5DT Het nieuws in komkommertijd Zoetemelk 'bromt' naar Rondewinst Verhoef nog altijd een rappe sprinter Huurcontract aan termijn gebonden nieuwe proefballon Wielerploeg van Roche verdwijnt Blik in de weekbladen PAGINA 10 DONDERDAG 25 JULI 1985 ROUBAIX (AFP) - Sponsor La Re doute heeft gisteren in Roubaix be kend gemaakt het volgend seizoen geen professionele wielerploeg meer op de weg te brengen. Het stoppen van de geldschieters van de ploeg van Rafael Geminiani werd al verondersteld in de Ronde van Frankrijk, doordat bleek dat er vermoedelijk geen middelen be schikbaar gesteld zouden worden om Jean-Luc Vandenbroucke een aanval op het wereld-uurrecord te laten doen. De sponsor steunde sinds 1979 een groep renners en behaalde dit jaar in de Ronde van Frankrijk suc cessen door de Ier Stephen Roche, die als derde in het klassement ein digde. Ook oud-wereldkampioen achtervolging Alain Bondue stond bij het bedrijf onder contract. De Franse wielerbond heeft Ber nard Hinault, die zondag zijn vijfde Tour de France won, als kopman van de ploeg aangewezen, die op 1 september in Montebelluna zal starten in de wegwedstrijd om de wereldtitel. In de voorlopige Fran se selectie, die van zestien tot twaalf renners wordt terugge bracht na de Ronde van Limousin (22 tot 25 augustus), zijn nog vijf renners uit de ploeg van Hinault opgenomen. Planckaert wint in Chaam CHAAM (ANP) - Eddie Planckaert heeft gisteren de Acht van Chaam gewonnen. De rassprinter uit de ploeg van Peter Post werd op het juiste moment gelanceerd en was toen voor anderen als Jan van Hou- welingen en Adri van der Poel in de acht man sterke kopgroep niet meer in te halen. De wedstrijd werd gekenmerkt door voortdu rende schermutselingen, maar de definitieve ontsnapping kwam pas tot stand met nog twaalf van de 120 kilometer te rijden. Er keken in Chaam 40.000 In saaie Noordwij kse koers SCOREBORD NOORDWIJK - Die mevrouw meende het echt. "Goh. Joop. Wat leuk dat ik je nou eens zó zie, joh, in plaats van op de tv". De reactie van 's lands populair ste wielrenner (naar men zegt al thans, hij doet naast het zadel geen enkele moeite om voor dat predi kaat in aanmerking te komen) is even voorspelbaar als merkwaar dig. Benepen klonk het: "Ja(?)". Was dat nu een compliment of nam ze hem in de maling? Ach, wat ook. Dat hij zich ruim een uur voor de officiële vertrektijd van de Ronde van Noordwijk op de meet meldt, weggedoken, maar alleen al van wege het formaat vervoermiddel toch opvallend, zal wel het idee zijn geweest van zijn vrouw, de chauffeuse. Joop Zoetemelk wil helemaal niet opvallen, wil slechts doen waar hij met nog een aantal renners gisteravond speciaal voor uit de befaamde Acht van Chaam naar Noordwijk aan Zee kwam. Aangekomen op de plaats waar de organisatie hem met zekere eer bied naar toe dirigeerde, laadt Ne derlands beste Tourrijder zelf zijn fiets uit de wagen en prepareert het rijwiel. Dat die mevrouw Joop nu eens zó zag, zelf zijn tubes oppom pend. Voor het oog onverstoor baar, maar ook opgelaten. Ver trouwt hij de omstanders niet, of is hij werkelijk zo verlegen. Hij weet in elk geval niet wat hij méér tegen deze bewonderaarster moet zeggen dan dat ene "ja". Zo te zien kan het hem niet schelen of ze het ook echt meent.'Joop blikt vra gend richting het hotel waar hij in de gelegenheid is zijn bermuda en overhemdje te verruilen voor de wielerbroek en sponsorshirt, en is vertrokken... Ruim twee uur later is Joop Zoe temelk de renner van de avond. Onder het motto 'geen woorden, maar daden' duwt hij zijn voorwiel in een tweegevecht met Steven Rooks als eerste over de finish. Hennie Kuiper wordt derde, Kne- temann vierde. Het einde van een korte, maar desondanks saaie rit achter derny's. Naar schatting 20.000 badgasten hebben in krap drie kwartier twaalf erkende wiel renners zo'n dertig keer in een flits voorbij zien schieten. Toch geno ten ze, al was dat meer van de en-# tourage dan van de sport. Nu vroeg lang niet iedereen zich af hoe het kon dat Knetemann tot het einde bij kon blijven, terwijl hij toch veel minder kilometers in de benen heeft dan de Tourrijders. De renners zelf hebben er ongetwij feld een verklaring voor, ook na tuurlijk voor het feit dat de ronde tijden steevast varieerden van 1 minuut 38 tot 1 minuut en 45 se conden. Pas toen nog maar drie omloopjes moesten worden geno men, ging het ineens een stuk snel ler en werd niet langer dan 1 mi nuut en 10 seconden over een rondje gedaan. In de wielerkaravaan hebben ze overal een 'passende' verklaring voor. Neem Peter Bonthuis, zon der wie geen organisatie kan. Hij" brengt de renners aan de start en verblijdde vorige week het Leids organisatie-comité van de Noord- wijkse ronde met het bericht dat Yver Weber; 3. Yambalaya. Niet gestart: Yori Jac en Yvonne Flippa. Toto: winnend f. 6.00, plaats f. 1.60 I 3.40 f 2.80, koppel f. 78.80, trio f. 574.70 TWEEDE KOERS, lpb meter: 1. AU or No. thing (H.W. Schoonhoven) 2.07,3 - 1 19.6; 2. Apollo: 3. Alexander S. Toto: winnend f. 13.00. plaats f. 2.60 f. 1,20 f. 2.10. koppel f. trio f. 607.70 VIERDE KOERS. 1800 meter: 1. Peter the Great (M.J. Riley) 1.56,2: 2. Variety Girl: 3. Topcat. Niet gestart: Black Jack. Toto: winnend f. 2.10. plaats f 1.50 f 2.10. koppel f. 30.20, trio f. 68.00. VIJFDE KOERS. 1609 meter. 1. Ziante P (G. de Jong) 2 03.7 - 1.16.9: 2. Zarya. 3. Wal- Master; 3. Zambesi Cede. Niet gestart: Wo- dan N. Toto: winnend f. 12,70, plaats f. 2,70 f. 2,20 f. 1,40, koppel f. 54.60, trio f. 463,60. ZEVENDE KOERS. 2000 meter: 1. Sku Ball (T. Cain) 2.12.4; 2. James Vincent: 3. Braddies Purdey. Niet gestart: Floris. Toto: winnend f. 3.20. plaats f. 1.50 f. 1.80. koppel f. 1.40. trio f. 7.90 ACHSTE KOERS. 2600 meter: 1. War Glo ry (J. de Leeuw Jr) 3.31.5 -1.21,3; 2. Yortoz; 3. Vecht Hazelaar Toto: winnend f. 3.90, plaats f. 2.00 f. 4.60 f 2.60. koppel f. 58.70. trio f. 480.50. NEGENDE KOERS. 2040 meter: 1 Worthy Oldeson (L. Dooper) 2.40.2 - 1 18.5; 2 Whis pering Usnis; 3. Varna Kinley. Niet gestart: Wilhelm S. Toto: winnend f. 3,10, plaats f. LEIDEN - Dat Leidenaar Alfred Verhoef nog altijd een flitsende sprint in de benen heeft bewees hij gisteravond tijdens atletiekwed strijden op de kunststofbaan in de Leidse Hout. De inmiddels 39-jari- ge atleet van de AV Holland - nog één jaar verwijderd van de vetera- nenperiode - vertrok op de 100 me ter furieus uit de startblokken en liet de concurrentie vervolgens kansloos. Zijn tijd van 11.0 secon den rond zal geen leeftijdgenoot in Nederland hem verbeteren. Op de 5 kilometer trok het Leid se De Bataven een blik middenaf- standlopers open. Jan Verloop bleek de snelste met 14.34.5, maar ook Henk van de Oever (14.39.5) en Jaap Duyvenvoorde (14.56.0) kwa men onder de 15 minuten-grens. In de buurt van het kwartier finishte Chris Winkel Kees van Klink (15.05.0) terwijl verder nog vijf Bataven-atleten binnen de zestien minuten aan de streep arriveerden, t.w. Hans Rig- holt 15.22.0, Hans Ravensbergen 15.39.5, Koos Verhoeven 15.45.9, Nico Plaatzer 15.52.8 en Casper Ra vensbergen 15.54.0. Van het Alphense AAV'36 meng de Aart Stigter zich met 14.39.2 in de strijd om de eerste plaatsen ter wijl Rob van Schooten uitkwam op 15.30.6. Op de 3 km dames won de Boskoopse Sylvia Hoogendoorn (AV'47) in 10.35.7. voor Henriette Slotboom van AAV'36 in 10.36.1 en Marian van Klink (Bataven) in 10.43.4. Op de 400 meter horden he ren scoorden Charles den Uyl Op de technische sprongen twee prestaties van AV'47-junioren er uit: B-junior Re ne van Eek met een hoogtesprong van 1.85 en A-junior Eelco Kranen burg met een vertesprong van 6.32 meter. VOETBAL - Sparta heeft de finale van een internationaal voetbaltoer nooi in Shanghai bereikt. De Rot terdamse eredivisieclub versloeg gisteren Yokohama uit Japan met 5-1 (2-1). Lengkeek en Van Gaal scoorden voor rust. Na de hervat ting leverde Tiktak een hat-trick af. Sparta komt in de eindstrijd uit te gen Hamhung uit Korea. Softbalploeg klimt op HAARLEM (ANP) - De Nederland se softbalploeg heeft gisteravond voor ruim 2000 toeschouwers de derde overwinning behaald in de Haarlemse softbalweek. Taipeh werd met 1-0 verslagen. Monique Fris scoorde de winnende run. De winnende werpster was Marinka Stüvel met 0-1-5-0. Nederland is door dit resultaat opgeklommen naar de derde plaats. In de middaguren verpletterde Brakettes Italië met 9-0; Taipeh verloor voorts van Orlando in de eerste verlenging, 0-2 en wonnen de Brachettes met 10-0 van Japan. 1,80 f. 1,60 f. 1,30, koppel f. 9,40, trio f. 45.40. TIENDE KOERS. 2040 meter: 1, Vanka Pride (S.A. Hartman) 2.43,6 - 1.20.2; 2. Va lentin Melodie; 3. Whippet Postille. Toto: winnend f. 4,40, plaats f. 4,50 f. 1,40 f. 1,40, koppel f. 14,50. trio f. 92.00. ELFDE KOERS, 2040 meter: 1. Unique of Grace (J.G. Offenberg) 2.47.2 - 1.22.0; 2. Udores; 3. Winchester T. Niet gestart: Vivat' eerste prijs: geen winnaar tweede prijs: geen winnaar derde prijs: 36 winnaars, elk bru to f. 9.963,80 vierde prijs: 2.772 winnaars, f. 129,40 vijfde prijs: 53.279 x f. 5,00. In de jackpot voor lotto 30 zit een bedrag van ruim 63.000 gulden. Uitslagen oefenvoetbal: Heeren- veen-Wacker Innsbruck 1-0. FC Groningen-FC Utrecht 2-1, Noord- scheschut (2e klas)-FC Twente 0-4, Hapert (le klas)-RKC 2-7, WFB (af- deling)-Excelsior 2-8. DEN HAAG - De zoveelste variant op een tot op de draad versleten thema, daarmee kunnen de plan nen van staatsssecretaris Brokx (volkshuisvesting) om huurcon tracten aan een bepaalde termijn te binden, nog het best worden gety peerd. Het thema: voorkomen dat men sen met te hoge inkomens te lage huren betalen. De variant: het termijn-gebon den-huurcontract. Hetgeen bete kent dat de huurder na het verstrij ken van de termijn zijn salaris- strook moet overleggen. Verdient hij teveel, dan moet hij of een hef fing betalen, of naar een duurdere woning verkassen. Een keus tus sen deze sancties is nog niet ge maakt. Daarover buigt zich mo menteel, geruststellende gedachte, een ambtelijke werkgroep. door Peter van Nuijsenburg Het termijn-gebonden-huurcon tract is zoals gezegd, de zoveelste verschijningsvorm van het boven beschreven beginsel, dat in 1948 zijn première beleefde. In dat jaar vroegen de kamerle den Van der Felz (CHU) en And- riessen (KVP) aandacht voor een wantoestand. Tijdens de oorlog waren er weinig woningen ge bouwd en veel verwoest. Na de oorlog werd er drukker getrouwd dan verwacht en in die te schaarse woningen met lage huren, zaten te vaak mensen met te hoge inko mens. De huren waren laag, omdat ze in het kader van het geleide loon- en prijsbeleid bevroren waren op het peil van 1940. De bouwkosten daarentegen waren sindsdien met 150 procent gestegen. De gevolgen laten zich raden: de overheid moest uit haar schaarse middelen bijspringen. Het zou dus niet on rechtvaardig zijn, dat mensen met een redelijk inkomen en een lage huur, een toeslag op hun huur zou den betalen, de huurbelasting. Bij na alle partijen zagen er wel wat in, maar toch kwam er niets van te recht. Over de bezwaren tegen het principe later meer, want die lijken voor de eeuwigheid te gelden. In 1960 beleefden we het einde van het systeem van het geleide loon- en prijsbeleid. De lonen wer den vrijgelaten en het lag voor de hand dat met de huren het zelfde zou-gebeuren. De Kamer was daar voor, maar toch bleven de huren bevroren. Niettemin: er bleven mensen met te hoge inkomens in huizen met te lage huren zitten. De toen malige minister van volkshuisves ting, Bogaers, bedacht toen de doorstromingsheffing: De filosofie achter dit ei van Columbus: wie een heffing op zijn te lage huur moet betalen, zou eerder geneigd zijn „door te stromen" naar een duurdere woning. Er kwam niets van terecht. Over de bezwaren, la ter meer. Bogaers opvolger Schut zette de doorstromingsheffing op sterk wa ter en wilde de huren met 25 pro cent verhogen. De doorstromings heffing raakte op de achtergrond. De aandacht ging nu uit naar de discussie over huren in geliberali seerde gebieden, zonder woningte kort en waar de huren waren vrij gegeven, en niet-geliberaliseerde gebieden, waar nog schaarste heer ste en de overheid de huur bepaal de. De problemen werden er niet door opgelost. In het kabinet-Den Uyl (1973- 1977) maakte de doorstroomhef- fing haar come-back. Weinig glo rieus, want, het verhaal wordt een tonig, er kwam niets van terecht. Ditmaal trok de discussie over de huurharmonisatie aller aandacht. Wanneer de te lage huren van ou dere huizen zouden worden opge trokken tot het peil van nieuw bouwwoningen, zou de doorstro ming van zelf een feit worden, en dat zonder heffing! Helaas kan de huurharmonisatie niet als een suc cesnummer geafficheerd worden. Wie zegt dat politici niet van hun fouten leren, overdrijft. In het ka binet van Agt-Den Uyl (1981-82) bleek minister Marcel van Dam, in derdaad, dezelfde, niet zo gechar meerd van het voorstel dat zijn voorganger Beelaerts had achter gelaten. De bezwaren, waarover la ter meer, hadden hem overtuigd. De huidige bewindsman zag wel weer iets in de doorstromingshef fing, maar dan als tegenvoeter van de individuele huursubsidie. Wan neer de overheid mensen die hun te hoge huur niet kunnen betalen subsidieert, zou ze ook mensen die te weinig betalen, moeten kunnen belasten. Zo op het eerste gezicht geen speld tussen te krijgen, maar het kabinet wilde er niet aan. Over de bezwaren later meer. Brokx' partijgenoot Wolters (CDA) en zijn partijtop lieten zich niet van de wijs brengen. De eerste diende een motie in waarin een „onderzoek naar doorstromings- bevorderende maatregelen" werd bepleit. Het voorlopige onder zoeksresultaat mag er wezen: het termijn-gebonden-huurcontract. De partijtop nam het beginsel op in het ontwerp-verkiezingsprogram- ma. Of de doorstromingsheffing, of hoe het later nog gedoopt wordt, dit maal werkelijkheid wordt, valt te bezien. De al bij de bespreking van de huurbelasting aangekondigde be zwaren lijken ook nu onoverkome lijk: Uitvoeringstechnisch; de door- stroomheffing is als elke andere in komensafhankelijke regeling frau degevoelig. De controle zou een le ger ambtenaren vergen. De kosten zouden vermoedelijk hoger uitval len dan de baten. Bovendien is de maatregel strijdig met het deregu leringsbeginsel; Principieel; het zou de mensen beperken in de keuze van hun in komenbesteding en de vrijheid hun. eigen woonplaats te kiezen. Dat laatste is in strijd met het Ver drag van Rome; Eveneens principieel; de maatre gel zou een inbreuk zijn op de con tractvrijheid van de huurder en de verhuurder en op de huurbescher- ming; Principieel en practisch; het zou een verhoging van de collectieve lastendruk voor de burger inhou den. Bij wijze van toegift voorziet de directeur van de Nationale Wo ningraad, Kempe, een vergroting van de leegstand en administratie ve rompslomp voor de woning bouwcorporaties wanneer het plan werkelijkheid wordt. Het heeft iets frustrerends. De overheid trekt al jaren miljarden uit om de huren laag te houden en individuele huursubsidies te finan cieren, terwijl de mensen die in een huis met een voor hun inkomen te lage huur blijven zitten, niet aange pakt kunnen worden. Wie er gezien de voorgeschiede nis op rekent dat Brokx' plan daar verandering in zal brengen, beant woordt aan de definitie van de on verbeterlijke optimist: hij denkt dat hij ooit een symfonie van Mo zart op een scheidsrechtersfluitje zal spelen. Over de zogenaamde komkommer tijd hoeven journalisten deze zo mer niet te klagen. Er is nieuws ge noeg: de noodtoestand in Zuid- Afrika, Heinrich Böll overleden, Marokkaanse jongens met een zachte g worden het land uit gezet, de honger in Afrika is weer erger dan vorige week, en president Rae- gan is geopereerd aan kanker. Me dunkt dat de weekbladen hiermee aan de slag kunnen. Soms is bepaald nieuws gewoon een verplicht nummer. Dat geldt voor de kranten, voor radio en tele visie, en ook voor de weekbladen. Toch is er, ook middenin die zoge naamde komkommertijd, meer mogelijk dan het eindelijk wegzet ten van artikelen die al wat langer in portefeuille waren. In de Haagse Post een breed op gezet interview met prof.Casimir (76), student geweest in Leiden, na tuurkundige van wereldfaam, uit vinder. Jantiene van Asch biedt de geleerde alle kans om herinnerin gen op te halen aan Ehrenfest, Ein stein, Niels Bohr en Oppenheimer. Maar tussen de bedrijven door weeft zij samen met Casimir een rode draad in het gesprek: de tech- nisch-wetenschappelijke, de eco nomische en de morele bezwaren van Casimir tegen de Star Wars- plannen van de Amerikanen. Ter verklaring van zijn eigen houding terzake heeft hij een citaat bij de hand: "Ik wil de dwaasheid van mijn jeugd niet verlengen tot de schande van mijn oude dag". Be scheiden maar toch ook met de no dige stelligheid waarschuwt Casi mir voor het onbenul van politici voor het wetenschappelijke be drijf. Door de bezonken ernst van het gesprek lijkt het artikel als het ware tijdloos, maar het gaat intus sen wel over uiterst actuele onder werpen. Even actueel als Bohr en Einstein, toen die staatshoofden en regeringen waarschuwden tegen de gevaren van de kernbewape ning. De diepgang van Casimir steekt wel heel schril af tegen het geneu zel in dezelfde HP over de andere weekbladen, bladvulling van de slapste soort. De HP-rubriek Be zigheden zou heel wat interessan ter kunnen zijn als de bezige baas jes die hierin over hun werk pra ten, wat minder vlak en voorzich tig te werk zouden gaan. Dit keer babbelt Paul Bremer III, ambassa deur van de Verenigde Staten in ons land, een flink eind weg. Deze man, en niet te vergeten zijn vrouw, zijn heel wat interessanter dan nu in HP blijkt. Kortom, een gemiste kans. Zuid-Afrika Het laatste r i HP heel goed opgepikt met een verhaal i Erik van Ees over Zuid-Afrika. Hij schildert de noodtoestand in het dagelijkse leven en de vertwijfe ling die nu óok sommige verstandi ge blanken aangrijpt. Op de dag dat de noodtoestand wordt afge kondigd formuleert een blanke academicus de volgende vragen: "Gaan we ze nu doodschieten? Hoeveel kunnen we er doodschie ten? Vijfhonderd per dag? Meer? Zullen we uiteindelijk vanaf een zwarte berg lijken gaan pleiten voor vrede met de zwarten? Zou den we nu niet moeten beginnen met praten? Of zou dat capitulatie betekenen? Het nieuws dringt zich niet altijd •op, zoals in Zuid-Afrika. Vaker moet er naarstig naar worden ge speurd. In Vrij Nederland ontkent prof.Heertje desgevraagd dat hij adviseur is geweest van de beleg- gingsgroep Interesco en Research Co in Rotterdam. Lex Runder kamp, de vragensteller namens VN, constateert vervolgens droog jes, maar niet zonder effect: Hier klopt iets niet. Waarna hij, com pleet met fotokopieën van giro-af schriften, aantoont hoeveel precies de professor zich liet betalen voor zijn adviseurswerk. Dat zou alle maal niet zo vreselijk zijn, ware het niet dat de Rotterdamse beleggers niet alleen failliet zijn gegaan, maar ook veroordeeld zijn voor bedrieg lijke bankbreuk, valsheid in ge schrifte en oplichting. Zo'n 200 be leggers van over de hele wereld verloren door deze grap een slordi ge vijf miljoen dollar. Het enige na deel van de komkommertijd is in zo'n geval dat sommige betrokke nen moeilijk bereikbaar zijn. Ze zijn op vakantie of verschuilen zich achter die smoes om de onaange name werkelijkheid nog even te kunnen ontlopen. In VN verder twee grote verha len over de gevolgen van de komst van buitenlandse werknemers naar ons land, in dif geval van Ma rokkanen. Op de voorpagina het treurige relaas van Yamani en Moestafa El Bourimi, 18 en 16 jaar oud, die binnenkort naar Marokko zullen worden uitgewezen. Zij kwamen hier als kleuter, spreken nauwelijks Marokkaans maar goed Nederlands en al hun vrienden wo nen hier. Maar ja, hun ouders keer den in 1983 naar Marokko terug en zij moesten mee. Zij konden daar, vernederlandst als ze waren, niet meer wennen en ze kwamen terug. Marokkaanse spijtoptanten dus, de eersten en niet de laatsten, zo voor ziet VN. Even treurig is het verhaal over Fatima, een Marokkaanse vrouw die in Bergen op Zoom met een bijl om het leven werd gebracht door haar ex-man. Bewoonsters van een Blijf van m'n lijf-huis vertellen aan VN allerlei details over de angstige voorgeschiedenis. Ze hadden het eigenlijk al heel lang zien aanko men', maar zich ook machtelobs ge- voeld om het gevaar te bezweren. Over het optreden van politie en justitie in deze zaak worden harde noten gekraakt. Böll De boekenbijlage van VN, ge sierd met een kleurige Bauhaus-ty- pografie, opent met een In memo- riam voor Heinrich Böll. De Groene Amsterdammer her denkt Böll in drievoud met stuk ken Günther Walraff, Gerrit Bus- sink en Groene hoofdredacteur Martin van Amerongen. De laatste komt tot de conclusie dat dankzij' Böll Duitsland eindelijk een land wordt waarin je, zonder al te ge mengde gevoelens, met vakantie kunt gaan. Van Böll zelf plaatst De Groene een waar meesterstukje, gewijd aan Peter Boenisch, de in middels afgetreden woordvoerder van de regering- Kohl. De kunst komt in De Groene aan bod met drie volle pagina's over de Engesle schilder Francis Bacon. De Tijd valt deze week met de deur in huis over de veel geplaagde minister van economische zaken, Van Aardenne. Onder een grote kop, notabene zonder aanhalings tekens, meldt De-Tijd: Van Aar denne is niet te vertrouwen. Dit is evenwel geen ontdekking van de redactie van dit weekblad noch een harde conclusie na lang wik ken en wegen. Het is de uitslag van een enquête, van een politieke ba rometer. Voor de herfst kan de mi nister, en met hem de hele WD, zwaar weer verwachten, voorspelt De Tijd. De Tijd heeft deze week afgezièn van de gewoonte een onderwerp met veel kleur in beeld te brengen. Afgezien van de voorpagina wordt de reportage over het stille sterven in Soedan geillustreerd met foto's in zwart-wit. Die zijn duidelijk ge noeg, evenals het verhaal. De vraag blijft of deze werkelijkheid wel tot de mensen doordringt. Professor Casimir zal ook hierover wel zo zijn gedachten hebben. J.W.E. METSELAAR Burgemeester Bonnike van Noordwijk bewondert de Nederlandse tourvedetten, van (links) als radioverslaggever nog de meeste indruk maakte tijdens de recente Ronde i Kneet, Joop Zoetemelk en Henk Lubberding. e Gerrie Kenetemann i Frankrijk. Naast de (foto Holvast) Phil Anderson zou komen. Gister avond moest Bonthuis het publiek melden waarom de Australische kopman uit de Postploeg niet uit Chaam was overgekomen. Een on dankbare taak. Het gros van de aanwezigen hoorde zijn verhaaltje, over een valpartij van ruim vier weken geleden en de rust die hij daardoor gisteravond genoodzaakt was te nemen, meesmuilend aan. Het wegblijven van Anderson valt Bonthuis trouwens niet eens kwalijk te nemen. Hij had het waarschijnlijk ook liever anders gezien en maakte nog het nodige goed door Kim Andersen en Maar ten Ducrot op het laatste moment voor de Noordwijkse ronde te strikken. De Deen, vier dagen hou der van de gele trui, viel in het 12 leden tellende veld niet op. In te genstelling tot Ducrot. De winnaar van de negende etappe in Epinal maakte gisteravond aanvankelijk de indruk zijn uitverkiezing tot strijdlustigste renner van de Tou- r'85 te willen onderstrepen. Maar tot zes ronden voor het einde zou het geen der renners lukken uit het pelotonnetje met zes Nederlandse WK-gangers weg te brommen. Aan het slot van de koers was dat wel gegund aan het viertal Rooks, Zoetemelk, Knetemann en Kuiper. De winst van de oud-Ripper maak te het avondje voor velen, en voor al voor organisator Joop Riethoven tot een geweldig succes. Dat werd slechts overschaduwd door een valpartij eerder op de avond tij dens de koers voor vrouwen nieu welingen. Een op het parcours los lopende hond was er de oorzaak van dat vier jonge rensters ge dwongen werden tot een bezoek aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Over de aard van hun ver wondingen konden gisteravond geen mededelingen worden ge daan. De race werd gewonnen door Nederlands sprintkampioene San dy Lutke Schipholt (Den Haag), die in de eindsprint haar zusje Cyn thia en de Goudse Monica de Waal versloeg. GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10