LEIDSCH DAGBLAD Moskou wil herstel relaties met Israël Opnieuw doden bij rellen Soweto Nieuwe 'Uitkering weer naar 75 procent' Ook in YS iantivries in wijn uit Oostenrijk tcippkz De Jonge vandaag of morgen terug in ambassade Alsnog hoger salaris voor verkeersleiders Het Motorhuis HET BOORDEVOLLE PROGRAMMA BOEKVAN SAIL'85 IS UIT. HET LIGT OP HET P0STKAI Waarschuwing tegen eten van rode vis RIJDAG 19 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37758 AVIFAUNA: TIEN MILJOEN ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna dat dit jaar 35 jaar bestaat - heeft gisteren de tien miljoenste betalende bezoeker verwelkomd. Het tien miljoenste kaartje werd gekocht door de familie Bieldman uit het Overijsselse Goor. De beduusde vader en moeder Bieldman kregen van Avifauna-directeur M. van der Valk bloemen een reis aangeboden. Ze kunnen kiezen uit vier weekeinden in Nederland of een trip naar Zuid-Frankrijk. De twee kinderen van het gezin, Joyce (8) en Guy (6), ontvingen uit handen van Alphens loco burgemeester D. .van Leeuwen een kaartspel over Alphen. Avifauna heeft dit jaar nog meer te vieren, namelijk het 35-jarig bestaan van het park. (foto Wim Dijkman) Als PvdA in de regering komt DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil de sociale uitkeringen weer terug brengen tot 75 procent van het laat ste verdiende loon wanneer de par tij na de verkiezingen van volgend jaar regeringsmacht krygt. De so cialisten zouden daarmee de verla ging tot 70 procent die het huidige kabinet heeft aangebracht onge daan willen maken. De socialistische plannen bevat ten verder de individualisering van de rww, een minimum-uitkering voor oudere werklozen wanneer hun ww-uitkering is afgelopen en een regeling voor wao'ers die een uitkering zullen krijgen tot hun 65ste, waarbij het werkloosheids- deel van de uitkering geleidelijk aan minder wordt. De PvdA-plan- nen zouden per jaar rond de half miljard gulden duurder uitvallen dan het nieuwe stelsel voor sociale zekerheid dat het huidige kabinet op 1 maart 1986 Volgens deze voorstellen hoeven de laagste inkomens niet te reke nen op een koopkrachtverbetering van rond 1 procent per jaar. Frac tieleider Den Uyl hield hiervoor verleden maand nog, in het dag blad Het Vrije Volk, een vurig plei dooi. Alleen als de economische groei dat toestaat en het inko mensoffer voor arbeidstijdverkor ting in rekening is gebracht, zal de verbetering van de koopkracht voor deze groep met voorrang aan de orde worden gesteld. Wanneer de economie daarentegen inzakt, moeten de echte minima (huishou dens met één minimum-uitkering) worden ontzien, aldus de socialis ten. De PvdA gaat uit van een econo mische groei in de komende vier jaar van 2 procent. Dit percentage kan mogelijk worden opgekrikt tot 3 procent, via een herstelplan van rond de 3,5 miljard gulden. Het fi nancieringstekort moet tot 4 of 5 procent worden teruggebracht en de PvdA denkt dat een bezuini gingsoperatie van 7 miljard voor de komende vier jaar daartoe vol doende is. VASHINGTON (AFP) - Ook in de Verenigde Staten zijn nu, net als ;erder in Canada, in Oostenrijkse ivijnen sporen gevonden van che- nische stoffen die worden ge bruikt in anti-vries. Dit heeft het >ureau voor alcohol, tabak en murwapens in Washington giste ren meegedeeld. Het bureau heeft aangeraden alle Oostenrijkse wijnen uit de handel te nemen. Consumptie van de wijn kan misselijkheid en maagproble men geven en bij groot verbruik zelfs de dood tot gevolg hebben. De waarschuwing van het Ameri kaanse bureau komt na de ontdek king in de Bondsrepubliek van die- thyleenglycol in zeker 82 uit Oos tenrijk geïmporteerde wijnen. Ook in Nederland duurt het wijnschandaal nog steeds voort. De PvdA heeft gisteren aangedron gen op stappen in EG-verband om te komen tot snellere informatie over knoeierij met voedingswaren en drank. Ook pleitte de PvdA voor uitbreiding van de Keurings diensten van Waren, zodat de con trole kan worden verbeterd. Koel TEL AVIV (GPD) - Israël en de Sowjet-Unie hebben gis teren in Parijs geheime besprekingen gevoerd over het herstel van de diplomatieke betrekkingen en het weer opgang brengen van de praktisch stilgevallen emigratie van Russische joden. Het initiatief voor de onderhande lingen is van Moskou uitgegaan, zo meldde Radio Israël vanmorgen. Een vloeibaar dieet van bouil lon, appelsap, thee en gelatine- pudding helpt bij de normalisering van zijn verte ringssysteem, zes dagen na de ope ratie die hij on derging voor de verwijdering van een kankergezwel in de darmen. De slang door zijn maag is wegge haald. De terugkeer van de normale stoel gang, die de dokters de komende dagen verwachten, zou het teken zijn dat de president uit het mari nehospitaal in Maryland kan wor den ontslagen. Mevrouw Reagan zei dat de pre sident zich fit voelt, maar dat zij erop staat dat hij kalm aan doet. Ik vind dat hem een herstelpe riode moet worden gegund", aldus Nancy Reagan tijdens een bezichti ging van het vliegdekschip USS America, dat kruist voor de kust van Maryland. Vice-president Bush, die woens dag gedurende drie kwartier met Reagan sprak over binnen- en bui tenlandse zaken, zei dat de presi dent zijn werk verrichtte alsof hij in het Witte Huis was. (foto api DEN HAAG (GPD) - De Nederlan der Klaas de Jonge wordt van daag, op zijn laatst morgenoch tend vroeg, overgebracht naar de Nederlandse ambassade in Preto ria. Dat hebben functionarissen van de Nederlandse ambassade vanochtend meegedeeld, j In de ambassade is inmiddels een kamer voor De Jonge vrijge maakt. Ook zijn er haastig voor zieningen getroffen in de ambas sade die het mogelijk maken dat De Jonge straks voor zijn eigen eten kan zorgen. Het enige huis houdelijke probleem waarmee men nog kampt, is het ontbreken van een douche op de ambassade. Er is overigens wel warm water aanwezig. (zie verder pagina 5) De ontmoeting tussen de Israëli sche ambassadeur in Parijs Ovadi Sofer en zijn Russische ambtge noot Yuri Woronitsjov had giste ren plaats in de woning van de Is raëlische musicus Perlman. De di plomaten bespraken twee hoofd punten: de heropening van ambas sades in Tel Aviv en Moskou en het openen van de poorten voor de Russische joden naar het Westen. Sinds de Zesdaagse Oorlog in 1967 onderhouden beide landen geen diplomatieke betrekkingen meer. Volgens de Israëlische radio zou de Russische ambassadeur hebben toegegeven dat het verbreken van de banden met Israël een fout is ge weest. Het was een gevoelsstap en heeft de Sowjet-Unie schade be rokkend, zo zou de Russische di plomaat hebben gezegd. Van Israël verlangt het Kremlin dat de anti-Russische propaganda wordt gestaakt en dat er 'bewe ging' komt in het rotsvaste stand punt van Jeruzalem de in 1967 geannexeerde Golan-hoogvlakte nimmer meer aan Syrië terug te ge ven. Het regime in Damascus is voor de Sowjet-Unie de enige steun en toeverlaat in het Midden- Oosten en veranderingen bewerk stelligen in de kwestie van de Go lan zou het prestige van het Krem lin bij president Assad van Syrië weer opkrikken. Ook zou de Russische ambassa deur hebben laten doorschemeren dat als de verhoudingen zijn genor maliseerd, er van de zijde van Mos kou geen bezwaren meer bestaan de honderdduizenden Russische joden een uitreisvisum te verstrek ken. De laatste jaren was de emi gratie vanuit de Sowjet-Unie sterk teruggelopen. Als voorwaarde stelt het Kremlin echter dat deze joden niet naar de Verenigde Staten verhuizen - een van de redenen waarom steeds minder visa zijn afgegeven - maar Israël als het nieuwe vaderland kiezen. In de ogen van het Politbu ro is emigratie naar Amerika een provocatie die de Oost-Westrelela- tie 'vertroebelt'. Aan de opmerkelijke stap van de Sowjet-Unie met Israël weer con tact te zoeken, zit nog een ander as pect. In het vredesproces staat Moskou tot nog toe langs de zijlijn en daarmee impliciet Syrië. Pre mier Peres van Israël zei deze week geen bezwaar te hebben tegen deelname van de Russen in toe komstige vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten, maar dan moet het Kremlin eerst weer diplo matieke relaties met Jeruzalem aanknopen en de Russisiche joden niet langer 'gegijzeld' houden. Volgens Radio Israël gaat de Russische ambassadeur volgende week naar Moskou om de uitkomst van de geheime besprekingen in Parijs aan zijn regering voor te leg gen. Waarnemers in Jeruzalem zijn over de ontwikkelingen optimis tisch gestemd. 1860 -1985 71 Z.-AFRIKA 20 PAGINA'S Jan Vlieg nu ook coach van de heren tafeltennis ploeg. PAGINA 11 Justitie en jongeren en thousiast over proefne ming met alternatieve straffen. PAGINA 5 1 Schulden van industrie- en havenschap Moerdijk worden gesaneerd. PAGINA 6 Nicaragua zes jaar na om wenteling nog in bittere strijd om te overleven. PAGINA 7 Cuypers' paleis' al 'bisschoppelijk :en eeuw Rijks- Er was en er is geen twijfel mogelijk over de vraag of Zuid-Afrika de regels van het diplomatieke verkeer schond, toen vorige week dinsdag Zuidafri- kaanse politiemannen de Nederland se antropoloog Klaas de Jonge ach tervolgden tot in de Nederlandse am bassade in Pretoria, hem daar op nieuw te pakken kregen en hem naar buiten sleurden. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft de handelwijze van de Zuidafrikaanse politie, en de aanvankelijke rechtvaardiging daar van door de Zuidafrikaanse regering, zeer hoog opgenomen. Hij eiste dat De Jonge naar de ambassade zou worden teruggebracht en compleet met vier stringente voorwaarden ver pakte hij het geheel in een spijker hard ultimatum, toen de Zuidafrikaan se autoriteiten niet al te veel haast leken te maken om aan het verzoek uit Den Haag te voldoen. Zonder voorwaarden vooraf, aldus de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, gaat De Jonge nu terug naar dat kleine stukje Nederlands grondgebied, de ambassade in Pre toria. Daarmee is het incident geslo ten voorzover het althans de schen ding van de Nederlandse ambassade betreft. De Zuidafrikaanse regering heeft bakzeil moeten halen,, en zal zich daarbij ook bewust zijn geweest van het gevaar dat de eigen verte genwoordigingen in het buitenland lo pen, indien de regels van het diplo matieke verkeer niet strikt worden ge volgd. Per slot van rekening is Zuid- Afrika niet de meest geliefde natie ter wereld. De vraag is nu welke stappen de Zuidafrikaanse regering zal nemen om Klaas de Jonge alsnog in handen te krijgen. De man wordt immers ver dacht van de overtreding van de wa pen- en munitiewet uit 1969, nadat hij eerder verdacht was van overtreding van de wet op de binnenlandse veilig heid. Als de regering in Pretoria om uitle vering van De Jonge zal vragen, kan het volgende ritueel beginnen. De ju ridische deskundigen zullen met ge noegen over deze kwestie een hele boom kunnen opzetten, voor de Ne derlandse regering komt het er nu op aan zo snel mogelijk een oplossing te vinden. De heer De Jonge mag im mers niet een soort gevangene wor den op de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika. Na deze eerste ronde zal de Ne derlandse regering ook de nog vol gende procedures zo nauwgezet mo gelijk, en desnoods op het scherp van de snede, moeten afwikkelen. waag eerst naar EUREKA onze inruilprijzen vondellaan 80, Lelden, iet.: 071 -769313. DEN HAAG - De verkeersleiders van Schiphol en ander personeel dat direct bij de verkeersleiding is betrokken, krijgen alsnog een sala- Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks dertien graden. Middagtemperatuur ongeveer negentien graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Overwegend droog en perioden met zon. Iets hogere temperaturen. 20 juli Zon op 5.43, onder 21.48 uur, maan op 8.03, onder 23.34 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.49 en 18.14 uur, laagwater om 1.46 en 14.27 uur. van het T Koud-, warm- en dess buffet. 32.95 p.p. vrijdag 9 augustus SUMMERTIME JAZZ M.M.V. PIM JACOBS EN O Koud-, warm - en dessert buffet. 62.50 p.p. DANSEN* IN TRESLONG RESERVEER TIJDIG! RESTAURANT TRESLONG Vosselaan 15, HILLEGOM Telefoon: 02520 -1.53.47 Jf risverhoging van 13,5 procent (on geveer 500 gulden per maand). Het overige personeel ontvangt een sa larisverhoging van 7,5 procent, wat neerkomt op ongeveer 160 gulden netto. Dat is het resultaat van een akkoord dat gisteravond met de Rijksluchtvaartdienst (RLD) is be reikt na bemiddeling van de com- missie-Albeda. De verkeersleiders legden in april en mei het luchtverkeer lam toen de Rijksluchtvaartdienst niet tegemoet wilde komen aan hun sa lariseisen. Aanvankelijk vroegen ze 1500 gulden extra per maand omdat hun collega's bij het Euro pese verkeersleidingscentrum Eu rocontrol duizenden guldens in de maand meer verdienen. Bovendien is er een personeelstekort bij de Luchtverkeersbeveiliging en drei gen er massa-ontslagen omdat Ne derland de begeleiding van het luchtverkeer gaat overdragen aan Eurocontrol in Beek. Het gisteravond bereikte ak koord, dat nog door de achterban van de bonden en door ministers moet worden goedgekeurd, be helst ook een onderzoek naar de mogelijkheden om de RLD zelf standig, los van de overheid, te la ten voortbestaan. OVERSTROMING - Bij overstro mingen en landverschuivingen in het zuidwesten van China zijn in de eerste week van juli 275 mensen om het leven gekomen en werden vele huizen en duizenden hectaren gewassen vernietigd. Dit heeft het officiële dagblad „China Daily" vandaag gemeld. SAIL '85 begint op het postkantoor. Want daar is nu het programmaboek te koop met alles over SAIL'85. Het programma, de lig plaatsen, de schepen, etc. Verder: een mini-poster en re ductiebonnen. Kom langs en O. postgiro net mee. Vjf rijkspostspaarbank HET SAIL'85 PROGRAMMABOEK. TE KOOP OP HET POSTKANTOOR. JOHANNESBURG (AP) - Bij nieuwe rellen tegen de apartheid in enkele zwarte voorsteden van Jo hannesburg zijn gisteren twee do den gevallen. Een deze week door zwarten uitgeroepen boycot van de blanke middenstand in de Kaap provincie begint effect te krijgen en een aantal winkeliers heeft al bitter laten weten dat zij hun zaken zullen moeten sluiten. In de grootste zwarte woonge meenschap Soweto bij Johannes burg schoot de politie met hagel, rubber kogels en traangas op beto gers die patrouille-auto's met ste nen bekogelden. Hierbij1 viel een dode. In de Kaapprovincie werd een 25-jarige zwarte vrouw met een bijl om het leven gebracht omdat zij zich niet hield aan de boycot. De boycot zou voorlopig twee maanden moeten duren. Veel win keliers in Port Elizabeth en Uiten- hage hebben al alarm geslagen dat zij hun deuren zullen moeten slui ten. In die steden, waar zich de af gelopen 10 maanden de hevigste rellen hebben voorgedaan en ruim 450 zwarten zijn omgekomen, is de boycot vrijwel algemeen. Met de actie willen de zwarten onder meer bereiken dat enkele gedetineerde verzetsleiders worden vrijgelaten. Zwarte activisten controleren in veel woongebieden of mensen toch inkopen hebben gedaan in winkels. Als dat het geval den hun spullen in beslag geno men. Een zwarte die een nieuw pak had gekocht moest toezien hoe het door jongeren aan flarden werd ge sneden, meldde het officiële pers bureau SAPA. Baby aan zijn lot overgelaten GRONINGEN (GPD) De po litie in Groningen heeft zich gisteren ontfermd over een ne gen maanden oude baby, om dat beide ouders door heroïne gebruik het kind aan zijn lot overlieten. De Raad voor de Kinderbescherming heeft in middels een pleegadres voor de baby gevonden.Het kind werd in een toilet in het gebouw van de sociale dienst in Groningen gevonden. De 24-jarige moeder lag daar uitgeteld na een zware dosis. De vader van het kind scharrelde in het gebouw rond maar was niet aanspreekbaar door heroïnegebruik Het Franse plan om de Europese krachten te bundelen en gezamenlijk nieuwe technologische projecten op te zetten verdient alle steun. Niet al leen omdat zonder zo'n initiatief veel Europese kennis naar de Verenigde Staten zou verdwijnen en ten goede komen aan een defensie-initiatief dat hier nog omstreden is. Maar ze ker ook omdat het verdeelde Europa een enorme achterstand heeft opge lopen op technologische hoogvlie gers als Japan en de Verenigde Sta ten. Eureka is kortom een noodzake lijk investering in de toekomst. Dat gegeven heeft zeventien Euro pese landen er gisteren in Parijs toe aangezet met Eureka in zee te willen gaan. Over een paar maanden wordt in Bonn een vervolgconferentie be legd en daar zal moeten blijken in hoeverre het gelukt is de Franse nei- k ging zich onafhankelijk van de Ameri- kaanse defensie op te stellen, te combineren met het eerder ontvouw de Nederlandse plan van de EG een technologische gemeenschap te ma ken. Een flexibele organisatievorm is voor zo'n samenwerking van levens belang. Terecht zijn de Fransen arg wanend tegenover het verlangen van de Europese Commissie om het voortouw te nemen. Hoe dan ook moet immers worden voorkomen dat het plan verzandt in de Brusselse bu reaucratie. Daar staat tegenover dat een keuze voor een louter Franse of Frans/Duitse regie van het initiatief eveneens niet zonder risico's is. De organisatievorm is niet de enige hindernis die de komende maanden moet worden genomen. De aanslui ting bij de mogelijkheden en wensen van zowel het bedrijfsleven als de wetenschappelijke wereld en een realistische verkenning van de markt zijn eveneens voorwaarden voor het welslagen van Eureka. Met andere woorden: Eureka staat nog in de kinderschoenen. Het valt nog te bezien hoe snel de mooie woorden in daden zijn omgezet en hoeveel van de huidige zeventien deelnemers tegen die tijd nog serieus meedoen. DEN HAAG (GPD) - De hoofdin spectie voor de levensmiddelen van het ministerie van volksge zondheid waarschuwt tegen het consumeren van roodgekleurde vis. Het gaat om vis waarin chemi sche kleurstoffen zijn terechtgeko men. Het Rijksinstituut voor Vis- serijkundig Onderzoek (RIVO) in IJmuiden verricht momenteel een onderzoek naar de kleurstoffen. Het gaat om kleurstoffen uit de petrochemische industrie die w den gebruikt voor het kweken i rode maden. Deze maden worden maal moet de buik van paling wit tot zilverkleurig zijn. Het is de vraag of deze met kleurstoffen door sportvissers in het viswater doordrenkte paling nog wel gegooid als lokvoer om de vangst van witvis (brasem en voorn) te vergroten. Gebleken is inmiddels dat ook paling de voermaden eet. Palingvissers zijn al meermalen geconfronteerd met de vangst van palingen die van kop tot staart rood of roze zijn geworden. Nor- de consumptie geschikt is. „Wij r den in elk geval af om paling die rood is te consumeren. Wij weten niet of die kleurstpffen schadeljk zijn en hoe gevaarlijk ze zijn voor de mens", aldus een chemicus van het RIVO. (zie verder pagina 5)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1