twee miljard voor zmver water Groot heimwee onder Indische Nederlanders Ontvoerder Heineken wil d£?aT uit strenge gevangenis Dioxine-vondst in bodem van Twente Verdachten vechtpartij weer vrij Vierdaagse breekt records Edo de Waart naar Amerika Nog drie krakers in cel DEN HAAG - Een van de ontvoer ders van bierbrouwer A.H. Heine ken en zyn chauffeur, een 32-jarige Amsterdammer op wijzen dat hij plannen heeft om naar Zuid-Ame- rika te vluchten", aldus Hij meende dat politieke overwe gingen ten grondslag liggen aan s. grond van een tip van een medege- Zijn advokaat, mr. V. Kraal, be- vangene in de Bijlmerbajes dat hij toogde gistermorgen voor vice-pre- aan een gewapende vluchtpoging sident mr. R.R. Portheine van de zou deelnemen en uiteindelijk als Haagse rechtbank dat zijn tot zeer vluchtgevaarlijk is bestem- twaalf jaar gevangenisstraf veroor- peld. Die aanwijzing is nog ver deelde cliënt niet zo vluchtgevaar- sterkt door een propje papier dat raadsman van de verdachte meen- lijk is als het ministerie van justitie over de gevangenismuur van de de echter dat de normale selectie meent. Daarom is er volgens Kraal Bijlmerbajes was gegooid. Dit zou procedure voor de plaatsing zou I geen reden om hem te plaatsen in het teken zijn geweest dat er een moeten worden gevolgd. Iets wat 'houdePEN HAAG (ANP) - Minster Smit-Kr°es (verkeer en waterstaat) en haar collega Winse- dc bunker, de zwaarst bewaakte vluchtauto voor de Amsterdam- in het geval van z(jn client niet geievejnius van (milieubeheer) hebben een voorlopig plan opgesteld voor de sanering van de gevangenisafdeling van Neder- mer gereed stond ra stefrjkswateren. De zuivering van de oppervlaktewateren, waarmee een bedrag van bijna Namens de staat pleitte mr. E.J. dien het feit dat er nog acht tot ne- rd Erf ee mi^arC* 6u^en 1S gemoeid, ZOU in 1990 voltooid moeten zijn. Daalder dat de Amsterdammer op gen miljoen gulden losgeld zoek is opgeze een bijkomende reden om de ont voerder zo streng mogelijk te be waken. Met dit geld kan immers hulp van buitenaf worden bekos tigd en is ook vluchten naar het buitenland gemakkelijker. De gebeurd. „Bovendien kan de een van de brieven aan zijn vrouw dat zij warmte nodig heeft, er toch niet op wijzen dat hij plannen heeft spraak. om naar Zuid-Amerika te vluch ten", aldus mr. Kraal. Hij meende dat politieke overwegingen ten grondslag liggen aan de streng be waakte opsluiting van de ontvoer der. Een van de andere vijf ont voerders is immers uit het Pieter Baan Centrum in Utrecht, een psy chiatrische observatiekliniek van justitie, ontvlucht en justitie zou een tweede ontvluchting van een Heineken-ontvoerder koste wat kost willen voorkomen. Overigens loopt op dit moment ook een klacht van de Amsterdammer te gen zijn plaatsing in Scheveningen bij de voor dit soort zaken bestem de klachtencommissie. Die doet over twee of drie weken uitspraak. Mr. Portheine doet 26 juli uit-. Jn het ontwerpplan streven de be- vindslieden er naar dat de kwali- i/an de rijkswateren binnen vijf voldoet aan de eisen die daar jnet betrekking tot de visstand, het jwemmen en de bereiding van drinkwater aan moet worden ge- derba steld' De ministers geven in het 'uitvoerige plan alle maatregelen t^aan, die de komende jaren geno men moeten worden om dit doel te bereiken. e agrar e acti\ draf van zal h de j vy 9\ Tevens bevat het ontwerpplan een gedetailleerd overzicht van de kosten van de te nemen maatrege len. De bewindslieden schatten de totale investeringskosten in zuive ringsinstallaties en andere ingre pen bij de lozing van verontreini gende stoffen op ongeveer 1,9 mil jard gulden. Uit het rijksheffingen- fonds zal ongeveer 1 miljard wor den bijgedragen. Onder de saneringsmaatregelen an Smit-Kroes en Winsemius val len de Rijn, Maas, Wester- en Oos- terschelde, het Noordzee- en Am sterdam-Rijnkanaal, de Wadden zee, de Eems-Dollard en overige kustwateren en het IJssel-, Mar ker-, Grevelingen-, Veerse en Oost- I voornse Meer. De bewindslieden I merken in hun rapport op, dat deze wateren van grote invloed zijn op de totale waterhuishouding in ons I land. De ministers zijn van mening dat I ondanks de maatregelen, die er in de afgelopen jaren zijn genomen met betrekking tot de zuivering van de rijkswateren, nog niet van een optimale waterkwaliteit ge- sproken kan worden. Dit geldt i vooral voor de verontreiniging van de rivieren en meren met zware metalen en organische stoffen. Het water van de Maas, Schelde en het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen voldoet ter heogte van de grens met België niet aan de nor men voor de zuurstofhuishouding. Hetzelfde geldt voor de polderwa teren in Flevoland. Ook de normen voor zware metalen worden in het Maas- en Scheldewater bij de Ne derlands-Belgische grens over schreden. De bewindslieden vrezen dat de belasting van de Maas met radioac tieve stoffen (tritium) als gevolg van de uitbreiding van kerncentra les langs deze rivier in Frankrijk en België de komende jaren zal toene men. Het is hen nog niet helemaal duidelijk of dit tot overschrijding van de basisnorm voor de kwaliteit van het rivierwater zal leiden. Het zoutgehalte van het Rijnwa ter zal, zo verwachten de ministers, door de te nemen maatregelen bij de Kalimijnen in de Elzas minder worden. Niettemin zal de basis norm in tijden van lage wateraf voer toch worden overschreden. De overbemesting (eutrofiëring) van de Randmeren kan gedeelte lijk worden teruggedrongen. De belasting van het IJsselmeer met eutrofiërende stoffen zal niet kun nen worden verminderd, zolang er geen maatregelen worden geno men in het gehele stroomgebied van de Rijn, zo constateren Smit- Kroes en Winsemius in hun lijvige rapport. Veel organische microverontrei nigingen in de grensoverschrijdend de rivieren zijn eveneens uit het buitenland afkomstig. De be windslieden verwachten dat in 1990 aan de meeste normen kan worden voldaan, met uitzondering van die voor de PCB's (polychloor- bifenylen) en enkele andere uiterst giftige stoffen. Het merendeel van de als zwem water aangewezen meren en rivie ren voldoet aan de normen die voor de bacteriologische kwaliteit van het water worden gesteld. Met het nemen van specifieke maatre gelen hopen de bewindslieden in 1986 ook de meeste andere zwem plaatsen bacteriologisch schoon te hebben. Eis van WD: gelijke monniken gelijke kappen DEN HAAG (ANP) - De WD eist dat minister Brinkman van WVC alle omroepverenigingen op de zelfde wijze benadert voor wat be treft de tellingen van het ledenaan tal zoals de bewindsman heeft ge daan bij Veronica. Dit resulteerde vorige week in een negatieve be slissing over de aanvraag van een A-status per 1 oktober van dit jaar. De VVD-Kamerleden Keja en Hermans wensen van Brinkman opheldering over de wijze waarop hij deze tellingen, die volgens hem zouden afwijken van de gangbare, heeft gemeend te moeten plegen. Daarbij heeft de bewindsman de ondergrens van de ledentelling ge hanteerd, terwijl hij doorgaans de bovengrens respecteert. Dit zegde hij ook aan Veronica toe. De WD-ers willen bovendien dat Brinkman dienaangaande de cijfers van de Evangelische Om roep, die wel hebben geleid tot ver lening van de B-status, boven tafel brengt. HENGELO (GPD) Op vier plaat- op stortplaatsen waar in het verle- Twente zijn in de bodem den de stof hexochloorcyclohe- dioxinen aangetroffen, maar de concentraties van de giftige stof zijn zo laag dat zij volgens de regio nale inspectie voor de milieuhygië ne geen gevaar opleveren voor de volksgezondheid. Dat is gebleken uit een onderzoek dat het Rijks In stituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne samen met de Universiteit van Amsterdam en Philips Duphar heeft ingesteld. De dioxinen bevonden zich in bodemmonsters die zijn genomen Hoofdverdachten groeihormonenzaak weer in arrest Voor de vijftigste keer maakte de 77-jarige Mies Klaver gisteren de intocht i Marsleider Van Dongen overhandigde haar de medaille met het getal 50 erop NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeeg se Vierdaagse van 1985 is er één van de records geworden. Er wa ren nog nooit zoveel inschrijvingen (23.740) en nog nooit in de 69-jarige geschiedenis van het wandeleve nement brachten zoveel deelne mers het tot een goed einde. In to taal konden 21.814 lopers zich laten huldigen. Welgeteld 1926 wandel- TEXEL (ANP) - De rijkspolitie op lustigen moesten de Vierdaagse Texel heeft gisteren de twee inwo- voortijdig voor gezien houden. In ners van Breukelen vrijgelaten die het zicht van de finish sneuvelden donderdag waren gearresteerd 143 deelnemers, voor hun aandeel in een vechtpar- Marsleider Van Dongen was niet tij, het toebrengen van een mes- verontrust door het vrij hoge aan steek en vernieling van de ruiten tal uitvallers: „Wij hebben dit jaar een café. Dat heeft een woordvoer- zo'n 1.700 inschrijvingen gehad der van de rijkspolitie meegedeeld, van mensen, die pas op het aller- De 21-jarige verdachte heeft over laatste moment besloten de Vier de messteek die een 17-jarige inwo- daagse mee te lopen. Dat is aan- ner van Zaanstad in de buik trof, zienlijk meer dan voorgaande jaren inmiddels een volledige bekente- en het is dan ook logisch dat juist nis afgelegd. De andere verdachte in deze groep de meeste uitvallers moet zich alleen verantwoorden voor openlijke geweldpleging en vernieling, evenals de twaalf ande re jongeren die direct na het opma ken van het proces-verbaal don derdag op vrije voeten waren ge steld. daagse jaarlyks zijn hoogtepunt beleeft. Voor mevrouw Klaver, die gezocht moeten worden". Voor u volgend jaar verwacht Van Don- soms wel benauwend gevonden", gen geen problemen, ook al houdt zei de 77-jarige mevrouw Klaver na 'hij er ernstig rekening mee, dat afloop van haar gouden Vierdaag- nog meer lopers de 70ste Vierdaag- se. „Maar het hoort er nu eenmaal - willen meemaken. „Voorlopig bij. Af en toe zocht ik maar eens de (HCH) is gestort. Daarbij gaat het om stortplaatsen in Oldenzaal, Borne en twee plaatsen ten zuiden van Hengelo, in de omgeving van het voormalige Storkchemie, dat tot aan het begin van de jaren '50 HCH heeft geproduceerd. De aangetroffen dioxinen zijn van het soort 2-3-7-8-TCDD, de meest bekende en giftige van de in totaal 75 soorten dioxinen die er bestaan. Het is dezelfde stof die een aantal jaren geleden ontsnapte uit een fabriek in het Italiaanse plaatsje Seveso. In totaal zijn acht grondmonsters onderzocht. Behalve het giftige Se- veso-dioxine werden diverse ande re dioxinen aangetroffen, waarvan de giftigheid lager is. Volgens de inspecteur voor de milieuhygiëne in Overijssel, dr. J. H. H. van der DEN BOSCH (ANP) - Het ge- Meer, geven de Twentse dioxine rechtshof in Den Bosch heeft giste- vondsten geen aanleiding tot onge- ren de hernieuwde insluiting bevo- rustheid. len van de Chaamse veearts W. en veevoederadviseur A. van het Sit- tards veevoederbedrijf Schils bv. De twee worden met nog een aan- de vijftigste keer deelnam, tal personen verdacht van het in- verliep de intocht redelijk rustig! Begeleid door een functionaris van de organisatie liep zij onopvallend tussen de overige wandelaars. Pas aan de eindstreep werd zij uit de anonimiteit gehaald en uitgebreid in de bloemetjes gezet. ,Ik heb al die belangstelling spuiten van kalveren met vodr de volksgezondheid gevaarlijke groei hormonen. Het gerechtshof vernietigde hier- MINNEAPOLIS (AP) De Neder- die de gevangenhouding van de teur van het. Minnesota Orchestra kunnen we het allemaal aan, rust op en dan kon ik er weer e er moeten natuurlijk geen 30.000 tijdje tegenaan. Ik ben gisteren een wandelaars op het parkoers te vin- uurtje eerder gestart, omdat mijn den zijn, want dan vrees ik toch familie zou overkomen en dan kan twee met onmiddellijke ingang schorste. De Bredase officier van justitie, mr. J. Wabeke, ging hierte gen in beroep, omdat hij vreesde dat de beide mannen zouden pro beren het verder onderzoek te be moeilijken. de Verenigde Staten. Hij volgt Neville Marriner in die functie op. De Waart zal in het najaar van 1986 bij het orkest in dienst treden. echt moeilijkheden" zou overkomen en dan kan ik het natuurlijk niet maken zo laat De Waart heeft een contract met het orkest getekend voor vier jaar. In mei viel De Waart al bij het con- De twee hoofdverdachten zijn eert in. Het eerste seizoen zal hij 10 Tienduizenden mensen hadden binnen te komen. Die mensen gisteren een plaatsje veroverd in moeten ten slotte ook weer naar de St. Annastraat, waar de Vier- huis". het eind van de middag 1 aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring in Bre- tot 12 weken met het orkest certeren. De overige seizoenen zal er minstens 16 weken worden ge speeld. UTRECHT (ANP) - Van de 55 kra kers die woensdag in Utrecht zijn gearresteerd bij rellen rond de kraakpanden aan de Rembrandt- kade worden er nog drie in bewa ring gehouden. Ze worden ver dacht van openlijke geweldpleging tegen de mobiele eenheid. De Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling heeft dit gisteravond meegedeeld. De politie kwam woensdag in ac tie toen de krakers barricaden op richtten met bouwmaterialen en die in brand staken. VERONGELUKT - Op de Vis mijn in Vlissingen is gisteravond de 23-jarige Job Schroevers om het leven gekomen. De man, opvaren de van het vissersvaartuig De Vlis singen 28, was samen met zijn va der de lading aan het lossen. De va der bediende de laadboom op het schip terwijl de zoon de vis in ont vangst nam op de loskade. Tijdens deze loswerkzaamheden brak de laadboom en kwam op het slacht offer terecht. De Utrechtse politie heeft gistermiddag vijf mannen ingesloten na een overval op een pompstation aan de Croesélaan onder bedreiging met een pistool. Bij de overval werd slechts 200 gulden buitgemaakt. Op aanwijzingen van getuigen hield de politie -in kogelvrije vesten en met getrokken wapen- in een zijstraat een 19-jarige en een 20-jarige man uit Naarden (foto) aan. Drie andere mannen zaten in een vluchtauto, uitgerust met een polities canner, op de overvallers te wachten. Toen ze hoorden dat die waren gearresteerd en dat er naar de auto werd gezocht, meldden ze zichzelf op het bureau. Ook zij zijn aangehouden. (foto anp> „Vroeger begreep ik mijn moe der nooit als ze zei dat ze maar één ding verlangde: teruggaan naar Indonesië. We hadden het hier toch goed? Maar nu ik ouder wordt, leer ik dat gevoel ook ken nen. Je mist hier dingen die daar vanzelfsprekend zijn. Dat ligt in de manier waarop mensen met elkaar omgaan". door Runa Hellinga "Neem de burenhulp, die is daar nog vanzelfsprekend. Of de hulp wanneer iemand overleden is. Een begrafenisverzekering kennen de mensen daar niet, maar met onderlinge hulp wordt een begravenis goed verzorgd. De ene familie kookt rijst, bij de ander worden de bloemen van het boompje uit de tuin geplukt en zo doet de hele buurt wat. Hier ben je verzorgd van de wieg tot het graf, maar toch is het kil". Mevrouw A. Koesin lijkt het le vende bewys van de stelling dat de Indische Nederlanders en oud-Indië-gasten zich zonder enig probleem hebben geïnte greerd in de Nederlandse samen leving. Ze heeft een goede oplei ding, een leidinggevende functie in een verzorgingstehuis, een goed inkomen en een mooi huis. Maar als ze de kans zou krijgen, zou ze graag teruggaan. Ze is zeker niet de enige Indi sche Nederlander die er zo over denkt. Dat heeft Jo Vaessen, voorzitter van het Indisch-Ne- derlands Verbond in Heerlen, de afgelopen weken wel gemerkt. Hij wil zich gaan inzetten voor die groep mensen die graag terug willen. Vaessen wil met de Ne derlandse en de Indonesische re gering overleggen over een te rugkeerregeling. Sinds dat in de pers gekomen is, wordt hij over stelpt met reacties. Het heimwee onder oud-Indiëgangers blykt groot te zijn. Overbevolkt Terugkeren op dit moment is dat vrijwel onmogelijk. De In- donesche regering geeft in prin cipe geen toestemming tot vesti ging. Vaessen begrijpt dat ook wel. Vooral Java is overbevolkt en de Indonesische regering doet er alles aan om mensen te bewe gen naar andere eilanden te emi greren. Toch bestaat voor sommige Nederlands-Indiërs sinds kort de mogelijkheid terug te keren op voorwaarde dat ze in Indonesië een sponsor vinden. Die moet ga randeren dat de toekomstige t terugkomst alsof ik nooit was weg geweest'. emigrant nooit ten laste van de staat zal vallen. Maar hoeveel mensen hebben zulke rijke fami lieleden of vrienden? Mevrouw Koesin: „Ik heb wel eens bij de ambassade geïnfor meerd wat de mogelijkheden wa ren. Als ik een sponsor had, dan kon ik inderdaad teruggaan. Maar dat kan ik mijn familie niet aandoen. Ze kunnen rondko men, maar ze zijn echt niet rijk. Een verblijf in een ziekenhuis kost zo'n zes gulden per dag. Een nichtje van mij kon een tijd gele den niet worden opgenomen om dat daar geen geld voor was. Dat hebben wij toen betaald. De an dere mogelijkheid was een hu welijk met een Indonesiër. Maar dat ging me echt te ver". Mevrouw Koesin heeft tot haar 21e de Indonesische nationaliteit gehad. Ze kwam als kind met haar moeder en stiefvader naar Nederland. Ze had toen een In donesisch paspoort. Op aanra den van de vreemdelingenpolite heeft ze voor de Nederlandse na tionaliteit gekozen: „Een Indo nesisch paspoort was toen heel lastig. Iedere keer als ik het wil de laten verlengen, moest het naar Brussel worden gestuurd. Thuiskomen Tien jaar geleden ging ze voor het eerst naar Indonesië terug, met een reisgezelschap: „Het was na dertig jaar een terug komst alsof ik nooit was weg ge weest. Het was thuiskomen van een lange reis. Je herkende de dingen die je gemist had, de wij ze waarop mensen met elkaar omgaan. Hier moet je altijd af spraken maken als je bij iemand op bezoek wilt. Hier moetje alles regelen". "En wat heerlijk is, is het ge voel dat je niet opvalt. Je gaat een winkel in en je wordt ge woon geholpen. Je hoort erbij. Niet dat ik hier last heb van ra cisme, maar met een donkere huidskleur val je altijd op. Echt racisme, dat merken vooral de Turken en Marokkanen, maar het verschijnsel houdt me ook bezig. En het is ook een reden waarom ik me in Nederland niet echt thuisvoel". Een schrikbeeld lijkt het haar, om haar oude dag in Nederland te moeten slijten. In haar werk ziet ze dagelijks hoe oude men sen in tehuizen worden opgebor gen, iets ondenkbaars in Indone sië. En Indische Nederlanders hebben het in de tehuizen vaak nog moeilijker. Ze hebben een leefwijze die niet strookt met de huisregels. Ze houden er bijvoor beeld van om drie keer per dag warm te eten en kunnen niet wennen aan de Hollandse brood maaltijden. En ze houden vaak Indische slaaptyden aan: heel vroeg op en heel vroeg naar bed. In het verzorgingstehuis waar ze werkt, zijn veel oud-Indiëgan gers. Vaak gaat het om demente bejaarden, die het Nederlands dat ze hebben opgestoken, door hun ziekte zijn vergeten. Ook zijn er soms Javaanse vrouwen die hier samen met hun Neder landse man zijn gekomen en on ze taal nooit hebben leren spre ken. Zulke mensen raken hele maal geisoleerd omdat niemand in hun omgeving hen kan ver staan. „Je ziet mensen opbloeien als je hen in het Indonesisch aan spreekt. We hadden hier een man, een Nederlander, die had tot zijn tiende in Nederlands-In- dië gewoond. Hij lag hele dagen apathisch op bed. Maar toen ik hem in het Indonesisch goede morgen toewenste, begon hij te stralen. Zijn familie begreep daar niets van, hij was er toch al veer tig jaar weg". Zo ligt er ook een 85-jarige man die elk jaar naar Indonesië ging en nu als het warm is, op merkt: „Als de zon schijnt, is het hier ook wel mooi. Maar ik zou nog zo graag een keer de bergen, die prachtige bergen, willen zien". Maloe Mevrouw Ko.esin: „Indische mensen verstoppen hun gevoe lens vaak. Ze tonen aan de bui tenwereld niet hoe ze erover den ken. Ze doen alsof alles hier leuk is en hóuden Pasar Malams, Maar ik denk dat die hang i de Pasar Malam al iets zegt wat mensen echt voelen. Ze len het echter niet snel zeggen dat ze terug willen. We hebben daar een woord voor, maloe, ver legenheid. Ze zijn bang dat men sen hen aan zullen kijken als het Jo Vaessen: 'de behoefte aan een terugkeerregeling is groot', (foto GPD) niet lukt om terug te gaan". Maloe. Vaessen gebruikt het zelfde woord om de zwijgzaam heid van Nederlands-Indiërs te verklaren. Hij heeft elke week zo'n tien huisbezoeken en die ge sprekken overtuigden hem er van dat er grote behoefte is aan een terugkeerregeling. De een wil terug vanwege de zon, de an der vanwege zijn familie, de der de vanwege het racisme hier. Maar slechts weinigen zullen dat erkennen als ze recht op de man worden gevraagd. Mevrouw Koesin is een van de weinigen en ook zij wil niet met haar eigen naam in de krant. Zij heeft dank zy Vaessen's ini tiatief weer hoop dat het mis schien ooit zal lukken om echt terug te gaan. Ze hoopt dat een eventuele regeling niet alleen ge pensioneerden ten goede zal ko men. Ze zou graag nog haar krachten inzetten voor de op bouw van het land, dat op dit moment midden in een grote economische ontwikkeling zit: „Ik heb best wat in mijn mars, ik zou nuttige dingen in Indonesië kunnen doen. Ik denk wel dat ik het er als vrouw moeilijk zal kry- gen. Ik ben gewend beslissingen te nemen. Hier ben je als vrouw veel zelfstandiger". „Kijk, ik wil er niet heen voor een luxe leven in de zon. Dan kan ik ook wel in Spanje over winteren. Het gaat me ook niet om het mooie Bali en de wuiven de palmen. Het gaat me om de manier waarop de mensen met elkaar omgaan. Ik heb het mate rieel heel goed, maar ik leef lie ver met wat minder in een land waar ik me plezierig voel".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5