WIEL AUTO contactlenzen, das pas fijn. van der Ford Scorpio is wijde waardering waard Uitslagen puzzelbijlage van 18 juni Montego ook als combi Allegaar. Praten Fire-motor in Fiat Uno 45: licht, soepel en zuinig Belangen Verlegen Nieuwe uitgaven DINSDAG 23 JULI 19 Samengesteld door Koos Post i De Austin Montego is nu ook als combinatiewagen te koop. Deze Montege Estate is uitgerust met een 1,6 liter S-motor (van Austin Rover), voorzien van elektronische brandstofregeling en ge programmeerde ontsteking. In dik twaalf seconden kan uit stilstand een snelheid van 100 km/uur worden bereikt, de top ligt in de buurt van de 165 km/uur. Niet alleen heeft deze Estate een grote laadruimte van 1700 liter inhoud, er kan ook een groot aantal personen mee worden vervoerd. Onder de laadvloer bevindt zich achterin een complete kinderbank. Als het bankje is opgeklapt kan de leuning worden vergrendeld. Twee kinderen (met een gewicht tot 45 kilo) kunnen er op zitten. Ze zitten rug aan rug met de inzittenden op de achterbank en hebben dus door de grote achterruit een voortreffelijk uitzicht naar achteren. Voor hen zijn ook veiligheidsgordels, handgrepen aan het plafond en afsluitbare kastjes aan beide zijden beschikbaar. Overigens is ook de achterbank in gedeelten wegklapbaar. De licht metalen imperaal is standaard. De prijs van de wagen bedraagt ƒ27.795,-. Primeur Subaru Automatisch op vierwiel- aandrijving Zwitserland is in Europa het land waar de meeste vier-wiel- aangedreven auto's worden ver kocht. Nog meer dan in het na burige, ook bergachtige Oosten rijk. Subaru is in deze sector van de Zwitserse automarkt onbe twist de leider. In de Zwitserse top-tien van vier-wielaangedre- ven wagens vindt men zelft drie modellen van dit Japanse merk. Nu zal dat ingewijden in de au towereld niet zo verschrikkelijk verbazen, Subaru heeft in dit op zicht een naam op te houden. Het merk heeft altijd een voortrek kersrol vervuld op het gebied van vier-wielaandrijving. Het is al jaren een vast programmapunt bij ontwikkeling van nieuwe per sonenauto's. Subaru Nederland heeft nu een nieuwe model met 4x4 aan drijving in ons land gepresen teerd. De top van deze stationwa- genlijn wordt gevormd door de vijfdeurs Turbo Automaat 4x4, i een 1,8 liter motor. die met turbolader een vermo gen van 136 pk kan leveren. De topsnelheid loopt tegen de 180 km/uur. Het bijzondere van deze auto zit in de automatische versnel lingsbak. Die kan met de hand op vier-wielaandrijving worden gezet maar wanneer de omstan digheden daartoe aanleiding ge ven gaat het systeem ook auto matisch over op 4WD. Deze automatische overscha keling heeft plaats: - als bij regenachtig weer de rui tenwissers worden ingescha keld, - als tijdens remmen de remlich ten in werking treden, - als bij accelereren de 'kick down' wordt gebruikt óm fel te kunnen wegtrekken. Omdat deze omstandigheden zich kunnen voordoen bij het rij den op een wegdek met veel wrijving heeft Subaru deze '4WD-Stationwagon 1,8 Turbo Automaat' uitgevoerd met een hydraulische koppeling, die ver schillen in toerental tussen voor- en achteras toelaat. De oliedruk van de hydraulische koppeling is laag bij een laag toerental en stijgt met het oplopen van het toerental. De prijs van de 'gewone 1,8 GL Stationwagon 4WD is 34V4 mille. Met turbo kost hij 44 mille. De hierboven beschreven Turbo Au tomaat komt op 46Vi mille. Fiat heeft de Uno-serie na tweeë neenhalf jaar en een miljoen ge maakte wagens een beetje aange past. Nieuwe bekleding, een ver anderd uitlaatsysteem, rembe- krachtiging en elektronische ont steking voortaan op alle versies. En nog wat meer. Bovendien is het programma iets gewijzigd. Er zijn voortaan twee carrosserie varianten (drie en vijf deuren), vijf motorversies (1000, 1100, 1300, 1300'turbo en 1300 diesel) en drie uitvoeringen (basis, S en een luxueuze SL). Maar het belangrijkste is dat de Uno 45 voortaan is uitgerust met de nieuwe Fire 1000 motor. De naam heeft niets te maken met vuur, maar alles met volledige ro botisering: 'Fully Integrated Ro botized Engine'. De motor is ont wikkeld in samenwerking met de PSA-groep van Peugeot, Talbot en Citroen en wordt gebouwd in. de nagenoeg geheel gerestaureer de fabriek in Termoli aan de Adriatische kust. Daar worden hu zo'n 2500 motoren per dag ge maakt. De opdracht die de ingenieurs bij de ontwikkeling van deze Fire- motor hadden meegekregen was simpel, maar moeilijk. Ze moes ten met een lichte, soepele en ook zeer zuinige één-litermotor te voorschijn komen. Ze deden wat hun was gevraagd. Die vier-cilin- dermotor staat nu na in de Lancia Y10 te zijn gezet ook in de Fiat Uno 45. En hij is inderdaad licht (maar 69 kg), hij is inderdaad verrassend soepel en pittig (uit stilstand naar 100 km/uur in amper 16 seconden en een topsnelheid van 145 km/ uur) en hij is inderdaad aantrek kelijk zuinig. Volgens de fabriek kan men met een constante snel heid van 90 km/uur zelfs boven de 1 op 20 komen. Maar ook bij ge woon gebruik zou het gemiddelde niet zo bijster veel lager liggen. Bovendien is de constructie van deze Fire-motor veel eenvoudiger dan de oude motor van 900 cc. Niet alleen prettig bij het onder houd, het zou ook kunnen beteke nen dat de wagen er niet duurder op zou worden. Maar dat zal pas worden bevestigd als de nieuwe Uno's tegen het einde van het jaar naar ons land komen. Het heeft uitvoerig in de kranten gestaan: Ford praat met Fiat. Over samenwerking. Beslist niet over een fusie, zei Walter Hayes, vice-president van Ford Europa deze dagen in Amsterdam nog eens met de meest mogelijk na druk. Voor het einde van dit jaar zal het gesprek wel afgelopen zijn. Dan moet zijn gebleken óf en waar er kan worden samengewerkt. De topman van Ford gelooft niet dat er, over tien jaar nog slechts een paar Europese autofabrikanten over zullen zijn, zoals door sommi gen wordt voorspeld. 'Als ik kijk naar wie er nu op de markt zijn dan zou ik niemand van de huidige aanbieders kun nen aanwijzen, van wie ik kan zeggen: die zal wel verdwijnen'. Maar Walter Hayes formuleerde wel een aantal eisen, waaraan volgens hem de industrie zich zal moeten houden om te kunnen over leven. - De bedrijven niet te groot ma ken. - Gebruik maken van geavan ceerde technieken. - Verbetering van de betrekkin gen met de werknemers. - Meer samenwerking met de toeleveranciers. - En niet te vergeten: het over heidsbeleid moet worden afge stemd op de mogelijkheden van de industrie. Want de wijze waarop de Europese voorschriften inzake de nieuwe emissie-eisen tot stand zijn gekomen, geeft volgens hem maar al te duidelijk aan hoeveel daar nog aan schort. Overigens is Walter Hayes heel wat optimistischer dan zijn colle- RIJ-IMPRESSIE Uwe Bahnsen en Bob Lutz heb ben spannende tijden gekend toen enkele jaren geleden 'hun' Sierra werd geïntroduceerd. Als ontwerper en topman van Ford Europa hadden zij meer dan nor maal hun lot aan dit model ver bonden. De een had de fijnen voor dat spectaculair modern gevorm de model op papier gezet en de ander had er zijn fiat aan gegeven. Maar zou het publiek ook 'ja' zeg gen tegen dat progressieve mo del? Het heeft vrij lang geduurd eer zij antwoord kregen op deze in het hoofdkwartier van Ford in Keu len toch wel klemmende vraag. Aanvankelijk reageerde het ko pend publiek nogal aarzelend. Maar toen begin dit jaar in het ver lengde van de Sierra de al even zeer gewaagd gelijnde grotere Scorpio de Europese automarkt op reed had het duo Bahnsen- Lutz het antwoord binnen. Het was duidelijk positief: vorig jaar zijn er meer Sierra's verkocht dan er ooit tevoren in één jaar aan Taunussen de deur uitgingen. In middels is het één miljoenste ex emplaar al van de band gelopen. En het lijkt er sterk op dat Bahnsen en Lutz zich ook geen zorgen behoeven te maken over de Scorpio. De wagen is door de vakpers enthousiast begroet. Het pubhek reageerde al even uitbun dig. De belangstelling is overwel digend en de eerste bekroning is ook al binnen. Geen wonder eigenlijk. Het is een model dat wel waardering moet oogsten. In de (te korte) tijd, dat ik met de Scorpio 2,0i CL rondreed zag ik louter en alleen bewonderende blikken, ik hoorde veel instemmend commentaar en ik ontmoette nauwelijks kritiek. Dezelfde imponerende neus als bij de Sierra, de achterkant van de vroeger zo bewonderde RO 80, de gladde afwerking, de gelijmde ruiten, de sierlijke wieldoppen, al les bij elkaar oogt het voortreffe lijk. Maar de beste kanten van de au to kan men er aan de buitenkant niet van af zien. De onvoorstelba re ruimte binnenin bijvoorbeeld. Zelfs achterin kunnen niet al te lange personen de benen over el kaar slaan en dat komt men in niet veel auto's tegen. En dan de uitstekende stoelen. In de ene ver sie beter dan in de andere, maar ook in de minste ishet nog prettig toeven. Voorts de al naar gelang de ge kozen uitvoering (CL, GL of Ghia) nette, royale of zeer luxueuze aan kleding. Met het functionele, overzichtelijke en goed bereikba re dashboard. Het stuur is naar twee kanten (omhoog en opzij) verstelbaar, zodat nagenoeg ie dere bestuurder er zich behaaglijk achter kan nestelen. En achterop zit een ruitenwisser, die vanzelf aan de arbeid gaat als men met wapperende ruitenwissers voor in zijn achteruit schakelt. Het klinkt wat ingewikkeld, maar het func tioneert plezierig. Dan hebben we nog de lichte en neutrale besturing, de soepele, maar niet te weke vering en de goede wegligging, waarbij alleen een zekere gevoeligheid voor zii- wind niet valt te ontkennen. En niet te vergeten de gemakkelijk te hanteren vijfbak, die in de door mij gereden testwagen een uiterst actieve inspuitmotor van twee li ter inhoud dirigeerde. Een krachtbron met een L-Je- tronic elektronische benzine-in- spuiting, die een vermogen van 115 paardekrachten op de wielen brengt en een topsnelheid van ruim boven de 190 km/uur op de teller. En dat by een verbruik dat schommelde tussen de 1 op 10Vè en 1 op 12. Dat zijn cijfers, waar mee Ford de technische vooruit gang in de auto-industrie vet on derstreept. Toch vormen deze cijfers niet de reden waarom ik verwacht dat deze Scorpio hoge ogen zal gaan gooien in de race naar de titel 'Au to van het jaar'. De internationale jury van journalisten zal wel meer leuk zuinige auto's met veel ver mogen en hoge topsnelheden te genkomen. Die zijn er tegenwoor dig te over. Zeker bij de grotere modellen (die overigens wel zo'n 14 procent van de markt uitma ken!). Neen, dat ik de Scorpio hoog op de lijst verwacht heeft voor alles te maken met het feit, dat alle Scorpio's zijn voorzien van het anti blokkeer systeem. Men kan zelfs geen Scorpio zon der kopen.... Mercedes dat moet hier wor den gezegd - is het eerste merk geweest dat het zogenoemde ABS pousseerde. Het remsysteem, waarbij sensoren ingrijpen als de wielen dreigen te blokkeren, zo dat die wielen onder alle omstan digheden blijven draaien en cje wagen dus bestuurbaar blijft. Ook op gladde en natte wegen. Bij Mercedes kan men het op vele modellen krijgen. Maar als extra. De wagen kost dan vijf tot zeven mille meer. Ook andere merken hebben het achter de hand. Bij sommige merken zit het standaard op enkele peperdure modellen. Maar aan Ford is de eer om de doorbraak van deze veel voor de veiligheid betekenende voorziening te hebben geforceerd. De hele Europese auto-indus trie is jaloers dat Ford het heeft gepresteerd ABS standaard op al le Scorpio-modellen te monte ren, ook op de goedkoopste Scor pio van 34 mille. Als men dat in de gaten houdt komt ook de prijs in een heel wat gunstiger daglicht te staan dan men bij een eerste blik op het prijskaartje zou zeggen. Overigens heeft die laagst ge prijsde Scorpio een 1,8 liter vier cilinder motor onder de kap en ik heb na de eerste kennismaking al gezegd, dat het wellicht een bruikbare wagen is voor heel rus tige rijders, maar dat die motor in feite toch wat te klein is voor deze Scorpio, ook al gaat zijn gewicht de 1250 kg niet te boven. Trou wens, ook de twee liter carbura teurmotor (105 pk) is nog aan de lichte kant. Als men echt het volste plezier uit zo'n 6corpio wil halen dan moet men kiezen voor de versie met de prachtig passende twee li ter inspuitmotor (115 pk): soepel, krachtig en onvoorstelbaar stil. Zelfs als er erg veel van hem wordt gevraagd. Maar met die krachtbron aan boord kost de wa gen wel minimaal bijna 38 mille. De allerduurste is voorlopig de uiterst luxueuze en super-snelle 2800 Ghia injectie, die op dik 57 mille komt. Volgend jaar komen de diesels en een vierwielaange- dreven versie. En die kunnen nog wel eens duurder uitvallen. Maar als ik alles bij elkaar optel dan deel ik nadrukkelijk het en thousiasme, dat de Scorpio tot nu toe op zijn weg heeft begeleid. Een heel serieuze concurrent voor de vele andere merken die ook in die sector van grotere personen wagens opereren. Het is een zeer ruime, erg stille, prettig rijdende, compleet uitge ruste en relatief leuk zuinige li mousine, waaraan men vooral op de langere afstanden veel plezier zal beleven. Men kan de windge voeligheid noemen, de niet al te grote bagageruimte (aan de ruim te binnenin opgeofferd, maar men kan de achterbank wel in gedeel ten naar beneden klappen) en de wat grote draaicirkel, maar dan heeft men de minder positieve de tails wel gehad. En die wegen op geen stukken na op tegen de tallo ze goede eigenschappen. Met het anti blokkeer systeem voorop. Als men deze voorziening in de gaten houdt kan men de prijzen zeker ook billijken. Gegevens Scorpio 2,0i CL. - Vierci- linder injectiemotor, met Bosch L-Je- tronic brandstofinspuiting. Vermo gen 115 pk. Compressieverhouding 9,2:1. Acceleratie van 0 tot 100 km/uur in 10,4 seconden. Topsnelheid 194 km/ uur. Gewicht 1239 kg. Lengte 467 cm. Aanhanger (geremd) 1400 kg. Tankin- houd 70 liter. Prijs 37.737,-. ga-vice-president Bob Lutz, die /lezer dagen in een interview met Paul Krol van het KNAC-blad 'De Auto' moeilijke, om niet te zeggen heel moeilijke jaren in het schiet zag. Volgens Lutz worden er in Euro pa 12'/2 miljoen auto's per jaar ge bouwd en kunnen er maar 10 mil joen aan de man worden ge bracht. Dat betekent een meer dan moordende concurrentie, waar van men nu al in de vorm van al lerlei actiemodellen, kortingen en extra's de weerslag ziet. En Bob Lutz is er wel van overtuigd dat er slachtoffers zullen vallen. Het Volkswagen- Audiconcern gaat zijn belangen in China uit breiden, Honda de zijne in de Ver enigde Staten. Volgens het blad RAl-Actueel zal nog voor het einde van dit jaar worden begonnen met de montage van de Audi 100 in China. Er wor den al Santana's geassembleerd in een gemeenschappelijke doch teronderneming van VAG en de provinciale overheid van Shang hai. Er zal sprake zijn van een voorzichtige aanloop, want voor volgend jaar staan er nog niet meer dan duizend Audi's op het programma. Honda pakt het steviger aan in de Verenigde Staten. De Japan ners gaan automotoren maken in hun fabriek in Ohio, waarin al motoren voor motorfietsen worden vervaardigd. Er wordt een inves tering van 40 miljoen dollar voor gemaakt. Hierdoor wordt een pro- duktie van 60.000 motoren per jaar mogelijk. En die kunnen wor den gebruikt in de Honda Civics die in een andere fabriek worden geassembleerd. De maximumsnelheid ligt in de Verenigde Staten veel lager dan bij ons. Het verkeersbeeld is ook veel vloeiender, mede door het sys teem van 'je eigen rijbaan hou den' en dus links en rechts mogen passeren. Het lijkt inderdaad veel rustiger. Maar is het ook veiliger? Wordt dat door de cijfers bewezen? De ANWB twijfelde eraan en verzocht de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid eens poolshoogte te gaan ne men. Om eens uit te zoeken in hoe verre de algemeen gangbare me ning overeenkwam met de werkelijkheid. Dat bleek in geen enkel opzicht het geval te zijn. Het verkeer in Amerika is veel onveiliger dan hier in Nederland. Per 100.000 inwoners vielen er in 1982 in de Verenigde Staten 18,8 verkeersdoden. In Nederland 11,9. Het aantal overleden personen auto-bestuurders per 100.000 voer tuigkilometers bedroeg in ons land toen 0,9 en in de Verenigde Staten 1,3. In werkelijkheid vallen deze cij fers voor Amerika nog ongunsti ger uit dan ze zijn. Het gaat daar immers alleen om autoverkeer. In Nederland hebben we ook te ma ken met tweewielers, die in de on gevallenstatistiek een belangrijke plaats innemen. Maar liefst één derde. Grote doorloper: De vijf prijzen van 25,- werden toegekend aan: A.C. van Eijk, Langendijkdreef 74, 2353 NC Leiderdorp; C. v.d. Horst, Haagweg 80, 2321 AG Leiden; J. Braggaar, Preludeweg 618, 2402 HV Alphen a/d Rijn; J.P. van Delft-den Haan, Koe straat 51, 2231 JE Rijnsburg; J. Melse, Handelstraat 21, 2324 JK Leiden. Advertentiepuzzel De tien kadocheques van 25,- werden toegekend aan: M. van Rij, Papaverlaan 15, 2343 VM Oegstgeest; R. v. Nuland, Spechtstraat 3, 2211 KK Noordwijkerhout; S.D. Bouman, Handelhof 22, 2402 GW Alphen a/d Rijn; Henny Merbs, Anemonenstraat 9, 2231 KH Rijnsburg; J. van der Mark, Willem de Zwij gerlaan 9, 2351 RA Leiderdorp; M. Polman, Dijkstraat 5,2332 VR Leiden; A. van Duijn, Rijnlaan 8,2235 EK Valkenburg; H. Zwahr, Weteringpad 3, 2481 AS Woubrugge; H.F. Betgen, 't Boonrak 40, 2235 EG Valkenburg; N. van de Weteringh, Heilige De vijftig kadocheques van 10,- werden toegekend aan: G. Jansen van Mantgen, Prins Bernhardlaan 53, 2341 KJ Oegst geest; L. van Klaveren, Burchtstraat 3, 2171 BW Sassenheim; N. v.d. Meel, Castellumweg 5, 2314 TZ Leiden; W.C. Paling-Burggraaf, Ridder- hoflaan 6,2396 CM Koudekerk a dRijn; Perry Feller, Bennie Smithrode 70, 2717 AK Zoetermeer; A. van Ley, Corellistrat 17, 2324 HM Leiden; M. Verkuylen, Prof. Debeijelaan 10, 2251 VS Voorschoten; D.P. Blok, Hoflaan 211, 2321 SR Leiden; H. Eikerbout, A. van Burenstraat 4, 2351 RN Leiderdorp; J. de Groot, P. van Hemeren- plantsoen 25, 2355 BP Hoogma- de; J. de la Rie-Hermsen, Cruquius- laan 113, 2332 EA Leiden; L.J.W. Kok, Valeriusplein 120, 2402 TP Alphen a/d Rijn; Kees Oosterlee, Zuidhof 23, 2381 LR Zoeterwoude; J. Freeke, Atjehstraat 28, 2315 CW Leiden; J.A. de Wit-Bogerd, Ridderhof- laan 60, 2396 CN Koudekerk a/d Rijn; Van Iterson-Hahne, K. Door manstraat 2, 2231 RX Rijnsburg; Wilma Nell, Vlietwei 105, 2361 XA Warmond; A. Baasker, Hubrechtstraat 30, 2351 SG Leiderdorp; Nico Vessens, Lange Mare 54, 2312 GS Leiden; H. Schermer, Vliestroom 198, 2401 VA Alphen a/d Rijn; Koelewijn, Molenstraat 23, 2461 AE Ter Aar; Liesbeth Dekker, Abr. Radema- kerstraat 39,2203 GS Noordwijk; Peter Zuyderduyn, Hoomes- plein 107, 2221 BD Katwijk; Van Vliet, V. Baerlestraat 2, 2332 AZ Leiden; Smeltink, J. Kloosstraat 44, 2201 PX Noordwijk; C. Schadde v. Dooren, Hoornes- laan 479, 2221 GD Katwijk aan Zee; Q. van der Vlist, Luykendreef 2, 2353 BH Leiderdorp; A. de Jong, Geestweg 62, 2371 AG Roelofarendsveen; B. Abbink, Fazantstraat 78, 2162 GN Lisse; Kristel Heemskerk, W.S. Dolfijn Poeldijk, 2375 NE Rijpwetering; T. Peer-Lubbers, Haarlemmer weg 24, 2316 AB Leiden; J.C. van Duyn, Joost Banckert- straat 16, Zzzh öj_. Katwijk; Vorst, Wilddreef 18,2352 CD Lei derdorp; P.J. Wijnands, Sartoriusstraat 24, 2203 EW Noordwijk; W.W. de Jong, Vijfhuisterdijk 4, 9074 TE Hallum; M. de Graaff, P. Breughellaan 34, 2182 MG Hillegom; P. Keiler, Waardgracht 88, 2312 NM Leiden; C.L. Los-Vlugt, Voorweg 18,2376 AK Nieuwe Wetering; J. Blok, Distelweg 13, 2215 DS Voorhout; L. van Iterson, Spechtstraat 2, 2352 EX Leiderdorp; S. van Duyvenboden, Schor pioen 42, 2221 NA Katwijk; R. v.d. Wereld, H. Meijerplant- soen 9, 2955 BM Hoogmade. Angelique v.d. Lans, Tulpen straat 26, 2172 TK Sassenheim; Ria Plasmeijer, Mozartlaan 149, 2394 GD Hazerswoude; H. de Greef, Hugo de Vriesstraat 31, 2313 RE Leiden; E. van Duyvenvoorde, Suykstrat 30, 2241 TW Wassenaar; A.F. van Tuyl, Noortheijstraat 22, 2251 SX Voorschoten; A. Wolswijk, Kievitstraat 35,2406 ES Alphen a/d Rijn; Peter Kloeo, Dr. van Noortstraat 111, 2266 GV Stompwijk; F. Pont, Vrouwenweg 40, 2322 LL Leiden. - 'Captains of Industry' door Frank van Empel en John Jansen van Galen, die voor de Haagse Post uitvoerige gesprek- ben gebundeld. De Viergang, prijs 25,- - 'Optima', cahier voor literatuur en boekwezen. Zomer 1985, derde jaargang nummer twee. Joost Nijsen, prijs 10.-. - 'Het lof der zeevaert' door Joost van den Vondel is het eerste boek van de uitgeverij Nehalennia in Uitgeest, die met dit werk van Vondel minder aan dacht wil geven aan de literair-theoreti- sche kwesties, maar langer wil stilstaan bij de zeevaartklundige en handelspoli tieke achtergronden van de tekst. Prijs 15.-. - 'De barones' en andere verhalen van Rik Felderhof. Fontein, prijs 22,50. - 'Sterren, strepen en een gewone En gelsman', humoristische roman van Wil liam Boys, die een bescheiden Engels man plaatst in het bruisende New York. En man, die zich bijna overspoeld ziet door de vreemde gedragingen van een merkwaardige familie. Veen, prijs 29,50. - 'Dreiging uit het verleden' is een be klemmend, spannend verhaal van Mary Higgins Clark, die o.m. met 'Compositie in rood' heeft bewezen naar een benau wende climax toe te kunnen schrijven. Luitingh, prijs 24,90. - 'De hartstocht van Molly T.' is een nieuwe sensationele thriller van Law rence Sanders, die ditmaal een jonge vrouw ten tonele voert die de oorlog verklaart aan de heersende seksuele moraal. Het gaat heel hard tegen heel hard. Sanders vestigde eens zijn naam met de boeken over de eerste, tweede en derde doodzonde. Luitingh, prijs 24,90. - 'Licht letterland', vermakelijke proza uit de moderne Nederlandse literatuur, samengesteld en ingeleid door Robert- Henk Zuidinga. Verhalen van vele ver tellers en columnisten. Van Simon Car- miggelt tot Jan Mulder, van Maarten 't Hart tot Nico Scheepmaker, van God fried Bomans tot Ivo cte Wijs. Sijthoff. - 'Hoogtevrees' is het debuut van de jon ge Vlaamse schrijvér Guido van Heu- lendonk. De lezer is getuige van het moeizaam proces dat een man met schrijversaspiraties doormaakt. Bruna, prijs 19,90. - 'Bén je belupklupt' door Ellen de Vries-Tijsinger (met illustraties van Babs van Wely) is bestemd voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Hans El- zinga, prijs 24,50. ƒ21,50. - 'Het oog van Mirrohon', fantastisch verhaal door Dineke Kerkstra. Hans El- zinga, prijs 18,50. - 'Tussen keelgat, kont en kunst', roman van Théo Buckinx. Verhaal van ui sten. Tragiek naast humor. Verfijning naast botte bijl. Tabula, prijs 21,50. - 'Kind tussen twee ouders'. Anne Hoop er geeft adviezen voor verstandig schei den. Becht, prijs 24,50. - 'Met zicht op zee' is een overzicht v de ontwikkeling van de Nederlandse badplaatsen langs de Noordzeekust. Het is samengesteld door Jos Berndsen, Peter Saai en Flip Spangenberg. Staats drukkerij, prijs 19,50. - 'De geschiedenis van Griekenland' door Bob Tadema Sporry. Griekenland was dit jaar populairder dan ooit tevo ren bij de toeristen. Maar Griekenland heeft meer te bieden dan zonovergoten stranden. Het biedt nog een rijke schat aan overblijfselen van de ongeëvenaar de Griekse beschaving, waarvan het hoogtepunt tussen 500 en 300 voor Christus lag. De schrijfster neemt de le zer mee langs tal van die indrukwek kende testanten. Fibula- Van Dishoeck. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8