lin en onzin van de auto te kijl Jaap Min: drieluik over Bergense expressionist )p Biermale van Middellieiiii Septemberfeest iii Spiegelkwartier RADIO-TV-KUNST ITWERPEN (GPD) - Wie beweert dat auto's hem koud laten, gt- Verafgood of verguisd: hoe dan ook speelt de automobiel dominante rol in het dagelijks leven. Dat was al zo vanaf n verschijning aan het einde van de vorige eeuw, en dat zal de toekomst zeker niet minder worden. Sinds de futurist rccioni in 1900 een schilderij vervaardigde waarop een auto ureerde, heeft ook de kunst zich over de auto gebogen. Wisselend kritisch en vererend n sindsdien ontelbare kunstob- ten gemaakt waarin de auto een langrijke rol speelt. De biënnale Middelheim, Antwerpen, staat jaar geheel in het teken van de to. Op deze 'Automobiënnale' ?n in totaal 71 bekende en min bekende kunstenaars uit bin- en buitenland gestalte aan n verheerlijking, afkeer, haat of -oor het verschijnsel auto. s voor het eerst in het *18- ig bestaan dat de organisatoren n dit tweejaarlijks evenement bben gekozen voor een themati- le aanpak. Voorheen werden ieds landen uitgenodigd een re- esentatief overzicht samen te illen van hun hedendaagse plas- che kunstuitingen. Zo gaven jaar geleden de Scandinavi- he landen en - twee jaar geleden - zuidelijke provincies van Ne- rland een boeiend overzicht van at er zich op dat moment op het bied van driedimensionale inst gebeurde. ieuwe aanpak wordt ver aard te stellen dat „in een tijd op alle mogelijke gebieden zocht moet worden naar nieuwe andere oplossingen, dit ook ldt voor de biënnale". Of ook in toekomst vanuit een thema ge- ;rkt zal worden is nog niet zeker. deze 'Automobiënnale' model aat voor nog komende tentoon- illingen, dan valt te hopen dat er de toekomst in elk geval met neer aandacht en originaliteit iwerkt wordt. De 'Automobiënnale' weet na- elijk niet echt te boeien. Een oot deel van de beelden komt op of andere manier bekend vertoont geen originele npak - en dat wordt als een dui- ïlijk minpunt ervaren. Vooral ndat veel van de exposanten niet ider zijn dan dertig jaar en juist t die groep toch wat frisse ideeën xwacht mag worden. Dat neem^ let weg dat er wél degelijk fraaie tulpturen en plastieken te zien |jn in Middelheim. Namen als Pa- bmarenko, Arman, Calder, Lich- [nstein, Spoerri of Stella staan parvoor garant. 'hema Het pleit i door Rob Schoonen de organisatoren dat ze geen overzicht hebben wil len samenstellen van 'de auto in de moderne kunst'. Chronologisch of kunsthistorisch zijn er weliswaar enige lijnen te ontdekken, maar hot merendeel van de kunstobjec ten is speciaal voor de biënnale ge maakt en kenmerkt zich voor alles door de manier waarop het thema is opgepakt. Dat geldt dan vooral voor de jongere kunstenaars. Zoals gezegd maken vooral die jongere kunstenaars nogal eëns ge bruik van reeds eerder uitgewerkte zienswijzen. Links en rechts is - al dan niet bewust - 'geleend' van kunstenaars die verschillende kunstuitingen representeren. Da- daisme, Pop-Art, Nouveau Realis me, Land Art en verwante, meer recente stromingen zijn moeiteloos terug te herkennen op de Automo biënnale. De uit textiel vervaardigde au to's van de Amerikaanse Kathleen Knippel bijvoorbeeld zijn directe afgeleiden van al wat oudere objec ten van Claes Oldenburg. Gedateerd Ook Red Grooms stelt op een Pop-Art-achtige wijze de heden daagse maatschappij (en dan voor al de auto) ter discussie. Zijn envi ronment, waarin auto's en vracht wagen op perspectivisch onjuiste wijze zijn verbeeld, is grappig, maar heeft bij een nadere beschou wing meer weg van De Efteling dan van waarachtige, oorspronke lijke kunst. Het object 'Aangeko men' van de Belgische Annie De- bie is wel heel erg gedateerd. De met bloemen beschilderde auto, waarin poppen, dieren en enkele andere attributen zijn geplaatst verwijst direct naar de jaren zestig èn naar het Foto-Realisme. Het (her)gebruik van gevonden voorwerpen of object trouvé is een ander kenmerk van deze biënnale. Gerd Rohling uit Berlijn heeft met behulp van oliedrums de meest elementaire vorm van de auto wil len onderzoeken. Die ogen heel aardig, maar vallen na verloop van 'Carhenge' van Niek Kortèkaas. 'Drive in: Second Feature' van Roger Welch. tijd toch door de mand omdat dan blijkt dat op een wel heel simpele manier de consumptiemaatschap pij aan de kaak wordt gesteld. Inte ressanter is in dat opzicht het ob ject 'La pelure de la Pomme de Cé- zanne' van de Franse kunstenaar Alain Jacquet. Hij heeft een onder deel van de carrosserie van een au to 'geschild' als wat het inderdaad een appel. Diverse associaties èn een sterk totaalbeeld makep deze Taxi's Wolf Vostell heeft zijn 'Environ ment aus dem Fluxus Zug: die Winde' opgesteld in een tent. De Mercedes waarin een tiental tv- schermen zijn aangebracht zorgen - in combinatie met de kolen waar op de auto staat en het geraas van de video's - voor een sinistere. prachtige sfeer. Ook de taxi's die in 1982 door Francois Morellet, Michelangelo Pistoletto, Wim Schippers en Da niel Spoerri zijn getransformeerd tot kunstwerken, staan opgesteld in het park. Vooral de 'Emmentha- ler-taxi' van Spoerri en de van spie gels voorziene auto van Pistoletto zijn ingenieuze objecten gewor den. Het werk 'Schéma pour un chas BERGEN (GPD) - De schilder Jaap Min is verankerd met Noord- Holland of beter misschien nog met Bergen. De Mins vormen een geslacht dat geworteld is op de zanderige grond van duinuitlopers en sinds mensenheugenis daar woonachtig. Het betrekkelijk klei ne gebied, dat decennia lang al kunstenaars heeft getrokken, biedt voor Jaap Min voldoende ruimte er zijn expressionistisch getinte werk te scheppen. Landschappen, stille vens en religieuze onderwerpen. door Frans Keijsper Daarnaast heeft hij zich ook ont popt als een verdienstelijk glaze nier. Zo maakte hij ontwerpen voor kerkramen, die zijn te vinden in onder meer Amsterdam, Ber gen, Alkmaar en Lisse. En als ta- pijtkunstenaar ontwierp hij een „gobelin" voor de trouwzaal van het Enschedese stadhuis. Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag wordt Jaap Min nu geëerd met een tentoonstellings drieluik, waarop ongeveer twee honderd werken zijn te zien: olie verven in de Oude Ursulakerk in Warmenhuizen en in het Ge meentehuis van Bergen alsmede gouaches en aquarellen in het Kunstenaars Centrum Bergen. Het betreft de periode 1960-'85. De doeken en werken op papier van Jaap Min zijn dikwijls, donker van kleur, afgeblust bijna maar met plotseling oplichtende accen ten. Helemaal op gaat dat niet want op een ander ogenblik lijkt hij een levendiger palet te willen aanspre ken waarop de tonen helder wor den. Daarvoor is niet één bepaalde periode aan te wijzen. Een strand gezicht uit 1960 bijvoorbeeld is on verwacht opvallend blond. Het licht beige zand, het blauw van de zee en een verondersteld rood in de duinen doen de voorstelling op lichten, iets dergelijks zien we ook bij veel later vervaardigde duin landschappen. En tussen 1983 en nu komen er ineens landschappen en stillevens tevoorschijn die gein- spireerd lijken door Van Gogh: Jaap Min wordt nog feller. Een hooiland met tractor, gevat in geel, rood en groen en uitgevoerd in bre de toetsen staat in directe relatie tot de Hollandse meester, die nu precies een eeuw geleden zijn schilderingen schiep. Het zal duidelijk zijn, ook al vindt Jaap Min op die bijbelse of religieuze voorstellingen na de onderwerpen in zijn directe omge ving, hij kopieert ze bepaald niet, maar geeft er een persoonlijke in terpretatie aan. Eigen aan zijn ex pressionisme vervormt hij de figu ren, maakt een boom rood of koeien geel. Zijn landschappen zijn soms constructie-achtig met een grillig verloop van lijnen, de zware kleuren hecht aaneenge smeed. Er ontstaan vlakken in een zodanige benadering die bij mo menten doet denken aan het kubis me. Menige lucht is zwanger van onheil. Typisch zijn de gezichten die Jaap Min schildert, gebaseerd op verhalen uit het Oude of Nieuwe Testament. Ze doen enigszins mid deleeuws aan. De gezichten zijn dikwijls gestileerd ovaal, de ogen amandelvormig en strikt genomen met weinig uitdrukking, de han den haast zegenend. Er spreekt een zekere vroomheid uit, die toch niet tot een saai vormenpatroon leidt. En bij vlagen gaat de schilder zo ver zijn voorstellingen tot haast primitieve beelden te reduceren, zoals het geval is in zijn uit 1984 daterende Lijdensmeditatie. Reli gie heeft een (belangrijk) deel van zijn schildersactiviteiten bepaald zonder de absolute boventoon te voeren. Overigens, in de Oude Ur sulakerk ligt op dat laatste onder werp wel het accent curieus die „heilige beelden" in een protestan te omgeving. Geboren in 1914 was Jaap Min van 1938 tot 1944 leerling aan de Amsterdamse Rijksacademie, waar hij les kreeg van Jurres, Van den Berg en Campendonk. In het laatste oorlogsjaar dook hii onder in Bergen. Overigens had hij toen al een opdracht op zijn naam staan, namelijk de kruiswegstaties voor de RK-kerk in Bergen, uitgevoerd in fresco-techniek welke hij vlak voor de oorlog tijdens een reis naar Italië van nabij had leren kennen. Van 1955 tot 1961 was Jaap Min naast Charles Eyck docent aan de Jan van Eyck-Academie in Maas tricht. Het zal niet zijn gelukkigste periode zijn geweest, omdat hij door zowel les geven als het vele op en neer reizen naar Bergen, dat hij trouw bleef, veel tijd verloren zag gaan. Tijd die hij niet ten volle aan zijn kunstenaarschap kon wijden. Na dit intermezzo werd Min echter weer volop produktief. Met monu mentale opdrachten stopte hij in 1972 om zich geheel te kunnen wij den aan de vrije schilderkunst waarvan in Warmenhuizen en Ber gen nu een beeld wordt gepresen teerd. Jaap Min. Olieverven, aquarel len en gouaches. In de Oude Ursu lakerk in Warmenhuizen, Ge meentehuis Bergen en Kunste naars Centrum Bergen. Open: maandag tot en met zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met 28 juli. Geïlustreerde cata logus 10 gulden. Expositie in het kader van Tour-In Noord-Hol land. SCHIPHOL - Een laatste glimp van de Hollandse en Vlaamse meesterwerken uit de Hermitage in Leningrad, die gedurende enkele maanden in Rotterdam te zien zijn geweest. De zorgvuldig ingepakte schilderijen met een verzekerde waarde ?>a,n 100 miljoen gulden zij)> gisteren van Schiphal naar Leningrad teruggevlogen, (foto anpi 1 AMSTERDAM - Het nauw bij het Rijksmuseum be trokken Amsterdamse Spiegelkwartier - centrum voor kunst en antiek - zal gedurende de komende sep- tembermaand extra luister bijzetten aan de viering van het honderdjarig bestaan van Nederlands eerste en belangrijkste museum. Deze buurt, bevolkt door ruim 80 antiquairs en handelaren in oude kunst van naam, is niet slechts een sierlijke oprijlaan naar het karakteristieke bouwwerk van P.J.H. Cuypers, maar bovenal een centrum waar ook de museumdeskundi gen heel vaak iets van hun gading vinden. In de loop der tijd heeft het Rijksmuseum vele tientallen prachti ge en waardevolle objecten in het Spiegelkwartier aangekocht en toegevoegd aan de eigen collectie. De antiquairs hebben de handen ineen geslagen om aan dit eeuwfeest een bijzonder cachet te geven. In de maand september wordt de buurt feestelijk en 'ouder wets' versierd met vlaggen, wimpels en spandoeken; met grote en kleinere bloembakken die vooral ook op de bruggen komen te staan. Ook de etalages worden aangepast aan deze feestsfeer. Iedere antiquair of kunsthandelaar is op een bepaald gebied een specia list. Dit kan betrekking hebben op objecten (b.v. schil derijen. klokken of keramiek), maar ook op stijlen (b.v. Louis XVI, empire of art nouveau), en gebieden van herkomst (b.v. Zuid-Europa of Azië). Het Spiegel kwartier biedt een rijke variëteit aan specialismen. Al le deelnemers zullen in hun etalage of in een deel daar van. door middel van objecten, foto's en verklarende teksten een bepaald facet van hun specialisme belich ten en verklaren. Via al deze etalages worden de geïn teresseerde voorbijgangers wegwijs gemaakt in de vaak gecompliceerde wereld van antiek en oude, kunst. Teneinde de voorbijganger nog meer te betrekken bjj deze manifestatie ligt het in de bedoeling een prijs vraag te organiseren waarbij het vinden van de goede oplossing slechts mogelijk is nadat alle etalages zijn bestudeerd. Het jarige Rijksmuseum doet zelf mee aan het feestgedruis in zijn voortuin door een aantal vitrines in de Aanwinstenhal een selectie voorwerpen uit te stallen welke in de laatste 100 jaar in het Spiegel kwartier zijn verworven. Vanzelfsprekend wordt deze expositie voorzien van tekst en uitleg, o.a. in de vorm van een catalogus. Deze feestelijke maand voor het Rijksmuseum en het Spiegelkwartier wordt op zondag 1 september a.s. rond het middaguur geopend door de traditionele 'Amsterdamse Rijtuigdag'. De stoet van authentieke twee- of meerwielige rijtuigen, getrokken door heuse paardenkracht, zal dan door de straten, lanen en grachten van het Spiegelkwartier en rond het Rijks museum rijden. Voorts gaan de gedachten uit naar het houden van een groots en stijlvol feest, in en rond de Spiegel gracht op zondag 22 september, twee dagen voor de eigenlijke viering van het honderdjarig bestaan van het Rijksmuseum. Kustlijn, olieverf i sis de camion' van de Belgische kunstenaars Ann-Veronica Jans- sens en Monika Droste moet zeker worden genoemd. Ook dit object heeft zijn voorloper (Dibbets, met name), maar het uit takken opge bouwde chassis en de uit gips ver vaardigde stukken autoband roept een wel zeer indringénde sfeer op. De machine en de mechanica zijn door hen op een oorspronkelijke wijze vormgegeven. Als een van de weinige beelden in Antwerpen stellen zij wezenlijke vragen over de aard en de zin en onzin van de automobiel. Tentoonstelling: 'Automobiën nale', Park Middelheim, Middel- heimlaan 61, Antwerpen. Open: in juli van 10.00-20.00'uur, in augus tus van 10.00-19.00 uur, in septem ber van 10.00-18.00 uur en tot 6 ok tober van 10.00-17.00 uur. 'VW Emotioneel', één van de trekkers van Middelheim.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13