LEIDSCH DAGBLAD SOT Negentig Tamils moeten weg PAK Leidse jongeman in het hoofd geschoten SPITSKOOL EN SLAVINKEN Opec-vergadering zonder resultaat Boris Becker schrijft historie op Wimbledon Geen status van vluchteling voor eerste groep van honderd Nederlanders vrijgelaten Onrust bij personeel His Wilms Mosselen: ze zijn er weer DIE 50% KORTING MAANDAG 8 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37748 (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag door een 22-jarige man in het hoofd geschoten op de Stations weg in Leiden. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis ge bracht en kon daar, na behande ling, weer vertrekken. De man stond op het trottoir met een vriend te praten toen de ver dachte met een vriendin passeer de. De Leidenaar kende het meisje en groette haar, waarbij hij even zijn hand op haar schouder legde. Dat beviel de dader, een 22-jarige Leidenaar die teveel gedronken had, kennelijk niet. Hij vroeg de 19-jarige of deze "soms een blauwe boon wilde hebben", waarop hij naar zijn auto rende, terug kwam met een vuurwapen in de hand, en vervolgens, op enkele meters af stand, drie schoten op de 19-jarige Leidenaar afvuurde. Twee schoten troffen de jongen in het voorhoofd en in de linkerschouder. De dader nam daarna de benen, in de richting van de Steenstraat, achtervolgd door een grote groep mensen. Twee agenten in burger waren snel ter plaatse. Op de Steenstraat richtte de man op een gegeven moment zijn wapen op de achtervolgers, waarop de agenten de man sommeerden zijn wapen weg te gooien. In plaats daarvan richtte hij zijn wapen op de agen ten. Hoewel op dat moment voor de politie een gevaarlijke en 'schietwaardige' situatie ontstond werd er niet door de agenten ge schoten. De kans omstanders te ra ken werd te groot geacht. Het lukte de dader vervolgens weer weg te lopen, de Morsstraat in. Daar werd hij opnieuw door agenten met getrokken pistool ge sommeerd te blijven staan en zijn wapen weg te gooien. Deze keer gaf de man wel gevolg aan het v©r- Kolenraad wil vijftig Britse mijnen sluiten LONDEN (GPD) - De directie van de Britse kolenmijnen, de Nationa le Kolenraad (NCB), is van plan de komende jaren opnieuw 50 verlies gevende mijnen te sluiten. Dat gaat zeker 50.000 arbeidsplaatsen kos ten, zo meldde de Financial Times vanochtend. Vorig jaar maakte de NCB al plannen bekend om 20 mijnen te sluiten. Het waren deze plannen die de mijnwerkers een jaar lang in staking deden gaan. De NCB denkt dat de nieuwe plannen niet op nieuw tot een staking zullen lei den, omdat de meeste mijnwerkers nog zo diep in de schuld zitten dat zij zich nieuwinkomstenverlies niet kunnen veroorloven. Het uiteindelijke doel van de NCB is om in een periode van twee jaar de zwaar in de rode cijfers draaiende mijnindustrie om te zet ten in een winstgevend bedrijf. Vooral de oudere mijnen in regio's als Zuid-Wales, Schotland en Kent worden het slachtoffer van de di rectieplannen, die overigens de warme steun van premier Thatcher hebben. Zelf betalen DEN HAAG (GPD) - Particuliere patiënten moeten vooralsnog zelf opdraaien voor de kosten van een behandeling met de niersteenver gruizer in het Rotterdamse Acade mische Ziekenhuis. De particulie re ziektekostenverzekeraars heb ben van hun landelijke organisatie (KLOZ) het advies gekregen reke ningen voor niersteenvergruizers niet in behandeling te nemen. Het gebruikelijke overleg is achter wege gebleven en nu is het KLOZ bang voor een precedent. Particu liere stichtingen zouden zonder overleg dure apparatuur aan zie kenhuizen kunnen aanbieden en vervolgens terugbetaling claimen. De ziektekostenverzekeraars wil len wel voor het gebruik van de vergruizer betalen (ongeveer 3000 gulden per behandeling), maar niet de aanschaffingskosten (1500 gul den per rekening). Dat deel zouden de patiënten zelf moeten betalen. Af en toe regen Wolkenvelden en af en toe regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur omstreeks 19 gra den. Matige naar noordwest draaiende De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: perioden met zon en stijging van temperatuur. Tegen het weekeinde kans op buien. 9 juli Zon op: 5.31, onder: 21.59 uur. Maan op: 1.03, onder: 13.24 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.57 en 21.28 uur, laagwater om: 4.46 en 17.04 uur. zoek en kon hij worden aangehou den. Het 19-jarige slachtoffer was in middels door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar de twee kogels operatief wer den verwijderd. Normaal gespro ken zijn de klein-kaliber kogels die op de jongen waren afgevuurd, en waarvan één hem in het voorhoofd had geraakt, volgens een politie woordvoerder dodelijk. De kogels waren evenwel geschoten met een tot vuurwapen omgebouwd alarm pistool en waren door de te geringe vuurkracht niet ver in het lichaam doorgedrongen. In de woning van de dader wer den bij een huiszoeking nog meer patronen aangetroffen. De 22-jari- ge zal een poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Boris Becker heeft historie ge schreven op Wimbledon. De 17-jarige Westduitser werd daar gisteren de jongste enkelspelwinnaar aller tijden door zijn zege op Kevin Cur- ren. Bovendien was hij eerste Westduitser, die de titel be haalde en de eerste niet-ge- plaatste speler. „Misschien is het allemaal wel een droom geweest", aldus Becker zelf. Zij versloeg in de eindstrijd Chris Evert Lloyd en verover de haar zesde Wimbledon-ti- Boris Becker. LEIDSCH DAGBLAD 16 PAGINA'S De jeugd heeft het Nederlands kampioenschap atletiek in Zwolle glans gegeven. Vooral de jongere atleten kwa men in het afgelopen weekein de tot internationaal aanspre kende prestaties. Uit de Leidse regio pakten Han Kulker (op de 800 meter) en kogelslinge raar Peter van Noort titels. PAGINA 10 Bernard Hinault heeft bijna vernietigend uitgehaald in de Tour de France. In de tijdrit van zaterdag zette hij de gezamenlijke concur rentie op minuten achter stand. De Fransman veroor deelde zijn tegenstanders nu al tot figuranten voor de rest van de Ronde. PAGINA 11 In de Kaagweek is de 'stam menstrijd' tussen Holland en Friesland weer in alle hevig heid opgelaaid. In de Regenboogklasse pakte het zeilteam van Holland za terdag de eerste zege. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft de eerste asielverzoeken van Tamils afgewe zen. Het gaat om een groep van honderd Tamils, van wie niemand de status van vluchteling heeft gekregen. Wel heeft de staatssecretaris op humanitaire gronden aan tien Tamils een verblijfsvergunning gegeven. De overige ne gentig moeten in principe ons land verlaten. Bij het ministerie van justitie heb ben ongeveer 3.500 Tamils een ver zoek om asiel ingediend. Elke aan vraag wordt individueel beoor deeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie duurt het ten minste een half jaar voordat alle verzoeken zijn afgehandeld. Het is niet bekend of alle Tamils die om asiel hebben gevraagd, nog in Nederland verblijven. Enkele honderden zouden reeds uit onvre de met de bed-en-brood-regeling ons land hebben verlaten. HAMBURG (AFPIDPAIRtr.) - Gerd Heidemann, de vroegere verslagge ver van het Westduitse weekblad Stern, en Konrad Kujau, hande laar in oorlogssouvenirs, zijn van daag tot ruim vier jaar gevange nisstraf veroordeeld vanwege de fraude rond de vermeende dagboe ken van Hitier. Heidemann moet vier jaar en acht maanden de cel in omdat de rechter in Hamburg hem schuldig heeft bevonden aan oplichting. Konrad Kujau, die hem de zogehe ten dagboeken van Hitier verkocht heeft zal wegens oplichting en vals heid in geschrifte vier jaar en zes maanden moeten opknappen. Edith Lieblang, de 44-jarige vrien din van Kujau, kreeg een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 10.000 mark. De rechtbank stelde in zijn von nis vast dat Heidemann (53) en Ku jau (47) de uitgeverij Grüner en Jahr, waar het weekblad Stern ver schijnt, tussen januari 1981 en april 1983 voor bijna 10,5 miljoen gulden hebben opgelicht. Dit bedrag betaalde Heidemann voor 60 delen van de 'dagboeken' van Adolf Hitier, nadat de uitgeve rij had gemeend dat ze een gewel dige primeur had met de intieme notities van de 'Führer'. Maar in mei 1983 moest Stern de met veel ophef begonnen serie abrupt beëin digen nadat deskundigen hadden vastgesteld dat het om ordinaire vervalsingen (door Kujau) ging. Op de foto Heidemann vanoch tend temidden van persfotografen. (foto DPA) WENEN (AP/DPA/Rtr) - De drie daagse vergadering van de Organi satie van Olie-exporterende landen (OPEC) is gisteren beëindigd zon der dat de ministers een manier hebben gevonden om het niveau van de olieprijs te handhaven. De voorzitter van de OPEC, de Indonesische minister voor olieza ken Soebroto verklaarde dat er op de vergadering wel eenstemmig heid was over het beëindigen van het ontduiken van de OPEC-prijs voor ruwe olie, maar dat er geen specifieke maatregelen waren voorgesteld. Er is slechts besloten de officiële prijzen en de produk- tiequota niet te wijzigen. Op 22 juli zullen de olieministers opnieuw bijeenkomen in Genève. Zaterdag had Soebroto nog ge zegd dat de ministers het in begin sel eens waren geworden over een nieuw plan om het produktiepla- fond van de OPEC aan te passen aan de per seizoen veranderende vraag naar olie. Gedacht werd aan de oprichting van een gezamenlij ke verkooporganisatie. De inkom sten zouden dan volgens een be paalde formule over de lidstaten worden verdeeld. Het plan strui- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Spitskool, "7Q kilo /O Slavinken, ioogtmi9 man kilo gas t2t90 J.v» 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. kelde gisteren echter op de nadere uitwerking. Soebroto herhaalde dat de huidi ge prijsstructuur zal blijven geba seerd op een basisprijs van gemid deld 28 dollar per vat en dat voorlo pig wordt vastgehouden aan het huidige produktieplafond van 16 miljoen vaten per dag. Het kartel zit naar schatting op dit moment 1,5 miljoen vaten onder dit pla fond. Het staat ook onder zware druk om zijn prijzen te verlagen. De prijs op de vrije markt is ongeveer 1 dollar lager dan de OPEC-prijs en door het vrij grote aanbod dreigt de organisatie zichzelf uit de markt te prijzen. Volgens de Westerse oliemaatschappijen is de raffinage van ruwe olie uit de OPEC-landen verliesgevend, voor zover althans de officiële prijzen worden gehan teerd. Mexico, dat als waarnemer bij de OPEC-vergadering aanwezig was, heeft laten doorschemeren dat het zijn prijs zal verlagen als de OPEC niet meteen tot actie overgaat. De Venezolaanse minister van olieza ken Grisanti waarschuwde daaren tegen in een verklaring dat verdere daling van de olieprijs een aantal olie-producerende landen in finan ciële moeilijkheden zou brengen. Hierdoor zou de stabiliteit van het financieel-economisch stelsel in de wereld ernstig worden bedreigd. LISSABON (AP) - In de hoofdstad van Mozambique, Maputo, zijn gis teren twee Nederlanders - de on derwijzer Richard Fluit en de arts Yme van den Berg - vrijgelaten door de autoriteiten. Ook werd een Britse scheikundeleraar op vrije voeten gesteld. Het drietal had twee maanden gevangen gezeten omdat het de staatsveiligheid in gevaar zou hebben gebracht. Het nieuws werd bekendgemaakt door het Portugese nieuwsagentschap ANOP. De vrijlating van de drie mannen zou een gebaar van goede wil zijn. Therapeutische voettocht met gestolen wagen ARNHEM/LUZY (GPD) - Een therapeutische voettocht van vier moeilijk opvoedbare Ne derlandse jongeren naar het Spaanse Santiago de Com- postella is in Frankrijk voortij dig geeëindigd. Het viertal dat ruim drie weken geleden onder auspiciën van de Stichting Op stap uit Parijs vertrok, werd door de Franse politie gearres teerd nadat ze in Luzy (Mid den-Frankrijk) een auto had den gestolen om daarmee hun tocht te vervolgen. Ze kwamen alleen niet ver: na enkele kilo meters belandden ze met de au to in een sloot. De jongens waren al eerder met Justitie in aanraking geko men en verbleven bij instellin gen waar ze zeer intensief wer den begeleid. Binnenkort zullen ze aan de Nederlandse autori teiten worden uitgeleverd. De vier jongens waren voor de 2.500 km lange voettocht gese lecteerd met de bedoeling dat ze een zekere weerbaarheid zou den kweken voor hun terugkeer in de maatschappij. Hun thera peutische voettocht zou twee maanden in beslag nemen. Ze werden daarbij begeleid door twee vrijwilligers van de Stich ting Opstap. Het initiatief voor de tocht heeft anderhalve ton gekost. Dat geld is bijeenge bracht door donateurs van de stichting. Het plan van Opstap was, bij het welslagen van de voettocht, de komende jaren meer jongeren aan dergelijke voettochten te laten meedoen. HIPPOLYTUSHOEF (ANP) - On der de 170 werknemers van de groothandel in tabaksartikelen en zoetwaren His Wilms in het Noord hollandse Hyppolytushoef is grote onrust ontstaan over de kritieke fi nanciële situatie van het bedrijf. Gisteren werd bekend dat vandaag namens acht grote Nederlandse si- garettenfabrikanten het faillisse ment van het bedrijf zou worden aangevraagd. Dat zou het ontslag van alle medewerkers betekenen. Directeur W.A. Scholte heeft dit meegedeeld. Een groep chauffeurs bezette gisteravond het hoofdkantoor van het bedrijf, dat zelfstandige doch terondernemingen heeft in Am sterdam, Assen en Hoorn. Direc teur Scholte wist vannacht gedaan te krijgen dat het beslag op de voorraden en transportmiddelen werd opgeheven. Daarna staakten de chauffeurs de bezetting en re den zij uit. Het beslag was namens acht schuldeisers gelegd door de fabrikant Turmac in Amsterdam. Volgens Scholte heeft zich een se rieuze koper voor het bedrijf ge meld en zijn de acht grote schuld eisers bereid onderhandelingen met deze onderneming 'een ruime kans' te geven. His Wilms heeft een jaaromzet van vierhonderd miljoen gulden en kampt nu met een tekort van drie miljoen gulden. Volgens directeur Scholte zijn de liquiditeitsproble men veroorzaakt door een fraude ter grootte van 300.000 gulden bin nen het dochterfiliaal in Amster dam, te snelle expansie en te hoge financiering met kortlopend kre diet. De Tamils die deze week een ne gatieve beschikking krijgen, heb ben 30 dagen de gelegenheid de staatssecretaris te vragen dat be sluit te herzien. Blijft de bewinds vrouw bij haar beslissing, dan kun nen de Tamils in beroep gaan bij de Raad van State. In het algemeen mogen de Tamils tijdens die proce dure, die in sommige gevallen wel een jaar kan duren, in ons land blij- Het Tamil-beleid van het kabinet kreeg onlangs steun van de rege ringspartijen CDA en VVD onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat elk geval apart zou worden beke ken alvorens een besluit tot al of niet uitwijzen zou worden geno men. Halve ton uit kistje gestolen NIEUW-WEERDINGE (GPD) - Een 71-jarige inwoonster van Nieuw-Weerdinge is 50.000 gulden kwijt. Het geld werd gestolen uit een kistje dat ze in haar woning be waarde, maar er werd geen spoor van een inbraak gevonden. Een paar dagen daarvóór had de vrouw al aangifte gedaan van dief stal van 850 gulden, eveneens uit haar woning. De politie vermoedt dat toen ook de 50.000 gulden zijn gestolen. De vrouw noch de politie heeft enig vermoeden wie de da- der(s) kan (kunnen) zijn. GOES (GPD) - Nadat twee we ken geleden de eerste mosselen van het seizoen bij de mossel veiling in Yerseke waren aan gevoerd, konden de liefhebbers van dit zeebanket het afgelo pen weekeinde voor het eerst toetasten. De afgelopen dagen zijn vanuit Yerseke vrachtwa gens met naar schatting tussen 100.000 en 200.000 kilo mosse len naar de afnemers gereden. Als vanouds ging verreweg het grootste deel daarvan naar Bel gië. Daarop volgden Frankrijk en Zeeuwsch-Vlaanderen. An dere delen van Nederland krij gen meestal pas tegen het einde van augustus trek in mosselen. De vaste klanten van de mos selrestaurants in het Zeeuws- vlaamse mosseldorp Philippi ne en de bezoekers van horeca gelegenheden in Yerseke wil len meestal niet zo lang wach ten. Vandaar dat daar flinke hoeveelheden mosselen zijn in geslagen. In Philippine had menige restauranthouder voor vrijdagavond al de nodige re serveringen genoteerd. Voor een bedrag van ongeveer 19 gulden kunnen mosselliefheb bers zich er te goed komen doen. De prijs bij de vishandel ligt, afhankelijk van de grootte van de mossel, iets boven twee gulden per kilo. De kwaliteit van de mosselen aan het begin van het nieuwe seizoen is de mosselhandela ren laten niet na dat te onder strepen zonder meer uitste kend. Botsing op overweg: 15 doden PARIJS (AP) - Bij een botsing tussen een passagierstrein en een vracht wagen zijn vanmorgen in Frankrijk minstens 15 mensen om het leven gekomen. De trein botste op een overweg op de vrachtwagen en ont spoorde. De voorste vijf wagons van de trein werden door de botsing uit de rails geslagen, aldus een woordvoerder van de Franse spoorwegen SNCF. De trein was onderweg van Le Havre naar Parijs. Het ongeluk gebeurde ongeveer halverwege het traject in het departement Eure. ONTSNAPT - Uit de Van der Hoe- venkliniek in Utrecht, waar gedeti neerden zitten die ter beschikking van de regering zijn gesteld, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mannen ontsnapt. Het drietal, twee mannen van 28 jaar en een van 19 jaar, ontsnapten door aan el kaar geknoopte lakens uit een raam te hangen. Een van de twee 28-jarige ontsnapten heeft zich gis termiddag weer bij de kliniek ge meld. De twee anderen zijn nog voortvluchtig. Ja> 'k Pak dal proefabonnement mei 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend i de bus. Mijn voordeel 9,80. Q] Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel.. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1