Schulden Moerdijk worden gesaneerd Voorstel tot protectionisme Kabinet eens met Noord-Brabant Massale staking in Z.-Afrika Shell Curacao blijft met sluiting dreigen Vredestein wil ontslag van 24 buitenlanders 51 Morgen nog geen vlucht van KLM naar Caïro Groei in VS d lager dan j; was verwachte 'Gemeente Bussum bakt ze wel heel erg 'bruin' VRIJDAG 19 JULI 19 DEN HAAG (ANP) - Het ka binet en de provincie Noord-Brabant zijn het in principe eens geworden over de sanering van de schulden van het industrie- en havenschap Moerdijk. Staatssecretaris Van Amels- voort (binnenlandse zaken) gaat namelijk akkoord met de eis van Noord-Brabant dat Moerdijk 75 miljoen gul den uit de verkoop van gronden zelf mag besteden. Dat blijkt uit een brief van de staatssecretaris aan de deelnemers in het schap. De brief is geschre ven mede namens minister-presi dent Lubbers, minister Ruding (fi nanciën) en staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). De staatssecretaris wii uiterlijk 30 september een bestuursover eenkomst sluiten met de deelne mers in het schap, te weten de pro vincie Noord-Brabant en de ge meenten Breda, Hooge en Lage Zwaluwe, Klundert en Zevenber gen. Daarin wordt vastgelegd dat het Rijk bereid is 109 miljoen gul den bij te dragen in de sanering van de schuld, die is opgelopen tot 199 miljoen gulden. De rest moet worden opgebracht door de deelnemers, waarvan het JOHANNESBURG - By een groot aantal, voornamelijk buiten landse ondernemingen in Zuid- Afrika is gisteren gestaakt. Bij ves tigingen van Siemens in Pretoria en Johannesburg ging de staking haar vierde dag in. Bij de drie bui tenlandse autofabrieken Ford, Ge neral Motors en Volkswagen gin gen gisteren in totaal ruim 10.000 zwarte arbeiders niet aan het werk. door Ruud de Wit Het personeel van Siemens, dat vijf vestigingen in Zuid-Afrika heeft, staakt sinds maandagoch tend vanwege problemen rond de jaarlijkse loononderhandelingen. De Volkswagen-arbeiders, die vo rige week reeds staakten uit pro test tegen de beslissing van de fa- brieksleiding om 12 Volkswagen busjes ter beschikking te stellen aan de rugby-ploeg van Nieuw- Zeeland, staken nu om betere pen sioensvoorzieningen. De werkne mers van General Motors zijn in staking gegaan om een al maanden sluimerend conflict over een ge schil tussen een blanke superieur en een zwarte arbeider, terwijl het personeel bij Ford dezelfde salaris sen wil afdwingen als de cbllega's bij Volkswagen en General motors. Ook in Natal werd er massaal ge staakt. Een oproep om gisteren thuis te blijven uit protest tegen het ontslag van 950 arbeiders van een rubberfabriek kreeg in Pieter- maritzburg en omgeving een bijna honderd pricent navolging. De recente arbeidsonlust in Zuid Afrika weerspiegelt de groeiende kracht van de georganiseerde zwarte vakbonden in hun strijd te gen de werkgevers. Met grote be langstelling - en in het geval van de werkgevers met grote angst wordt de staking in de mijnen afge wacht, die de grootste vakbond in Zuid-Afrika, de NUM, binnen twee weken zal uitroepen. Kort Zakelijk Olie Het winnen van olie en gas in de Noordzee neemt een hoge vlucht. Sinds de eerste proefboringen, nu twintig jaar geleden, zijn er 68 vel den in produktie genomen. Dit blijkt uit gegevens van de West- duitse BP-vestiging in Hamburg. In 1984 is de oliewinning in de Noordzee met elf procent toegeno men tot 165 miljoen ton. De gas winning steeg met vijf procent tot 83 miljoen kubieke meter. Groot- Brittannië is het actiefst op de Noordzee met de ontginning van olie- en gasvelden. Chrysler merendeel, ruim 62 miljoen gul den, door de provincie en Breda. Het rijk is bovendien bereid een voorschot te geven van 20 miljoen gulden. Dit bedrag moet uiterlijk op 1 april 1986 worden teruggbe- taald. Het college van GS heeft onlangs becijferd dat de werkelijk schuld van Moerdijk 54 miljoen gulden hoger is dan altijd is aangenomen. Om ook dat gat te dichten moet het schap kunnen beschikken over de opbrengst van de verkoop van gronden, die bij de Dienst der Do meinen worden ondergebracht, zo hield het College van GS onlangs de staatssecretaris voor. In het ka der van de schuldsanering wordt een deel van het industrieterrein overgedragen aan de Domeinen. Het rijk wilde bij eventuele ver koop van die gronden slechts tien procent van de opbrengst beschik baar stellen aan het schap. Opslagplaats WILLEMSTAD (ANP) - De Shell Raffinaderij op Curacao zal aan het eind van de maand juli beginnen met de sluiting als niet binnen tien dagen een akkoord wordt bereikt met de Venezolaanse staatsolie maatschappij Pdvsa over een eco nomisch aanvaardbaar akkoord voor olieleveranties. Dat heeft de directie van Shell Curacao NV donderdag in Willemstad bekend gemaakt. In het akkoord dat Nederland Venezuela en de Nederlandse An tillen woensdag hebben bereikt over de problemen rond de Shell Raffinaderij staat dat Shell en PDVSA de komende tien dagen over de olieleveranties moeten on derhandelen. „Zonder een derge lijk akkoord binnen de gestelde termijn van tien dagen heeft de raf finaderij geen toekomst en zal aan het eind van de maand met sluiting worden begonnen", aldus Shell. De directie wijst erop dat het ko men tot economisch aanvaardbare voorwaarden voor de bevoorra ding van de raffinaderij het belang rijkste en „meest direct om een op lossing vragende punt is en was". Verder schrijft de Shell dat ze „constructief' zal meewerken aan de onderhandelingen, „hoewel ze geen ondertekenende partij is bij de tussen Nederland, Venezuela en de Nederlandse Antillen bereikte overeenkomst over de toekomst van de raffinaderij. In die overeenkomst wordt Shell uitgenodigd te overwegen om in de raffinaderij te investeren teneinde MAASTRICHT (ANP) - Dc directie van dc Vredestein vestiging in Maastricht is van plan om voor 24 van de 51 werknemers van de zoge naamde regeneraatafdeling op kor te termijn collectief ontslag aan te vragen bij het gewestelijk arbeids bureau. De met ontslag bedreigde personeelsleden zijn allen buiten landers. Zij voelen dit als een dis criminatie en hebben zich daarom tot de Maastrichtse jurist mr. H.P. Ruysink gewend. Deze verklaarde gisteren de ko mende ontslagaanvrage te zullen aanvechten. Volgens Ruysink hou den de motieven van de directie geen stand. De directie stelt zich op het standpunt dat, nu de betref fende afdeling geautomatiseerd is en voorzien is van computerge stuurde recyclingsystemen, de bui tenlanders daar niet meer kunnen werken. Zij zouden ongeschoold zijn en het Nederlands in het ge heel niet of slechts in geringe mate machtig zijn. Bovendien zouden de betrokken buitenlanders niet naar andere afdelingen of andere vesti gingen van Vredestein kunnen worden overgeplaatst. Mr. Ruysink zegt dit alles zeer te betwijfelen. De buitenlandse werk nemers, in hoofdzaak Spanjaar den, Marokkanen en Turken, werken namelijk al vele jaren (10 a 15) bij Vredestein, waar ze in het verleden meerdere automatiserin gen hebben meegemaakt en bewe zen hebben te voldoen. Volgens hem spreken de meesten van hen voldoende Nederlands. Hij be strijdt ook de bewering van de di rectie dat de betrokkenen weige- Het tekenen van de bestuurs overeenkomst houdt tevens in dat Noord-Brabant bereid is mee te werken aan het verlenen van ver gunningen voor de bouw van een opslagplaats voor radio-actief afval en een fabriek voor mestverwer king op Moerdijk. Voorwaarde daarbij is wel dat eerst alle daar voor geldende procedures moefen zijn doorlopen, inclusief het eind rapport van de commssie Geertse- Een eerdere brief van Van Amelsvoort over deze kwestie wekte destijds de woede van mi nister Winsemius. Hij vond dat de bewindslieden met hun plannen voor Moerdijk de commissie Geertsema voor de voeten liepen. Die commissie is namelijk nog steeds op zoek naar een geschikte plek voor de opslag van radioactief afval. deze in de toekomst weer winstge vend te maken. Ten aanzien hier van merkt de Shell-directie op dat ze in de laatste vijf jaar meer dan 340 miljoen gulden Antilliaans (600 miljoen gulden Nederlands) in de raffinaderij heeft geïnvesteerd. Maar „dat desondanks zware ver liezen zijn geleden". „Elk toekom stig investeringsprogramma zal dan ook economisch gerechtvaar digd moeten zijn", aldus Shell. „In het geval dat de raffinaderij in bedrijf blijft is Shell thans be reid een meerderheidsaandeel daarin te behouden in de verwach ting dat de regeringsovereenkomst in de toekomst een sterke mate van politieke ondersteuning en betrok kenheid bij het functioneren van de raffinaderij zal betekenen", al dus Shell. Shell blijft een „aanzien lijke minderheidsdeelneming" van de Nederlandse Antillen echter van „essentieel belang" vinden. Betico Croes, de leider van de grootste partij op Aruba, heeft de gelegenheid overigens te baat ge nomen om kritiek te leveren op de houding van de Nederlandse rege ring toen het ging om het behoud van de Lago-raffinaderij op Aruba. In een telegram aan premier Lub bers schrijft Croes; "Het moet mij van het hart dat de Nederlandse houding inzake de Shell intelligen ter en agressiever is geweest dan die met betrekking tot de Lago. Eind maart sloot Lago, wat het ont slag betekende van 1.600 werkne mers. DEN HAAG - Overal in het land is het weer opruiming en de meeste zaken hebben niet te klagen over de belangstelling. In een modezaak in Den Haag aan het sjieke Noordeinde naast het paleis, werden de dames mondjesmaat binnengelaten. <foto GPD) HOEK VAN HOLLAND Op de tentoonstelling Energie Anders in Hoek van Holland is de volgens de makers zuinigste auto van Nederland te zien. Het wagentje zou I op 950 rijden. (foto anp> Schoolagenda dit jaar veel duurder geworden DEN HAAG (ANP) - Hoewel de meeste jongeren in deze tijd van het jaar hun school wel even zullen vergeten, zal de aankoop van een schoolagenda hen zeker een baaidag opleve ren, aangezien deze aanmerke lijk duurder is dan vorig jaar. Dit heeft Konsumenten Kon- takt gisteren bekendgemaakt na een onderzoek naar de prij zen van schoolagenda's. KK trof uitschieters aan met verho gingen tot 41 procent. Wat KK betreft begint de middenstand het nieuwe schooljaar met een flinke onvoldoende. Prijsstijgingen van tien tot vijftien procent zijn volgens KK heel gewoon. In de praktijk betekent dit dat een school agenda ongeveer een gulden duurder wordt. Het CBS heeft berekend dat boeken het afge lopen jaar niet meer dan vier procent duurder werden dus aan de grondstof kan het niet liggen, zo constateert KK, wiens woordvoerder de leraren economie adviseert aan de leer lingen uit te leggen hoe een groter aanbod en meer concur rentie toch tot hogere prijzen kunnen leiden. Garfield Dit jaar zullen ruim 1,5 mil» joen agenda's over de toonbank gaan, verdeeld over ongeveer achttien merken. De top-vyf van de belangrijkste prijsstij- gers bestaat uit 1: Bruna-agen- da's 41 procent), 2: Garfield- agenda's 29 procent) 3: Kijk- agenda's 21 procent), 4: Ryam-Pop-Luxe (+19 procent) en 5: Ryam-Pop 16 procent). Knudde- en Surfagenda's ble ven gelijk in prijs. SCHIPHOL (ANP) - Zonder resul taat te hebben bereikt is vandaag de delegatie in Nederland terugge keerd die de afgelopen twee weken in de Egyptische hoofdstad Cairo heeft onderhandeld over de lucht- verbindingen tussen Amsterdam en de Egyptische hoofdstad. De onderhandelingen zijn niet for meel beëindigd, maar zullen op di plomatiek niveau schriftelijk wor den voortgezet. De delegatie be staat uit vertegenwoordigers van de Rijksluchtvaartdienst, het mi nisterie van buitenlandse zaken en de KLM. De KLM houdt er ernstig reke ning mee dat de eenzijdige maatre gel van de Egyptische autoriteiten tegen de KLM zaterdag nog zal gel den en dat daardoor die dag geen De Egyptische autoriteiten heb ben de KLM verboden nog langer op zaterdagen en maandagen Cairo aan te doen. Deze maatregel, die eerder vorige maand al werd aan ren elders geplaatst te worden, heeft bij de buitenlanders kwaj bloed gezet, aldus mr. Ruysink, q bij Vredestein uitzendkracht! langer dan het gebruikelijke hf jaar te werk worden gesteld. Hq is zelfs een geval bekend van uitzendkracht van uitzendburei START die al vanaf 1981 bij Vj destein werkzaam is. Mr. Ruysii heeft de directeur van het arbeiq bureau in Maastricht hierop ge\* zen. Uitzendbureau START, nai gelieerd aan het arbeidsbureau-^ heeft tot doel van tijdelijke ban|^^ vaste arbeidsplaatsen te maken niet omgekeerd, aldus de jurist. recteur Smits van het arbeidsti reau deelde mee dat hij de klac ten van mr. Ruysink over STAIATK terdege gaat onderzoeken. nrov a WASHINGTON (Rtr/DPA) - f— groei van de Amerikaanse econ mie heeft in het tweede kwart^erar op jaarbasis 1,7 procent bedrag^3™ zo is gisteren van officiële zijdeptair Washington meegedeeld. Het p<waar centage is aanzienlijk lager dan 1 3,1 procent die een maand geledi. als eerste voorlopige raming we1% /I opgegeven. De verlaging van de llfj ming van het bruto nationaal pi dukt (bnp) was al verwacht, aang zien ook in het eerste kwartaal eerste instantie een groei was gW' raamd die aanzienlijk hoger W| dan de uiteindelijke 0,3 procent.^ De regering heeft een groei heel 1985 opgegeven van 3,9 pif^r} cent. Daar de groei in de eer^° r' helft van dit jaar maar één procei bedraagt moet in de tweede hel van dit jaar de economie groeiq^^ met 6,9 procent wil de 3,9 procei worden gehaald. Deskundig^ achten dat onmogelijk. In de eer: helft van vorig jaar bedroeg de ec) nomische groei 8,6 procent. gekondigd maar werd opgeschoivan hangende de jongste onderhand! posl lingen, werd vorige week opnieujnoei ingevoerd toen het overleg nqwor niet tot resultaten had geleid. Dguu KLM heeft als gevolg daarvan ddus afgelopen zaterdag en maandag <J O Caïrovluchten moeten annulerel sch; De KLM deed tot voor kort Caïn voll dagelijks aan. Hij De Nederlandse maatschappij 1 zeer verbolgen over de Egyptisch^ opstelling in het conflict het afkondigen van de eenzijdig I maatregel die voor de KLM zeej nadelige gevolgen heeft. De Egyp tische autoriteiten zeggen een Ij grote concurrentie van de KLM t jjr vrezen met name voor wat betrei j^a] het vervoer tussen de Verenigd tro, 1— Staten en Cairo via Amsterdam. In Amerikaans congres sch WASHINGTON (UPI) - Een extra tarief van 25 procent op goederen die afkomstig zijn uit landen met een te groot geacht overschot in hun handel met de Verenigde Sta ten. Dat is de strekking van een wetsvoorstel dat is ingediend in het Amerikaanse Congres. De Amerikaanse minister van finan cien, James Baker, heeft het voor stel al betiteld als „protectionisme in zijn grofste vorm". De indieners - Dan Rostenkows- ki, voorzitter van de financiële commissie van het Huis van Af gevaardigden, Senator Lloyd Bent- sen en Afgevaardigde Richard Ge phardt, voorzitter van de Democra tische fractie in het Huis - menen echter dat het wetsvoorstel moet worden gezien als een reactie op het falende handelsbeleid van de regering. „Dit is geen protectionis tische wet en ook geen wettelijke invoering van contingent. De dijk tegen protectionisme staat op het punt om door te breken, tenzij er iets gebeurt om het enorme Ameri kaanse handelstekort te verminde ren", verklaarde Rostenkowski. Volgens Rostenkowski is het wetsvoorstel een laatste poging van de meer gematigde leden van het Congres om harde maatregelen te treffen tegen handelspartners die grote overschotten boeken. De volksvertegenwoordigers zeiden zich gedwongen te zien tot het in dienen van het ontwerp omdat de regering volgens hen weigert zelf iets te doen tegen dè schadelijke gevolgen van de onevenwichtig heid in de buitenlandse handel. Japan Het voorstel is vooral gericht te gen Japan, Zuid-Korea en Brazilië. Deze landen hebben allemaal forse overschotten op hun handelsba lans met de VS, terwijl zij produk- ten afkomstig uit de VS van de ei gen markt weren. Als de over schotten niet beperkt worden zal, indien het ontwerp wordt aangeno men, voortaan 25 procent extra aan invoerrechten worden geheven. De maatregel treedt in werking als de export, afgezien van olie, naar de VS 165 procent bedraagt van de import uit de VS, en als het verschil tussen in- en uitvoer op de do He handelsbalans van het betrokke land met de rest van de wereld vij tig procent bedraagt. Landen dil vei voor minder dan zeven miljard doi eer lar aan buitenlandse handel omzej me ten en landen die geen beperkiq ge] gen op de import van Amerikaans! Oo produkten kennen, worden van d| me maatregel vrijgesteld. Vo „De aanpak is voor de hele we reld dezelfde. Er zijn geen apart regels voor bepaalde produkten o bepaalde landen", verklaarde Ge phardt. De extra heffing kan woi den voorkomen als het betreffend land zijn handelsoverschot met d VS jaarlijks met tien procent vei mindert. Dat kan door minder t exporteren, of door meer Ameri kaanse produkten op de eigei markt toe te laten. Samson eist alsnog automatiseringsorder van ruim een miljoen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/ALPHEN "Het nam het Alphense automatise ringsbedrijf met grote verbazing verontwaardiging. Een ambte gemeentebestuur van Bussum had lijke werkgroep, die vijf jaar aan de Het Amerikaanse autoconcern Chrysler heeft in het tweede kwar taal van dit jaar een winst gemaakt van 596,4 miljoen dollar, 25,7 pro cent minder dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. De omzet nam evenwel toe met 13,7 procent tot 5,98 miljard dollar. Per aandeel zakte de winst van 6,48 tot 5,01 dol lar, zo heeft Chrysler gisteren laten weten. De winstdaling is voorna melijk een gevolg van een verande ring in de belastingbetaling van de onderneming. zowel de gemeenteraad als de c missies van financiën en algemene zaken moeten vertellen dat er al een overeenkomst was gesloten met Samsom Data Systemen in Al phen. Maar B en W hebben dit ge geven achtergehouden. Die han delwijze is maatschappelijk en contractueel niet aanvaardbaar". Deze felle uithaal kwam gisteren uit de mond van jhr. mr. R.E.P. de Ranitz die namens Samsom in een kort geding eiste dat Bussum de opdracht tot automatisering van de gemeentelijke administratie als nog aan het Alphense bedrijf ver strekt. Met het plaatsen van het computersysteem is ruim een mil joen gulden gemoeid. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, doet volgende week donderdag uitspraak. Waar gaat het om. De gemeente raad van Bussum besloot in zijn vergadering van 27 juni jl om, in afwijking van het oorspronkelijke voorstel, de order te gunnen aan IBM, een concurrent van Samsom. Deze plotselinge ommezwaai ver- voorbereiding van de automatise ring had gewerkt, was unaniem in haar keuze: Samsom moest de computer leveren. Zo adviseerde de werkgroep ook het gemeentebe stuur. Op 8 mei ging er namens burge meester en wethouders van Bus sum een brief naar Samsom waarin op een snelle levering van de appa ratuur werd aangedrongen. Er was echter een 'maar', de gemeente raad moest het krediet nog goed keuren. Maar dat zou slechts een formaliteit zijn. Haast De Ranitz: "Uit deze brief blijkt overduidelijk dat Bussum haast heeft. De eerste fase van de auto matisering moest al per 1 septem ber van dit jaar beschikbaar zijn en er moest zo snel mogelijk een be gin worden gemaakt met het oplei den van ambtenaren. Daartoe was in overleg met de gemeente al een schema vastgesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de appa ratuur pas op 1 januari 187 in ge bruik zou worden genomen, maar dat werd met een jaar vervroegd. Samsom kon aan deze wens tege moet komen, maar moest wel snel handelen". Tijdens het kort geding werd duidelijk dat de gemeenteraad van Bussum en de commissies voor fi nanciën en algemene zaken niet op de hoogte waren gebracht van de bewuste brief van 8 mei. Volgens mr. De Ranitz een sleutelbrief, maar de pleitbezorger van de ge meente, mr. H.M. de Jong Schou wenburg, stelde dat het schrijven van geen enkele betekenis is. De Jong Schouwenburg bracht naar voren dat niet burgemeester en wethouders, maar de gemeente raad beslist over de aankoop van goederen. De raadsman van Bus sum kon daarom niet anders con cluderen, dan dat de gemeente niet onrechtmatig heeft gehandeld en dat de aanschaffing van de appara tuur via Samsom Data Systemen nog niet rond was. In de bewuste raadsvergadering waarin de automatisering van de gemeentelijke adminstratie aan de orde was, schaarden negentien van de tweeëntwintig leden - alleen de PSP-fractie stemde tegen - zich achter het voorstel van het ge meentebestuur om de opdracht aan IBM te gunnen. Geheel tegen de conclusie van de ambtelijke werkgroep, die duidelijk voor Samsom had gekozen. Hoewel burgemeester en wethouders in eerste instantie ook gecharmeerd waren van dit bedrijf - ondanks dat Samsom 67.000 duurder was - kwamen zij op de dag van de raads vergadering met een gewijzigd voorstel. Hierin werd expliciet de naam van IBM vermeld. In het eer ste voorstel werd alleen een kre diet gevraagd voor automatisering van de administratie. Een leveran cier werd niet genoemd. Extra bijeenkomst Mr. De Ranitz wist wel hoe dit kwam. "Dit had alles te maken met een kort daarvoor gehouden extra commissievergadering waarin de WD-er De Bruin, zelf werknemer van IBM, het hoogste woord voer de. Hij beweerde toen dat de conti nuïteit van Texas Instruments (dit bedrijf levert de apparatuur aan Samsom) niet gegarandeerd is. Het gevolg daarvan was dat B en W een dag voor de raadsvergadering con tact zochten met IBM. In het gewij zigde voorstel", aldus De Ranitz, "wordt precies hetzelfde bedrag genoemd, hoewel IBM wel zo'n 67.000 goedkoper is". Samsom heeft overigens in een brief aan B en W de garantie gege ven dat service verzekerd is vijf jaar nadat de betreffende appara tuur mogelijk uit de handel is ge nomen. De gemeente Bussum schrijft de computer is zes jaar af. De Ranitz: "Het enige argument dat De Bruin aanvoerde om zijn twijfel aan de continuïteit van Te xas Instruments kracht bij te zet ten is het feit dat dit bedrijf is ge stopt met de produktie van home computers van duizend gulden. Maar dat zijn kleine dingetjes, we praten hier wel over computers die tonnen kosten. Dit is toch wel een staaltje van ondoordacht handelen. Het gemeentebestuur bakt ze wel heel erg 'bruin'. Zeker als men be seft dat een krediet-aanvraag voor Samsom de gemeenteraad nooit heeft bereikt". Mr. De Jong Schouwenburg noemde de aanval op het WD- raadslid 'onbehoorljk'. "Bussum", zo benadrukte hij, "heeft 22 raads leden van wie er negentien beslo ten om niet met Samsom in zee te gaan. Dan maakt het niet uit of er één van die 22 werkzaam is bij IBM". Tekort De maatregelen zouden niet woi den toegepast als het tekort op di Amerikaanse handels kleiner dan 1,5 procent van het bruto na tionaal produkt (de som vai voortgebrachte produkten en gele verde diensten). In 1984 wa procent van het bruto nationaa produkt gelijk aan 55 miljard dol lar, terwijl voor dit jaar een han delstekort van ongeveer 150 mil jard dollar wordt verwacht. Bij ver dere groei van dit tekort zullen d VS binnenkort de grootste buiten' landse schuld van de wereld heb ben. Op dit moment heeft Brazilië met 108 miljard dollar de grootst! schuld aan het buitenland. 'tm do UPI wil salarissen verlagen WASHINGTON (UPI) - Het Ameri kaanse persbureau United Pres: International (UPI), dat al jaren ir financiële moeilijkheden verkeert heeft gisteren toestemming ge vraagd het salaris en de emolu menten van zijn personeel verder te verlagen. Het verzoek, dat meteen tot negatieve reactie van de werkne mers heeft geleid, is gedaan aan de faillissementsrechter die het pers bureau bestuurt sinds UPI in apri zijn faillissement aanvroeg. Verder wil de directie een verlen ging met 90 dagen van het uitstel van betaling dat het persbureau voor vier maanden was verleend om een reorganisatieplan op te stellen dan wel een nieuwe eige naar te vinden. Als de rechter dit verzoek honoreert, blijft UPI tot eind november in staat van faillis sement.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6