.EIDSCH DAGBLAD Franse druk op Zuid-Afrïka Vliegtuig stort neer: 80 doden Gü ustitie heropent onderzoek RSV-topman De Vries andaag spoedzitting van Veiligheidsraad 3ok vissen vergiftigd door wijn roepering veroordeeld Wedden dat üw ziektekostenverzekeraar geen aansluitende reisverzekering heeft voor een veel lagere premie dan normaal? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel nu gratis 06-0444 voor informatie over onze KruisPolis. Of pak de pen. Grote kans op behoud Dierenpark Wassenaar Man ontvoert baby uit ziekenhuis SCHOKDEMPERS DSDIREKTSERVICE Belasting ambtenaren getuigen niet Drie weken uitstel voor Marokkaanse broers NDERDAG 25 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37763 HAAG (GPD) - De hoofdoffi- justitie in Den Haag gaat ifgesloten onderzoek naar de iciële gedragingen van de ialige RSV-topman De Vries Volgens persofficier B. Vermeulen hebben zich feiten aangediend, die een onderzoek rechtvaardigen. e dagen geleden maakte het ibaar ministerie bekend dat te- De Vries geen strafrechtelijke ilging zou worden ingesteld, it niet kon worden aange toond dat de oud-topman van RSV tijdens de verhoren van de parle mentaire enquêtecommissie mein eed zou hebben gepleegd. Het zou niet te bewijzen zijn dat De Vries onwaarheid heeft gesproken over vermeende dubbele declara ties. Het onderzoek spitste zich toe op een bedrag van 648.000 gulden aan vliegkosten, die De Vries zowel bij RSV als het bouwbedrijf Bredero had gedeclareerd. Volgens De Vries had hij dat bedrag aan Brede ro teruggeboekt, maar tant van het bedrijf ontkent dat. Het dagafschrift van een bankreke ning zou het gelpk van De Vries moeten aantonen. Uit het dagafschrift bleek welis waar dat een bedrag van 648.000 gulden was overgemaakt, maar door het ontbreken van een giro nummer kon niet worden vastge steld waar dat geld naar toe was ge gaan. De bank van De Vries moest het antwoord op die vraag schuldig blijven, omdat de gegevens na ver loop van tijd worden vernietigd. Ook de postgiro vernietigt dit soort gegevens na vijf jaar. Daarop be sloot het openbaar ministerie de zaak te sluiten. Inmiddels blijkt dat de Bankgi rocentrale in Amsterdam nog wel over de gegevens beschikt. Bij de ze centrale worden overboekingen gedurende tien jaar op microfilm bewaard. Volgens Vermeulen was dat bij het openbaar ministerie niet bekend. Het wist dus niet, dat de informatie nog te achterhalen was. „Nu dat wel het geval blijkt te zijn, zullen we dat ook zeker doen". Gewoonlijk kan een eenmaal ge sloten onderzoek niet door de offi cier van justitie worden heropend. Alleen het gerechtshof kan daartoe op verzoek van belanghebbenden besluiten. „Maar als er nieuwe fei ten zijn, kan de officier ongevraagd een nader onderzoek instellen", al dus Vermeulen. Over de beslissing van de hoofd officier om af te zien van vervol ging, is minister Korthals Altes (justitie) vooraf in kennis gesteld. De bewindsman ging daar toen mee akkoord. EENSTADT (AP) - Het wijn- pandaal van de afgelopen weken 3 onverwacht zijdelings ge- l gekregen. In het Oostenrijkse ^rgenland laten plotseling bedrij- n en wijnboeren hun vergiftigde |jn weglopen, zodat vissen wor- i vergiftigd met di-ethyleengly- ndag werden de eerste dode i gevonden in het Golser Ka- lal, op de plek waar dat kanaal mondt in de Neusiedlersee. Het ïk volgens de autoriteiten in die igeving ook opvallend naar wijn. irmoed wordt dat een aantal jnknoeiers in het geniep vergif- de voorraden in het kanaal heeft loosd. De autoriteiten hebben zegd dat zq de controle daarop llen verscherpen. De BEUC, de overkoepelende ganisatie van de Europese con- imentenbonden, heeft de EG- ie gevraagd onmiddellijk in 'zwarte lijst' te publiceren van ynen die mogelijk gemengd zijn et vreemde stoffen. Het wijn- ;handaal breidt zich namelijk eeds verder uit. Ook in de VS is officiële waarschuwing uit- egaan nadat daar Hessen waren ntdekt met vergiftigde Oosten- jkse wijn. De consumentenbond van de 'estduitse deelstaat Nordrhein- 'estfalen heeft gisteren ook ge- raarschuwd tegen gebruik van rie mousserende wijnen uit Italië, iy bevatten volgens de bond >m- en joodazijnzuurethylester, gewoonlijk worden gebruikt Is desinfectiemiddelen voor wqn- ottelmachines. Afkoeling NEW YORK (AFP/AP/Rtr.) - In Zuid-Afrika, maar ook in Engeland is afwijzend gereageerd op de maatregelen die Frankrijk heeft genomen om het apartheidsbewind in Pretoria onder druk te zetten. VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuellar heeft eveneens beëindiging van de noodtoestand geëist. Het aantal arrestaties is vanmor gen opgelopen tot 792. Gisteren werden tijdens rellen op nieuw vier zwarten doodgeschoten. Een Haags schildersbedrijf werkUydenshe^mrlèmentaire zomerreces 1( in de Tweede Kamer. Het plafond wordt met gebroken wit overgeschil- Qen B derd. Voor de werkzaamheden tijdens de verplichte bouwvakvakantie moest een speciale vergunning worden verleend. (foto ANP) Nederland is bereid met een "rele vant aantal landen" een investe ringsboycot in te stellen, zo werd vanmoreen eemeld door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Premier Fabius maakte gisteren bekend dat Frankrijk zijn ambas sadeur in Zuid-Afrika terugroept, een spoedzitting verlangt van de Veiligheidsraad en alle nieuwe in vesteringen in dat land opschort. De Veiligheidsraad van de VN komt vandaag bijeen. Frankrijk zal aan de Veiligheidsraad een resolu tie voorleggen waarin om vrijwilli ge economische sancties tegen Zuid-Afrika wordt gevraagd. De Franse ontwerp-resolutie vraagt „de lidstaten van-de-VN onmiddel lijk maatregelen te nemen tegen Zuid-Afrika". Daarbij gaat het om: - Opschorting van alle nieuwe in vesteringen; - verbod óp invoer van Kruger- rands, de Zuidafrikaanse gouden munt; - opschorting van kredietgaranties voor uitvoer naar Zuid-Afrika; - verbod van elk nieuw contract op nucleair gebied; - verbod op verkoop van informati- ca-materieel dat door de Zuidafri kaanse politie of het leger kan wor de Veiligheidsraad zullen opstel len. President Reagan is een tegen stander van boycotmaatregelen, maar hij leed onlangs een neder laag in het Congres dat wel stap pen wil ondernemen. De president van Zuid-Afrika, Pieter Botha, zei over de Franse maatregelen: "Het verbaast mij dat een Westerse regering die belang stelt in Afrika en in de belangen van zwarte mensen, een uitzonde ring kan maken voor een regering die de orde herstelt wanneer com munistische krachten en door communisten geïnspireerde krach ten zwarte mensen vermoorden en het normale leven van de zwarte gemeenschappen verstoren". (Zie ook pagina 7) Ontkenning van jodenvervolging WASHINGTON (AFP) - De recht bank in Los Angeles heeft een groepering die de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog ont kent, veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 90.000 dollar (bijna 300.000 gulden) aan een man die Auschwitz heeft overleefd. Het Institute for Historical Re view had in 1981 een bedrag van 50.000 dollar in het vooruitzicht ge steld aan een ieder die kon aanto nen dat joden in de oorlog naar de gaskamers in Auschwitz werden gestuurd. De 58-jarige Meivin Mermelstein, wiens vader, moeder, broer en zus in Auschwitz zijn vermoord, had zich bij het instituut gemeld. De or ganisatie was evenwel niet tot uit betaling overgegaan waarna Mer melstein een proces begon. Het instituut moet nu een bedrag van 90.000 dollar aan Mermelstein betalen. De eiser noemde het von nis „een overwinning voor alle be schaafde volken". Stuur mij (vrijblijvend) een persoonlijke offerte"^ voor uw KruisPolis ziektekostenverzekering. Het Franse initiatief is de meest vergaande vorm van verzet in de laatste jaren van een Westers land tegen het blanke apartheidsbe wind. In 1979 kondigde Zweden soortgelijke stappen af en ook Ca nada heeft de handel met Zuid- Afrika al geruime tijd geleden aan banden gelegd. De tekst van de ontwerp-resolutie,, die nog kan worden gewijzigd door andere le den van de Veiligheidsraad, vraagt ook een „zeer energieke" veroorde ling van het apartheidssysteem, de praktijk in Zuid-Afrika en de mas sale arrestaties onder de noodtoe stand. De Britse regering heeft gisteren andermaal het instellen ties tegen Zuid-Afrika HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis». Columbiaanse luchtmacht neemt bij staking burgervluchten over BOGOTA (AP) - Een vlieg tuig van de Columbiaanse „.„HUIL-..™ .„.deS" luchtmacht is gisteravond gewezen. Premier Thatcher pie- met 80 mensen aan boord kert er ook niet over de Britse am- neergestort in het stroom- bassadeur terug te roepen. Volgens gebied van de Amazoneri- het Russische persbureau TASS u„t 7I,iripn van het zijn de Verenigde Stoten door hun YleIj z""?e" Van. "el jarenlange steun aan Zuid-Afrika land. Dit heeft het mimste- verantwoordelijk voor de huidige rie van defensie meege- "onderdrukking en verharding". deeld. Het toestel was inge zet voor passagiersvervoer in verband met een staking van het burgerluchtvaart- Belangstelling van v.d. Valk-concern (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/WASSENAAR - Het Van der Valk-horecaconcern heeft serieuze belangstelling financieel deel te nemen in Dierenpark Was senaar. Hiermee lijkt de dreigende sluiting van het park van de baan. Provinciaal gedeputeerde drs. J. Borgman, voorzitter van de raad van commissarissen van het die renpark, zei vanmorgen dat het Van der Valk-concern na de recen te perspublikaties over het moge lijk einde van het park geinteres- seerd is geraakt. De sluiting leek onontkoombaar door een tekort van minstens drie miljoen gulden op de in gang zijnde renovatie. Deze grote opknapbeurt sproot voort uit de overname van het die renpark twee jaar geleden door Rijk, provincie en gemeenten. Door die overname kon toen slui ting worden voorkomen. De toen malige eigenaresse, de familie Louwman, wilde namelijk niet meer voor de jaarlijkse verliezen opdraaien. Overigens heeft Borgman nog geen contact kunnen hebben met Evert Louwman, de eigenaar van de grond waarop het park ligt en tevens een van de aandeelhouders van BV Dierenpark Wassenaar. Borgman waarschuwde vanmor gen voor al te groot optimisme om dat de familie Louwman in een eer der stadium deelname van particu lieren in het park heeft afgewezen. Maar de gedeputeerde wees erop dat zonder de financiële injectie van minstens 3,5 miljoen gulden die Van der Valk het park wil toe dienen, het ten dode staat opge schreven. „Bovendien mag de grond voor niets anders gebruikt worden", aldus Borgman. Deelname van Van der Valk in het Dierenpark Wassenaar zal waarschijnlijk neerkomen op over name van de aandelen die nu in het bezit zijn van de provincie. De om vang van het provinciale aandelen pakket in het park is rond 80 pro cent. De provincie zal bij overname wel als eis stellen dat het park ge durende een groot aantal jaren ge opend blijft. GRONINGEN (GPD) - Een 8 maanden oude baby is gistermid dag door de vader ontvoerd uit de vrouwenkliniek van het Acade misch Ziekenhuis in Groningen. De man nam het kind mee en is nog steeds spoorloos. voor het vervoer van grote aantal- - len passagiers. Verzekeringsmaat- De moeder va" de baby whde schappijen weigerden een vlucht- £aar relaüe met de vader verbre- verzekering aan reizigers die met ^e.™ 18 het daar nlet mee een van de oude toestellen vlogen. Het vliegtuig stortte tijdens (foto Ferringa) Cees Schelling, de vroege re voorzitter van de Voe dingsbond FNV, zit op zijn akkertje in Pieterburen. PAGINA 14 'Kustuitbreiding' tussen Hoek van Holland Scheveningen blijkt finan cieel haalbaar. PAGINA 5 Nederlandse bedrijven zen illegaal afval in Bel gië. PAGINA 11 Zware Zuidafrikaanse be schuldigingen tegen Hele- ne Passtoors en Klaas de Jonge. PAGINA 13 Erasmusprijs dit jaar vc de ambtenarenkoning organisator Paul Albert Delouvrier. PAGINA 17 tl Gratis controle op testbank Je kunt zien dat 't vakmensen zijn eens. Hij volgde zijn vriendin gis termiddag naar het Academisch Ziekenhuis waar hun kind Het is nog niet duidelijk hoe de Verenigde Staten zich vandaag in Zaak-Happy Family personeel de Amazone bij de grens met Brazilië. De afstand tussen Leticia en de hoofdstad Bogota bedraagt rond 1100 kilometer. Volgens kapi tein Cardenas van de brandweer van de havenstad, die per helikop ter de plaats van het ongeluk be zocht, is het toestel bq het neerko- ïtploft. Veranderlijke bewolking met regen- of hagelbuien, sommige met onweer. Mi nimumtemperatuur ongeveer 16 gra den, maximumtemperatuur omstreeks 25 graden. In de loop van de dag daling van temperatuur. Matige wind, draai end van oost naar zuidwest. Tijdens buien mogelijk zware windstoten. De vooruitzichten voor zaterdag tot en niet maandag: koel weer en vooral tij dens het weekeinde af en toe buien, mogelijk met c 26 juli Zon op 5.52, onder 21.40 uur. Maan op 16.45, onder 0.48 uur. Hoogwater in Katwijk om 10.31 en 23.03 uur, laagwater om 6.07 en 18.31 uur. .□M/DV .Plaats: Adres: Postcode: Telefoonnr. Seboortedatum man;vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd:736 Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord nummer I, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. L_ lJ ZilverenKruisVGCN verzekeringen Het vliegtuig, een DC-6, verloor kort na zijn vertrek van de luchtha ven van Leticia een van zqn vier motoren. De piloot meldde aan de verkeerstoren in Leticia dat het toestel snel hoogte verloor, waarna het radiocontact verbroken werd. Het brandende vliegtuig werd later door reddingswerkers gesigna leerd op 32 kilometer ten noorden van Leticia. De inzittenden zijn vermoedelijk allen omgekomen. Het ministerie van defensie melddè dat reddingswerkers op weg waren naar het wrak. Zq zul len daar waarschijnlijk vandaag ar- De helikopter kon niet landen verband met het slechte invallende duisternis. de CASINO LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR Ondergedoken om aan uitzetting te ontkomen DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) is niet van plan de zwijgplicht van drie Amsterdamse belastingambtenaren op te heffen in de zaak die tegen hen is aange spannen door de Happy Family, een voormalig jeugdcentrum. De drie ambtenaren zullen dan ook niet voor de rechtbank te verschij nen voor een getuigenverhoor. Rijksadvocaat mr. L. Broekveldt heeft de beslissing van de minister schriftelijk meegedeeld aan rech ter commissaris A. Beukenhorst. WCCft - Morgen zal in de Amsterdamse luchtmacht, waaronder een Boeing heeft beantwoord die hierover rechtbank wel het verhoor plaats 707, twee vliegtuigen van het type door PvdA en CDA zijn gesteld, vinden van de hasjdealer die be- Hercules en enkele oude DC-6 en weert dat de drie belastingambte- DC-3 toestellen, niet veilig waren Aangezien de staatssecretaris van naren hem 30.000 gulden vermin- Jfifi\BSjm ggj De luchtmacht nam maandag de binnenlandse passagiersvluchten over, nadat het personeel van de burgerluchtvaartmaatschappijen Avianca, Sam en Helicol i was gegaan. De vakbond DEN HAAG (ANP) - De Marok kaanse broers Bourimi, die illegaal in ons land verblijven, hebben van staatssecretaris Korte van Hemel staking (justitie) ten minste drie weken uit- niio- stel gekregen. De staatssecretaris t. 'waarschuwde eerder deze heeft besloten hun uitwijzing op te week dat de toestellen van de schorten tot zq de kamervragen dering van zijn te betalen belasting hebben aangeboden in ruil voor in lichtingen over de Happy Family. De advocaat van de dealer zegt een geluidsband te bezitten van het ge sprek tussen dealer en ambtena ren. Hij zal die band morgen over leggen. daag met vakantie vertrekt zal dat nog minstens drie weken, en mo gelijk langer, in bes Het was de bedoeling dat de broers vanochtend op het vliegtuig naar Marokko zouden worden ge zet. Gisteravond hebben PvdA en CDA echter met kamervragen te-,. gen deze gang van zaken geprotes teerd en de staatssecretaris ge vraagd haar beslissing te herover wegen. De partijen willen dat de broers tenminste het kamerdebat mogen afwachten, dat in septem ber op verzoek van de PvdA zal worden gehouden. De broers, die tot dusver bij een zuster in Eindhoven verbleven, zijn inmiddels op aandringen van het JAC ondergedoken om aan uit zetting te ontkomen. Hun ouders zijn enige tijd geleden naar Marok ko teruggekeerd. De broers willen echter in Nederland blqven, waar zq 13 jaar hebben gewoond, omdat zij zich in Marokko niet meer kun nen aanpassen. Zij spreken noch Frans, noch Marokkaans.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1