak raakte man de macht over het stuur kwi en botste tegen een stalen pal waarna hij ten val kwam. De is overgebracht naar het Diac nessehuis. Omdat hij het stuur zijn brommer met veel vaart in buik kreeg, heeft de politie hei nog niet kunnen horen. Een Duitse automobilist werd g terochtend omstreeks half twa; onaangenaam verrast toen de stuurder een vrachtauto de achte zijde van zijn voertuig volledig elkaar reed. Beiden stonden by afrit van de A 4 te wachten een stoplicht. De voet van d jarige Rotterdamse vrachtwage chauffeur gleed van het kopp lingspedaal, waardoor de auto stuk vooruit schoot en het voertui van de Duitser zwaar beschadigd De vrachtauto bleef onbeschadig allee over leve gen: rege LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 0.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE ingen. beta- ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90, per post (binnenland) 345.20 per half jaar. aan huis bezorgd 131.40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65.70 per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). (071) 144941 NABEZORGING ma -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. •osse Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef; A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wlrtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C'H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten pij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2