Service aan bevolking blijft gelijk Problemen rond schotelantenne Insluiper pikt gouden armbanden Oegstgeester school zit vol j Ouders naar rechter voor toelating kind Diefstal boeken neemt toe Verbouwing winkelcentrum in augustus Wassenaar wil geld geven voor warm eten REGIO LEIDEN WOENSDAG 24 JULI 1 w< Defensie niet blij met plaatsing op militair terrein OEGSTGEEST/REGIO - Het ministerie van defensie voelt er vooralsnog weinig voor om toe stemming te geven voor het plaatsen van een schotelantenne bij de ontvangstmast in Oegst- geest. De plek waar de antenne 'moet komen, is militair terrein. Defensie is bang dat wanneer de schotelantenne er staat, meer mensen dan nu het geval is het terrein op zullen komen. Het mi nisterie is daar niet zo gelukkig mee. Het bestuur van de 'club' die de ontvangstmast voor kabelte levisie beheert, hoopt echter nog steeds een regeling te kunnen treffen met het ministerie zodat de schotelantenne alsnog op het terrein kan worden geplaatst. Bijvoorbeeld door de afspraak te maken dat alleen Casema - de beheerder van het kabelnet in de Leidse regio en de duin- en bol lenstreek en het bestuur van de mast het terrein op mogen. De gemeenschappelijke rege ling antenne-energievoorziening zoals het bestuur van de mast officieel heet - heeft tot septem ber de tijd om de problemen op te lossen. Tegen die tijd wordt de schotelantenne, die inmiddels is besteld, waarschijnlijk afgele verd. Lukt het niet om met de fensie overeenstemming te be reiken, dan moet het bestuur van de mast uitkijken naar een plek buiten het defensie-terrein. De kosten voor het plaatsen van de Bijdrage Het bestuur van de mast gaat ook nog onderhandelen met de satellietzenders Sky Channel en Music Box. De gemeenschappe lijke regeling wil dat deze beide zenders een bijdrage leveren in de kosten voor het doorgeven van hun programma's. Sky Channel en Music Box voelen daar op dit moment nog weinig voor. G. Noordermeer, secretaris van de gemeenschappelijk rege ling. vindt persoonlijk dat als de beide satellietzenders niet willen meebetalen, zij niet op het kabel net moeten worden gezet. Overi gens is Music Box op dit mo ment al te ontvangen in de Leid se regio en de bollenstreek door dat deze zender via een straalver binding wordt doorgegeven van af de ontvangstmast in Rijswijk. Noordermeer: "Sky Channel verwacht binnen enkele jaren uit de rode cijfers te zijn. Dat is na tuurlijk leuk voor Sky Channel, maar daar hoeven onze abonnees niet aan mee te betalen". Omdat de satellietzender binnen enkele jaren mogelijk winst maakt, ver wacht Noordermeer dat zij wat toeschietelijker wordt en eerder bereid zal zijn een bijdrage te be talen voor het doorgeven van haar programma's. Nederlandstalig De gemeenschappelijke rege ling antenne-energievoorziening moet zich binnenkort ook bui gen over de vraag welke zenders uiteindelijk worden aangeboden aan de verschillende kabelnetten in de regio. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er een 'Neder landstalig' pakket op de VHF- band en een buitenlands pakket op de UHF-band zou worden aangeboden. Het Nederlandsta lig pakket moeten de verschil lende gemeenten waarschijnlijk verplicht doorgeven. Ze zouden dan. afhankelijk van het aantal kanalen dat zij beschikbaar heb ben, kunnen kiezen uit het bui tenlands pakket. Nu blijkt echter dat gemeenten om dit te kunnen verwezenlijken allerlei investeringen moeten plegen om de verschillende pro gramma's kwijt te kunnen. Iets waar zij in de meeste gevallen geen zin in hebben omdat dit een verhoging van de tarieven met zich meebrengt. Bovendien zal het aantal kanalen op de VHF-- band te klein zijn als de kabelex ploitanten zowel Nederland 3 als de satellietzender Olympus moe ten doorgeven. Daar komt nog bij dat ook kanalen vrijgehouden moeten worden voor de televisie programma's en de kabelkrant van de omroep Rijnland en even tueel abonnee-televisie. Leiderdorps voormalige burgemeester (tweede van rechts) in vergade ring achter de microfoons. Binnekort is hij voor de AVRO-microfoon te beluisteren. (archieffoto) Afscheid Van der Have op radio LEIDERDORP - Van der Have, ex-burgemeester van Leiderdorp, komt wederom op de radio. Vier maanden na het uitzenden van het program ma 'De burgemeester is jarig' slingert de AVRO op 7 augustus 'De burge meester neemt afscheid' de ether in. Dit programma duurt van half negen tot elf uur uur en wordt uitgezon den via Hilversum 1. Het betreft, anders dan een woordvoerder van de gemeente heeft begrepen, zeker geen herhaling van de eerste uitzending waarin Den Braber uitgebreid sprak met Van der Have. In 'De burgemeester neemt afscheid' zal de AVRO-ster ook met andere Leiderdorpers praten, zo verwacht een woordvoerder van de omroep. Den Braber zelf was niet voor commentaar bereikbaar. Voorschotens jongerenfeest komt er niet VOORSCHOTEN - Het jongeren- jaar gaat ongemerkt voorbij aan Voorschoten. De voor augustus ge plande jongerenmanifestatie komt er niet. Drie weken voordat de sub sidieaanvraag de deur uit moest zijn, kwamen alle voorbereidende werkzaamheden terecht op de schouders "van 'Dc Lindehoeve' en nog wat mensen". Aldus Mi- chiel Groothuis, werkzaam bij Lin dehoeve en JOV, een overkoepe lende jongerenorganisatie. Een te smalle basis en een te kort tijdsbe stek, werd vervolgens geoordeeld. Groothuis betreurt dit alles ten zeerste. De manifestate had jonge ren via saamhorigheid en vermaak aan het denken kunnen zetten over thema's als werken, werkloosheid, racisme en fascisme. Middelen hiertoe: popbands, theatergroepen en andere culturele, creatieve en informatieve programma-onderde len. Oorspronkelijk zaten in de werk groep die de jongerenmanifestatie moest voorbereiden de volgende groepen: het JOV, jongerencen trum 'De Lindehoeve', buurthuis Vlietwijk, de Gereformeerd-Her vormde Jeugdraad, de CDA-jonge- renorganisatie en de PvdA- en PSP-jongeren. Ook de gemeente was vertegenwoordigd. De happening zou moeten wor den gehouden op het ijsbaanter rein of het terrein bij 'De Linde hoeve'. Verwachte aantal bezoe kers: 1.500 tot 2.000. Agenda WOENSDAG Leiden Lakenfeesten: Nieuwe Beesten: jazz-avond, 20-2 uur, Voorschoten Jongerencentrum Lindehoeve - v.d. Haarplein, summertime-disco, 24 uur. DONDERDAG Leiden Lakenfeesten: Stadhuisplein. Sam gelico. vanaf 14 uur. Nieuwe Beestenmarkt - draaiorgel,: Leidse Werkgroep HomoseksualiU Caeciliastraat 18. soos. 21-1 uu Filmhuis LVC - Breestraat, 'Noveni to deel 1' van Bertolucci, 22.15 Korter werken bij gemeenten REGIO - Burgers in deze regio zullen weinig merken van de ar beidstijdverkorting (atv) bij gemeenten, die in de meeste geval len volgende week ingaat. Wassenaar roostert de atv in. Am- tenaren moeten hier afwezige col lega's opvangen. Want: het dienst belang mag niet worden geschaad. In Zoeterwoude gaan de ambtena ren slechts vijftien minuten min der werken per week: hun arbeids tijd bedraagt al tien jaar 38 .uur en een kwartier. En Leiderdorp kent al sinds 1 april arbeidstijdverkor ting. De gemeentesecretarie sluit daar vrijdagmiddag om drie uur; personeel van gemeentebedrijven heeft de vrijdagmiddag vrijaf. Voorschoten, Oegstgeest en War mond hebben gekozen voor een vrije vrijdagmiddag eens in de veertien dagen. Volgens het minis terie van binnenlandse zaken is de ze oplossing in strijd is met een cir culaire van juni, waarin staat dat de bedrijfstijd gehandhaafd dient te worden. Maar de gemeenten betitelen het als een "weinig schokkende zaak". Nu al zijn de gemeentelijke afde lingen 's middags voor publiek ge sloten. Verschil is wel dat op de be wuste vrijdagmiddagen niet kan worden getrouwd. Bellen naar de secretarie behoort al evenzeer tot de onmogelijkheden. Al met al spreken de betrokken gemeenten van een oplossing met kleine ongemakken en grote voor delen. Immers, afspraken maken blijft simpel, het personeel heeft een lang weekeinde én er kan flink worden bespaard op onder meer verwarmings- en verlichtingskos- ten. Vrijdagmorgen kan de cv al la ger worden gezet. Onoverzichtelijk Wassenaar, waar sluitingen van het gemeentehuis uit den boze zijn, ziet het anders. "Het zou onover zichtelijk worden wanneer je de ene vrijdagmiddag open bent en de andere vrijdagmiddag dicht", al dus een woordvoerder. "Dat ont houden de mensen niet. Het is juist prettig wanneer je weet datje altijd bij je gemeente terecht kunt, ook 's middags". OEGSTGEEST Via een opei slaapkamerraam heeft een in sluiper uit een woning aan di Louise de Colignylaan tw« gouden armbanden kunnei ontvreemden. De dader kW gisteravond via de dakgoo door het raam, doorzocht d( slaapkamer en kon met de arm banden, met een gezamenlijke waarde van 1100 gulden, op zak het huis weer verlaten. Omdal de slaapkamerdeur was afge sloten heeft de insluiper zijn ac tiviteiten niet tot de andere de len van het huis kunnen uit breiden. I 1 1 1 scholen openstond en dat iede belangstellende evenveel rechti zou hebben. Later bleek evenw dat de eerste klas van deze scha al 32 inschrijvingen telde. Dit w het gevolg van een eerdere oproe van de gemeente in het vroej vooijaar van 1984. Daarin stond di voor 26 mei van dat jaar moest wo den ingeschreven. "Alle leerlinge die toen zijn aangemeld, zijn oo tot de Gevers-Deutz Terwee toegi laten", vertelde gisteren wethoL der Blom-de Koek van Leeuwe aan staatsraad mr. Kapteyn. Van Ark heeft zijn dochter nii ook al begin 1984 voor de scho< februari van dit jaar een brief aangemeld omdat de familie de bt DEN HAAG/OEGSTGEEST Graag naar een bepaalde school willen, maar niet kunnen. Het ge beurde in Oegstgeest. De ouders van de vierjarige Franciska van Ark hebben de Raad van State in de arm genomen om te bereiken dat hun dochter alsnog op de open bare Oegstgeester basisschool Ge vers-Deutz Terwee wordt toegela ten. De gemeente heeft de inschrij ving van de kleuter op deze nieuw gevormde basisschool namelijk ge weigerd omdat de eerste klas met 32 leerlingen al vol is. van de gemeente kreeg met de me dedeling dat inschrijving voor de Om te vervolgen met: "het liefst hebben we dat mensen 's morgens langs komen. Maar 's middags kunnen ook afspraken worden ge maakt. Al zal het natuurlijk zo kun nen zijn dat een burger met een specifiek probleem op een bepaald moment niet kan worden gehol pen, omdat de betrokken ambte naar er net niet is". Volgens Warmond toont dit de zwakte aan van een ingeroosterde atv, zoals in Wassenaar wordt inge voerd. "Als burger krijg je dan tel kens te horen datje ambtenaar die jij moet hebben net zijn atv-dag heeft", aldus een woordvoerder. "Op de uren dat nu wel open zijn bedienen we het publiek op volle sterkte". Wat nu precies de sterkte zal worden is nog niet overal duide- !ÜL hv°°,Zïhoten In Wassenaarse bibliotheek moet nog navragen hoeveel uren de part-timers willen gaan maken. Ook dient duidelijk te worden of de ambtenaren nu onder- of over belast zijn. Weliswaar is uit een on derzoek gebleken dat hier en daar teveel personeel zit. Maar dit on derzoek is afgestemd op een 40-uri- ge werkweek. Door twee uur kor ter te werken verschuift het plaatje grondig bij een gemeente met 100 ambtenaren, zoals Voorschoten. Mocht er behoefte zijn aan extra personeel dan heeft de 'parel aan de Vliet', net als Warmond, een potje gereed. Het heeft het op schrift 'herbezettingsgelden' en is gevuld met het geld dat wordt be spaard door de invoering van ar beidstijdverkorting. In Voorschoten terkamp zijn de winkeliers niet puur tegen. Maar moet goed duidelijk worden hoe duur het een en ander is. Ook over de publiciteit, een andere twistappel in het verleden, moet mei zou beginnen, maar op het laatste nog eens goed worden gesproken. Zeker is dat de winkeliers op dit punt een flinke vinger in de pap hebben, zo merkt de voorzitter van de winke- VOORSCHOTEN - De verbouwing van het Voorschotense winkelcen trum begint waarschijnlijk begin augustus. Eigenaar Delta Lloyd-vast- goed heeft met de meeste winkeliers overeenstemming bereikt over de opknapbeurt die aanvankelijk moment werd afgelast. Slechts een tot twee winkeliers aarzelen nog. Zij zouden moeite hebben met het tijdelijke onderkomen, waarin ze moeten worden ondergebracht tijdens de verbouwing. Deze opknapbeurt moet eind november, begin december zijn afgerond. Aldus een woordvoerder van de verzekeringsmaatschappij, die toe geeft dat er nog geen contracten zijn getekend. R. Achterkamp, voorzitter van de winkeliersvereniging, kan de berichten bevestigen noch ontken nen. Hij heeft nog niet gesproken met zijn collega's, van wie er nogal wat op vakantie zijn. De winkelier weet hierdoor niet wat zij in de individuele gesprekken met Delta Lloyd zijn overeengekomen. Wel heeft hij begrepen dat op korte termijn nog moet worden gesproken over de servicekosten, een van de grote struikelblokken in het verleden. Grote vraag hierbij is dan: komt er wel of geen verwarming in de gangen van het centrum? Volgens Ach- liersvereniging tevreden op. Delta Lloyd heeft dus water bij de wijn gedaan? De Voorschotense middenstander aarzelt: "Ik kan alleen maar uit eigen ervaring spreken. Maar mijn indruk is dat van beide kanten water bij de wijn is gedaan". Een verduidelijking van deze stelling kan pas worden gegeven half au gustus, wanneer alle winkeliers weer terug zijn. Dan is de 2,5 miljoen gulden kostende verbouwing dus misschien al gestart? Achterkamp be aamt het. "Het schijnt allemaal vrij positief te gaan", merkt hij zonnig op. Belangrijkste punten van de verbouwing: de vleugel langs de Admiraal de Ruytersingel gaat tegen de vlakte en herrijst tegenover de supermarkt, die op zijn beurt ook weer uitbreidt. Bovendien wordt het centrum, dat veertien winkels blijft tellen, geheel dichtgemaakt en voorzien van tocht- sluizen. Ook komen er gladdere vloeren en een parkeerplaats die goed bereikbaar is vanaf de Admiraal de Ruytersingel. WASSENAAR - B en W van Wassenaar willen geld uittrekken voor een maaltijd voorziening voor zelfstandig wonende bejaarden, een alar meringssysteem, dagopvang, een trefcentrum en een betere opvang in noodgevallen in de ziekenboeg van verzorgingstehuizen. In een voorstel aan de raad schrijven de da gelijks bestuurders dat uit een enquête is ge bleken dat er behoefte bestaat aan deze voor zieningen, die in totaal 92.000 gulden kosten en door de provincie zullen worden betaald. Voor dit geld kan het volgende Worden ge daan: acht maal bejaarden opvangen voor ge middeld veertien dagen in logeerkamers of ziekenboegbedden van verzorgingstehuizen. Eventueel zou het kruiswerk, gezinsverzor ging en of vrijwilligerwerk moeten helpen. Eveneens vanuit de verzorgingstehuizen zou een alarmvoorziening op poten moeten te wor den opgezet, alsmede een dagopvang met spel en creatieve therapieën, begeleid door een consulent van 'Meer bewegen voor ouderen'. Voor sommige bejaarden zouden de thera pieën kunnen worden gecombineerd met een maaltijdvoorziening, te nuttigen aan een eetta fel van het tehuis. Tafeltje Dekje Naast deze open-tafel voorziening zouden ook zelfstandig wonende bejaarden thuis eten moeten krijgen. Een taak voor verzorgingste huizen én de UW. Laatstgenoemde organisa tie zou voor 7.000 gulden een oven moeten krij gen en voor de rest kostendekkend dienen te werken. Voor de ouderenorganisaties is even eens een taak weggelegd. Zij moeten een tref centrum op poten zetten, mogelijk vanuit een vrijkomende kleuterschool. De Stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wasenaar (SSBW) op haar beurt zou een docu mentatie en informatiecentrum moeten opzet ten waar ouderen informatie en voorlichting kunnen krijgen. Lokatie: de Europaschool, buurtcentra en het ouderen trefpunt. Vanuit dezelfde lokaties zou de SSBW ook een oude- renvoorlichting op poten kunnen zetten, zo opperen B en W. De afzonderlijke raadscom missies buigen zich nog deze maand over de voorstellen. WASSENAAR - Sinds de komst van televisiecamera's in de Wasse naarse openbare bibliotheek aan de Luifelbaan is het aantal gesto len boeken en platen afgenomen. Tussen april '83 en april '84 zijn maar liefst 1791 boeken uit de rek ken ontvreemd. In die periode kwamen 314 elpee's niet meer te rug. Dit blijkt uit jaarverslag over 1984. Nadat deze tellingen zijn ver richt, is het aantal gestolen boeken teruggelopen tot 750. Ongeveer tachtig platen werden sinds de laatste telling gestolen. De cijfers geven een enigszins vertekend beeld omdat bij de eerste telling ook de boeken en platen werden geteld waarvan werd aangenomen dat ze niet meer terug zouden wor den gebracht. Als vuistregel geldt in Wassenaar dat er per dag drie boeken kwijtraken. De Wassenaarse bibliotheek heeft ook veel last van leners die uit boeken knippen. Bovendien is het aantal tijdschriften dat uit de nieuwe leeszaal wordt gestolen erg hoog. De jaargangen van sommige tijdschriften blijven incompleet omdat het geld ontbreekt om de gestolen nummers bij te bestellen. Boeken die bij dieven erg populair zijn, zijn dure kunstboeken, die renboeken en boeken met eindexa menliteratuur. "Ook de uittreksel- boeken, die niet mogen worden ge leend, verdwijnen met de muziek mee", aldus directeur B. Bleyen- berg desgevraagd. Het lenen onder een valse naam en adres is in Wassenaar aan ban den gelegd. Tegenwoordig moet een bibliotheekbezoekér zich dub bel legitimeren voordat boeken mogen worden meegenomen. He lemaal brutaal noemt Bleyenberg het staaltje van een platenlener die op een gevonden pasje platen leen de en die niet terug bracht. Het dalende ledental van de bi bliotheek, zoals uit het jaarverslag over 1984 blijkt, is enigszins gesta biliseerd. "Veel jong bloed komt er niet bij, dat zal ook te maken heb ben met de geboortebeperking die zich begint te wreken", meent Bleyenberg. In 1984 waren nog 6689 mensen lid van de 'bieb'. Twee jaar eerder waren dat er nog een kleine 7800. Het aantal uitle ningen daalde in een jaar met acht procent. Bij de discotheek daalde het aan tal uitleningen in 1984 met bijna veertig procent. De voornaamste oorzaak hiervan is de verhoging van het leengeld per 1 januari 1985 van zestig cent naar 1.25 gulden per plaat. Opvallend in Wassenaar is het hoge percentage uitgeleende bui tenlandse romans. Blijkens het. jaarverslag rh,oet dat worden toege schreven aan de pluriformiteit van de Wassenaarse bevolking. treffende gemeentelijke adverten tie in het plaatselijke huis-aan-hui blad niet heeft gezien. Het gezi: woont pas sinds december 1984 i Oegstgeest. Van Ark, die 100 mett van de school woont, wil zijn doch ter niet naar een van de anden verderaf gelegen openbare basü scholen sturen. Hoewel daar no plaats is. De gemeente houdt echter •aan het principe dat een schoolkla niet meer dan 32 leerlingen maj tellen. Uitbreiding van de Gevers Deutz Terweeschool met noodlo kalen zit er evenmin in omdat he ministerie van onderwijs daarvoo: geen toestemming geeft. Elders in de gemeente staan namelijk nog lo kalen leeg. Omdat de zaak jun disch zeer ingewikkeld in elkaa.' steekt doet mr. Kapteyn niet zoal: gebruikelijk binnen 24 pas volgende week maandag uit spraak. AANGEREDEN - Met een kaakbreuk en verwondingen in haar gezicht is een 23-jarige Leidse vrouw afgelopen nacht om half drie overgebracht naar het Diaconessehuis. De vrouw wilde met haar fiets, komende uit de Haarlemmerstraat de Pelikaanstraat inrijden. Zij zag bij die manoeuvre een auto over het hoofd. Hetzelfde overkwam een 18-jarige motorrijder eerder op de avond. Hij zag op de Diamantlaan een auto niet. Met een snee en kneuzingen aan zijn voet is hij voor behandeling overgebracht naar het Diaconessehuis. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE n 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd 250.90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar. aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2