og geen besluit yver olieproduktie Actie loodsen waarschijnlijk Nog geen einde aan subsidie-oorlog Vendex brengt een bod uit op incassobureau KLM wil Boeing-747 als vervanger DC-9 Pont voorgedragen als nieuwe voorzitter FNV FNV trekt jonge leden met lagere contributie Aantal werklozen onder de 25 jaar fors gedaald ISDAG 23 JULI 1985 i Euro aar ge 10 mil- gen In Bob id dat mcern .a uit- le Ver- ctueel tjaar ntage PEC-ministers bespreken alleen olieprijs CNÈVE - De dertien ministers van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen 3EC hebben gisteren een van de belangrijkste strijdpunten binnen de organisatie, de rdeling van de produktiequota, uitgesteld tot een latere vergadering. Hiertoe werd sloten om te voorkomen dat er op de vergadering van het oliekartel, die gisteren is igonnen. direct grote onenigheid zou ontstaan. SCHIPHOL (GPD) - De KLM gaat tien vliegtuigen van het type Boeing 737-300 bestellen als tijde lijke vervanger voor de DC-9. De vliegtuigen, die ruim 20 miljoen dollar per stuk kosten, zullen sa men met de al bestelde Fokker- 100-machines dienst gaan doen op de Europese routes. De KLM-di- rectie heeft dat vandaag bekénd gemaakt. De ondernemingsraad van de KLM heeft geen problemen met de aanschaf van de Boeing 737-300 als de directie garandeert dat hierdoor geen arbeidsplaatsen verloren gaan. De or, die door de directie om advies is gevraagd, vreest mo gelijke ontslagen onder oudere vliegtuigtechnici op de afdeling vliegtuigonderhoud als KLM kiest ar verluidt werd tot het uitstel .loten omdat Ecuador, Irak, Ka- en Gabon een groter aandeel in produktie van de OPEC eisten, ik heeft al voor het begin van de rgadering laten weten dat het produktie wenst te verdubbe- tot 2,4 miljoen vaten per dag. )e Saoedische olieminister sjeik imed Zaki Yamani verklaarde na oop van de ochtendvergadering hij vooral zal aandringen op verlaging van de OPEC-prijs ruwe olie. Het is echter niet nnemelijk dat hierover snel ereenstemming bereikt zal wor- Iran wil van geen prijsverla- ïg weten, maar wil daarentegen produktie van de OPEC vermin- ren met 7 procent. De voorzitter van de OPEC, de donesische minister van olieza- Subroto, verklaarde aan het n van de vergadering dat de inisters niet primair bijeen wa- om het eens te worden over een •rlaging van (le produktie of van olieprijs, maar dat het er vooral n ging de controle van de OPEC de oliemarkt te herwinnen. An- re ministers waren echter van ening dat een prijsverlaging van :hans een aantal oliesoorten aarschijnlijk is. Op de vrije markt is de prijs voor olie van topkwaliteit minstens een dollar lager dan de OPEC-prijs van 28 dollar per vat, en voor de olie soorten van mindere kwaliteit be draagt het verschil zelfs 2 dollar. Het aandeel van de OPEC op de wereldmarkt is de afgelopen jaren drastisch teruggelopen. Voorzitter Subroto verklaarde dat het OPEC- aandeel is teruggelopen van 63,4 procent in 1979 tot 42,8 procent in 1984. Momenteel heeft de OPEC nog een aandeel van amper 30 pro cent op de wereldmarkt. De Indonesische minister riep de andere ministers op tot grotere be sluitvaardigheid, en volgens hem hebben de olie-importerende lan den het bij het verkeerde eind als ze wachten op het ineenstorten van het oliekartel. 'Die voldoening zul len we hen niet geven,' aldus Su broto. Export van jloemen en jlanten met 5 pet omhoog - EN HAAG (ANP) - De export van ïn en planten is in de eerste an 1985 met bijna vijftien rocent gestegen tot een kleine vee miljard gulden. De potplan- snexport steeg het sterkste met 22 rocent tot bijna 500 miljoen gul- en. Het Bloemenbureau Holland eeft dit gisteren bekendgemaakt, •ver 1984 bedroeg de totale uit- Derwaarde ruim drie miljard gul- De uitvoer naar de belangrijkste fnemer van bloemisterij produk- m uit ons land, de Bondsrepu- liek Duitsland, steeg met acht rocent. De uitvoer naar Frankrijk n Italië steeg met respectievelijk 4 en 57 procent. De snijbloemen- litvoer naar de Verenigde Staten, alië en Groot-Brittannië vertoon- met respectievelijk 53, 77 en 31 rocent een grote stijging. Het Bloemenbureau Holland, at voor de gezamenlijke bloe- ïemtelers en -handelaren onder ndere de reclame en voorlichting oet, noemt als redenen voor de Denemende export onder meer iet brede Nederlandse assorti- nent, de goede kwaliteit en de - ten pzichte van andere landen - rede- (jke prijzen. Ook speelt het moder- distributiesysteem in ons land i belangrijke rol, zo meent het. AMSTERDAM (ANP) Vendex In ternational (V en D) heeft een bod uitgebracht op het Amsterdamse incasso-en informatiebureau Van der Graaf. Vendex heeft dat giste ren meegedeeld. Volgens een pers bericht van Vendex past de over neming binnen de strategie van het concern, die is gericht op een ver sterkte uitbreiding van het pakket diensten, voornamelijk hulpdien sten aan het bedrijfsleven. Het concern, dat over enkele ja ren genoteerd wil worden aan de effectenbeurs van Amsterdam, laat via een public relations bureau we ten geen mededelingen te doen omtrent de hoogte van het bod, omdat de aandelen nu nog in parti culiere handen zijn. Van der Graaf houdt zich bezig met het verstrekken van gegevens bedrijven over potentiële zake lijke partners. Het bedrijf heeft verder een incasso-afdeling, het verzorgt merken-en modellenregi- stratie, bedrijfsjuridische advise ring en het geeft publicaties uit over deze onderwerpen. Het is op het moment nog een fa miliebedrijf. Volgens een woord voerder van Van der Graaf ligt het belang in de financiële ruggesteun die het bedrijf in deze tijd van schaalvergroting binnen Vendex kan krijgen. Er werken by Van der Graaf 304 mensen, wier werkgelegenheid door Vendex wordt gegarandeerd. Vendex heeft ook toegezegd waar borgen te zullen scheppen om de zelfstandige bedrijfsvoering veilig te stellen. Hierbij wordt gedacht, aldus Vendex, aan het opstellen van een statuut waarin wordt gegaran deerd dat Vendex International en met haar verbonden ondernemin gen geen enkele inbreuk zullen maken op de geheimhoudings plicht en onafhankelijkheid van merkengemachtigden. Voor wat betreft de informatiediensten zal Van der Graaf de garantie krijgen dat Vendex geen invloed zal uitoe fenen op de aard van de informatie die wordt verstrekt. Het is de tweede keer binnen korte tijd dat een informatie-en in cassobureau een aanzoek krijgt voor overneming. Het Haagse in casso-en informatiebureau Don- gelmans, waar 200 mensen werken, wordt vermoedelijk overgenomen door de Nederlandsche Credietver- zekering Maatschappij (NCM), zo liet de laatste in juni weten. Het is de bedoeling dat de NCM voorlopig een belang koopt van 49 procent, maar met een optie op de overige 51 procent, die uiterlijk in 1989 in een definitieve koop kan worden omgezet. Kort Zakelijk Compudata AMSTERDAM (ANP) - De Federa- tieraad van de FNV, waarin alle aangesloten bonden zitting heb ben, heeft gisteren H. Pont voorge dragen als opvolger van de huidige FNV-voorzitter W. Kok. Pont zal op 11 september op het FNV-con- gres in Amersfoort officieel tot voorzitter worden gekozen. Op de Voedingsbond FNV na steunen al le bonden zijn kandidatuur en er zijn geen tegenkandidaten gesteld, zó heeft een woordvoerder van de vakcentrale meegedeeld Tot vice-voorzitter van de FNV zal in septerftber Johan Stekelen burg worden gekozen. Zijn kandi datuur wordt door alle bonden ge steund en ook voor deze functie zijn geen andere kandidaten naar voren geschoven. Strijdbaar De Vóedingsbond liet onlangs weten geen voorstander te zijn van Pont als FNV-voorzitter, omdat de bond vindt dat hij niet strijdbaar genoeg is en te weinig opkomt voor de laagste inkomens. De bond, die overigens zelf geen te genkandidaat wist te vinden, kreeg hierop de wind van voren van de Industriebond FNV. „Mosterd na de maaltijd, een windei, natrap pen" zo luidden enkele kwalifica ties van de industriebond voor de in zijn ogen onterechte kritiek van de collega's van de voedingsbond. voor de Boeing-737-300. De strijd om de KLM-order voor een toestel met 150 zitplaatsen heeft zich de afgelopen tijd toege spitst op Boeing en McDonnell. Volgens de or was een overstap van de DC-9 naar de MD-80 (allebei van McDonnell Douglas maar MD is de nieuwe naamgeving) gemak kelijker geweest. Technici zouden gemakkelijker kunnen worden omgeschoold omdat de MD-80 een verfijndere versie van de DC-9 is. In februari besloot KLM in prin cipe tot aanschaf van tien Fokker- 100 vliegtuigen. Tijdens de lucht vaartshow op Le Bourget in mei werd het definitieve contract met Fokker ondertekend. President-di recteur S. Orlandini zei toen in Pa rijs dat binnen drie maanden een definitieve keuze gedaan zou wor den voor een toestel in de categorie van tegen de 150 stoelen. PAGINA 9 De Boeing-737-300 is het parade paardje van Boeing geworden. Het toestel met zijn 128 zitplaatsen is een overweldigend succes. In mei had de Amerikaanse luchtvaartfa brikant al ruim 1.200 van deze toe stellen verkocht. Transavia is een maatschappij die ook met de Boeing-737 opereert. Aanschaf van de Boeing-737-300 door KLM is zeker geen definitieve keuze. De vliegtuigmaatschappij wint door het bestellen van 'tus- sentoestellen' alleen tijd om een definitieve keuze te maken. Over een paar jaar zijn waarschijnlijk meer nieuwe vliegtuigen beschik baar, zoals bijvoorbeeld die met een zuinige propfanmotor die tien tallen procenten brandstof kan uit sparen. BIDDINGHUIZEN - Een doolhof van marktkraampjes met een lengte van meer dan 210 meter waren gisteren nodig voor de recordpoging 'salade-maken', van kok Jan Kluin (rechts). Het karwei duurde negen uur en toen was de salade 206,40 meter lang25 centimeter breed en tien centimeter hoog: een nieuw record voor het bekende Guiness-boekwerk. Een onbekende sponsor had de nodige zesduizend gulden op tafel gelegd, zo'n duizend gasten betaalden per bordje twee gulden ert de salade was binnen een uur in de vele keelgaten verdwenen. (foto anpi Philips en China samen b, in glasvezel EINDHOVEN (ANP) Philips en China gaan samenwerken op het gebied van glasvezeltransmissie. Er is een belangrijke stap gezet voor een langdurig samenwer kingsverband op het gebied van hoogwaardige glasvezel-transmis sietechnieken, zo heeft Philips gis teren meegedeeld. De eerste aanzet is komst die Philips en het Chinese ministerie van post en telefoon hebben getekend om gezamenlijk te bestuderen in welke vorm. en binnen welke tijdspanne de sa menwerking ingevuld kan worden. In augustus en september zal een aantal delegaties verschillende on- dernemingen van Philips bezoe ken. Het is de bedoeling om eind 1985 tot volledige overeenstem ming te komen, zo liet Philips we ten. Bij de samenwerking zijn de Phi- lips-dochter NKF in Waddinxveen en de gezamenlijke onderneming met AT and T (AT and T en Philips Telecommunicatie) betrokken. Het is de bedoeling dat via deze bedrij ven glasvezels, glasvezelkabel en transmissie-apparatuur geleverd gaan worden. Oostenrijk waarschuwt voor drinken Pradikatswein WENEN (DPA) - De Oosten rijkse minister van gezondheid en milieubescherming, Kurt Steyrer, heeft de bevolking gis teren via de radio opgeroepen voorlopig af te zien van het drinken van zogenoemde „Pra dikatswein". Iedere consument moet er „tot de situatie duide lijk is" op rekenen dat aan der gelijke wijn „schadelijke stof fen" zijn toegevoegd, aldus de minister. Vorige week was in de Oos tenrijkse stad Graz „Eiswein" ontdekt waarin zich per liter 16 gram di-ethyleenglycol be vond. Het consumeren van wijn met een dergelijke hoe veelheid di-ethuleenglycol kan volgens de autoriteiten blijven de schade aan de gezondheid toebrengen. De Oostenrijkse inspectie is ook begonnen met het contro leren van in kelders opgeslagen wijnen. Volgens minister van landbouw Günter Haiden is tot nu toe 50.000 hektoliter wijn waarmee is geknoeid in beslag genomen. Ambtenarenbonden ook voor hogere toeslag ROTTERDAM (ANP) - Een sta king van de gemeentelijke loods- diensten in Rotterdam lijkt onaf wendbaar nu de ambtenarenbon den gisteren te kennen hebben ge geven dat voor deze loodsen de zelfde onregelmatigheidstoeslag moet gelden als voor andere werk- i de continudienst. De havenloodsen voeren op het moment stiptheidsacties omdat een al bereikt akkkoord met de ge meente Rotterdam eerder door mi nister Rietkerk (binnenlandse za ken) was geschorst. In dat akkoord ging de toeslag voor de havenlood sen omhoog naar maximaal 799 gulden. Minister Rietkerk heeft echter slechts ruimte geboden voor een toeslag vergelijkbaar met het bij het Rijk geldende Bezoldi gingsbesluit Burgelijke Rijksamb tenaren (BBRA). Dat komt neer op een toeslag van maximaal 660 gul den. Het college van B en W van Rot terdam heeft vrijdag laten weten bereid te zijn met een toeslag van 660 gulden in te stemmen, deelde een woordvoerster van de gemeen te gisteren mee. Daarmee is ook de gemeente afgestapt van het plan de loodsen een extra toeslag te gun nen. De gemeente wordt daarbij gedekt door de Rotterdamse rech ter. die de schorsing van het eerde re akkoord door de minister geldig heeft verklaard. De gemeente en de bonden heb ben gisteren tijdens het informeel beraad hun standpunten over een eventueel te bereiken overeen komst uiteen gezet.Overigens staan de onderhandelingen vol gens de bonden en de gemeente niet onder druk van het door.de loodsen bekend gemaakte ultima tum van dinsdagnacht 24.00 uur. Officieel hebben de loodsen dit ui terste tijdstip voor het bereiken van een akkoord nog niet bij de of ficiële onderhandelingspartners gedeponeerd, aldus de woordvoer ster van de gemeente. De loodsen zeggen tot harde ac tie over te gaan als voor vannacht twaalf uur geen akkoord is bereikt. De stiptheidsacties die ze nu voe ren, hebben volgens het havenbe drijf niet tot grote vertragingen ge leid. De Nederlandse fabrikant van nicro-computers Compudata leeft in de eerste helft van 1985 ten ipzichte van de eerste helft van .984 opnieuw een aanzienlijke stij ging in omzet en winst geboekt. De amzet groeide van f 14 miljoen tot )ijna f 20 miljoen en de nettowinst steeg van f 0,8 tot f 1.3 miljoen. Dit leeft de directie vandaag bekend gemaakt. Medicopharma Medicopharma (producent en groothandel medicijnen) heeft in iet eerste halfjaar van 1985 gunstig lewerkt. De omzet steeg ten op zichte van de eerste zes maanden van 1984 met 16 procent tot f 109 miljoen en zowel bedrijfsresultaat als nettowinst gingen met 22 pro cent omhoog. Dit heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. De stijging van de omzet werd veroorzaakt door een toegenomen afzet van eigen produkten en spe cialiteiten alsmede door toevoe ging van de omzet van de recent overgenomen veterinaire onderne ming Aesculaap. HCA Holland Colours Apeldoorn (HCA) en het Amerikaanse bedrijf ICC Industries (ICC) te New York hebben samen een Amerikaans be drijf, Holland Colors, opgericht. De twee bedrijven nemen elk voor de helft in de nieuwe onderneming deel, zo heeft HCA gisteren be kendgemaakt. Holland Colors wordt in Richmond, Indiana, ge- 'estigd en zal zich bezighouden met verkoop en produktie van alle HCA-produkten. HCA vervaardigt pigmenten die voornamelijk wor den toegepast in de verf-, kunst stoffen- en drukinktindustrie. Graanexport blijft tijdbom in internationale handel De Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten hebben tot een wapenstilstand besloten in de zogenaamde „spaghetti-oor- log", een strijd om internationale markten voor landbouwproduk- ten. Zowel de EG als de Ameri kanen hebben tot dit najaar aan gekondigde represailles uitge steld in afwachting van de resul taten van onderhandelingen over de invoer van Amerikaanse ci trus naar de EG. Die onderhan- door Jaap van Wesel delingen zullen in september be ginnen. De achtergond van de handels oorlog zijn de lanbouwsubsidies, zowel in de VS als in Europa. De afgelopen jaren is de Amerikaan se landbouw in grote moeilijkhe den geraakt omdat eerdere ver wachtingen over een expansie van de exportmarkten voor Amerikaans graan en sojabonen niet bewaarheid werden. Boerenstand Onder druk van de noodlijden de boerenstand heeft de Ameri kaanse regering onlangs beslo ten tot een groot exportsubsidie- programma ter waarde van twee miljard dollar, dat onder meer heeft geleid tot plannen om be neden de wereldprijs graan naar Algerije te verkopen. Algerije was de afgelopen jaren een Euro pese cliënt. Tegelijkertijd proberen de Amerikanen wanhopig hun slechter wordende positie op de Europese markten te redden. Bij die strijd om markten voeren zo wel de Amerikanen als de Euro peanen prikacties. Daarvoor hebben de Amerikanen de citrus uitgekozen. Volgens een zegsman van het ministerie van handel had Ame rika tot enkele jaren geleden vier procent van de Europese citrus- markt in handen, totdat de EG overstroomd werd met citrus vruchten uit landen als Israel. Marokko en Spanje. Dat was het gevolg van verdragen met die landen. Er dreigt door het toetre den van Spanje tot de EG voor Amerika een nog ongunstiger si tuatie. Amerikaanse pogingen om de invoerrechten voor haar citrus vruchten verlaagd te krijgen vonden in Europa geen gehoor, hoewel een commissie van de GATT van mening was dat Ame rika unfair werd behandeld. De GATT is een internationaal ver drag dat regels vaststelt voor za ken als invoerrechten. De Amerikaanen besloten Eu ropa te straffen voor hun onwil. Zij verhoogden de invoerrechten op Europese spaghetti met 40 procent. De keuze van Spaghetti was eveneens een voorbeeld, net als dat het geval was bij de citrus. Een voorbeeld dat echter ook niet toevallig was. Inzake de spaghettisubsidies van de EG was een GATT-com- missie van mening dat de Ver enigde Staten ook door de EG wordt benadeeld. De Europea nen. die uitspraken van dergelij ke GATT-commissies niet als bindend beschouwen, namen op hun beurt wraak door de tarie ven op de invoer van walnoten en citroenen uit Amerika te ver hogen. Voordat de zaak helemaal uit de hand flreigt te lopen, heeft de EG nu een aanbod gedaan om over de citrus te onderhandelen en de wederzijdse strafmaatrege len op te schorten. De Verenigde Staten hebben dat aanbod aan vaard en een wapenstilstand tot 31 oktober aangekondigd. De wapenstilstand wordt ech ter begeleid door een waarschu wing van de Amerikaanse minis ter van landbouw Block, dat de Verenigde Staten alsnog straf maatregelen zullen nemen als op 31 oktober geen bevredigende oplossing voor de spaghettisub sidies is gevonden. Een functionaris van het mi nisterie van handel verwacht meer problemen in de toekomst, ongeacht de afloop van de „spag- hetti-oorlog". Met name de graanexport blijft een tijdbom in de internationale handel. Vol gens de Amerikanen is Europa bereid iedere wereldmarktprijs voor graan te subsidiëren, ten einde de eigen producenten te beschermen en de Amerikanen buiten de markt te houden. De Amerikaanse export van graan heeft de afgelopen jaren niet alleen geleden vanwege EG- export, maar nog in meerdere mate door concurrentie van Ca nada, Argentinië en Australië. UTRECHT (ANP) - Via een lagere vakbondscontributie en vooral ook via een duidelijke presentatie van het dienstenpakket (wat heb je aan zo'n bond) moet de vakbeweging haar aantrekkingskracht op de jon geren vergroten en vergrijzing van het ledenbestand tegengaan. Dat bepleit penningmeester W. van Gelder van de Dienstenbond FNV. Van Gelder beaamt in het blad van de bond dat de contributie voor veel jongeren een struikel blok kan zijn om lid te worden (of te blijven) van de vakbeweging. Door het kelderen van de jeugdlo nen betalen jongeren verhoudings gewijs meer dan ouderen voor hun vakbondslidmaatschap. Daarom moet de contributie omlaag al zal dat niet in een klap kunnen omdat de bond zich dat niet kan permitte- Individuen Maar het echte probleem vormt volgens Van Gelder nog niet eens zozeer het geld maar het feit dat jongeren niet meer zo als vroeger „van vader op zoon" vakbondslid worden. „Het zijn individuen ge worden. Ze leven hun eigen leven tje wel. Ze bereiden zich niet voor op mogelijke problemen. Zelfs de gedachte dat de bond zoiets zou kunnen zijn als een verzekering van hulp bij problemen komt niet bij ze op. Als we de aantrekkings kracht van de vakbeweging willen vergroten, zullen we er eerst voor moeten zorgen dat ze weten wat we allemaal voor ze kunnen doen", al dus Van Gelder. De juistheid van zijn visie wordt geschraagd door het antwoord dat jonge werknemers in winkels en kantoren in het Utrechtse winkel centrum gaven op de vraag van de Dienstenbond waarom ze geen lid van een vakbond worden. „Daar sta ik nooit bij stil", was de meest gehoorde reactie van de onder vraagde jongeren, aldus de Dien stenbond. Schrikbeeld Volgens de bond doemt langza merhand het schrikbeeld op van een vergrijsde vakbeweging. Van de 900.000 FNVers zijn er momen teel nog geen 100.000 jonger dan 24 jaar. Bij de Dienstenbond zelf zijn de verhoudingen al niet beter: Van de 65.000 leden zijn er hooguit 2,000 jonger dan 23 jaar. De FNV start dit najaar een jongerencam pagne en de dienstenbond waar schuwt dat niet kan worden vol staan met een papieren actie. Met posters en stickers, hoe leuk ook, kun je niet praten. Gemotiveerde vakbondsleden moeten in hun ei gen bedrijf met hun jonge collega's over de bond praten. En de bond moet een duidelijk dienstenpakket presenteren. BRUSSEL (ANP) - Het aantal werklozen onder de 25 jaar is in Nederland het afgelopen jaar fors gedaald. Eind juni telde Nederland bijna 10 procent minder werklozén onder de 25 jaar dan eind juni vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers die de Eu ropese Commissie gisteren in Brussel heeft bekendgemaakt. Het aandeel van de jongeren in de totale werkloosheid blijft echter groot. Met 38 procent is Nederland wat dit betreft één van de koplo pers in de Gemeenschap. In Italië (48 procent) en Luxemburg (46 procent) is het aandeel van de jeugd in de totale werkloosheid nog groter. Eind juni zaten 12,1 miljoen in woners van Europa (Griekenland niet meegeteld) zonder werk. Dat komt overeen met 10,7 procent van de Europese beroepsbevolking. Eind juni vorig jaar was het per centage 10,4. De Commissie denkt dat in juni het laagste werkloos heidsniveau van dit jaar is geregi streerd. Toegenomen In Nederland is de werkloosheid in juni iets toegenomen, met 0,1 procent. Ten opzichte van juni vo rig jaar nam de werkloosheid ech ter flink af, met 9,6 procent. Eind juni waren er 737.900 Nederlanders werkloos, oftewel 13,2 procent van de beroepsbevolking.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9