LEIDSCH DAGBLAD ia PAK Kamer roept minister op het matje Noodweer laat ravage achter Belgische vice-premier treedt af Opbrengst Live Aid bijna 250 miljoen van da*# BLOEMKOOL EN GEHAKT Voormalig dictator op winst in Bolivia Bob Geldof goed voor Nobelprijs Executies Indonesië uitgesteld ^gcippkz MAGISTER Ambassadeur blijft nog in Paramaribo Fotografen bedreigen Jan Raas DRUKKERIJ DELTABACH JsXST" DIE 50% KORTING MAANDAG 15 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37754 LONDEN/ PHILADELPHIA (AP/Rtr/ANP) - De twee gelijk tijdige popconcerten die zater dag onder de naam 'Live Aid' in Londen en Philadelphia werden gehouden om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de hongersnood in Afrika, hebben tot nog toe bijna 230 miljoen gulden opgebracht. Ruim honderd artiesten sloten met Lionel Ritchie het concert in Philadelphia af met het nummer 'We are the world', dat afgelopen winter door Amerikaanse sterren op de plaat werd uitgebracht om geld in te zamelen voor de honger- slachtoffers. Enkele uren eerder sloot ex- Beatle Paul McCartney in het Lon- dense Wembleystadion het Britse rockconcert af met de Beatle-hit 'Let it be.' De Ierse popmusicus Bob Geldof, die het initiatief nam tot de benefietconcerten, werd op de schouders gehesen door David Bowie, Pete Townsend van The Who en Alison Mayet. Bowie pleit te voor een jaarlijkse herhaling van de Live Aid-concerten. Tientallen popsterren verleen den belangeloos hun medewerking aan de twee concerten: Madonna, Mick Jagger, Patti LaBelle, Duran Duran, de Beach Boys, Santana, Eric Clapton, Tina Turner en Bob Dylan waren onder anderen te zien in het John F. Kennedy-stadion in Philadelphia, terwijl in Londen be halve McCartney en Bowie en vele anderen ook Sade, Elton John, The Who, Status Quo en de Boomtown Rats optraden voor ongeveer 72.000 toeschouwers. De Nederlandse opbrengst van 'Live Aid' is nog niet bekend. Tij dens de uitzending heeft de VARA volstaan met het melden van een gironummer, zodat pas over enkele dagen bekend zal zijn hoeveel de actie in ons land heeft opgebracht. Dit werd gedaan omdat de actie 'Eén voor Afrika' (die zeventig mil joen gulden opleverde) nog zo kort geleden is. Dawit Wolde Georgis, de hoogste Ethiopische functionaris belast met noodhulp in de strijd tegen de honger, heeft de organisatie van het festival zaterdag bedankt. Maar hij voegde daaraan toe dat duizen den Ethiopiërs nog in levensgevaar zijn zonder ontwikkelingshulp op lange termijn. "De crisis is niet voorbij. We moeten iets doen om ons zelfvoorzienend te maken voor voedsel. Nood-graan is niet vol doende". Volgens Kevin Jenden, coördi nator van het hulpprogramma van Band- en Live Aid, zullen er van het geld van de actie allereerst meer vrachtwagens moeten wor den gekocht. Er is in Ethiopië en Soedan een groot gebrek aan ver voermiddelen. De Live Aid-organi- satie heeft vorige week al beslag weten te leggen op veertig vracht wagens en zestig aanhangers van een oliemaatschappij aldaar. Daar naast zal het geld volgens Jenden zoveel mogelijk aan landbouw- en irrigatieprojecten en de opzet van een betere volksgezondheidsorga nisatie worden besteed. Opwinding in de Tour de France zaterdag. Een aantal coureurs kwam in het zicht van de Finish in Saint Etienne ten val. Ook leider Bernard Hinault sloeg tegen het weg dek. Bloedend kwam hij over de eindstreep. Hij bleek zijn neus te hebben gebroken. Maar hij rijdt gewoon door. Gisteren werd hij achtste. Zijn leiderspositie is niet in gevaar. PAGINA 9 NCO komt onder toezicht van de Tweede Kamer. PAGINA 5 16 PAGINA'S De Rus Sergei Boebka schreef gisteren geschiedenis in Pa rijs. De 2( jarige student ver beterde het record polsstok hoogspringen met zes centi meter en werd daarmee de eer ste atleet, die een hoogte van zes meter overbrugde. PAGINA 9 Het Nederlands honkbalteam was zaterdag al zeker van zijn zaak. Na de 12-4 winst op Italië stond de Europese titel vast. Het behaalde kampioenschap was terecht. Het team van bondscoach Shapiro leed geen enkele nederlaag. PAGINA 11 D'66 dreigt met een motie van wantrouwen tegen Van Aardenne DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en D'66 eisen een debat met minister Van Aardenne (economische zaken) over diens handelwijze rond de bouw van twee nieuwe kern centrales. LONDEN (AP) - Zanger Bob Geldof van de Boomtown Rats, de belangrijkste initiatiefne mer van het marathonconcert Live Aid van afgelopen week einde, wordt mogelijk geëerd met een Nobelprijs voor de vre de. Het Noorse parlementslid Roenbeck heeft het Nobelinsti- tuut aangeschreven en de in Ierland geboren zanger voorge dragen voor de vredesprijs in verband met diens 'unieke ini tiatief om lijdende Afrikanen te redden'. De Ierse regering heeft laten weten de nominatie van Geldof te zullen steunen. Ook de Brit se Labourpartij zet er zich voor in dat hij de prijs krijgt omdat met zijn 'campagne is bereikt wat de bureaucraten niet luk- (zie ook pagina te'. Prins Charles en Lady Diana samen met de organisator van het concert voor Live Aid, Bob Geldof, in de loge van het Wembley-stadion in Londen, iven voor het begin van het super popfestijn ten bate van hongerend Afri- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Gehakt half-om-half, 500 gram 5484.48 7QO kilo ®®®&9f 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HEERLEN (GPD) - Een nood- weer van ongekende omvang heeft gisteravond in Zuid-Limburg een spoor van vernieling getrokken. Een totale duisternis, windkracht 9, slagregens met hagel (op Maas tricht Airport viel liefst 15 mm in twintig minuten) en aanhoudende, bliksemschichten vormden het on heilspellende decor van een ramp die zich binnen een kwartier vol trok. Enige mensen raakten ge wond. De schade loopt in de mil joenen. Het aantal schademeldin- gen bij de politie was vanochtend opgelopen tot bijna duizend. Tientallen afgewaaide daken en duizenden ontwortelde bomen SINGAPORE (GPD) - De Indone sische president Soeharto heeft de executie van vier ter dood veroor deelde communisten voorlopig op de lange baan geschoven, zo wordt uit diplomatieke kringen in Singa pore vernomen. Soeharto heeft dit besluit geno men tegen de achtergrond van zijn officieel bezoek in november aan 'Italië. In Jakarta vreest men voor betogingen tijdens het staatsbe zoek aan Rome. Niet alleen in Ne derland, maar ook binnen de Euro pese Gemeenschap, is de terecht stelling van een communistische voorman, Mohammed Munir, in mei en de dreigende executie van de vier PKI'ers fel bekritiseerd. (tussen Eijsden en Gronsveld zelfs een hele laan) maakten normaal verkeer praktisch onmogelijk. Veel bomen kwamen terecht op auto's waarbij twee gewonden vie len. In Oirsbeek brak een bromfiet ser een been, toen een vallende boom hem trof. Het treinverkeer van en naar Maastricht moest geruime tijd wor den stilgelegd omdat overal bo men, stukken van daken en derge lijke op de rails lagen. Rond om de toeristenplaats Valkenburg is de ravage zo groot dat er van daag de hele dag geen treinen kun nen rijden. De meeste campings in het rampgebied zijn zwaar getroffen. Tenten vlogen door de lucht en de gasten zochten ijlings naar een vei lig onderkomen. Zelfs caravans werden meters verplaatst. In het kerkdorp Reij- merstok (gemeente Gulpen), waar kermis werd gevierd, stortte de feesttent in. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich ook daar niet voorgedaan. Ook in het noorden van het land werden enkele plaatsen geteisterd door noodweer, in Drenthe Gassel- te en Gasselternijveen en in Gro ningen Oude en Nieuwe Pekela. Volgens de politie vloog daar een caravan vijftien meter de lucht in. Voor het overige sneuvelden da ken, schoorstenen en bomen. Uit onvrede over afloop debat over Heizel-drama Enige tijd regen Vannacht opklaringen, weinig wind en minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Mati ge zuidwestenwind. De vooruitzichten voor woensdag tol en met zaterdag: perioden met zon, ook af en toe een bui. Middagtemperatuui: rond 20 graden. 16 juli Zon op: 5.39, onder: 21.52 uur. Maan op: 3.24, onder: 21.39 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.01 en 15.24 uur, laagwater om 11.00 en 23.25 uur. BRUSSEL (ANP) - Jean Gol, de Belgische vice-premier en minister van justitie, van buitenlandse han del en van institutionele hervor mingen, heeft zijn ontslag aange boden uit onvrede over de afloop van het debat over het Heizel-dra ma. Zijn vertrek werd vanmorgen be kendgemaakt in een speciale nieuwsuitzending van de Belgi sche radio. Jean Gol is lid van de Waalse Li berale Partij, de partij die zelfs na het kamerdebat het aftreden van de Waalse christen-democraat Charles-Ferdinand Nothomb (bin nenlandse zaken) bleef eisen. De bewindsman lichtte zijn besluit toe in een brief aan premier Martens. "Wat zaterdag in de kamer is ge beurd is verschrikkelijk", zo schrijft hij. "De staat en de over heid hebben zichzelf zwaar ge schaad door te weigeren hun ver antwoordelijkheid op te nemen en dat is spijtig genoeg sedert lang een kenmerk van de Belgische staat, dat ik voortdurend aan de kaak heb gesteld". Gol heeft het vervolgens over "de onverant woorde weigering van de minister van binnenlandse zaken om zijn politieke verantwoordelijkheid op te nemen". Hij eindigt zijn brief als volgt: "Daarom heb ik beslist te vragen mijn ontslag aan de koning aan te bieden. Niemand is onvervang baar. Voor mij is evenwel de opvat ting die ik heb van de plicht en die ik had van onze regering, wel on vervangbaar. Ik sta erop, u mijn diepste bewondering en oprechte vriendschap te betuigen". (Zie ook pagina 7) A Haarlemmerstraat 37, Leiden 071-122050 D'66-leider Engwirda zei gisteren voor de AVRO-radio dat hij een motie van wantrouwen indient te gen de bewindsman wanneer deze niet met een afdoende verklaring komt tijdens het debat, dat na de zomervakantie plaatsvindt. Aanleiding is de briefwisseling tussen de bewindsman en de pro vinciebesturen van Noord-Brabant en Limburg over de bouw van nieuwe kerncentrales. Publikatie van deze door de actiegroep 'De wraak van jhr. mr. De Brauw' op het departement gestolen docu menten heeft de indruk gewekt dat Van Aardenne afspraken heeft ge maakt met deze provincies die hij tegenover het parlement heeft ver zwegen. Het CDA sloot zich dit weekein de aan bij de eis van de PvdA dat de vaste kamercommissie voor economische zaken Van Aardenne aan de tand mag voelen. Oppositie leider Den Uyl (PvdA) drong vori ge week al op een kamerdebat aan, omdat volgens hem Van Aardenne de Kamer klaarblijkelijk 'opnieuw onvoldoende en dus onjuist' geïn formeerd had. D'66-voorman Eng wirda kondigde gisteren een motie van wantrouwen tegen Van Aar denne aan wanneer deze niet met een afdoende verklaring komt. En, zo voegde de Democraat daaraan toe, hij acht het niet waarschijnlijk dat Van Aardenne daarmee komt. Het komende debat heeft niet al leen betrekking op de afspraken over nieuwe kerncentrales. Ook de toezeggingen van Van Aardenne, premier Lubbers en minister Ru- ding (financien) aan Hoogovens dochter Aldel zijn onderwerp van gesprek. Uit een eveneens door een actiegroep gepubliceerde brief blijkt dat het ministerie van econo mische zaken de Delfzijlse alumi- niumfabriek een tegemoetkoming in de hoge energiekosten heeft toe gezegd om sluiting te voorkomen. Indien het bedrijf toch dicht zou gaan, zal het rijk bovendien alle li- quidatiekosten voor zijn rekening nemen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ziet geen reden om ambassadeur D. J. van Houten uit Paramaribo terug te halen. De Surinaamse le gerleider Desi Bouterse had dit af gelopen zaterdag geadviseerd. Hij zei dat "de tijd misschien gekomen is dat Nederland zijn ambassade moet terugbrengen tot het niveau van zaakgelastigde". De Surinaam se regering deed dit zelf al eerder door ambassadeur Heidweiler te rug te roepen en de derde ambassa desecretaris, mevrouw Graan oogst, te benoemen tot tijdelijk zaakgelastigde. Een woordvoerster van minister Van den Broek verklaarde van daag dat de Nederlandse ambassa deur Van Houten zijn standplaats alleen zou verlaten als hij daartoe gedwongen wordt. Dat betekent, zo voegde zij. eraan toe, dat Bouter se hem zal moeten uitwijzen. Hoe wel minister Van den Broek de suggestie van Bouterse als een "politiek signaal" ziet, blijft zijn beleid erop gericht om de dialoog met Suriname open te houden. Bouterse bekritiseerde Neder land zaterdag in zijn toespraak ter gelegenheid van de eerste verjaar dag van de revolutionaire een heidsbeweging Stanvaste. Hij had het over de "huichelachtige hou ding van Nederland". Een CDA-woordvoerder ver klaarde desgevraagd dat de brief die Van Aardenne vrijdag aan de Kamer zond, onvoldoende duide lijk is. De minister moet de Kamer nader informeren, met name over de vraag waarom zoveel tijd verlo pen is tussen de diefstal van de stukken uit het departement en zijn uitleg aan de Kamer over de inhoud daarvan. Rel in de Tour AURILLAC (GPD) - Met pure in timidatie hebben de gemotoriseer de fotografen die de Tour de Fran ce volgen vanochtend voor de start van de zestiende etappe gepro beerd ploegleider Jan Raas tot de orde te roepen. De Zeeuw reed gis teren tijdens de rit tussen Saint Etienne en Aurillac een fotograaf aan, toen hij niet bij een van zijn renners kon komen. De klacht die de motorrijders daarop bij Félix Lévitan indienden, werd onge grond verklaard. Daarom kwamen ze vanochtend verhaal halen bij Raas. „Als het nog een keer ge beurt zullen er niet veel renners van jou de Champs d'Elysées ha len. Want wij kunnen heel wat met onze motoren...", dreigde motorrij der Lesire van France Soir. De woedende fotografen be schuldigden Raas gisteren van op zet. De Zeeuw ontkent dat en bood zijn excuses aan. Nadat de juryle den de klacht hadden verworpen („Raas kon zijn werk niet doen", stelde de Nederlande UCI-com- missaris Wim Jeremiasse) stapte de betrokken motorrijder naar de politie. Vanochtend werden ze voor de start door Lévitan op het matje ge roepen en tijdens de wedstrijd kondigde de Tour-baas nieuwe re gels af, die inhouden dat dq, foto grafen achter het peloton maar op één rijstrook mogen rijden. Het gezelschap bezocht daarna Raas, die niet onder indruk raakte van de dreigementen: "Zij hebben misschien dertien handtekeningen verzameld, ik kan er in het peloton wel 150 krijgen. Want de renners staan de hele dag bloot aan het ge vaar van die motoren". Dat werd voor het officiële ver trek vanmorgen uit Aurillac nog bewaarheid. Toen namelijk reed een 400 kilo zware motor het lichte rijwiel van een renner uit een Ita liaanse ploeg plat.. MEXICO-STAD (GPD) - Bolivia lijkt een vroegere militaire dictator tot president te hebben gekozen. De eerste uitslagen van de verkie zingen van gisteren wijzen op een overweldigende zege van Hugo Banzer. Deze ultra-rechtse generaal, die Bolivia van 1971 tot 1978 met ijze ren hand regeerde, maakt zelfs kanS op een absolute meerderheid van de stemmen. Volgens waarne mers is het zo goed als zeker dat Banzer de nieuwe president van Bolivia wordt. rkin9- Ee"e voor ee° De stembusslag, omstreden om dat maar amper twee miljoen van de in totaal drie miljoen potentiële kiezers in het kiesregister waren opgenomen, verliep betrekkelijk rustig. Vakbonden van boeren en arbeiders besloten hun protest te gen de verkiezingen te beperken tot een oproep om helemaal niet of blanco te stemmen. Waarnemers hadden evenwel de indruk dat er vrij massaal werd gestemd. In de stad Santa Cruz kwam het tot rellen toen de politie de zoge noemde 'droogleggingswet' wilde opleggen aan een groep drinkende inwoners. De botsing leverde twee doden op, een agent en een burger. In de hoofdstad La Paz zou Ban zer rond de vijftig procent van de stemmen vergaren, terwijl zijn be langrijkste opponent, de hoogbe jaarde tweemaal oud-president Victor Paz Estenssoro, maar amper 20 procent zou krijgen. Links blijkt door het mislukken van de pro gressief gezinde president Hernan Siles Zuazo geheel uit de gunst van de kiezers. Banzer heeft een absolute meer derheid van de stemmen nodig om direct president te worden. Zo niet, dan is het laatste woord aan het nieuwe parlement. Aan de voor avond van de verkiezingen leek daarom Estenssoro nog de beste kans te hebben. Bijna alle partijen hadden aangekondigd dat zij in het parlement tegen Banzer zouden stemmen. Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend i de bus. Mijn voordeel 9,80. Q Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode Tel. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van da bon op te sturen, kunt u ook e i bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1