Erica bv wil nu kantoor bouwen op Schuttersveld Kijkhuis mogelijk over drie maanden gesloopt Halve ton schade aan nieuw riool Deel Witte Poort aan Noordeinde opgegraven Kettingbotsingen op Haagweg en onder viaduct Europaweg perida VRIJDAG 19 JULI 1985 LEIDEN - Zoals zoveel poorten namelijk met de troffel in de hand heeft ook de Witte Poort aan het te werk moeten gaan. Niet alleen einde van het Noordeinde in de rige eeuw het veld moeten ruimen. Nu wordt op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandstraat een deel van die poort weer opge graven. Op een al jaren braakliggend ter rein naast de Boerhaave scholen- i weinig mogelijk te beschadi gen, maar ook omdat er onder dit stuk grond een ware wirwar van leidingen en kabels zit. Of de resten van de Witte Poort voor de passant zichtbaar zullen blijven, is nog maar zeer de vraag. gemeenschap, moet in november Want de nieuwbouw moet volgens worden begonnen met de bouw plan beginnen en onder de wonin- van woningen. Op dit moment gen moeten palen komen. "En je wordt het stuk grond bouwrijp ge maakt, waardoor van de vier torens ge Witte Poort te voorschijn komen. "Het gaat erom een antwoord te vinden op de vraag wat er nog van de Witte Poort over is. Dat is nu niet bekend", aldus ir. Barendregt van de gemeentelijke dienst civiele werken. De opgravers zullen voor- GIFT - De Dierenbescherming af deling Leiden en omstreken heeft vijftienhonderd gulden overge maakt naar Greenpeace. Dat naar aanleiding van de aanslag op het schip Rainbow Warrior waarbij een dode viel. Een aanslag die de afdeling heeft 'verbijsterd', van daar de gift. weet hoe het met de hedendaagse stuk van één architectuur gesteld is: om zo'n de voormali- ronde muur daarvóór te laten staan, zal wel een moeilijke zaak zijn", zegt Barendregt weinig opti mistisch. Als het aan hem ligt, wordt de slopershamer niet opnieuw op de (resten van) de Witte Poort gezet. Ook al omdat hij gepland heeft de riolering die hier nog moet worden gelegd, door de voormalige toe gang van de Witte Poort te laten lo pen. "Dan zal je moeite doen om dat in stand te houden, terwijl je aan de andere kant een ander deel van de poort afbreekt. Veel mooier zou zijn op de een of andere i Vierde project in korte tijd LEIDEN - De Haagse projectont- kend. Erica moet het plan hiervoor wikkelaar Erica Beheer bv wil op nog ontwikkelen. Bij de gemeente enige tijd geleden wel een schet- stekening ingediend. Maar die het Schuttersveld een groot kan toorgebouw met een totale vloer oppervlakte van 12.000 vierkante werd later weer ingetrokken meter neerzetten. Het is de bedoe- dat dit plan niet ling dat nog dit jaar wordt begon- met de bouw. Het kantoor komt te staan tussen rezen. bij de overige bebouwing die rond die plaats moet verrijzen of is ver- het op het Schuttersveld gedachte hotel en de 'traverse' over Schipholweg. Burgemeester wethouders van Leiden zijn gemeenteraad moet echter nog een definitief besluit hierover nemen. Waarschijnlijk gebeurt dat in sep tember. De projectontwikkelaar heeft al een huurder gevonden voor mini maal 3000 vierkante meter kan toorruimte. Wie die huurder is, is r commentaar. te^geven dat die toren daar ge- LEIDEN - De bouwvakkers mogen dan op vakantie zijn, helemaal stil ligt het werk niet. Ofz van verse studenten dit jaar wat eerder begonnen zijn? Eerder plan Overigens is al eerder staan heeft' cTS» andere projecttmt^ikkela^ bezig Boer: nieuwbouw pas in oktober gereed LEIDEN - Het 'oude' Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg wordt mogelijk in oktober ge sloopt. Het kledingconcern C A is in principe met Jan Boer, eige naar van het filmhuis, overeenge komen dat deze het pand zal verla ten zodra het nieuwe Kijkhuis ge reed is. C A heeft de grond waar op het oude Kijkhuis staat nodig voor de bouw van een nieuw filiaal aan de Haarlemmerstraat. - Boer verwacht dat het nieuwe Kijkhuis, dat op dit moment in aanbouw is aan de Vrouwenkerk koorsteeg in oktober klaar is. C. Schoonderbeek, hoofd van de af deling bouwzaken van C A, houdt het erop dat de nieuwbouw in september gereed is. Het kle dingconcern wil Boer in elk geval de tijd gunnen om het nieuwe film huis af te bouwen voor hij gaat ver huizen. De eigenaar van het Kijkhuis legt uit dat er geen vaste datum is afgesproken voor de verhuizing. "Ik heb alleen gezegd dat ik er naar streef de zaak in oktober klaar te hebben. En ik heb erbij gezegd dat ik dénk dat me dat lukt. Ik dénk dat nog steeds. Maar ja, er kan in de tussentijd natuurlijk nog van al les gebeuren". Tijd Aanvankelijk was het de bedoe- ELCKERLYC - De 'Speyghel der Salicheit van Elckerlyc' die deze week in de Pieterskerk wordt uit gevoerd, is daar tot en met zondag te zien, en niet tot en met zaterdag, zoals eerder.in deze krant stond vermeld. Aanvang steeds 22.30 ling dat al in september van dit jaar de eerste paal de grond in zou gaan voor het nieuwe filiaal van C A. Die plannen leken fors te worden doorkruist toen Boer liet weten dat hij nog ruim de tijd nodig had om het nieuwe Kijkhuis af te bouwen. Niet alleen moest hij wachten tot de aannemer het nieuwe gebouw opleverde, ook moest hij nog de nodige werkzaamheden zelf uit voeren. Al met al zou de filmhuis baas nog vele maanden nodig kun nen hebben om zijn nieuwe Kijk huis gereed te krijgen, zo verklaar de hij eind mei. Volgens Boer is C A nu echter bereid een aantal kosten voor haar rekening te nemen om er op die manier voor te zorgen dat bepaalde werkzaamheden sneller worden uitgevoerd. Hij wil niet kwijt om welke bedragen het gaat. Vooral ook omdat nog niet helemaal zeker is of hij dat geld wel krijgt. "Men sen moeten zich over die schade loosstelling overigens geen al te overdreven voorstelling maken", aldus Boer. Overigens zal het nieuwe film huis nog niet helemaal klaar zijn als Boer daar in oktober eventueel zijn intrek in neemt. "Maar het werk dat dan nog moet worden uit gevoerd, kan later wel worden ge daan. Het belangrijkste is dat ik ge woon door kan blijven draaien. Misschien moeten we de deuren een middagje sluiten, maar dat is dan ook alles". Het oude Kijkhuis is niet het eni ge pand dat voor de nieuwe C A zaak moet worden gesloopt. Ook enkele panden aan de Haarlem merstraat moeten ervoor wijken. Wanneer C A begint met de sloop van die gebouwen, is volgens Schoonderbeek op dit moment nog niet te zeggen. Hij kan alleen kwijt dat C A 'driftig' bezig is met de voorbereidingen hiervoor. Oudheid Voordat met de bouw van de kle dingzaak wordt begonnen, neemt de dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek een kijkje op het terrein. Deze dienst gaat zoeken naar de oudste sporen van bewo ning in Maredorp. Dat is een klein dorpje - een zogenaamd schou tambacht - dat in 1355 bij Leiden is getrokken. De dienst voor oud heidkundig bodemonderzoek heeft C A toestemming gevraagd om op het aan de Haarlemmer- LEIDEN - Wie straat opgravingen te mogen doen. 'Veranderend Stadsbeeld' in De Waag ii overzicht r.000wil hebben van de restauratie- C A heeft inmiddels laten weten werkzaamheden en nieuwbouw in dat zij bereid is medewerking te de Leidse binnenstad, doet er goed verlenen Ir. L. Barendregt aan de tentoonstelling 'Verande- i de gemeen- rend Stadsbeeld' in^ het Waagge- te Leiden zegt dat het C A-ter- bouw te bezoeken. Dat kan tot en rein bijzonder interessant kan zijn. met drie augustus. De architecten Hij stelt dat de eerste bewoners die waren betrokken bij de werk- van Maredorp zich waarschijnlijk zaamheden hebben voor schitte- op de hoogste punten in de buurt rende foto's gezorgd. Ook de oud- I de Mare hebben gevesügd. De heidkundige aspecten Overzicht van klussen in binnenstad en kunstwerken Mare, die in de Middeleeuwen nog vondsten zijn daarbij niet onopge merkt gebleven. Wie weet bijvoor- van amateurs uitmondde in de Rijn, heeft schijnlijk gestroomd op de plaats beeld dat het historische pand Ra- waar nu de Hartebrugkerk staat, penburg 43 een prachtig beschil- Als dat ook inderdaad zo is, dan derd plafond heeft? kunnen juist op het terrein waar C Behalve foto's en bouwtekenin- A gaat bouwen sporen van de gen van het stadsherstel in de oude eerste bewoners van Maredorp Lakenstad, is er ook in vogelvlucht worden gevonden. een historisch overzicht van het Volgens Barendregt staat nog ontstaan en de groei van Leiden in lang niet vast of er interessante beeld gebracht. In vitrines worden vondsten naar boven komen. "Veel de archeologische vondsten ge- zal afhangen wat er is gebeurd tij- toond die bij de verschillende dens latere bebouwingen i bied", zegt hij. dat ge- werkzaamheden tevoorschijn zijn gekomen. Een tweede tentoonstelling in verband met de Leidse Lakenfees- ten wordt tot en met 27 juli gehou den in de Hooglandse Kerkgracht. Wat creatieve Leidenaars in hun vrije tijd presteren is daar te be wonderen. Zo'n honderd mensen zijn ingegaan op de oproep enkele weken geleden om kunstwerken tijdelijk voor de tentoonstelling af te staan. De organisatrice is erg te vreden: "Schilderijen, lappen pop- LEIDSE LAKENFEESTEN 15 JULI T/M 3 AUGUSTUS 1985 pen, borduurwerk, aardewerk, pentekeningen, les is er binnengekomenWerkelijk het niet schitterend". Duivensport De Rijnklievers vlogen met ou de duiven van Creil. De uitslag: 1,2 en 4. P. v.d. Wal; 3. H. v.d. Star; 5. J. Zevenhoven; 6. K. Dok- kum en zn.; 7,9 en 10. J. Kok; 8. A. Honders. Verder werd van Ruf- fec en met jonge duiven van Aalst gevlogen. De respectievelij ke uitslag: 1,3 en 8. J. Kok; 2 en 5. J. v.d. Wal; 4en9.P. Juffermans 6 en 7. J. van Legden; 10. A. de Vries. 1 en 3. P. Juffermans; 2 en 8. H.JWesterneng; 4. G. Brandt; 5. J. Kok; 6, 7, 9 en 10. A. de Vries. De Reisduif vloog van Aalst, Creil en Ruffec. De respectievelij ke uitslag: 1. W. Tolboom; 2, 7 en 10. N. de Groot; 3. W. Kop; 4. C. van Stein; 5, 8 en 9. W. v.d. Hooft; 6. P. Mooten. 1 en 2. W. Kop; 2 en 9. W. v.d. Hoogt; 4. W. Fokker; 5, 7, 8 en 10. N. de Groot en zn; 6. G. v.d. Tang. 1,4,8 en 9. N. de Groot en zn; 2,5,6 en 7. G. van Stein; 3 en 10. W. Kop. De P.V. Leiderdorp vloog van Ruffec, Creil en Aalst. De uitsla gen, Aalst: 1-4-6 Comb. Reijka; 2. H. Flippo; 3. Comb. B. en G.; 5-9. D.V. Seggelen; 7. E. Broug; 8. J. Knijnenburg; 10. T.H. Habraken. Creil: 1. P. Sloos; 2. Comb. B. en G3. J. van Laar; 4. F.V. Heus- den; 5-9. H. v. Laar; 6. E. Broug; 7. T.H. Habraken; 8-10. Comb. Reijka. Ruffec: 1. A. Petit; 2-8. P. Sloos; 3-4. Comb. Reijka; 5. D. Zwaan; 6. H.v.Laar; 7-10. F. v. Heusden; 9. D.V. Seggelen. Volkenkunde Zondagmiddag is in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat een 20 minuten durende film over de oorspronke lijke Koreaanse animistische godsdienst te zien: "Shamanism in Korea". Deze godsdienst heeft zich, ondanks invloeden van het boeddhisme, confucianisme en het christendom weten te hand haven. De film begint om drie uur, is in het Engels en wordt in geleid door de conservator van de afdeling Japan/Korea, K. Vos. LEIDEN - Zeven auto's kwamen gistermiddag met elkaar in botsing op rijksweg 4. De ravage ontstond ongeveer kwart over drie onder den de Hagenaar niet ontwijken, hoewel de laatste dat wel probeer de, en knalden er bovenop. Een vierde bestuurder, op de rij- Niemand raakte gewond in deze kettingbotsing. De brandweer moest wel het wegdek schoonspui- olie en dergelijke te verwij- het viaduct Europaweg. Zes auto's baan richting Den Haag, moest ook deren. Het verkeer op de rijksweg raakten zo zwaar beschadigd dat moesten worden weggesleept. Het verkeer was korte tijd gestremd als gevolg van de kettingbotsing. De aanleiding tot het ongeluk was een openvliegend portier. Een 72-jarige Haagse automobilist schrok zo erg toen zijn voordeur open vloog door de luchtdruk van een passerende vrachtauto dat hij op de afslag Leiden plotseling stopte. Een tweede en derde op de afslag rijdende automobilist kon- onverwacht op zijn remmen gaan staan omdat de nummer drie op de afslag probeerde uit te wijken, waardoor de achter hem rijdende wagen, nummer vijf, zich in de kof ferbak van nummer vier kon bo ren. Een zesde automobilist, op de meest linkse rijbaan, moest op zijn beurt krachtig remmen omdat de rijbaan inmiddels was versperd. Om de puinhoop compleet te ma ken knalde een zevende chauffeur daar weer bovenop. ondervond korte tijd hinder les. Op de Haagweg, ter hoogte van de Staatsspoorbrug, deed zich gis teren een kettingbotsing voor, waarbij vier automobilisten waren betrokken. Een 57-jarigé Leide- naar stopte daar bij de zebra voor overstekende voetgangers. Een geweest met een plan voor het ter rein waar nu het kantoorgebouw van Erica moet komen. Deze pro jectontwikkelaar krijgt nu een brief van de gemeente met daarin de mededeling dat zijn plan niet kan doorgaan. Aangezien de pro jectontwikkelaar, die is aangeslo ten bij de stichting initiatiefgroep Schuttersveld, de brief nog niet heeft gekregen, wil de gemeente de naam van deze maatschappij nog niet bekend maken. E. Keijser, hoofd van de afdeling economische zaken van de ge meente Leiden, zegt dat de bewus te plek op het Schuttersveld een jaar lang is gereserveerd voor de eerste projectontwikkelaar. Aange zien die reserveringstermijn in middels geruime tijd is verstreken en de projectontwikkelaar in te genstelling tot Erica geen kans zag zijn plan alsnog op korte ter mijn te verwezenlijken, heeft de gemeente besloten met Erica in zee te gaan. Keijser verklaart dat met de eer ste ontwikkelaar uitgebreid over de zaak is gesproken. "Maar Erica kan op korte termijn beginnen en heeft bovendien al een huurder ge vonden voor een deel van de ruim te. Die andere projectontwikkelaar kon niet op de zelfde voorwaarden beginnen. Dan lijkt me het een lo gische zaak dat wij aan de werkge legenheid denken en voor Erica kiezen". Overigens is dit al het vierde kantoorgebouw in Leiden waar voor Erica binnen een kort tijdsbe stek een plan heeft ingediend. Eer der werd bekend dat deze maat schappij de Zuiderkerk en de kof fiebranderij Klaverblad heeft ge kocht om op die plaatsen kantoren neer te zetten en een plan heeft ontwikkeld voor een klein kan toorgebouw op de hoek van het Le vendaal en de Korevaarstraat. Garanties Menno Smitsloo, voorzitter van de stichting initiatiefgroep Schut tersveld, zegt dat de initiatiefgroep er nog steeds vanuit gaat dat de eerste projectontwikkelaar kan bouwen, zolang de gemeente nog geen bericht van het tegendeel beschilderd heeft gegeven. Smitsloo heeft al al- eerder laten weten dat de stichting zal accepteren als projectontwikkelaars die vanaf het begin zijn betrokken bij de ontwik keling van het Schuttersveld, en gezamenlijk veel geld hebben uit gegeven voor promotie, later wor den verdrongen door anderen. Toch kan Smitsloo zich persoon lijk voorstellen dat de gemeente grond gunt aan andere maatschap pijen die eerder was gereserveerd voor leden van de initiatiefgroep. "Maar de afspraak is dat dan eerst met de stichting wordt gesproken. En dat is nog niet gebeurd. Boven dien moet de gemeente dan duide lijk aantonen dat de eerdere pro jectontwikkelaars alle kans heb ben gehad hun plannen te volvoe ren en dat de 'nieuwkomers' harde garanties hebben gegeven dat zij bijvoorbeeld snel kunnen bouwen en al een deel van de kantoorruim te hebben verhuurd". ADVERTENTIE Per ongeluk volgespoten met beton Cellen leeg chauffeur achter hem stopte ook T >/- gleed, als gevolg van het glad wegdek, door en botste op zijn voorganger. Een vierde automobi- vanochtend. Voor het eerst sinds 11 1 j j VailUUHCHU. VUU1 IICl CC1SI S1I1U& HhTnSïin ruim een J331 ZÜn alle acht Cellen het Leidse politiebureau leeg list overkwam hetzelfde, waardoor Ei J1®?" ge<Ln de wagens uiteindelijk alle op el- kaar schoven. Bij deze kettingbotsing raakten evenmin mensen gewond. De ma teriële schade was echter i lijk. tend uur werden twee arrestanten heengezonden, verdachten van een diefstal waarmee zij overigens niets te maken bleken te hebben. Vanochtend waren alle cellen nog steeds vrij. Perido zitmeubels koopt u rechtsteeks bij de mokers zelf. Dot scheelt natuurlijk direkt in prijs. Nog een voordeel: door dit regelrechte kontakt zijn uw eigen speciale wensen - zoals harder, zachter, korter, langer - bespreekbaar. Kom in onze showroom persoonlijk kennismaken of bel voor ons gratis dokumentotie pakket. Kromme Spienngweg S6S Vijfhuizen (bij Haarlem). Tel. 02508-1044. Showroom open ma.l/m zo. 10-17 uur. Vrijdogavond koopavond in Vijfhuizen zitten de makers zelf. LEIDEN - De schade aan een nieuw riool aan de Hoge Rijndijk wordt door de gemeente geschat op ongeveer een halve ton. Het riool werd enkele weken geleden door de aannemer - per ongeluk - volgespoten met beton. Het beton is nu weer verwijderd, aldus gemeenteambetaar Haan stra, die vermoedt dat de schade minstens anderhalve ton zou zijn geweest als men er niet in was ge slaagd om het beton uit het riool te krijgen. Toen het nieuwe riool op de Ho ge Rijndijk klaar was, wilde de aannemer het oude riool volspui ten met beton. "Een gebruikelijke methode", zegt Haanstra. "Wegha len van de oude riolering zou na melijk te duur worden. Wat je dan kunt doen, is: gewoon latèn zitten en volstorten met beton. Dat is een goed alternatief'. Er kwam vervolgens een kink in de kabel doordat een schildmuur ter hoogte van de Cobetstraat het begaf. "Dat muurtje werd omver gedrukt door de kracht van het be ton. En via de huisaansluitingen kwam vervolgens het beton in de nieuwe riolering terecht". Een fout van de aannemer die dan ook voor de kosten zal moeten opdraaien, aldus Haanstra, hoewel hij er snel aan toevoegt dat er vol gens hem niet echt sprake is van een fout. "Kijk, ik zei al dat we er varingen hebben met dit soort werkzaamheden en het is dan ook nog nooit voorgekomen dat een schildmuurtje het begaf. Wat de aannemer deed, gewoon volspui ten, was op grond van die ervarin gen dan ook een logische maatre gel". De hinder voor bewoners van de Hoge Rijndijk was er evenwel niet minder om. "Een paar dagen nadat het gebeurd was, begonnen ze te bellen. Ze hadden last van verstop pingen enzo. Wij zijn direct gaan kijken en hebben toen ontdekt wat het manco was". "Het is natuurlijk een zeer verve lende aangelegenheid geweest voor de bewoners, hoewel we door het treffen van noodvoorzieningen hebben geprobeerd het leed te ver zachten. En ik denk, eerlijk ge zegd, dat we daar ook wel in zijn Volgens Haanstra is het meeste beton imiddels weer verwijderd. "Ik meen dat ze aan het begin van deze week de laatste resten hebben weggehaald. Na de bouwvak zul len we overigens het riool nog eens goed inspecteren. We gaan dan kij ken of er hier of daar misschien nog ergens een restje beton is over gebleven". Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: J. de Mooy (1912) man, P.J.A. Cox (1912) man, M A. van Noort (1934) vrl. echtgen. van J.C.M. van den Heuvel, W. van Joolingen (1887) man, J.R. Keijzer (1911) man, M. Perc (1899) vrl. geh. gew. met J.H. Brandt, H.J.P. ter Beek (1921) man, P.P. Devilee (1908) man, M. Dubbelaar (1924) vrl. echtgen. van J. Libochant. A. van Deur- sen (1909) man, M. Visser (1933) vrl. echtgen. van H.W. Dreyer, M.J.G. van de Loo (1933) vrl. echtgen. van C.H. van Vliet, F.H. van den Brink (1927) vrl. echtgen. van W.L. Willems, J. Schouten (1920) man, E.W. Schoneveld (1917) vrl. geh. gew. met H. Verhaaf, B.J. de Wit (1908) vrl. echtgen. van G. Barn hoorn. A. Dijkstra (1917) man, J.M. Sjardijn (1906) vrl. geh. gew. met F. Massaar, R. van den Berg (1985) man, A. Verbaan (1891) vrl. geh. gew. met J. Schrama, J.M. Schreuder (1961) vrl., A. Kikkert (1911) man, J. Dubbelaar (1885) man, R.W. van der Hoogt (1913) man, G. van der Blij (1898) vrl. geh. gew. met W. Gul- demond, S.C. Woudenberg (1902) vrl. geh. gew. met W.M. Greefkes, G.H. van der Ploeg (1922) man, M. van Vliet (1915) vrl. geh. gew. met A.W. Janssen, G.G.H. Lenferink (1968) man, B. Dijkhuizen (1921) ïnan. LEIDEN - Gehu' d: M.G. Krist en M. Stikvoort, T. van Beijeren Bergen en Henegouwen en A.J. van Winkel, W.F. Leemans en K.A.E. Meyers. J.G. Deahl en F.K. Broertje, H. Schriek en C. van Brakel, M.R. Klein en J. Lens, H.G. Buis en J. Polane, A.B.H. van Berkel en H.J. Vinkesteijn, E. Bekooij en S.J.F. Blom.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3