Z.-Afrika pakt 4 dominees op Relatie Egypte-lsraël onder druk Pretoria meldt afname rellen President China in Washington 'De Jonge was spion van verboden ANC' Leger controleert referendum Haïti Conferentie herziening EG-verdrag Levenslang voor joodse extremisten DINSDAG 23 JULI 1985 JOHANNESBURG (AP) De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren vier zwarte geestelij ken en zeker negen andere zwarte activisten aangehouden. De arrestaties vonden plaats in het kader van de noodtoestand, die zondag voor 39 steden werd afgekondigd. Volgens een ondersteuningscomi té van ouders van gearresteerden is een van de aangehouden geestelij ken dominee Viliers Soga. de voor zitter van de Zuidafrikaanse Asso ciatie van Afrikaanse dominees. Deze organisatie heeft zich steeds beijverd voor het beëindigen van de onderlinge twisten tussen ver schillende anti-apartheidsgroepe ringen. Twee andere geestelijken die WASHINGTON (AP) - Vandaag komt de Chinese president Li Xiannian in Washington aan voor het begin van zijn officiële bezoek van vier dagen aan de intussen tot gerespecteerd handelspartner uit gegroeide 'Papieren Tijger'. Voor wat de Amerikanen betreft zal men tijdens de besprekingen met Li en zijn delegatie vooral de positieve punten van de betrekkingen bena drukken. Li kwam zondag in Niagara Falls aan in de staat New York. na een bezoek van een week aan Canada. Hij zou maandag doorreizen naar Washington, waar hij dinsdag een ontmoeting zou hebben met presi dent Reagan. Volgens het Witte Huis is Reagan al zover hersteld van zijn operatie van vorige week. dat hij ook als gastheer zal aanzit ten aan een banket ter ere van de Chinese president. De 76-jarige Li is de eerste Chi nese president die een bezoek brengt aan de Verenigde Staten. Mogelijk zal hij volgend jaar wor den gevolgd door partijleider Hu Yaobang. Beide Chinese topman nen werden vorig jaar door Reagan uitgenodigd, toen hij een bezoek bracht aan China. Het belangrijkste onderwerp van de reis van Li zal waarschijnlijk identiek zijn aan dat van de reis van Reagan, namelijk het nooit ge ratificeerde akkoord over nucleai re samenwerking. Het akkoord werd in de ijskast gezet, nadat er berichten waren geweest dat China Pakistan zou hebben geholpen bij de ontwikkeling van een atoom bom. Beide landen hebben dat echter ontkend. De Amerikaanse regering zegt nu over voldoende garanties van China te beschikken dat dat land geen derde partijen zal helpen bij het maken van kernwa pens, en mogelijk zal het akkoord nu alsnog definitief worden gete kend. Daarmee zijn dan de voor waarden geschapen voor de ver koop van Amerikaanse kernreac tors en andere apparatuur aan de Volksrepubliek. Ook zullen deze week akkoorden worden getekend over culturele uitwisseling en visserij. Chinese vissers zullen dan in Amerikaanse wateren mogen vissen. Dit jaar hebben de Chinezen en de Amerikanen al voor een record bedrag van 6 miljard dollar met el kaar gehandeld. werden aangehouden zijn de Ang- likaanse dominee Samson Daba uit Uitenhage. en Hamilton Dnda- la, een Methodistische dominee uit Port Elizabeth. Volgens verslaggevers zijn in Port Elizabeth nog zeker 10 andere activisten aangehouden, onder wie een een aantal vakbondsleiders. Onder deze groep arrestanten wa ren ook Xolise Nduzulwaha, de lei der van een groep sportlieden die zich verzetten tegen de apartheid, en Vuyisilie Thole uit Uitenhage. Ook de vice-voorzitter van het Verenigd Democratisch Front in de oostelijke Kaapprovincie, Hen ry Fazzie, is gevangengenomen, alsmede Ivy Gcina. de voorzitter van de vrouwenorganisatie in Port Elizabeth, en dominee Ebenezer Maqina, een plaatselijk leider van de Azaniaanse Volksorganisatie (AZAPO) in Port Elizabeth. Volgens de politie hebben er gis teren nog slechts hier en daar rel len plaatsgevonden. In gebieden waar de noodtoestand van kracht is mag de politie arrestaties ver richten zonder aanhoudingsbevel en arrestanten gedurende 14 dagen vasthouden voor ondervraging. Ook mag de politie huiszoeking doen en een avondklok instellen. De hoofdcommissaris van poli tie, generaal Johan Coetzee. zou gisteren op een bijeenkomst met Zuidafrikaanse redacteuren en buitenlandse correspondenten een toelichting geven op de beperkin gen die gelden voor de berichtge ving uit de gebieden waar de noodtoestand van kracht is. Coet zee verklaarde zondag in een vraaggesprek met de Zuidafri kaanse televisie dat hij een vrije stroom van informatie wil handha ven, maar dat hij er zeker van wil zijn dat 'die factoren welke een te rugkeer naar de normale toestand belemmeren, worden vermeden.' De leider van de blanke opposi tiepartij PFP, Frederick van Zyl Slabbert, riep president Botha op het parlement bijeen te roepen om de noodtoestand te bespreken. Het Zuidafrikaanse parlement is mo menteel op reces. Door een aantal anti-apartheids- groeperingen werd de afkondiging van de noodtoestand scherp ver oordeeld. In een verklaring werd gezegd dat de bewoners van de zwarte woonsteden dit zullen be schouwen als een 'oorlogsverkla ring,' en dat het internationaal ge zien neerkomt op 'economische zelfmoord.' JOHANNESBURG - De in Zuid- Afrika gearresteerde Nederlander Klaas de Jonge en zijn ex-vrouw Helene Passtoors zijn volgens Zuidafrikaanse informatie blanke spionnen voor de illegale zwarte Zuidafrikaanse verzetsbeweging African National Congress. De Zuidafrikaanse justitiële au toriteiten zeggen over bewijzen te beschikken, dat De Jonge en Pas stoors meewerkten aan een nieuw sabotage-offensief van het ANC. door Ruud de Wit Zij wezen de doelen aan en ver zorgden de voorbereiding van toe komstige bomaanslagen op de mi litaire bases Waterkloof bij Preto ria, het hoofdkwartier van de vei ligheidspolitie in Pretoria en op olieleidingen en spoorlijnen. De bewijzen zouden vergaard zijn als resultaat van een al in 1980 door de Zuidafrikaanse veilig heidsdienst gestart onderzoek naar beide Nederlanders, die toen nog in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo verbleven. Daar was des tijds ook het hoofdkwartier van het ANC gevestigd. Diplomatieke bronnen en zegs lieden binnen de veiligheidsdienst, die vanwege het gevoelige karak ter van de affaire-De Jonge-Pas- stoors, absoluut anoniem wilden blijVen, hebben een gedetailleerd overzicht gegeven van de activitei ten van het tweetal. De Jonge werd 23 juni gearres teerd in de Transvaal, zijn ex- vrouw, een Belgische maar door haar huwelijk ook in het bezit van de Nederlandse nationaliteit, vijf dagen later. Volgens deze bronnen heeft Passtoors tijdens de verho ren toegegeven dat zij in 1983 een auto met explosieven naar Pretoria bracht, waarmee twee ANC-com- mando's een aanslag op het hoofd kwartier van de luchtmacht zou den plegen. Kort nadat zij de wa gen aan de beide ANC'ers had overgedragen, ontplofte de lading. Volgens het ANC te vroeg, zodat 19 Bb inclusief de beide inzit tenden, om het leven kwamen. De Jonge zou explosieven, be doeld voor nieuwe ANC-acties, vanuit Zimbabwe naar Zuid-Afri- ka hebben gebracht. Volgens onze bronnen heeft hij in totaal 17 wa penopslagplaatsen in Transvaal en Natal aangewezen. In twaalf ervan bevonden zich nog steeds wapens. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zou over de ac tiviteiten van het tweetal zijn geïn formeerd op 1 juli, de dag dat de Nederlandse consul in Johannes burg op de hoogte werd gebracht van hun arrestatie. Een woordvoer der van het ministerie wilde dit gis teravond laat bevestigen noch ont kennen. „Wij zijn in overleg met de Zuidafrikaanse autoriteiten en ge ven over de zaak De Jonge verder geen enkel commentaar", zo zei hij. Buitenlandse zaken heeft tot noe toe steeds verklaard niet op de hoogte te zijn van beschuldigingen of bewijzen tegen beide Nederlan ders. Volgens de Zuidafrikaanse wet geving kan Passtoors de doodstraf krijgen, maar omdat zij een vrouw is zal die worden omgezet in maxi maal twintig jaar gevangenisstraf. Tegen haar zal vermoedelijk wor den ingebracht, dat zij een ANC- cel in Johannesburg organiseerde. Voor haar betrokkenheid bij de aanslag van 1983 is alleen haar ei gen bekentenis voorhanden. Dat is volgens dè Zuidafrikaanse wetge ving bij gebrek aan andere getui genverklaringen geen bewijs. De Jonge is door de Zuidafri kaanse autoriteiten teruggebracht naar de Nederlandse ambassade in Pretoria, waar hij door agenten was uitgehaald na een geslaagde ontsnapping twee weken geleden. Het is nog niet duidelijk of de rechtszaak tegen hem zal worden doorgezet, wanneer de Nederlan der nog in de ambassade verblijft. Kathleen Satchwell, de advocate van De Jonge, wil mogelijk nog de ze week een bezoek brengen aan Nederland. Zij wil met de Neder landse autoriteiten overleggen over de juridische aspecten aan de ze zaak. MEXICO STAD (GPD) De meeste Haïtianen zaten maandag avond met het peaker gekluisterd, wachtend op het moment dat Jean-Claude Du- valier een overweldigende de radios- danks het ongekend hoge i analfabetisme (80 procent van in totaal 4 miljoen Haïtianen kan niet lezen of schrijven) had het hem voorgestelde grondwetwijzi gingen. door Rob Sprenkels Het volksreferendum van de Haïtiaanse dictator verliep maan dag in alle rust. Waarnemers ter plekke hadden de indruk dat er slechts weinig van de stemgerech tigde Haïtianen uit vrije wil naar de stembureaus trokken. Stemmers werden aan- en afgevoerd door (re- gerings)vrachtwagens, onder het toeziend oog van honderden mili tairen, militie-leden en burger wachten. In de hoofdstad Port-au-Prince vonden er voor verschillende stem bureaus kleine demonstraties plaats waarbij de kiezers werden opgeroepen om voor het referen dum te stemmen. In totaal ging het om vier grondwetswijzigingen: een om Duvalier opnieuw te bevesti gen als „president voor het leven", maar nu met het recht om zijn ei gen opvolger te benoemen; een om de regeringsverantwoordelijkheid over te^dragen aan een eerste mi nister; een voor de legalisering van politieke partijen; en een om bin nen achttien maanden parlements verkiezingen te houden. de door ja"-biljet dezelfde kleur als het ï"-biljet. De Haïtiaanse kerk sloot zich zondag aan bij de golf van protes ten tegen het referendum dat in fei te is bedoeld om van de al 14 jaar aan de macht zijnde Duvalier een soort monarch te maken. In een speciale brief, die vanaf alle preek stoelen in Haïti werd voorgelezen, werd de volkssteming als „ille gaal" bestempeld. LISSABON In de Portugese hoofdstad Lissabon is gisteren het proces geopend tegen 58 leden van de guer rillabeweging FP-25 (Volksleger van de 25ste april). Onder de verdachten is luitenant-kolonel Otelo Sarai- va de Carvalho (midden op de foto), een van de voor mannen van de Anjerrevolutie van 1974. De beklaag den zijn beschuldigd van pogingen om met geweld de staat omver te werpen. Het proces, dat naar verwachting zes maanden tot een jaar zal duren, begon met de selectie van acht jury leden. Saraiva de Carvalho verscheen in burgerkle ding in het streng beveiligde gerechtsgebouwdat spe ciaal voor dit proces werd gebouwd in de Monsanto- gevangenis. FP-25 wordt verantwoordelijk gehouden voor zeker zes politieke moorden en 50 gewapende bankoverval len in de afgelopen vijfjaar. De groep eiste onder meer de verantwoordelijkheid op voor mortierbeschietingen op de Amerikaanse ambassade en NAVO-schepen in de haven van Lissabon en een overval op een geldtransport, waarhij ruim twee miljoen gulden werd buitgemaakt. Het was de grootste roofoverval in de geschiedenis van Portugal. Saraiva de Carvalho, eens lid van een regerend driemanschap en een symbool van de vrijheid die elf jaar geleden herwonnen werd na vijftig jaar dicta tuur, wordt gezien als het meesterbrein achter de guer rillabeweging. die opereerde onder de dekmantel van een kleine linkse politieke partij, de Verenigde Volks frontpartij. Hij werd 13 maaanden geleden gearres teerd tijdens een landelijke klopjacht op linkse gueril- laleiders met de codenaam 'Operatie Orion.' De toch al ongekende veiligheidsmaatregelen wer den nog verder verscherpt, nadat vrijdag een belang rijke getuige a charge bij zijn huis was neergeschoten. De man was lid geweest van FP-25, maar werd tijdens zijn voorarrest tipgever voor de politie. Hij verkeerde gisteren nog in kritieke toestand. Op vier verdachten na hebben alle beklaagden ver klaard dat zij onschuldig zijn. In het proces zullen meer dan 500 getuigen gehoord worden. De processtuk ken beslaan 100 dossiers. (foto AP) TEL AVI V - Het botert nog steeds geboren nationale coalitie niet tussen Israël en Egypte. De be- weerhouden, gin dit jaar hoopgevende toenade ring tussen premier Peres van Is raël en president Moebarak van Egypte na een lange periode Bierfeest rWat Bassiouni en de regering die "overschaduwd hij vertegenwoordigt in hoge mate irritaties irriteren is de arrogante en diplo- weerskanten. De nog steeds niet matiek uiterst knullige wijze opgeloste kwestie rond het omstre- op Israël in Taba „rond springt'. Jihad eist de bomaanslag in Kopenhagen op BEIROET (AFP) - De organisatie Islamitische Jihad (heilige oorlog) heeft in Beiroet de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de bomaan slagen in Kopenhagen. Tijdens een telefoongesprek met een buiten lands persbureau verklaarde een anonieme man die zei te spreken namens de islamistische organisa tie, dat de operatie is uitgevoerd door „een van onze cellen in de Skandinavische landen". Bijna gelijktijdig zijn ontplofte gisterochtend in de binnenstad van Kopenhagen bommen bij een kantoor van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij en bij de joodse synagoge. Volgens de poli tie zijn bij de ontploffingen onge veer 20 gewonden gevallen, enke len zijn er ernstig aan toe. Ooggetuigen meldden gezien te hebben dat een man iets door de ruiten van het bureau van „Nord- west Orient" gooide. Bij de daarop volgende explosie werd het kan toor volledig verwoest. Het bureau ligt dicht bij het zeer drukke sta tion Vesterport. Een aangrenzend kantoor van Air France werd be schadigd. De joodse synagoge ligt in een voetgangersgebied in het centrum van de stad, op ongeveer twee kilo meter afstand van het getroffen luchtvaartkantoor. Naar wordt in Tel Aviv is de toenemende slechtering tussen beide landen een dagelijkse zorg. De als vriende lijk, beleefd en zeer geduldig be kend staande Egyptische zaakge lastigde Mohammed Bassiouni valt uit zijn diplomatieke rol als de broze relatie met Israël ter sprake komt. Zichtbaar boos zegt hij: „De Egyptische regering is dit jaar goed van start gegaan om de in om vang toegenomen problemen van de laatste jaren uit de weg te rui men. We zijn negen maanden ver der, maar van de kant van Israël is totaal geen medewerking". Bas siouni waarschuwt dat als Jeruza lem geen doorbraak forceert, de vrede tussen Israël en Egypte ge vaar loopt. Taba is de sleutel tot een betere verstandhouding en reactivering van het vredesproces in het Mid den-Oosten, zo is opnieuw te leren van de Egyptische diplomaat. Het onbegrensde dispuut over de vier kante kilometer woestenij die w w grenst aan de Israëlische badplaats kort na elkaar twee springladingen Eilat, sleept nog steeds voort. Een tot ontploffing gebracht. Bij deze pragmatische oplossing van de explosie raakten vier voorbijgan- kwestie is dichtbij; de politieke be- gers licht gewond. Ook een naast reidheid van Israël om daar uitvoe- Het bierfestival vorige week op het strand van de omstreden zone is Bassiouni in het verkeerde keelgat geschoten. „Het was'tegen de af spraken, zoals we die in 1982 zijn overeengekomen", zegt hij venij nig. „Bestaande activiteiten in het gebied zouden door Israël niet ver- der worden uitgebreid in afwach- ting van een voor beide partijen be- Voor de Egyptische ambassade vredigende regeling". En dan den stukje woestijngrond Taba a de Rode Zee speelt daarin hoofdrol. door Taco Slagter Rabbijn Mélchior: gek aangenomen zijn bij de synagoge de synagoge gelegen joods bejaar dentehuis heeft aanzienlijke scha de opgelopen. De opperrabbijn van Kopenha-' gen heeft de bomaanslag op de sy nagoge een „daad van totale gekte" genoemd.De Deense minister van justitie, Eric Ninn-Hansen, zei in verklaring de aanslagen te be- i daarentegen Beide landen claimen niteit over de strook. Egypte is uit eindelijk na veel vijven en zessen bereid de kwestie aan internationa le arbitrage te onderwerpen met voor beide partijen bindende treuren. De minister noemde de uitkomst. Premier Peres en zijn aanslag een „zinloze terreurdaad" Arbeiderspartij voelen daar langza- beloofde de politie oir komen. massale actie herhalingen te vc merhand veel door de obstructiepolitiek van het rechtse Likoedblok in de uit nood thorisch: „Denkt u dat de ernstige meningsverschillen tussen Egypte en Israël zijn gediend met vijfdui zend bierdrinkers op een betwist baar stuk grond? Dit was de zo veelste provocatie". Ook premier Peres voelde zich gecompromiteerd met het drink- festijn, waarvoor zijn partijgenoot en burgemeester van Eilat Rafi Hochmann persoonlijk toestem ming had gegeven. Kringen rond Peres zeggen dat de premier er te laat van op de hoogte was gesteld, anders had hij als een gebaar van goede wil aan Cairo het feest niet laten doorgaan. Bassiouni somt nog een aantal andere wapenfeiten op die moeten aantonen dat Egypte ondanks de weerbarstigheid van Israël de dia loog op gang probeert te houden. Moebarak heeft hoogstpersoonlijk en met succes ingegrepen in de voortdurende stroom van door Is raël als 'vijandig' ervaren artikelen in de door de staat gecontroleerde pers. Over de kranten van de oppo sitie heeft de Egyptische president minder te vertellen, zegt de zaakge lastigde, sinds zijn land bepaalde democratische vrijheden heeft doorgevoerd. Bassiouni vindt dat zijn regering voor de in deze nieuwsbladen nog steeds verschij nende aanvallen op Israël niet ver antwoordelijk kan wordpn gesteld. Ondanks de stroeve verstand houding reizen de delegaties van de ministeries van landbouw, ener gie en toerisme tussen Jeruzalem en Cairo regelmatig op en neer als teken dat de intentie om de banden aan te halen niet is verflauwd. Ook is de handel tussen beide in de laat ste maanden weer op gang geko men en zijn er concessies door Cai ro gedaan inzake toeristische aan gelegenheden. Maar de Egyptische diplomaat waarschuwt ten twee den male dat daaraan allemaal een einde komt als Peres niet snel de ministerraad weet over te halen Egypte in de kwestie Taba tevre den te stellen. Ambassadeur Treft Israël alleen blaam voor de huidige impasse in de verstand houding met Egypte? Van presi dent Moebarak kan.worden gezegd dat hij het premier Peres de afgelo pen maanden niet bepaald makke lijk heeft gemaakt. De Israëlische premier staat onder forse druk van de Likoed, die eist dat Egypte eerst de in 1982 teruggeroepen ambassa deur een vliegticket naar Tel Aviv moet geven, alvorens deze partij wil nadenken over arbitrage in de kwestie Taba. Maar Moebarak wil het tegenovergestelde. Hij weet dat Likoed-leider en vice-premier Yit- schak Sjamir Taba als troef wil ge bruiken om hem tot nog meer con cessies te dwingen. Maar het Egyptische staatshoofd heeft weinig keus, sinds hij den volke ten aanschouwe Taba tot een 'heilige' en 'Arabische' zaak heeft geproclameerd. Bovendien heeft hij de voorwaarden voor terugkeer van zijn afgezant in de loop van de tijd aangescherpt. Dit ter verster king van Egypte's positie in de Arabische wereld. Egypte wil dat de laatste Israëlische soldaat uit Li banon verdwijnt en dat er van de in de Camp David-akkoorden (het Egyptisch-Israëlische vredesver drag) afgesproken verbetering van de leefomstandigheden voor de Palestijnen in de door Israël bezet te gebieden nu eindelijk eens werk wordt gemaakt. Maar zolang Peres door de Likoed voor de voeten wordt gelopen, heeft hij hierin wei nig speelruimte. Heeft Egypte dan helemaal geen consideratie meer met de geplaag de Israëlische premier? Bassiouni zegt dat Cairo veel begrip heeft voor de gigantische economische problemen in Israël en dat Peres de tijd is gegeven daarin eerst orde op zaken te stellen. Maar als het herstel van de economie niet meer de volle aandacht van de premier vraagt, wil Egypte snel tot zaken komen. BRUSSEL (AP) - De ministers van buitenlandse zaken van de 10 EG- lidstaten zullen op 9 september in Luxemburg een conferentie hou den over de herziening van het EG- verdrag. De herziening zou volgens de Franse minister van buitenland se zaken, die het bericht onofficieel bekend maakte, moeten bijdragen aan de bespoediging van het pro ces van Europese eenwording. Het voorstel tot herziening van het EG-verdrag is gedaan op de laatste topconferentie van Europe se leiders Milaan. Alleen Grieken land, Groot-Brittannië en Dene marken stelden zich toen terug houdend op ten aanzien van het voorstel, maar minister Dumas verklaarde dat deze drie landen zich niet tegen de conferentie zul len verzetten. De resultaten van de conferentie zullen worden voorgelegd aan de volgende Europese top die op 3 de cember in Luxemburg wordt ge houden. Spanje en Portugal, die op 1 januari officieel lid worden van de EG, zullen de herzieningsconfe rentie bijwonen als waarnemer. Op de conferentie zal gewerkt worden in twee werkgroepen. Eén werkgroep zal zich bezighouden met het ontwerpen van voorstellen voor herziening van het verdrag van Rome. TEL AVIV - De arrondissements rechtbank van Jeruzalem heeft gis teren in het proces van de joods- ondergrondse terreurorganisatie vonnis gewezen. Drie terroristen werden schuldig bevonden aan moord en tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De overigens hoorden straffen tegen zich uit spreken tussen de drie en zeven jaar. In de afgelopen jaren had de joodse terreurgroep aanslagen ge pleegd op Arabieren in de door Is raël bezette westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. De tot le venslang veroordeelde joodse Is raeli's hadden in 1983 studenten van de Islamitische Unisversiteit in Herbron vermoord. Zeven jaar kregen de schuldigen die bommen hadden geplaatst in auto's van Ara bische burgemeesters. Degenen die plannen hadden gemaakt de Al Aqsa-moskee in Jeruzalem op te blazen, kregen vier jaar gevange nisstraf* opgelegd. Bassiouni: „Ik verzeker u dat zo dra Israël besluit tot arbitrage over Taba, de nu alsmaar uitgestelde topontmoeting tussen premier Pe res en president Moebarak onmid dellijk zal volgen. Maar er is geen reden voor een top als het doel al leen maar koffie drinken is". Speelt Egypte hoog spel of is het werkelijk van plan de vrede met Is raël op te zeggen? Die vraag laat zich niet moeilijk beantwoorden. Het regime in Cairo is in financieel en militair opzicht in hoge mate af hankelijk van de Verenigde Staten. Laat Moebarak het vredesakkoord met Israël los, dan roept hij hon gersnood over zijn land af. Want geen dollars, geen voedsel voor de bewoners langs de Nijl. Zover zal Egypte het niet laten komen. Cairo en zeker ook Jeruzalem spelen echter op een andere ma nier met vuur. Komen de landen in het dispuut over Taba niet tot een vergelijk, dan dreigt het vredespro ces in het overvloedige woestijn zand van het Midden-Oosten te stranden. De zaakgelastigde Bas siouni ziet het met de Egyptische bril op als volgt: „Hoe kunnen wij koning Hoessein van Jordanië er van overtuigen met ons het vre desproces voort te zetten, als we beschamend moeten vaststellen dat Israël al niet bij machte is een mini-probleem als Taba tot een goed einde te brengen? Want zon der een oplossing voor Taba is er geen vooruitgang in de Israëlisch- Egyptische relatie. En zonder me dewerking van Egypte komt er geen schot in de zo verlangde tota le vrede in deze regio". door Taco Slagter De rechtbank bestempelde de groep als een terroristische organi satie. De verdachten zelf hebben dat altijd bestreden. Zij erkenden de wet te hebben overtreden, maar verdedigden de terreur als een daad van zelfverdediging. De Is raëlische regering had naar hun oordeel hen onvoldoende bescher ming tegen de „vijandige" Arabie ren geboden. Vrijwel alle veroor deelden woonden als kolonisten in nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever. Tijdens de laatste fase van het dertig maanden durende proces, gingen in rechts-politieke kringen in Israël steeds meer stemmen op de joodse terreurgroep collectief gratie te verlenen. De vrijlating van 1150 van terrorisme verdachte Pa lestijnen enkele maanden geleden in ruil van drie krijgsgevangenen versterkte de roep om clementie al leen maar. Het rechtse Likoedblok in de nationale coalitie wierp zich op als pleitbezorger voor dit door liqks fel bestreden voorstel. Het Likoed-lid Kaufmann zal morgen in de Knesset een motie in dienen die moet leiden tot gratie voor de veroordeelden. Maar parle mentsvoorzitter Hillel zal hoogst waarschijnlijk weigeren de motie op de agenda te zetten. Unaniem zijn rechtsgeleerden en de linkse politieke partijen in Israël van oor deel dat uitsluitend de president van de staat bevoegd is tot de be handeling van gratieverzoeken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7