''Discriminatie nooit toestaan "De paden op de lanen Landbouwschap: ontzie boer 'iïïü -notitie belooft botsing met CDA Officier wil pakkans bij rellen vergroten Voettocht jongeren nn definitief voorbij Onbezorgd op vakantie? Dan eerst naar de Rabobank. LI IblNSDAG 23 JULI 1 DEN HAAG (ANP) - De WD wil alle in de grondwet genoemde vormen van discrimina tie verbieden in een nieuwe Wet Gelijke Behandeling. Aan die gevallen van discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras en geslacht moet wor den toegevoegd discriminatie op grond van sexuele geaardheid, burgerlijke staat en gezinsverantwoordelijkheid in brede zin. Dat staat in de standpuntennotitie die de VVD- fractie gisteren publiceerde. I. H >rde enk| De WD vreest dat het uitblijven van een Wet Gelijke Behandeling aanleiding zal geven tot een worte ling in de maatschappij van be staande discriminatie, met name op het terrein van de sexuele ge aardheid. Daarom werkt de WD- fractie aan een eigen initiatief wetsontwerp dat zonder vooraf gaande instemming van de PvdA zal worden ingediend als het kabi- er door gekibbel tussen WD. en CDA-bewindslieden niet in slaagt met een eigen wetsontwerp te komen. .5 De liberalen zeiden gisteren tij- S dens een persconferentie niet van plan te zijn het CDA tegemoet te 14; komen op het gebied van het bij- 14 zonder onderwijs. Die scholen op 151 levensbeschouwelijke grondslag 15 mogen van een sollicitant of leraar 'respect' verlangen voor hun con- jt fessionele grondslag, mits dat niet 14! leidt tot discriminatie op andere 16 gronden, zoals sexuele geaardheid 16 en praktijk, ras en geslacht. 8 WD-kamerlid Dijkstal voorziet 2L als uiterste consequentie hiervan }®j dat confessionele scholen geen overheidsgeld meer krijgen wan- 16 neer ze in hun grondslag expliciet 9 discriminerende bepalingen we- 17 gens geaardheid laten staan. Dat 11 kan zelfs tot strafrechtelijke ver- 7 volging leiden volgens het ontwerp Jj! van de WD. wel weigeringsgrond bij sollicita ties zou voorkomen in een 'ge- spreksnotitie' van WD-minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Die kwalificatie acht de WD-frac- tie niet hanteerbaar. Sexuele mis dragingen dan wel wangedrag op de arbeidsplaats zijn ontoelaat baar, maar de persoonlijke vrijheid van de leraar begint, zo benadrukte mevrouw Rempt, al op straat. WD-fractieleider Nijpels vatte het bondig samen met de opmer king: "Zondig is in Nederland god zijdank geen juridische term". De politieke leider van de WD onder streepte de opvatting van de libera len dat de strafwetgeving zich moet aanpassen aan de burgerlijke wetgeving. Ook discriminatie we gens homosexualiteit moet derhal ve strafrechtelijk vervolgd kunnen worden. De WD stelt in haar notitie voor dat werknemers die menen dat zij wegens hun sexuele geaardheid of ten moeten uitdragen. praktijk worden geweigerd bij sol licitaties of ontslagen, via belan gengroepen bij de rechter kunnen aankloppen. Meer in het algemeen Over het uitdragen van de grond slag. en de vraag of die grondslag volgens de nieuwe grondwet al dan niet discriminerend is, zal de WD- moeten die organisaties ook zelf fractie bij het opstellen 2J1 Uitdagend jL WD-Kamerlid mevrouw J? Rempt-Halmmans-De Jongh nam 20 afstand van de norm 'sexueel uit- 21 dagend gedrag', dat als ontslag dan 24- 12, kunnen procederen ten gunste groepen gediscrimineerde burgers. Een landelijke commissie Gelijke Behandeling zou discriminatie rentie. moeten onderzoeken en de rege ring ook ongevraagd van advies kunnen dienen. De WD is niet betrokken bij de onderhandelingen in het kabinet over het wetsontwerp. Fractielei der Nijpels wees er op dat ook bin nen het CDA een zeer ruime min derheid een liberaler standpunt in- initiatief-wetsontwerp nog een de finitief standpunt moeten inne- bleek tijdens de persconfe- UTRECHT (ANP) - De Utrechtse justitie zint samen met de politie op effectievere maatregelen tegen openlijke geweldpleging. De kans dat mensen die zich bij relletjes rond een kraakactie of een voetbal wedstrijd gewelddadig gedragen, daarvoor ook worden bestraft, is te klein omdat het voor justitie en po litie vaak onmogelijk is om sluiten de bewijzen te krijgen. Meer ge richte inzet van politiefotografen en een betere coördinatie van de bewijslastprocedure worden nu overwogen. De Utrechtse plaatsvervangend hoofdofficier van Justitie Behling heeft dit geisteren verklaard naar aanleiding van de relletjes rond de ontruiming van een Utrechts kraakpand. Daarbij werden vorige week woensdag 55 krakers en sym pathisanten aangehouden op ver denking van openlijke geweldple ging. De meesten werden een dag later weer op vrije voeten gesteld, nadat het kraakpand was gesloopt. Slechts tegen drie van de 55 was voldoende bewijsmateriaal voor-, handen om de verzekerde bewa ring van twee maal 24 uur te ver lengen tot hun berechting. De drie zullen vrijdag voor de politierech ter moeten verschijnen. De politie maakt al vaak bij rel letjes gebruik van foto's van eigen fotografen om bewijs te vergaren. Toch valt aan deze aanpak nog we.' het een en ander te verbeteren, al dus Behling. Dat geldt ook voor de gewone bewijslast. "Als een ME-agent bij voorbeeld iemand die een steen heeft gegooid eruit heeft gepikt, dan wordt zo'n arrestant meestal overgedragen aan een ander, om dat die ME-er weer terug moet in de linie. Op die manier gaat het dan vaak mis met de bewijslast. De ver dachte is meestal nogal zwijgzaam, en de agent die hem heeft aange houden is later onvindbaar omdat hij elders dienst heeft of vrij is. Dan komt er van voorgeleiding meestal niets meer terecht, en moet de verdachte worden vrijge laten. Verdachten zullen voortaan beter begeleid moeten worden na hun aanhouding", aldus de Utrechtse officier. Volgens Behling is het gegeven dat de grote meerderheid van de verdachten van de Utrechtse kraakrel weer op vrije voeten werd gesteld niet het gevolg van een te gretig aanhoudingsbeleid van de politie tijdens de actie. De meeste jongeren die werden aangehouden hebben zich wel degelijk schuldig gemaakt aan openlijke geweldple ging, alleen is het niet gelukt om hiervoor voldoende bewijs bij el kaar te krijgen, aldus de officier. Koninklijke damherten zijn Kroon te duur APELDOORN (ANP) - De on geveer 300 damherten op het koninlijk landgoed Het Loo bij Apeldoorn worden afgescho ten. De bezetting van het aantal dieren per hectare is zo groot dat gedurende het gehele jaar moet worden bijgevoerd. Van wege de kosten die dit met zich meebrengt is besloten de die ren die van nature in dit Kroon domein niet voorkomen af te schieten. Al eerder werd daar om besloten de moeflons af te schieten. Het ministerie van landbouw en visserij heeft voor het af schieten vergunning afgege ven. Het afschieten van de damherten zal verspreid over een aantal jaren plaatsvinden, omdat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn de dieren in een seizoen om te leggen. Om dat het Kroondomein een ge sloten gebied is zal het afschie ten gebeuren door jagers die daarvoor worden uitgenodigd. De stichting Kritisch Fauna beheer heeft in een reactie la ten weten fel tegen het afschie ten van de damherten te zijn. Volgens de natuurbeschermers worden de dieren niet het hele jaar bijgevoerd maar kunnen ze in bossen rond Het Loo wel in hun eigen onderhoud voorzien. DEN HAAG (ANP) - De voettocht van vier jonge Nederlanders uit Nijmegen naar het Spaanse bede vaartsoord Santiago de Composte- la is definitief afgebroken. Drie van hen deden een greep in de kassa van een café in een Frans stadje, waarna de organisator van de tocht, de stichting Opstap, besloot verder van de voetreis af te zien. Twee weken geleden al werden de vier door de Franse politie in hun kraag gegrepen nadat zij een auto hadden gestolen en daarmee in een sloot waren beland. De Franse politie zag af van verdere vervolging omdat de jongens be reid waren de schade te vergoeden. Dat deden zij door ruim een week te werken bij een boomkweker. Zij waren net weer twee dagen op weg Na diefstal Lu café toen de verleiding groot werd. Voor één van de jongens was de tocht toen al voorbij omdat de pro cureur-generaal van het Arnhemse gerechtshof zijn deelname aan de joy-riding teveel van het slechte vond. Na overleg met zijn advocaat en de stichting moest de jongen weer terug naar Nederland. Hij keerde terug mot '"n Hrio moHprpi. de kassa te zigers en de twee begeleiders van de stichting, aldus de woordvoer der. De voettocht gold niet als alter natieve straf maar beoogde moeilij ke gevallen uit de kinderbescher ming een ervaring te geven die hun verdere leven zou kunnen verande ren. De justitiële autoriteiten wa ren in orincipe bereid bii succes van de tocht met de hand over het hart te strijken en ze vrijheid te ge ven. Voorwaarde was wel dat on derweg geen delicten werden ge pleegd. De stichting is teleurge steld over deze afloop van de tocht en bekijkt nader of ze dergelijke reizen nog verder wil organiseren. Van de 2400 kilometer die het viertal in vier maanden zouden af leggen, is nog geen 400 kilometer gelopen. De reis begon in het ten zuiden van Parijs gelegen Melun. De jongens, twee van zestien en twee van zeventien jaar oud, zitten nu tijdelijk in een kampement in Ossendrecht en-vallen weer onder de Nederlandse kinderrechter en het openbaar ministerie. Het van de cafébaas gestolen geld hebben de jongens weer teruggegeven. neemt over de vrijheid van christe lijke schoolbesturen om homose- xuelen te weigeren als leerkracht dan de officiële CDA-opinie. Mede om die reden verwacht Nij pels over het VVD-initiatief een 'felle discussie'. Aan voorafgaande steun van de PvdA heeft de VVD in dit stadium geen behoefte. De parlementaire discussie over het initiatief-wetsontwerp zal overi gens gekenmerkt worden door het streven het VVD-ontwerp 'met grote meerderheid doör het parle ment te loodsen'. Een opmerkelijk debatje tijdens de presentatie van het VVD-initia tief spitste zich toe op de grondslag die VVD-fractieassistenten dienen te respecteren. Bij uitsluitend 'res pecteren' blijft het niet, zo bleek. Indien daartoe geroepen zullen de fractie-assistenten in werktijd de officiële VVD-visie op bijvoor beeld de plaatsing van kruisraket- VERZETSHELD (GPD) Ter ge legenheid van de nationale verzets- dag op 31 augustus wordt een deel van de Willem Ill-kazerne in Apel doorn omgedoopt tot de Frank van Bijnen-kazerne. Dit ter nagedach tenis en als posthuum eerbewijs aan de verzetsheld Frank van Bij- HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Een kleine duizend wandelaars gingen gisteren in Hoek van Hol land van start voor de traditionele strandzesdaagse. die langs de kust naar Den Helder voert. Het werd een zeer natte start met striemende regenvlagen. Gewapend met regen jassen en paraplu's gingen velen aan de tocht beginnenop enige op timisten na die blijkbaar geen re genkleding hadden meegenomen. De vertrouwde grijze vuilniszak bood echter een waterdichte oplos sing. (foto ANP) Afzuigkappen zonder afvoer zijn wellicht kankerverwekkend WAGENINGEN (ANP) - De land bouwhogeschool van Wageningen gaat een onderzoek doen naar het vrijkomen van de kankerverwek kende stoffen nitrosamines bij af zuigkappen zonder afvoer naar buiten. Uit laboratoriumonderzoek gebleken dat de combinatie van koken en het verbruiken van zoge naamde recirculatiekappen (af zuigkappen zonder afvoer naar buiten) de vorming van nitrosami nes in het koolfilter van de kap kan veroorzaken. Volgens de school beschikt een klein deel van de Ne derlandse keukens over de recircu latiekappen. De kappen zuigen de lucht aan waarna die door een filter weer de keuken wordt ingeblazen. Als het koolfilter niet op tijd wordt vervan gen kunnen de kankerverwekken de stoffen gevormd worden die zich in het filter ophopen. Daar door is het mogelijk dat de stoffen uit het filter vrijkomen en in de keuken komen. Overuren in onderwijs sterk terug ZOETERMEER (ANP) - Het aantal overuren in het voortgezet onder wijs en het hoger beroepsonder wijs is sinds 1978 drastisch vermin derd. Zeven jaar geleden werden er nog bijna 60.000 overuren ge maakt, tegen 17.000 op het ogen blik. Het verschil is gelijk aan 1.458 volledige banen. Maar duidelijk is dat veel meer dan 1.458 mensen daardoor werk in het onderwijs hebben gekregen. Dit meldt 'Uit leg', het weekblad van Onderwijs en Wetenschappen. De vele overuren in de jaren ze ventig vloeiden voort uit een groot gebrek aan leerkrachten in de ja ren ervoor. De grote daling van het aantal leerlingen en de daarmee sa menhangende gevolgen voor de werkgelegenheid in het onderwijs dwongen tot een aanpassing van het beleid, schrijft het ministerie. Volgens het ministerie zijn over uren nooit geheel uit te bannen. "Scholen zouden organisatorisch in zeer grote problemen kunnen komen als werd besloten een alge meen verbod uit te vaardigen". Agrariërs niet dupe maken van bezuinigingen' DEN HAAG (ANP) - De landbouw moet worden ontzien bij verdere bezuinigingen ter beperking van het financieringstekort, en voor de instandhouding van het EG-land- bouwbeleid moet voldoende geld beschikbaar blijven. Dat stelt het Landbouwschap in zijn concept beleidsprogramma, waarin de hoofdlijnen worden aangegeven van het te voeren beleid voor land en tuinbouw in de komende rege ringsperiode. Het landbouwbeleid moet de ook de kleinere agrariërs voldoen de bestaanszekerheid geven, vindt het Landbouwschap. Volgens het schap is er door de gewijzigde eco nomische ontwikkelingen voor de agrarische bedrijven 'toch al een minder gunstige situatie ontstaan'. Er is dus ook maar een zeer be perkte mogelijkheid voor medefi nanciering door het bedrijfsleven ten behoeve van huidige over heidstaken. Om de huidige overschotten voor een aantal belangrijke pro- dukten weg te werken moet meer marktgericht worden geprodu ceerd. Binnen de Europese Ge meenschap zal het accent veeleer moeten liggen op het bevorderen van de omschakeling van over schot- naar tekortprodukten, zoals eiwitrijke gewassen en hout, en het gebruik van bestaande produkten, zoals granen, voor nieuwe doelein den, bij voorbeeld als grondstof voor energie en chemische pro dukten. Voor de vaststelling van land bouwprijzen in de EG moet de zo genaamde objectieve methode, waarbij wordt uitgegaan van de ontwikkeling van kosten en prij zen, blijven gehandhaafd. Daar naast zal het volgens het schap noodzakelijk zijn dat de agrarische sector bijdraagt aan dë financie ring van de afzet van agrarische produkten, ook buiten de Gemeen schap. Het Landbouwschap ver wacht van een verdere liberalise ring in de internationale agrarische handel een positieve uitwerking op de economische ontwikkeling in en buiten de EG. De ontwikkelde, geïndustriali seerde landen hebben een speciale verantwoordelijkheid met betrek king tot de voedselvoorziening in de ontwikkelingslanden. De voed- selproduktie in de Derde Wereld kan onder meer worden bevorderd door stabiele wereldmarktprijzen op een redelijk niveau en het verle nen van voedselhulp op een wijze die leidt tot structurele verbetering van de voedselvoorziening door de ontwikkelingslanden zelf. Milieu Het Landbouwschap erkent in zijn concept beleidsprogramma het belang van een zorgvuldig mi lieubeheer. Maatregelen als het aanpakken van mestoverschotten en het verbeteren van het welzijn van dieren, moeten gefaseerd wor den ingevoerd. De overheid moet financiële bijdragen leveren. Om concurrentieverstoringen te ver mijden moet er een uniforme regel geving op Europees niveau komen. ADVERTENTIE Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank. En regel er in één keer al uw vakantiezaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis-en/of Eurocheques, safeloketten. U gaat dan een stuk geruster op vakantie. KOnnnSBIlV Onderzoek naar ruzies surfers en sportvissers WAGENINGEN (ANP) - De werk groep Recreatie van de landbouw hogeschool in Wageningen houdt deze zomer een onderzoek naar de problemen tussen surfers en sport vissers. Volgens de Landbouwho geschool is er al geruime tijd spra ke van conflicten tussen plankzei lers en sportvissers over het ge bruik van water. Het ministerie van landbouw en visserij heeft een subsidie van 160.000 gulden be schikbaar gesteld voor het onder zoek. Het onderzoek moet de oorzaken van de conflicten achterhalen en moet daarnaast oplossingen aange ven voor die problemen. Eén van de onderdelen van het onderzoek is dat aan surfers en sportvissers wordt gevraagd welke oplossingen volgens hen het beste zijn. Inmid dels is men met dat onderdeel van het onderzoek al,begonnen bij re creatiepiassen bij Delft en Roer mond. De Landbouwhogeschool verwacht halverwege het volgend jaar met de eerste onderzoeksre sultaten te komen. Er moeten dan ook voorstellen worden gedaan op welke manier de watergebieden moeten worden ingericht zonder dat de surfers en sportvissers el kaar 'in het vaarwater zitten'. BRAND (ANP) - Een uitslaande brand in een opslagplaats op het industrieterrein Noord van de Weesp heeft vanmorgen voor enke le miljoenen gulden schade aange richt. De brand ontstond om streeks drie uur in een ruim dui zend vierkante meter grote ruimte, waarin een tiental bedrijven kle ding, kledingstoffen en voedsel had opgeslagen. Zowel de maga zijnruimte als het kantoorgedeelte van het pand brandden volledig uit. De zeer felle brand werd bestre den door de korpsen van Weesp, Muiden, Hilversum en Philips Du- phar. Eén brandweerman moest voor een beenblessure in het zie kenhuis worden behandeld. Vol gens een politiewoordvoerder wordt brandstichting niet uitgeslo ten. AMSTERDAM (ANP) - Een 'keur korps' van politiemensen en die renbeschermers zette gisteren weer de jacht voort op de het afgelopen weekeinde uit Artis ontsnapte be ver. Zaterdag al probeerden een dikke twintig 'jagers' het dier in de Amsterdamse grachten op te spo ren, maar ze raakten het spoor bij ster in de Amstel. Ook gisteren, toen om twaalf uur 's middags de zoek tocht naar het een meter grote dier weer werd begonnen, slaagden de speurders er niet in het dier te vin den en te vangen. Een fotograaf van het ANP had meer succes: bij de Kostverlorenvaart slaagde hij erin het dier voor de lens te krijgen. De jacht op de bever is ingezet om dat het water in de Amsterdamse grachten zo smerig is dat het er niet lang kan overleven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5