wm 'Rit voor supersprinters 'Je moet een beest zijn' Karpov worstelt zich langs Miles Bordeaux ook bij vrouwen favoriet PSV door afgelaste oefentrip in problemen Ritzege Hennie Top Goddet boos over samenspel Ploeg Post houdt peloton in bedwang Kees Guyt naar AZ'67 Vreemde affaire rond Criquielion VRIJDAG 19 JULI 1985 AMSTERDAM (ANP) - Na een de volgens de aanwezige groot- uren durende worsteling, die vry- meesters aan het ongelooflijke wel zinloos leek, is wereldkam- Uitvoerige analyses zullen moeten pioen Anatoli Karpov er gisteren duidelijk maken, hoe het Karpov tijdens het Amsterdamse schaak- lukte de verdediging te doorbre- toernooi in geslaagd de taaie Britse ken. Hoe het ook zijop de 65ste zet grootmeester Anthony Miles op de zag Miles het hopeloze van zijn si- knieën te krijgen. Deze zege be- tuatie in. stempelde Karpov niet alleen tot Uren eerder hadden Martinovic gedoodverfde favoriet, maar on- en Nunn geremiseerd. De zwart- derstreepte tevens dat de Rus nog speler was zichtbaar ontstemd. Hij altijd de klasse van de wereldkam- ging er van uit, dat de promovendi pioen heeft. Martinovic en Sunye Neto een Miles had voor de Caro-Kann soort sparringpartners zouden zijn. ""Iw een In de praktijk blijken deze scha- verdediging gekozen. Dat stevig remise-wapen, waarmee hij de wereldkampioen al eens in een iets minder zwaar toernooi had verslagen. Bovendien heeft de Brit ervaring mee opgedaan in tien tallen zware toernooipartijen. De wijze, waarop Miles verloor, grens- EINDHOVEN - De oefenserie van PSV door Australië is afgelast. De eredivisieclub uit Eindhoven kreeg gisteren het bericht van de Australische voetbalbond, dat de uitnodiging voor de wedstrijden in Melbourne, Sydney en Perth om fi nanciële redenen wordt geannu leerd. PSV zou volgende week donderdag naar Australië vertrek ken. De terugkeer naar Nederland was vastgesteld voor 4 augustus. Voor de technische leiding van PSV is de afzegging van de Austra lische trip een onverwacht pro bleem. Penningmeester van Raaij: „Wij moeten in de voorbereiding een gat van zo'n veertien dagen vullen. Het zal niet meevallen ge schikte tegenstanders te vinden", aldus het bestuurslid, dat verwacht ?r zaterdag een beslissThg valt het aantrekken van de Britse spits Regis. Programma Drie wedstrijden uit de eerste program mas van de eredivisie be taald voetbal hebben een andere datum gekregen. Roda JC - Feye- noord gaat van zondag 25 augustus naar de zaterdag daarvoor. De ont moetingen Sparta - FC Twente (18/ 8) en Ajax - MW (21/8) zijn tot een nadere datum uitgesteld omdat Sparta en Ajax op die datum toer en spelen in Spanje. kers zich tot de tanden te hebben gewapend. Hun openingen-voor bereiding was perfect. Timman zwoegde met zwart tegen Sunye Neto. Hij had een remise-aanbod afgeslagen, maar zijn pogingen lie pen op niets uit en resulteerden uiteindelijk toch in de deling van het punt. In de grootmeestergroep trekken drie Nederlanders de aandacht. Achter ranglijstaanvoerder Geor- gijev uit Bulgarije zijn de Leider dorper Jeroen Piket, De Wit en Pliester het Amsterdamse festival sterk gestart. De krachtmeting telt negen ronden, maar nu al valt het zwakke optreden van gerenom meerde troeven als de vroegere priester Lombardy uit de Verenig de Staten en Ivkov op. Ivkov heeft de laatste jaren veel aan schaak kwaliteit ingeleverd, mogelijk kan hij zijn waarde als voorspeller op peil houden. Uitslagen kroongroep, 4e ronde: Martinovic (Joe) - Nunn (GBr) Sunye Neto (Bra) - Timman (Ned) afgebroken, Karpov (Sov) - Miles (GBr) afgebroken. Stand na de 4e ronde: 1. Karpov 2 punten en 2 afgebroken, 2. Mi- les 2 plus 1 afg, 3. Timman IV2 plus 1 afg, 4. Nunn V/2, 5. Sunye Neto en Martinovic 1 plus 1 afg. Grootmeestergroep: Uitslagen 3e ronde: De Wit (Ned) - Georgiev (Bul) afg, Piket (Ned) - Pliester (Ned) afg, Watson (GBr) - Kurcyica (Joe) V5-V4, Borm (Ned) - Campora (Arg) VS-Vï, Hellers (Zwe) - Polgar (Hon) xh- Vz, Farago (Hon) - Bischoff (BRD) afg, Lan- geweg (Ned) - Kudrin (VSt) afg, Van der Sterren (Ned) - Enklaar (Ned) afg, Vanhes- te (Ned) - Ree (Ned) afg, Haik (Fra) - Boers- ma (Ned) afg, Bosboom (Ned) - Böhm (Ned) 0-1, Belkhodja (Fra) - Lombardy (VSt) 0-1, Rogers (Aus) - Hartoch (Ned) 1-0, Ivkov (Joe) - Volman (Ned) 1-0, Wocken- fuss (BRD) - Klaric (Joe) 0-1, Ermenkov (Bul) - De Kok (Ned) 1-0. BORDEAUX - Jacques Goddet, de 80-jarige directeur van de Ronde van Frankrijk, heeft zich boos ge- was namelijk op natuurlijke wijze maakt over het samenspel tussen gele-truidrager Bernard, Hinault en bergkoning Luis Herrem tijdens de etappe naar de top van de Au- bisque. Goddet riep de ploegleiders van beide renners ter verantwoor ding. Hij zei tegen Paul Köchli en Raoul Meza, dat hij onmiddellijk straffen zou uitspreken als het nog wrkudïTn'1'iï'sïïaTg, voorkomen. „Dat renners van verschiUende ploegen elkaar wel eens helpen, vind ik niet erg", meende de scheidende directeur. „Dit was al te opzichtig. Het is niet netjes en bovendien reglementair verboden". De boosheid van Goddet kwam in ontbonden, omdat de Aubisque de laatste berg van de 72ste Ronde van Frankrijk was. Hinault en Herrera zouden het heus niet nog K.CLCLSiCO'P eens doen. het peloton zou blijven. Ondanks de voorbeeldige samenwerking schommelde de voorsprong steeds de Nederlandse vrouwen. Na Petra tussen de twintig en dertig secon den. „Ik heb met Hennie nog over leg gepleegd of we het peloton te rug moesten laten komen", zei Ver boom later. Hennie Top en de bondscoach stapten echter wer snel van dat voornemen af omdat het anders precies in de kaart van Jeannie Longo zou spelen. Maar Longo bracht de dag hoofdzakelijk door in de staart van het peloton. Net als het Italiaanse meisjes Marie Canins. De draagster van de gele trui heeft angst om in vlakke etappes in het peloton te rij den. „Ze is doodsbenauwd voor een val en neemt geen enkel risi co", aldus Verboom. Maar ook Hennie Top verkeerde even in grote onzekerheid. Ze was bang dat ze ondanks de afspraak met de Italianen in de slotfase ver rast zou worden. „Ik ben steeds in tweede positie gaan rijden, omdat ik het zaakje niet helemaal ver trouwde. De Italianen waren met z'n drieën en elk moment ver wachtte ik dat ze zouden aanval len. Bovendien had ik ook nog angst dat de anderen me zouden insluiten". Het gebeurde niet. Hennie Top bezorgde de Nederlandse ploeg de vierde ritzege zonder dat ze zich daarbij realiseerde dat het in Bor deaux te doen was. „Een Neder landse etappeplaats? Mij zegt het allemaal niet zoveel, want dit is pas mijn eerste Tour. Ik had gewoon mijn zinnen gezet op een tweede ritzege. Nu ik de voorgeschiedenis ken, vind ik het wel leuk dat het hier is gebeurd". BORDEAUX (GPD) Na twee jaar is Bordeaux ook al meteen uit gegroeid tot de favoriete stad de Bruin, vorig jaar, won gisteren Hennie Top in de plaats waaraan ook de mannen mooie herinnerin gen bewaren. Het betekende de tweede ritzege voor Hennie Top, die dit jaar in de damestour debuteert. „We zijn weer op het vlakke en dat is ons terrein", zei de Gelderse die in de sprint zes medevluchters achter zich hield. Hennie Top mag niet zonder meer tot de snelsten worden gere kend. Maar ze was in de rit naar Bordeaux wel de slimste. In de kopgroep liet ze het werk over aan drie Italiaanse meisjes. Top ver baasde zich er later over dat die in de finale niet om de beurt probeer den te demarreren. „Dat kwam", zei bondscoach Rinus Verboom, „omdat we een afspraak hadden gemaakt waar ze zich netjes aan hebben gehouden. Met de Italia nen zouden wij proberen te voor komen dat er weer iemand uit de Franse ploeg ging winnen". Toch had Verboom lang zijn twijfels of het kopgroepje met Hennie Top, dat na veertig kilome ter was ontstaan, uit het zicht van uit te maken van de Tourkara vaan. De agent heeft ook een offi ciële klacht ingediend waarop waarschijnlijk een civiele procedu re zal volgen. Losse handjes Bertus Fok, één van de verzor gers uit de ploeg van Peter Post, is donderdag uit de Ronde van Frankrijk gezet. Fok heeft bij de start van de 19e etappe in Pau De jury uitschelden en toch geen boete krijgen. Dagelijks is in het peloton het scheldwoord „kaas kop" te horen. Internationaal jury lid Wim Jeremiasse krijgt het regel matig naar zijn hoofd geslingerd. „Het komt van Paul Sherwen een Engelsman, die in Vlaanderen motoragent geslagen. De koersdi- woont en de taal ook spreekt. Hij rectie was van mening dat derge- vindt dat „kaaskop" zo leuk, dat lijk gedrag niet te tolereren hij het altijd roept zodra hij heeft Fok verboden nog langer deel ziet", aldus Jeremiasse. BORDEAUX (GPD) De ochtend was nog jong toen Jan Raas al volop met de etappe bezig was. De biefstuk met rijst was net verorberd toen hij alle kamers langsging om even Oefenvoetbal zi^n hoofd om de deur te steken. „Weten jullie dat er nog een hele ronde gereden moet worden na de passage van de finish in Bordeaux", vroeg hij. En zijn pupillen knikten retïf tegCndeeirde tglf^den ^de ^raaf. «Het is al de zesde keer dat hij dat zegt vandaag", merkte Gerrit Solleveld droogjes eerste toernee door Drente, de Hooge- veense zaterdag-tweedeklasser HZW was de eerste ploeg die wist te scoren tegen het elftal van tech nisch directeur Johan Cruijff dat in vyf wedstrijden al 43 keer had ge scoord. Ajax won voor 3500 toe schouwers uiteindelijk met 9-1 door doelpunten van Rijkaard (2), Koeman, Van 't Schip, Van Basten, Mühren, Bosman, Meeuws en Gas- selich. Feyenoord beleefde in het duel met hoofdklasser Wilhelmina '08 een benauwde slotfase, maar kwam met de schrik vrij: 2-3. Been en Houtman (2) zetten Feyenoord op 0-3, waarna 2000 toeschouwers Wilhelmina in de laatste vijf minu ten twee keer zagen scoren door Bruynaers en Boelaars. PSV haalde gisteren uit tegen zondag-vierdeklasser Wort Rhe- den: 17-0. FC Groningen won met 9-0 van derdeklasser Beilen, terwijl Veendam tegen de afdelingsclub Mussel voor het dagrecord zorgde: 21-0. ZAANSTAD (GPD) AZ en Vo- Vorig jaar won Raas zelf in Bor deaux. Zijn laatste Tour-zege in de „Nederlandse etappestad". Hij bleef voorlopig de laatste Neder lander die er de zege op zak stak, want de sprinters waren niet te ver rassen. Te lang hadden zij moeten wachten op die vlakke rit, waarin ze hun hart konden ophalen. Het werd een reguliere sprint, met Eric Vanderaerden als sublieme win naar na perfect voorbereidend werk van zijn formatie. De enige echte Nederlandse ploeg, die van Raas, viste dus ach ter het net. „Omdat", wist Adrie van der Poel, „dit echt een rit was voor de supersprinters. Mannen als Vanderaerden, Kelly en Castaing. Tegen hen schieten Leo van Vliet en ik tekort". De Brabander had uitgespeeld moeten worden in die eindfase, maar met het hoge tempo dat Henk Lubberding, Phil Ander son, Peter Winnen, Theo de Rooy, Ludo de Keulenaer en Johan Lam- merts aanhielden was er geen ont komen aan. Bedwang De equipe van Post hield het pe loton eindelijk weer eens in be dwang, zoals vroeger wel gebeur de. De teleurstellingen van de afge lopen weken zijn vergeten en wor den nu afgedaan als schoonheids- Vlclke fit van de Aubisque. „Dat moet je doen voor iemand die nog in het klassement staat". Lammerts vond van niet. „Waar staat ie dan in het klassement?", wilde hij weten. Het antwoord kon hij zelf opzoeken in de lijsten die van organisatiewege worden verstrekt: 24e op 27 mi- n.32. Wrevel in het sterkste kamp van dit voorseizoen en het is allemaal te herleiden tot het simpele feit dat het winnen minder soepeitjes gaat. Want zodra er wel succes is gaat de kassa open en blijven de monden vanzelf dicht. De enigen die giste ren van plan waren om de snelle beentjes van het peloton tot last te zijn, behoorden tot het Kwantum kamp. Zij immers hadden de histo rische plicht om in de stad aan de Garonne een Hollands feestje in te richten. Sinds de vier opeenvol gende triomfen van Hans Dekkers (1952), Jan Nolten (1953), Henk Faanhof (1954) en Wout Wagtmans (1955) heeft Bordeaux in Neder land die reputatie. Jo de Roo (1965), Gerben Karstens (1976), Cees Priem (1980), Bert Ooster bosch (1983) en Jan Raas (1984) tra den in hun voetsporen en dit jaar trappelden de renners van Raas van ongeduld. lendam hebben gisteravond alsnog foutjes. De sfeer in de equipe zal overeenstemming bereikt over de door verbeteren, al valt het de toe overgang van Kees Guyt naar vallige passant op dat het niet alle- AZ'67. De voorstopper van Volen- maal rozengeur en maneschijn is. dam, die hoog op het verlanglijstje Zo had Johan Lammerts voor de van AZ-trainer Joop Brand stond, start in Pau een hoog oplo] heeft een contract van twee jaar ondertekend. De onderhandelin gen over de transfer van de oud Katwijk-speler hebben zo'n zeven weken geduurd. meningsverschil met captain Henk Lubberding. Die vond dat Lam merts een dag tevoren zijn wiel had moeten geven aan Steven Rooks, toen die lek reed in de beklimming „Niet zozeer omdat het om Bor deaux ging", verklaarde Leo van Vliet, „maar omdat het weer de eerste vlakke rit was en daar moe ten renners als ik het toch in ma ken. Alleen was het parkoers ei genlijk net iets te gemakkelijk". Die mening deelde Adrie van der Poel. „Omdat er in het begin heel rustig werd gereden, waren er nog BORDEAUX (GPD) De „dopingaffaire" van het Tour. Het tegenonderzoek in Luik bracht echter Belgisch wielerkampioenschap heeft eindelijk nog weer niets aan het licht, maar in Gent deed profes- tot een onthulling geleid. Wereldkampioen Claude sor De Backer het ook nog eens. Deze specialist trof Criquielion heeft tijdens die titelstrijd een verbo- wel de verboden stof aan en bracht dat nieuws bij den stimulerend middel (perventine) gebruikt, de BWB. Die voelde er niks voor om dat wereld- Maar gestraft zal hij niet worden. De controle die kundig te maken.'Juridisch was Criquielion name- het doplnggebruik van de Waal aan de oppervlakte lijk niet schuldig te verklaren, omdat Wallonië op bracht wordt door de Belgische Wieier Bond niet dat gebied autonoom is. De Backer legde zich daar als rechtsgeldig beschouwd. niet bij neer en bracht het bericht naar buiten. Een eigenaardige ontwikkeling, die alleen moge- Claude Criquielion reageerde er nauwelijks op. lijk is in het door een taalgrens gespleten land. De „Tien dagen geleden heb ik officieel bericht gekre- controle van het kampioenschap vond namelijk gen dat ik negatief was. Hoe kan dit dan weer. Ik plaats in Luik, een laboratorium dat zelden ren- doe er ook maar geen moeite voor om het te begrij- ners betrapt. Door de stampij die Paul Wellens (ge- pen. Het ergste vind ik nog dat De Backer mij dat weigerd om te plassen) over de gang Van zaken bij niet als eerste meedeelt. Ik moet het weer van een de controle maakte, werden de bond de duim- ander horen". Een korte reactie met één hiaat, schroeven aangedraaid. „Er is er minstens nog één want renners die negatief zijn krijgen nooit be- positief', riep Wellens nog aan het begin van de richt te veel Dat betekent dat is dan aan het eind y rit. Pas na 134 kilometer gebeurde er iets in de rit van Pau naar Bor deaux. Leo van Vliet ondernam een aanval en hij reed tien kilome ter lang vijftien seconden voor het peloton uit. Daar moest hard ge werkt worden om de Westlander terug te halen. Bovendien bracht hij zijn eigen ploegmaat Maarten Ducrot in de problemen. Die was net, evenals onder andere Henk Lubberding, afgestapt om een plasje te plegen en moest als een bezetene rijden om niet op achter stand te worden gefietst. „Zijn ei gen schuld", oordeelde Van Vliet, „want als hij eerst naar de kop van het peloton was gereden voordat hij afstapte, zou er niet gesprongen zijn. Nu weet je van niks en wfl je gewoon je kans gaan". Steun Zelfs met de steun van Alain Bondue, de ex-wereldkampioen achtervolging, kon hij niet uit de greep van het peloton blijven. De ploeg van Post hield de zaak in be dwang. Eric Vanderaerden werd voorbeeldig naar de eindstreep ge bracht. „Een compliment voor heel de ploeg", zei de Belg, „want het is nogal wat om toch weer te werken voor iemand die het drie keer niet heeft kunnen afmaken. Daar raak ik niet alleen gefrustreerd door, maar zij zeker ook". Hij klopte de Ier Sean Kelly, de groene truidra ger die nog altijd zonder ritzege is. Voor het derde jaar dreigt de sprin ter opnieuw met lege handen Pa rijs te halen. Vanderaerden: „Door het puntensysteem dat in de ber gen erg gunstig is voor Kelly, is het groen voor mij onbereikbaar. Al leen vraag ik me af wat beter is. Zonder ritzege met de puntentrui op het podium komen of met twee ritten de Champs d'Elysees oprij den. Ik kies dan toch voor het laat ste". De rit van gisteren zou zonder enige invloed op het klassement zijn gebleven als het peloton in de laatste ronde niet in stukken was gebroken. De verschillen waren gering, maar voor Joop Zoetemelk net groot genoeg om uit de eerste tien te zakken. Hij heeft echter de tijdrit van zaterdag om dat weer goed te maken op de Zwitser Niki Rüttimann. Gemakkelijk zal dat niet zijn want de ploegmaat van Hi nault was in deze Tour wel twee maal sneller dan de 38-jarige Ne derlander in de etappes tegen het horloge. 1. Vanderaerden (Bel, Post) 5 uur 42 minu ten en 13 seconden, met tijdsvergoeding 5.41.43, 2. Kelly (Ier, De Gribaldy) 5.42.13, met tijdsvergoeding 5.41.53, 3. Castaing (Fra, Berland) 5.42.13, met tijdsvergoeding 5.42.03,4. Lieckens (Bel, Godefroot) 5.42.13 5. Van Brabant (Bel. Wouters) 6. Matthijs (Bel, De Kimpe) 7. McKenzie (Nzl, Godef root) 8. Lemond (Vst, Köchli) 9. Marie (Fra, Guimard) 10. Van der Poel (Ned, Raas) 11. Leo van Vliet (Ned, Raas) 12. Dhaenens (Bel, De Kjmpe) 13. Lauraire (Fra, Ocana) 14. Vandenbrande (Bel, De Kimpe) 15. Pa- vanello (Ita, Reverberi) 16. Roche (Ier, Ge- miniani) 17. Bontempi (Ita, Boifava) 18. Pieters (Ned, Minguez) 19. Dernies (Bel, Post) 73. Peeters (Bel, Raas) 76. Zoetemelk (Ned, Raas) 78. Winnen (Ned, Post) 83. Mil lar (Gbr, Berland) 87. Ducrot (Ned, Raas) 108. Nulens (Bel, Post) 109. Lammerts (Ned, Post) 113. Veldscholten (Ned. Post) 117. Van Meer (Ned, De Gribaldy) 121. De Keulenaer (Bel, Post) 128. Solleveld (Ned, Raas) 130. Manders (Ned, Raas) 131. Wy- nands (Ned, Raas) 144. Lubberding (Ncd, 1. Hinault (Fra, Köchli) 101.13,29 2. Le mond (VSt, Köchli) op 2.13 3. Roche (Ier, Geminiani) op 3.33 4. Kelly (Ier, De Gribal dy) op 5.35 5. Anderson (Aus. Post) op 7.16 6. Delgado (Spa, Perurena) op 8.24 7. Herre ra (Col. Meza) op 8.48 8. Parra (Col, Meza) op 10.09 9. Chozas (Spa, Echavarri) op 11.03 10. Rüttimann (Zwi, Köchli) op 12.12 11. Post) op 12.52 14. Schepers (Bel, Godef root) op 13.37 15. Bauer (Can, Köchli) op ie. r - Forest (Fra, Berland) op 14.3 Spa, Echavarri) op 15.35 18. quielion (Bel, De Kimpe) op 17.03 19. Pas cal Simon (Fra, Berland) op 18.06 20. Pino (Spa, Minguez) op 18.22 24. Rooks (Ned, Post) op 27.32 28. Veldscholten (Ned, Raas) op 31.17 49. Peeters (Bel, Raas) op 56.45 52. Van der Poel (Ned, Raas) 1.02.23 55. Van Meer (Ned, De Gribaldy) 1.04.50 74. Shapi ro (VSt, Raas) 1.32.12 78. Van Vliet (Ned, Raas) 1.35.37 79. Lammerts (Ned, Post) 1.36.42 80. De Rooy (Ned, Post) 1.39.13 81. Lubberding (Ned, Post) 1.40.57 86. Ducrot (Ned, Raas) 1.48.22 88. Manders (Ned, Raas) 1.52.47 92. Adri van Houwelingen (Ned, Swerts) 1.53.57 94. VanderAerden (Bel. Post) 1.54.28 104. Wijnands (Ned, Raas) 2.02.10 109. Solleveld (Ned, Raas) 2.03.09 112. Jan van Houwelingen (Ned, Swerts) 2.04.17 115. Nulens (Bel, Post) 2.10.17 116. Nydam (Ned, Raas) 2.13.42 121. De Keule naer (Bel, Post) 2.24.18 135. Pieters (Ned, Minguez) 2.52.13 145 en laatste Ronchiato (Ita,Reverberi) 3.37.51 Dagploegenklassement: 1. Godefroot 17.06,39 2. 1 Post op 7 seconden 6. De Gribaldy op 14 seconden mond (Vst. Köchü) 295 3. Roche (Ier, Gemi niani) 255 4. Vanderaerden (Bel, Post) 225 5. Hinault (Fra, Köchü) 224 6. Anderson (Aus, Post) 221 7. Herrera (Col, Meza) 194 8. Van der Poel (Ned, Raas) 169 (Gbr, Berland) 254 3. Delgado (Spa, Perure na) 236 4. Lemond (Vst, Köchli) 213 5. Mon- toya (Col, Meza) 190 14. Van der Poel (Ned, Raas) 67 StrafTen: 1 minuut voor De Rooy wegens stayeren achter ploegleiderswagen plus 565 francs (225 gulden) boete land op 33,22 4. De Gribaldy op 40,18 5. Ge miniani op 44,43 6. Meza op 53,27 13. Raas op 1.32,58 Vrouwentour Uitslag derde etappe 1. Henny Top, Ned. 2 u 00:01 bonus 15 sec 2. Vera Wasmuth, BRD 2 u 00:01 bonus 10 sec 3. Marion Levin, Zwit 2 u 00:01 bonus 5 sec 4. Louisa Seghezzi, It op 0 seconden 5. Patricia Spadaccini, It, 0 6. Maria Blower, GB, 0 7. Marie-Francoise Potereau, Fr, 0 8. Josian Vanhuysse, B, 0 9. Roberta Bonano- mi, It, op 5 seconden. 10. Jeannie Longo, Fr, 1.23 11. Imelda Chiappa, It, 1.23.12. Ca therine Swinnerton, GB 1.23. 13. Petra de Bruin, Ned 1.23. 14. Petra Stegherr, BRD, 1.23. 15. Petra Groen, Ned 1.23. 16. Greta Fleerackers, B, 1.23. 17. Wang Li (China 1.23.18. Valerie Simonnet, Fr, 1.23.19. Em- manuelle C. Manuzzo, It, 1.23. 20. Marina Mampay, B, 1.23. Algemeen klassement: 1. Maria Canins, It, 6 u 56.46. 2. Roberta Bo-- nanomi,It, 9.07. 3. Jeannie Longo, Fr, 9.18. 4. Wang Li, China 9.46. 5. Chantal Broca, Fr, 11.15.6. Cecile Odin, Fr, 11.48. 7. Imelda Chiappa. It, 12.31. 8. Heieen Hage, Ned, 13.51. 9. Josian Vanhuysse, B, 14.02.10. Ju dith Painter. GB, 15.13. Erik Vanderaerden duwt zijn fiets net iets eerder over de streep dan zijn Ierse collega-sprinter Sean Kelly. Het betekende de tweede ritzege voor de Bela. (foto ANP). minder' zowat omver te kegelen. w In de eerste week van de Tour de het peloton. De hele dag gaan de France werden in Reims Eric Van- BORDEAUX (GPD) Sprinters vormen veelal een aparte groep in snelle jongens sfeer met elkaar kaar volop ruimte. Maar~dat ont spannen sfeertje verandert inee een oorlog zodra het bordje gemoedelijke deraerden, op wiens overwinning geven el- gisteren in Bordeaux niets aan te merken was, en Sean Kelly gedis kwalificeerd omdat ze in de sprint bijna met elkaar op de vuist gin- zicht komt waarop de laatste twin- Sen- Vooral Vanderaerden heeft tig kilometer staan aangegeven. De zogenaamde vrienden wor den dan plotseling eikaars vijan den en leveren een gevecht op le ven en dood als het er om gaat wie de dagprijs pakt. Duwen, trekken, slaan, spugen. Dat zijn de vaste ta- ik zelf dus ook bij. Vloekend en tie- slechte reputatie in het pelo ton. Behalve de ritzege in Reims werd hem dit jaar ook al een etap pe-overwinning in de Tirreno- Adriatico ontnomen. ferelen die horen bij de voorberei ding op een massasprint. De belan gen laaien dan ineens zo hoog op dat bepaalde renners er met be hulp van hun knechten niet meer voor terugdeinzen om elkaar onder het motto 'weer een concurrent rend komen we altijd over de streep. Maar we kunnen elkaar niets yerwijten. De ene keer maak ik een fout, de volgende keer een ander". „Weet je wie er echt gevaarlijk zijn", vervolgt de ex-kampioen van Belgie, „de renners die zich in een sprint mengen en er helemaal niets te zoeken hebben. Ze proberen van iedereen te profiteren en yringen- zich op het laatst naar voren. Meestal zijn dat de renners die geen sterke ploeg achter zich heb- bem Ze klampen zo maar ergens Vanderaerden weet wel een ster ke ploeg achter zich, maar dat speelt volgens Sean Kelly geen rol. „Als Vanderaerden zelf vrijuit gaat, zijn het meestal de anderen die dwarsbomen. Om hem te be schermen proberen zijn ploegge noten alles wat er achter rijdt te stoppen. Er wordt geduwd en zelfs aan de shirtjes getrokken. Maar dat doen niet alleen de jongens van Post. Als alle sprints precies vol gens de regels gaan, dan verliest de winnaar elke dag en wordt degene die als laatste over de streep komt r uitgeroepen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9