Turkije matigt staat van beleg Sandinisme vecht om te overleven Martens krijgt vertrouwen ^Effecten blijven nog onduidelijk 1 SjMoskou geeft Ogarkov Sjweer belangrijke baan Kohl: bedrijfssteun aan CDU was legaal Amerikaanse vloot voor kust Nicaragua Vrijdag 19 juli i985 BUITENLAND PAGINA 7 ita^THENE - In de Turkse hoofdstad Ankara, Turkije's derde stad Izmir en nog vier provincies wordt vandaag de staat van beleg, die daar ruim zeven jaar heeft geheerst, bpgeheven. Dit was al eerder gebeurd in 44 van Turkije's 67 provincies. Zij wordt vervan- J gen door de noodtoestand, waarbij de civiele provincieprefect buitengewone bevoegdhe- den krijgt. Een onlangs ingestelde wet die de politie veel meer macht geeft dan tevoren, doet menigeen geloven dat er in de praktijk niet zoveel zal htd< oor Frans van Hasselt eranderen. Maar wellicht krijgt amak, de naam van het grote mi- taire kamp buiten Ankara, van- aar de hoofdstad werd beheerst en waar ook veel grote processen plaats hebben, nu een wat minder afschrikwekkende klank. De nog lopende processen voor krijgsra den moeten overigens worden af gemaakt. Turkije's zuidoostelijke provin- alsmede de grootste stad Istan- ook bijna een miljoen Koerden heen zijn getrokken, komen haast alle grote kranten uit en die staan door middel van waarschuwende telefoontjes onder vaste controle van het militaire commando. Alle grote kranten zijn al een of meerdere malen voor enige weken leg. In het zuidoosten woedt sinds augustus vorig jaar een soort guer rilla-oorlog van Koerdische groe peringen tegen organen van de staat. In Istanboel, waar trouwens dan 9 pi{ :OSKOU (UPI) - Maarschalk Ni- olai Ogarkov is weer terug aan de ,op van het Sowjet-leger. Volgens etrouwbare bronnen in Moskou is e 67-jarige Ogarkov benoemd tot pperbevelhebber van de troepen an het Warschau-pact, een van Irie militaire topposities in de 1 j^jSowjet-Unie. Van officiële zijde is nift nn riit hprirht pprpaeeerd. leec: og niet op dit bericht gereageerd. Nog maar tien maanden geleden [werd Ogarkov ontheven van zijn functies als chef staf van het Sow- jet-leger en eerste vice-minister scho van defensie. Ook op deze laatste iandjpost zou hij nu opnieuw zijn be- nieui noemd. Door zijn herbenoeming l na wordt Ogarkov weer een sleutelfi- d. Dguur in het militaire apparaat, al- an ddus dezelfde bronnen, lag d Ogarkovs voorganger, maar- lerei schalk Viktor Koelikov, zou op eer- CaïD volle wijze aan de kant zijn gezet. Hij is benoemd tot hoofd van een )pij i Lischj ovd ijdig zee Egyr en t -.M t BRUSSEL - Het 'nieuwe' kabinet- Martens heeft gisteravond het ver- ni£d trouwen gekregen van de Belgi- 'm- sche Kamer van Volksvertegen- H woordigers. Eerder op de dag leg de premier Wilfried Martens in Ka mer en Senaat een verklaring af over de mini-crisis van afgelopen dinsdag. militaire academie in Moskou. Koelikov (62) stond acht jaar aan het hoofd van de troepen van het Warschau-pact. Verder zou de be velhebber van de strategische strijdkrachten van de Sowjet-Unie, Wladimir Toloebko, met pensioen zijn gestuurd. Woensdag al werd bekend dat het hoofd van de politieke afdeling van het leger, de 77-jarige Aleksei Jepisjev, is vervangen door de twintig jaar jongere Aleksei Lizits- jov. In het westen gaat men ervan uit dat Ogarkov in september vorig jaar uit de top moest verdwijnen, omdat hij bezwaar aantekende te gen Tsjemenko's toegeeflijke hou ding jegens de VS en de hervatting van de besprekingen in Genève. Destijds werd meegedeeld dat Ogarkov „andere functies" had ge kregen. 'door Hans de Bruijn Martens kondigde aan dat de ri di vervroegde verkiezingen, die over- 1 do eengekomen waren na de proble- ™ze men van deze week, zullen worden rkip gehouden op zondag 13 oktober. Oorspronkelijk waren de parle mentsverkiezingen uitgeschreven voor zondag 8 december. Het overgangskabinet-Martens, wf dat uit dezelfde partijen en minis ters bestaat als voor dinsdag, zal tot oktober slechts een paar be langrijke kwesties kunnen afhan delen. Daartoe behoren de belas tingverlaging en de herziening van het sociale zekerheidsstelsel. De nieuwe begroting voor 1986 zal niet meer door het huidige ka binet worden opgesteld en ook het besluit over de reclame op de Bel gische radio en tv wordt naar het volgende kabinet vooruitgescho- Over de omstreden grondwets herziening bestaat nog geen duide lijkheid. Hoofdpunt daaruit is de opsplitsing van de verantwoorde lijkheid voor het onderwijs - nu nog een zaak voor de nationale re gering over de Vlaamse en Waal se deelregeringen. De Waalse christen-democrati sche PSC is daar fel op tegen, maar de andere regeringspartijen steu- PEKING (Rtr.) - De Engelse mar kies van Tavistock, die bij de dood van zijn in Frankrijk wonende va der de titel hertog van Bedford erft, zal 22 zeldzame Chinese her ten op zijn landgoed leveren aan China, waar de diersoort 80 jaar ge leden is uitgestorven. Krachtens een overeenkomst die gelijktijdig in Peking en Londen werd ondertekend, stuurt de mar kies 20 herten van de „Père Da- vid"-soort naar het voormalige kei zerlijke jachtdomein Nanhaizi bij Peking om zich voort te planten en twee naar de dierentuin van Shanghai. De herten zijn in het westen ge noemd naar de 19e-eeuwse Franse priester en natuurvorser Armand David, die ze in 1865 voor het eerst zag over de muur van het keizerlij ke domein heen. In China werd op de herten, die daar Milu heetten, zodanig jacht Britse markies schenkt China zeldzame herten gemaakt, dat zij in het wild al 1500 jaar geleden uitstierven. Er waren echter keizers die de dieren om hun vreemde uiterlijk bescherm den. Toen de laatste dynastie, die der Qmg. verviel onder buitenlandse agressie en interne onrust, werd de muur rondom het domein in 1894 door een overstroming vernield. De dieren braken los en hongerige boeren aten de meeste op. De Milu die er nog waren werden zes jaar later door buitenlandse in dringers gedood en een paar wer den geschonken aan buitenlandse dierentuinen en aan de toenmalige hertog van Bedford. In het huidige safaripark bij Wo- burn Abbey, het landgoed van de Bedfords, houdt de markies van Tavistock momenteel ongeveer 600 herten. De 22 dieren voor Chi na kosten de Chinezen niets, zelfs niet het vervoer. Wel zijn er voor waarden geschapen om de herten in de dierentuin van Shanghai te behoeden voor de ondeugd van de Chinezen om dieren te voeden met allerlei schadelijk afval. Als de dieren in het domein ge dijen zullen ze worden uitgezet in een natuurreservaat in de provin cie Jiangsu, waar ze vandaan ko men. De Chinezen noemen de Milu de „Vier Ongelijken", omdat zij de staart van een ezel, het gewei van een hert, de nek van een kameel en de hoeven van een os hebben. boel blijven onder de staat van be- verboden geweest. Ze kunnen zich wat meer veroorloven dan vroeger - bijvoorbeeld een heftige en una nieme campagne tegen bovenge noemde politiewet maar wat de ze week bijvoorbeeld weer was verboden, was het publiceren van de aanklacht die de internationaal •bekende humoristische schrijver Azis Nesin tegen het staatshoofd, president Evren, heeft ingediend. Nesin staat met 55 anderen - al len nog op vrije voeten - in Ma- mak terecht op het zogenaamde in- tellectuelenproces omdat zij als aanstichters worden beschouwd van de petitie die vorig jaar bij Ev ren werd ingediend voor herstel van de mensenrechten in Turkije en door ruim 1300 bekende perso nen was ondertekend. In zijn plei dooi diende Nesin deze week een oficiële aanklacht in, compleet met eis tot schadevergoeding, omdat Evren in een rede in Manisa, ter wijl het proces nog aan de gang was, een parallel had getrokken met 'andere verraders' uit de Turk se geschiedenis, die ook intellec tuelen waren geweest. Voor het eerst werd het de Turk se pers verboden iets te publiceren van wat tijdens een proces was ge beurd en in de proceshandelingen was opgenomen. Afgewacht zal overigens moeten worden of de Daily News, Turkije's enige En gelstalige krant die in Ankara ver schijnt, van vandaag af een wat vrijere toon kan aanslaan. Bondskanselier Kohl wist zich gisteren tijdens het verhoor door een enquêtecommissie niet al te veel meer te herinneren over de manier waarop zijn partij giften ontving van het Westduitse bedrijfsleven. (foto: epa) nen het initiatief van het kabinet. Dat weet zich daarbij verzekerd van de steun van de Vlaamse oppo sitiepartijen, de socialistische SP en de Volksunie, die al hebben la ten weten de regering aan een meerderheid te zullen helpen mocht de PSC tegen stemmen. Maar premier Martens verklaar de gisteren geen wisselende meer derheden over de grondwetswijzi ging te willen. De hele regerings coalitie zal het voorstel moeten steunen. Daarmee heeft de PSC een sterke machtspositie gekregen om de wijziging tegen te houden. De oppositie had het gisteren ge makkelijk bij het hekelen van het nieuwe-oude kabinet-Martens. Volgens de socialisten is Martens- ploeg „een kabinet in vakanties temming" en is er niet langer spra ke van „Martens of de chaos" (een oude leus van de CVP), maar van „Martens en de chaos". Bhagwan is er voor de rijken NEW YORK (UPI) - De uit India afkomstige goeroe Bhagwan Shree Rajneesh vindt dat ge slachtsverkeer plezierig is en noemt god als een leugen. Hij heeft deze week in de door hem geleide leefgemeenschap in de Amerikaanse staat Oregon een vraaggesprek gegeven aan het te levisiestation ABC. Hij zei dat hij zijn langdurige zwijgen „zo maar" heeft verbroken en is van plan zaterdag journalisten te ont vangen. De 53-jarige Rajneesh verde digde zijn rijkdom en zijn grote aantal Rolls-Royces, waarvan hij de meeste gekregen heeft van zijn aanhangers. Hij wees de sug gestie van de vragensteller van de hand, dat zijn rijkdom beter gebruikt kan worden om de ar men te helpen. „Alle andere godsdiensten doen dat. Laat ze. Maar laat mij mijn werk doen. Alle religies hebben het oog op de armen gericht. Laat mij me op de rijken richten. Ik ben de goe roe van de rijke man". MAINZ - Bondskanselier Helmut Kohl was er toen hij nog minister president van de deelstaat Rijnland-Palts was, niet van op de hoogte dat allerlei giften van ondernemingen aan de politieke partijen CDU en FDP ten onrechte niet bij de belasting werden gemeld. Kohl werd gisteren in Mainz door een parlementaire enquêtecommis sie bijna twee en een half uur verhoord. Hij gaf toe zeker geld te hebben ingezameld voor zijn partij („toen ik kwam was de CDU aan de bedel staf'), maar kon zich de details „uiteraard" niet meer herinneren en wist overigens zeker dat „alles" legaal was geweest. door HansAmesz Documenten tonen aan dat ongeveer 240 miljoen mark via gefingeerde verenigingen „tot nut van het algemeen" is „schoon gewassen". Helmut Kohl zou daar als regeringsleider actief aan meegewerkt hebben. Enige tijd geleden verklaarde de vroegere liberale minister van economische zaken Graf Lambsdorff voor de enquêtecommissie dat hij Kohl over deze problematiek een brief had geschreven en er zelfs met hem over had gepraat. Alle politici hebben destijds gezondigd, riep Kohl, maar dat weten we nu pas en dat kwam doordat er geen eenduidige juridische voorschriften bestonden. Daar had hijzelf vanaf 1975 onvermoeibaar naar gestreefd, maar helaas wilde vooral de SPD niet meewerken. Overigens is volgens Kohl in de hele partijgiften-affaire sprake van riooljournalistiek: „dat is toch het eigenlijke schandaal". Dat een Daimler-Benz-manager had genoteerd dat Kohl hem op 11 augustus 1969 telefonisch een rekeningnummer had opgegeven waarop 50.000 mark kon worden gestort, wist de huidige kanselier niet meer. Wat er met een gift van 50.000 mark van het verzekeringsconcern Barmenia uit Wuppertal was gebeurd, kon Kohl ook niet zeggen. 'Huisvrouwen zouden dag moeten staken' NAIROBI (AP/ANP) - Een groep militante vrouwen heeft op de offi cieuze vrouwenconferentie Forum '85 in Nairobi een oproep gedaan tot een huisvrouwenstaking in de hele wereld. Met de staking, die op 24 oktober zou moeten plaatsheb ben, willen de vrouwen hun eis tot een salaris voor het wassen, koken en schoonmaken kracht bilzetten. Op een persconferentie verklaar de de Amerikaanse huisvrouw Wil- mette Brown dat 'vrouwen hun on betaalde arbeid erkend willen heb ben, meeberekend door regeringen in het bruto nationaal product en uiteindelijk betaald.' Haar collega Selma James voegde daaraan toe dat het niet de echtgenoten zouden zijn die moeten betalen, maar de overheid. Bezoek Schoo Een waterproject, aangezwen geld en uitgevoerd door vrouwen was één van de Nederlandse ont wikkelingsprojecten die minister Schoo van Ontwikkelingssamen werking in Kenia heeft bezocht. De minister was in Kenia in verband met de VN-Vrouwenconferentie en zij maakte van de gelegenheid ge bruik, enkele kleinschalige Neder landse projecten te bezoeken in West-Pokos, circa 400 kilometer ten noordwesten van Nairobi. WEU niet eens over Star Wars DEN HAAG (GPD) - De zeven landen van de Westeuropese Unie (WEU) zijn er nog niet in geslaagd een gemeenschappelijk standpunt te formuleren over Westeuropese betrokkenheid bij het Amerikaan se Star Warsonderzoek. Ambtena ren en diplomaten uit de WEU-lan- den (Groot-Brittannië, de Benelux, Frankrijk, West-Duitsland en Ita lië) slaagden er de afgelopen dagen tijdens een conferentie in Londen niet in, een gemeenschappelijk do cument te produceren, dat moet dienen als uitgangspunt voor een gecoördineerd Westeuropees ant woord op de uitnodiging van de Amerikaanse defensieminister Weinberger aan de Europese bond genoten plus Japan en Australië om deel te nemen aan president Reagans omstreden Strategisch Defensie Initiatief (SDI). Knelpunt in de beraadslagingen van de zgn. WEU-expertgroep was een artikel in het gemeenschappe lijke document over de „politiek strategische consequenties" van SDI. Frankrijk wilde daarover een uitvoerige (afwijzende) verklaring, terwijl de Britten wilden volstaan met een korte conclusie. Achterliggend meningsverschil: de Franse pogingen de WEU nieuw leven in te blazen en tot een Euro pees politiek forum te maken, ter wijl de Britten in de WEU niet meer (of minder) wensen toe te kennen dan een praktische, zo min mogelijk, politieke rol. Daarvoor is de NAVO de meest geschikte orga nisatie, oordelen de Britten. Volgens goedingelichte Neder landse bron kunnen de menings verschillen nog gladgestreken wor den tijdens de bijeenkomst van de WEU-ambassadeurs op 29 juli. Ge beurt dat echter niet, dan is het door Nederland gewenste „gecoör dineerde Europese antwoord" van de baan. Buitenland kort Liberia De Liberiaanse regering heeft donderdag bekend gemaakt dat de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie verbroken zullen wor- 1 den. De Westafrikaanse staat be- 1 sloot daartoe nadat eerder deze week 14 Liberiaanse studenten werden gearresteerd op verden- king van spionage voor de Sowjet- Unie. Filippijnen/VS President van Marcos van de Fi lippijnen heeft de Verenigde Sta ten er openlijk van beschuldigd zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van zijn land en heeft gedreigd het verdrag over Amerikaanse militaire bases in zijn land op te zeggen. Het conflict tus sen Washington en Manilla is ont staan omdat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorge steld de Amerikaanse hulp, die als compensatie dient voor de militai re bases, met 15 miljoen dollar te verlagen. China/Sowjet-Unie China heeft een contract geslo ten met de Sowjet-Unie voor de aankoop van 17 Russische straal vliegtuigen van het type Toepolev- 154m. Het eerste toestel zal van daag op de luchthaven van Peking arriveren. Saoedische prins Een zoon van de overleden ko ning Saoed, die vorige week in Londen werd gearresteerd wegens handel in cocaïne, zou wel eens niet vervolgd kunnen worden om dat hij lid is van de koninklijke fa milie. Dat heeft de Law Society, de Britse vereniging van advocaten gezegd. De Saoedische autoriteiten hebben al contact opgenomen met het Britse ministerie van buiten landse zaken. De prins geniet geen diplomatieke onschendbaarheid. MEXICO STAD - „Het grootste succes van de sandinistische revo lutie is het feit dat we bestaan". Dit commentaar, in feite een nogal korte maar tegelijkertijd cynische balans van zes jaar revolutie, is van Bayardo Arce, op het ogenblik de politieke verantwoordelijke van het Sandinistische Bevrijdings front. door Rob Sprenkels De problemen stapelen zich op. Voor het eerst heeft er zich een massaal protest tegen het sandinis me in Nicaragua voorgedaan. De revolutionaire dromen van weleer zijn in verval geraakt. Reden te meer voor de sandinisten om van deze 19e juli, de zesde verjaardag van de overwinning op wijlen dic tator Anastasio Somoza, een grote gebeurtenis te maken. Bayardo Arce voorspelt dat er vandaag meer dan 400.000 Nicara- guanen hun onvoorbiddelijke steun aan de revolutie zullen tonen op een van de nieuwe pleinen in de hoofdstad Managua. „We moeten Ronald Reagan de kracht van onze revolutie tonen om hem op die ma nier van een directe militaire inva sie tegen Nicaragua af te houden", aldus de oproep die Bayardo Arce de afgelopen dagen onder de san dinistische basisgroepen heeft ver spreid. Volgens Tomas Borge, de enige nog levende oprichter van'het San dinistische Bevrijdingsfront en sinds de overwinning minister van binnenlandse zaken, is de revolutie nog maar net begonnen. „De revo lutie raakt niet uitgeput in een of twee jaar", aldus Borge kortgele den in een interview, „het gaat om een belangrijke ommekeer in het leven van ons volk. De revolutie is voor altijd, evenals onze bereid heid om haar te verdedigen". Toch lijkt het voortbestaan van de sandinistische revolutie elk jaar twijfelachtiger te worden. Wat in 1979 begon als een enthousiaste, romantische en wereldwijd ge steunde poging om welzijn te scheppen in een door uitbuiting, aardbevingen en revolutionaire strijd vernietigd ontwikkelings land is nu het hoogtepunt van de diplomatieke polemiek. Het zoe ken naar een niet-gebonden ont wikkelingsmodel is verzeild ge raakt in de Oost-West-spanning die de wereldpolitiek overheerst. Wrijvingen Wat is er mis gegaan? De eerste wrijvingen met Washington bra ken al direct na de revolutie uit. Zo prefereerden de sandinisten advie zen uit Cuba in plaats vanuit Costa Rica en Panama, zoals eigenlijk de bedoeling was geweest. De span ning liep snel verder op met de on enigheid binnen de beweging die een einde aan de Somoza-tirannie had gemaakt. Het huwelijk van overtuigde marxisten en socialis ten als Borge, de gebroeders Orte ga en Bayardo Arce met vertegen woordigers van de bourgoisie en het lokale bedrijfsleven kon niet eeuwig duren. Nog voor de eerste verjaardag van de revolutie blokkeerde Was hington, met toen nog Jimmy Car ter aan het roer, de eerste kredie ten. Vrijwel tegelijkertijd begon de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zich te bewegen tussen de naar Honduras gevluchte leden van Somoza's Nationale Garde. In 1981 nam Ronald Reagan het roer over van Jimmy Carter. De CIA haalde Argentijnse instruc teurs naar Honduras om de rovers bendes van oud-Somozisten om te smeden in een contra-revolutionair leger. Onderwijl kreeg Managua de schuld voor het bestaan van de re volutionaire oorlog in El Salvador. Reeds toen had Ronald Reagan het al over een „marxistische tirannie" en een „satelliet van Moskou". Te gen het einde van 1981 zagen de sandinisten zich voör het eerst ge dwongen om revolutionaire ont wikkelingsprogramma's op te offe ren aan de mobilisatie tegen het toenemende contra-revolutionaire geweld vanuit Honduras. Inmiddels is gebleken dat de contra-revolutionairen niet in staat zijn om de sandinisten op militair terrein te verslaan. Maar ook de sandinisten staan machteloos. Keer op keer worden de contra's verslagen en de grens over ge jaagd. Dank zij de hulp uit Was hington kunnen zij zich echter steeds weer opnieuw bewapenen en hergroeperen. En een paar we ken later is zijn de contra's weer actief in Nicaragua. Schaarste De oorlog heeft de sandinisti sche revolutie van al haar economi sche middelen beroofd. De popula riteit van het regime leidt ernstig onder de economische schaarste en het feit dat de jongeren naar het front moeten. Tijdens de verkiezin gen van november vorig jaar bleek dat de sandinisten ondanks alle problemen nog altijd het nodige krediet hadden onder het Nicara guaanse volk. Maar inmiddels zijn de spanningen met de Verenigde Staten nog verder opgelopen. Half juni van dit jaar kw'am het tot een eerste massaal protest te gen het sandinisme in de straten van Managua. De thuiskomst van de in Rome als kardinaal beëdigde aartsbisschop Miguel Obando y Bravo, een fervent anti-sandinist, groeide spontaan uit tot een mani festatie van onvrede van tiendui zenden Nicaraguanen. In het duis ter van de avondverlichting wer den regeringsgebouwen met ste nen bekogeld. Reclameborden met lijfspreuken van de revolutie wer den neergehaald en vernietigd. De autoriteiten stonden machteloos. De sociale onrust leek gedeelte lijk ingegeven door het afkondigen van het Amerikaanse handelsem bargo, door de reis van president Daniel Ortega naar Moskou en ook door de dreiging van een Noorda- merikaanse invasie. Volgens aan kondigingen in het sandinistische dagblad Barricada had die invasie eigenlijk op 4 juli moeten plaats vinden, ter gelegenheid van de on afhankelijkheidsviering in de Ver enigde Staten. Ook al is het dan niet zover geko men, de dreiging blijft wel degelijk bestaan. Een verzoening tussen Washington en Managua lijkt defi nitief onmogelijk. En Reagan heeft van het Amerikaanse Congres toe stemming gekregen om Nicaragua aan te vallen indien de nationale veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar is (bijvoorbeeld door atoomwapens of MiG-straaljagers in Nicaragua) of als de sandinisten een van hun buurstaten bedreigen. Incidenten De sandinisten vrezen dat Was hington met behulp van de contra revolutionairen een klimaat wil kweken dat het sturen van mari niers de invasie in de ogen van de wereldopinie zou kunnen rechtvaardigen. Zowel aan de grens met Costa Rica als met Hon duras hebben zich reeds verschil lende incidenten voorgedaan. Ma nagua heeft daarom opgeroepen tot een gedemilitariseerde grenszo ne die gecontroleerd zou moeten worden door een soort van multi nationale vredesmacht, een idee waar de sandinisten zich twee jaar geleden nog hevig tegen hadden verzet. Nu zijn het echter Hondu ras en Costa Rica die niet aan der gelijke maatregelen willen. De impasse in Midden-Amerika lijkt eindeloos. Zolang Washington het bestaansrecht van de sandinis tische revolutie blijft ontkennen is de toekomst van Nicaragua onze ker. MEXICO STAD (GPD/Rtr.) - Ni caragua heeft gisteravond fel ge protesteerd tegen wat het begin van een militaire zeeblokkade zou kunnen zijn. Aan de vooravond van de zesde veijaardag van de sandinistische revolutie zouden er volgens Managua meer dan dertig oorlogsbodems van de Amerikaan se marinie voor de Nicaraguaanse kust zijn verschenen. Volgens Hugo Torres, de politie ke verantwoordelijke van het san dinistische volksleger, wil Was hington met de 'ongebruikelijk grote vloot' Nicaragua extra onder druk zetten. Afgaande op informa tie van de sandinistische inlichtin gendienst zouden de Amerikaanse oorlogsbodems Nicaragua zowel bedreigen vanuit de Atlantische Oceaan als de Stille Oceaan. Door de verschijning van de Amerikaanse vloot is volgens Tor res ook de dreiging van een Noord- amerikaanse invasie toegenomen, te meer daar er op het ogenblik na bij de grens tussen Honduras en Nicaragua opnieuw militaire oefe ningen plaatsvinden van het Hon- durese en het Amerikaanse leger. Volgens de sandinisten zou het de eerste keer zijn dat bij dit soort oe feningen het aantal Amerikaanse Slachtoffers In de afgelopen vier jaar zijn 12.000 Nicaraguanen omgekomen in de stryd tegen de door de VS gesteunde rebellen. Dat heeft de Nicaraguaanse president Ortega verklaard in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek met de New York Times. De schatting van het aantal doden omvat burgers en strijders aan beide zijden en is de hoogste die tot nu toe door de san dinistische regering is gegeven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7