Artsen schuldig aan nalatigheid Roerige stembusslag in Mexico Een mysterieuze ontvoering Libanon wil boycot van VS-vliegtuigen Bij dood zwarte leider Steve Biko DDR stuurt illegale Tamils terug Robot lokaliseert deel neergestort vliegtuig Partij van Mugabe op winst Moeder van vermoord kind aangehouden Huurverhoging van 800% ZATERDAG 6 JULI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (GPD) De twee artsen die de ernstig gewonde leider van de 'zwarte zelfbewustzijnsbeweging', Steve Biko, vlak voor zijn dood behandelden, zijn gisteren door de Zuidafrikaanse medische raad, de SAMDC, schuldig bevonden aan 'onverant woordelijk en nalatig' gedrag. Benjamin Tucker is voor drie maanden voorwaardelijk geschorst in de uitoefening van zijn medische praktijk, terwijl zijn collega Ivor Lang een officiële waarschuwing heeft gekregen. BERLIJN (AP) - Srilankanen die in het vervolg zonder geldige pa pieren in Oost-Berlijn aankomen zullen direct worden terugge stuurd naar hun vaderland en niet meer worden doorgesluisd naar het westelijke deel van de stad. In Oostduitse regeringskringen werd gisteren gezegd dat Tamils, die als vluchteling in Oost-Berlijn aankomen niet eens meer zullen mogen uitstappen, maar met het zelfde vliegtuig terug zullen moe ten. De maatregel geldt niet alleen voor de Oostduitse maatschappij Interflug, maar voor alle maat schappijen die vliegen tussen Sri Lanka en Oost-Berlyn. Vanwege de ontbrekende visum bepalingen is de Oostberlijnse luchthaven Schönefeld de belang rijkste toegang tot Europa voor vluchtelingen uit Sri Lanka. Sinds 1983 zouden 21.700 Srilankanen, voornamenlijk Tamils, van Schö nefeld gebruik hebben gemaakt om Europa te bereiken. Van hen bleven er 9.300 in West-Berlijn. De overigen trokken verder, vooral naar Frankrijk en Nederland. De Westduitse regering heeft er geregeld by de DDR op aange drongen een eind te maken aan de vluchtelingenstroom. Functionarissen in Bonn hebben in het verleden geklaagd dat Oost- Duitsland weinig deed om te ver hinderen dat de onwettige asiel zoekers naar West-Berlyn doorrei zen. Als zij eenmaal in West-Berlijn zijn aangekomen, staat het. hen vrij te profiteren van de liberale West duitse asielwetgeving. De wet bepaalt dat West-Duits- land zorgdraagt voor de financiële en de maatschappelijke behoeften van een asielzoeker, totdat een be slissing is genomen over de recht matigheid van het verzoek. De bureaucratische procedure rond de asielverlening kan echter jaren vergen. Het hoofd van het bureau interne zaken van West-Berlijn, Heinrich Lummers, noemde het Oostduitse besluit gisteren een goed 'voor beeld van samenwerking' om te komen tot betere betrekkingen tussen beide Duitslanden Hoewel de straffen weinig voor stellen en de uitspraak van de SAMDC geen aanwijzing geeft over de schuldigen van de moord op Biko, moet er toch grote politie ke waarde aan worden gehecht. Omdat Biko ernstig gewond raakte na een verhoor door de veiligheids politie, is door dit onderzoek van de SAMDC aangetoond dat er dok toren, ondanks hun medische ethiek, bereid zijn zich te laten ge bruiken voor doeleinden van de veiligheidspolitie. Indirect is nu ook bevestigd dat Biko ernstig mishandeld is tijdens zijn verhoor. Tot nu toe had de vei ligheidspolitie zich verscholen achter het medische oordeel van Tucker en Lang, die zeiden dat Bi ko slechts 'ziekte veinsde'. Steve Biko werd op 6 september 1977 door de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie in Port Elizabeth ver hoord. Op 12 september werd hij dood op de grond van zijn cel in Pretoria aangetroffen. In de tus senliggende periode werd hy enige LONDEN, 5 juli (AP) - Een on derwaterrobot die op twee kilo meter diepte in de Atlantische Oceaan zoekt naar wrakstuk ken van de jumbo-jet van Air India, die op 23 juni in zee neer stortte, heeft gisteren een deel van het vliegtuig gelokaliseerd waarin de vluchtrecorders zich bevinden. Dit is bekendge maakt door een woordvoerder van de communicatiemaat schappij, die de robot ter be schikking heeft gesteld om het wrak op te sporen. Hij zei dat de zwarte doos naar boven gehaald kan wor den, zodra de Indiase en Cana dese autoriteiten daarvoor toe stemming hebben gegeven. Op basis van bouwtekeningen van de Boeing 747 heeft de maat schappij vastgesteld dat de vluchtrecorders ingebouwd zijn in een paneel in de staart van het toestel. Dit staartstuk werd gistermiddag gelokali seerd op ongeveer 160 kilome ter uit de Ierse kust. De gegevens van de vlucht recorders kunnen uitwijzen of het toestel is neergestort als ge volg van een bomexplosie. De wrakstukken van het vliegtuig bevinden zich over een afstand van 5 kilometer verspreid over de zeebodem, aldus de woor- voerder. Op het paneel waarin de zwarte doos zich bevindt staan de woorden 'Uw paleis in de lucht.' De onderwaterrobot, Scarab genaamd, kan kabels bevesti gen aan het staartstuk waarna het door het moederschip om hooggehaald kan worden. Zo lang het staartstuk niet boven water is kan niet met zekerheid vastgesteld worden of het in derdaad de vluchtrecorders be vat. Indiase persbureau's meld den donderdag dat volgens een Indiase commissie van onder zoek de Boeing vermoedelijk is neergestort na een explosie in de bagageruimte. De BBC verklaarde evenwel dat deskundigen geen sporen hadden gevonden van explo sieven in de wrakstukken en dat zij de bomtheorie steeds minder aannemelijk achtten. keren door de twee doktoren on derzocht. Zij vonden zijn toestand echter niet van dien aard, dat zij hem in een ziekenhuis lieten opne men. Ook raadden zij de veilig heidspolitie niet af Biko achter in een Landrover van Port Elizabeth naar Pretoria te vervoeren, een af stand van ruim 1100 kilometer. Herhaaldelijk is de afgelopen ja ren, zowel in Zuid-Afrika zelf als door buitenlandse medische orga nisaties, aangedrongen op een na der onderzoek naar de houding van de beide doktoren in de dagen voor de dood van Biko. In 1980 nog verklaarde de Zuidafrikaanse me dische raad bij een hoorzitting, dat de twee artsen zich niet schuldig hadden gemaakt aan 'onverant woordelijk en nalatig gedrag'. De weduwe van Biko, Nontsike- lelo, zei desgevraagd vanuit King Williamstown blij te zijn met de uiteindelijke vaststelling van de waarheid over de dood van haar man. Maar ze betreurde het dat de straf zo laag was uitgevallen. INNSBRUCK - De verkeersweg in het Tirolerdal bij het Oostenrijkse Innsbruck is gistermiddag vele uren geblokeerd geweest als gevolg van een spectaculair ongeluk. Een Duitse kraanwagen botste op een Oostenrijkse vrachtwagen die was geladen met fruit. Beide chauffeurs raakten zwaargewond en werden met helikopters naar een ziekenhuis in Innsbruck vervoerd. In korte tijd ontstond er een file die een lengte van meer dan 20 kilometer bereikte. (foto dpa) BEIROET (UPI/Reuter/AP) - De Libanese regering heeft gisteren Arabische staten opgeroepen Ame rikaanse vliegtuigen en schepen te boycotten uit vergelding voor pre sident Reagans maatregelen tegen het internationale vliegveld van Beiroet. Dit heeft de officiële zen der radio-Beiroet gemeld. Libanon heeft de Arabische transport-unie gevraagd zo spoe dig mogelijk een zitting te houden om een resolutie te aanvaarden waarbij alle Amerikaanse vliegtui gen uit het luchtruim en van Arabi sche luchthavens worden geweerd, aldus de zender. Ook zouden Amerikaanse sche pen moeten worden geboycot. President Reagan heeft in een brief aan de Libanese president Amin Gemayel uitgelegd waarom de Verenigde Staten na de kaping van het Amerikaanse passagiers toestel zijn overgegaan tot het boy cotten van de luchthaven van Bei roet. Gemayel antwoordde de Amerikaanse ambassadeur in Bei roet, die Reagans boodschap over bracht, dat Libanon de „on rechtvaardige actie" van de Ver enigde Staten betreurt en door de maatregelen is verrast. De Libanese president wees am bassadeur Bartholomew erop dat Libanon zyn afkeuring heeft uitge sproken over de kaping en heeft geholpen bij de onderhandelingen voor vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars. Volgens Gemayel kan Washington beter zijn aandacht richten op „de wortels van het ter rorisme, die buiten Libanon lig gen". Op de luchthaven van Beiroet is gisteren een aantal nieuwe veilig heidsmaatregelen van kracht ge worden. Passagiers worden onder zocht op wapens, gewapende mili tieleden worden niet langer toege laten en auto's mogen niet langer tot aan de aankomsthal rijden. De regering heeft ook opdracht gegeven tot het afsluiten van de toegangen die vanuit de sji'itische wijken van Beiroet toegang geven tot het platform van de luchthaven. HARARE (AFP-DPA) - De ZANU- partij van de Zimbabwaanse pre mier Robert Mugabe stevent 'zoals was verwacht' af op de overwin ning in de parlementsverkiezingen die deze week zijn gehouden. Na het tellen van de stemmen in 53 districten bleek vrijdagavond dat de ZANU er 45 heeft veroverd. De belangrijkste oppositiepartij ZA- PU won de overige acht, alle in Ma- tabeleland dat het bolwerk is van ZAPU-leider Joshua Nkomo en waar de ZANU geen enkele zetel heeft gewonnen. Inzet van de verkiezingsstrijd zijn de 80 voor zwarten gereser veerde parlementszetels. De overi ge 20 zijn voor de 32.000 leden tel lende blanke minderheid die vori ge week stemde. De circa drie mil joen zwarte Zimbabwanen brach ten deze week hun stem uit. Van wege de grote toeloop en ingewik kelde procedures werden de ver kiezingen, die op maandag en dins dag plaatsvonden, met twee dagen verlengd. De verkiezingen bij de onafhan kelijkheid van Zimbabwe in 1980 leverden de partij van Mugabe een absolute meerderheid op van 57 In Zimbabwe van de 80 zwarte parlementszetels. De partij van Nkomo kwam uit op 20 en de drie overige gingen naar de partij van bisschop Muzorewa. Volgens de door het vroegere moe derland Groot-Brittannië in 1980 opgestelde grondwet kunnen de blanken voorlopig de beschikking blijven houden over 20 parle mentszetels, hoewel zij nog geen 2 procent van de bevolking uitma ken. De 34.000 blanke kiesgerech tigden zijn hiervoor vorige week al naar de stembus gegaan. Tot grote ergernis van premier Mugabe gingen 15 van de 20 blan ke zetels naar de conservatieve partij van Ian Smith, de laatste blanke premier van Zimbabwe, toen nog Rhodesië geheten. De an dere vyf gingen naar niet-partijge- bonden blanken die bereid zijn tot samenwerking met de regering- Mugabe die een socialistisch geo riënteerd beleid voert. Als Mugabe een grote zege be haalt zal hij ernst maken met het al langer door hem gekoesterde stre ven om van Zimbabwe een één- partijstaat te maken, zo heeft hij zelf aangekondigd. Zowel de blan ken als de zwarte minderheidspar tijen zijn hier fel tegen, omdat dit naar hun oordeel alleen maar kan uitlopen op een dictatuur van Mu gabe en zijn ZANU-PF. De Ndebe- lestam van Nkomó vreest in zo'n systeem nog meer te worden gedis crimineerd en in het nauw te ko men dan sinds 1983 met massale moordpartijen van regeringsmili tairen in Matabeleland al het geval EPINAL (AFP/DPA) - Negen maanden na de moord op een kind die de publieke opinie in Frankrijk hevig in beroering bracht is giste ren de moeder van het vier jaar ou de slachtoffertje gearresteerd op verdenking dat zij de moord heeft begaan. Volgens de advocaat van de 26-jarige Christine Villemin be staat er geen enkel bewijs. Hij .heeft vrijlating geëist. Het jongetje, Gregory Villemin, werd vorig jaar oktober dood aan getroffen in een beek in zijn woon plaats Lepanges, in de Vogezen. Het kind was aan handen en voe ten gebonden en door verdrinking om het leven gekomen. Al enkele jaren hadden zijn ouders dreigbrie ven ontvangen en na de moord kre gen zy een brief waarin stond „ik heb mij gewroken". Wekenlang re gende het beschuldigingen van in onmin levende familieleden onder ling. De vader van Gregory, Jean- Marie Villemin, was ervan over tuigd dat een 26-jarige neef de moord op zijn geweten had. Toen deze na enkele maanden in voorar rest te hebben gezeten werd vrijge laten schoot Jean-Marie hem dood. Hij zit daarvoor sinds eind maart in de gevangenis. Na een bezoek aan haar man werd de vrouw bij de gevangenis gearresteerd. Over de bewijsgron den voor de arrestatie zijn nog geen mededelingen gedaan. Het is bekend dat de justitie de dreigbrief door handschriftkundigen had la ten onderzoeken. LISSABON (AP) - Het Portugese parlement heeft een wet goedge keurd die een eind maakt aan de prysstop die al 52 jaar gold voor de huren, waardoor sommige huur ders nu huurverhogingen van meer dan 800 procent tegemoet kunnen zien. In het parlement stemden alleen de communisten en twee kleine linkse partijen tegen de wet. De huren zijn sinds het aan de macht komen van de voormalige dictator Antonio Salazar in 1933 niet ver hoogd. Een gezin dat in de jaren vijftig een vijfkamer-appartement in het centrum van Lissabon ge-i huurd heeft, kon nog steeds de oor spronkelijke maandhuur van 900 escudos (ongeveer 17,50 gulden) betalen. Buitenland kort Arabisch protest Een diplomatieke delegatie van de Arabische wereld heeft vrijdag een beroep gedaan op de regering- Reagan af te zien van het plan de luchthaven van Beiroet te boycot ten. De permanente vertegenwoordi ger van de 22 landen van de Arabi sche Liga in de VS, Clovis Mak soud, zei het verzoek te hebben overgebracht aan onderminister van buitenlandse zaken Murphy. Daarbij wees Maksoud op de om standigheid dat de Libanese rege ring intussen strakkere veilig heidsmaatregelen heeft ingesteld op de luchthaven van Beiroet. De Libanese regering schreef van haar kant een brief aan VN-leider Perez de Cuellar waarin zij haar beklag deed over de Amerikaanse actie. De Amerikaanse regering heeft een volledige isolering van de luchthaven voorgesteld als reactie op de gijzeling van Amerikanen in het gekaapte TWA-vliegtuig. Was hington vroeg andere landen zich bij die actie aan te sluiten. Griekenland/EG Griekenland stelt hoge prijs op handhaving van het vetorecht van elke EG-lidstaat wanneer besluiten worden genomen waarbij grote na tionale belangen in het spel zyn. De Griekse regeringswoordvoer der Maroudas heeft dit vrijdag ge zegd in reactie op kritiek van de Westduitse kanselier Kohl. Kohl zei dat het vooral Grieken land is dat vaak een eensgezinde besluitvorming binnen de EG on mogelijk maakt. Dat gebeurde ook afgelopen weekeinde op de EG-top in Milaan, toen Griekenland zich met Groot-Brittannië en Denemar ken tegen het voorstel keerde om voortaan besluiten te nemen bij meerderheid en het beginsel van unanimiteit alleen nog in speciale gevallen te laten gelden. Volgens Maroudas wordt de po sitie van de kleinere lidstaten aan getast wanneer het vetorecht wordt uitgehold. Wie, wat of hoe? Nog steeds is de precieze achtergrond in mysterie gehuld. Afgelopen maandag om twee uur 's middags werd een van de belangrijkste voormannen van links in de Mexicaanse politiek ontvoerd, Arnoldo Martinez Ver- dugo, in 1982 nog de presidents kandidaat van de rond de commu nistische partij gevormde coalitie PSUM. Van begin af aan werden de ont voerders geidentificeerd als leden van de Partij van de Armen, een extreem linkse groep die haar wor tels heeft in een guerrillabeweging uit het begin van de jaren zeventig. Maar vooralsnog hebben de ont voerders in alle toonaarden gezwe gen, althans, zo beweert de leiding van de PSUM. Met de ontvoering van Martinez •Verdugo, die bij de verkiezingen van morgen trouwens kandidaat staat voor een van de parlements zetels, is in Mexico opnieuw de geest van Lucio Cabanas opge staan. Lucio Cabanas was de legen darische leider van de guerrilla die in de jaren zeventig de arme om trek van de luxe badplaats Acapul- co op zijn kop zette. Volgens offi ciële bronnen sneuvelde hij tijdens een vuurgevecht, maar heel wat Mexicanen twijfelen aan zijn dood. De mystiek rond Cabanas leeft nog altijd. Volgens sommige versies zou Martinez Verdugo nu zijn ontvoerd (door een broer en een halfbroer van Lucio Cabanas. Het motief voor de ontvoering zou een losgeld van 200 miljoen pesos zijn, zo'n 800.000 dollar. Het gaat echter niet om zomaar een losgeld. Volgens de Partij van de Armen gaat het om een bedrag waarvan men in de jaren zeventig werd beroofd, een deel van de 25 miljoen pesos die destijds werden betaald voor de vrijheid van de door Cabanas en zijn guerrillero's ontvoerde gouverneur Ruben Fi- gueroa. Naar de Partij van de Armen nu vertelt, werd het geld indertijd ver stopt door een zekere Felix Bautis- ta. Een paar dagen later ontdekte het Mexicaanse leger echter de bergplaats. Maar men vond slechts 13 miljoen pesos, niet 25 miljoen. Eind december van het vorig jaar onthulde een vroegere hoge func tionaris van de communistische partij dat hij destijds vyf miljoen pesos had gekregen van Bautista. Begin dit jaar besloot de Partij van de Armen daarom Bautista te ont voeren. Naar wordt gezegd is de vroegere geldverstopper nog altijd in de macht van de linkse extre misten. Met de PSUM, de voortzetting van de communistische partij, zou de Partij van de Armen al een paar maanden onderhandelingen heb ben gevoerd over een 'redelijke vergoeding' voor de vijf miljoen 'geroofde' pesos. Naar het heet eist men 200 miljoen, vanwege de deva luaties en de inflatie. De ontvoe ring van Martinez Verdugo wordt daarom over het algemeen gezien als een poging van de erfgenamen van Cabanas om de PSUM onder druk te zetten. Maar nogmaals, of ficieel zegt de PSUM dat de ont voerders nog altijd niets van zich hebben laten horen. „De mensen hier staan op het punt om naar de wapens te grijpen", zo heet het in het noorden van Mexi co, nabij de grens met de Verenig de Staten. Economische, sociale en politieke frustraties vormen de achtergrond voor de golf van ge weld die dreigt los te barsten nu er morgen verkiezingen worden ge houden. door Rob Sprenkels Saul Flores heeft een hambur gertentje op het centrale plein van Piedras Negras, een van de groot ste steden op de Mexicaans-Ameri kaanse grens. Hij kijkt uit op het gemeentehuis, waarvan eind vorig jaar een gedeelte werd verwoest door fanatiekelingen van de oppo sitie-voerende Nationale Actie Par-, tij, de PAN. De uitleg van Flores, die niet alleen hamburgers ver koopt maar die ook plaatselijk be stuurslid is van de PAN, is simpel: •„We leven in een valse democra tie". Het politieke huishouden in Me xico wordt sinds jaar en dag over heerst door de PRI, de Revolutio naire Institutionele Partij. De PRI vond haar oorsprong in de bloedi ge revolutie van Emiliano Zapata en Pancho Villa in het begin van deze eeuw en heeft het land sinds dien met ijzeren hand geregeerd. Om het etiket van 'dictatuur' te kunnen vermijden, werd in de ja ren zeventig een soort van politie ke opening ingezet: er kwam ruim te voor nieuwe politieke partijen; de communistische partij werd ge legaliseerd en deed voor het eerst in haar bestaan mee aan verkiezin gen; en de censuur op de pers werd aanzienlijk minder stringent. Discussie In hoeverre het Mexicaanse be wind door die maatregelen nu werkelijk democratisch is gewor den, is nog altijd een heet discus siepunt. Hoe het ook zij, ondanks de met de olierijkdommen onmeet baar geworden corruptie en de gi gantische economische crisis, is de PRI nog altijd oppermachtig. De presidentsverkiezingen van 1982 hadden volgens veel waarne mers een eerste barometer moeten worden voor de snel stijgende poli tieke onvrede. Maar Miguel de la Madrid, de officiële kandidaat, boekte verrassend genoeg met 80 procent van de stemmen een ver pletterende overwinning. Sommige geruchten willen dat er bij alle belangrijke verkiezingen voor het bekendmaken van de uit slagen eerst met een dikke geld buidel in de hand wordt onderhan deld. Waar of niet, de PRI zelf be seft dat het prestige op is. Dit keer zijn de officiële kandidaten het land gestuurd en hebben ze cam pagne moeten voeren tot in de armste uithoeken. Geen luxe cock tails voor een beperkt gezelschap, zoals gebruikelijk was, maar lange wandelingen over steile glibber- paadjes en het schudden van dui zenden handen. Fouten „We hebben in het verleden fou ten gemaakt en er zijn veel corrup te functionarissen geweest", aldus het verhaaltje dat de meeste PRI- kandidaten tijdens hun campagne honderd keer hebben afgestoken. „We beloven geen wonderen en we doen geen beloftes die we toch niet kunnen nakomen. Maar juist in de ze crisistijd is de PRI het enige al ternatief. Alle Mexicanen moeten zich nu rond de meerderheid ver enigen, rond de PRI. Als we ons versnipperen dan kunnen we ver zeild raken in gewelddadige tafere len zoals die op het ogenblik in Midden-Amerika plaats hebben". Het gaat bij de verkiezingen van morgen om de 400 zetels in het Me xicaanse Congres. Gezien het dis trictenstelsel verwacht eigenlijk niemand dat de overmacht van de PRI binnen het parlement zal wor den doorbroken. Er staan echter ook zeven gouverneursposten op het spel en dat maakt de stembus slag zo spannend, met name in de noordelijke staten Sonora en Nue- vo Leon. De PAN, niet alleen de grootste maar ook meest rechtse oppositiepartij, staat in die streken namelijk sterker dan ooit. Rel Vorig jaar onstond er een rel toen de PAN een officiële afvaardiging stuurde naar het Congres van de Republikeinse Partij in de Ver enigde Staten. Naar aanleiding van de gewelddadige gebeurtenissen in Piedras Negras, ruim een half jaar geleden, beweerde de PRI dat er wapens waren onderschept die vanuit de Verenigde Staten naar militante aanhangers van de rechtse oppositiepartij werden ge smokkeld. En nu heet het van offi ciële zyde dat de PAN gewelddadi ge acties heeft voorberreid voor de Miguel de la Madrid: verrassing. dag van de verkiezingen. „Als we van de overwinning wor den beroofd zullen we de straat op gaan". In de ogen van Adalberto Rosas, de PAN-kandidaat voor het gouverneurschap van Sonora, is het nu al onmogelijk dat hij tijdens de stembusslag zal worden versla gen. Hij voorspelt dat hij driekwart van de stemmen zal behalen. „En vergis je niet, hij die het geweld veroorzaakt is de dief, niet degene die hem achterna gaat. Als ze me zondag beroven dan trek ik de straat op. Net zoals Gandhi en Lech Walesa"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7