■HH Ramp in Italië was te voorzien Zaïre onder 1 Moboetoe de J IMF-oogappel Kerkvervolging in Baltische staten aan de kaak gesteld r PAGINA 6DINSDAG 23 JULI 1985 P"' TESERO - Zie de Stava weer eens lieflijk stromen, een balda dig bergbeekje zoals er zoveel zijn in de Dolemieten. Maar bei de oevers getuigen ervan dat het riviertje slechts enkele uren te rug een totaal ander karakter heeft getoond: dat van de zond vloed. De Stava zelf treft geen blaam - het was de mens die hem met die verwoestende eigenschap pen opzadelde. In de beek waren twee grote waterbassins met aar den wallen gecreëerd, maar van enige beveiliging, pantsering, was geen sprake. Nu, ja nu, er kent bijna iedereen dat de ramp te voorzien is geweest. door Peter van der Maat Door het openbreken van de meren, kwamen miljoenen liters water en modder vrij. Een alles vernietigende stroom stortte zich over vijf kilometer naar beneden. Hotels en woonhuizen werden* weggespoeld, zeker 214 mensen hadden geen schijn van kans. Van het gehucht Stava - op 1250 meter hoogte - resteren en kele huizen. Alles wat zo'n 300 meter lager in het dorp Tesero langs de waterkant stond is weg. De ansichtkaarten in de souve nirwinkel laten zien hoe vredig dit groene dal is geweest. Om veertien minuten over twaalf gebeurde het vrijdagmid dag, aldus een uit het slik opge diepte wekker. Twee dagen later worden nog aan de lopende band slachtoffers geborgen de mees ten onherkenbaar verminkt. Ve len zullen voorlopig spoorloos blijven, ze liggen bedolven onder een metersdikke laag verscho ven grond. Honderden vuilniszakken zijn gevuld met gevonden voorwer pen, zij nemen een hele zaal van het gemeentehuis van Tesero in beslag. Een militair doorzoekt een net binnengebrachte knap zak: onder meer het logboek van een vakantie, bijgehouden tot donderdagavond. Artidoro Galimberti infor meert of er spullen bij liggen van zyn gezin. Nee. Zijn 23-jarige vrouw Giovanna en hun kinde ren Laura (2) en Massimo (7) wor den vermist, alleen het lichaam van zijn schoonmoeder is gevon den. De 27-jarige Milanees was tijdens de ramp aan het werk, de anderen waren in Stava met vakantie. Gehaast verlaat Galim berti het gemeentehuis, zijn zus volgt met betraande wangen. Mijnbouw De massahysterie, waardoor Italianen bij andere grote ram pen in de geschiedenis werden bevangen, ontbreekt. Geen groe pen zwartgeklede, wenende vrouwen. Plakkaten aan de ge vels van Tesero kondigen een week van algemene rouw aan, op straat valt daar weinig van te merken. In Nederland wordt gesproken over een gebroken dam, maar dat is onjuist. Er waren twee bo ven elkaar gelegen bekkens die door de Stava van water werden voorzien. Zo'n dertig meter diep en ter grootte van een voetbal veld. En het zijn de wanden van deze bassins die het hebben be geven. Sinds vierentwintig jaar wer den de meren gebruikt voor het schoonwassen van het mineraal fluoriet, uit een nog hoger gele gen mijn. Het op edelsteen gelij kende fluoriet wordt als smelt middel gebruikt in de glas- en keramische industrie en is te vens de grondstof voor de pro- duktie van waterstoffluoride. Tot vijfjaar terug was de mijn staatseigendom, daarna ging hij over in handen van de firma Prealpi Mineralia Spa van de ge broeders Rota. Omdat zij het niet redden met alleen de opbrengst Zo'n 35 lijkkisten liggen in het massagraf in het Italiaanse dorp Tereso. van hun eigen mijn, gingen zij de bassins ook gebruiken voor an dere fluorietmijnen in de Dolo mieten. Toen was de capaciteit van de meertjes al gauw te klein. Ze werden uitgebaggerd, maar aan de aarden wanden deden de ge broeders Rota niets. De 35 in Te sero wonende werknemers be seften wel dat de toestand steeds onveiliger werd, maar ja, zij moesten eten. Protesten vanuit Stava en Te sero waren er wel, zij hadden echter betrekking op iets anders: het toerisme zou worden ge schaad door af- en aanrijdende vrachtwagens. De afgelopen drie weken was er weer behoorlijk gegraven in de bassins. Vervolgens ging het regenen, en niet zo zuinig ook. Officieel is de oorzaak onbekend, maar in Tesero wordt gezegd dat door de hevige regenval een stuk ontboste berghelling in het bo venste bekken is geschoven. Dat bassin barstte open en het ande re volgde vrijwel direct. Verdenking De vooratter van de Italiaanse geologenvereniging is de eerste die zaterdag officieel verklaart dat de spoelbekkens slecht zijn onderhouden. De ramp was te voorzien geweest, zegt hij. Mede op basis van deze uit spraak worden dan al 's middags een justitieel en een regeringson- derzoek gestart. De directie van de mijn staat onder verdenking. Maar ook de rol van burgemees ter Gelici en de rest van het stadsbestuur zal nader worden bekeken. Zij zouden volledig van de situatie bij Prealpi op de hoogte zijn geweest, maar niet hebben willen ingrijpen. De be woners van het dorp protesteren ook nu niet. Zij aanvaarden hun lot. De reddingsoperatie, ruim 4500 mensen deelnemen, verloopt vlekkeloos, geordend en makkelijk. Soldaten, brand weerlui, verplegers, de Italiaanse BB, zwijgend werken ze samen alsof ze niet anders zijn gewend. Een verklaring voor de disci pline komt van luitenant-kolonel Vezzalini van het alpinekorps van het leger: „De hulpverlening na de aardbeving bij Napels, in 1980, was een chaos. Zoiets „Civiele en militaire instanties zijn om de tafel gaan zitten en dat heeft geresulteerd in een goede organisatie. We hebben zelfs ver scheidene nationale oefeningen gehouden. Hier werken we nu volgens een vooropgesteld sche ma, waardoor iedereen weet wat hem te doen staat". De hulpverlening werd razend snel op gang gebracht. Uit de wijde omgeving kwamen binnen een paar uur vele tientallen graafmachines en bulldozers naar de plaats des onheils. Van uit helikopters werd - en wordt - de zaak gecoördineerd. Zie kenauto's, lijkwagens, Tesero stond er in no-time mee vol. Met zijn handen tussen de broekband tuurt Wadimir Della- dio (64) in het dal. In het verleden gisteren nog - keek hij hier neer op een rij huizen, nu op het graven der soldaten. Hij trekt een hand tevoorschijn en maakt er draaiende bewegingen mee in de lucht: „Alles is weg". Zyn twee jaar jongere broer Giovanni plus echtgenote: „Weg". De ruim twintig bewo ners van de rij woningen: „Ver dwenen". „Het is een tragedie", andere woorden heeft hij er niet Badgoed De Stava is hier zo'n meter of twee breed. Links en rechts van de stroom zijn de hellingen over soms wel 150 meter bruin, grauw. Wat daar stond is vervan gen door een laag slik. Twee ho ge sparrebomen hebben het ge weld doorstaan; alleen de toppen zijn nog groen. De beek mondt uit in het ri viertje Avasio. Met behulp van rubberboten en lieslaarzen wordt op het kruispunt van de twee watertjes intensief gezocht. Veel lijken zijn tot hier meege sleept. Van hotel Dolomiti is de ach terkant weggeslagen. Een gor dijn bungelt boven het gapende dal. Tot aan de dakgoot zitten grote modderspetters op de ge vel. De wortels van een gevelde boom raken de glijbaan in een speeltuin. Een cornervlag van het voetbalveld is verdwenen. Hier stronden drie hotels. In de puinhoop ontdek ik een radiator, een douchebak, een wasmand, lakens. Vijftien graafmachines schuiven modder weg, honder den mannen doorzoeken met houwelen en scheppen wat zo bloot komt. Soms zijn het stukken mens, dan weer wordt voorzichtig een heel lijk uitgegraven. Mensen in badgoed - het was mooi weer. Vermoedelijk zijn ze overvallen tijdens de lunch in het zonnetje. Een kleine dertig stoffelijke res ten worden hier geborgen. 's Nachts werken gravers door bij het schijnsel van grote ver- stralers. Als het al weer licht aan het worden is, om half zes zater dagochtend, gebeurt waarop nie mand meer had durven hopen: in de gewelven van een van de hotels wordt de 30-jarige Mario Assunta Carta levend aangetrof fen. Vlakbij de bekkens werd een chalet weggesleurd, vijf anderen bleven gespaard. De 50-jarige Margaritha Trettel bevond zich in het verdwenen huis, zij is niet teruggevonden. Haar man was in de tuin aan het werk en slaagde erin om zich, zij het gewond, uit de voeten te maken. De vakantiewoning van de fa milie Jellici uit Bolzano staat pal op de grens van goed en kwaad. De enige schade die het chalet heeft opgelopen is dat de elektri citeitskabels uit de muur zijn ge rukt. Mevrouw Enrica Jellici (62) stond in de keuken. „Ik was aan het koken, hoorde opeens een hoop geruis en vlopg naar bui ten. Eerst dacht ik dat de wereld verging, toen dat er een vliegtuig tegen de berg was gevlogen. Een dikke stofmist, enorm kabaal, voorbijvliegende bomen". Gevaar Wist ze dat de bekkens een ge vaar betekenden? „Ach, je hoort zoveel. Wij hebben er wel eens aan getwijfeld hoor, maar ja, dit is toch een vakantiehuis. Moetje dat dan zomaar in de steek la ten?". In Tesero en Stava gaven ho teleigenaren nog altijd dagelijks bij de VVV op wie zij in huis had den. Op grond van die gegevens konden lijsten worden opgesteld van doden en vermisten. „Maar dat opgeven bij de VW gebeurt 's avonds", vertelt Caritas-voor- zitter Giovannazzi, „dus precies weten we niet wie er in het ge bied is geweest". „Bovendien", vervolgt hij, „is het ook volstrekt onduidelijk wie hier 's ochtends zijn aangeko men voor een dagje uit. Het is dus mogelijk dat het aantal slachtoffers nog veel groter is dan we nu denken. Er wordt ge zegd dat er 's ochtends een bus met kinderen naar Stava was ge reden, maar die is nergens ge vonden. Wat moet je daar nou mee? Ik weet het niet". Nederlandse toeristen waren voor zover bekend niet in het ge bied. Zomers is het een vakan tieoord voor vrijwel uitsluitend Italianen, 's winters komen er ook wel Duitsers en Nederlan ders om te skieën. In de zogeheten Parijse kerk van het nog geen tien kilometer verderop gelegen Cavalese wor den de lijken gewassen en in kis ten gelegd. Tientallen verpleeg sters en broeders zijn achter het altaar bezig met dit afschuwelij ke werk. Familieleden tfan ver misten komen en gaan. Zaterdagavond arriveert de Beierse speurhondenbrigade met acht honden. In alle vroegte gaan deze vrijwilligers zondag ochtend aan de slag en al heel snel ontdekken de dieren twee doden. De oever wordt vervol gens afgegraven en er komen nog eens vyf lijken aan het op pervlak. President Met ambulances worden de-li chamen naar de Parijse kerk ge bracht, waar zich dan een menig te van pakweg 150 journalisten bevindt. Van elk tv-station in Ita lië - en dat zijn er vele - is er wel een filmploeg. Zij wachten op de nieuwe president Francesco Cos- siga, die het rampgebied be zoekt. De president wordt verwel komd door de aartsbisschop van Trento, Alessandro M. Gottard. Gevraagd naar zijn visie op de ramp, antwoordt hij - nadat hij een arm om de nek van de ver slaggever heeft gelegd: „Onge looflijk. Ons past niets anders dan stilte en bidden". Gottard, Cossiga en hun aanhang rennen met eenjieus-mondkapje op in ijltempo door de kerk. De ver slaggevers verdringen elkaar om maar niets van hun president te missen. Op het moment dat de hoge heren weer naar buiten gaan, worden twee lichamen naar binnen gedragen. De kisten met de geïdentifi ceerde slachtoffers zijn beplakt met briefjes met.hun namen. Op elke kist een boeket bloemen. De familie bidt by het stoffelijk overschot van een verwante. Stilte is het enige dat past, zei aartsbisschop Gottard. Maar tij dens de mis in de kerk van Tese ro ter nagedachtenis van de Slachtoffers neemt hij geen blad voor de mond: „In de naam van het recht en de waarheid moeten zij die verantwoordelijk zijn voor deze catastrofe worden bestraft. Nooit meer mogen mensen slachtoffers worden van men- Op de voorste banken in de kerk zitten aangeslagen familie leden van de overledenen. De tv- camera's zoemen in op de be traande gezichten van een paar zusjes onder de armen van hun vader. Een snikkende man vindt bij het uitgaan van de dienst een ware batterij lenzen tegenover zich. Onder de hoge brug over de Stava grijpt een bulldozer naar het wrak van een door de wilde vloed meegesleurde wagen. Te-, gen de brugleuning hangt de 14- jarige Paulo Pennizi. In zijn hand een ansichtkaart van het oude Tesero. Hij zegt: „Zo was het en zo had het moeten blijven". KINSHASA - Na een ambtsperio de van bijna 20 jaar. waarin zijn re gering voor ernstige economische problemen werd gesteld en werd geplaagd door een gebrek aan sta biliteit, wordt president Moboetoe Sese Seko van Zaïre tegenwoordig beschouwd als een gewillig bond genoot van het westen. Moboetoe's meest uitgesproken vijanden zijn teruggekeerd naar Zaïre onder een van de amnestiere gelingen die van tijd tot tijd afge kondigd werden om 'verdwaalde schapen' weer terug in de stal te krijgen. Zaire's inspanningen om gevolg te geven aan een streng, door het Internationaal Monetair Fonds op gelegd bezuinigingsprogramma, hebben het land 'tot de oogappel van het IMF' gemaakt, zegt een bankier die zijn naam niet vermeld wil hebben. Moboetoe maakte een goede beurt bij de Verenigde Staten door zich uit te spreken tegen de Libi sche invasie in Tsjaad en door troe pen en vliegtuigen te sturen. De Amerikaanse president Ro nald Reagan zond Moboetoe een gelukwens op 30 juni, de 25ste ver- de onafhankelijkheid, i hij stelde dat 'de eerste ja ren van de Zaïrese onafhankelijk heid, die zich kenmerkten door een serie burgeroorlogen en grote ont beringen voor uw volk, uiterst moeilijk zijn geweest voor het land. Sedertdien hebt u belangrij ke vorderingen gemaakt met de eenmaking en opbouw van uw land en de etnische en regionale conflicten overwonnen die het be staan van Zaïre eerder bedreig den.' Zelfs tegenstandersVan de presi dent moeten toegeven dat hij erin geslaagd is het volk een gevoel van nationale saamhorigheid te geven, wat geen peuleschil is voor een land met 73 taalgroepen en 200 stammen. Nog geen elf dagen na dat het land onafhankelijk was ge worden van België deed zich de eerste van een reeks afscheidings pogingen voor, waarbij duizenden i het leven kwamen. door Robert Weller/AP Koper Zowel voordat Moboetoe aan de macht kwam - in november 1965 - als daarna richtte de regering haar aandacht vrijwel uitsluitend op de produktie van koper, het belang rijkste exportprodukt. Dat ging ten koste van de landbouw en de we genbouw. De inkomsten uit koper verdwenen of werden verspild aan grote projekten in plaats van aan het onderhoud van de mijnen. Toen de koperprijs in het midden van de jaren zeventig inzakte, moest Zaïre uitstel van betaling aanvragen op zijn buitenlandse le ningen. Een tot dan toe uitstekend lopend transportsysteem zakte in elkaar. Het uitgestrekte land be schikte over amper 2.000 kilometer verharde wegen. Het afscheidingsprobleem stak in 1977 en 1978 opnieuw de kop op. Opstandelingen die uit waren op de onafhankelijkheid van de mijn- provincie Shaba, vielen Zaïre bin nen vanuit bases in Angola en Zambia. Beide keren moest Mo boetoe buitenlandse troepen te hulp roepen om de opstandelingen te verdrijven. In 1980 schortte het IMF zijn be-, talingen aan Zaïre op, omdat de re gering de overheidsuitgaven niet in bedwang wist te houden. Begin 1983 had het land een buitenlandse schuld van 4 miljard dollar. De har de hand waarmee Moboetoe zijn politieke tegenstanders onder drukte bracht zijn westerse be schermheren in verlegenheid. De regering stelde echter haar ei gen bezuinigingsprogramma op en begon in te lopen op de buiten landse betalingsverplichtingen. Het IMF herriep zijn eerdere be slissing en de economische hervor mingen werden doorgezet in 1984. De zaïre, de nationale munteen heid, werd in één keer met 500 pro cent gedevalueerd. Van de ene dag op de andere stegen de voedselprij zen met 300 procent en de brand stofprijzen zelfs met 400 procent Moboetoe hield vast aan het be zuinigingsprogramma. Volgens westerse economen begint dat vruchten af te werpen op mac economisch niveau. Kredietwaardig De kredietwaardigheid van het land is tot op grote hoogte hersteld, er is voldoende buitenlands geld om de belangrijkste produkten te voeren, de mijnindustrie krijgt de middelen om de produktie op peil te houden en de inflatie is te ruggedrongen van meer dan 100 procent naar ongeveer 25 procent. Het kost de regering nog steeds moeite het begrotingstekort bin nen de door het IMF gestelde gren zen te houden, maar volgens de eerder geciteerde bankier is dat vooral terug te voeren op een on voorspelbare terugval in de inkom sten. De olieproduktie is onder het streefniveau gebleven en de koper- inkomsten namen af door trans portproblemen. Volgens de bankier kan de re cente verkoop van een lijnvliegtuig van Air Zaire voor 25 miljoen Ame rikaanse dollar het onmiddellijke tekort in ieder geval ten dele dek ken. De diamantproduktie Zaïre is de grootste producent van indus triediamanten ter wereld - is onze ker als gevolg van een prijsconflict met het diamantkartel. Over hét geheel genomen, zegt de Belgische zakenman William Damseaux, een van de grootste vis- en vleesimporteurs van het land, 'is de situatie beter dan ze ooit ge weest is sinds de onafhankelijk heid.' Damseaux woont al 51 jaar in Zaïre en bouwde een nieuw be drijf op, nadat het zijne in 1973 was genationaliseerd. Het zal nog jaren, zo niet tiental len jaren duren eer het land zjjn economische problemen te boven is. Moboetoe is er echter wel in ge slaagd de binnenlandse veilig heidssituatie onder controle te brengen. Volgens een westers mili tair attaché kan het Zaïrese leger, dat gesteund wordt door België, de Verenigde Staten, Frankrijk, Israël en China, elke eventuele dreiging het hoofd bieden zonder een be roep te hoeven doen op buiten landse troepen. De opstandelingen van Shaba worden niet langer als een dreiging gezien. Naar verluidt is een deel van hen op vreedzame wijze terug gekeerd in grensgebieden. De politieke situatie is groten deels onveranderd. Door de ma nier waarop hij onderdrukking, vrijgevigheid en amnestieregelin gen met elkaar combineert, heeft Moboetoe weten te verhinderen dat er serieuze oppositie ontstaat tegen zijn eenpartijregering. De Sowjet-autoriteiten blijven de kerk in de Baltische staten vervolgen. Ze mengen zich ver regaand in het kerkelijke leven, beperken drastisch het werk van de kerk en brengen geestelijken en actieve leken herhaaldelijk voor de rechter. Dat staat in een rapport van de internationale organisatie voor vervolgde christenen over de si tuatie van de kerk in Estland, Letland en Litouwen. Het rap port is voorgelegd aan het tribu naal dat de vereniging van Balti- - sche ballingen op het ogenblik in Kopenhagen organiseert. Volgens het rapport worden geestelijken en actieve leken vaak voor de rechter gesleept op beschuldiging van anti-sowjet- propaganda, het niet-vervullen van plichten als staatsburger, aanvallen op de persoonlijkheid en rechten van burgers en herrie- schopperij. Vooral christenen die onomwonden hun geloof be lijden en zich tegen atheïstische aanvallen verdedigen moeten voor de rechter verschijnen, meldt het rapport. Het gaat uitgebreid in op de maatregelen waarmee het regi me de uitoefening van de gods dienst beperkt. Kerkelijke ambtsdragers en leken worden gediscrimineerd, tot 18 jaar is godsdienstonderwijs verboden en een onafhankelijke kerkelijke pers is ook niét toegestaan. Polen. De rooms-katholieke bisschoppen van Polen willen niet, dat op bedevaarten span doeken worden meegevoerd voor de verboden vakbond 'Soli dariteit' of politieke leuzen wor den geroepen. De deelnemers moeten bovendien een verkla ring van hun pastoor bij zich hebben dat zij aan die of die be devaart zullen meedoen. Vorig jaar al hebben de Poolse autoriteiten gezocht naar voor wendsels om te komen tot een al geheel verbod van bedevaarten. Bij tal van geledenheden zijn toen in de scharen pelgrims on bekende elementen binnenge drongen die politieke leuzen uit schreeuwden of borden en span doeken meevoerden. De nu voorgeschreven verkla ring van de pastoor sluit het mee lopen van buitenstaanders prak tisch uit. Wie geen verklaring heeft, wordt geweerd. Het bis schoppelijke verbod op steunbe tuigingen aan de verboden vak bond is niet tegen deze bond zelf gericht, maar vrijwaart pelgrims van ingrijpen door de overheid. De nieuwe overeenkomst, die het bestaansrecht van de bede vaarten beschermt en een onge hinderd verloop moet garande ren, is tot stand gekomen nog vóór de grote bedevaart naar de 'Zwarte Madonna' op 15 augus tus (Maria Hemelvaart). Dan gaan honderdduizenden pel grims naar het klooster 'Jasna Gora'. Jarig. Patriarch Pimen, hoofd van de Russisch-orthodo- xe Kerk, is vandaag 75 jaar ge worden. Zijn kerk telt naar schatting 60 miljoen leden op een bevolking van 280 miljoen. Pimens burgerlijke naam was Sergej Mikhailovitsj Izvjekov. Kostbaar geloof De Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken (Ware) heeft een boodschap gestuurd naar de bij hem aange sloten kerken ter gelegenheid van het feit dat nu 300 jaar gele den het Edict van Nantes werd herroepen. Hierdoor werden in Frankrijk de protestanten vogel vrij verklaard, zodat velen uitwe ken naar het buitenland. "Terwijl wij aan de ene kant geen goed woord over hebben voor het geweld en de onmense lijkheid die het gevolg van deze herroeping waren, moeten wij toch God danken voor het getui genis dat zovele reformatorische christenen in die tijd hebben af gelegd", schrijft de Wereldbond in zijn brief. "Voor hen was het geloof kostbaarder dan hun va derlandsliefde". Volgens het uit voerend comité van de bond heeft de herroeping van het edict tot op de dag van vandaag in de hervormde kerken sporen nage laten in de harten en geesten. Aandacht voor deze gebeurte nis van drie eeuwen geleden mag de strijd tussen de confessies niet weer aanwakkeren. "Van daag moeten wij ons afvragen, welke betekenis deze rampzalige reeks gebeurtenissen heeft voor het getuigenis van de reformato rische kerken nü, ja van alle ker ken". De Franse hervormden wa ren zich bewust van het gevaar, zich te voegen naar de absolutis tische mentaliteit in die dagen. De herroeping van het edict betekende ook een zuiverings proces. Wegens de onvoorbereid heid op de vervolgingen hebben velen afstand gedaan van hun ge lóóf. "Men ontdekte, wat het be tekent een pelgrimsvolk te zijn". Het onheil dat de hervormden in Frankrijk overkwam werd wel verzacht door de solidariteit die zij ondervonden van de reforma torische zusterkerken. "Het evangelie verwacht van de ker ken, dat zij geen acht slaan op na tionale grenzen als het gaat om de verdediging van slachtoffers van geweld, de armen, verdruk ten, stemmelozen, gevangenen en gemartelden. of zij nu lid zijn van de kerk of niet". Verontrusting. De Neder landse hervormde en gerefor meerde zending uiten in een ver trouwelijke brief aan de Indone sische Raad van Kerken hun 'grote verontrusting' over de mo gelijke executie van reeds lang geleden ter dood veroordeelde politieke gevangenen. Zendingshuis. Op vrijdag 11 oktober zal het Zendingshuis in Oegstgeest na algehele verbou wing officieel worden heropend. Op zaterdag 26 oktober wordt een reünie gehouden voor oud- zendingswerkers en allen die bij de zendingsopleiding zijn be trokken. Subsidies. De Algemene Kerk voogdijraad van de Neder landse Hervormde Kerk staat zeer kritisch tegenover de hier en daar gehoorde opvatting dat acti viteiten bij het wegvallen van overheidssubsidie voortaan uit kerkelijke middelen moeten worden gefinancierd. Dat blijkt uit het jaarverslag van deze raad. Er mag geen sprake zijn van automatisme, vindt de raad. Veel activiteiten zijn pas van de grond gekomen toen de overheid mid delen beschikbaar stelde. In ie der geval moet worden nage gaan, of een gesubsidieerde acti viteit tot het eigenlijke takenpak ket van de kerk kan worden ge rekend. Bovendien moet het 'produkt' van bedoeld werk zorg vuldig worden doorgelicht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6