'Kroonprins' Kulker jaar lang op de troon Sterke prestaties bij atletiekstrijd 5™™ Barel pakt Carla Krauwel op dreef Benelux-titel Lugthart en Fehling winnen tennis toernooi Sassenheim Van Gemeren verovert nationale titel 1500 m. -PAGINA 10 DO/ST SPORT MAANDAG 8 JULI 1985 Twee streekatleten, Han Kulker van De Bataven en Peter van Noort van De Spartaan, mogen zich een jaar lang Nederlands kampioen noemen. Waar Kulker gisteren in Zwolle van de afwezigheid van Rob Druppers profiteerde door de 800 meter volgens verwachting op zijn naam te schrijven, kwam de overwinning van Van Noort ver rassender tot stand. Immers, de Lissenaar werd maandenlang ge plaagd door blessureleed en wist daardoor niet hoever zijn mogelijk heden zouden reiken. Toen zijn verste worp werd opge meten, bleek Peter van Noort de 60 meter-grens doorbroken te heb ben: 60.64. Bovendien plofte de ko gel bij zijn vijfde slingerpoging, weliswaar op ongeldige wijze, in de buurt van de 62 meter in het gras. Daaruit blijkt, dat Van Noort nu al zo ver is, dat het Nederlands record weer eens kan worden verbeterd. Ook de voorsprong op de concur rentie was ouderwets groot, zodat op de titel van Van Noort niets valt af te dingen. Heel anders lag dat bij Han Kul ker, de tengere 800 meter-loper, die niet dan met de grootste moeite zijn eerste nationale outdoor-titel behaalde. Rob Druppers mocht dan wel schitteren door afwezig heid, dat wil nog niet zeggen, dat Kulker moeiteloos op de overwin ning afstevende. Zowel letterlijk als figuurlijk zwaar op de huid ge zeten door zijn tegenstanders vocht de Leidschendammer zich naar voren. Zo'n 300 meter voor de finish versnelde hij bovendien, maar op het laatste rechte eind bleek zijn voorsprong allerminst comfortabel. Toch durfde Kulker eerst om te kijken en daarna ingehouden te fi nishen, zodat hij nog bijna door de verrassende Jaap van Treijen van AV Nijmegen werd ingehaald. "Een beetje overmoedig kun je het wel noemen" zei Kulker na afloop glimlachend. "Ik kreeg meer te genstand dan ik had verwacht. Bo vendien ligt dat trek-,en duwwerk mij helemaal niet. Als ik de titel nog verspeeld zou hebben, zou dat aan nonchalance te wijten zijn ge weest." Kulker was dan ook blij, dat dat niet was gebeurd. Zijn tijd van 1.49.49 beviel hem al evenzeer als de overwinning op zijn naaste concurrenten, die wel tegen de "kroonprins van de Nederlandse middenafstand" leken te hebben samengespannen. Verrassing Twee atleten van A V'Holland, snel wandelaar Dirk Maassen van de Brink en steeple chaser Martien van der Hoorn vertrokken met een bronzen medaille uit de winderige "Peterskamp". Vooral de manier, waarop Van der Hoorn zijn tweede jeugd inluidde, mag buitengewoon genoemd worden. Voorzichtig ge start bungelde de geroutineerde plantsoendeskundige uit Ter Aar lange tijd aan de staart van de groep steeple chasers, die Hans Koeleman ver voor zich uit zag lo pen. Nog voordat zijn tegenstre vers achter elkaar de man met de hamer tegenkwamen, begon Van der Hoorn aan een opzienbarende opmars. Pas in de laatste ronde kreeg hij zicht op een hoge klassering. Dankzij de grote ervaring die de jeugdkampioen van 1971 bezit, kon hij zelfs meedoen in de strijd om de derde plaats. De felle eindsprint van Van der Hoorn in combinatie met de voorbeeldige techniek waarmee hij de laatste hindernis sen nam, brachten hem tot een tijd van 9.03.86, goed voor de bronzen medaille. Met zo'n plak ging ook een ande re hovenier, Dirk Maassen van de Brink, naar huis. Na 20 kilometer snelwandelen bleek hij als derde te zijn gëeindigd in de matige tijd 1.40.32. Dat deerde de Leidenaar allerminst, want met een derde plaats is hij weer terug waar hij thuishoort: op het erepodium. Te vredenheid alom bij de ervaren vertegenwoordigers van de Leidse atletiek. Daar tegenover stond de teleur stelling van enkele jeugdige stree katleten. Zo slaagde Menno Swier (Holland) er weer niet in voor de tweede maal te voldoen aan de li miet voor de Europese jeugdkam pioenschappen op zijn favoriete onderdeel, de 400 meter horden. De omstandigheden hielpen ook niet mee. De strakke bries hield Swier zaterdag in de serie op 53.58. In de finale bleef de jonge Bosko per nog verder verwijderd van de 52.54 die hij had moeten lopen: met 54.29 werd hij vierde van Neder land. Zijn clubgenote Yvonne van Dorp haalde weliswaar op de 200 en 400 meter de finale, maar was beide malen een maatje te klein voor haar concurrentes. De tijden 24.15 (met teveel rugwind) en 56.08 geven desondanks reden tot tevre denheid. Hordenloopster Esther Schouten (Holl) bereikte alleen op de 100 meter de finale, door 14.22 in de serie te laten noteren. Bataaf Jan Verloop kwam in tegenstelling tot clubgenoot Wibo Lelieveld in de eindstrijd van de 1500 meter, door zijn serie winnend af te slui ten. Ook hij kon zich met een tijd van 4.00.46 niet mengen in de strijd om eremetaal. Verdere uitslagen: 5000 meter Jan Laan, (Spartaan) 14.51.31, 800 meter Michel Moll (Holl) 1.56.58,, 100 meter Eric Taal (Holl) 11.17,400 meter Menno Swier 48.68, pols- hoog Mare van Vliet 4.20, speer werpen Tanja Mahieu (Holl) 40.04. Jeugd Spartaan Koen Rosdorff (Spar taan) behaalde in Alphen aan de Rijn een vierde plaats op de negen kamp voor B-jongens. Clubgenote Margret van der Peet werd derde bij de B-meisjes met 3570 punten op de zevenkamp. D-junior Menno Jansen (Holl) liep 80 meter horden in 13 9 TIM BROUWER DE KONING ZWOLLE (GPD) - Degenen die de illusie hebben dat een nieuw bestuur de KNAU straks in rustiger vaarwater zal brengen komen bedrogen uit. Een weekendje NK atletiek is wat dat betreft erg leerzaam. Zeker een weekendje Zwolle, waar bij de afwezigheid van Rob Druppers, Els Va ders, Maijon Wijnsma, Olga Commandeur, Chris Leeuwenburg de jeugd het deels onthoofde kampioenschap glans gaf. Natuurlijk waren de prijzen voor de overigens ook nog jonge, begin- twintigers Erik de Bruin en Marjan Olyslager, die met respectievelijk 63.80 meter discus en 13,01 seconde op de 100 meter horden voor de seniorenrecords zorgden. De jeugd gaf het door de gunstige, in veel ge- vallen te gunstige wind sterk beinvloede titeltoemooi echter net dat beetje extra waardoor het een bevredigend nationaal kampioenschap De pas 16-jarige (Yvonne van de Kolk), die de 800 meter loopt in 2.05,14, de 17-jarige (Krista Aukema), die voor diezelfde afstand maar 2.05,68 no- dig heeft, de even jonge Mieke van de Kolk met haar verste sprong van 6.14 meter en de ook al 17-jarige Ingrid Lammertsma die met haar speer- worp van 56.32 meter ineens doordringt tot de Europese jeugdtop. Dan natuurlijk de 18-jarige Emiel Mellaard, indoor al goed voor 7.99 meter ver en gisteren met reglementaire rugwind outdoor dan 7.97 meter overbrug gend, slechts een centimeter onder het bijna 30 jaar oude seniorenrecord van Henk Visser. Aansprekende prestaties, in de internationale jeugdatletiek die weer eens aantonen dat ons land talent genoeg heeft maar ook dat de wens om er samen wat van te maken in veel gevallen ontbreekt. De situatie rond de jonge Ingrid Lammertsma, die als 17-jarige bij na 5 meter verder gooit dan de in middels onttroonde Finse wereld recordhoudster Tiina Lillak op die leeftijd deed, is een goed voorbeeld van die gebrekkige samenwerking. Ingrid is een fan van de blonde Finse, schreef haar ook een brief, kreeg een kaart terug en vond daarin de prikkel om door te gaan in het spoor van de eerste wereld kampioene. Tot nu toe een leuk verhaal van de pas drie jaar werpende Bever- wijkse die aldus bondstrainer Henk de Louw meeprofiteert van de goede ontwikkelingen van het nationale speerwerpen waar voor regionale trainingen zijn op- jgezet. Ingrids persoonlijke trainer Charles van Commenee, een leraar lichamelijke opvoeding die er zijn werk van maakt atleten te trainen, wijst die suggestie onmiddellijk van de hand. Een dag later lopen Yvonne van de Kolk en Krista Aukema die top tijden van in de 2.05 op de 800 me ter. Ook hier na afloop wrevel om- Emiel Mellaard: slechts één centimeter verwijderd van 30 jaar oud record. dat beiden in de regel niet met el kaar maar tegen elkaar lopen. De een, de Friese Krista Aukema, die ook als beschermengel bondstrai ner Feiko Jansma zou hebben, bij wie de trainster Diny Bom van Yvonne van de Kolk te weinig ge hoor zou krijgen. De atletiekwereld is vergeven van deze situaties, zelfs, of mis schien wel juist als het om jeugdig toptalent gaat dat bovendien vaak toch al het risico loopt zo opge jaagd te v/orden dat de piek al gauw bereikt is en de spike in de kast opgeborgen wordt. Niet dat dit voor genoemde atle tes geldt, maar toch zal pas over een jaar of vier vijf blijken wat de NK van Zwolle nu werkelijk opge leverd heeft. Heel treffend zei de winnares van het hoogspringen, die in '81 als jeugdatlete al 1.85 me ter overbrugde, Mariëtte Overwa- ter: „Ik ben twee jaar gestopt. Er was rond mij altijd die druk om be ter te presteren". Wat dat betreft is hoofdprijswin nares van Zwolle, Marjan Olysla ger, een goed voorbeeld. Ze werkt langs de geleidelijke weg met stap jes omhoog. Marjans persoonlijke trainer Ad Hendriks: „Toen Marjan in '79 aan de Europese jeugdkam pioenschappen deelnam trainde ze maar drie tot vier keer in de week. Zolang er progressie is moet je bij de jeugd de trainingsomvang zeker niet opvoeren". Als de KNAU er eens in zou sla gen één atletieklichting vast te houden door een formule te vinden waarin met name trainers elkaar vinden en de jonge atleten voor houden dat ze alle tijd hebben, tot zeker ver in de twintig jaar, zou veel minder talent verloren gaan. Bij wijze van spreken zelfs tot aan hun veertigste jaar zoals uitzonde ringsatlete Ciska Jansen met haar 6.21 meter ver aantoonde. Talent dat zich dan kan voegen bij of de plaatsen innemen van de eigenlijk al vóór Zwolle als kam pioenen vaststaande Elly van Hulst (weer drie titels, waardoor het totaal op 45 is gekomen), Hans Koeleman (7e titel in acht jaar), Han Kulker, Rob de Brouwer, Nel lie Cooman, Arjen Visserman, Bea Wiarda, de sterk debuterende Tine ke Hidding en het speerwerpduo Bert Smit en Marcel Bunck met voor een NK „ongehoorde" afstan den van ruim 78 en 77 meter. Prestaties die gunstig beinvloed werden door de voor de technische nummers vanuit de goede hoek waaiende wind. Dezelfde wind die de sprinters naar ti jden onder de nationale records van de afwezige Henk Brouwer voortjoeg. Achmed de Kom zelfs naar twee toptijden: 20,79 op de 200 en 10,30 seconden op de 100 meter, waarop Peter van der Heijden naar 10,28 seconden „waaide". Geflatteerde tijden, dat wel, maar ze pasten in de progressie die de Nederlandse atletiek ondanks de perikelen in de top van de bond doormaakt. SASSENHEIM - Jan Siemerink moet nog leren dat hij een wed strijd niet altijd kan winnen zoals hij dat zo graag wil, met tempo, vaart en met risico nemen. Daarom won gisteren in Sassenheim Jan Willem Lugthart 3-6 6-3 6-2. In de eerste set werd Lugthart door Siemerink opgejaagd. Zijn anders zo gevaarlijke backhand weigerde herhaaldelijk dienst en Siemerink buitte dat met zijn net- aanval goed uit. Maar Lugthart wij zigde in de tweede set zijn taktiek en ging op zeker tennissen. Sieme-, rink belandde daardoor in een va cuum, hij ging niet mee in de slijta geslag, maar ging evenmin voluit in de aanval waar hij wel de wa pens voor heeft. Lugthart kwam in de derde set niet meer in gevaar. Maar de Rijnsburger leert en heeft met zijn resultaten in de afge lopen weken duidelijk aangetoond dat hij in B 1 geen schuchtere nieuwkomer meer is. Wat voor hem geldt, geldt ook voor de Kat- wijker Lugthart die al twee toer nooien op zijn naam heeft ge bracht, Lisse en Sassenheim en die in de districtskampioenschappen kampioen Tönjann tot drie sets dwong. Wie ook nog leert en dat snel doet is Heleen(tje) van der Berg. Gisteren was ze in C 1 natuurlijk onaantastbaar 6-16-1 tegen Wiene- ke den Hollander. In B trof ze een ervaren en gewaarschuwde tegen standster, Henny Fehling. In de eerste set kon ze nog goed bijblij ven al was toen al te zien dat ze geen goed antwoord wist op het spel dat Henny Fehling haar voor schotelde, lage, schuine back hands zonder vaart, een knaller veelal van de forehand en dat alles doorspekt met een afgemeten dropshot. Henny Fehling won met 7-5 6-2. Erik Snellenberg pakte de winst in het mannenenkelspel C 1 tegen Marius Pieters, die de eerste set nog wel won 7-5, maar daarna de vechtjas uit Koudekerk aan den Rijn niet meer in moeilijkheden kon brengen en de fouten ging ma ken waar Snellenberg geduldig op wachtte 3-6 3-6. Johan van der Lippe speelt geen finale zonder matchpunten tegen. In C 2 tegen E. de Vries kwam hij met maar liefst 2-5 achter te staan en moest vijf matchpunten afwe ren om tenslotte in de tiebreak van de beslissende set toch nog te win nen 1-6 6-3 7-6 (7-5). Marquerite Patiwael won bij de vrouwen in C 2 van P. Jongmans, 6-0 6-4. Simpel door geen fouten te maken op de beslissende punten als er een spel moest worden ge wonnen of spelverlies moest wor den voorkomen. Jan Siemerink won wel het man- nendubbelspel met Herman van der Capellen. Het duo Tanis en Van der Berg gaf zich overigens niet gemakkelijk gewonnen. Het werdf 6-3 6-7 6-4 voor Van der Ca pellen en Siemerink. Ook Marcel Vink, matchpunt te gen Siemerink in de halve finale bij 6-4 5-4 40-30 en verspeeld met een volley op de netband, ging met een winst naar huis. In het ge mengd dubbelspel won hij met Madeion Verdegaal van Annette Hins en Jan Willem Lugthart 6-4 7- 6. Overige uitslagenr M.D.C. 1 S. v.d. Mark/M. van Trigt-J. Pauwels/R. Lief broer 7-5 4-6 6-3; V.D.C. E. de Jong/L. Hoogervorst-L. Poots/P. Jongman 6-1 3-6 6-4; G.D.C. 1 W. den Otter/A. van Da- m-L. Poots/D. Wijnveldt 3-6 6-3 6-3; M.D.C. 2 O. Wempe/Lefeber-Schout- sen/M. Galjema 4-6 6-3 6-2; V.D.C. 2 N. Bader/M. Touber-V.d. Bent/N. Voge laar 7-6 6-3; G.D.C. 2 N. Wiersma/M. Baan-A. Leyten/J.H. Bader 5-7 6-1 7-6; M.E.D. E. Zirpmerman-W. de Klerk Wolters 4-6 6-7; V.E.D. W. v.d. Meer-H. Bakker 6-1 6-2; G.D.D. Lagendijk/Zon- derop—Van Winsen/Van Winsen 6-2 6-3; M.D.D. Dobson/Harris-Oost/Mooyman 6-4 6-3; V.D.D. I. Castein/C. Klinkert-C. van Grieken/H. Scheper 6-7 6-3 6-0. FRANK BONTE Veldbioloog in Nieuwkoop sterkste in triathlon ZWOLLE - Ed van Gemeren 13,80 sec. daar betekende een (AAV '36) heeft gisteren tijdens de nieuw persoonlijk record Nederlandse kampioenschappen Ruud van Maurik (AAV '36) voor senioren de nationale titel kwam bij het hinkstapspringen tot op het nummer 1500 meter voor een afstand van 14,38 mtr. waar- zich opgeëist. Ook de AVV 'ers mee hij zijn persoonlijk record tot Paul Boere Marjan Goedhart en op 2 cm. benaderde en waarmee hij KA \\B NIEUWKOOP - Rob Barel, in het De 27-jarige inwoner van Veenen I—I daeeliiks leven veldbioloog. is een daal onderstreeote zaterdaemid dagelijks leven veldbioloog, uitstekend thriathlon-speciaiist. Ruud van Maurik kwamen in Zwolle tot zeer goede prestaties. De Waddinxvener Ed van Geme ren, die dit jaar op de 1500 mtr. ei genlijk nog geen goede tijd heeft neergezet, is er afgelopen weekend toch in geslaagd de titel op deze af stand naar zich toe te trekken. Bij afwezigheid van de min of meer ge blesseerde Rob Druppers en Han Kulker, die de voorkeur aan de 800 mtr. gaf, behoorde Van Gemeren sowieso tot de favorieten. In zijn serie op zaterdag begon van Geme ren uitermate zwak. Met zijn tijd van 3.59,1 min. plaatste hij zich als laatste tijdsnelste voor de finale. In die finale opereerde Van Gemeren echter sterk. Hij nestelde zich al snel voor in de groep, nam 400 mtr. voor de finish gedurfd de leiding en deze leidende positie stond hij niet meer af. Zijn tijd van 3.51,28 min. was wederom niet goed, maar tijdens kampioenschappen is tak- tisch lopen nu eenmaal net zo be langrijk als hard lopen. Paul Boere (AAV '36) greep op het nummer speerwerpen net naast de medailles. Boere stond tot aan de laatste poging derde en moest vervolgens lijdzaam toezien hoe hij in de laatste worp voorbij werd gestreefd. De afstand van 68,82 mtr. van Boere was zeer goed. Hij verbeterde daarmee nogmaals zijn persoonlijk en Gouds record. Bij het verspringen werd Maijan Goedhart op dezelfde gedeelde vijfde plaats bemach tigde. Het verspringen verliep voor Van Maurik zeer teleurstellend. Zijn 6,72 mtr. was zelfs onvoldoen de voor een finaleplaats. Op de 110 mtr. horden presteerde Van Mau rik wel goed. In de serie kwam hij tot een persoonlijk record in een tijd van 14,80 sec. In de finale liep hij nogmaals onder de vijftien se conden: 14,94 sec. en dat beteken de een achtste plaats. Op de 5000 mtr. viel de prestatie van Adri Hartvelt (AAV '36) tegen. Hartvelt moest de kopgroep hal verwege de race laten gaan en gaf de moed op. Zijn zwakke 14.43,33 leverde hem een achtste plaats op. Edith Radder (AV '47) kwam op de 400 mtr. horden niet verder dan de series in een overigens acceptabele tijd van 65,54 sec. JACQUELINE EGBERTS. De fietsen hangen in de rekken in afwachting van de deelnemers halve triathlon in Nieuwkoop. De meesten liggen nog te water om negen tienhonderd meter te zwemmen. Op de foro beginnen twee snelle zwem mers echter al aan het fietsonderdeel. (Foto Nanno Bioupot) pioenschappen halve triathlon Nieuwkoop. Hoewel de Noord- wijkse na het zwemmen al een ach terstand van ruim zestien minuten had op de Belgische dames Paulus en Zeitzen, deed zij er van alles aan HIom terug te komen. Vera Zeitzen, deVOok zij~moest~haar derde plaats de Benelux-kampioene van vorig uiteindelijk afstaan. Goedhart J3*"", stapte tijdens het fietsonder- Tom' Weiter uit Oegstgeest die der Harst werd bij de 5.16.30 scoorde. Jacques van Bee- prestatie tijdens de Benelüx-kam- junioren op ruim een kwartier ge- len uit Noordwijk zette een tijd 5.14.48 en kwam vlak i NIEUWKOOP - Bij de dames le verde Carla Krauwel een prima zet door Ad Kempen uit Hazers- woude. De Katwijker lijkt door zijn de Warmonder Rob Oremus bin- zware programma al behoorlijk nen die 5.18.52 klokte. De Noord- uitgeblust, terwijl het grote werk wijker Jan Schellekens had een (Almere en Nice) nog moet begin- tijd van 4.51.57j sprong een goede en regelmatige serie: vier sprongen over de zes meter waarvan de verste 6,11 mtr. was. Op de 100 mtr. horden behaal de Goedhart een vijfde plaats in een tijd van 14,25 sec. In de series was zij aanmerkelijk sneller. Haar deel af en zo bleef alleen Paulus over als concurrente. De achter stand liep zienderogen terug, maar het fiets- en loopparcours bleken tekort om alles goed te maken. Krauwel was met haar tweede plaats in 5.17.42 wel de beste Ne- Een "gesloopte" Van der Harst werd in de laatste kilometer nog een keer voorbij gestoven en reikte derhalve niet verder dan een derde plaats. Thomas Steenvoorden is afgelo pen zaterdag winnaar geworden van de jaarlijkse Noordwijk triath lon (1-50-10). De winnende tijd was twee uur en twintig minuten. Er Andere regio-atleten kwamen tot deden 150 deelnemers r de volgende prestaties: Ronald Jacqu Beélen is gisteren Warmerdam uit Voorhout werd derde geworden in een mini triath- 49e in 4.51.57. De jarige Fred Kloot- Ion te Zoetermeer (0,6-15-4,5). De wijk uit Oegstgeest finishte in Leidse kapper had voor dit sprint- 5.14.29 in de middenmoot evenals werk slechts 56 minuten nodig. daal onderstreepte zaterdagmid dag andermaal zijn huidige heer- 1 schappij door in Nieuwkoop de halve triathlon als snelste te beëin digen. Hij veroverde daarmee de Benelux-titel. Van de 250 deelnemers - vijftig klanten meldden zich op dit bles- suregevoelige sportonderdeel af bij de organisatie - was hij de beste op de in volgorde afgewerkte on derdelen zwemmen (1900 meter), fietsen (negentig kilometer) en hardlopen (21 kilometer). De basis voor zijn succes legde Barel bij het zwemmen, waarvan de start 's mor gens bij sombere weersomstandig heden chaotisch verliep. "Zoiets als bij deze start heb ik nog nooit meegemaakt. Ik vond het onspor tief van mijn medesporters dat ze zo maar voor me gingen liggen en dwars over elkaar heen zwommen. Het had dus beter gekund", oor deelde Barel ondanks zijn derde plaats achter winnaar Marc van Looy uit België, die later na het fietsen uit de strijd stapte. Maar Barel veroverde op zijn uiteindelij ke concurrenten Axel Koenders (regerend nationaal kampioen) en Peter Zijerveld al een behoorlijke voorsprong. Koenders, die lang zaam in vorm komt, moest slechts een halve minuut toegeven, maar Zijerveld dik acht. minuten. De laatste: "Bij het zwemmen heb ik het beter gedaan dan anders. Maar de concurrentie gaat ook steeds harder, dus de afstand blijft. Daar door moet ik me te veel forceren op de andere onderdelen en kan ik het spel nog niet meespelen". Oud-wielrenner Zijerveld kwam op zijn specialiteit - fietsen - vervol gens uitstekend voor de dag. De weersomstandigheden waren be ter geworden, zij het dat de renners veelal tegen de wind moesten op boksen. "Dat drukte op/de tijd", wist Barel, die zelf vond tlat hij een uitstekende fietsprestatie had neergezet (2.26.16). Maar Zijerveld fietste iedereen naarliuis met zijn winnende tijd van 2.23.40, waar door hij van een 78e naar een vijfde plaats opklom. De achterstand van Koenders was inmiddels opgelo pen tot 1.15 min. Het slotnummer, de halve marathon, werd ondanks verder aandringen van Zijerveld, een zegetocht voor Barel. Welis waar liep Goof Schep uit Amster dam ruim vier minuten sneller dan de Veenendaaler, zijn achterstand was al dermate groot dat hij niet in de buurt van de prijswinnaars kon komen. Barel werd daarom een verdien de en goede winnaar van de halve triathlon, ,die hem'bijzonder trekt. "Ik heb ook een marathon gelopen en werd daar elfde. De triathlon is leuker, want dan kan ik wat win nen. Ik ben dit seizoen de beste. Dat stelt me op mijn gemak. Als het een keer slecht zou gaan, dan kom ik daar wel weer over heen. Daarom maak ik me ook niet druk voor het nationale kampioenschap in Almère. Het is wel mijn doel van dit seizoen, maar ik hoef me niet waar te maken. En dat scheelt", al dus Barel. Zijn grote wéns is dat het triath- lon-gebeuren de (inter)nationale belangstelling zal gaan wekken. Evenals Peter Zijerveld beschouwt hij zich als een pionier op dit ge bied. "Het moet allemaal nog groeien. Qua deelnemrsveld zijn we al heel ver. En het is leuk dat men in Nieuwkoop iets aan prij zengeld heeft gedaan, maar qua or ganisatie (hier goed) en sponsoring moet er nog veel verbeterd wor den. Onze ploeg is eigenlijk revolu tionair bezig en Axel Koenders pakt het ook professioneel aan. De triathlon staat echter nog in de kin derschoenen. Ik hoop binnenkort weer naar Amerika, het mekka van de triathlon, te gaan. Dat moet na tuurlijk wel aantrekkelijk zijn, want Europa spreekt daar nog niet aan", zegt de winnaar, die er recen telijk al een geslaagd Amerikaans avontuur op heeft zitten. Achter hem finishten Axel Koen ders en ploeggenoot Peter Zijer veld respectievelijk als tweede en derde. Zij moesten 2.33 min. en 4.05 min. toegeven op de sterke man uit Veenendaal. Achter de 'kleppers' zorgde de pas twintigja rige Hazerswoudenaar Ad Kempen voor een opmerkelijke prestatie. Hij was met een negentiende plaats in 4.37.30 verreweg de beste junior. De nationale jeugdkam pioen van vorig jaar verbaasde zichzelf ("het fietsen ging gewel dig, nog nooit meegemaakt") en menigeen in dit sterke gezelschap. Want behalve alle nationale top pers waren er ook Belgen, Canade zen, Zwitsers, Luxemburgers en Nieuwzeelanders. "Ik doe dit graag. Je staat voor jezelf. Als het niet gaat, is het je eigen schuld. In een teamsport win je met vijf man iets of zo. Dat is niks. Afzien, want dat doe je, is leuk als je wint. Mis schien doe ik volgend jaar wel een hele triathlon, hoewel iedereen het me afraad", glom Kempen met een lekker glas oud bruin in de hand. Ben Vork (26) uit Alphen aan den Rijn werd de beste regio-man bij de senioren. Hij volbracht zijn eer ste halve triathlon als 46e in 4.50.12. "Het ging lekker", stelde de veel vocht verliezende sport man direct na zijn finish vast. "Ik heb wel vierkampen en een mara thon gedaan, maar dit is toch iets anders. Ik ben begonnen met lo pen. Dat is echter eenzijdig. Zwem men en fietsen erbij is leuk. Maar ik ben wel goed moe, hoor. En toch denk ik dat ik er aan verslaafd raak. Jammer is dat ik er volgend jaar waarschijnlijk geen tijd voor heb. Dan zal het bij deze ene keer blijven. Maar man, ik vind het prachtig dat ik dit toch zo goed heb volbracht". Lieve Paulus pakte de titel bij de vrouwen. De favoriete Belgische fi nishte als 94e met een tijd van 5.10.56. "Vorig jaar was ik nog te jong, maar dit jaar heb ik er al drie gewonnen. Het gaat zeker niet slecht met me", stelde de negen tienjarige winnares tevreden vast. Haar voornaamste concurrente, landgenote Vera Zeits, gaf na het fietsen op. WIM VAN WANROÖY

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10