EIDSCH DAGBLAD Thatcher ontloopt net nederlaag in Lagerhuis Autohuren? 769313 Arrestatiebevel Klaas de Jonge chttien ;rsonen zitten palen leen minister kan ijgplicht opheffen Scheepsnieuwbouw let niet zo scherp op voorschriften Voorstel tot verhoging salarissen topambtenaren Mogehjk dode door drinken wijn met gif TE HUUR Kantoorruimte Ontslag voor beheerders dierenasiel? RSV plaNSDAG 24 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37762 ieubehee 'erontreirj is en de getroffenB n daarva nzee, deL de grotj n-Rijnka- den ter i ter visie ministe 500 EX (oordwijkerhout .jn )rdwijH 'OORDWIJKERHOUT - de vijfde achtereenvolgen- ter is in Noordwijkerhout torgen het kampioenschap litten begonnen. thouder P. Heemskerk gaf herhaalde mislukte pogin- klokslag negen uur 'een geweer uit de vorige het startschot voor de door ganisatoren als wereld- >)- totaal nemen er IS perso- - onder wie vijf vrouwen, Teel. De deelnemers komen |aal uit de buurt van dwijkerhout. Het record Kitten voor mannen (voor en 93 uur) staat op naam piet Hoogeboom uit Leider die vorig jaar ruim r kon blijven zitten. Ook r is hij weer van de par- fUs alles goed gaat wordt agmiddag tussen drie en r het record gebroken. It paalzitten is dit jaar wat r opgezet dan andere ja- I Het aantal deelnemers is J gebruikelijk, maar tussen s in het water een groot gebouwd waarop de nde dagen tal van arties- ullen optreden, (foto Holvast) DEN HAAG (GPD) - De scheeps- nieuwbouw blijkt wetten, voor schriften en afspraken gewoon aan de laars te lappen. Vooral als het gaat om het inlenen van wat men noemt bedrijfsvreemd personeel. Dat blijkt uit een onderzoek van de Loon Technische Dienst in 142 be- vondellaan 80. Leiden. |astingambtenaren voor rechter TAAG (GPD) - Minister Ru- Ifinanciën) zal moeten beslis- |f drie Amsterdamse belas- nbtenaren van hun zwijg- t worden ontheven nu zij aan- ne vrijdag voor de rechtbank fcn verschijnen. Het drietal is |het Amsterdamse jongeren- Happy Family aange- lij wann vrij warm. Minimumtempe- Ir omstreeks 12, middagtempera- Ijngeveer 27 graden. Zwakke zuid- |»p 5.51, onder 21.41 uur. i op 15.16, onder 0.31 uur. ■Dgwater in Katwijk om 9.27 en uur, laagwater om 5.14 en 17.26 klaagd wegens omkoping. De amb tenaren zouden een hasjdealer 30.000 gulden vermindering van zijn belastingaanslag hebben toe gezegd in ruil voor informatie over het voormalige jongerencentrum. De dealer zou dit vrijdag onder ede willen verklaren. Belastingambtenaren hebben volgens de wet een zwijgplicht, die alleen door de minister kan wor den opgeheven. Het ministerie van financiën verklaarde vanmorgen dat nog wordt bekeken of de mi nister gebruik zal maken van zijn bevoegdheid de zwijgplicht in dit geval op te heffen. De beslissing daar over zal volgens het ministe rie pas op het allerlaatste moment worden genomen. Volgens het ministerie werkt de belastingdienst nooit met aanbie dingen van belastingvermindering in ruil voor informatie over belas tingontduiking. Wel werken de be lastinginspecties met tipgeld, waarvoor echter duidelijke richtlij nen bestaan. Is de informatie on bruikbaar dan wordt geen tipgeld betaald. Volgens het ministerie mag het betalen van tipgeld nooit in ver band worden gebracht met het op leggen van een belastingaanslag. Bovendien wordt in gevallen van belastingontduiking vrijwel altijd met de politie samengewerkt, om dat belastingontduiking in het al gemeen samen gaat met het plegen van strafbare feiten. drijven. De ministers van sociale en economische zaken, die de re sultaten van dit onderzoek naar het parlement hebben gezonden, kon digen aan dat dit jaar- nog een on derzoek zal worden uitgevoerd bij alle scheepswerven. In het oog springt dat voor bij voorbeeld ingeleende lassers en te kenaars 25 tot 30 procent meer loon wordt betaald dan aan het personeel in eigen bedrijf. Grote problemen doen zich volgens de Loon Technische Dienst voor met buitenlandse bedrijven die perso neel uitlenen. Die bieden een be drijf dat personeel nodig heeft soms contracten aan die in het licht van Nederlandse rechtsbe grippen ontduiking van gestelde regels mogelijk maken. Ook blijkt dat kort voordat per soneel werd ingeleend vaste werk nemers waren ontslagen. "Een aantal van deze werknemers had bij de projecten waaraan door het ministerie steun werd verleend in gezet kunnen worden", conclu deert de Loon Technische Dienst. De LTD klaagt erover dat buiten landse ondernemingen ongelimi teerd op de Nederlandse markt kunnen opereren. Het gaat hier "met name om bedrijven die opere ren op grond van een bilaterale overeenkomst tussen Nederland en Joegoslavië. Israël laat weer honderd Libanezen vrij ATLIT (AP) - Israël laat vandaag zoals verwacht honderd Libanese gevangenen vrij. Uit de Atlit-ge- vangenis in Israël vetrokken van morgen drie bussen met de gevan genen, voor het merendeel sji'iti- sche moslims. De bussen reden in noordelijke richting naar de Liba nese grens. Het was de tweede groep gevan genen die vrijgelaten werd sinds de beëindiging van het kapings drama van vorige maand in Bei roet, waarbij Libanese sji'ieten de vrijlating eisten van 700 door Israël gevangen gehouden Libanezen in ,ruil voor ae vrijlating van 39 Ame rikaanse gijzelaars. Het dagblad Davar meldde dat de resterende 330 Libanese gevan genen in Atlit zullen worden vrij gelaten in drie groepen met tussen pozen van twee weken. De krant vermeldde niet wanneer precies de volgende groep zal vrijkomen. Is raëlische bronnen bevestigden echter dat de volgende groep over ongeveer twee weken op vrije voe ten zal komen. LONDEN (GPD/AP) - De regering-Thatcher heeft van nacht een flinke deuk in haar prestige opgelopen toen 100 Conservatieve leden van het Lagerhuis rebelleerden tegen het regeringsvoorstel om grote salarisverhogingen aan topambtenaren, rechters en hoge officieren te geven. Het was de grootste revolte die de regering sinds haar aantreden heeft meegemaakt. Van de Conser vatieve fractie stemden 48 leden te gen en onthielden 50 zich van stemming. Het voorstel werd met een kleine meerderheid (17 stem men verschil) aangenomen, en zou verworpen zijn als alle leden van de oppositie aanwezig waren ge weest. Algemeen was wel verwacht, dat er enige onvrede door de Tory's tot uitdrukking zou worden gebracht, maar de omvang zoals die uit de stemming bleek, verbijsterde vriend en vijand. Dit temeer daar alle Conservatieve Lagerhuisleden door hun „whips" (die de belangen van de regering bij de fractie ver- WENEN (AP) - De Oostenrijkse politie stelt op verzoek van de Westduitse autoriteiten een onderzoek in, of twee gevallen van vermoedelijke vergifti ging door di-ethyleenglycol in de zomer van 1981 mogelijk verband houden met het Oos tenrijkse wijnschandaal. Eén van de vergiftigingsgevallen had een dodelijke afloop, ver klaarde vandaag het plaats vervangend hoofd van het In terpol-bureau in Wenen, Carl Danich. De twee getroffenen werden ziek na een bezoek aan Oosten rijk. Vermoed wordt dat mil joenen flessen Oostenrijkse wijn zijn versneden met di- ethyleenglycol, een chemische stof die in sommige anti-vries middelen wordt gebruikt en goedkope wijnen zoeter zou maken. Het staat nog niet vast dat de vergiftigde wijn tot sterf- of ziektegevallen heeft geleid. Maar volgens de Oostenrijkse autoriteiten kan een gehalte van 14 gram di-ethyleenglycol per liter dodelijk zijn, De mogelijke "vader van het wijnschandaal", die bedrijven zou hebben geadviseerd di- ethyleenglycol te gebruiken ter "verbetering" van wijnen, is inmiddels in Oostenrijk gearresteerd. De arrestatie van de 49-jarige Helmut Rot ter uit Retz was de vijfde ar restatie in verband met het schandaal. Dambreuk Italië Mijneigenaar aangehouden TRENTO (AP) De Italiaanse au toriteiten hebben een van de eige naars van de mijnonderneming Prealpi Mineraria gearresteerd. Na een dambreuk bij een waterreser voir van het bedrijf werd vorige week vrijdag het dorp Stava weg gevaagd en werden meer dan 200 mensen gedood in een vloedgolf van water en modder. De eigenaar van de mijn is dood door schuld ten laste gelegd. Dit heeft de officier van justitie in Trento meegedeeld. De man, die samen met zijn broer eigenaar is van de mijnonderneming, meldde zich gisteravond bij de autoritei ten, nadat er een arrestatiebevel te gen hem was uitgevaardigd. Zijn broer ligt al enkele weken in het ziekenhuis na een hartaanval. "n perl september ERKEND REKLAME-ADVIESBURO BV WEVERSBAAN 25, LEIDERDORP. TELEFOON 071-890655. Na 18.00 uur: 071-215724. dedigen) stevig onder druk waren gezet. Technisch ging de stemming van vannacht over de salarisverhoging van slechts één functionaris, de „Lord Chancellor", een functie die in het Nederlandse politieke bestel niet bestaat. Over de overige sala risverhogingen mag het Lagerhuis niet stemmen, omdat die geheel en al een regeringszaak zijn. Maar de signaalfunctie van de stemuitslag was er niet minder krachtig om. Vele Tory's in en bui ten het parlement zijn woedend dat de regering de top-ambtenaren salarisverhogingen tot 46 procent wil geven, terwijl de lagere ambte naren moeten zien met 5 tot 6 pro cent verhoging (nauwelijks genoeg om de inflatie te dekken) rond te komen. De regering heeft de grote verho gingen steeds verdedigd door erop te wijzen dat er in het bedrijfsleven aan functionarissen van vergelijk baar kaliber aanzienlijk meer wordt betaald, en dat de ambtena rij daardoor zijn bekwaamste men sen dreigt te verliezen. De Conservatieve afgevaardigde Anthony Beaumont-Dark hield de regering voor dat veel trouwe aan hangers van de partij woedend wa ren over het voorstel en waar schuwde Thatcher dat deze stap haar zeker stemmen zal kosten. Beaumont-Dark stemde tegen het wetsvoorstel. Zijn partijgenoot Pa trick Thompson, die eveneens te genstemde, noemde de maatregel 'oneerlijk'. k\k 20 PAGINA'S GPD) Mark Knopfler van de pop groep Dire Straits: 'Een succesvol concert is als een voetpomp voor je ego'. PAGINA 19 Acht jaar geëist tegen Haagse arts wegens het doden van bejaarde pa tiënten. Middenschool krijgt nu echt gestalte. PAGINA 11 JOHANNESBURG (ANP/Rtr.) - De openbare aanklager in Johan nesburg heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Nederland se antropoloog Klaas de Jonge, die sinds vorige week vrijdag in de Ne derlandse ambassade in Pretoria verblijft. Dat is gisteren in Johan nesburg bevestigd. Het arrestatiebevel werd reeds vorige week vrijdag uitgevaardigd en is volgens welingelichte krin gen aan de Nederlandse regering overgebracht met de mededeling dat De Jonge zal worden aange klaagd op grond van de vuurwa pen wet. Tegen De Jonge is overi gens nog geen formele aanklacht ingediend, maar onofficieel heet (van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het bestuur van het Leids dierenasiel wil het beheer dersechtpaar Thiele ontslaan. Het arbeidsbureau heeft het ontslag echter nog niet geaccepteerd en ook de Leidse afdeling van de Die renbescherming is het er niet mee eens. De kantonrechter zal binnen kort uitspraak over de ontslagaan vraag doen. Volgens het bestuur van het asiel hanteert het echtpaar Thiele de ta rieven niet zorgvuldig genoeg. Als mensen die in eèn dier geïnteres seerd zijn het gevraagde bedrag te hoog vinden, zöu daar nog wel eens een mouw aan worden gepast. Het bestuur vindt dat in sommige gevallen wel toelaatbaar, maar be klaagt zich er over onvoldoende geïnformeerd te worden. Verder verwijt het bestuur Thiele een "halsstarrige opstelling". De be heerder wijst de kritiek van de hand en weet zich daarbij gesteund door de Dierenbescherming. (zie verder pagina Leiden) FRAUDE - De Haagse politie heeft drie suppoosten van het museum Panorama Mesdag aangehouden die er van worden verdacht gedu rende een aantal jaren geld uit de kassa te hebben weggenomen. In totaal hebben zij daarbij een be drag van enkele tonnen buitge maakt. Het bestuur van Panorama Mes dag vermoedde al enige tijd dat er meer bezoekers dan guldens bin nen kwamen en vroeg de politie een onderzoek in te stellen. het dat hij wapens smokkelde voor het verboden ANC. Het arrestatie bevel is bedoeld om juridisch ge wicht te geven aan het officiële Zuidafrikaanse verzoek, vorige week vrijdag, De Jonge over te dra gen. Offensief De voorzitter van het African Na tional Congress (ANC), Oliver Tambo, heeft opgeroepen het op roer uit te breiden tot de blanke ge bieden in Zuid-Afrika in een alge meen offensief tegen de apartheid. Tambo zei in een uitzending van ANC's Radio Freedom vanuit Lu saka dat de huidige noodtoestand in Zuid-Afrika gelijk staat aan een militaire dictatuur. „Al onze men sen moeten worden gemobiliseerd, dat moet ons antwoord zijn op het wanhopige tegenoffensief van on ze vijand", aldus Tambo. Het is vol gens de ANC-voorzitter van vitaal belang dat „alle gebieden in ons land zich aansluiten in een alge meen offensief om het apartheids systeem onwerkbaar en Zuid-Afri ka onregeerbaar te maken". Blanke gebieden zijn tot nu gro tendeels gevrijwaard gebleven van het geweld, dat in zwarte woonste den de afgelopen anderhalf jaar aan ongeveer 500 mensen, van wie verreweg de meesten zwarten, het leven kostte. (zie ook pagina 7) m Een parlementarie enquête commissie heeft vergaande bevoegdheden, maar een strafrechtelijk onderzoek behoort daar niet toe, laat staan een straf rechtelijke vervolging. Toen enkele Kamerleden, zelf beroepspolitici, vo rig jaar een onderzoek instelden naar het RSV-debacle, gebeurde dat bin nen een strikt afgebakend juridisch kader. De voorzitter van deze parlemen taire enquêtecommissie, het CDA- Kamerlid drs. C.P. van Dijk, ontpopte zich tijdens de openbare verhoren bovendien als een voorzitter van allu re, die binnen de hem gegeven ka ders streng waakte over de procedu res. Dat kon overigens niet verhinde ren dat menige autoriteit tijdens die verhoren benauwde uurtjes moest doormaken. Sommige verschrikte en zelfs ver bijsterde toeschouwers zagen in de ze verhoren zelfs een moderne va riant van de beruchte inquisitie. Maar een dergelijk oordeel werd waar schijnlijk eerder ingegeven door de schrille aanblik van grote mensen die van hun voetstuk vielen, dan door het optreden van de parlementaire en quêtecommissie zelf. De leden van deze commissie, zelf lid van de Tweede Kamer en lid van een politieke partij, zijn als zodanig nauw verbonden met de grote verant woordelijkheid die ook de Tweede Kamer draagt voor allerlei zaken die met de RSV-zaak te maken hebben. Deze verantwoordelijkheid van de Kamer hebben de commissieleden trouwens zelf in hun eindrapport on derstreept en zij hebben scherpe kri tiek op de Kamer niet gespaard. Slechts in één geval heeft de com missie moeten erkennen dat haar machtsmiddelen tekortschoten om de ingewikkelde werkelijkhéid boven ta fel te krijgen. Dat geval betrof dr.J.de Vries, president-commissaris bij RSV en bij de Verenigde Bouwbedrijven Brederode, die onvolledige en op het eerste gezicht ook tegenstrijdige in lichtingen verschafte over de declara ties en/of vergoedingen die hij kreeg van RSV en/of van Brederode. Ook na de nodige aanmaningen van voorzitter Van Dijk hield de heer De Vries zijn verklaringen staande te genover de parlementaire enquête commissie, verklaringen die onder ede werden afgelegd. Omdat de fei ten niet boven tafel kwamen, en om dat de verstrekte verklaringen onder ling tegenstrijdig leken, gaf de de heer Van Dijk deze zaak uit handen aan justitie. De commissie sprak de vrees uit dat hier mogelijk sprake was van meineed, en het ligt niet op de weg van Kamerleden maar van justitie om een zo ernstige verdenking nader te onderzoeken. De Haagse hoofdoffi cier van justitie heeft nu, na zijn eigen onderzoek, uitgesproken dat mei need in het geval van de heer De Vries niet wettig en overtuigend kan worden bewezen. Daarmee is voor justitie de kous af, want na deze uit slag van het strafrechtelijk onderzoek komt er geen strafrechtelijke vervol ging. De heer Van Dijk heeft een zuiver gevoel voor procedures en geschei den verantwoordelijkheden, en te recht trekt hij de conclusie dat hij niet wil treden in de verantwoordelijkhe den van Justitie. Maar hij noemt de beslissing van de officier van justitie tegelijk 'onbevredigend'. Is een en ander met elkaar te rijmen? Dat is zeker het geval, want het past het Kamerlid Van Dijk om zeer terughoudend te zijn bij het oefenen van kritiek op justitiële autoriteiten, ook als het een officier van justitie be treft die een andere relatie heeft met de politiek verantwoordelijke minister dan de onafhankelijke rechter. Ander zijds constateert de heer Van Dijk ook, dat de feiten niet boven tafel zijn gekomen. De officier van justitie blijkt echter te berusten in die onwetend heid. Daarmee blijft de onduidelijk heid bestaan, en dat is, terugkijkend op de hele RSV-affaire, inderdaad onbevredigend. Maar ook van landelijk en wereldnieuws? Van sport, muziek, cultuur, economie en alles wat de krant u te bieden heeft? NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! per maand 22,10 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 65,10 per half jaar 125,45 per jaar 250.90 (uw voorkeur aankruisen) Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging) 2300 VB Leiden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941^^

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1