Kans op lagere olieprijs gering Kooplust jaagt koersen op 'Lokale etherreclame is doodsteek voor kranten Stukgoedfusienieuwe zorgen Verdeeldheid zet OPEC Idem Korter werken vooral bij de grote bedrijven Suriname wil alternatief voor vluchten op Schiphol Chauffeurs moeten baas redden door bus te kopen ZATERDAG 6 JULI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De invoering van een kortere werkweek of een andere vorm van arbeidstijdver korting (atv) is voornamelijk bij grote bedrijven te zijn gerealiseerd. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Eind 1984 was in 25 procent van de bedrijven in de particuliere sec tor een vorm van korter werken in gevoerd ten opzichte van eind 1982, toen werknemers en werkge vers in de Stichting van de Arbeid overeenstemming bereikten over het inleveren van de prijscompen satie. Er treden echter grote ver schillen op indien men de omvang (qua aantal werknemers) van de bedrijven in beschouwing neemt. Bij 77 procent van de bedrijven WENEN (AP/DPA) - Het overleg van de ministers van olie van de dertien landen van de met honderd of meer werknemers OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) zijn het gisteren niet eens gewor- is atv ingevoerd; van de bedrijven den over de manier waarop de dreigende prijsval van ruwe olie moet worden voorko- procent aTv inge^oe™ en men. van de bedrijven met minder dan tien werknemers 18 procent. Tussen de bedrijfstakken blijken eveneens grote verschillen. In de particuliere dienstensector, met re latief veel kleine bedrijven (win kels), is het percentage bedrijven met kortere werktijden laag, name lijk 13 procent. Van de werkne mers in deze sector heeft 44 pro cent atv. In de nijverheid zijn er meer bedrijven en werknemers met atv: 63 procent van de bedrij ven en 86 procent van de werkne mers. Alle bedrijven waar sprake is van atv hadden eind 1984 ongeveer 1,8 miljoen werknemers in dienst, van wie er 1,7 miljoen te maken hadden met atv (ofwel voor 61 procent van het totale aantal werknemers in het particuliere bedrijf). Per werkne mer kwam de kortere werktijd neer op gemiddeld 61 uur per jaar of 3,3 procent van de jaarlijkse ar beidsduur (doorbetaalde uren van vakantiedagen en andere vrije da gen niet meegerekend). Bij de overheid bedroeg de atv voor vrijwel alle ambtenaren, be halve die van defensie en onder wijs, 2,2 procent; voor de trendvol gers was dat 2,1 procent. De cao bij Hoogovens is defini tief rond, nu de achterban van de Industriebond FNV gisteren heeft ingestemd met de overeenstem ming die in juni werd bereikt over de problemen rond de basisvakan tie en de ploegenroosters. Dit leid de vorige maand tot enkele werk onderbrekingen bij Hoogovens. Hoogovens De basisvakantie bij Hoogovens zal volgens het akkoord van 26 naar 25 dagen gaan, en niet naar 22, zoals Hoogovens had gewild. Wat betreft de roosterindeling voor de volcontinu-dienst is afgesproken dat naast de verdeling van 37 we ken per jaar 5-ploegen- en 15 we ken 4-ploegendienst ook andere in delingen mogelijk zijn, als dit in de arbeidsorganisatie is in te passen en als het zonder extra kosten kan. Onder de Hoogovenscao vallen in totaal ongeveer 20.000 mensen. Nadat de ministers vrijdag de hele dag hadden besteed aan procedu res en de agenda voor hun overleg hebben ze besloten hun beraad vandaag voort te zetten. De Nige- riaanse olieminster Tam David- West verklaarde slechts dat de 13 ministers het erover eens zijn dat ze hun geruzie moeten beëindigen en een gemeenschappelijke ge dragslijn moeten bepalen. De vraag is echter welke. Over de beste manier om te overleven schijnen de meningen ver uiteen te lopen. In ieder geval zijn negen van de dertien landen tegen een verla ging van de olieprijs. Irak zou zelfs willen voorstellen de prijs te verho gen, maar ook dit voorstel zal ver moedelijk weinig bijval oogsten. Saoedi-Arabië, als 'zwaarste' lid staat, voelt meer voor een geringe verlaging van de prijs van zware olie met één tot anderhalve dollar per vat (van 159 liter). Later lieten ze dit plan varen wegens de protes ten van landen als Nigeria en Alge rije, die ruwe olie van hoge kwali teit produceren. Deze landen vre zen dat als de prijs van de slechtere soorten ruwe olie wordt verlaagd, de betere soorten minder aantrek kelijk worden voor kopers. Ecuador, een van de kleinste ex porteurs en een van de landen met de grootste financiële problemen, heeft volgens zegslieden die onbe kend wilden blijven een systeem voorgesteld waarbij ieder land in staat wordt gesteld een bepaald na tionaal inkomen veilig te stellen. Maar ook voor dit voorstel zal naar verwachting weinig steun komen. De nadruk zal daarom liggen op stringente produktieafspraken qp vooral controle op naleving daar van. Saoedi-Arabië heeft al ge dreigd zijn olieproduktie te vergro- Prijzen De kosten van levensonder houd zijn in de periode van half mei tot half juni 0,1 procent goedkoper geworden. Dat heeft het ministerie van Economische Zaken bekendgemaakt. Voor vlees en vleeswaren moest iets meer worden betaald, maar verse groenten, dameszomerkleding, thee, benzine, huisbrandolie en vers fruit werden echter goedko per. In vergelijking met juni vo rig jaar lagen de prijzen gemid deld 2,5 procent hoger. USSR-Japan De Sowjet-Unie heeft de twee grootste Japanse autofabrikan ten, Toyota en Nissan, gevraagd om technologische expertise ten aanzien van autoproduktie. Toyota zegt het voorstel te heb ben afgewezen, Nissan gaf te kennen de zaak eerst te willen bestuderen. In industriële krin gen meent men dat Moskou in samenwerking met de Japanners per jaar 100.000 tot 200.000 perso nenwagens van het type Mosco- vitch wil produceren. Een sa menwerking met het Franse Re nault is niet van de grond geko men. Airbus De binnenlandse Franse lucht vaartmaatschappij Air Inter wil in de komende week een order voor tien vliegtuigen van het nieuwste Airbus-type, de A320, ondertekenen. Voorts wil de maatschappij een optie op nog veertien vliegtuigen van dit type. Dit heeft de bedrijfsleiding vrij dag meegedeeld. Eén Airbus gaat ongeveer 25 miljoen dollar kosten. De 24 vliegtuigen moe ten na 1988 elf Mercures en twaalf Caravelles vervangen. Wagonfabriek In Heerlen is gisteren het be drijf Euro-Combi-Wagonfabriek officieel geopend, dat spoorweg wagons met van een draaibare vloer produceert. Deze uitvin ding van de Rotterdamse trans porteur Walda zou de Europese spoorwegmaatschappijen hon derd miljard gulden kunnen be sparen op de transportkosten. Het overladen van dertig wagons is door deze uitvinding in tien minuten geklaard, tegen nor maal één dag, aldus Walda. Hij verwacht dat de fabriek binnen twee jaar tussen de vijfhonderd en duizend mensen werk zal bie den. Duitse scheepsbouw De Westduitse overheid heeft 250 miljoen mark uitgetrokken ter ondersteuning van de natio nale scheepsbouw. Met dit be drag kunnen 96 orders van Duit se reders elk tot 12,5 procent ge financierd worden. De prijs van de te bouwen schepen, met een totaal draagvermogen van 465.000 ton, bedraagt in totaal twee miljard mark. ten als de andere OPEC-leden zich niet aan de produktie-afspraak houden. Dit land heeft het leeuwe- deel van de produktieverminde- ring van de OPEC voor zijn reke ning genomen. De OPEC vraagt op het ogenblik officieel tussen de 26,50 ep 28,65 dollar voor een vat olie. Op de vrije markt wordt de olie aanmerkelijk goedkoper aan de man gebracht en enkele OPEC-landen houden zich dan ook niet meer aan de afgespro ken prijzen. Om geen marktaande len te verliezen en de inkomsten op peil te houden worden ook de afge sproken produktiehoeveelheden niet voldoende nageleefd. Saoedi-Arabië zou volgens waar nemers in Wenen nog aan zijn olie als het een prijs van 3,50 dollar voor een vat rekent, maar een forse duikeling van de prijs zou de olie- vervangende ontwikkelingspro gramma's van de olielanden volle dig doen instorten. Daarop zitten ook andere landen, die forse som men hebben geïnvesteerd in olie winning op de Noordzee en alter natieve energiebronnen, niet te wachten.De vergadering in Wenen, die ook wordt bijgewoond door de niet-leden Maleisië en Mexico zal moet morgen tot resultaten leiden. Detectives foulleren bezoekers in het zwaarbewaakte van het Intercontinental Hotel i nisters van de OPEC vergaderen. Damestasjes worden daarbij niet overgeslagen. PARAMARIBO - (ANP) Surina me zal binnen afzienbare tijd met België en Groot-Brittannië bespre kingen beginnen over luchtvaart- samenwerking. Dit heeft de Suri naamse minister van transport, handel en industrie, Imro Fon Poen, gisteren in Paramaribo mee gedeeld. Inmiddels heeft Suriname aan beide regeringen een ontwerp overeenkomst toegezonden op ba sis waarvan de besprekingen zul len worden gevoerd. Minister Fon Poen verwacht hierop over twee weken een reactie. Suriname heeft het initiatief genomen omdat het niet alleen van Nederland afhanke lijk wil zijn en het de mogelijkheid wil hebben om behalve Amster dam ook andere toegangspoorten tot Europa te hebben. In België heeft de minister te vens gesproken over de aanschaf van twee schepen voor de scheep vaartmaatschappij Suriname. Er bestaat een mogelijkheid om deze vaartuigen op gunstige voorwaar den aan te schaffen in het kader van de Belgische hulpverlening aan Suriname, aldus Fong Poen. In Luxemburg heeft minister Fon Poen gesproken met vertegen woordigers van de machinefabriek Usine de Wekker over het aanbod van deze onderneming een palmo- liefabriek te leveren aan het Suri naamse bedrijf Patamacca. Het is de bedoeling op zeer korte termijn het contract hiervoor te sluiten zo dat met de bouw kan worden be gonnen. Het is de bedoeling om Usine de Wekker met Surinaamse produkten terug te betalen. SIGARETTENGEBREK - Een dag nadat de grootste sigarettenfabriek van Israel de produktie hervatte, zijn gisteren ook de sigarenwinke liers weer aan het werk gegaan. Na dat het donderdag voor de poorten van de Dubek-fabriek tot gevech ten was gekomen tussen verstokte rokers die om een peuk verlegen zaten en de politie, verzamelden zich vrijdag opnieuw ongeveer 100 mensen voor de poort. Zij wilden niet wachten tot de pakjes weer in de winkel lagen. Het personeel van de fabriek verkocht daarop sigaret ten voor de poort. MARUM (ANP) - De autobuson derneming ESA uit Marum heeft de woede van de Vervoersbond FNV gewekt met plannen om acht chauffeurs zelf een bus e la ten aanschaffen. De onderne ming heeft tot dinsdagavond twaalf uur de tijd om haar plan nen in te trekken. Gebeurt dat niet, dan zal de FNV een kort ge ding tegen de onderneming aan spannen, zo heeft districtsbe stuurder Keinder Hoekzema meegedeeld. ESA heeft het plan opgevat de bussen aan de chauffeurs te ver- ikopen, om ze vervolgens weer te huren. Het plan komt erop neer dat de chauffeurs niet meer een vaste beloning zouden krijgen, maar per gereden kilometer be- taald zouden worden. Ze zouden dan quitte spelen bij 80.000 ver reden kilometers per jaar. Op dit moment rijden de chauffeurs zo'n 60.000 kilometer per jaar. Volgens Hoekzema is dan ook het argument gebruikt dat de au tobusonderneming anders zijn einde zal vinden. De FNV vindt het echter niet fair om kapitaalri sico's over te hevelen naar de werknemers. „Dat is een normaal werkge versrisico", aldus Hoekzema. Verder zou het de overeengeko men cao onder druk zetten, om dat daarin voorzien wordt in een vaste beloning en niet in een sys teem dat meer betaalt naarmate meer kilometers gereden wor den. Volgens Hoekzema werkt zo'n systeem het overschrijden van de rijtijden in de hand en daarmee de veiligheid van de passagiers in gevaar. De merkwaardige ommezwaai van de PvdA „Als de reclame op de lokale om roep er komt, zal zeker negentig procent van de inkomsten worden weggehaald bij de dagbladen. Net als indertijd bij de invoering van de STER-reclame zullen daardoor kranten verdwijnen. Een krant hoeft maar tien procent van zijn re clame-inkomsten te verliezen en hij zit in de rode cijfers". door Egbert Zeilema bestedingen betreft een verzadigde markt. Met andere woorden: elke cent die aan een nieuw reclameme dium wordt uitgegeven, moet uit de bestaande budgetten worden onttrokken. Duitse klant ldest ander bedrijf ROTTERDAM (ANP) - De fusie- besprekingen tussen de Rotter damse stukgoedbedrijven Rotter dam Terminal (in surséance) en Felshaven (failliet) zijn gisteren niet afgerond vanwege een nieuw probleem dat is gerezen. Eén van de belangrijkste klanten van Fels haven - de Duitse rederij Hapag Lloyd - heeft besloten het lading pakket (60.000 ton) niet over te la ten gaan naar de nieuwe onderne ming, maar naar het stukgoedbe- drijf Multi Terminals in Waalha ven. Dit heeft de curator van Felsha ven, mr J Mentink, gisteren meege deeld. Als gevolg hiervan is nog geen overeenstemming bereikt over het aantal mensen dat van Felshaven naar de nieuwe onder neming kan meeverhuizen. Hapag Lloyd heeft volgens Mentink om technische redenen voor de over stap gekozen. De schepen van de Duitse rederij kunnen Rotterdam Terminal aan de Wilhelminakade alleen bij hoge waterstand berei ken. De toegankelijkheid van Mul ti Terminals is beter. Deze tegenvaller betekent dat voor de surseance (4,5 miljoen gul den). Daarvan wordt 2 miljoen door het ladingpakket van Felshaven RT naar in 4 jaar terugbetaald op Rotterdam Terminal op- basis van positieve financiële nieuw verminderd wordt. Van de circa 300.000 ton die het bedrijf op jaarbasis verwerkt zou tot voor sultaten van het bedrijf. Incotrans - het voormalige moederbedrijf van betaalt 2,6 miljo kort 250.000 ton naar Rotterdam huurschuld aan de gemeente e Het was de bedoeling maandag met de werknemers van Felshaven van start te gaan, maar door de nu ontstane situatie is dat onzeker ge worden. Mentink vindt overigens dat aan de afspraak (de overname van 33 werknemers) moet worden vastgehouden. Huurschuld Gisteren is wel overeenstem ming bereikt over de terugbeta lingsregeling voor de huurschuld van Rotterdam Terminal bij het Gemeentelijk Havenbedrijf van daarnaast 1 miljoen aan startkapi taal aan het nieuwe Rotterdam Ter minal ter beschikking stellen. De Amro-ba'nk heeft er mee inge stemd dat de gemeente het eerste recht krijgt (tot 2 miljoen gulden) op de kranen van Rotterdam Ter minal, om te dienen als zekerheid in geval van faillissement. Amro krijgt zelf het tweede recht hierop. Felshaven werd deze week door de Rotterdamse rechtbank failliet verklaard. Van de circa 100 werk nemers gaan er 30 over naar de ge zamenlijke arbeidspool in de Rot terdamse haven, de SHB, en 66 worden tijdelijk betaald door de voormalige beheersmaatschappij van Felshaven. Ovomii. heeft bekeerd tot voorstander van reclame op de regionale omroep. Daarmee scharen de sociaal de mocraten zich aan de zijde van de WD en zijn de kansen in een klap gekeerd. Wat is er gebeurd met de zorgen die de PvdA tot nu toe steeds heeft uitgesproken over het voortbestaan van een pluriforme regionale pers? Niets meer dan de kreet dat de dagbladen maar 'crea tief moeten inspelen' op de nieuwe Vertroebelen Verleden jaar, zegt Van der Zan- de, maakten de dagbladen een groei op de advertentiemarkt door van twaalf procent. Sinds januari is die markt met zes procent gedaald. „En het is toch zeker niet toevallig dat dit samenvalt met de uitbrei ding van de reclamezendtijd op de STER?". Dat is de droevige overtuiging van drs. K. J. van der Zande, alge meen secretaris van De Nederland se Dagbladpers (NDP), de organi satie van dagbladuitgevers. Hij - en met hem een menig directeur van een regionaal of lokaal dagblad - heeft alle reden om zich zorgen te maken, nu de Tweede-Kamerfrac tie van de PvdA zich plotsklaps ontwikkelingen, zoals woordvoer ster Jeltje van Nieuwenhoven het heeft geformuleerd. Niet representatief Ze zegt er niet bij hoe, terwijl de PvdA toch moet weten dat dagbla duitgeverijen als commerciële on dernemingen niet worden toegela ten als zendgemachtigde. De loka le omroep moet immers „represen tatief' zijn voor de gemeenschap waarbinnen ze (gaan) opereren. Juist daarom zijn onafhankelijke dagbladen nadrukkelijk uitgeslo ten. Ze zijn door de politiek, aan handen en voeten gebonden en dan is het moeilijk terugslaan, zo- vanuit diezelfde politieke Gelet op de voorwaarden die aan deelname aan het omroepbestel kleven en de waarde die aan een veelkleurige (dagblad)pers wordt gehecht, in elk geval tot voor kort ook door de PvdA, zou het voor de hand liggen als dat de kijker/luiste raar opdraait voor de kosten van regionale omroep. Bijvoorbeeld door een verhoging van het kabel abonnement. Het kan daarom niet anders dan dat de ommezwaai in de PvdA is ingegeven door finan ciële en politieke overwegingen, die het zicht op een zuivere be leidskeuzes vertroebelen. Zich verschuilend achter het uit gangspunt dat de consument di rect (kabeltarief) noch indirect Go- AMSTERDAM - Terwijl de koersen in Wall Street na een voorspoedig begin - met zelfs een nieuw historisch record - gestadig afbrokkelden, bleef de Amsterdamse effectenbeurs de ze week volledig overeind. Elke dag kwam de index algemeen op een nieuwe historische top te staan, gevolgd door de meeste andere beursgroepen. Vooral banken en de verzeke ring lagen vast met indexstijgin gen van 10 tot 15 punten. Dit hield verband met positieve ver wachtingen van de rente-ontwik keling, ook al liet de obligatie- markt opnieuw geen tendens zien. Momenteel lijkt vooral de lange rente een zeker stabilisatie niveau te hebben bereikt, hoewel de verzekering nu toch weer be sloten heeft een wat lagere hypo theekrente aan te bieden. Dat het er in New York minder uitbundig aan toeging, hield ver band met de viering donderdag van Onafhankelijkheidsdag. Die dag bleef de beurs gesloten en velen namen er vrijdag een vrije dag. Met dat lange weekeinde in het vooruitzicht vonden beroeps- handel en grote beleggers het woensdag al raadzaam winst te nemen, waardoor het koerspeil tien punten onder de top van maandag zakte. Ook was er weer onzekerheid over het komende rentebeloop. door C. Wagenaar Steeds meer kenners van de Amerikaanse rentemarkt voor spellen het naderende einde van de dalingen. Feit is in elk geval dat de al enige tijd te verwachten nieuwe discontoverlaging steeds weer wordt uitgesteld in verband met positieve gegevens over de economische ontwikkeling in mei. Na de dalingen in het eerste kwartaal stegen de fabrieksor- ders met ruim 2 procent en her stelde de nieuwbouw voor wo ningen zich met bijna 10 procent. Intussen blijven de meningen over de verdere economische vooruitzichten in de Verenigde Staten sterk verdeeld. Velen vre zen een hernieuwde rentestij ging die de economische ople ving zal verstikken. Anderzijds beginnen op korte termijn de winstcijfers over het tweede kwartaal en de eerste helft van 1985 binnen te stromen. Bekend is reeds dat vele bedrijven ook in het tweede kwartaal een flinke veer moesten laten. In verband daarmee had de dollar deze week enige moeite zich op f 3,45 te handhaven. Belangrijk voor deze munt zullen de dit weekeinde te houden besprekingen van de Opec zijn en de mate waarmee de officiële olieprijs eventueel zal worden verlaagd. De zeer positieve ondergrond in Amsterdam was grotendeels technisch van aard en houdt ver band met veelal buitenlandse kooplust gepaard aan een gering aanbod. De positieve uitlatingen van de kant van regeringsecono men en buitenlandse instanties over de Nederlandse economie hebben tot gevolg dat het pu bliek niet tot verkoop geneigd is. En dan kan het gebeuren, zoals deze week. dat bij slechts matige omzetten, de meeste beursgroe pen in een paar dagen vijf tot zes punten op de index stijgen. Daarbij kwam voor het eerst sedert vele weken ons hoofd fonds op de beurs, Koninklijke Olie, weer boven de 200 gulden te staan. Ook Gist-Brocades, dat de laatste weken in de belang stelling stond, kwam boven deze mijlpaal uit. Akzo was vast door verdere uitbouw in de Ameri kaanse farmacie en vele lokale aandelen werden als zogenaam de achterblijvers een typisch hausseverschijnsel bij hoge koerssprongen uit de markt ge- Ook daarbij stond buitenland se belangstelling vaak vooraan, hetgeen verklaard wordt uit de van de Westduitse beurzen over gekomen rage. In juni hebben de buitenlandse beleggers daar als kopers nogal huisgehouden en komen nu kennelijk hun heil op het achtergebleven Damrak zoe ken. rdoor konden de Nederlandse aandeelhouders zich deze week verheugen in forse koersstijgin gen voor Macintosh, Rommen- hóller, Holec, Blijdestein-Wil- link, Hal Holding en ACF. Akzo en Unilever mochten er ook zijn. Verder waren er veel aandelen met koersverbeteringen van f 5 of meer. De grote verliezer was hoek wat al te gemakkelijk wordt kale overheid) voor de kosten mag geopperd. opdraaien, zijn de meer principële Als straks door zeg maar de loka- zorgen voor de onafhankelijke pers le STER een aantal bladen kapot opzij gezet. Net als bij de „grote" wordt geconcurreerd, verdwijnt er omroep moet er een soort lokale/ wel een aantal kleurtjes uit het zo regionale STER komen om het pe- hoog geprezen pluriforme palet perdure radio- en televisiegebeu- van meningen. Dat is volgens Van ren op poten te zetten op basis van der Zande simpelweg een reken- de nieuwe mediawetgeving, som. Nederland is wat de reclame- Het CDA is de enige grote partij die er niet zo happig op is, maar dat moet straks, hoe de verkiezingen ook uitpakken, altijd met een van de beide andere clubs regeren. „Hoe sterk is dan het CDA-stand- punt nog?", vraagt Van der Zande zich af. Volgens hem zou het de dagbladen moeten worden toege staan mee te spelen in het lokale omroepgebeuren. „Dan kunnen we in elk geval nog een beetje mee roken van de sigaar uit onze eigen doos, nog een beetje compenseren van de verliezen die we bij de kran ten te incasseren zullen krijgen". Steunpotje Vooralsnog is die weg afgesne den en lijkt reclame op de lokale omroep (waar alle kranten tegen zijn) net zo onafwendbaar als de lo kale omroep zelf (waar overigens lang niet alle kranten voor zijn). Blijft de vraag, wat de dagbladen te doen staat. Zonder twijfel komt de rekening ten dele terug op het bord van de overheid, die immers een speciaal steunpotje heeft voor (dag)bladen die met verlies draai en. Dat potje, ooit het sluitstuk van een verantwoord mediabeleid, wordt daarmee een doekje voor het bloeden. Voor zover zo'n in feite oneigenlijke - subsidievorm de verschraling al effectief kan be strijden, laten de gevolgen daarvan zich voorspèllen. Het zal immers ook niet de bedoeling zijn dat de belastingbetaler op die manier toch nog moet dokken voor de re gionale omroep. Springstoffen, die vorige week echter wel bijzonder fors was op gelopen. De Europese Optiebeurs had het ditmaal aanmerkelijk druk ker dan in de vorige werkperio de. Het aantal afgesloten con tracten steeg van 75.000 tot 128.000. Akzo was verreweg nummer één, met erg veel calls. Deze liepen op naarmate de week verder schreed. Zo kwam de totale dagomzet op donder dag van 28.400 contracten en ruim 11.000 calls op naam van Akzo te staan. Ook Koninklijke Olie mocht zich in de belangstel ling verheugen. Opvallend was de stijging van calls Gist-Broca des.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9