De ANC-contacten van De Jonge en Passtoors Oproep tot actie tegengroeiend Zuid-Afrika Zware beschuldigingen van Zuid-Afrika tegen Nederlanders DONDERDAG 25 JULI 1985 PAGINA 13 Reportage JOHANNESBURG - Waarom beschouwt Zuid-Afri- ka de Nederlander Klaas de Jonge en zijn ex-vrouw Helene Passtoors als „gevaarlijke terroristen"? Hoe konden beiden op de lijst van gezochten van de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst komen en uitein delijk gearresteerd? En wat zijn de bewijzen die de ze dienst tegen hen heeft verzameld? De geslaagde poging van De Jonge aan zijn bewa kers te ontsnappen en enkele ogenblikken op on schendbaar geacht Nederlands grondgebied (de wachtkamer van de ambassade in Pretoria) te ver toeven, heeft het antwoord op deze vragen althans publicitair naar de achtergrond gedrukt. Het optre den van Zuidafrikaanse agenten, die De Jonge uit de ambassade haalden, zorgden voor een internationa le rel en een diplomatiek incident met Nederland, waarbij Zuid-Afrika tenslotte bakzeil moest halen. De Jonge (47) werd weer netjes terugbezorgd bij de ambassade. Met het dringende verzoek hem zo snel mogelijk weer in handen te geven van de Zuidafri kaanse autoriteiten. Reden genoeg om meer licht te werpen op de Zuidafrikaanse beschuldigingen tegen De Jonge en Passtoors (een Belgische, maar door haar huwelijk met De Jonge ook in het bezit van de Nederlandse nationaliteit). Onze correspondent in Zuid-Afrika, Ruud de Wit, die vanaf het eerste begin op de hoogte was van de arrestatie van De Jonge, sprak de afgelopen dagen met leden van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie, leden van het diplomatieke corps en andere bron nen, die gezien het precaire karakter van de zaak, allen anoniem wensten te blijven. In Zuid-Afrika is het niet toegestaan om informa tie over een gerechtelijke zaak te publiceren zolang er geen aanklacht tegen iemand is ingediend en het onderzoek dus nog 'sub judice' is. Maar gezien de aard van de bronnen mag worden aangenomen, dat te zijner tijd, als het proces tegen De Jonge en Pas stoors zal plaats hebben onderstaande reconstructie een grote rol zal spelen. Dit uiteraard los van de vraag of er een oplossing wordt gevonden voor de 'diplomatieke' hechtenis van De Jonge in de Neder landse ambassade. Klaas de Jonge en zijn ex-vrouw Helene Passtoors werden al een hele tijd in de gaten gehouden door de Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie. In feite sinds het moment dat zij zich in het begin van de jaren '80 in Mozambique vestigden, waar Helene via het Nederlandse minis terie van ontwikkelingssamenwer king een baan aan de universiteit van Maputo had weten te krijgen. Klaas, met wie zij toen nog ge trouwd was, ging met Helene mee. In de kleine buitenlandse kolonie van Maputo kwamen zij in contact met Ruth First, een van de radicale blanke Zuidafrikaanse intellectue len die zich hadden aangesloten by het African National Congress, het in Zuid:Afrika verboden ANC. door Ruud de Wit Toch kan niet gezegd worden dat het begin van hun belangstelling voor Zuid-Afrika en de anti-apart- heidsstrijd van dat moment da teert. Dat verhaal van serieuze be trokkenheid van Klaas de Jonge en zijn ex-vrouw Helene Passtoors by de anti-apartheidsstryd in Zuid- Afrika gaat terug naar ver voor 1980. De in Eindhoven geboren He lene heeft lange tijd in Afrika ge woond - zij was aanvankelijk ge trouwd met een Belg, die in Zaire werkzaam was - en had voor haar vertrek naar Mozambique Afri kaanse taalkunde gestudeerd aan de universiteit van Leiden. Daar leerde ze Klaas kennen, die toen reeds een veelbelovende car rière in de niet-westerse sociologie aan de universiteit van Amsterdam achter de rug had. Na zijn Amster damse periode studeerde hij enige tijd in Parijs demografie en daarna was hij verbonden aan het Afri kaans Studiecentrum te Leiden. Bombrief Maputo was in die tijd nog een belangrijke basis voor het ANC en dat was een reden voor de Zuid afrikaanse veiligheidsdienst en het leger om alles in het werk te stellen de activiteiten van het ANC uit te schakelen. Ruth First kwam om door een bombrief en menigeen in de Mozambikaanse hoofdstad her innert zich de aanslagen en aanval len van het Zuidafrikaanse leger op het hoofdkwartier van het ANC aldaar. Het is in die tijd dat Helene haar man vraagt om mee te werken aan ANC-acties in Zuid-Afrika. Volgens de veiligheidsdienst heeft De Jonge in de periode 1982- 1984 herhaaldelijk couriersdien- sten vanuit Mozambique, via Swa ziland naar Zuid-Afrika uitge voerd. Het zou toen nog niet zijn gegaan om wapens en explosieven, Na het Nkomati-akkoord tussen Zuid-Afrika ën Mozambique, op 16 maart 1984, was het ANC gedwon gen om zijn activiteiten vanuit Ma puto te staken en verdwenen ook Passtoors en De Jonge uit Mozam bique. Hun huwelijk was inmid dels stukgelopen, maar wat bleef was hun gemeenschappelijke be trokkenheid bij het ANC-werk. Passtoors ging naar Europa, maar De Jonge trok naar Harare, de hoofdstad van het andere buur land Zimbabwe. Het is vanaf dat moment, dat hij zich is gaan toeleg gen op het smokkelen van wapens en explosieven naar Zuid-Afrika en het uitzoeken van mogelijke sa- botagedoelen. Johannesburg In februari van dit jaar dook He lene Passtoors plotseling op in Jo hannesburg. Het is onduidelijk, hoe zij met haar ANC-verleden een visum heeft kunnen bemachtigen, maar feit is, dat zij en haar 17-jarige dochter uit haar eerste huwelijk, Brigitte, op hun Belgische pas poorten een verblijfsvergunning kregen om een studie in Afrikaan se talen te gaan volgen aan de uni versiteit van Witwatersrand te Jo hannesburg. Om die reden betrok ze een huis in de wijk Berea, hoe wel ze ook een woning in Swazi land had. Al snel na haar aankomst in Zuid-Afrika werd Passtoors ge schaduwd door de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst, die haar op het spoor was gekomen, omdat ze con tacten onderhield met iemand in Durban, die werd verdacht ANC-sympathieën. En op die ma nier werd ook de aandacht geves tigd op haar ex-man, die regelma tig vanuit Zimbabwe naar Zuid- Afrika kwam. De zaak raakte in een stroomver snelling toen De Jonge op 21 juni van dit jaar wederom de grens overging. Volgens informatie van familieleden en vrienden in Harare om te solliciteren naar een betrek king aan de universiteit van het 'onafhankelijke thuisland' Bophu thatswana. Hij is daar ook geweest, maar daarna 'verdwenen', want hij keerde niet terug naar Zimbabwe. Later is pas uitgekomen, tenmin ste volgens de bronnen binnen de veiligheidspolitie, dat hij naar Jo hannesburg is doorgereisd om daar explosieven en wapens af te leveren bij zijn ex-vrouw. Maar blijkbaar heeft geen van de twee geweten dat ze op dat moment reeds geschaduwd werden en dat hun arrestatie aanstaande was. 'Grote vis' Eigenlijk lag het helemaal niet in de bedoeling om Klaas de Jonge op zondag 23 juni te arresteren. „Zo'n 'grote vis' moet je nog even laten zwemmen. Je weet nooit op welke andere sporen je stuit, als je hem schaduwt". Zo werkt de poli tie wel vaker en zeker de veilig heidspolitie. In de nacht van 22 op 23 juni waren agenten van de vei ligheidspolitie getuige geweest dat explosieven en wapens uit de don kerbruine Peugot 504 van De Jon ge, met het Zuidafrikaanse kente ken JRS803T, bij Halfway House, - zoals de naam al zegt, tussen Jo hannesburg en Pretoria in - door De Jonge en Passtoors werden uit geladen en begraven. Maar pas na hun vertrek werd evenwel duidelijk wat de lading van De Jonge's Peugeot was ge weest. Mijnen met een totaal van 54 kilogram springstof en ontste- kings- en radioapparatuur, die van hetzelfde kaliber waren als welke werden gebruikt bij een van de grootste aanslagen, welke het ANC ooit in Zuid-Afrika heeft uitge voerd, nl. de beruchte autobom-ex plosie van 1983 in Prteoria, welke aan 19 mensen het leven kostte en meer dan 200 mensen verwondde. Later zou het ANC verklaren dat het een vergissing was en dat de bom, welke ook de twee personen doodde die de auto bestuurde, te vroeg was afgegaan. Toen De Jonge die zondagoch tend 23 juni echter terug bleek te rijdén in de richting van de grens van Botswana, waarschijnlijk om via dat land terug te keren naar zijn woonplaats Harare, werd besloten hem alsnog aan te houden. Vlak aan de grens met het Bophu thatswana, dat tegen Botswana ligt, bij het plaatsje Zeerust werd zijn auto tot stilstand gebracht. „We wisten van zijn bestaan af en waren ook op de hoogte van zijn sympathieën, maar dat hij wapens en explosieven smokkelde was iets nieuws. In feite waren we meer geinteresseerd in zijn ex-vrouw Klaas de Jonge en Helene Passtoors (inzet): gevaarlijke terroristen? Helene Passtoors, met wie hij con tact was blijven houden". Toen De Jonge op het districts bureau van de geheime politie te Johannesburg aan het John Vor- ster Square werd gevraagd, of hij wist waarom hij was gearresteerd, speelde hij nog de onwetende. „Vanwege een verkeersovertre ding zeker! Ik zou het niet weten". Op de vraag wanneer hij zijn ex- vrouw voor het laatst had gezien, antwoordde hij eveneens ontwij kend. „Een maand of achttien gele den". Explosieven Maar deze houding kon hij niet lang volhouden. Er werden hem fo to's getoond van hem en zijn vrouw, die enige tijd daarvoor in Durban waren genomen. En in zijn Peugot werd een geheim vak ont dekt tussen de achterbank en de achterbak, waarin kaarten, schet sen en een Star-9 mm revolver met een weggeveild nummer in lagen. Onderzoek later wees uit, volgens de veiligheidspolitie, dat in de ge heime ruimte aangetroffen pakpa pier sporen van explosieven bevat te. Deze bewijzen deden De Jonge "Optalie al snel besluiten om mee te A-'cl'ai10 werken, waarschijnlijk ook om zijn ex-vrouw te redden. Want hij was er niet van op de hoogte dat ook zij geschaduwd werd. De Jonge ver klaarde tijdens zijn verhoor - en hiervan zijn banden gemaakt -, dat hij op verschillende plaatsen wa pen- en explosieven arsenalen had ingericht en dat het verder zijn taak was om uit te kijken naar mo gelijke doelen voor sabotage en aanslagen. Zijn opdrachten kreeg hij van een blanke Zuidafrikaan, die be kend staat onder de schuilnaam Toni, maar die in werkelijkheid Ronnie Kasrils is. Deze is hoofd van de 'intelligence'-afdeling van de militaire vleugel van het ANC, Umkonto we Sizw, wat 'Speer van de natie' betekent. Omdat de regering-Moegabe weinig heil ziet in een openlijke confrontatie met Zuid-Afrika, is het ook voor het ANC moeilijk vanuit Zimbabwe te opereren, maar blijkbaar is het wel mogelijk. De Jonge zou hebben verklaard, dat hij op gezette tijden zijn in Jo hannesburg gekochte Peugot - die op zijn naam stond, maar waarbij als adres overigens dat van het Ne derlandse consulaat-generaal te Johannesburg had opgegeven - er gens neerzette. De volgende dag moest hij hem dan weer ophalen en waren de wapens en explosie ven daarin opgeborgen. In totaal heeft De Jonge aan de veiligheidspolitie 17 plaatsen in zo wel de Transvaal als in Natal aan gewezen, waar hij wapens en ex plosieven had verborgen. In 12 er van bevonden zich nog altijd wa tfoto's ANP) pens en explosieven, terwijl, vijf reeds leeg waren gehaald, naar alle waarschijnlijkheid door ANC-com- mando's. Op een briefing voor buitenland se ambassadeurs, vrijdag 12 juni, (waar overigens de Nederlandse ambassadeur verstek liet gaan, om dat 'deze niet geinteresseerd was vanwege de toen gerezen diploma tieke problemen tussen Zuid-Afri ka en Nederland rond het ambas sade-incident') is een gedetailleer de opsomming gegeven van de wa pens en explosieven, die tot op dat moment waren ontdekt. De lijst bevat 22 verschillende onderdelen, waaronder 6 AK-ge- weren met ammunitie, geluids dempers, 38 handgranaten, 103 landmijnen, 2 kleine raketlanceer- buizen, 62 pakken TNT, onste- kingsapparatuur en afstandbedie ning, alsmede zeven 9mm Luger- pistolen. Na deze datum zijn er nog zeker twee andere bergplaatsen ontdekt met, volgens bronnen minstens nog eens 100 landmijnen. Achterdocht De eerste berichten over een mo gelijke arrestatie van De Jonge kwamen van bevriende kringen in Harare, maar het is niet onmoge lijk, dat Helen Passtoors zelf ach terdochtig is geworden. In elk ge val werd de Zuidafrikaanse advo cate Kathe Satchwell door iemand ingeschakeld. Op donderdag 27 ju ni stuurde Passtoors haar dochter Brigitte naar Zimbabwe, zoge naamd om daar informatie te ver zamelen, maar nagenoeg zeker, omdat ze wist, dat de veiligheids politie ook haar op het punt stond te arresteren. Een dag later, toen ze op weg was naar advocate Satchwell, werd ze uiteindelijk aangehouden en na telefoontje van Satchwell op maandag 1 juli naar het Neder lands consulaat-generaal, was in ie der geval de Nederlandse ambassa de informeel op de hoogte van de arrestatie van de twee Nederlan ders. Na telefonisch overleg met de veiligheidsdienst in Johannesburg kwam ook van die kant de bevesti ging en werd de consul-generaal van een aantal aspecten rond hun arrestatie op de hoogte gebracht. Informatie, die, vanwege de ernst van de zaak, toen reeds is doorge speeld naar het ministerie van bui tenlandse zaken te Den Haag. Volgens de veiligheidspolitie heeft ook Passtoors een aantal wa penopslagplaatsen aangewezen, maar haar medewerking bij het on derzoek is minder groot dan die van haar ex-man. Zij wordt ervan verdacht opdracht te hebben ge kregen om een ANC-cel in Johan nesburg te organiseren. Haar be langrijkste taak was het uitzoeken van sabotagedoelen. Volgens onze bronnen zou ze ook hebben toegegeven, dat zij de auto, welke de zware bom bevatte, die in 1983 in Pretoria ontplofte, tot vlak bij het doel - het luchtmacht hoofdkwartier- heeft gebracht. Zij zou de auto naar de zwarte woon wijk Attridgeville hebben gereden en die vervolgens aan twee ANC- commando's hebben overgedra gen. Deze reden tot nabij het hoofdkwartier van de luchtmacht basis, waarop de bom, waarschijn lijk door een slechte afstelling, vroegtijdig ontplofte. De zaak tegen Passtoors wordt overigens ernstiger genoemd dan die van De Jonge, vooral nu door het ambassade-incident De Jonge niet meer zal worden vervolgd van wege sectie 29, maar vanwege de 'Wapen- en ammunitie-wet'. Hier mee is het intern politiek element vervangen door een criminele overtreding. Nieuw offensief Volgens de eerder genoemde bronnen binnen de veiligheids dienst waren de nu ontdekte wa pens en explosieven bedoeld voor een nieuw geweldsoffensief van het ANC. Zoals bekend besloot het geheime ANC-congres afgelopen maand in Zambia haar strategie te verleggen van zogenaamde 'zachte' naar 'harde' doelen, aangezien de minderheidsregering in Pretoria nog steeds weigert om tegemoet te komen aan de politiek eisen van de zwarte meerderheid. De doelen die zowel Pastoors als De Jonge zouden hebben genoemd zijn de militaire luchtmachtbasis te Waterkloof bij Pretoria, het hoofd kwartier van de veiligheidspolitie in het centrum van Pretoria, alsme de olieleidingen en spoorlijnen. Passtoors zou, als zij en haar ex- man niet gearresteerd waren, zich op dit moment in Londen hebben bevonden, waar zij overleg moest voeren met Joe Slovo, een blanke Zuidafrikaanse balling, die on langs in het uitvoerende commité van het ANC werd gekozen. Een saillant detail hierbij is, dat de Nederlandse regering voor haar ticket schijnt te hebben betaald. Helene Passtoors had vanwege haar verleden als door Nederland uitgezonden ontwikkelingswerker in Mozambique, nog altijd recht op een ticket naar Europa, en een am bassade-medewerker te Pretoria, Van Aarsen, zou deze ticket op ver zoek van De Jonge enige maanden geleden voor haar hebben uitbe taald. Straf Voor de Zuidafrikaanse justitie doet zich nu het probleem voor hoe hard het bewijsmateriaal tegen De Jonge en Passtoors is. De Jonge is inmiddels officieel aangeklaagd op beschuldiging van het illegaal bin nenbrengen en verbergen van wa pens en explosieven. Hiervoor is juridisch voldoende bewijsmate riaal aanwezig en de straf die daar volgens de Zuidafrikaanse wet op staat, is maximaal 20 jaar. Maar door zijn verblijf in de Ne derlandse ambassade is het nog maar de vraag hoe het proces tegen hem zal verlopen. Zeker is wel ge worden, dat de politieke aspecten in de zaak - zijn mogelijke betrok kenheid bij ANC-sabotage - in een eventueel proces niet meer aan bod zullen komen. Anders ligt het met Helene Pas stoors. Als er kan worden aange toond, dat zij daadwerkelijk is be trokken by het uitvoeren van aan slagen en sabotages, kan zy de doodstraf krijgen vanwege de Zuidafrikaanse veiligheidswetge ving. Maar omdat zij een vrouw is, zal dat laatste niet gebeuren. Haar eigen, op de band vastge legde verklaring over haar betrok kenheid by de aanslag in Pretoria in 1983 kan niet als bewijs gelden, aangézien de twee enige mogelijke getuigen - de personen die de aan slag hebben uitgevoerd - zelf om het leven zijn gekomen. En in de rechtszaal zal zeer moeilijk te be- wyzen zyn, dat er mensen om het leven zijn gekomen door de explo sieven en wapens die op de ver schillende opslagplaatsen zijn ont dekt. Aan de andere kant zal haar aan deel in het opzetten van een ANC- cel in. Zuid-Afrika wel degelijk te bewijzen zijn. Er zijn inmiddels 6 personen in de Natal gearresteerd, met wie zij nauw heeft samenge werkt en met de getuigenissen van de politieagenten, die haar hebben betrapt bij het uitladen en begra ven van de mijnen en wapens, is de kans groot op een straf van 20 jaar gevangenis. Tenslotte is er nu een levens groot probleem ontstaan voor de Nederlandse regering. Het officiële standpunt van Nederland ten op zichte van Zuid-Afrika is, dat er ge streefd wordt naar vreedzame ver andering in dat land. Politiek Den Haag zal daarom weinig gelukkig zijn met de wetenschap dat er Ne derlanders actief betrokken zijn geweest by het binnenbrengen en verbergen van explosieven en wa pens voor ANC-acties. Daar veran dert de handigheid van De Jonge, die zich nu dus in de ambassade bevindt, niets aan. Veel zal afhangen hoe De Jonge zelf in zyn nieuwe situatie zal rea geren. Als hij weigert de ambassa de vrijwillig te verlaten, ontstaat er ten opzichte van hem een patsitua tie: hij kan er niet Weg en Neder land zal hem niet uitleveren. Mis schien kan enige medewerking van zijn kant, na uitvoerig overleg tussen de Zuidafrikaanse en Ne derlandse regering, een oplossing bieden voor zowel hemzelf als zijn ex-vrouw. En daarbij wordt in Jo hannesburg en Pretoria druk ge speculeerd op een groot show-pro ces gevolgd door een uitwyzing. Sir Alan Walker uit Australië, directeur van de Zendingsbond van de Methodisten, heeft op een congres van de internationale vredesraad van deze kerk in Lon den alle landen opgeroepen hun investeringen uit Zuid-Afrika te rug te trekken en de diplomatie ke betrekkingen te verbreken. In 1980 werd dr. Walker zelf uit gewezen uit Zuid-Afrika omdat hij niet ophield met preken tegen de apartheid. Walker zei in Lon den, dat nergens te wereld meer inbreuk wordt gemaakt op de mensenrechten dan in Zuid-Afri ka. "Nü moet de wereld in actie komen tegen deze groeiende tra gedie. Vrede is niet mogelijk zon der vrede met God, maar dat gaat ook gepaard met sociale gerech tigheid. Vrede kan niet bestaan - als de helft van de mensheid in armoede leeft, als de aboriginals geen rechten krijgen op grond in Australië en 22 miljoen zwarten in Zuid-Afrika lijden onder apartheid". "Vrede zal er ook niet zijn als vrouwen in streng-islamitische landen apart worden gezet en ge discrimineerd, of als totalitaire staten van linkse of rechtse sig natuur de mensen eronder hou den. Ten slotte is vrede onbe staanbaar", zo vervolgde dr. Wal ker, "als de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie de hulpbronnen van de wereld, die de last van de armoede kunnen doen verdwij nen, gebruiken voor de verspil lende, zinloze en godslasterlijke kern wapenwedloop" In een boodschap aan het con gres verklaarde de voorzitter van het bestuur van de in 1951 opge richte Wereldbond van Metho disten, bisschop William Can non, dat de theorie van de 'rechtvaardige oorlog' nu wel achterhaald is. "Er bestaat me'er aanleiding dan ooit om over te gaan tot totale ontwapening". Bij elkaar tellen de methodis ten, rond 25 miljoen leden. De meeste afgevaardigden naar het congres komen uit Groot-Brit- tannië en de^Verenigde Staten. Toch zijn ruim 30 landen in Lon den vertegenwoordigd, ook uit - De Britse Raad van Kerken eist in een brief aan de Zuidafri kaanse ambassadeur, dr. Denis Worrall, onmiddellijke beëindi ging van alle maatregelen op het gebied van de apartheid in Zuid- Afrika. De huidige gebeurtenis sen, zegt de raad, tonen overdui delijk aan, dat apartheid niet kan worden hervormd of aangepast om aanvaardbaar te worden voor hen die er het slachtoffer van zijn. Pelgrimstocht. Op donder dag 15 augustus wordt vanuit Noordwijk, Leiden, Oudewater, Haastrecht, Gouda, Den Haag, Delft en Rotterdam een pelgrim stocht gehouden naar 'Maria's Genade-oord' in de Belgische Ar dennen, Banneux Notre Dame. Thema van de bedevaart is: 'De zin van het christelijke lijden'. Voor opgaven van deelneming volgen hier plaatselijke telefoon nummers: Noord wijkerhout 5218, Hillegom 17894, Nieuw- veen 9138, Noordwijk 16706, Lei den 893621 en 220146, Rijnsater- woude 8297 en Langeraar 2674. Weesp. Als het ambitieuze plan voor uitvoering vatbaar blijkt, krijgt de lutherse kerk in Weesp in de toekomst 48 glas-in- lood-ramen in 6 vensters, waar van 24 zijn gewijd aan het Oude en 24 aan het Nieuwe Testament. Het vierde raam is nu onthuld. De eerste drie zijn nog ontwor pen en getekend door de in 1981 overleden predikant van deze ge meente, ds. P. Kok, die ook kun stenaar was. Het was zijn wens, dat zijn vrouw, Dirkje Kok-Meu- lenbroek, ook een begaafd kun stenares, aan dit projekt verder zou werken. Zij had al een aan deel in het derde ontwerp, maar ontwerp en tekening van het vierde raam waren, na het over lijden van haar man, geheel voor eigen verantwoordelijkheid. Het laatste raam bevat een af beelding van de slapende Jozef, in wiens droom zijn broers hem eer bewijzen. Hun korenschoven buigen zich voor die van Jozef, maar - naar de spanning in de houding van de broers te oorde len - niet zonder moeite. Bij de onthulling van het raam vertolkte de heer A. Bavinck de vurige wens van de Weesper ge meente dat mevrouw Kok de in spiratie zal vinden om door te gaan 'naar de voltooiing van dit grootse projekt'. Herman Bode. De interkerke lijke stichting 'Evangelie en In dustrie' in Gelderland heeft kar dinaal Simonis gevraagd, terug te komen op zijn voornemen om Herman Bode niet te benoemen tot voorzitter van het bedrijfs- pastoraat in het aartsbisdom Utrecht. Volgens de stichting, waarin de protestantse kerken in Gel derland samenwerken, heeft Bo de op zeer herkenbare en concre te manier stem gegeven aan hen •die in het politiek-economische systeem in de knel komen. De stichting ziet het voornemen van de aartsbisschop als een duidelij ke rem op de ontwikkeing van het bedrijfspastoraat. Ook is de stichting van oordeel, dat Simo nis zijn gezag gebruikt op een manier "die wij in de Nederland se kerkelijke verhoudingen niét meer kunnen verantwoorden". Katwijk (1). De kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Katwijk aan den Rijn kreeg een legaat van f 192.691. De restaura tie van de panden Kerklaan 8 en 10 (bij de Dorpskerk), èigendom van de kerkvoogdij, kan nu door gaan. Kerklaan 8 blijft woonhuis, 10 wordt bij 'Het Dorpshuis' ge trokken. Tussen beide panden komt een corridor, zodat men binnendoor van het ene naar het andere kan. Katwijk (2). Een aantal dia- konieën in Katwijk heeft een stichting opgericht voor hulp aan jongeren in probleemsitua ties. (In onze Duin- en Bollen-, streekeditie publiceerden wij za terdag al een uitvoerig verhaal hierover). De stichting heet 'De Vluchtstrook' en is na 5 augustus dagelijks van 5 uur 's middags tot 12 uur 's avonds telefonisch te bereiken (72000). In een raad van advies zitten predikanten, artsen en een maatschappelijk werker. Hervormde Kerk: bedankt voor Lienden J. Harteman Moer- kapelJe. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Diever-Smilde kandidaat J. B. Wilmink Dalfsen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13