LEIDSCH DAGBLAD Veto Reagan over sanctie Zuid-Afrika? Tanende belangstelling voor Alphense 'Laura' Vrouwenjager Don Juan heilig verklaard Russen wellicht tot wapenakkoord bereid Vijf staats leningen vervroegd afgelost £3S«ssffis Minder automobilisten stoppen na aanrijding DIE 50% KORTING DINSDAG 9 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37749 Voor 38ste maal rijwielvierdaagse (van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Ongeveer 1150 deelnemers zijn vanoch tend op weg gegaan voor de eerste rit van de 38ste Laura-rijwielvierdaagse. Dat zijn er beduidend minder dan de 1400 in schrijvingen, die men de laatste jaren kon noteren. De teruggang in het aantal deelnemers zet dus ook dit jaar door, constateerde Laura-voor- zitter J. Volwerk, tevens com missaris van de Alphense politie gisteravond tijdens de openings receptie. Volgens hem wordt het voor de organisatoren steeds moeilijker om de beste week uit te zoeken daar de vakanties van de mensen elk jaar weer ver schuiven. Voorts is er volgens de voorzit ter sprake van een zekere fiets- moeheid als gevolg van het groeiende aanbod van allerhan de ritten, waarvan een groot deel voor een of ander goed doel. Ook is de behoefte aan prestatieritten groeiende. Een behoefte waar aan de Laura overigens nimmer zal voldoen. Voorop staat de re creatie. Race De Laura echter dreigde de laatste jaren toch al meer en meer te verworden tot een race, hetgeen de veiligheid van de deelnemers allerminst ten goede kwam. Om de veiligheid van de deelnemers te vergroten - vorig jaar kwam op de eerste dag een Lauriaan by een verkeersonge val in Leimuiden om het leven - zijn dit jaar extra maatregelen getroffen. Met twee tandems voorop werd een groep Laurianen van ochtend omstreeks negen uur door Wim Dijkman gefotogra feerd op de President Kennedy- laan in Alphen. Ze waren op weg naar de duinen. ROME (GPD) - De figuur van Don processen. Hierin worden namelijk een van de vele door hem verleide zaarhheden met dezelfde ijver heb Juan, of Don Giovanni, de rustelo- de heldhaftige daden en vele deug- vrouwen, dat hem onder ijselijke ben toegelegd als op zijn vroegere, ze vrouwenjager uit Sevïlla, waart den vastgesteld van de man, die vervloekingen meesleurde in het al meer dan drie eeuwen door de volgens de traditie model zou heb- hellevuur. Overigens is er historisch iets lis. 'El Burlador de Sevïlla' (de be- Gebleken is namelijk dat hij het drieger van Sevilla), het boek i Europese cultuur. Maar dat de ka.- ben gestaan voor het verhaal, Don tholiéke kerk hem nog eens ooit hei- Miguel Manara Vincentelo de Luca lig zou verklarenhad geen van de y Colona, ridder van Calatravo. vele kunstenaars die zich met hem Het leven van Don Miguel was heeft gesticht, dat 'La Santa Cari hebben bezig gehouden kunnen be- weliswaar van een spreekwoorde- dad' (de heilige liefde) werd ge- seerd, kwam voor het eerst uit denken. lijke losbandigheid, maar het ei Toch is dat de conclusie die in Ro- digde niet, zoals Molière, Mozart J mKÊ a me en Sevilla wordt getrokken uit tientallen kunstenaars na hen heb- Gods' toekennen en zijn heldhaftige gebied dat hem beröemd zou een decreet van de Vaticaanse con- ben gemeend, in de ontmoeting met deugdzaamheid constateren, dan ken kon hij het nog niet ver hebben gregatie voor heiligverklarings- het standbeeld van de vader van moet hij zich op die nieuwe werk- gebracht. leven op oudere leeftijd dag heeft de Spaanse Franciscaan Tirso de verbeterd en zelfs een ziekenhuis Molina, waarop alle latere versies x de Don-Juanlegende zijn geba- rd, kwam voor het eerst uit in noemd. Als de kardinalen hem van- 1630. Don Miguel was toen drie. Hij daag de dag de titel van 'dienaar mag vroegrijp zijn geweest, op het WASHINGTON (AP) - Het ziet er naar uit dat de Ameri kaanse president Reagan zijn veto zal uitspreken over de voorgenomen sancties van het Congres tegen het Zuid- afrikaanse apartheidsbewind. Cambodjaanse en Vietnamese vluchtelingen CASINO LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR Chester Crocker, de staatssecreta ris van buitenlandse zaken, belast met Zuidafrikaanse aangelegenhe den, verklaarde gisteren dat de Amerikaanse regering het voorne men van het Congres afwijst om economische sancties tegen Zuid- Afrika in te stellen. Crocker wilde nog niet bevestigen dat president Reagan zijn veto zal uitspreken. Het Congres vergadert nog over een definitieve versie van een anti- apartheidswet, waarin Amerikaan se investeringen in en handelsbe trekkingen met Zuid-Afrika aan banden worden gelegd. Crocker nam samen met zijn voorganger onder de regering-Car ter, Richard Moose, deel aan een debat dat was georganiseerd door de Amerikaanse Orde van Advoca ten en door het Amerikaanse On dernemersinstituut, een particulie re onderzoeksorganisatie. Moose zei dat Reagan door de grote steun Advies Omroepraad: Geen A-status voor Veronica DEN HAAG (ANP) - De Omroe praad heeft minister Brinkman van wvc negatief geadviseerd over het verlenen van de A-status aan de Veronica Omroeporganisatie (VOO) per 1 oktober van dit jaar. Dit heeft een woordvoerder van de Omroepraad vandaag meegedeeld. Minister Brinkman hoeft zich ove rigens niet aan dit advies te hou den. De minister zal waarschijnlijk deze week nog beslissen of Veroni ca wel of niet de A-status krijgt. Knelpunt voor de promotie is het ledental ten tyde van de peiling vo rig vooijaar. Dit waren er naar bo ven afgerond net meer dan de be- nodige 450.000, maar naar beneden afgerond net iets minder. De mi nister heeft tot dusverre laten we ten dat hy de voor Veronica gunsti ge bovengrens wil aanhouden. Bloedbad nabij Johannesburg JOHANNESBURG (Rtr) - In de zwarte Zuidafrikaanse voorstad Kwa-Thema bij Johannesburg heeft de politie in de afgelopen nacht zeven zwarten doodgescho ten. Twee anderen raakten ge wond. Volgens eigen opgave maakte de politie gebruik van pi stolen. Vijf doden vielen toen beto gers het huis van een politieagent belegerden, zo werd gezegd. De politie heeft tot dusver geen bijzonderheden verstrekt over de gebeurtenissen in Kwa-Thema, de bloedigste in Zuid-Afrika sinds maart van dit jaar toen in Uittenha- ge 20 deelnemers aan een begrafe nisstoet werden doodgeschoten. De schietpartij in Kwa-Thema ge beurde nadat onlangs in de nabij gelegen voorstad Duduza zes zwar ten om het leven waren gekomen als gevolg van politie-optreden. Zonnige perioden Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Middagtemperatuur rond 20 graden. Matige noordwestelij ke wind. De vooruitzichten voor donderdag n met zondag: NEW YORK (AP) - Russi sche onderhandelaars bij het wapenoverleg in Genè- ve hebben voor het eerst la ten doorschemeren dat zij mogelijk bereid zouden zijn een wapenakkoord te aan vaarden dat onderzoek naar strategische defensie niet uitsluit, zo meldt vanmor gen de New York Times. Het overleg bevindt zich in een im passe omdat de Sowjet-Unie tot dusver heeft geweigerd enig voor stel in overweging te nemen waar van onderzoek naar ruimtewapens deel uitmaakt, terwijl de Verenig de Staten categorisch heeft gewei gerd het Star Wars-programma van president Reagan ter discussie te stellen. Volgens regeringsfunctionaris sen hebben Russische onderhan delaars hun Amerikaanse collega's twee weken geleden informeel op de hoogte gesteld dat Moskou zich niet langer verzet tegen elke vorm van onderzoek op dat gebied, aldus het blad. Wel zouden de Russen volgens de anonieme zegslieden te genstander blijven van testpro gramma's. 10 juli 1985 Zon op: 5.32 uur, zon onder: 21.58 uur. Maan op: 1.13 uur, maan onder: 14.34 Verslapen PURMEREND (GPD) - Door zich te verslapen heeft een me dewerkster van een bank in Purmerend een gewapende overval verijdeld. De twee overvallers konden niet het ge duld opbrengen op de mede werkster te wachten, die in het bezit van de tweede kluissleu tel was. Het gewapende en gemasker de tweetal drong gisteren voor openingstijd het filiaal binnen en dwongen de directeur, die als eerste binnenkwam, naar het magazijn te gaan waar de kluis is. Hij gaf onder bedrei ging ook de code om het alarm uit te schakelen. De overvallers konden echter niet in de kluis komen, omdat deze met twee sleutels moet worden geopend. Die tweede sleutel was in het bezit van een medewerkster. Die kwam ech ter niet opdagen. Na ruim een half uur wach ten werden de overvallers ner veus. Niet geslaagd in hun overvalspoging vertrokken ze,, na eerst nog de directeur en zijn medewerkster in het maga zijn te hebben opgesloten. De twee slaagden erin zich snel te bevrijden en sloegen alarm. De medewerkster, die zich verslapen had, had dit voor de eerste keer in haar loopbaan ge daan, zo liet de directeur weten. voor de wet in het Huis van Af gevaardigden en de commissie van buitenlandse zaken van de Senaat, zich waarschijnlijk bij de sancties zal moeten neerleggen. Maar Cro- ker stelde daar tegenover dat sanc ties tegen Zuid-Afrika niet het ge wenste effect hebben en dat Ame rikaanse bedrijven een belangrijke rol spelen voor de emancipatie van zwarte arbeiders in Zuid-Afrika. Deze inspanningen mogen volgens de Amerikaanse regering niet te niet worden gedaan door Ameri kaanse investeerders te dwingen zich uit het land terug te trekken. Om veranderingen in Zuid-Afri ka te bewerkstelligen geeft de Amerikaanse regering de voorkeur aan een beleid van 'constructieve betrokkenheid', waarbij met diplo matieke druk en commerciële be langen gepoogd moet worden de apartheid geleidelijk op te heffen. Het wetsvoorstel van het Huis van Afgevaardigden voorziet daar entegen in een verbod op nieuwe bankleningen aan de Zuidafri kaanse regering, nieuwe investe ringen in Zuidafrikaanse bedrij ven, de invoer van de Krugerrand in de Verenigde Staten, de verkoop van computers en van nucleaire brandstof, installaties en technolo gie aan Zuid-Afrika. In de versie die bij de Senaat ligt, wordt eveneens een verbod voor gesteld op leningen en de verkoop van computers en kerntechnolo- bod op Amerikaanse investeringen DEN HAAG (GPD) - Vijf langlo- 1360-1985 (14 PAGINA'S) (foto ANP) Voor Peter Post en zijn ploeg wordt de pech in de Tour langzamerhand on draaglijk. PAGINA 8 Rijk kan Woensdrecht des noods dwingen kernraket ten te plaatsen. PAGINA 5 Hulp voor door vorst ge dupeerde fruittelers. PAGINA 6 Reagan vermoedt wereld wijd terreurcomplot tegen Verenigde Staten. PAGINA 7 Renoir-show in Parijs met vele blote kanten. PAGINA 13 i Zuid-Afrika. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is vanmorgen een groep van 83 Cam bodjaanse en Vietnamese vluchte- T 1 1 J lingen aangekomen, die door de J clCllt OB QOOriTJ Q0rS Nederlandse regering is uitgeno digd om in ons land te komen wo- De icomst van de Aziaten past in het kader van de zogeheten quo- 1 A jaar 250 vluchtelingen in ons land worden opgenomen buiten de indi- viduele asielaanvragen of andere regelingen voor vluchtelingen om. DEN HAAG (GPD) - nog maar ruim 27.000 en het in totaal komen honderd vluchte- steeds meer automobilisten jaar daarvoor bijna 26.000. Z rijden na een aanrijding Dat blijkt uit cijfers van het reis om uiteenlopende redenen, door. Vorig jaar deden ruim CBS. waaronder ziekte, nog niet maken. 30.000 mensen aangifte van fti het kader van het interna.tio- het feit dat ze waren aange. reden zonder dat de dader C. Sinke(37) burgemeester Valkenburg (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG - C. Sinke uit Zuidland op het Zuidhollandse ei land Voorne-Putten, is benoemd tot burgemeester van Valkenburg. Sinke is nu nog gemeentesecreta ris van de gemeente Bernisse. De nieuwbenoemde burgemees ter is 37 jaar oud. Hij is geboren in het Zeeuwse Yerseke, getrouwd en vader van twee kinderen: een zoon van 8 en een dochter van 5 jaar. Hij is lid van het CDA. Sinke wordt op 16 augustus geïn stalleerd. In Valkenburg is enthou siast op zyn benoeming gerea geerd. pende staatsleningen met hoge rentes zullen vervroegd worden af gelost. Hierdoor kan in de komen de jaren op de rente-uitgaven van het rijk 65 miljoen gulden worden bespaard. Minister Ruding (finan ciën) heeft dit vandaag bekend ge maakt. De vijf openbare staatsleningen, met een gezamenlijk nog uitstaand bedrag van 890 miljoen gulden, zullen 15 augustus worden afge lost. De vervroegde aflossing vindt plaats tegen een koers van 100 pro cent. Per saldo levert de vervroeg de aflossing het rijk 65 miljoen op, uitgaande van een- herfinancie ringsrente van 7,5 procent. De leningen werden uitgegeven in de jaren 1975 en 1976 tegen tepercentages tussen 8,5 en 10. Vol gens de oorspronkelijke aflos singsschema's zouden ze pas tus sen 1986 en het jaar 2000 aflopen, Van oudsher bedingt de staat by de uitgifte van langlopende staats leningen het recht van vervroegde aflossing. Die getallen zijn waarschijnlijk nog aan de lage kant, omdat veel mensen niet naar de politie gaan om de vaak kleine schades te mei- den. De politie denkt dat het toene mende onverzekerd ryden een van de oorzaken van de stijging is. Een andere oorzaak is mogelijk dat bang zijn hun no-claim- naal jongerenjaar zijn 40 minder jarige jongeren in de groep opgeno- men, die geheel alleenstaand zijn. stopte. In 1983 waren dat er Sleepbootstaking duurt voort ROTTERDAM (ANP) - Acht grote schepen zijn vanochtend gedupeerd door de staking van het personeel van de Nieuwe Rotterdamse Sleep- korting te verliezen, dienst (NRS). De schepen waren genoodzaakt voor Hoek van Holland te Bij het Openbaar Ministerie wachten omdat er geen sleepboothulp aanwezig was. Een gesprek tussen wordt bekeken welke mogelijkhe- de NRS-directie en de FNV, dat een eind aan de staking zou kunnen den er zijn om doorrijders aan te maken, is voorlopig nog niet in zicht. pakken. Men denkt aan hogere De staking onder het personeel van de NRS brak gisteren spontaan uit straffen en bewustmaking van het toen bleek dat de directie niet wilde voldoen aan de eerder gemaakte publiek van het probleem. Alleen cao-afspraken. De directie is van plan de lonen minder te verhogen dan wanneer omstanders aangifte was afgesproken en rept bovendien niet meer over invoering van de 36- doen, kan de politie doorrydende urige werkweek. automobilisten pakken. Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 daqen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. NaamTel Adres Postcode_ Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1