Zomer '85 Maximumsnelheid in Zoeterwoude 30 km/u Koudenhoorn diereneiland Zoeterwoude wil van h groenstrookjes af Schoolroute wordt beveiligd REGIO LEIDEN WARMOND - De Warmondse kin derboerderij heeft een oogje laten vallen op de drie omheinde.dieren- weides die de gemeente volgend jaar op Koudenhoorn wil schep pen. Een dependance op het mid delste deel van het recreatie-eiland zou het beestenspul aan de Kloos terwei meer speelruimte geven. Dieren kunnen vaker een verse grasmat krijgen voorgetoverd waardoor de aanschaf van hard- voer aanzienlijk kan dalen. De aan koop van kalfjes is nie,t denkbeel dig en beesten kunnen worden aangehouden tot de verkoopprij zen gunstig zijn. Uitbreiding van de schoolexcursies is eveneens mogelijk. Aldus F. Onderwater, dé grote vrouw achter de 800 vierkante me ter grote boerderij, 's Morgens en 's middags voert zij de konijnen, po ny, zeven schapen, zes geiten, twintig konijnen en twee ganzen. WIELEN WEG - Onbekenden hebben vannacht op de Leidseweg in Voorschoten twee wielen ver wijderd van een BMW die daar stond geparkeerd. De wielen heb ben een totale waarde van onge veer 3.000 gulden. De 'wieldieven' werden bij hun werkzaamheden overigens ge stoord door een voorbijganger die onmiddellijk de politie waar schuwde. Toen de politie arriveer de, waren de dieven inmiddels al gevlogen. Voorkomen werd echter dat de eigenaar van de auto van daag vier nieuwe wielen moet aan schaffen. Ook de rest van de dag is ze vaak op het Kloosterweiland te vinden. Bijvoorbeeld wanneer er weer een konijntje uit een hok is ontsnapt of wanneer kinderen beestjes willen kijken. Dagelijks komen er meer dan 25, zondags zelfs meer dan 100. Al met al kost het haar drie uur per dag, zeven dagen per week, 52 weken per jaar. Een hele opgave. Maar niemand lijkt in staat het over te hemen. De vier werklozen, die onlangs op de boerderij wilden helpen, lieten het stuk voor stuk af weten. Ze werkten niet regelmatig en verschenen vaak te laat. zo heeft mevrouw Onderwater ervaren. Terwijl beesten juist regelmatig moeten worden nagelopen, zeker op het eiland waar iedereen zo op kan. Eigen dieren Op Koudenhoorn hoeft ze min der vaak in actie te komen. Tussen en na het voeren blijft het hek rond de wei gewoon dicht voor publiek. De werkzaamheden worden er dus niet vreselijk door verzwaard. Toch zou ook deze dierenvriend wel eens kunnen afhaken wanneer ze niet wat meer ruimte krijgt om voor haar zelf dieren te houden. Vandaar haar verzoek om naast de kinderboerderij-beesten ook On derwater-beesten te mogen hou den op Koudenhoorn. ("dan staat er tenminste wat tegenover al dat werk van mij"). Over deze verzoeken heeft ze in middels al gesproken met de ge meente, die nog niet precies weet wat ze wil gaan doen met de wei des, die waarschijnlijk een winter wacht' van de Koninklijke Mari ne voor de kust kruist. Daarnaast zal het hospitaal-kerkschip 'De Hoop' op die dag te zien zijn. "Dat is echter nog niet helemaal zeker. De Hoop komt alleen als het in zijn schema past. Dat sche ma is echter nog niet bekend", zegt Verplancke voorzichtig. Daarnaast is de bedoeling dat een groot aantal visserschepen te zien zal zijn voor Katwijkse kust. Maar ook dat staat nog niet vast. "Als er plotseling toestemming komt van het ministerie om weer ter visvangst te gaan, dan is er grote kans dat de vlootschouw minder deelnemers telt, dan waar wij nu vanuit gaan", merkt de VW-directeur op. De visserijfeesten worden za terdag 24 augustus besloten. In de Princestraat wordt dan een markt gehouden. Die speciaal is bedoeld voor de bedrijven die met het 'vak' te maken hebben. Verplancke: "De visserman en de visverwerkende bedrijven la ten op de markt zien hoe het er in hun bedrijf aan toegaat". De bezoekers kunnen zich op die dag ook 'meten'. Zij kunnen meedoen met een competitie vis soorten herkennen en een 'palin- graapwedstrijd'. Tevens worden er die dag door het 'Genootschap Oud Katwijk' een aantal 'mode shows' gehouden van Katwijkse klederdrachten. De afsluiting van de visserij feesten is aan de jeugd. In Tripo dia wordt 's avonds een visserij popfestival gehouden. De orga nisatie is in handen van de jeugd- sociëteiten 'De Donk' en 'De Schuit'. "We beginnen de feesten rus tig, maar het is zeker de bedoe ling van de initiatiefnemers om het in de volgende jaren uit te bouwen. Of dat ook werkelijk lukt hangt af van de bereidheid van het bedrijfsleven om in te ha ken en er iets groots van te ma ken. Wil men dat, dan staat het visserijfeest ook volgend jaar weer op het programma. En dan wordt het grootser aangepast", zegt Verplancke optimistisch. St. Jeroenskerk opent de deuren De Schotse missionaris Jeroen, die in 856 bij een inval door de Noormannen werd gedood, heeft een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van Noord wijk. In de rooms-katholieke kerk aan de Van Limburg Stirumstraat in Noordwijk-Binnen herinneren tal van zaken aan deze martelaar. Om toeristen en Noord wij kers de gelegenheid te geven een kijk je te nemen in de kerk, is deze vanaf vandaag het gehele zomer seizoen op maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Ie dere maandagavond zijn er gid sen aanwezig. Er is bovendien een boekje met afbeeldingen en Nederlandse en Duitse teksten voorhanden. Saoediërs op zoek naar regen Hoge temperaturen en veel zon neschijn blijken niet voor ieder een voorwaarde nummer één te zijn om de vakantie tot een suc ces te maken. Afgelopen zater dag bezochten drie gasten uit Sa- oedi-Arabië Noordwijk om poolshoogte te nemen van de toeristische mogelijkheden van de badplaats. Volgens VVV-di- recteur Wim Rovers waren de buitenlandse gasten daarover zeer enthousiast: "Ik dacht dat het minder fraaie weer een na deel zou zijn, maar het omge keerde bleek het geval. De Saoe-' diërs zien regen en lage tempera turen als een welkorrie afwisse ling van het weertype in hun ei gen land". Het Nederlands Bureau Toe risme is al enige jaren bezig gas ten uit Saoedi-Arabië naar Ne derland te halen. Directeur Rovers heeft goede hoop dat de eerste Saoedische toeristen niet lang meer op zich zullen laten wachten. "Dat zou voor Noord- wijk heel gunstig zijn. Toeristen uit olielanden hebben over het algemeen veel te verteren. Dat komt onze toeristische sector na tuurlijk ten goede". stalling krijgen. Overwogen wordt in ieder geval de grond aan plaatse lijke verenigingen te verpachten. De indruk van de vrouw van de boerderij is dat de gemeente niet ongenegen tegenover haar plannen staat, al zouden de financiën wel eens een struikelblok kunnen wor den. De kinderboerderij heeft na melijk moeite met het woord huur. Onderwater: "In andere gemeentes worden de kinderboerderijen ge subsidieerd en hebben ze soms zelfs professionele krachten. Wij krijgen geen cent". De enige steun van de gemeente bestaat uit het gratis gebruik van de lap grond achter de Kloosterwei. De inkomsten van de vereniging kinderboerderij Kloosterhof be staan uit contributie (140 maal 15 gulden) en de verkoop van beest jes. Deze verkoopprijs valt echter vaak ongunstig uit omdat, door ruimtegebrek, de vereniging ook moet verkopen wanneer de prijzen laag zijn. De Warmondse beseft dat de boerderij financieel beter zou kun nen draaien als de vereniging zou kiezen voor rendabele beesten. Ze staat hier echter huiverig tegen over "uit oogpunt van educatie": de kinderen moeten zien dat er ver schillende soorten schapen, geiten, kippen enz. zijn. OEGSTGEEST - De rijkspoliti van Oegstgeest heeft tijdens actie 'Buit eruit' in dit dorp geJ}EN constateerd dat 16,5 procent va de gecontroleerde wagens nachts niet was afgesloten. In to|ts taal zijn 2412 auto's onderzoch Daarvan waren 395 niet op slokt is hi gedaan door de eigenaar. wvalli In 43 gevallen vond de politifor van in een niet afgesloten wagen rakoorts dio-cassetterecorders die betrekjal nie kelijk eenvoudig waren te verjden g wijderen. Het betrof hier vrij du[van 1 re apparatuur. In negen gevalled gerr ontdelte de politie in de kofferisten i bakken van 'openstaande' auto'sdoor gereedschap en in één gevakkel z werd zelfs een dure boormachin&traks aangetroffen. Lte fi De politie heeft in de niet afgefcide 1 sloten wagens folders achtergefaen v laten waarin wordt gewezen offlusief de noodzaak van het voorkomenden. I van misdrijven en de voordeleifiever van het installeren van een in-j braakalarm in auto's. Zover daflet ve mogelijk was, heeft de politie dehjden wagens daarna op slot gedaan, y Opvallend was dat een groo deel van de niet op slot staandd wagens werd aangetroffen bijlever opritten voor of naast huizen. Dekieuv eigenaren van die auto's verkeer] den kennelijk in de veronderstel-] ling dat hun wagen daar veilig i; [DEI* ZOETERWOUDE - Om te bezuinigen op de kosten van de plantsoen" dienst wil de gemeente Zoeterwoude op grote schaal onrendabele stukji grond te verkopen. Het gaat in de meeste gevallen om een klein sti groen nabij een woonhuis. Door de grond aan particulieren te verkopi hoeft de gemeente de grond niet meer te onderhouden. Dat is goedko] is voor de dienst openbare werken. De prijs die voor de strookjes grond zal worden berekend, is nog ni bekend. Ambtenaren zijn momenteel aan het uitzoeken hoeveel voor d gelijke stukjes grond in omliggende gemeenten wordt gevraagd. Als verkoop van de groenstroken na de zomer door de gemeenteraad woi goedgekeurd, zal worden aangegeven welke stroken voorverkoop in merking komen. Plaatsvervangend gemeentesecretaris J. Kliffen verwacht dat de i zal aanslaan: "Hoeveel geld het de gemeente oplevert aan opbrengsten bezuinigingen op langere termijn is nu nog moeilijk te zeggen, maar 1 zal stellig iets bijdragen aan de besparingen". Om welke straten het ex, gaat, is nu nog niet te zeggen. Aangenomen wordt dat in alle hoeken gaten van de gemeente grond van eigenaar verwisselt. Dat het om hele straten kan gaan, bleek in het verleden toen een!_ bewoners van de Loethe aan de gemeente vroeg om een strook groen hun tuin te kunnen toevoegen. Dat is uiteindelijk afgeketst op het feit enige bewoners de gevraagde prijs niet voor de grond wilden betalen, gemeente stelde toen als voorwaarde dat alle bewoners van de stri akkoord moesten gaan met de aankoop van een groenstrook, omdat ders het onderhoud van de niet-particuliere tuintjes onmogelijk of kostbaar zou worden. Bij de voorgestelde verkoop van groenstrookjes grote schaal zullen voor sommige straten dergelijke voorwaarden oi worden gesteld. Bij de plantsoenendienst zullen geen ontslagen vallen gevolg van de verminderde hoeveelheid werk. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling). f 250.90 131.40 Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiter. kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. losse n Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra- dag ingaan. Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro I 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv. P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Visserijfeest in Katwijk "Het is de bedoeling dat het een jaarlijks terugkerend evenement wordt. De visserijfeesten moeten een begrip worden, niet alleen in Katwijk, maar ook ver daarbui ten". Dat zegt Katwijks VW-di- recteur Cees Verplancke over de binnenkort te houden Katwijkse visserijfeesten. Deze staan van 19 tot en met 24 augustus op de agenda in de vissersplaats. Ondanks dat Katwijk al jaren een grote rol speelt in de visserij wereld wordt dit feest pas voor de eerste keer gehouden. Het is een initiatief van de winkeliers vereniging in het zeegedeelte van het dorp. Die vroegen zich af waarom in andere vissersplaat sen al jarenlang in de zomer maanden dergelijke feesten op het programma staan en in Kat wijk niet. Het bleef echter niet alleen bij het stellen van vragen. Al snel werd een 'commissie visserij' in het leven geroepen. Die commis sie bestond uit afgevaardigden van onder meer de winkeliers vereniging, vishandel, visver werkende bedrijven en de Ver eniging van Schipperseigenaren. Die commissie stelde in de af gelopen weken een leuk pro gramma voor de visserijfeesten samen. Maandag 19 augustus staat bijvoorbeeld het Neder lands kampioenschap haring schoonmaken op het program ma. Een soortgelijk evenement werd ook al in 1982 gehouden. Het kampioenschap werd toen gehouden in een restaurant in de Haarlemmermeer. De sterkste toonde zich dat jaar een haring handelaar uit Scheveningen. Voor de haringhandelaren en medewerkers van de visverwer kende bedrijven in Katwijk is het nieuwe kampioenschap dus een unieke mogelijkheid om ei gen terrein (op het plein van de school voor de zeevisvaart) re vanche te nemen voor de in 1982 geleden nederlaag. Bij dit evene ment gaat het niet louter en al leen om de snelheid, maar vooral PAGINA 2 ZOETERWOUDE - In de Zoeterwoudse dorpskern zal een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur worden ingesteld op de doorgaande route tussen de hoek Watertje/'Noordbuurt- seweg en de kruising Dr. Kortmannstraat/Schenkel- weg. Deze veiligheidsmaat regel zal direct na de bouw vakvakantie worden geno men. Bij wijze van proef zal de actie een jaar gelden. Politie en busmaat schappij West Nederland worden nog geraadpleegd over de actie. Het doel van de maatregel is in eerste instantie het verschaffen van een veilige schoolroute voor de jeugd. Bovendien moet de dorps kom minder aantrekkelijk worden voor het vele sluipverkeer dat mo menteel dagelijks over de oude, doorgaande route rijdt. De proef opstelling met borden, stoepran den en andersoortige bewegwijze ring is een voorloper op het ver- keersveiligheidsplan waarvan de uitvoering nog steeds op zich laat wachten. De ervaringen met een maximumsnelheid van 30 kilome-' ter op de doorgaande route zullen worden meegenomen bij de vast stelling van eerder genoemd plan. De gemeente streeft naar voort varendheid bij het nemen van maatregelen. Dit gebeurt mede op aandringen van de oudercommis sie van de basisschool Westwoud. De ouders hebben om gemeentelij ke maatregelen gevraagd nadat bleek dat het niet mogelijk is een verkeersbrigade van ouders op de been te brengen. Het Zoeterwoud se college van burgemeester en wethouders heeft nu de maatrege len getroffen zonder formele toe stemming van de gemeenteraad. Aangezien de eerstvolgende ge meenteraadsvergadering pas in september is. kon het college niet op het ongetwijfeld positieve ant woord van de gemeenteraadsleden wachten. "B en W hebben hun voelhorens bij de politiek uitgesto ken. De raad staat achter de met spoed te nemen verkeersmaatrege len", aldus plaatsvervangend ge meentesecretaris J. Kliffen desge vraagd. om de manier waarop. Het is ze ker niet de bedoeling dat er na het schoonmaken halve harin gen overblijven. Verder wordt er dinsdag 20 au gustus open huis gehouden in het botenhuis van de Koninklij ke Noord Zuid Hollandse Red- dings Maatschappij aan de Rijn mond. In het Katwijks museum is in die periode een tentoonstel ling te zien met foto's van de Kat wijkse visserijtentoonstelling uit de jaren dertig. Winkeliers in het centrum van Katwijk aan Zee richten hun etalages in met za ken die met de visserij te maken hebben. Op de Princestraat wordt een grote ereboog opgesteld. "Die ziet er precies hetzelfde uit als de boog die werd opgesteld bij de visserijtentoonstelling in het verleden", zegt Verplancke. Ver der wordt een groot trawlnet te gen de muur van de Oude Kerk neergelegd. "Dan kunnen bezoe kers zien hoe een visnet er uitziet en hoe groot de opening is waar door de vis naarbinnen zwemt", aldus Verplancke. Woensdag 21 augustus staat de wekelijkse woensdagavondzang in de Oude Kerk eveneens in het teken van de visserij. "Er worden liederen gezongen die met de vis serij te maken hebben. Er zijn er bij die al eeuwen op de vissers boten worden gezongen, maar ook het lied dat de visserman vandaag de dag aan boord van de moderne trawler of logger zingt is te horen die avond", vertelt de VW-directeur. Twee dagen later wordt, als al les meezit, een grote vloot schouw voor de kust van Kat wijk gehouden. Het is de bedoe ling dat dan het 'schip van de OEGSTGEEST - Een in aanbouw zijnde woning op de hoek van de Duinkerkenlaan en Profijtlaan in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Haaswijk is vannacht ernstig beschadigd door de storm. Door de kracht van de wind tuimelde een schoorsteen naar binnen. Deze viel dwars door de vloer van de verdieping en bescha digde in zijn val de buitenmuur. Volgens de politie is de gevel over vrijwel de gehele lengte gescheurd en ge barsten. De schade kon ontstaan doordat het dak van de wo ning, die de schoorsteen definitie f had moeten stutten. nog niet was afgebouwd. De poiitie noemt de schade aanzienlijk, maar kon vanmorgen nog geen medede lingen doen over de omvang ervan. De aannemer zal waarschijnlijk echter weer goeddeels van voren af aan moeten beginnenaldus een woordvoerder van de po litie. Op de foto van Holvast is duidelijk het verschil te zien tussen de schoorsteen die de wind heeft getrotseerd (rechts) en de afgebroken muur waar nu nog wat res ten herinneren aan de schoorsteen die er tot gisteren heeft gestaan. C. Verplancke: "Het is de bedoeling dat e evenement wordt". n jaarlijks terugkerend (archieffoto) Geiten, ganzen, schapen, kippen en kinderen: de Warmondse kinderboerderij bij de Kloosterwet. ifoto Hoiva» 'Leerzaam voor Warmondse jeugd' DINSDAG Leiden Lakenfeesten: Nieuwe Beestenma mFN drive in show. 20-23 uur. f NVSH infocentrum - Rapenburg 48, :zerlg 149987, geopend op werkdagen van l6ers 16 uur, di ook van 20-21 uur, htszaa) Oud Katholieke kerk - Zoeterwou< zitting singel, oecumenisch avondgebed, nelijki 19.30 uur. igesprc .Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cj rarna avond, 21-1 uur. L „_i Voorschoten ,e. reC' Jongerencentrum De Lindehoeve -1 eigens ziekcafé, 20-24 uur. leek WOENSDAG ffgDe ten tc ni ens ge %chuld Hooglandse kerk - orgelwandelcom uitein door Martin Voogd, 12.30 uur. 'e woc Voorschoten c een Jongerencentrum De Lindehoeve ewel ji summertime-disco, 20-24 uur. ingen ie stra raffelo In Oegstgeest ;g°gi )e ver 1 ïheim een op de zes loomii auto's 's nachts niet op slot

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2