Orde scheppen in chaos van de basisschool Financieel beleidsplan gewenst in Hervormde Kerk Reportage Schoolhoofden kritiseren 'wanbeleid' ministerie bij uitvoering wet Wognum op bres voor Argentijnse familie PAGINA 10 DINSDAG 9 JULI 1985 Het basisonderwijs (een sa menvoeging van de lagere- en kleuterschool) weet nog altijd niet precies waaraan het toe is. Pas half septem ber is er zekerheid over het' aantal leerkrachten. De kin deren die dan als leerling staan ingeschreven, bepalen de omvang van het onder- wijsteam. Gevolgen? Onze kerheid bij de onderwijzers, lesroosters kunnen niet wor den gemaakt. Veel school hoofden gebruiken de De kinderen in de klas zullen er weinig of niets van merken. Zeker in het begin. "Misschien als we een paar jaar verder zijn", denkt hoofdonderwijzer S. van Oos ten van de Lucas van Leydenschool, "zou de nieuwe wet vruchten kunnen afwerpen. Vruchten in de vorm van individueel onderwijs". Maar Van Oosten zet bij deze ge dachte wel direct een groot vraagteken. Over het waarom daarvan zegt hij: "De gedachte achter de basisschool - het stimu leren van individueel onderwijs - is heel mooi. Dan zal er wel aan de grootte van de klassen moe ten worden gesleuteld. Wanneer je 34 leerlingen in de kla§ hebt is het onmogelijk om ieder kind af zonderlijk les te geven. Als aan die leerlingenschaal niets wordt gedaan, dan loopt de wet zonder meer in de soep", voorspelt Van Oosten. door Jan Westerlaken De basisschool. Maanden zijn de scholen er, elke dag opnieuw, mee bezig. Vooral de laatste we ken zijn ze overspoeld met circu laires van het ministerie van on derwijs. Van Oosten: "Soms kreeg je wel vier van die dingen in één week. En dan het taalge bruik. Vaak niet te begrijpen. Ik heb het als een warrige regen er varen die op mij is neergedaald. Vreselijk. Op een gegeven mo ment heb ik al die brieven opzij geschoven. Het was niet meer bij te benen. De afdeling onderwijs van de gemeente Leiden heeft de laatste maanden onder hoog spanning moeten werken. Voor zover ik dat kan overzien heeft zij de zaak goed verwerkt". De Lucas van Leydenschool weet nu praktisch zeker waar zij aan toe is. Twee leerkrachten moeten het veld ruimen. Volgens Van Oosten is dat wel reëel. "We hadden tien onderwijzers voor 155 leerlingen. Dat was wat aan de ruime kant. Ik heb het gevoel dat we er aardig uit zijn. Nu durf ik de ouders een brief te schrij ven om hun te vertellen hoe het er in het nieuwe schooljaar uit Tanen Hoewel Van Oosten niet echt ontevreden is, maakt hij zich toch ook wel enige zorgen. Zor gen over een tanend enthousias me in het onderwijsteam over de basisschool. Van Oosten: "We missen dui delijke richtlijnen. De leerkrach ten voelen zich net als een vis op het droge. Als die richtlijnen maar uitblijven, dan doof je eens dat enthousiasme. Ik zie dat om me heen gebeuren. Collega's die bereid zijn veel uren in de school te stoppen hoeven niet meer zon odig. Door allerlei regeltjes van het ministerie voelen zij zich nu danig in de steek gelaten. Zeker de laatste tijd is iedereen meer bezig geweest met zijn rechtspo sitie en zijn financiën, dan met 'het onderwijs. Je moet echt op passen dat je daarin niet te veel tijd stopt. De kinderen zouden daarvan de dupe kunnen wor den. Bij ons staat de leerling op de eerste plaats. Maar als werk loosheid. je boven het hoofd hangt, ben je dan nog wel voor de volle honderd procent met de klas bezig? De minister zegt dat er geen ontslagen zullen vallen. Stel je nu eens voor dat je tien jaar met veel plezier op een- en dezelfde school hebt gewerkt en ze mee bezig zijn. Ik geloof dat ze weinig van de basisschool snap pen". vakantie om alles eens op een rijtje te zetten. Tien Zuidhollandse ge meenten - waaronder Leiden en Alphen aan den Rijn - schreven minister Deetman (onderwijs en wetenschap pen) vorige maand een brief waarin zij met klem aan drongen op meer duidelijk heid over de invoering en vormgeving van de basis school. De klacht van de tien: het is onmogelijk een behoorlijk beleid te voeren, omdat de vele circulaires vaak zeer laat verschijnen. De basisschool wordt op 1 augustus van kracht. Vier schoolhoofden uit de Leidse regio proberen orde in de chaos te scheppen. je wordt dan naar een andere overgeplaatst? Dat kan. Zulke zaken houden je toch bezig?" Het ministerie van onderwijs krijgt een veeg uit de pan van hoofdonderwijzer L. van Harte- veld van De Schakel in Leider dorp. Zijn ervaring met dit de partement is nNiet best. "Om wat duidelijkheid te krijgen over al die circulaires bel je even op. Ik was niet de enige. Je wordt wel zeven keer doorverbonden. Echt, ik ben er van het kastje naar de muur gestuurd. Daarom vraag ik me af of de ambtenaren op dit ministerie wel weten waar Wanbeleid Het hoofd van de Christelijke Opleidingsschool in Katwijk, P. Barendse. gaat nog een stapje verder met zijn kritiek. Hij noemt het onderwijsbeleid niet alleen chaotisch, maar spreekt zelfs van wanbeleid. Barendse: "We raakten in een rare situatie verzeild. Een juf frouw die bij ons les gaf, kreeg elders een volledige baan aange boden. In eerste instantie zag het ernaar uit dat wij haar die niet konden bieden. Een gedeeltelij ke dagtaak wel. Meer zat er op dat moment niet in. Dus besloot ze om weg te gaan. Wat zien we nu? Inderdaad, ze had wel een volledige betrekking kunnen krijgen. Als we goed op de hoog te waren geweest, hadden we dit kunnen voorkomen. Vraagje het mij recht op de man af, dan vind ik dit een stukje wanbeleid. Werkelijk alles komt op het laat ste moment. Dat geeft een brok onrust. Niemand weet waar hij taan oe is. Wij, de onderwijzers, leven in een heel onzekere tijd. Met hoeveel leerkrachten we het nieuwe schooljaar beginnen? Ik weet het niet. Tot 16 september moeten we geduld opbrengen, dan hebben we zekerheid". Parendse hoopt vurig dat die onzekerheid niet ten koste van het onderwijs zal gaan. "Kijk", relativeert hij, "vernieuwingen gaan meestal gepaard met de no dige spanningen. Wanneer de voorbereiding voor de invoering van de basisschool optimaal zou zijn geweest, dan hadden we er nu een stuk beter voor gestaan en was er van al die onzekerhe den hoogstwaarschijnlijk hele maal geen sprake geweest". Rooster Barendse heeft al ettelijke po gingen ondernomen om een rooster op te stellen. Steeds als het aan de praktijk werd ge toetst, moest hij ervaren dat het niet 'liep'. Hoewel er nu een roos ter ligt, benadrukt Barendse met klem, dat het heel voorlopig is. "We moeten wel een slag om de arm houden. Niets is zeker. Er moet ook nog een leerkracht worden ingevoerd die als taak verlichting mag worden aange trokken. Voorlopig ga ik volgen de week met vakantie. Ik neem de spullen wel mee naar huis. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het schoolwerkplan al op 1 augustus moest zijn ingeleverd. Nee, dat was niet haalbaar. Daar om is er een maand uitstel ver leend. Maar dat betekent wel dat je verplicht wordt het hele han deltje mee naar huis te nemen en dat je in je vakantie het school werkplan in orde maakt". Hoofd H.J. Schoenmaker van de Oudshoornseschool in Al- phen heeft het samenstellen van een rooster voorlopig opzij ge legd. Hij zegt: "Ik heb de gege vens wel, maar er moet ook wor den vermeld welke activiteiten er buiten de school zijn en hoe de arbeidstijdverkorting is inge vuld. Vóór de vakantie kan ik dat niet afronden. Er zijn nog zoveel onduidelijke punten. Het les rooster is klaar als we 19 augus tus weer beginnen. De collega's kunnen dan in elk geval aan de slag". Een specifiek probleem waar mee de Oudshoornseschool zit is de vraag hoeveel buitenlandse kinderen er op 16 september (aan de hand daarvan wordt bepaald hoeveel onderwijzers er aan de school verbonden mogen zijn) van vakantie terug zullen zijn. Probleem Schoenmaker: "Het is niet on denkbaar dat deze kinderen wat later zullen terugkeren. Voor ons is dat moeilijk in te schatten. Als op 16 september blijkt dat de ba sisformatie (het aantal leerkrach ten) te hoog is ingeschat, dan houdt dat in dat enige collega's een deel van hun baan zullen kwijtraken. Juist aan de begelei ding van die buitenlandse leer lingen besteden we veel aan dacht. En dat werpt ook resulta ten af. Nu gaan ook deze kinde ren naar het voortgezet onder wijs. In het verleden is dat wel eens anders geweest". Met de nieuwe Basiswet op zichzelf heeft Schoenmaker niet zo veel moeite. "Ik vind dat een goede zaak. Alleen, ik heb pro blemen met de uitvoering van die wet. Niets is op tijd. Vitale za ken kwamen op het allerlaatste moment en dan verwacht het mi nisterie van ons dat wij in een handomdraai alle veranderingen even regelen. Onbegonnen werk. Het departement had drie maan den geleden rond moeten zijn, dan hadden wij de gelegenheid gehad onze zaakjes op tijd voor elkaar te hebben". Wat de Oudshoornseschool vooral hoopt is dat er altijd spra ke zal blijven van een goede sa menwerking tussen het kleuter en lager onderwijs. "We moeten de ouderwetse kleutersschool een warm hart blijven toedragen. Want dat is een belangrijke basis om de zaak goed van de grond te krijgen". Zelf verlaat Schoenmaker de Oudshoornseschool aan het eind van dit schooljaar. Directeur van de nieuwe basisschool wilde hij niet worden. "Negen jaar heb ik met plezier leiding aan deze school gegeven. Met de komst van de basisschool komen er zoveel nieuwe dingen tegelijk op je af waarvan ik vind dat ze niets met het onderwijs te maken hebben. Ik heb voor les geven gekozen, ik wil voor de klas staan nu dat nog kan. Een directeur van een basisschool komt daar nauwelijks of hele maal niet meer aan toe. Boven dien", voegt hij eraan toe, "is die baan zwaar onderbetaald. Ik heb voor mezelf alles eens op een rij tje gezet en ben ten slotte tot de conclusie gekomen dat ik" voor een directeurschap niet in de markt was". WOGNUM - De Wognumse ge meenschap is vooral een zwijgen de. Geen revolutie zal er ooit begin nen. Toch trekken morgen bussen vol inwoners naar het Haagse Ge rechtshof. Daar dient dan hun ge ding tegen de Staat der Nederlan den. Daar willen ze massaal de rechter duidelijk maken, dat ze 'verskrikkelijk hard op ze ziel trapt zijn' door de voorgenomen uitwij zing van de sinds vier jaar in hun midden wonende Argentijnse fa milie Scelso. Ruim een maand geleden kregen Horacio en Norma Scelso en hun kinderen Maria (14), Tristan (11) en Virginia (9) te horen dat ze binnen een maand terug moesten naar Ar gentinië. Na vier jaar besloot het ministerie de familie geen vluchte lingenstatus te verlenen. Maar in die tijd raakte het gezin in Wog num ingeburgerd. Vader Scelso: "Ik was blij met mijn eerste aan slagbiljet voor de Nederlandse be lasting. Ik gaf een feest voor mijn buren. Ik had een aanslagbiljet, en dat was voor mij het eerste bewijs, dat ik er bij hoorde. Ik kon nu aan de bank, aan de politie en aan ie dereen laten zien dat ik officieel door Willem Breedveld Zijn verhaal begint in de jaren zestig. Jong, student en radicaal. Meelopen in protest-demonstra ties, pamfletten verspreiden, dis cussiëren met medestudenten en sympathiseren met de Montene- ros. Een groep, waarvan zijn broer Jorge deel uitmaakte en dat met zijn leven moest bekopen. Horacio zelf belandde elf keer in de gevan genis. Soms voor een paar dagen, zonder verhoor. De langste tijd is echter bijna vier jaar. Zonder pro- In de gevangenis trouwde hij met Norma, een medestudente. Toen hun eerste kind, Maria, gebo ren werd, besloten ze naar Europa te gaan. Horacio: "Je moet op een gegeven moment kiezen tussen idealisme en gezin. Kies je voor idealisme, dan kies je in Argentinië voor strijd, voor intimidatie, voor vervolging. Kies je voor het gezin, dan moet je vluchten. Daar heb ik voor gekozen in 1970". De Scelso's kwamen uiteindelijk in Nederland terecht. Eind 1979 gingen ze terug naar Argentjnië. Norma: "De in Nederland geboren kinderen waren officieel staten- loos. Wij moesten voor hun papie ren naar een bunker van de politie. Mijn man moest alleen mee naar. een kamertje. En hij kwam maar niet terug. Toen hij terug kwam wilde ik hem wat vragen. "Niets vragen", siste hij me toe". "Buiten vertelde hij het verhaal. Daar, in dat kamertje, werd hem weer het dossier van zijn doodge schoten broer Jorge voor gehou den. En hem werd gezegd, dat als hij rust wilde, hij die nooit in Ar gentinië zou vinden. En het was niet vreemd, dat ik voor mijn kin deren op geen enkele school te recht kon. Nergens wilden ze ons hebben". Strohalm Die dreiging stortte Scelso's vrouw Norma en dochter Maria in een zenuwcrisis en de familie ging terug naar Europa. Horacio nam zijn oude handel weer op en kocht in 1981 een oud boerderijtje in Wognum. Hij vroeg een verblijfs vergunning aan. Toen hij die (eind 1982) niet kreeg, vroeg hij de vluch telingenstatus aan. In februari dit jaar werd ook dat verzoek afgewe zen en nu moet hij het land verla ten. Zijn laatste strohalm is een verzoek om herziening, waarop uit eindelijk de Raad van State een antwoord moet geven. Mag nij, hangende dit antwoord blijven? 'Nee', besloot het ministerie van justitie, en bezorgde op 5 juni op het gemeentehuis een brief, waarin burgemeester De Nijs opdracht kreeg de uitwijzing te regelen. "En toen kwam de bevolking van Wog num in verzet. Die voelde dit aan als een zaak van grote onrechtvaar digheid. De mensen hier zijn rus tig. Maar trap ze niet op de ziel of tast hun gevoel voor rechtvaardig heid niet aan. Dan zijn het koppige en vasthoudende Westfriezen, die voor niets of niemand opzij gaan", aldus gemeenteambtenaar Jacob Groot. Nog diezelfde avond organiseer de pastor Hendrik Mare een actie comité, waarvan Kees Sijm voor zitter werd. Sijm kent als pupillen- leider van de voetbalclub Sparta nen zowel Tristan als vader Scelso. Twee dagen later was er een grote protestbijeenkomst, staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) kreeg een door vrijwel iedereen, on dertekend smeekschrift en de ge meenteraad nam in zijn eerste spoedvergadering in zijn geschie denis twee moties aan ter onder steuning van de familie Scelso. Burgemeester De Nijs, die de uit wijzing moet regelen: "Ik sta hele maal achter de mensen. De Scel so's zijn zo opgenomen in de ge meenschap. Ik zal me laten leiden door de houding van de bevolking van Wognum". De actiegroep van uiteindelijk 15 man, waarmee de hele brede sa menstelling van de bevolking is vertegenwoordigd, komt bijna da gelijks bijeen. Kees Sijm: "Onze basisgedachte, die stoelt op ons ge voel, is dat de Scelso's van ons zijn en niet van het ambtelijk apparaat, dat geen mensen ziet achter de dossier-nummers". Het is ook de basis van het kort geding tegen de Staat, waarin de Wognummers stellen dat hun schade wordt aan gedaan door deze 'onrechtmatige daad' van de overheid. De tot nu toe gevolgde strategie van de vertraging, het tijd winnen om de publieke opinie te bewer ken, lijkt aardig te lukken. Bis schop Bomers van Haarlem zet zich in, de burgemeester van Alk maar, de politici van Hoorn en Alk maar steunen de zaak. Er moet heel wat gebeuren eer Wognum in beweging komt. Mor gen is het zover. De met uitwijzing bedreigde Argentijnse familie Scelso in Wognum. T.l.n.r. Maria, Horacio, Virginia, Norma en Tristan. (foto gpd> De vaste commissie voor finan ciën en administratie van de Her vormde synode en het generaal college van toezicht van de Ne derlands Hervormde Kerk zijn voorstander van het aantrekken van een financieel-economisch beleidsmedewerker. Deze zou moeten worden toegevoegd aan het synodebestuur en in overleg met de secretaris-generaal en de secretaris algemene zaken een fi nancieel terdege onderbouwd beleidsplan voor de komende ja ren dienen op te stellen. Dit staat te lezen in het com mentaar van de vaste commissie op het jaarverslag van het gene raal college over 1982 en het ant woord van dit college daarop. Leden en adviseurs van de Her vormde synode hebben deze stukken samen met het com mentaar op het jaarverslag 1983 ontvangen. Het centraal college dringt al jaren aan op het onder de loep nemen van de structuur van de Nederlandse Hervormde Kerk en verklaart, dat het trachten een antwoord te vinden op de vraag welke werkzaamheden voor de NHK kunnen worden opgehe ven om het nodige te bezuinigen, „iets geheel anders is". Het colle ge blijft de samenvoeging van de commissies betreuren en gaat voort met het huldigen var. de mening, dat hierdoor in feite de stuurgroep landelijke reorgani satie werd opgeheven. Overigens betreurt de vaste commissie voor financiën en ad ministratie het dat het synodebe stuur niet periodiek met het ge neraal college rond de tafel wil zitten. „Zulk een regelmatig overleg zou het meest recht doen aan de signalerende functie die het college behoort te hebben in ons kerkelijk bestel", aldus de vaste commissie. Zij is ook niet te spreken over het feit dat er „kennelijk geen argumenten zijn gegeven voor dit standpunt van het moderamen". Het generaal college van toe zicht speelt binnen de NHK een soort accountantsrol en houdt onder meer toezicht op de finan ciën van de landelijke organen van de Kerk. Toth herkozen De Hongaarse hervormde bis schop Caroly Toth (54) is op het congres van de Christelijke Vre- des Konferentie herkozen als voorzitter. Toth is één van de vi- ce-voorzitters van de Wereld bond van hervormde en gerefor meerde Kerken WARC en lid van het Centraal Comité van de We reldraad van Kerken. Van 1971 tot 1978 was hij secretaris-gene raal van de CVK. Naar Toth verklaarde zal hij streven naar verdieping van de theologische arbeid die hij als onontbeerlijk ziet voor totstand koming van een authentieke, door christenen gedragen inter nationale vredesbeweging. Ook de CVK staat, als alle vredesbe wegingen, bloot aan de verzoe king het vredeswerk enkel en al leen als politieke taak te zien en te vergeten, dat vrede het hart uitmaakt van het evangelie van Jezus Christus, aldus Toth. Overigens is in Praag tot voor zitter van het permanente comité van de CVK gekozen de Rus- sisch-Orthodoxe metropoliet van Kiew en Galicië, Filaret. Paus als columnist Het bericht dat paus Johannes Paulus II zal gaan optreden als columnist voor krantenkoning Rupert Murdoch (o.a. „The Ti mes" „The Sun", „New York Post") is misschien iets minder „lachwekkend" dan het door de Vaticaanse woordvoerder mgr. Giulio Nicolini werd genoemd. Een van de twee Vaticaanse prelaten die zouden hebben deel genomen aan de onderhandelin gen met Richard Newcombe, president van een aan Murdoch toebehorend Amerikaans nieuwssyndicaat, heeft beves tigd dat er serieuze contacten over zijn geweest. Hoe de uiteindelijke beslissing zal uitvallen en welke vorm de medewerking van de paus zal gaan aannemen, kon kardinaal Stickier niet zeggen. Volgens de mededelingen van de literaire agent Arthur Klebanoff aan de „New York Times" zouden de bijdragen gaan over „wereldlijke onderwerpen als het gezin, jeugdproblemen en kwesties van internationale en sociale poli tiek". Minder priesters Wereldwijd gezien daalt het aantal priesters van de Rooms- Katholieke Kerk nog steeds, maar het aantal seminaristen neemt toe en sinds 1979 zit er ook weer groei in het aantal priester wijdingen. Dat is de uitkomst van een studie, die het Vaticaan in 1973 is begonnen over ontwik kelingen in de RK Kerk. Waren er in 1973 nog 433.089 priesters werkzaam, in 1983 was dat aantal gedaald tot 406.376. De belang rijkste oorzaak van de teruggang was overlijden, waarbij een merkwaardige constante kan worden waargenomen. Zo overleden in 1973 in totaal 7.259 en tien jaar later 7.325 priesters. De tweede oorzaak van terug gang was een verhoudingsgewijs groot aantal priesters dat ging huwen of tot de ontdekking kwam eigenlijk geen roeping te hebben. Wel is opvallend dat aan het eind van de studie het aantal uittredende priesters per jaar 66 procent lager was dan aan het be gin. Traden in 1973 nog 3.790 priesters uit, in 1983 waren dat er nog maar 1.258. Dat hangt samen met de politiek van Johannes Paulus II, geen voet te géven aan aanvragen van het priesterschap ontheven te worden wegens hu- weliik of andere redenen. BEROEPINGSBERICHTEN Nederlands Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Elburg: M. H. Geert- sema, emerituspredikant te Pij- nacker die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Poortvliet, toe- Gereformeerde kerken Beroepen te Leeuwarden- West: drs. M. A. Jansens te Dron- rijp. Aangenomen naar Anna Pau- lowna: mevr. drs. G. Jongsma, kandidaat te Blija. Gereformeerde kerken vrijge maakt Beroepen te Dordrecht: P. Nie- meyer te Zuidwolde (Gronin gen); Aangenomen naar Spaken burg-Noord: K. Folkersma te Rouveen. Leydenschool: 'Als aan die leerlingenschaal niets wordt (foto Holvast) Schoolhoofd S. van Oosten van de Lucas gedaan, dan loopt de wet zonder meer in de i

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10