Nothomb treft meeste blaam Breuk in Britse mijnwerkersbond Moegabe wil een een-partij staat Mexicaanse regeringspartij eist absolute overwinning op Rapport Heizeldrama laakt bewindsman Prinses Michael van Kent andermaal in opspraak Achttien doden bij couppoging Guinee Prawda mild over de VS Bomaanslagen in Israël PAGINA 8 BUITENLAI MAANDAG 8 JULI 1985 LONDEN - Prinses Michael van Kent, een aangetrouwde nicht van de Britse koningin, die enige maanden geleden in het nieuws kwam toen bekend werd dat haar vader by de SS heeft gezeten, is het afgelopen weekeinde opnieuw in opspraak gekomen. door Henk Dam dat de prinses de afgelopen den geheime afspraken met Ward ontkent een verklaring uitgegeven r dan i gewone heeft gehad in Londen, op het En gelse platteland en in de Verenigde Staten. Verslaggevers hebben de prinses en de miljonair rendez-vous-adres- sen zien binnengaan. Foto's illu streren deze observaties. De prin ses, aldus de krant, trachtte zich bij haar afspraken onherkenbaar te vriend van het prinselijk paar te zijn. Woordvoerders van de koninklij ke familie weigerden gisteren com mentaar op het verhaal in de News of the World onder de kop „Ko ninklijke Liefdessensatie" te ge ven. De prinses liet zich gisteren door De op sensatie beluste zondags krant News of the World bracht gisteren een vijf pagina's groot arti- kei waarin staat dat de 40-jarige maken door in lange regenjassen het verhaal niet tegenhouden om BRUSSEL - De Belgische minister van binnenlandse zaken Charles-Ferdinand No- me'vriendschap6?" aangegaan met thomb lijkt het politieke slachtoffer te gaan worden van de dramatische gebeurtenissen de Amerikaanse zakenman en mil- in het Brusselse Heizelstadion, waar op 29 mei 38 voetbalsupporters om het leven kwa- Warf (44)' men en 450 gewond raakten. Een meerderheid van de speciale parlementaire commissie die de gebeurtenissen van die woensdag avond heeft onderzocht, noemt door Hans de Bruijn Nothomb hoofdverantwoordelijk voor het complete falen van de rijkswacht en de politie voor en tij dens de rellen in het Heizelstadion. De Belgische oppositie heeft zijn aftreden geëist, maar de bewinds- rapport het aftreden van de chris- man zelf denkt er voorlopig niet ten-democraat Nothomb eisen, over op te stappen. Aangezien ook de (rechtse) Volks- Ook de Rijkswacht krijgt er unie en leden van de Waalse libera- zwaar van langs. Die heeft op vrij- le (fegerings-)partij PRL scherpe wel alle punten gefaald. Daarom kritiek op de minister hebben, wordt ook al gespeculeerd over het dreigt een parlementaire meerder- ontslag voor de bevelhebber van heid Nothomb naar huis te gaan dit militaire politiekorps, generaal sturen. Robert Bernaert en over discipli- Daarmee lijkt de nasleep van het naire maatregelen tegen onderge- Heizeldrama uit te draaien op een schikten van hem. politieke crisis. Nothomb is im- De Vlaamse (SP) en Waalse (PS) mers de politiek leider van de socialisten (oppositie) zullen vrij- Waalse christen-democratische re- dag in de Belgische Tweede Kamer geringspartij PSC. Wat de gevol- in het debat over het commissie-' 6en daarvan voor de coalitie van premier Wilfried Martens zullen De krant, die tien verslaggevers i het verhaal heeft laten werken, er onder meer achter gekomen hoofddoeken gekleed te gaan, of door een pruik te dragen. De News of the World laat verder Amerikaanse chauffeurs en huis houdsters aan het woord die de prinses en Ward Hunt samen heb ben gezien. Hunt heeft inmiddels de finale heren enkel van Wimbledon te gaan. Ze kreeg een staande ovatie toen ze haar plaats in de koninklijke loge innam. Prin ses Michael is nog maar onlangs uit het ziekenhuis ontslagen. Zij bracht daar enkele dagen door na Prinses Michael: ingestort (fotoAP) een zenuwinstorting die tot dusver steeds in verband is gebracht met de onthullingen over haar vader. LONDEN - De leiders van de gingen in de bondsregels werd 28.000 mijnwerkers in het traditio- aangenomen die onder meer bete- neel gematigde district Notting- kenen dat het landelijke bestuur hamshire hebben dit weekeinde met een overgrote meerderheid be- staking sloten uit de overkoepelende Na- Dat regio's kan opdragen aan een te doen. de vakbondsmen- tional Union of Mineworkers sen uit Nottinghamshire (NUM) onder leiding van Arthur vaardbaar. Hun leden weigerden Scargill te stappen. door Henk Dam De door velen voorspelde split sing van de eens machtige NUM in een gematigde en een radicale om besloten de vakbondsgedele- vorig jaar in overgrote meerder heid aan de staking van de mijn werkers mee te doen, en het was dat gegeven dat de bittere staking, die een jaar duurde, uiteindelijk deed mislukken. De nieuwe regels zouden hen de vrijheid om „neen" te zeggen tegen nieuwe radicale plannen van Scar gill en de zijnen ontnemen. Daar- bond is daarmee een feit gewor- geerden van Nottinghamshire l_ den. De nieuwe bond wil proberen terdag met 228 tegen 20 stemmen ook in andere regio's dan Notting- uit de NUM te stappen en een ei gen bond op te richten. De verwachting is, dat zeker de helft van de mijnwerkers uit Not- aantal wijzi- tinghamshire zich bij de nieuwe bond zal willen aansluiten. Ook on der mijnwerkers in kleine gematig de regio's als Derbyshire en Lei cestershire zal worden getracht le den te winnen. De Nationale Kolenraad (NCB) heeft dit weekeinde verklaard „sympathiek" te staan tegenover een nieuwe bond. Dat is ook wel logisch: met een nieuwe bond is de greep van Scargill op de kolen- hamshire leden te winnen. De scheuring was onvermijdelijk na het jaarcongres van de NUM vo rige week, waarbij Buitenland kort Oranjemars gisteren een omstreden w houden van protestanten, de Oran jemars. De mars liep door De NUM gokt op de traditioneel »te trouw die de Britse mijnwer- ts steeds aan hun bond hebben tinghamshire zelf uiteindelijk te weinig kompels de stap zullen dur ven te nemen om met hun bond te breken. De vakbondsmensen achter de afsplitsing, onder leiding van Roy Link, denken evenwel dat op den duur zoveel mijnwerkers genoeg zullen krijgen van het radicalisme van de onlangs voor het leven be noemde NUM-voorzitter Arthui Scargill, dat de nieuwe bond spoe dig groter zal zijn dan de NUM. het begin ongeregeldheden op, waarbij harde klappen vielen en vier katholieken werden gear resteerd. De marsen, die de laatste 150 jaar steeds zijn gehouden, wor den door de katholieken be schouwd als een zware provocatie. The Observer De onthullingen in het Britse zondagblad The Observer over ver spilling van defensiegelden krijgt, 20 maanden na dato, een staartje. Het blad is in staat van beschuldi ging gesteld omdat het de tipgever voor zijn informatie zou hebben betaald en volgens de officier van justitie moet dat gezien worden als corruptie. The Observer heeft een en ander in een zaterdag gepubli ceerde verklaring meegedeeld. Hoofdredacteur Donald Trelford in die verklaring: „Wij ontkennen met kracht de beschuldigingen die tegen ons zijn ingebracht. Het is verbijsterend dat de regering, 20 maanden nadat onze onthullingen zijn verschenen, actie onderneemt tegen de krant in plaats van tegen diegenen die verantwoordelijk zijn voor het verspillen van overheids geld". Pakistan In de Westpakistaanse stad Quet- ta zijn zaterdag 25 mensen om het leven gekomen nadat radicale Af ghaanse sji'ieten het vuur openden op politie-eenheden die probeer den een verboden demonstratie op te breken. Afghaanse vluchtelin gen bewapend met automatische Kalashnikov-geweren schoten vanaf de daken in de sji'itische bui tenwijk Marriabad toen de politie wilde beletten dat circa 5.000 sji'ie ten een verboden betoging hielden in de stad Quetta. Dertien politie agenten en twaalf sji'itische de monstranten werden gedood tij dens het vuurgevecht dat verschei dene uren duurde, zo zei een func tionaris, die anoniem wenste te blijven. Eilat Eilat, de haven aan de Rode Zee, wordt een vrijhandelszone om het toerisme en de economische activi teit te stimuleren. Dat heeft het Is raëlische kabinet gisteren tijdens de wekelijkse zitting besloten. Als toeristische stad tussen Egypte en Jordanië heeft Eilat moeite om toe risme en bedrijfsleven te trekken, omdat het zo ver verwijderd ligt van de Israëlische bevolkingscen tra. Een mild belastingklimaat voor bewoners en bedrijven en be lastingvrije winkels voor toeristen zullen de staatskas naar verwach ting 20 miljoen gulden per jaar kos ten aan belastingderving. zijn is nog onduidelijk. Opmerkelijk is dat ook de PRL PAMPLONA - zich, in tegenstelling tot haar BlJ de traditione- Vlaamse zusterpartij PW, hard le stierenloop in ten opzichte van Nothomb opstelt, de Baskische De commissie heeft daarom ook hoofdstad Pam- verdeeld gestemd over de conclu- Plona zijn giste- sies. Aanvankelijk is zelfs overwo- ren acht mensen gen twee verschillende rapporten om leven geko- uit te brengen: een namens de mfn-De gewoonte meerderheid, die Nothomb aan- wil dat aan het pakt, en een van de christen-demo- begin van een craten CVP en PSC en de liberale seizoen PW, een minderheid. stierenvechten, de De bewindsman zelf heeft giste- stieren door enke ren overigens laten weten niet voor straten naar de vrijdag- uit eigen beweging te zul- arena worden ge len aftreden. De zinspelingen daar- ^td. Mannen kun- op van de voorzitter van de parle- ™en dan van hun mentaire commissie, de socialist 'durf blijk geven Robert Colignon, wees Nothomb door midden op verontwaardigd van de hand. Vol- de weg te gaan gens hem proberen de socialisti- staan en pas op sche oppositiepartijen uit de Hei- bet allerlaatste zei-affaire politieke munt te slaan, moment voor de Maar de socialisten staan niet al- voorbijstormende leen in hun kritiek op Nothomb, stieren opzij te die bij het handhaven van de open- springen. Dit tijd- bare orde volgens de grondwet de verdrijf kost elk directe baas is van zowel de (overi- Óaar opnieuw gens militaire) rijkswacht, als de mensen het leven. Brusselse burgemeester en de <foto AP> Brusselse gemeentepolitie. Zes van de negen commissiele den (van SP, PS, PRL, Volksunie en een CVP'er) noemen Nothomb verantwoordelijk voor de slechte coördinatie van de ordehandha ving op 29 mei, vijf van hen (op de CVP'er Suykerbuyk na) noemen hem ook 'administatief en politiek verantwoordelijk' voor de rampza lige gevolgen daarvan. De socialist Luc Van Den Bos sche hekelde onder meer de afwe zigheid van de minister, die zich pas ruim twee uur na de rampzali ge gebeurtenissen ermee ging be moeien. Commissielid Baert (Volksunie) zei dat het de minister zou sieren als hij vrijwillig opstapt. Colignon verklaarde zaterdag morgen vroeg overigens dat de commissie op dit punt geen aanbe veling doet. Het parlement als ge heel moet uiteindelijk uitmaken of minister Nothomb kan aanblijven. Hij benadrukte overigens wel dat niet alleen de oppositie een hard oordeel over Nothomb velt. Colig non zei voorts dat het hem niet zou verbazen als het parlement vrijdag op basis van het rapport tot de con clusie zou komen dat Nothomb moet verdwijnen. (Zie ook pagina 9) Vaticaan tegen Star Wars? VATICAANSTAD (DPA) - Een door paus Johannes Pau- lus II ingestelde commissie van wetenschappers uit Oost en West is tot de conclusie geko men dat de Star Wars-plannen van president Reagan geen 100 procent veiligheid bieden, te duur zijn en een opvoering van de wapenwedloop tot gevolg hebben. De Italiaanse kranten publi ceerden zaterdag uittreksels uit het tot dusver geheim gehou den document van het Vati caan. Zij beriepen zich voor hun informatie op gegevens vun het katholieke persbureau ASCA, dat over goede bronnen in het Vaticaan beschikt. De woordvoerder van het Va- ticalan, Giulio Nicolini, zei in reactie op de persberichten dat het onderwerp nog steeds wordt bestudeerd door de pau selijke academie van weten schappen. Dit betekent volgens waarnemers dat de paus nog geen afgerond oordeel heeft over het thema. CONAKRY (AFP/Rtr) - Kolonel Diara Traoré, de leider van de mis lukte staatsgreep van afgelopen week in Guinee, is gearresteerd, zo heeft president Lansana Conté van deze Westafrikaanse republiek gis teren bekendgemaakt. Hij zei dat de coup-leider door medeplichti gen was overgedragen aan de poli tie. In een toespraak tot een juichen de menigte in Conakry liet presi dent Conté geen twijfel bestaan over het lot dat de organisatoren van de mislukte staatsgreep te wachten staat. "Ik zal degenen doden die on schuldige mensen hebben gedood of verwond. Wie hen wil verdedi gen uit naam van de rechten van de mens moet wel snel zijn, want mor gen zal het te laat zijn", aldus Con té. Hij zei dat bij de mislukte coup 18 doden en 229 gewonden waren gevallen. De president kondigde aan dat degenen die de macht wilden over nemen geexecuteerd zullen wor den als de rechter hen schuldig be vindt. Eenzelfde lot zal beschoren zijn aan verscheidene leden van de voormalige regering van wijlen president Sekou Touré. Zij zitten gevangen sinds de staatsgreep, die het leger vorig jaar pleegde kort MOSKOU - In het Russische partij blad Prawda is gisteren een opval lend welwillend artikel verschenen naar aanleiding van het komend topoverleg tussen president Rea gan en de Russische leider Gor- batsjov. In het artikel van columnist Bo ris Orechov wordt het internatio nale klimaat als 'gecompliceerd' omschreven, maar er wordt nagela ten de Verenigde Staten en zijn bondgenoten de schuld te gven van de spannningen, zoals gebrui kelijk is. Volgens Orechov is het bericht dat de twee wereldleiders elkaar zullen ontmoeten in de hele wereld 'met enorme belangstelling' ont vangen, en wordt de hoop dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zich ten goede zullen ontwikkelen nieuw voedsel gegeven. In het artikel, dat is bedoeld om aan de Russen uit te leggen waar om de leiders in het Kremlin beslo ten hebben tot het topoverleg, wordt VN-secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar geciteerd, die gezegd heeft dat de ontmoeting zonder twijfel een verbetering in het internationale klimaakt teweeg zal brengen. Ook in een televisieprogramma over internationale betrekkingen werd uitgelegd waarom tot het top overleg is besloten. Televisiecom mentator Boris Kalyagin zei dat de Russische leiders de betrekkingen tussen supermachten 'terug naar normaal' willen brengen. Hij bracht onder andere de samenwer king van de beide landen tijdens de Tweede Wereldoorlog in herin nering. Hij riep op tot een spoedig akkoord bvij het wapenoverleg in Genève. Het artikel van Orechov is de meest recente aanwijzing dat de houding van de Russische leiders ten aanzien van Washington iets soepeler is geworden sinds de aan kondiging van het topoverleg. ETA-bom op strand Benidorm MADRID (DPA/Rtr) - Op het strand van de door toeristen druk bezochte Spaanse badplaats Beni dorm is zaterdag een bom ontploft, de d^odv^Touré. Tot dusver had Op J"™ de exp.osie was niemand op het strand /be- zig' P°^e had de omgeving la ten ontruimen nadat bij het Rode Kruis een anoniem telefoontje het militaire bewind executie a de oud-ministers uitgesloten e loofd dat ze een eerlijk proces zou- den krijgen. Eerder dit jaar had de reaerin» Heel van He mensen binnengekomen met _de melding Na overweldigende verkiezingszege in Zimbabwe HARARE (AFP-DPA-Rtr-UPI) - Zimbabwe wordt spoedig een één- partijstaat. Dit heeft premier Ro bert Moegabe zaterdag gezegd na dat bekend was geworden dat zijn partij, ZANU, de eerste verkiezin gen sinds de onafhankelijkheid in 1980 had gewonnen. De partij be haalde 63 van de 79 beschikbare ze tels in het parlement, zes meer dan in 1980. Van de overblijvende 16 zetels vielen er 15 toe aan de ZAPU van Joshua Nkomo, terwijl de partij van dominee Ndabaningi Sithole op 1 zetel beslag wist te leggen. Over de 80e voor zwarten gereser veerde zetel wordt later gestemd. Ook aan de blanken richtte de gedwongen waren op de partij van premier een waarschuwing. Na de Nkomo te stemmen. In 1983 en vorige week onder blanke Zimbab- 1984 hebben veiligheidstroepen in wanen gehouden verkiezingen, be- deze westelijke provincie van Zim- zet een conservatieve alliantie on- babwe volgens internationale der leiding van ex-premier Ian waarnemers op grote schaal Smith (uit de tijd dat Zimbabwe wreedheden begaan tegen burgers nog Rhodesië heette) 15 van de 20 die zij verdachten van samenwer- voor blanken gereserveerde zetels king met opstandelingen, in het 100 leden tellende parle- Ten aanzien van de blanken ver- ment. Begin komende week pre- klaarde Moegabe (die al eerder dui- senteert Moegabe zijn nieuwe rege- delijk had gemaakt boos te zijn ring. Hij kondigde verder aan dat zijn nieuwe regering "op zo kort moge lijke termijn" wijzigingen wil aan brengen in de onder Britse super- Volgens niet-officiële statistieken visie tot stand gekomen grondwet. behaalde de ZANU 76 procent a de uitgebrachte stemmen (1980:62) en de ZAPU 19 procent (1980: 24). De verkiezingsuitslag vormt vol gens Moegabe een duidelijk man daat voor zijn streven van Zimbab we een één-partij staat te maken en het socialisme in te voeren. Hij riep de ZAPU van Nkomo, die al haar 15 zetels veroverde in Matabele- land waar zijn Ndebele-stam in de meerderheid is, ertoe op een eind te maken aan de activiteit van "dis sidenten" in Matabeleland. Het is hem vooral een doorn oog dat de blanken recht hebben op een-vijfde van het aantal zetels in het parlement. Hij noemde het een belediging voor de bijna acht miljoen zwarten in Zimbabwe dat de 100.000 blanken tot 1990 recht hebben op 20 zetels in de volksver tegenwoordiging. Over het succes van de ZAPU in Matabeleland meende Moegabe dat de 1,5 miljoen leden van de Ndbele-stam door "dissidenten" het stembussucces Smith, die indertijd eenzijdig de onafhankelijkheid van het blanke Rhodesië uitriep) dat "blanken wier racistische houding aangeeft dat zij de werkelijkheid - dat de Afrikanen de touwtjes in handen hebben - niet aanvaarden, het land maar moeten verlaten. Wij werken met de blanken samen die met ons willen samenwerken". Over wijzigingen in de grondwet, die zonder medewerking van alle afgevaardigden in het parlement niet vóór 1990 kan worden veran derd, zei de premier: "Als wij geen veranderingen tot stand kunnen brengen met Smith en de ZAPU, zullen wij het zonder hen doen". Hiermee liet hij duidelijk door schemeren niet terug te zullen schrikken voor het verbieden van alle partijen buiten zijn eigen ZA NU. regering een deel van de die vorig jaar waren opgepakt, in vrijheid gesteld. Conté zei dat verscheidene pro minente figuren uit het bewind van Sekou Touré achter de staats greep zaten. „Hun namen staan op de lijst van ministers, die zitting zouden nemen in de regering die na een geslaagde staatsgreep ge vormd zou zijn. Wij kennen de man die achter Diara Traore stond", al dus de president, die overigens geen namen noemde. Maar in kringen die in nauw con tact staan met de president wordt verondersteld dat de man achter de schermen Moussa Diakité moet zijn, oud-minister >>an volkshuis vesting onder Sekou Touré. Conté riep ook op tot broeder schap tussen de verschillende eth- nische groeperingen in Guinee. Na de mislukte putsch kwam het tot plundering van huizen en winkels van Malinke, de stam waartoe ook Traoré behoort. Hij kondigde aan dat de komende dagen belangrijke beslissingen zullen vallen, maar gaf geen bijzonderheden. dat een bom zou exploderen. De man die opbelde had zich bekend gemaakt als lid van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De Spaanse politie heeft afgelo pen week 18 mensen gearresteerd die verdacht worden van geweld daden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Volgens het hoofd van de politie in Bilboa, Mi guel Planchuelo, is ETA hiermee een zware slag toegebracht. Een van de arrestanten is Felix ZAbar- te, leider van een ETA-commando- groep, die verdacht wordt van me deplichtigheid aan 16 moorden. Volgens Planchuelo heeft de po litie ook acht schuilplaatsen ont dekt, een gevangenis voor slachtof fers van ontvoeringen en een groot arsenaal met automatische wa pens, handgranaten en andere ex plosieven. Vorige maand bracht het minis terie van binnenlandse zaken een rapport uit waarin de sterkte van de ETA op 200 actieve leden werd geschat. Aanslagen door ETA-le- den hebben dit jaar tot dusver 22 mensenlevens gekost. TEL AVIV (GPD) - Bij drie terroristische aanslagen in Israël zijn giste ren vijf personen gewond geraakt. Bij twee bushaltes in Tel Aviv ontplof ten zelfgemaakte bommen; in het aan Tel Aviv grenzende Jaffa gooide een joodse terrorist twee handgranaten in een vervallen moskee. Om tien over zes gistermorgen explodeerde bij een bushalte nabij het voorstadje Holon een tussen straatvuil verborgen bom. Hier vielen de gewonden. Een uur later ontplofte in het centrum van Tel Aviv een twee de bom. Tweehonderd Arabieren die zich in de buurt van de explosies ophielden, werden door de politie opgepakt. Zestig zaten er gisteravond nog vast, van wie een zeventienjarige Palestijn uit een vluchtelingen kamp in de Gazastrook als hoofdverdachte van een van de bomaanslagen wordt aangemerkt. Moegabe: overwinning (foto ap> MEXICO STAD (GPD) - Nog voor het sluiten van alle stembussen hebben hoge functionarissen van de in Mexico regerende PRI-partij de "absolute" overwinning op geëist. De gang naar de stembus verliep gisteren ondanks alle drei gingen van geweld betrekkelijk rustig, maar er bleven spanningen. Het ging bij de verkiezingen van gisteren om de 400 zetels van het Mexicaanse parlement, zeven gou verneursposten en enkele lokale besturen. Met name in het noor den, waar de rechtse oppositiepar tij PAN goede kansen op een gou verneurszetel leek te maken, de den zich de nodige incidenten In de stad Obregon, in de noor delijke staat Sonora, bleken tal van stembureaus de verkiezingsbewij- zen niet af te stempelen, hetgeen 'dubbel stemmen nogal eenvoudig zou hebben gemaakt. Het excuus van de functionarissen in de stem bureaus was dat de stempels niet waren gearriveerd. In dezelfde stad bleek trouwens de burgermeester- kandidaat voor het burgemeester schap van Agua Prieta zich op het allerlaatste moment terug te trek ken. De Mexicaanse autoriteiten hou den vooralsnog vol dat de inciden- .ten miniem zijn geweest. Naar kandidaat van een van de kleine wordt gezegd zijn de verkiezingen linkse partijen niet op het stembil jet te staan. De grootste spanning heerste in alle "rust, vrede en democratie" verlopen. De eerste die de "absolute" het plaatsje Agua Prieta, op de winning opeiste voor de PRI, de grens met de Verenigde Staten. Een paar uur voor het o] partij die al 56 jaar onafgebrokeh de macht is in Mexico, was de stembussen ontruimde het Me- Don Fidel Velazquez, de hoogbe- xicaanse leger daar een blokkade jaarde leider van het regeringsge- van de rechtse PAN op de als grens trouwe vakbondswezen. Velaz- dienstdoende brug. Na de nodige quez deed zijn uitspraken om half klappen zouden de naar schatting negen 's avonds plaatselijke tijd, 500 panisten naar Amerikaans juist op het moment dat bekend grondgebied zijn gevlucht. Uit pro- werd dat in het noorden nog lang test tegen het geweld en de be- niet alle stembureaus waren geslo- weerde fraude besloot de PAN- ten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8