DAGBLAD 5 0T Weer doden in Z.-Afrika PAK ANDIJVIE EN VARKENSLEVER Bevolking was al bang voor de dijk Jrokx wil ermijn n huur- ontract Daders van aanslag op schip van Greenpeace zijn bekend Ondanks noodtoestand duurt de onrust voort Twee bommen ontploft in centrum Kopenhagen DIE 50% KORTING JAANDAG 22 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37760 oor betere oorstroming EN HAAG (GPD) - Men- n die in verhouding tot in inkomen te goedkoop onen, moeten meer gaan talen voor hun woning of irhuizen. Dat is de strek ing van een plan dat aatssecretaris Brokx olkshuisvesting) op Prins sdag officieel wil presen- ren. De bewindsman wil it bereiken door huurcon- acten niet meer voor on- epaalde tijd af te sluiten, laar te binden aan een ter-' lijn. plannen van Brókx staan in de Dg geheime memorie van toelich- ng op de begroting van het minis- van volkshuisvesting voor I, die op Prinsjesdag wordt ge- resenteerd. Het gaat om een ont- erp, waarover de ministerraad og moet besluiten. De staatssecretaris wil dat huur- ntracten, die nu nog van onbe- ictè duur zijn, aan een termijn orden gebonden. Bij de afloop aarvan wordt bezien of het inko- in van de huurder nog in redelij- verhouding staat tot zijn huur den. Woont de huurder te goed- "P, dan zal hy meer huur moe- in gaan betalen, of hij verhuist uit gen beweging naar een duurdere urwoning. In sommige plaatsen is het ge- ruikelijk, dat voor het verkrijgen een woonvergunning wordt "eken naar het inkomen van de "vrager. Dat is echter eenmalig, -it de huurder in zijn huis, dan ordt nooit meer naar de verhou- ing tussen huur en inkomen ge ien. De beperking van de duur de huurcontracten is opgeno- n in het verkiezingsprogram het CDA. Ook de PvdA voelt ^1 voor deze methode om men- met hogere inkomens te dwin- r duurdere woningen te n. De WD heeft zich al- "d tegenstander getoond van een ppeling tussen inkomen en Huldiging van twee winnaars De Italiaanse Maria Canins, die met veel machtsvertoon de tweede Tour de France voor vrouwen won, en Bernard Hi- nault, die voor de vijfde maal een Tour op zijn naam schreeftijdens de kleurrijke huldiging op de Champs Elysées in Pa rijs. (foto AFP) Met vijf Tour-overwinningen behoort Bernard Hinault tot de allergrootsten uit de wie- Iergeschiedenis, al miste zijn kampioenschap gistermiddag de ware glans. De huldiging op de Champs Elysées was het einde van een saaie Tour de France zonder sportieve ge noegdoening. Dat nam niet weg dat Joop Zoetemelk waar dig afscheid nam van dè Ron de. Hij eindigde als beste Ne derlander op de twaalfde plaats. De Nederlandse ploegleider Peter Post en Jan Raas keken desondanks tevreden op het wielerspektakel terug. Vorig jaar maakten beiden elkaar het leven zuur, ditmaal was er tussen de Nederlandse ploe gen alleen sprake van gezonde rivaliteit. Het leverde beide LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 r1 goe- Van der Wiel maakt e de kans bij de eerste eindigen van het interzone- toernooi in Biel, Jeroen Piket heeft de leiding in de groot- meestergroep van het festival in Amsterdam. formaties drie ritzeges op. PAGINA'S 9 en 10 John van der Wiel en Jeroen Piket blijven het tijdens de schaaktoernooien in Biel en Amsterdam uitstekend doen. Egbert Streuer en Bernard Schnieders zijn terug in de ra ce om het wereldkampioen schap zijspannen. Met hun tweede achtereen volgende GP-zege, gistermid dag op het circuit van Le Mans, verkleinden zij hun ach terstand in het algemeen klas sement op de Westduitse lei ders Schwarzel/Buck tot drie punten. PAGINA 13 WELLINGTON (AP) - Minister president David Lange van Nieuw- Zeeland heeft vandaag gezegd dat hij weet wie de aanslag gepleegd heeft op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior, die aan de Ne derlandse fotograaf Fernando Pe- i het leven kostte. Ook is hem bekend de aanslag is gepleegd. Maar het feit, dat de daders bekend zijn, bete kent niet dat er ook afdoende be wijsmateriaal is om een rechtszaak aan te spannen. Volgens de premier heeft het on derzoek naar de aanslag uitgewe zen dat de daders over ruime finan ciële middelen beschikten en dat hun motieven duidelijk politiek waren. Er zijn echter geen aanwij zingen gevonden dat een regering of een inlichtingendienst achter de JOHANNESBURG (GPD) - Onlusten tijdens de eerste aanslag zat. dag van de noodtoestand in delen van Zuid-Afrika hebben aan vier personen het leven gekost. Drie van de slachtof fers vielen in Tumahole, niet ver buiten Johannesburg, Hoofdcommissaris van politie Allan Galbraith, die het onderzoek r de aanslag leidde, wilde geen ring van Lange. Hij wilde alleen kwijt dat de politie 'byna genoeg bewijsmateriaal' heeft verzameld staat van beschul diging te stellen. toen de politie met hagel het vuur opende op een groep commentaar geven op de verkla- van 400 mensen. Bij deze actie raakten ook vijf mensen 'J gewond. De vierde dode viel in de oostelijke Kaapprovin- cie. In totaal werden op de eerste dag van de noodtoestand öm de 'd'ade'rs 113 mensen gearresteerd. De Rainbow Warrior zonk op 10 De noodtoestand werd zaterdag door de Zuidafnkaanse mmderheidsre- juu jn (je haven van Auckland gering bij monde van president P. W. Botha uitgeroepen en ging zater- twee explosies dagnacht in. De veiligheidstroepen, - dat wil zeggen de politie, het leger, de spoorwegpolitie en leden van het gevangeniswezen - hebben nage noeg onbeperkte macht gekregen om mensen te arresteren en zonder aanklacht vast te houden. Voorlopig is de noodtoestand afge kondigd voor 36 magistraatsgebie- den, die voornamelijk in Johannes- een 23-jarige vrouw, die door om standers was aangewezen als infor mant van de politie, door burg en omgeving en rond Port dende menigte geslagen en ge- r de slachtoffers van de dambreuk i Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Varkenslever, O QC 500g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In luchtvaartkantoor en synagoge KOPENHAGEN (AP) - In het cen trum van de Deense hoofdstad Ko penhagen zijn vanochtend vrijwel n ontploft bij Amerikaanse pij en bij een synagoge. Volgens "de eerste be richten zijn er twee doden en een Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden, middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Matige, overdag af en toe vrij krachtige westenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: eerst droog en zon nige perioden bij een stijging van tem peratuur tot ongeveer 25 graden. Na donderdag weer koeler met kans op re gen of onweer. 23 juli Zon op 5.47, onder 21.44 uur. Maan op 12.25, onder 0.03 uur. Hoogwater in Katwijk om 7.46 en 20.13 uur, laagwater om 3.49 en 15.55 uur. groot aantal gewonden gevallen. Meer dan twintig ambulances spoedden zich naar de onheils plaatsen. Het kantoor van North west Orient Airlines, de enige Amerikaanse luchtvaartmaat schappij met een vestiging in De nemarken, werd grotendeels ver nield. De synagoge waar zich de apdere explosie voordeed bevindt zich op enkele straten afstand. Inspecteur van politif Jörgensen zei de berichten over de doden niet te kunnen bevestigen, maar ver klaarde dat van elk van de twee on- heilsplekken tenminste vijf perso nen naar ziekenhuizen zijn ge bracht. Over de ernst van hun ver-' wondingen waren geen bijzonder heden bekend. Het Deense nieuwsagentschap Ritzau meldde dat de bom bij het luchtvaartkantoor door het raam naar binnen was geworpen. 'Alles werd zwart en er waren enorme steekvlammen,' verklaarde Morten Ebbesen, een receptionist van een nabijgelegen hotel. STA VA (AP) - In de Ita liaanse Dolomieten zijn in genieurs vandaag begonnen met een onderzoek naar de oorzaak van het bezwijken van een aarden wal in een waterreservoir, als gevolg waarvan meer dan twee honderd mensen de dood vonden onder een vloedgolf van water en modder. Het onderzoek moet onder meer vaststellen of nalatigheid een rol heeft gespeeld bij de ramp, die zich vrijdag voor deed. Er is weinig hoop dat er nog overle venden aangetroffen zullen wor den in het met modder overspoel de dal. Gisteravond hadden red dingswerkers de stoffelijke resten van 195 mensen geborgen. Het uit eindelijke dodental zal waarschijn lijk uitkomen op 214. Er worden nog 19 mensen vermist, van wie niet overleefd hebben. De golf van water en modder maakte het dorp Stava met de grond gelijk. De Italiaanse president Frances co Cossiga bracht gisterochtend een bezoek aan het rampgebied en zegde toe dat de regering grondig zal laten nagaan of er mogelijk sprake is geweest van nalatigheid. Volgens overlevenden van de ramp heerste er angst onder de be volking over de stevigheid van de dijk, die twee kunstmatige meren tegenhield. De stuwmeren werden gebruikt voor de mijnbouw. In no vember maakte een milieu-organi satie bezwaar tegen uitbreiding van de meren, omdat het terrein volgens haar niet bestand was te gen nog meer water en afvalmate- riaal. Het hoofd van het provinciaal expertisebureau in Trento, Gianni Bazzanella, verklaarde echter dat er geen tekenen van gevaar waren geconstateerd. Nixon heeft viermaal het gebruik van de atoombom overwogen WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse oud-president Ni xon heeft viermaal overwogen de atoombom te gebruiken. Ni xon heeft dit verklaard in een vraaggesprek met het Ameri kaanse weekblad Time. Hij zei de „nucleaire optie" te hebben overwogen tijdens de oorlog in Vietnam, de Israëlisch-Arabi- sche oorlog in 1973, het grens conflict tussen China en de Sowjet-Unie in 1969 en de oor log tussen India en Pakistan in 1971. Het gebruikmaken van atoomwapens in Vietnam is overwogen, tegelijkertijd met het plan om de dijken in Noord-Vietnam te bombarde ren. „Maar evenals van de bom bardementen, die de verdrin king van een miljoen mensen tot gevolg zouden hebben ge had, heb ik afgezien van de „nucleaire optie" omdat de doeleinden geen militaire doel einden waren", aldus Nixon. Elizabeth liggen. Maar Botha heeft in zijn rede voor radio en televisie zaterdagavond gezegd, dat zo no dig de noodtoestand ook over an dere gebieden zal worden uitge breid. Bij de aanwijzing van de 36 ge bieden gaat het om de zwarte woonwijken en de steden vlak daarbij, waar al meer dan een jaar grote onrust heerst. Botha ver klaarde wel, dat „mensen in de nu aangewezen gebieden, die zich aan de orde en wet houden, van de noodtoestand niets te vrezen heb ben". De blanke oppositieleider van de PFP, de Progressieve Federale Partij, Van Zijl Slabbert, veroor deelde het uitroepen van de noodtoestand, direct nadat deze was afgekondigd. Zondag deed hij een beroep op Botha het parlement in een bijzondere zitting bijeen te roepen. Hoewel de afgelopen weken door de politie herhaaldelijk is ver klaard, dat zij greep begon te krij gen op de onlusten in de zwarte woonwijken, die het laatste jaar aan zeker 500 personen het leven hebben gekost, is het nu duidelijk geworden dat de noodtoestand in de eerste plaats is afgekondigd, .omdat andere pogingen om 'de wet en orde' te herstellen, zijn mislukt. Het is de eerste keer, sinds 25 jaar, - vlak na het Sharpeville-inci- dent van 21 maart 1960, waarbij 69 mensen door politiekogels om het leven kwamen dat de noodtoe stand in Zuid-Afrika is uitgeroe pen. Hij gold toen voor het hele land en werd 5 maanden aange houden. In deze periodè werden vele organisaties, waaronder het African National Congress, het ANC, en het Pan Africanist Con gress, het PAC, verboden. 11.279 zwarten, 90 Aziaten, 36 kleurlingen en 98 blanken werden gedurende die periode gearres teerd. Hetzelfde wordt nu ook ge vreesd voor leden van organisaties als het UDF (Verenigd Democra tisch Front) en AZAPO, terwijl van verschillende kanten kan worden vernomen dat er rekening wordt gehouden met een verbod op deze twee organisaties. Inmiddels zijn leger- en politie- eenheden overgegaan tot het op richten van wegversperringen in de gebieden, waar de noodtoe stand is afgekondigd. De meeste arrestaties vielen na het ingaan van de avondklok. Daarbij waren ook 24 inzittenden van een bus, die te rugreisden van een begrafenis te Cradock bij Port Elizabeth. Het was de begrafenis van vier UDF-leiders, die enige weken gele den onder duistere omstandighe den werden vermoord. Onder de 40.000 aanwezigen op de begrafe nis waren ook dominee Allan Boe sak en de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, Beyers Naudé. Voor zover be kend was het de eerste keer in de recente Zuidafrikaanse geschiede nis, dat er openlijk een rode vlag werd meegedragen, met daarop een hamer en een sikkel. De begrafenis van de vier UDF'ers, waarvan de gewelddadige dood al gemeen op de rekening van de Zuidafrikaanse politie wordt ge schoven, verliep verder opvallend rustig. Op hetzelfde moment wer den er ook in Duduza, bij Johan nesburg, 4 slachtoffers van eerdere onlusten begraven. Hierbij werd vervolgens in brand ge stoken. (Voor achtergrond zie pagina 4) boord. Het schip was onderweg naar het atol Mururoa om daar volgende maand een protestactie te leiden tegen Franse kernproeven. Het onderzoek van de politie concentreerde zich op een Frans sprekend echtpaar, dat tien dagen geleden werd aangehouden met valse paspoorten en de bemanning van een Frans jacht, dat ten tijde van de explosies ook in Auckland voor anker lag. Zwemmen in zee Duitser noodlottig (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/KATWIJK - De 34-jarige C.D. Zeitz uit het Westduitse Ramsbach-Baumbach, is gister avond in het Academisch Zieken huis in Leiden overleden nadat hij eerder op de dag in zee by Katwijk in moeilijkheden was geraakt. De man zwom met zijn zoontje en zijn zwager in zee. Hij raakte ver moedelijk in paniek toen hij de on derstroom bemerkte. In tegenstel ling tot de twee anderen kon hij het strand niet meer bereiken. De Katwijkse Reddings Brigade haalde de zwemmer uit het water waarna hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Ver moedelijk is hoeveelheid water die de man had binnengekregen hem fataal geworden. TIEL De bekende 'Tour de Frats' - een wielerronde door Ne derland voor de jeugd - is vanoch tend in de stromende regen in Tiel van start gegaan. Meer dan 150 meisjes en jongens uit het gehele land nemen aan dit wie- Ierfestijn deel. De fietstocht, die dit jaar voor de vijftigste maal wordt gehouden, zal tien dagen gaan du ren. (foto ANP) LEVENSLANG - De rechtbank in Jeruzalem heeft vandaag drie le den van een joodse extremistische organisatie veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Twaalf an deren werden veroordeeld tot cel straffen variërend van vier maan den tot zeven jaar. De drie hoofd verdachten pleegden op 23 juli 1983 een overval op de islamitische hogeschool in Hebron en schoten daarby met machinepistolen drie Palestijnse studenten dood. Ja, ik pak dal proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Q Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70, Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. .Tel. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1