Zomer '85 'Ingeklemde ligging maakt van Valkenburg uitdaging' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 9 JULI 1985 Agenda Bijdragen: Hans Veldhuizen Kees van Kuilenburg Dirk Jan Roeleven DINSDAG Leiden Oud-Katholieke kerk - oecumenisch avondgebed, 19-19.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. WOENSDAG Leiden Hooglandse kerk - lunchorgelconcert door Henk Stip, 12.30 uur. Woonark moet toch op riool aangesloten DEN HAAG Af OORSCHOTEN - De woonboot van W. Segaar aan de Krimkade in Voorschoten mag niet meer op het oppervlaktewater lozen en moet worden aangesloten op de gemeentelijke riolering. Dat heeft de Kroon beslist op het be roep dat Segaar tegen het Hoog heemraadschap van Rijnland had aangespannen dat hem had verbo den nog langer het oppervlaktewa ter te vervuilen. Segaar had aangevoerd dat aan sluiting van zijn boot op de ge meentelijke riolering technische problemen met zich meebrengt en bovendien financieel voor hem een te zware belasting betekent. Maar de Kroon vindt dat door de lozing de kwaliteit van het oppervlakte water kan worden aangetast. Daar bij zouden de technische proble men van aansluiting op het ge meenteriool wel meevallen. De buiten de woonboot te maken kos ten van de aansluiting zijn begroot op niet meer dan 4000 gulden en dan kan 'alles afwegende' naar het oordeel van de Kroon de aanslui ting op het gemeenteriool in rede lijkheid worden verlangd. GEWOND - Een 63-jarige inwoon ster van Sassenheim is vanmorgen gewond geraakt bij een ongeval op de Teylingerlaan in haar woon plaats. De vrouw stak op haar fiets de weg over en werd daarbij aangere den door een personenauto, be stuurd door een 19-jarige Voor- houtse. Daarna kwam zij terecht tegen een betonnen paaltje. Vol gens de politie heeft de Sassen- heimse bij het oversteken niet goed opgelet. De familie Sinke in de tuin van hun huis i e burgemeester gewend zullen zijn". Nieuwe burgemeester C. Sinke (37) uit Zuidland: De benoeming van de nieuwe bur gemeester is door een meerderheid van de Valkenburgse gemeente raad positief ontvangen. Dik tevre den is loco-burgemeester M.J. Vos van Valkenburg met de benoe ming van Sinke. "Hij behoorde bij de twee kandidaten die een ver trouwenscommissie uit de ge meenteraad bij de minister van binnenlandse zaken had voorge dragen", aldus Vos. Hij zegt er alle vertrouwen in te hebben dat Sinke in Valkenburg goed op zijn plaats zal zijn. Vos: "Verder moeten we maar afwach ten hoe het loopt". De loco-burg meester verwacht dat de nieuwe eerste burger de ambtswoning van zijn voorganger aan de Hoofdstraat zal betrekken. "Of het moet hem zo tegenvallen dat hij elders in de ge meente een huis wil kopen". Valkenburgse raad blij met benoeming Het CDA toonde zich bij monde van zijn fractievoorzitter H. Dijk huizen in een eerste reactie 'blij' met de benoeming van Sinke. "We zijn erg tevreden. Het CDA heeft de indruk dat de nieuwe burge meester een uiterst kundig man is die de zaken goed aankan. Ik denk dat Valkenburg een hele goede burgemeester krijgt", aldus Dijk huizen. Ook mevrouw A.R. van den Broek-Westerink van de PvdA/ PPR-combinatie in de gemeente raad is 'heel tevreden' met de be noeming van de 37-jarige gemeen te-secretaris. "Ik denk dat hij een goede burgemeester wordt", aldus Van den Broek. Fractievoorzitter M.T. Mizee van de WD was wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. Zijn partijgenoot, het raadslid A. Oos- terlee, kon vanmorgen nog geen reactie geven op de benoeming van Sinke. "Ik ken die man nog niet eens. Ik weet niet meer van hem dan zijn geboortedatum", aldus Oosterlee. De GPV'er A. de Vries dzn. was vanmogen ook niet bereikbaar voor commentaar. ZUIDLAND - "Mijn eerste indruk van Valkenburg was heel gunstig. Het is een compact dorp, een dorp met hele korte afstanden. Stede bouwkundig bezien ligt Valken burg niet zo heel goed - inge klemd tussen grotere plaatsen als Leiden, Katwijk Maar dat levert alleen maar een ex tra uitdaging op, namelijk om de beschikbare grond zo goed moge lijk te gebruiken". Dat zegt de nieuwe burgemees ter van Valkenburg, C. Sinke (37) uit Zuidland, gemeente Bernisse. Sinke, geboren en getogen in het Zeeuwse Yerseke, steekt niet on der stoelen of banken dat hij is in genomen met zijn benoeming. Hij wilde graag burgemeester worden en dat is nu gelukt. Hij zegt onom wonden dat hij het laatste jaar ver schillende keren heeft gesollici teerd. Niet in het wilde weg, maar heel gericht. Ook zijn sollicitatie naar de vacature in Valkenburg was, zegt hfj, een heel bewuste keuze. "Wat me bij die vacature ook aantrok is de combinatie van het burgemeesterschap met de functie van gemeentesecretaris", aldus Sinke. Die laatste functie kent hij goed, want hij is nu nog gemeente secretaris van de gemeente Bernis se. Bernisse is een 'heringedeelde' gemeente die vijf jaar geleden tot stand kwam door een bestuurlijke samenvoeging van de plaatsen Zuidland, Heenvliet, Geervliet, Abbenbroek en Oudenhoorn op het Zuidhollandse eiland Voorne- Putten. Dichtstbijzijnde 'grote' plaats is Spijkenisse, een groeige- meente die ruim 70.000 inwoners telt. Het gezin Sinke woont in het dorp Zuidland. Aan de gevel van de eengezinswoning aan wat onge twijfeld de langste straat in het dorp is, hangt de vlag uit. Als con trast staat in de tuin een bordje waarop zoon Adriaan (8) de tekst "Ik ga niet verhuizen" heeft ge schilderd. "Ja, hij gaat hier met plezier naar school en hij heeft na tuurlijk zijn vriendjes. Maar hij heeft zich inmiddels met een ver huizing verzoend", zegt vader Sin ke. Middenstand Sinke groeide op in een midden standsgezin. "Mijn vader had een oesterkwekerij en een exportbe drijf. Daarnaast handelde hij in kreeften", vertelt Sinke, die na het behalen van de ulo-diploma's a en b in dat bedrijf aan de slag ging. Hij werkte enkele jaren in het 'familie bedrijf, maar verliet dat kort nadat zijn vader in 1965 plotseling over leed. Sinke koos voor een ambtelij ke loopbaan. "Mijn vader was op bestuurlijk terrein heel actief. Hij had tal van bestuursfuncties en zat jarenlang voor de anti-revolutionaire partij in de gemeenteraad", zegt de nieuwe Valkenburgse burgemeester. "Be sturen is iets wat mij altijd erg heeft aangesproken. Het is waar schijnlijk een familietrekje, want een van mijn voorvaderen was rond de eeuwwisseling burge meester van Yerseke en een neef van me, J.W. Bdl, is kort geleden afgezwaaid als burgemeester van Bunschoten-Spakenburg". Sinke solliciteerde in februari 1966 bij de gemeente Yerseke en werd aangenomen als ambtenaar algemene zaken. In de avonduren studeerde hij gemeente-admini stratie. Na een gemeentelijke her indeling waarbij Yerseke met vier andere kernen werd omgevormd tot de gemeente Reimerswaal, werd hij bureauchef ruimtelijke or dening. Dat bleef hij tot 1977. "Toen vond ik dat ik dje keus moest maken tussen blijven 'han gen' in mijn geboortestreek en el ders solliciteren", zegt Sinke. Hij koos voor het laatste en verkaste naar de 12.000 inwoners tellende Zeeuwsvlaamse gemeente Axel; een gemeente die ook al - in 1971 - met herindeling te maken had gekregen. Sinke werd er waarne mend gemeentesecretaris. Drie jaar later, in februari 1980, sollici teerde hij naar de functie van ge meentesecretaris van de in januari van dat jaar gevormde gemeente Bernisse. Bernisse is een qua oppervlakte zeer grote gemeente (zo'n 7000 hec tare), met een agrarisch-recreatieve functie. Het openbaar lichaam Rijnmond investeerde volgens Sinke de afgelopen jaren 50 mil joen gulden in een recreatiegebied binnen de Bernissese gemeente grenzen. "Dat gebied is zo'n beetje de groene achtertuin van Spijke nisse en Hellevoetsluis", aldus de kersverse burgemeester. Korte lijnen Een mening geven over Valken burg valt Sinke uiteraard zwaar. Samen met zijn vrouw heeft hij, al vorens te solliciteren, Valkenburg verkend. Het karakter van de ge meente beviel hen wel. "Het lijkt mü een bloeiende gemeente", zegt hij. Wat hem daarnaast in Valken burg aantrekt is het directe contact met de inwoners en de korte lijnen van besluitvorming. Sinke zegt het met nadruk. "Dat meen ik uit de grond van mijn hart", voegt hij er haast ten overvloede aan toe. Sinke heeft een uitsproken visie op het burgemeesterschap. Open heid is voor hem ("als modern be stuurder") een vanzelfsprekende zaak. "En dat niet alleen op grond van de Wet Openbaarheid van Be stuur", zegt hij. "Openheid is voor al een mentaliteitskwestie". "Tja, je vervalt heel snel in ge meenplaatsen", zegt Sinke, ge vraagd naar de eigenschappen die hij van belang vindt voor een bur gemeester. "Maar openstaan voor iedereen is heel belangrijk. Net als zorgen voor goede verhoudingen in het gemeentebestuur en op de secretarie. Daarnaast moet een burgemeester uiteraard be sluitvaardig optreden". "Nee hoor", zegt hij. "Bang dat Valkenburg binnen afzienbare tijd zal opgaan in een andere gemeente ben ik niet. De Commissaris van de Koningin heeft mij verzekerd dat Valkenburg niet in herindelings procedures wordt betrokken". Een boodschap heeft Sinke nog niet voor de inwoners van het Rijn dorp. "Dat zou wat al tè preten tieus zijn", zegt hij. "Maar ik hoop dat we ons snel zullen thuisvoelen in Valkenburg. En ik hoop dat de Valkenburgers heel snel aan hun nieuwe burgemeester gewend zul len zijn. Daar zal ik in elk geval mijn uiterste best voor doen". Onder de eersten die Sinke gis termiddag feliciteerden met zijn benoeming waren de Valkenburg se wethouders M.J. Vos en H. van der Nagel en waarnemend ge meentesecretaris J.M.E. Post. Van middag hebben de leden van de ge meenteraad op het Valkenburgse gemeentehuis kunnen kennisma ken met hun nieuwe voorzitter. De inwoners van Valkenburg kunnen burgemeester Sinke op 16 augus tus de hand schudden. Voor het zo ver is gaat de familie Sinke met vakantie. De caravan stond al inge laden voor de deur toen Sinke te horen kreeg dat de benoemings procedure in een 'stroomversnel ling' was geraakt. De reis gaat naar Frankrijk. Met een burgemeesters benoeming op zak moet dat een heel plezierige vakantie worden. LEIDSCH iQ; DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uu (Nabezorging n ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met e betaling). f 1.00 118.00 uur) (071)123143 ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de 'Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-Clty, Tel Aviv en Beiroet. Zwemwater m streek is goed Het Oosterduinsemeer in Noord- wij kerhout en de plas 't Joppe, direct ten noorden van de Leidse Merenwijk, bevatten het kwalita tief beste zwemwater in de streek. Dat blijkt uit een over zichtje dat is gepubliceerd door de provincie Zuid-Holland. De bewakers van de waterkwaliteit in de provincie hebben ten be hoeve van dat overzicht mon sters genomen op verschillende plaatsen waar in 'oppervlaktewa ter' kan worden gezwommen. In deze streek wordt dat onderzoek uitgevoerd door het Hoogheem raadschap van Rijnland. Het water van het Oosterduin semeer en 't Joppe krijgt de kwa liteitsaanduiding uitstekend, een kwalificatie die ook is weggelegd voor het midden van de Braasse- mermeer. Het water langs de oe vers van de 'Braassem' is van aanvaardbare kwaliteit. Aanvaardbaar is ook de toe stand van het zeewater. Die kwa liteitsaanduiding betreft het zee water langs de gehele Zuidhol landse kust, van Hoek van Hol land tot en met het water ten noorden van Noordwijkerhout. Verder is 'aanvaardbaar' het wa ter in het zogenaamde 'Gat van Lagendijk', oftewel de plas in de Ommedijkse polder ten zuiden van Valkenburg. De waterkwali teit van de Kagerplassen ten slot te, is eveneens aanvaardbaar. De beoordeling 'slecht' krijgt het water van de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Vooral in het gedeelte tussen Sassenheim en Rijpwetering is zwemmen ten zeerste af te raden. De watermonsters die worden genomen om de kwaliteit van het zwemwater vast te stellen, wor den onderzocht op de aanwezig heid van de zogenaamde thermo- tolerante colibacterie. Het aantal bacteriën bepaalt de kwaliteit van het water. De bacterie zelf is niet gevaarlijk, maar zij is graad meter voor de aanwezigheid van andere, wèl gevaarlijke bacte riën. De provincie Zuid-Holland verzamelt de gegevens van de verschillende onderzoeken. In Zuid-Holland hebben die onderzoeken betrekking op ruim 450 vierkante kilometer opper vlaktewater, daarbij inbegrepen een deel van het water voor de kust. Een kaart waarop door middel van verschillende kleuren de wa terkwaliteit van de recreatieme- ren en dergelijke is aangegeven, is te verkrijgen bij de VW-k'an- toren in de streek. Er wordt in die folder op gewezen dat ook zwemmen in water van betere kwaliteit niet helemaal zonder ri sico's is. In veel gevallen is de helderheid van het water niet op timaal. Een duik in dat water kan gevaarlijk zijn. Omdat waarschu wingen en toezicht bij zwem plaatsen in open water vaak ont breken, dienen zwemmers zelf de veiligheid in het oog te hou den. Stranden weer volop bezocht Volop tevreden gezichten gedu rende het weekeinde in de plaat sen langs de kust. Voor het eerst deze zomer eindelijk weer eens een weekeinde waarin de stran den massaal werden bezocht. Zondag was het bomvol in Was senaar, Katwijk, Noord wijk en Noordwijkerhout. Gisteren en vandaag was het weliswaar wat minder weer, maar morgen wor den er hogere temperaturen ver wacht. Opvallend was echter wel dat veel gasten de kat een beetje uit de boom keken. Zowel Noord- wijks VW-directeur Wim Rovers als zijn Katwijkse collega Cees Verplancke kregen in het afgelopen weekeinde voorname lijk gasten die voor een dag boekten. "Maar ik heb goede hoop dat als het weer zo blijft dat het in de loop van de week lek ker gaat vollopen", aldus Ver plancke. Zaterdag viel het bezoek aan de kust nog wat tegen. Dat was onder meer te wijten aan een zo genaamde 'zeevlam' (mist) in de ochtenduren. Later op de dag kreeg de zon de overhand en trokken velen alsnog naar de kust. In Noordwijk was het bij zonder gezellig. Tot laat in de avond zaten de gasten op de ter rassen te genieten. Ondanks de drukte was er zo wel in Noordwijk als in Katwijk nog voldoende logiesruimte be schikbaar. Alleen de campings in Katwijk waren vol. Vooral Duit sers maakten van het mooie weer gebruik om in afwachting van de grote vakantie een dagje naar de kust te trekken. Wim Rovers was bijzonder goed te spreken over het afgelo pen weekeinde. "Ik noem het maar een inhaal-weekeinde. Ten slotte hebben we een uiterst slechte juni-maand achter de rug. In die maand is bijna niets verdiend in de toeristenindus trie. Die had echt iets dergelijks nodig. En als het weer nu einde lijk eens meewerkt dan wordt het misschien nog wel wat", al dus een optimistische Rovers. Doe-vakantie voor schilders "Het is een soort 'doe-vakantie' voor mensen die altijd al eens hebben willen leren schilderen. Het mooie van deze schildercur sus is dat je de geneugten van een verblijf in het zonnige bui tenland combineert met het op doen van kennis op schilderge- bied". De Voorhoutse Ariënne Wagensveld is nog niet in het Spaanse buiten van de Haagse kunstschilder Jeroen Gerlach wezen kijken, maar kan toch al laaiend enthousiast worden over de schildercursus die dit jaar voor het eerst in Tortosa, Catalo- nië wordt gegeven. Via-via zijn een paar Voorhou- ters betrokken geraakt bij het idee om Nederlanders in Spanje te laten schilderen. Een jeugd vriend wordt schilder, komt aan een huis in Spanje en het idee ontstaat om meer met dat pand te doen dan er slechts in te wo- nert. Het landhuis wordt derhal ve locatie voor een schildercur sus zoals die ook op verschillen de plaatsen in Frankrijk al sedert jaren wordt gegeven. Ariënne neemt de honneurs waar voor de schilders Jeroen en Diederik Gerlach en J.M. Mers- man die in Spanje de cursus ge ven. Tortosa ligt in de provincie Tarragona, ongeveer tweehon derd kilometer ten zuiden van de Catalaanse hoofdstad Barcelona. Het plaatsje ligt aan de rivier de Drukte op het strand in Katwijk, Ebro in een heuvelachtige omge ving. Vijftien kilometer oost waarts is een drukbezocht strand aan de Middellandse Zee. Twee weken duurt een een cursus in het landhuis dat op 5000 vierkante meter grond staat. Voor bijna vierhonderd gulden (exclusief reiskosten) krijgt een creatieve vakantieganger dage lijks drie uur les en kan gebruik worden gemaakt van alle facili teiten van het landhuis. Kampe ren op het terrein is bij de prijs inbegrepen, evenals het ontbijt. Wie een bed in het landhuis wil beslapen, moet daarvoor hon derd gulden extra neertellen. De lessen worden 's morgens gegeven. In de middaguren kun nen de cursisten doen wat ze wil len. Schilderen is dan uiteraard mogelijk, maar de Voorhoutse organisatrice sluit niet uit dat er ook dagtochten zullen worden gemaakt naar musea in de omge- was er nog logiesruimte in ving. Onder meer het Picasso- museum en de in Barcelona te bezichtigen architectuur van Gaudi worden genoemd. Ook een middagje naar het strand be hoort tot de mogelijkheden. Ariënne: "Als mensen met hun eigen auto komen is het strand makkelijk te bereiken. Met het openbaar vervoer is dat altijd moeilijker, maar niet onmoge lijk. Als de cursisten dat willen, kunnen ze ook met een busje ex cursies maken. Het hangt ge woon van de groep af wat er ge beurt". Komend weekeinde vertrek ken de eerste zes cursisten naar Spanje. "Een prettig aantal", vindt Ariënne, "omdat je dan ie dereen voldqende aandacht kunt geven. Deelnemers zonder enige ervaring komen dan even goed aan hun trekken als de wat meer gevorderde cursisten". Een mas sale gebeurtenis wil ze van het project niet maken. De sfeer zou badplaats. (foto Dick Hogewoning) daaronder lijden. Het eerste jaar wil de Voorhoutse kat een beetje uit de Spaanse 'arbol' (boom) kij ken. Afhankelijk van de ervarin gen zal de cursus in volgende ja ren worden bijgesteld. Het doel van de cursus is om de grondbeginselen van de olie verftechniek onder de knie te krijgen. Dat betekent dat les wordt gegeven in compositie leer, kleurtechniek, het weerge ven van het landschap en de techniek van het portretschilde ren. De lessen worden in het ate lier of in de open lucht gegeven, afhankelijk van het weer. Het materiaal kan terplekke worden gekocht. Schildersezels zijn voorradig. Wie meer wil weten over deze zonnige schildercursus, kan bel len met Ariënne Wagensveld, 02522-16874 (na 19.00 uur). Schrijven kan nfiar: Schildercur sus Catalonië, Jacoba van Beie ren weg 8, 2215 LB Voorhout.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2