Elan in kerk Merenwijk stuk minder geworden Bijzondere wereldbisschoppensynode werpt schaduwen vooruit Vakantie in klooster Mexicaanse bisschop pakt uit ZATERDAG 13 JULI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 VATICAANSTAD (NCNS/KNA) - Alle rooms-katholieke bisschoppenconferen ties ter wereld zijn dezer dagen achter gesloten deuren bezig met het voorbe- reiden van een antwoord op vragen van het Vaticaan over de toepassing van de besluiten van het twintig jaar geleden geëindigde Tweede Vaticaans Concilie. Hoewel het Vaticaan de vragenlijst niet officieel heeft gepubliceerd is intussen wel duidelijk geworden, dat de vragen een breed terrein bestrijken, van de oe cumene tot en met de na te speuren be reidheid van katholieken om de kerkelij ke opvattingen over seksuele moraal ook daadwerkelijk in praktijk te bren gen. Ontwikkeling Er zijn in totaal dertien vragen in de enquête opgenomen: vier van algemene en negen van specifieke aard. In de spe cifieke vragen wordt per onderwerp in zicht gevraagd in de ontwikkeling in de afgelopen twintig jaar, of de zaken er nu beter of slechter voorstaan en welke nieuwe moeilijkheden zich voordoen. In het algemene gedeelte wordt de bis schoppenconferenties gevraagd wat er is gedaan om het Concilie en de daar be reikte overeenstemming bekend te ma ken en of de aanbevelingen getrouw zijn uitgevoerd. Ook wil het Vaticaan weten wat daar van nu de voordelen zijn geweest voor het kerkelijk leven in het betrokken land. In het bijzonder informeert het Va ticaan naar begane fouten en misvattin gen over wat Vaticanum II feitelijk be doelde. In de specifieke vragen worden infor maties ingewonnen over zaken als de toegepaste liturgie in de geest van het Concilie, de voortgang van de evangeli satie en wat er aan de hand is met de missionaire geest in de plaatselijke Kerk. Andere vragen gaan over de cateche se, opleiding van priesterstudenten in seminaries en de betrokkenheid van de Kerk bij vraagstukken als gerechtigheid en vrede. Ter bisschoppensynode zal worden gediscussieerd over vernieuwin gen binnen de Kerk, de betrekkingen met andere Kerken en met de wereld in het algemeen. Bezorgd De vroegere hoogleraar in missiologie en thans in Zwitserland wonende theo loog Walbert Bühlmann heeft zijn be zorgdheid geuit over de vraag, of de bij zondere wereldbisschoppensynode wel een echte weerspiegeling zal geven van de ontwikkelingen binnen de RK Kerk op wereldwijd niveau. Van de bisschoppensynode maken au tomatisch deel uit de voorzitters van de bisschoppenconferenties en de curie prelaten. Pater Bühlmann trekt uit wat er met vroegere synodes is gebeurd de conclusie, dat de Vaticaanse instanties alle besluiten en overwegingen naar ei gen maatstaven beoordelen en dan een jaar later een document het licht doen zien, waaruit alle spiritualiteit is verdwe nen. En die zou zijns inziens toch het vuur moeten zijn dat vernieuwingen aanwakkert. Pater Bühlmann wijst erop dat in 1900 77 procent van alle rooms-katholieken in de westelijke wereld leefde. In 1970 was dat beeld drastisch gewijzigd: 51 pro cent woonde al in de zuidelijke wereld, welk percentage tot 1980 is aangegroeid tot 58. Rond het jaar 2000 zal 70 procent van alle rooms-katholieken in een Derde We reldland huizen. Als de pluriformiteit in de wereldkerk echt gestalte zou krijgen, was volgens pater Bühlmann het Vati caan wel wat minder schrikachtig bezig geweest initiatieven voor bij de volks aard en cultuur passende liturgieën goed te keuren in plaats van af te wijzen. Panische angst "In Vaticaanse kringen is een bijna panische angst te zien voor echte pluri formiteit, zodat in de praktijk alleen het Romeinse eenheidsmodel geldigheid heeft", aldus prof. Bühlmann. Als voorbeeld geeft prof. Bühlmann, dat de RK Kerk van India in 1975 een strikt verbod kreeg haar eigen, op de In diase taal en cultuur gebaseerde liturgie verder toe te passen. "Het moest nu maar eens afgelopen zijn met de experi menten", aldus de Vaticaanse brief. Een tweede voorbeeld betreft Zaïre, waar een twee uur durende liturgie ingang heeft gevonden waarin de gelovigen zichzelf herkennen en daaraan dan ook met overgave deelnemen. Dat betreft volgens pater Bühlmann een echte vie ring, dus niet een ritus zonder meer. In weerwil van herhaalde verzoeken van de Zaïrese bisschoppen heeft Rome nooit goedkeuring willen geven of de kwestie ook maar aan de paus willen voorleggen. Naar pater Bühlmann meent heeft ook de opkomst van een eigen theologie der bevrijding in Latijns-Amerika nooit op een onbevangen beoordeling door het Vaticaan kunnen rekenen, terwijl be kend was dat de traditionele sociale leer der Kerk in die gebieden eenvoudig "leer" was gebleven zonder wortel te schieten in het volk. De Derde Wereld is in het Vaticaan volgens hem slecht vertegenwoordigd. Op belangrijke posten treft men slechts één Aziatische, één Latijns-Amerikaan se en twee Afrikaanse kardinalen aan. Bij de jongste benoemingen zijn twee Aziatische, twee Afrikaanse en drie La tijns-Amerikaanse bisschoppen tot kar dinaal verheven, tegen vijf Italianen, ter wijl Italië al meer kardinalen telt dan heel Latijns-Amerika samen. Angst De westelijke wereld leverde 21 nieu we kardinalen op. "Men lijkt wel angst te koesteren voor de Derde Wereld en versterkt zelfs nog het historische over wicht van de westelijke Kerk", aldus prof. Bühlmann. Weliswaar hebben in de bisschoppen synodes de jonge Kerken een getalsma tig overwicht, maar het tragische is dat deze synodes slechts raadgevende be voegdheid hebben. De werkelijke macht blijft in het Vati caan berusten, zodat volgens pater Bühl mann de van 25 november tot 8 decem ber te houden bijzondere bisschoppen synode slechts de status quo zal kunnen bevestigen en geen werkelijke vernieu wingen bewerken. MEXICO CITY (NCNS) - ,-?Nu de slechter wordende economische toe stand van het land honderdduizenden kleine boeren in het zuiden aan de bedelstaf dreigt te brengen, staat de Rooms-Katholieke Kerk van Mexico op een tweesprong öf de door Vaticanum II ingeluide hervormingen voortzetten en zich aan de zijde der armen scharen, öf de centralische orde van voorheen trachten te restaureren". Deze krachtige uitspraak is afkomstig van bisschop Arturo Lona Reyes van Tehuantepec, die met zijn collega's uit het zuiden, onder wie Samuel Ruiz Garcia van San Cris tobal de las Casa en Luis Canton van Tapachula, de onrechtvaardige behandeling aan de kaak stelt, die de voornamelijk van indiaanse af komst zijnde plattelandsbevolking ondergaat van rijke grootgrondbezit ters. Naar bisschop Lona onthulde lopen pogingen van de kleine boeren zich te organiseren om betere lonen te bedingen steevast uit op harde onderdrukking. De overheid beheerst alles door een systeem van plaatse lijke caciques (bazen) en de rijken te organiseren, die via ontvoeringen en uitoefening van geweld iedereen terroriseren. „Het lijkt dat ze daardoor sterk staan, maar in feite staan ze zwak omdat alle steun uit de bevolking ontbreekt. In zo'n situatie kan de jonge, levende en solidaire Kerk uit deze streken maar één ding doen: aan de kant van de armen staan", aldus bisschop Lona. Daarom verricht de RK Kerk daar ook veel sociaal werk, steunt zij de weduwen en wezen, helpt ze landloze boeren en stakende arbeiders en staat zij in conflicten met overheid en grondeigenaren aan de zijde van de armen, verklaarde bisschop Lona. Naar zijn mening zijn de politieke partijen in Mexico maar op één ding uit„stemmen winnen en daarna het volk vergeten". Mevrouw ds. De Mey ..te weinig mensen intensief betrokken.. De synode van de Zuidafri- kaanse Anglicaanse kerk vindl dat Anglicaanse predikanten actief moeten blijven in de ziel zorg voor „leden van militaire machten". De legerpredikan- ten moeten echter onder con trole van de kerk en niet van een krijgsmacht staan. Verder mogen legerpredikanten vol gens het voorstel geen wapen dragen, moeten ze door de kerk en niet door de regering wor den betaald. In de oorspronkelijke versie van het voorstel werd het Zuid- afrikaans leger expliciet ge noemd, maar in de uiteindelij- Mevrouw De Mey na zeven jaar terug LEIDEN - De hervormde predi kante Suze de Mey heeft het gevoel dat er bij de opbouw van de oecu menische geloofsgemeenschap in de Merenwijk meer enthousiasme was dan nu. In een gesprek met Sjaak van Beek voor het informatiebulletin van de samenwerkende kerken in de Merenwijk zei mevrouw De Mey: "Ik heb de indruk, nu alles bij de drie stromingen (rooms-katholiek, hervormd en gereformeerd - red.) is geaccepteerd, dat men die sa menwerking gewoon is gaan vin den en dat men daardoor zijn vechtlust aan het verliezen is. Ik kan mij voorstellen, dat de Meren wijk voor nieuwkomers nog steeds een verrassing is. Maar vergeleken met vroeger lijkt het elan minder te zijn". Wel vindt zij de betrokkenheid van jongeren en kinderen in de 'Regenboog', het centrum van de geloofsgemeenschap, erg verfris send. In de hervormde wijkge- meente 'Staalwijk-Vredeskerk', waarvan zij met haar collega Jan Nauta predikant is, heeft zij veel meer met ouderen te maken. ke versie werd slechts gespro ken van „militaire machten". In 1982 verwierp de Angli caanse synode met krappe meerderheid een voorstel om de predikanten uit het Zuid- afrikaanse leger terug te trek ken. Ofschoon het voorstel nu met grote meerderheid werd aanvaard, uitten synodeleden uit Lesotho en Namibië veel kritiek op de tekst. Zij hadden er bezwaar tegen dat niet werd verwezen naar de bezetting door het Zuidafrikaanse leger van Namibië en de inval van het Zuidafrikaanse leger in Le sotho in december 1983. Heel uitdagend Mevrouw De Mey heeft in 1974 het oecumenische pionierswerk in de Merenwijk meegemaakt. Toen dominee Van Leeuwen zich had in gewerkt, trok zij zich terug. In 1977 ging zij in de hervormde wijk 'Staalwijk-Vredeskerk' werken. Nu is zij voor een deel van haar tijd in de Merenwijk terugge keerd, samen met dominee Nauta. Er was namelijk geen geld om voor dominee Van Leeuwen, die van de vut-regeling voor predikanten ge bruik maakte, een opvolger te be roepen. Hoe zij de Merenwijk na zeven jaren terugvond? Toch wel een beetje anders. "Pionierswerk heeft zijn aan trekkelijke kanten. Er is voortdu rend de spanning van redden we het of redden we het niet. We moesten het waarmaken. Allerlei nieuwe dingen en regels moesten worden uitgedacht, en het was heel uitdagend om daarmee bezig te zijn". Mevrouw De Mey denkt, dat men toen meer dan nu bereid was zijn nek uit te steken. Wat aanstekelij ker Haar kritische opmerkingen ko men voort uit bezorgdheid. Ze zijn geen verwijt. Zal de oecumenische geloofsgemeenschap haar 'spirit' niet verliezen? "Ik zou willen, dat de Merenwijk wat aanstekelij ker werkte. Zo van: daar moet je bij zijn, jongens. Dat ontbreekt op het ogenblik een beetje". Naar verhouding is er een te kleine groep mensen intensief betrokken bij het werk in en rond de Regenboog. "Het is wel een groep die erg en thousiast is en heel veel doet. Maar er zijn mensen die niét worden be reikt". Zij zou bijvoorbeeld wel meer contact willen met de protes tants-christelijke scholen, zoals pa toor Van Well dat heeft niet de rooms-katholieke. Ook ten aanzien van het pasto raat heeft zij haar wensen. "In de hervormde en de gereformeerde kerk heb je ouderlingen die je op pad stuurt en die gewoon iedereen af gaan. Dat apparaat ontbreekt hier. Wij hebben de groep pastora le zorg die veel werk verzet, maar de goede vorm is er nog niet hele maal. Het blijkt inderdaad moeilijk te zijn om gemengd (rooms-katho liek, gereformeerd, hervormd) op bezoek te gaan bij mensen. De meeste gelovigen komen alleen bij bijzondere omstandigheden in aanraking met een pastor, zoals hu welijk, doop en sterfgeval". "Er is dus een massa mensen die erbij hangt. Die kén worden aange boord, maar je moet dan wel met een goede boodschap komen. Je moet redenen bedenken waarom je bij hen op bezoek komt. Je kunt bijvoorbeeld mensen bezoeken die in de afgelopen vijf jaar een kind hebben laten dopen. Ga maar eens informeren hoe het die mensen is vergaan. Wat ik bedoel te zeggen is, dat je voortdurend moet zoeken naar wegen om alle mensen erbij te betrekken". Sterk genoeg Suze de Mey meent, dat de basis van de oecumenische geloofsge meenschap sterk genoeg is om een 'veelbelovende toekomst' op te bouwen. "De kracht van die basis is te danken aan de behoedzame ma nier waarop hier de oecumene is tot stand gekomen. Het is boven dien van groot belang geweest, dat Jan van Well en Henk Hortensius (de pastoor en de gereformeerde predikant red.) het zo goed met elkaar kunnen vinden. Anders was er niets gebeurd". WENEN (KATHPRESS) - In Oostenrijk tekent zich een nieuwe ontwik keling af in het vakantiewezen: op vakantie gaan in een klooster. Vooral jonge mensen blijken in groten getale te worden aangelokt door de rust en gewijde stilte binnen de vaak eeuwenoude muren van een veelal fraai gelegen kloostercomplex. Najaren experimenteren is de Vereniging van Vrouwelijke Orden ertoe overgegaan, aan de Stephansplatz te Wenen het centrale punt te vestigen om dat alles in goede banen te leiden. Algemeen secretaris zuster Theresia Sessing verklaarde, dat het niet de bedoeling is zieltjes te winnen of op steelse wijze te zorgen voor meer religieuze roepingen. Ieder, van jong tot oud, is welkom en er wordt ook niet gevraagd naar godsdienstige overtuiging. Het staat ieder bovendien vrij, al of niet deel te nemen aan activiteiten binnen de kloostermuren. Niet minder dan zeven orden van vrouwelijke religieuzen nemen aan de vakantie-aanbieding deel. De mannelijke orden steken daarbij maar schriel af. Alleen de Benedictijnen doen een aanbieding. "Misschien heb ben de paters meer moeite met koken en schoonhouden", veronderstelt zuster Sessing. Doel van dit alles is "onder de mensen te zijn", verklaart de algemeen secretaris. Nu er steeds minder religieuzen actief zijn en veel vestigingen moeten worden gesloten, ontstaan bij de mensen vooroordelen uit onwe tendheid. Daarom kunnen de gasten, al vakantie vierend, zien wat de religieuzen zoal doen en desgewenst een handje helpen. Maar wie zich "in heilige rust" wil terugtrekken wordt geen strobreed in de weg gelegd, verzekert zuster Sessing. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Jansen; 11.45 oec. studentendienst. Marekerk 10 kand. Middelkoop (Dor drecht); 5 ds. Gebraad (Katwijk). Maranathak. _(L. Morsweg) 10 ds. Kool- Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek. Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa. Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten. Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) geen dienst. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis zat. 10.30 rk dienst, zo. 10.30 ds. Van Achterberg. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) gez. dienst in Bethlehemkerk. Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan. Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Sterringa; 5 ds. Hortensius. bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hak ker (Leiden). Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. Mak-de Heer. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 dienst, 19 ds. Van Langeveld. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 mevr. De Mey-Meulendijk. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 prof. Adriaanse (Den Haag). Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 stud. Goos- Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 H.A. Zendingswerk Middemachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. Schreuder. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 hr. Zijlstra; woe. 20 uur. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 Ev. Rie- kerk. Leger des Heils (hoek VestestrVGroe- nesteeg) 10 en 7 dienst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat- 7 dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10 (miv 18 aug. weer 9.30 en 11); Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndyk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. in ge ref. kerk 10 dienst; 6.30 mevr. Kooij (Leimuiden) in geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Brederveld (Hilver sum); 6.30 mevr. Kooij (Leimuiden). Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Den Hartog (Veenendaal). Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Bogers. Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Broeck (Bode graven). Opstandingskerk 9.30 ds. Haitsma (Bos koop); 6.30 ds. Van Achterberg (Leiden). G. Herderkerk 10 drs. Brombacher; 6.30 ds. Nieuwenhuis. De Bron 9.30 ds. Verheul; 10.15 ds. Nieuwenhuis; 6.30 ds. Verheul. Ashram (Marsdiep) 10 ds. Van Dam. Oudshoornse kerk 10 ds. Van Mede voort (Den Oever). Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 kand. Cammeraat (Urk). Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 dr. Houtman (Amstelveen); 6.30 ds. Van Vliet (geza- menl. dienst). Salv.kerk 9.30 dr. Rietveld (Zoeter- meer); 6.30 ds. Brouwer (Krimpen a.d. IJssel). Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 10.30 ds. Janse (Katwijk); 6.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Mey; 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ev. Lei dekker; 6.30 ev. Leidekker. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. Van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30. De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Verhaar; 6 ds. v.d. Kamp (Bleiswijk). Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 mevr. Ter Wiel (Zoetermeer). Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. Don derdag 18 juli 19.30 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef; 6.30 kand. Boer (Nieuwveen). Salv.kerk 9.30 prof. Bolkestein (Zeist); 6.30 ds. v.d. Hoef. Bethl.kerk 9.30 ds. Haverkamp (Keste- ren); 6.30 kand. Spaans (Katwijk). Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman; 6.30 ds. Jaspers Focks (Oude en Nieuwe Wete ring). Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 kand. v.d. Meent (Utrecht); 6.30 zie ge ref. kerk. De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 hr. Bouman; 6.30 dr. Haitsma (gezamenl. dienst). Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 kand. Van Mourik (Goes). Geref. Gem. 9.30 leesdienst; 7 ds. De Gier. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf; 6.30 hr. Christ (Eek en Wiel). Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink (Noord- wijk); 5 drs. Buikema (Zwammerdam). Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9.30 ds. Roth- fusz; 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra (H.A.). Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Ger mans (dienst schrift en tafel). Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents; 6 ds. Van Niel (Rynsburg). Ontm.kerk 10 vic. Spaans; 6.30 kand. Van Dis, (Rotterdam), jeugddienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwyk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Van Roon; 6 ds. Heemskerk (Maartensdijk). Hoeksteen (Burgersdijkstr. 27): 10 hr. Van Kempen (dovendienst); 10 Duitse dienst, pf. Wattjes. Dovendienst Hoeksteen: 10 hr. Van Kempen. Oude Kerk 8.30 ds. Hovius; 10 ds. Ho- vius; 6 ds. Driebergen. Ichthusk. 10 ds. Heemskerk (Maartens dijk); 5 ds. Van Roon. Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen; 6 kand. Den kand. Meijer. Overduin 14.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 9.30 ds. Koelman van Millingen (Aalten). Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr. Van Bree- voort; 5 ds. Koster. Triumfatork. 9.30 ds. Koster. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst; 3 ds. Mouissie. Ned. Geref. K. (Vredeskerk) 11 ds. De Jong (Alphen); 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. De Reuver. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 prof. Berkhof (Leiden); 7 ds. Bogers (gemeensch. dienst in geref. kerk). Geref. Kerk 10 ds. Attema-Roosjen (Nieuwerbrug); 7 ds. Bogers (Alphen), gem. dienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Van Loenen; 6.30 ds. Van Loenen. Hoofdstr. 10 ds. Doesburg. Scheppingsk. 9 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. Bo- gaerds (Scheveningen). Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart (Nieuwkoop). Camping De Drecht 10.30 hr. Schipper (Zeist). Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi; 7 ds. Aalders (Woubrugge). Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. 't Hooft. Pauluskerk 10.30 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werff; 7 ds. Fer- werda (Sassenheim). Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. De Putter; 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. Aar- noudse, gecomb. dienst in chr. geref. kerk; 5 ds. v.d. Berg (Utrecht). Chr. Geref. Kerk 9 ds. Aarnoudse; 7 ds. Witzier. Evangelie Gemeente 9.45 hr. Van der Burgt. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. Mariakerk zat. 8.30 en 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif; 6.30 ds. v.d. Kamp (Rijnsater- woude). Geref. Kerk 9.30 hr. Van Wallinga (Lei derdorp). Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. Beek huis (Rotterdam). Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff (H.A.K; 6.30 ds. De Graaff (H.A.). Geref. Kerk 9.30 ds. Jaspers Focks (Ou de en Nieuwe Wetering). Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. geen op- Geref. Kerk 9.30 ds. Rang (H.A.); 6.30 ds. Rang (H.A.).. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze; 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Breder veld (Soest); 7 hr. Karstens (Leiden). NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Hoekstra (Oegstgeest); 5 ds. De Jong (Leiden); 7 ds. Jansen (Leiden). Hoofdstr. (Zee) 10 kand. Andel (Kat wijk). De Rank (Golfbaan) 10 kand. Kuijt (Lis- se); 8 nam. Duitse dienst, pf. Wattjes. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 hr. Brouwer (Katwijk); 7 ds. Lyesen (Hattem). Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Lyesen. Stichtingskerk 11 ds. Bach (Amster dam). Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. Brussee-v.d. Zee (Leiderdorp). Sole Mio 9 ds. Bach. Rk Kerk Zée zat. 7, zo. 9.30 (in juli en aug. 7 nam. Duitse dienst); Binnen zat. 7, zp. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Korenhoff (Heemstede). De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Vegter. Pauluskerk geen dienst. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Verdonk; 7 prof. v.d. Beek.. Geref. Kerk 10 ds. Da Costa. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 8.45 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) Van Wijckerslooth 4 ds. Da Costa. Endegeest 10 p:ater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Krispijn (Scheve ningen). Geref. K. 9.30 hr. Voogd (Hollandsche Rading); 6.30 ds. Elderman (Bodegra ven). Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. K. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Van Niel; 5 ds. Romein. Bethelkerk Geref. Kerk Petrak. 9 ds. Ribberink; 5 ds. Snel. Imm.kerk 9.30 ds. Baayen; 7 ds. Ribbe rink. Mar.kerk 9.30 ds. Snel; 5 ds. Baayen. Camping 10 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Van Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. De Jong (Denekamp). Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn (Den Haag); 7 ds. Germans. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas; 7 ds. Germans (in herv. kerk). Chr. Geref. K. 10.30 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Hemmes (Oegstgeest); 6.30 ds. Batelaan (Voor schoten). Geref. Kerk 9.30 ds. Rietveld (Zoeter meer); 6.30 hr. Van Wallinga (Leider dorp). Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek; 6.30 kand. De Boer (gez. zangdienst in herv. kerk). Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra (Leiden); 6.30 kand. De Boer (gezamen. dienst in herv. kerk). Geref. kerk vrijgem.: 9.30 en 4 ds. Van Egmond (Den Helder). ten; 4.30 kand. Molenaar (Huizen). Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw; 7 zie herv. kerk. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) Aulagemeenschap Noordhofland geen Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school i 11.30; Rk Kerk z 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 mw. Flesseman-van Leer (Am stelveen); 7 dr. Bijl (Edam). De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken; 7 zie herv. kerk. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Van Koo- WADDINXVEENHerv. Gem. Brugk. 9.30 ds. v.d. Bergh (Barneveld); 5 ds. Van Wijnen (Heinenoord). Hoeksteen 9.30 ds. Abma (Gouda); 6.30 ds. Roetman. Bethelk. 9.30 ds. Roetman; 5 ds. Goos- Imm.kerk 9.30 drs. Yrntema (Utrecht). Geref. Kerk Kruisk. 9 ds. De Kok (Rot terdam); 5 hr. Van Veen. Ontm.kerk 10.15 ds. De Kok. Remonstr. Gem. geen dienst. Chr. Afgesch. gemeente 9.30 en 5 lees dienst. RK kerk St. Victorkerk zat. 5, zond. 9.30. Ontmoetingskerk zat. 7, zo. 11.45. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra; 4.30 ds. Poort (Oister- wijk). Kievietk. 10 ds. De Haan (Hilversum). Messiask. 10 ds. Hartzheim. Dorpscentrum 9.30 kand. Verweij (Lei den). Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Bom (Den Haag); 7 ds. Rullman (Den Haag). Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Wethmar (Rotterdam). Duinrell hr. Veldstra. RK Kerk St. Willibrord zat. 19, zo. 9.30 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Koelewyn. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders; 6.30 ds. Buikema (Zwammerdam). Ned. Prot. Bond (De Wijk) geen opgave. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Geref. Kerk 9.30 hr. Broek (Oegstgeest); 7 ds. Verdoorn (Waddinxveen). ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. Geref. Kerk 9.30 drs. Buikema; 6.30 ds. Wattel (Hoofddorp). Remonstr. Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11