BRILMIJ BRENGT DE MOOISTE MERKMONTUREN VANAF 39,-NU OOK IN LEIDEN. Holland neemt verder afstand in Kaagweek De Jel in Voorschoten als tweede geplaatst Vredesplan voor Cambodja Terug op oude nest België geen probleem voor honkbalteam: 11-1 PAGINA DINSDAG 9 JULI 1985 Dankzij tactisch manoeuvreren van Van Wijk DE KAAG - Holland heeft giste ren de tweede race van de traditio nele Regenboogwedstrijd zijn voorsprong op Friesland verder uitgebouwd. Tactisch manoeuvre- John v.d. Wiel achterhaald BIEL (ANP) - John van der Wiel, de verrassend goed spelende Ne derlander, heeft in het interzóne- schaaktoernooi in Biel op de twee de plaats gezelschap gekregen van Vaganjan. De schaker uit de Sow- jet-Unie won de afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Quiteros, de Argentijnse hekkesluiter. Seira- wan kwam remise overeen met Ro driguez. De uitslagen van de afgebroken partij en zijn: Vierde ronde: Short (GBr) - Rodriguez (Cub) 1-0; Vijfde ronde: Vaganjan (Sov) - Quinteros (Arg) 1-0; Rodriguez - Seira- wan (VSt) 0,5-0,5; Zesde ronde: Poloega- jevski (Sov) - Petursson (IJs) 0,5-0,5. De stand na zes ronden is: 1. Sokolov (Sow) 5 punten; 2. Van der Wiel (Ned), Vaganjan (Sow) 4,5; Jansa (Tsj), Seirawan 4; 6. Ljubojevic (Joe), Torre (Fil), Poelgajevski (Sow) 3.5; 9. Gutman (Isr), Andersson (Zwe), Peturs son (IJs), Short (GBr) 3; 13. Li (Chi) 2.5; 14. Parkos (Gri), Rodriguez (Cub) 2; 16. Sax (Hon) 1,5; 17. Martin (Spa) 1; 18. Quinteros (Arg) 0,5. ren van Bouw van Wijk leverde Holland op de finishlijn toch nog een ruime zege op, nadat de Frie zen onder aanvoering van Jaap Hettinga en Hessel Donker voor het grootste deel van de race het veld hadden aangevoerd. Hangen de het protest dat bij de eerste race werd ingediend, en dat gisteren nog niet in behandeling was geno men, leidt Holland in de Kaagweek nu met 45 strafpunten tegen 63 3/4 voor Friesland. De Friezen gingen gesteund door de zuidwesten wind van meet af op kop, waarbij Hessel Donker op het Norremeer voor de wind als eerste de spinaker kon hijsen. Zoals altijd leverden de elkaar de loef afste kende schepen tegen de achter grond van de bewolkte hemel van het Hollandse polderland een mag nifiek schouwspel op. Ponker, met in zijn kielzog de zaterdag al rappe Hettinga, wisten de volgende Hol landse boten tot aan de ronding van de boeien in het Zweiland van zich af te houden, maar het tweetal kreeg geen steun van de ploegge noten, die door vier Hollanders de doorgang werden belet. Halverwege de race kreeg Hol land-aanvoerder Ruud de Groot de wind goed in de zeilen. Vanaf de vijfde plaats stuurde de Rotter dammer zijn Furie naar de tweede positie, achter de inmiddels op kop liggende 'Wilde Rakker' van Het tinga. Donker was toen al door Bouw van Wijk, die bij het boei op het Norremeer de 'poort' open hield voor zijn teamgenoten, uit de wedstrijd gemanoevreerd. Er ont spon zich een boeiend gevecht, dat de '37' van Hettinga in zijn voor deel leek te beslissen toen De Groot niet langszij kon komen en op het Laak met zijn sneller lijken de boot de achtervolging moest overdragen aan ploeggenoot Bouw van Wijk. Hettinga verloor op het laatste stuk voor de finish aan snelheid toen de 'Rakker 122' voor 'vuile' wind zorgde. Bij het nemen van de laatste boei waren de Hollanders klaar om hun slag te slaan, Bouw van Wijk bewees andermaal zijn enorme verdienste voor de Hol landse ploeg door op de finishlijn Hettinga niet alleen te achterhalen maar ook lang genoeg bezig te hou den om Peter Hoogendam als tweede over de lijn te laten gaan. De teleurgestelde Fries moest ge noegen nemen met een derde plaats, in een verder geheel Hol lands veld. De eerstvolgende Fries was de als vijfde binnenkomende Donker, gevolgd door Puck de Vries en teamleider Harry Amster dam. De Friezen zullen vandaag en morgen een nieuwe strategie moe ten bedenken willen ze de tactisch sterke Holland-ploeg van de eind zege kunnen afhouden. HANS JACOBS Afwijzende reactie Vietnam AMSTERDAM - Landskam- Watergraafsmeer flink zweten, pioen Ajax is gisteren met de Op de foto (GPD) is de op het voorbereiding begonnen op het oude nest teruggekeerde nieuwe voetbalseizoen. Direc- Cruijff in gesprek met één van teur sportief Johan Cruijff lietde drie veldtrainers. Cor van zijn selectie op een bijveld in de der Hart. Nederlandse arrestant krijgt bezoek consul in Zuid-Afrika In het tennistoernooi van Foresca- te in Voorschoten geeft de Voor burger Ben de Jel weer acte de pre sence. In Alphen kwam hij in de finale van het mannenenkelspel B 1 tegen Hans Tönjann tot een span nende tweede set, 6-7. In Voor schoten is hij weer als tweede ge plaatst maar nu achter Jan Willem Lugthart en dat biedt hem toch wat meer kansen om een toernooi winst te boeken. Vooropgesteld dat hij de finale haalt. Het moeilijk ste obstakel voor hem zal waar schijnlijk zijn de Roomburger Joost van Leeuwen. En dan natuurlijk in de halve fi nale Herman van der Capellen. Maar ook de wisselvallige aanvoer der van de Meren wijk kan best voortijdig struikelen. Hij heeft in zijn groep Marcel Vink, Marcel van Rijn en Erik Snellenberg. Als vier de is in Voorschoten geplaatst de Hagenaar Dümpel en of hij de hal ve finale haalt is heel twijfelachtig. In zijn groep zitten namelijk Stefan Faas, Freek Tanis en Bub van der Zee. Niet geplaatst is Waldo Jansen, finalist in B 1 in Lisse en finalist in B 2 op de districts. Nu is dat op zich in het gezelschap dat in Voor schoten aantreedt niet om over te vallen, wel zijn plaatsing in de groep bij teamgenoot en no. 1 ge plaatste Jan Willem Lugthart. Bij de vrouwen in B zijn ge plaatst Tine Langeveld, Liselotte van der Bijl, Annette Hins en An- nemarie Jünger. Een acceptabele plaatsing. Maar de indeling van Brigitte van der Maarel en Nancy Toole bij de no. 2 geplaatste Lise lotte van der Bijl lijkt minder over wogen. Bij de vrouwen doen ver der mee Madeion Damen, in de groep bij Tine Laneveld, Wieneke den Hollander en Ellen de Groot, in de groep bij Annette Hins en Pe tra Velzel, in de groep bij Annema- rie Jünger. In C zijn bij de mannen geplaatst Marco Visser, Marius Pieters, Mar tij n Krans en Erik Snellenberg. Bij de vrouwen in C is de plaat sing Madeion Damen, Wieneke den Hollander, Tine van Velzen en Inge van Zuuren. Uitslagen: M.E.C., M. Pleischeuer - P. Nagtegeller 4-6, 5-7, M. Lolling - M. Post 6-3, 6-1, J. Manuputty - M. Stals 3-6. 2-6, F. Mol - B. Albers 7-5, 4-6, 6-7, F. Karremans - M. Soels 6-1, 6-3, J. Mens - L. Verhees 7-6, 6-2, V. Leunis- sen - M. Hartevelt 7-5, 6-2, V.E.D.. M. Kramer P. Schaepman 6-0, 6-0, T. v.d. Boer - B. Bonnet 3-6, 2-6, T. Rietdijk - B. Beems 6-4,1-6, 2-6, S. Vis - E. Raap 2-6, 0-6, H. Mertens - M. Hauwer 6-0, 6-0. H. Bakker - J. Wiederhold 1-6, 2-6, R. Schilperoort - P. Voorzaat 6-3, 6-2, Fleischeuer - Hartog 6-1, 6-1, J. de Vis ser - P. van Schie 7-6, 3-6, 2-6, G. Hos- man - R. Krol 7-5,3-6,6-4, W. Blom - W. de Vos 1-6, 2-6, T. Bavelaar - G. Egbe- rink 6-7, 6-0, 6-2, B. Albers - M. Rooyen 5-7, 5-7, J. de Rijke - R. Strik 7-5,6-0, E. Schuilenburg - M. Kallenberg 3-6, 6-2- 6-2, C. Verdoorn - E. Bolten 5-7, 2-6, A. van Paridon - H. Rutger 2-6, 4-6, K. Jonkheer - A. Gijben, Gijben w.o., P. Pracht E. Stuifzand, 6-4, 6-1, L. Paape - R. den Hollander 6-3, 6-3. A. de Groot - R. Admiraal 7-6, 7-6, L. de Klein - L. Beusse 6-2, 6-4, M. Soet - R. Diehl 3-6. 6-3, 7-6. FRANK BONTE KOEALA LOEMPOER (AP/AFP UPI) - De bond van landen in Zuidoost-Azië, de Asean, is giste ren tijdens haar ministeriële be raad in Kuala Lumpur met het voorstel gekomen tot indirect over leg tussen Vietnam en het door prins Norodom Sihanouk geleide verzet in Cambodja. Het voorstel van de zes Asean- lidstaten is gedaan op initiatief van Thailand. Sihanouk, leider van drie verzetsgroeperingen, heeft po sitief gereageerd. Vietnam wees de plannen tot toenadering eind vori ge week al van de hand. Volgens het Thaise voorstel zou den bemiddelaars van beide lan den de mogelijkheden moeten ver kennen om tot vredesberaad te ko- De Cambodjaanse verzetscoali- tie, die bestaat uit aanhangers van Sihanouk, de communistische Ro de Khmer en het niet-communisti- sche front voor de nationale bevrij ding van ex-premier Son Sann, wordt door het buitenland en de, Verenigde Naties beschouwd als de enige wettige vertegenwoordi ger van het Cambodjaanse volk. Sinds de Vietnamese invasie in 1978 heeft het verzet dan ook zit ting in de Algemene Vergadering van de VN. Voor een duurzame oplossing van de kwestie-Cambodja denkt de Asean onder meer aan terugtrek king van alle, naar schatting 18.000 Vietnamezen, de instelling van een internationale controlecommissie door de VN, verzoening van de ver schillende rivaliserende politieke organisaties en vrije verkiezingen onder toezicht van de VN. De minister van buitenlandse za ken van Indonesië Mochtar Kusu- maatmadja, die namens de Asean de contacten met Vietnam onder houdt, zei gisteren dat er ondanks de afwijzende reactie uit Hanoi schot in de zaak komt, al kan het jaren gaan duren voordat Cambod ja weer zelfstandig is. JOHANNESBURG (GPD) - De Nederlandse consul-generaal te Jo hannesburg heeft gisteren beves tigd dat hij aan het einde van deze Shultz, die deze week een rond- week e,en, bezoek mag brengen aan reis maakt langs de lidstaten van de Nederlandse socioloog Klaas de de Asean. bevestigde nog eens dat die sinds 23 juni door dc de Verenigde Staten Thailand en Zuidafnkaanse veiligheidspolitie de andere lidstaten (Indonesië, wordt vastgehouden. Brunei, Philippijnen, Maleisië en Naar alle waarschijnlijkheid zal Singapore) ondersteunt. Shultz is ™j tevens een onderhoud mogen vandaag naar Thais-Cambodjaanse hebben met de ex-vrouw van De grens vliegen, waar hij een bezoek Jonge Helena Pastoors, lal brengen aan een vluchtelingen- De J onge en Pastoors werden kamp waar 230.000 Cambodjaanse zondagr22Jum geresteerd,toer.ze vluchtelingen verblijven. Hij on- van Mafikeng aan de grens met het dertekende een verdrag, waarbij zgn-onalhanklijke thuisland Bop- de Amerikaanse regering 3 miljoen H dollar ter beschikking stelt hulp aan de vluchtelingen. Johannesburg. Hoewel niet be kend is gemaakt wat de reden van hun arrestatie is, is het nagenoeg 'CIA wil Kluner uitschakelen' WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse inlichtingendienst CIA geeft Shult7 twee niet-communistische verzetsgroepen in Cambodja miljoenen dol- lars per jaar voor niet-militaire doeleinden. Dit schrijft de Washington De Amerikaanse minister van Post. buitenlandse zaken George Shultz De hulp zou als sinds 1982 worden gegeven. Dit jaar is al meer dan vijf heeft gisteren tijdens zijn bezoek miljoen dollar naar de rebellen gegaan, aldus de Washington Post, die aan Thailand scherp uitgehaald zich beroept op goed geïnformeerde bronnen in Washington, naar Vietnam vanwege de Vietna- De Amerikaanse regering wil dat de twee verzetsbewegingen hun posi- mese bezetting van Cambodja, tie verbeteren in de gelegenheidscoalitie met de Rode Khmer. De CIA Shultz noemde tijdens een onder- zou er samen met Thaise militairen op toezien dat het geld niet bij de houd met de Thaise premier Prem Khmers terechtkomt. Het Amerikaanse Congres heeft hulp aan de Rode Tinsulano'nda de Vietnamese aan- Khmer verboden. m w^TtroD ^t'vtetaam^rooral Vooruitstrevende Democraten in het Huis van Afgevaardigden hebben gesteund wordt door de Sowjet- voorgesteld de niet-communistische rebellen openlijk te steunen. Dit jaar Unie willen zij vijf miljoen dollar aan militaire steun geven. zeker dat er explosieven en ANC- materiaal in hun auto zijn aange troffen. Het feit dat deze arrestatie pas enige dagen later bekend werd, maar niet aan de Nederlandse au toriteiten was meegedeeld, lokte het eerste protest uit. Het tweede dateert van enkele dagen geleden, nadat ook De Jon- ge's ex-echtgenote Helena Pas- stoors was gevangen genomen, en de Zuidafrikaanse autoriteiten niet bevredigend hadden gereageerd op het eerste protest. Helena Pas- stoors zou volgens onbevestigde berichten bij De Jonge in de auto hebben gezeten toen hij werd gear resteerd, maar zijn vrijgelaten. Zij werd echter een paar dagen later ook, eveneens op grond van Sectie 29, gevangen genomen. Dit bete kent, dat zij van niemand bezoek mogen ontvangen zftlang hun on dervraging niet is afgerond. Oefenduel Oranje UTRECHT (GPD) Als voorbe reiding op de voor WK-plaatsing beslissende voètbalwedstrijden te gen Polen of België speelt het Ne derlands elftal in september een oefenwedstrijd tegen Roemenië. Eigenlijk was het de bedoeling dat men Oost-Duitsland zou treffen, maar de nationale voetbalploeg van de DDR is niet beschikbaar als bondscoach Leo Beenhakker eind september z'n selectie voor drie da gen bijeen roept. HAARLEM (ANP) - Het Nederlands honkbalteam is na derde dag in het toernooi om het Europees kampioenschap in Haarlem als enige nog on geslagen. Belgie, eveneens begonnen met twee overwinningen, verloor in zeven innings met 11-1. Aanvankelijk was het verweer van de zuiderburen redelijk te noemen. Door een homerun van Marcel Joost in de eerste innings, met Vervaart aan boord, werd het 2-0. Die score werd in de tweede slagbeurt vergroot tot 3-0 door Bill Groot, maar daarna verslapte het spel van het gastland. België verkleinde de achterstand tot 3-1, mede door twee veldfouten. Dat gebeurde op het werpen van Tonny Cohen (7-0-5-2 in zes innings). Indruk maakte dit nauwelijks bij Oranje. Philippe Kleinjans, de Belgi sche werper, had met vijftien honkslagen het geluk, dat de veldspelers veel corrigeerden. In de zevende slagbeurt, bij de stand van 6-1, was het plotseling gedaan met de tegenstand. Vijf honkslagen en drie vrije lopen waren goed voor zes runs aan Nederlandse zijde. Italië zorgde ervoor niet verder achter te geraken en klopte Zweden in een sfeerloos treffen met 12-2 in acht innings. Spanje tenslotte behaalde de eerste winst ten koste van San Marino (10-4). Haakman en Alkemade vallen na goede start ver terug BRESCIA (ANP) - De Westduitse broers Eckart en Jörg Diesch heb ben in de vijfde zeilrace om het we reldkampioenschap in de Flying Dutchman-klasse de kans behou den voor het eerst de titel te vero veren. De Olympische kampioen van 1976 kwam maandag als twee de door de finish achter de boot van het Deense duo Jorgen Schön- herr/Michael Paulsen. De Denen klommen door deze overwinning en met aftrek van het slechtste re sultaat op naar de tweede plaats in het algemeen klassement. Van"de Nederlandse deelnemers hadden Jacques Haakman en fok- kenist Guido Alkemade een goede start. De Nederlandse FJJ-zeilers ontwikkelden op het beslissende moment echter te weinig vaart en werden uiteindelijk slechts twin tigste, vlak voor hun landgenoten Koning en Schelling. Bondscoach Henri van der Aat: „Er was voor het eerst behoorlijk veel wind, kracht 4. Er wordt op het Garda- meer naar de bergen toe gevaren en wie het eerst de rotsen heeft be reikt, wint ook, zoals maandag die Denen. Er wordt tijdens dit toer nooi erg onregelmatig gezeild. Toch moet Haakman in staat wor den geacht by de eerste acht te ein digen. Voor Schelling wordt het hard knokken voor een plaats bij de beste vijftien". Brilmij in Leiden, vanaf 28 juni aan de Haarlemmerstraat 107-109. Dat is iets om te vieren. En dat doen we dus. Met een kortingsbon van f25,-. Hij staat rechtsonder. Knip uit en neem mee, u krijgt 25 gulden korting op de toch al schappelijke Brilmij prijzen bij aankoop van 'n bril of van contacdenzen. Brilmij bij u in de buurt! Dat bete kent een enorme keus in wereldmerk monturen, al vanaf f 39,-. Het betekent ook vertrouwd vakmanschap, zeer snelle persoonlijke service. En voor contacdenzen: adviezen door gediplomeerde contacdensspecialisten. Stap snel binnen - pak uw 25 gulden extra voordeel en ontdek wat Brilmij te bieden heeft. WAARDECOUPON Deze coupon is f 25,- waard. Breng de coupon mee-en lever hem in als u een complete bril of een stel contacdenzen koopt. U kunt van deze openingskorting profiteren tot en met 27 juli 1985. (Niet voor zonnebrillen, één per coupon per aankoop). Inwisselbaar bij de nieuwe Brilmij-zaak in Leiden: Haarlemmerstraat 107-109. Tel. 071-134495. BRILMIJ-LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 107-109. TEL. 071-134495

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8